eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 25.04.2015     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,26554-terenowe-warsztaty-geograficzne," title="Kutno: Terenowe warsztaty geograficzne" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Terenowe warsztaty geograficzne</b><br>Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie o profilu...</div></a> <a href="/wiadomosci,26549-sze-zniczy-przed-komenda," title="Kutno: Sześć zniczy przed komendą" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Sześć zniczy przed komendą</b><br>Zbigniew Stonoga nie przyjechał wczoraj do Kutna. Nie jest to pierwszy...</div></a> <a href="/kultura,26552-m-j-jest-ten-kawa-ek-pod-ogi-sukcesy-tancerzy-z-kutna," title="Kutno: Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna " class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna </b><br>Wczoraj w Łęczycy odbył się VII Konkurs Taneczny "Mój jest ten...</div></a> <a href="/ekologia,26553-przyjaciele-matki-ziemi-z-kolorowego-wiata-w-bielawkach," title="Kutno: Przyjaciele matki Ziemi z Kolorowego Świata w Bielawkach" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Przyjaciele matki Ziemi z Kolorowego Świata w Bielawkach</b><br>Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Kolorowy Świat” w Bielawkach z okazji Dnia...</div></a> <a href="/wiadomosci,26547-pod-patronatem-ekutno-pl-kutnowski-piknik-naukowy," title="Kutno: Pod patronatem eKutno.pl: Kutnowski Piknik Naukowy" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Pod patronatem eKutno.pl: Kutnowski Piknik Naukowy</b><br>1 maja w godz. 9.00-15.00 na Placu Wolności odbędzie się pierwszy...</div></a> <a href="/wiadomosci,26532-zawieszenie-rozm-w-z-pzu-szpital-wypu-ci-obligacje," title="Kutno: Zawieszenie rozmów z PZU. Szpital wypuści obligacje" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Zawieszenie rozmów z PZU. Szpital wypuści obligacje</b><br>Jak informuje Jacek Saramonowicz, Rzecznik Starostwa Powiatowego w Kutnie rozmowy Zarządu Powiatu...</div></a> <a href="/wiadomosci,26544-piel-gniarki-z-kutna-na-prote-cie-w-odzi-niskie-wynagrodzenia-umowy-mieciowe-i-braki-kadrowe," title="Kutno: Pielęgniarki z Kutna na proteście w Łodzi" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Pielęgniarki z Kutna na proteście w Łodzi</b><br>Punktualnie o godzinie 12.00 Łodzi w środę 22 kwietnia rozpoczęła się...</div></a> <a href="/wiadomosci,26537-angielski-robi-furor-w-leszczynku," title="Kutno: Angielski robi furorę w Leszczynku" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Angielski robi furorę w Leszczynku</b><br>137 mieszkańców gminy Kutno korzysta z bezpłatnych lekcji języka angielskiego, które...</div></a>
Najważniejsze wiadomości w mieście Kutno
Zarzuty dla policjanta
34-letni policjant, Łukasz K. usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków i nieumyślnego spowodowania śmierci. Z jego broni został śmiertelnie postrzelony 29-letni mieszkaniec Kutna Marcin S. podczas przesłuchania w kutnowskiej komendzie. Policjantowi grozi kara do pięciu lat więzienia.

Przypomnijmy, do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek ok. godz. 14.30 w pomieszczeniach
Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej w Kutnie i w wyniku, którego na skutek rozległych obrażeń czaszkowo-mózgowych głowy, śmierć poniósł 29-letni mężczyzna.

Prokuratorzy przeprowadzili oględziny zwłok i funkcjonariusza policji, przesłuchali kilkunastu świadków – policjantów obecnych na piętrze, gdzie doszło do zdarzenia. Przystąpiono również do oględzin miejsca zdarzenia.  Wczoraj odbyła się sądowo-lekarska sekcja zwłok zmarłego. 

-Jak wynika z ustaleń, 29-latek został przywieziony do KPP w Kutnie przez funkcjonariusza. Około godz. 13 w pokoju policjanta rozpoczęło się przesłuchanie - podaje prokurator Krzysztof Kopania, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi. -  Najpierw dowieziony mężczyzna przesłuchany został w charakterze podejrzanego – przedstawiono mu zarzuty, następnie w innej sprawie krótko przesłuchano go jako świadka. Ok. godz. 14.30 – po zakończeniu ostatniego z przesłuchań, obecni na piętrze pracownicy KPP w Kutnie usłyszeli z pomieszczenia, gdzie miało miejsce przesłuchanie dwa następujące bezpośrednio po sobie odgłosy i po upływie czterech do siedmiu sekund odgłos o podobnym brzmieniu – wszystko wskazuje na to, że były to strzały z broni służbowej. Zaraz potem zza zamkniętych drzwi pokoju wyszedł policjant powiedział funkcjonariuszom, którzy podeszli, że trzeba wezwać pogotowie. W tym czasie 29-latek leżał już na podłodze w kałuży krwi. Na ciele policjanta nie stwierdzono żadnych obrażeń. Był on trzeźwy. Jego odzież zabezpieczona została do dalszych badań.

W pokoju przesłuchań ujawniono 3 łuski, na ciele denata natomiast 2 rany postrzałowe głowy. Trzeci pocisk prawdopodobnie trafił w ścianę, a następnie rykoszetem w sufit – choć wymaga to potwierdzenia. W pomieszczeniu nie widać było śladów walki, choć szamotanina nie jest wykluczona. Dokonane ustalenia nie pozwalają na wyciąganie miarodajnych wniosków co do szczegółów przebiegu zdarzenia, a także z czyjej ręki i w jakiej kolejności padły poszczególne strzały. [więcej]
redaktor, 25.04.2015 13:12|czytane: 339 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Terenowe warsztaty geograficzne
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie o profilu matematyczno – fizyczno – geograficznym  brali udział w terenowych warsztatach geograficznych „Surowce skalne okolic Przedborza” organizowanych przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Terenowe warsztaty geograficzne, ./upload/articles_pakiety/26554/01_obraz.jpg
Terenowe warsztaty geograficzne, ./upload/articles_pakiety/26554/02_obraz.jpg
Terenowe warsztaty geograficzne, ./upload/articles_pakiety/26554/03_obraz.jpg


Młodzież miała okazję samodzielnie przeprowadzać prace geologiczne w kamieniołomach. Wydobywała m.in. kwarcyty, opoki i chalcedonity, w których znaleźć można było liczne skamieniałości organizmów z ery mezozoicznej. Prace odbywały się w miejscowościach Rogaszyn, Przedbórz, Dęba, Ręczno i Sulejów. [więcej]
redaktor, 25.04.2015 14:11|czytane: 86 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Przyjaciele matki Ziemi z Kolorowego Świata w Bielawkach
Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Kolorowy Świat” w Bielawkach z okazji Dnia Ziemi przygotowały wspólnie ze swoimi wychowawczyniami inscenizację ukazującą dobra, jakie daje nam Ziemia, za które powinniśmy ją szanować. Część recytatorska, muzyczna oprawa i stroje małych aktorów sprawiły, że widownia poczuła się jak w teatrze.

Przyjaciele matki Ziemi z Kolorowego Świata w Bielawkach, ./upload/articles_pakiety/26553/01_obraz.jpg
Przyjaciele matki Ziemi z Kolorowego Świata w Bielawkach, ./upload/articles_pakiety/26553/06_obraz.jpg
Przyjaciele matki Ziemi z Kolorowego Świata w Bielawkach, ./upload/articles_pakiety/26553/03_obraz.jpg


Po zakończeniu występów dzieci były uhonorowane medalami i oficjalnie dołączyły do grona ekologów. Pasowania na  przyjaciela Ziemi – ekologa – dokonała Aneta Piotrowska (pracownik Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie – Centrum Kształcenia w Kutnie). Po uroczystości nadszedł czas na wręczenie nagród przygotowanych dla dzieci za udział w konkursie ekologicznym – moje pierwsze ekologiczne drzewo. Celem konkursu była m. in. prezentacja twórczości plastycznej dzieci, wzbudzenie zainteresowania tematem oraz pobudzenie wrażliwości artystycznej maluszków.

Po burzliwych naradach jury w składzie: Emilia Tarka – przewodnicząca, Aneta Piotrowska, Agnieszka Domżał  ogłosiło zwycięzców. I miejsce zajął Mikołaj Furmański, II miejsce Mateusz Guzek, III miejsce: Aleks Kubiak oraz szczególne wyróżnienie za estetykę i pomysłowość przyznano Igorowi Kubiakowi. [więcej]
Krecik, 25.04.2015 14:09|czytane: 35 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zapraszamy do "Kasprowicza" na kolejną edycję Akademii Gimnazjalisty
Zapraszamy do II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie na kolejną edycję „Akademii Gimnazjalisty”. Tym razem będzie można zapoznać się z kulturą, tradycją, zwyczajami i ciekawostkami z życia ludności Dalekiego Wschodu.

Zapraszamy do


Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 10.00 w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w  Kutnie. [więcej]
redaktor, 25.04.2015 10:47|czytane: 49 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna
Wczoraj w Łęczycy odbył się VII Konkurs Taneczny "Mój jest ten kawałek podłogi". Zaprezentowali się w nim tancerze ze Street Dance Studio i Studia Tańca Alibi reprezentujący Kutnowski Dom Kultury w konkursie. 

Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna , ./upload/articles_pakiety/26552/06_obraz.jpg
Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna , ./upload/articles_pakiety/26552/05_obraz.jpg
Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna , ./upload/articles_pakiety/26552/08_obraz.jpg


W kategorii solo do 11 lat pierwsze miejsce zajęła Sandra Gałaj ze Stuadia Tańca Alibi, a wyróżnienie Zuzia Olejnik ze Street Dance Studio. W kategorii 12-15 lat – wyróżnienie otrzymał Mariusz Kołodziejski z Alibi, a w kategorii solo pow. 15 lat I miejsce zajął Paweł Kulaga, a II miejsce Ola Snopkowska - oboje ze Street Dance Studio. 

Z kolei w kategorii formacje do 11 lat  I miejsce: BEAT KILLERS - instruktor Paweł Kulaga (SDS), III miejsce Fair Play z Alibi (trener Joanna Solarska), a wyróżnienie dostał LUZIK z SDS - instruktor Paweł Kulaga. 

W kategorii formacje 12-15 lat zespół Alibi zajął I miejsce ( trener Magdalena Mikos), a wyróżnienie: SMOOTH STEP ze Street Dance Studio - instruktor Magdalena Brudnicka.

W kategorii powyżej 15 lat zespół Revolution ze  Studia Tańca Alibi zajął III miejsce (trener Magdalena Mikos).
Gratulujemy kutnowskim tancerzom i zespołom! [więcej]
kultura, 25.04.2015 13:48|czytane: 107 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Jutro XIV Bieg z Forrestem
Klub Biegacza Amatora im. Forresta Gumpa i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie zapraszają mieszkańców Kutna na XIV Bieg z Forrestem, który odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku o godz. 11.00  na terenach rekreacyjnych nad Ochnią.

Wspólny start bez względu na wiek i płeć, dowolne tempo oraz możliwość udziału w biegu całymi rodzinami, to okazja z której trzeba skorzystać.

Jutro XIV Bieg z Forrestem, ./upload/articles_pakiety/26420/01_obraz.jpg
Jutro XIV Bieg z Forrestem, ./upload/articles_pakiety/26420/02_obraz.jpg


- Zależy nam na tym, aby impreza promująca zdrowy styl życia, a przecież „Bieg z Forrestem” ma  taki właśnie symboliczny charakter, była jak do tej pory swoistym piknikiem, na którym pojawią się nie tylko biegający, ale i ich rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, że będzie to przedpołudnie spędzone na świeżym powietrzu w scenerii terenów rekreacyjnych nad Ochnią, pełne atrakcji dla dzieci, będzie kiełbaska z grilla, a zawodnicy „MKS Stal BiS” Kutno aktualnego mistrza Polski w baseballu, przybliżą nam arkana tej ciekawej gry - powiedział dyrektor MOSiR Paweł Ślęzak.

Po biegu, młodzież z kutnowskich szkół i mieszkańcy Kutna rywalizować będą o „Puchar Wiosny” w biegach przełajowych. Przypomnijmy, że rywalizacja przebiega w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz  dodatkowo w kat. open powyżej 21 lat.

Program imprezy:
10.30 – zbiórka na terenach rekreacyjnych nad Ochnią przy ul. Podrzecznej, rozgrzewka, pomiar ciśnienia
[więcej]
wandea, 25.04.2015 10:47|czytane: 485 razy|komentuj|czytaj cały
Sześć zniczy przed komendą
Zbigniew Stonoga nie przyjechał wczoraj do Kutna. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy ta internetowa gwiazda zawiodła swoich fanów, ale to już najlepiej wiedzą ci, którym się chce przeznaczyć czas na śledzenie jego filmów na YouTube. Biały wóz transmisyjny TVP i dwa osobowe auta z logami Polsatu i TVN24. Oprócz kutnowskich dziennikarzy wprawne oko zauważa Marcina Wąsiewicza, reportera Polsatu.

Sześć zniczy przed komendą, ./upload/articles_pakiety/26549/01_obraz.jpg
Sześć zniczy przed komendą, ./upload/articles_pakiety/26549/02_obraz.jpg
Sześć zniczy przed komendą, ./upload/articles_pakiety/26549/03_obraz.jpg


Po przeciwnej do komendy powiatowej stronie ulicy stoją grupki gapiów. Niektórzy siedzą w autach. Czarny opel insignia na zgierskich numerach rejestracyjnych z dwójką policjantów w środku jeździ wolno ulicą w tę i z powrotem, w tę i z powrotem (zawraca na parkingu przed mleczarnią)… Inne samochody, które przejeżdżają ulicą, również czynią to podobnym tempem jazdy, a kierowcy rozglądają się na boki.

Dwóch policjantów stoi przed budynkiem komendy policji. Wszyscy czekają w napięciu na zapowiedziane wydarzenie. Ogranicza się ono do kilku chłopaków, którzy ustawiają sześć zapalonych zniczy na terenie komendy powiatowej policji. Jeden z nich odwraca się w stronę stojących policjantów i głośno, ale krótko przedstawia własny komentarz na temat śmierci w budynku policji 29-letniego mieszkańca Kutna. [więcej]
motylewski, 25.04.2015 10:32|czytane: 347 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Piękna kobieta w rozmiarze powyżej XL. Jaki masz rodzaj figury?
Jaki jest ideał kobiety? Zapamiętajcie raz na zawsze – ideał kobiety nie istnieje! I nie ważne czy masz rozmiar 34, czy może 54. Rzecz tkwi w tym, że kobieta, która czuje się piękna, jest lepiej postrzegana przez innych. Odpowiednio dobrane ubrania mogą ci w tym pomóc – mogą zaakcentować zalety oraz zamaskować wady. Dlatego zanim zdecydujesz się na kolejny zakup, poznaj swoją sylwetkę! Jaki masz rodzaj figury?

Piękna kobieta w rozmiarze powyżej XL. Jaki masz rodzaj figury?, ./upload/articles_pakiety/26538/06_obraz.jpg


Sklep internetowy http://20inlove.pl/, oferujący sprzedaż internetową najmodniejszych ubrań w dużych rozmiarach podpowiada jak ustalić swój typ sylwetki przy rozmiarze XL i większym.

Należy rozróżnić pięć głównych typów sylwetki plus size:
1) JABŁKO

Jabłko to popularny typ figury występujący zarówno wśród sylwetek plus size, jak i tych mniejszych. Ten typ sylwetki nie jest łatwo ubrać, ale przy odrobinie wiedzy i fantazji, Pani „jabłko” będzie wyglądać modnie i seksownie.
Cechy charakterystyczne „jabłka”:
- biodra i ramiona mniej więcej tej samej szerokości;
- mały lub średni, ale szeroki w obwodzie biust;
- brak talii;
- szczupłe łydki;
- zgrabne jeżeli chodzi o proporcje nogi i kolana.
Główne kompleksy: brzuch i ramiona. Główne atuty: zgrabne nogi i pupa. [więcej]
wandea, 23.04.2015 09:41|czytane: 594 razy|komentuj|czytaj cały
Gabinet Masażu "DOTYK" z Kutna na krakowskich targach LNE & SPA
Ekipa Gabinetu Masażu "DOTYK" w dniach 11-12 kwietnia odwiedziła Międzynarodowy Kongres i Targi LNE & SPA w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją video z Kongresu.

Gabinet Masażu


- Udział w targach umożliwił nam kontakt z najnowszymi produktami do masażu a możliwość skorzystania z udziału w wykładach międzynarodowych mistrzów masażu na pewno z czasem wpłynie na zwiększenie rodzaju usług świadczonych w gabinecie na ul. Sienkiewicza 11A w Kutnie - mówi Anna Krawczyk.Po więcej informacji o promocjach i konkursach w Gabinecie Masażu "DOTYK" zapraszamy na stronę https://www.facebook.com/masaz.kutno.  [więcej]
wandea, 22.04.2015 06:38|czytane: 172 razy|komentuj|czytaj cały
Zapal znicz pod kutnowską komendą
Zbigniew Stonoga utworzył na Facebooku wydarzenie Idziemy zapalić znicz pod komendę Policji w Kutnie.

W związku z tragicznym wydarzeniem na kutnowskiej komendzie znany z internetowych akcji przeciw państwowym patologiom  mieszkaniec Warszawy zachęca do spotkania się i zapalenia zniczy dziś o godz. 20.00 pod komendą na ul. Toruńskiej w Kutnie. [więcej]
pismak, 24.04.2015 13:53|czytane: 1536 razy|25 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno.pl: Kutnowski Piknik Naukowy
1 maja w godz. 9.00-15.00 na Placu Wolności odbędzie się pierwszy Kutnowski Piknik Naukowy. Zaprasza organizaor imprezy Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A.

Pod patronatem eKutno.pl: Kutnowski Piknik Naukowy, ./upload/articles_pakiety/26547/01_obraz.jpg


Wśród atrakcji pikniku znajdą się m.in. prezentacje oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, pokaz drużyn ratowniczych, pokazy chemiczne, fizyczne, robotyczne, warsztaty florystyczne, pokazy sztuk walki i barmańskie. 

Zapraszamy całe rodziny 1 maja na Plac Wolności. [więcej]
wandea, 24.04.2015 12:55|czytane: 276 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Strzelanina na komendzie policji w Kutnie. 29-latek nie żyje
Nie żyje 29-letni mężczyzna, mieszkaniec Kutna, który był dziś przesłuchiwany na Komendzie Powiatowej Policji w Kutnie w charakterze podejrzanego o kradzież. Został on śmiertelnie postrzelony.

W czasie krótkiej szamotaniny z przesłuchującym go policjantem, przy próbie odebrania mu broni przez podejrzanego, padło kilka strzałów. Podejrzany Marcin S. upadł. Niestety pomimo pomocy udzielonej mężczyźnie, nie udało się go uratować. W pomieszczeniu na komendzie nie było żadnych świadków zdarzenia. Policjant i podejrzany byli sami. Przesłuchiwany kutnianin był już wcześniej karany, miał szeroką kartotekę.

Aktualizacja 23. 04 18.24: Na Komendzie Powiatowej Policji w Kutnie trwają oględziny pomieszczenia, w którym podejrzany został śmiertelnie postrzelony podczas rutynowego przesłuchania. Mężczyzna uzupełniał zeznania złożone wcześniej. Szamotanina wywiązała się kiedy podejrzany miał już podpisać złożone zeznanie. Wówczas według wyjaśnień przesłuchującego go 34- letniego policjanta z kilkunastoletnim stażem pracy, 29-latek wyjął mu z kabury broń i przy próbie jej odebrania przez policjanta, padły strzały. 

Prawdopodobnie śmiertelny strzał został oddany od strony żuchwy i pocisk przebił czaszkę. Na miejscu zdarzenia pracują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, z wydziału dochodzeniowo-śledzczego, kryminalnego oraz  eksperci z laboratorium kryminalistycznego. Obecny jest również Komendant Główny Policji.

Wszystkie czynności dochodzeniowe odbywają się pod nadzorem prokuratury.  Kontynuacja przesłuchania policjanta zależy od decyzji prokuratury i jego stanu psychicznego.

Aktualizacja 24.04 Trzy strzały, brak śladów szamotaniny
Prokurator Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi podaje, że istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez 34-letniego policjanta z Kutna. Chodzi o podejrzenie niedopełnienia obowiązków w zakresie użytkowania broni służbowej, zabezpieczenie jej przed dostępem osób trzecich. 34-letni policjant z Kutna używał broni  P99 Walther. [więcej]
wandea, 23.04.2015 16:18|czytane: 5251 razy|42 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zawieszenie rozmów z PZU. Szpital wypuści obligacje
Jak informuje Jacek Saramonowicz, Rzecznik Starostwa Powiatowego w Kutnie rozmowy Zarządu Powiatu z PZU S.A.  jako ewentualnym publicznym  partnerem  w dźwignięciu powiatowego szpitala zostały zawieszone do końca kwietnia br. Czy powiat do nich powróci? Trudno powiedzieć. Natomiast zarządowi udało się pomyślnie przeprowadzić rozmowy z DNB Bank Polska S.A. w sprawie wypuszczenia przez szpital obligacji.

Zawieszenie rozmów z PZU. Szpital wypuści obligacje, ./upload/articles_pakiety/26532/01_obraz.jpg
Zawieszenie rozmów z PZU. Szpital wypuści obligacje, ./upload/articles_pakiety/26532/02_obraz.jpg


Przypomnijmy, na pierwszej sesji Rady Powiatu w Kutnie była starosta Mirosława Gal-Grabowska gratulując Krzysztofowi Debichowi wyboru poinformowała o efekcie zabiegów byłego zarządu powiatu związanych z pozyskaniem inwestora - publicznego wspólnika, który wsparłby Kutnowski Szpital Samorządowy sp .z o.o.  czyli z PZU S.A. - To inwestor publiczny, którego udziałowcem jest Skarb Państwa zatem wydaje się stabilnym i bezpiecznym wspólnikiem - mówiła wówczas Gal- Grabowska. 

Potem Zarząd Powiatu podpisał list intencyjny z firmą i na jakiś czas zawiesił rozmowy. Tymczasem na forum ogólnopolskim PZU przedstawia nową ofertę - 199 zł za roczny abonament medyczny, a w nim gwarancja rezerwacji terminu prywatnej wizyty u lekarza specjalisty w ciągu 5 dni i pokrycie połowy jej kosztów. Prezes PZU Andrzej Klesyk dla Biznes.pl mówi, że PZU chce mieć gigantyczną sieć placówek zdrowia, otrzymał czterostronicową listę podmiotów w tym szpitali, które stają do wyścigu do testowania nowej oferty PZU. Nie ukrywa również, że chce przejmować placówki lub wchodzić w partnerstwa. 

Tymczasem, Kutnowski Szpital Samorządowy sp. zo.o. finalizuje rozmowy z DNB Bank Polska S.A. Emisja obligacji przez spółkę na kwotę 10 milionów złotych ma pomóc w spłacie zobowiązań wymagalnych około 4,5 mln zł. Żaden wierzyciel wtedy nie postawi spółki przed widmem komorników czy upadłości. Szpital w ten sposób chce odzyskać płynność finansową, ale niestety na spłatę całego zadłużenia - około 12 mln zł- nie starczy. 

Emisja obligacji i ewentualny ich zakup przez banki i parabank Magellan w poprzedniej kadencji nie spotkały się z aprobatą Rady Powiatu w Kutnie. [więcej]
wandea, 24.04.2015 09:35|czytane: 632 razy|16 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kutnowski Festiwal Kryminału. Konkurs na mówioną recenzję
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie ogłasza konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kutnowskiego na mówioną recenzję utworu o tematyce kryminalnej. Konkurs realizowany jest w ramach Kutnowskiego Festiwalu Kryminału, który odbędzie się w maju. 

 Kutnowski Festiwal Kryminału. Konkurs na mówioną recenzję, ./upload/articles_pakiety/26443/01_obraz.jpg


Zadaniem uczestnika konkursu jest nagranie filmu, który zawiera ustną prezentację dowolnej powieści lub opowiadania kryminalnego metodą booktalkingu, wypowiedź nie może przekroczyć 5 minut. Prace należy nadsyłać do 30 kwietnia br. Biblioteka przewidziała nagrody pieniężne (I miejsce - 200 zł, II miejsce - 100 zł, III miejsce – 50 zł). [więcej]
kultura, 24.04.2015 09:04|czytane: 137 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Koncert kutnowskich talentów muzycznych
Wczoraj w Kutnowskim Domu Kultury odbył się koncert galowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i I stopnia im. K. Kurpińskiego w Kutnie pt. Szkoła -Miastu. To już tradycja, co roku sala widowiskowa w domu kultury wypełnia się publicznością po brzegi, a szkoła muzyczna pokazuje talenty swoich wyjątkowych uczniów. 

Koncert kutnowskich talentów muzycznych , ./upload/articles_pakiety/26545/06_obraz.jpg
Koncert kutnowskich talentów muzycznych , ./upload/articles_pakiety/26545/09_obraz.jpg
Koncert kutnowskich talentów muzycznych , ./upload/articles_pakiety/26545/22_obraz.jpg


Kulminacją występów chóru, zespołu muzyki rozrywkowej oraz aranżacji tanecznych, podobnie jak w ubiegłym roku była opera „Zupa pomidorowa” na podstawie libretta nauczyciela gitary, dyrygenta Przemysława Pogockiego. Obok uczniów szkoły wystąpili również nauczyciele. Zupa - czyli muzyczny miszmasz podany z pełnym humoru tekstem smakował publiczności znakomicie. 

Nie ma już chyba nic bardziej budującego niż zdolne, utalentowane i piękne dzieci. To one są naszą przyszłością i to, o młode pokolenie trzeba dbać najbardziej. Koncerty dla miasta służą również przyciągnięciu do edukacji muzycznej uczniów kutnowskich przedszkoli i szkół podstawowych, [więcej]
kultura, 24.04.2015 08:24|czytane: 1099 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pielęgniarki z Kutna na proteście w Łodzi. Niskie wynagrodzenia, umowy śmieciowe i braki kadrowe
Punktualnie o godzinie 12.00 Łodzi w środę 22 kwietnia rozpoczęła się akcja protestacyjna pielęgniarek i położnych przed Urzędem Wojewódzkim w Łodzi zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Region Łódzki oraz Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Łodzi.

Pielęgniarki z Kutna na proteście w Łodzi. Niskie wynagrodzenia, umowy śmieciowe i braki kadrowe, ./upload/articles_pakiety/26544/01_obraz.jpg
Pielęgniarki z Kutna na proteście w Łodzi. Niskie wynagrodzenia, umowy śmieciowe i braki kadrowe, ./upload/articles_pakiety/26544/02_obraz.jpg


Licznie zgromadzone przedstawicielki szpitali z całego województwa łódzkiego przywitał Przewodniczący Zarządu Regionu Łódzkiego OZZP i P Zdzisław Bujas. Przedstawił w skrócie cel protestu oraz dążenia Rządu w rozwiązywaniu spraw i problemów dotyczących grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Nie brzmiały zachęcająco.

- Przewodniczący odczytał również część postulatów skierowanych później na ręce Wojewody Łódzkiego, które w dalszej części przedstawiła Wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Łódzkiego OZZP i P Jolanta Korbicka. Rolę zawodu pielęgniarki i położnej w systemie ochrony zdrowia, szacunku do zawodu pielęgniarki i położnej oraz ich codziennej pracy i działaniach podejmowanych przez Rade Pielęgniarek i Położnych podkreślała Agnieszka Kałużna Przewodnicząca ORP i P w Łodzi wraz z Przewodniczącą ORP i P z Sieradza. Do zgromadzonych  przybyłą Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, która informowała zgromadzonych o staraniach podejmowanych w województwie łódzkim dla pielęgniarek i położnych oraz zobowiązała się przekazać na ręce Premier Rządu Ewę Kopacz petycję wystosowaną przez pielęgniarki i położne z województwa łódzkiego. Popierali protest inni samorządowcy - mówi Anna Baranowska Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Kutnie.

Jakie są problemy pielęgniarek i położnych?
Po pierwsze zmniejszająca się ilość pielęgniarek i położnych pracujących czynnie w zawodzie, gdzie ilość pielęgniarek i położnych przypadających w Polsce na 1000 mieszkańców jest katastrofalnie niska, najniższa w Europie. Po drugie określenie niezbędnej ilości pielęgniarek i położnych przy kontraktowaniu usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dalej niskie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych osiągające płacę minimalną nie przyciągają młodych osób do podjęcia kształcenia i wyboru zawodu pielęgniarki i położnej. W Kutnie pielęgniarki zarabiają najmniej w województwie łódzkim. [więcej]
wandea, 24.04.2015 07:38|czytane: 338 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Poranek Teatralny dla Dzieci w CTMiT
Centrum Teatru Muzyki i Tańca zaprasza w niedzielę, 26 kwietnia o godz. 11.00 na spektakl Teatru PUSZEK "Tańcowały dwa Michały" według bajki Włodzimierza Brzezickiego, scenariusz i reżyseria Jadwiga Rzetelska.

Poranek Teatralny dla Dzieci w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/26466/01_obraz.jpg
Poranek Teatralny dla Dzieci w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/26466/02_obraz.jpg
Poranek Teatralny dla Dzieci w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/26466/03_obraz.jpg


Tak było na premierze

Spektakl był 50.premierą Puszka, która odbyła się 17 marca tego roku, w 35. rocznicę istnienia dziecięcego teatru. 
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie KDK, CTMiT oraz w sprzedaży ONLINE. [więcej]
kultura, 24.04.2015 09:02|czytane: 248 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Prezes Ruchu Narodowego w niedzielę w Kutnie
W niedzielę, 26 kwietnia o godz. 15.00 w budynku Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 11, odbędzie się spotkanie z prezesem Ruchu Narodowego Robertem Winnickim.

Prezes Ruchu Narodowego w niedzielę w Kutnie

Spotkanie dyskusyjnie będzie poświęcone założeniom programowym i ideowym współczesnych narodowców, nowo powstałej partii politycznej i znaczeniu polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Wstęp wolny. [więcej]
pismak, 24.04.2015 09:00|czytane: 439 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Rodzinna Niedziela w Muzeum - spotkanie kwietniowe
„Miejski salon rodzinny" to temat Rodzinnej Niedzieli w Muzeum, która odbędzie się 26 kwietnia w godzinach 11:00-12:30 w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Salon może mieć różne znaczenia, ale zawsze wiążą się one z reprezentacyjnością, kulturą i wspólnotą. Obecnie w wielu miejscach na świecie poszukuje się sposobu na tworzenie takich miejsc w przestrzeni miejskiej. Na spotkaniu zapoznamy się z wybranymi projektami i realizacjami tego typu. Rozejrzymy się w naszym otoczeniu i spróbujemy przygotować w Kutnie fragmenty publicznej przestrzeni, które mogłyby odpowiadać salonowym potrzebom. [więcej]
kultura, 24.04.2015 09:01|czytane: 333 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Bajkowy Poranek w krośniewickim Muzeum w niedzielę
Już w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia o godz. 10.30 Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza na trzeci "Bajkowy Poranek w Muzeum".

Bajkowy Poranek w krośniewickim Muzeum w niedzielę, ./upload/articles_pakiety/26498/01_obraz.jpg


Motywem przewodnim niedzielnego spotkania staną się zwierzęta. Po raz kolejny sala muzealna na chwilę zamieni się w domowe kino, a uczestnicy spotkania będą mieli możliwość obejrzenia bajek: "Awantura w Zwierzątkowie" i "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki", wyświetlanych za pomocą projektora. Po projekcji zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w warsztatach twórczych. Tym razem naszym materiałem plastycznym stanie się glina, z której każdy z uczestników będzie mógł ulepić wymarzone zwierzątko. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy także plastelinę. Czas spotkania - ok. 1-1,5 h. [więcej]
kultura, 24.04.2015 08:59|czytane: 261 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wiosenne rabaty w Pralni Pod Różą
Pralnia Pod Różą  mieści się w Kutnie przy ul. Oporowskiej 6A - Carrefour oraz w Łodzi Al. Bandurskiego 49 - Carrefour. Jest Firmą rodzinną, działającą od 2001 roku, której dewizą jest utrzymanie wysokiego standardu usług zarówno, co do jakości jak i terminowości wykonania. Doświadczony i profesjonalny personel jest w każdej chwili do Państwa dyspozycji.

Wiosenne rabaty w Pralni Pod Różą

Pralnia Pod Różą pracuje: w Kutnie od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 20.00,  w niedzielę od godziny 10.00 do 18.00 w Łodzi od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 20.00, w niedzielę nieczynne.
Pralnia Pod Różą oferuje: 
pranie wodne pranie chemiczne pranie antyalergiczne prasowanie odświeżanie odzieży impregnację odzieży
impregnacja odzieży przeciw molom pranie verticali (żaluzji pionowej) farbowanie skór licowych (gładkich)
pranie dywanów (tylko w Łodzi) dowóz odzieży (tylko w Kutnie)

WIOSENNE RABATY 
Koszula                było 10 zł jest 6 zł!
Spodnie               było 15 zł jest 12 zł!
Żakiet                  było 18 zł jest 15 zł
Garnitur 2 cz.       było 31 zł jest 27 zł [więcej]
wandea, 21.04.2015 08:49|czytane: 356 razy|komentuj|czytaj cały
Wkrótce poznamy strategię rozwoju szpitala na najbliższe lata
Jak informuje Jacek Saramonowicz, Rzecznik Starostwa Powiatowego w Kutnie we  wtorek 28 kwietnia poznamy główne obszary funkcjonowania Kutnowskiego Szpitala Samorządowego w latach 2010-2015. 

Zarząd spółki oraz Zgromadzenie Wspólników dokonało analizy funkcjonowania KSS w latach 2010-2015 i powstała "lista absurdów" tzw. Biała Księga.  Zarząd Powiatu w Kutnie pod wodzą Krzysztofa Debicha podsumuje działania poprzednich Starostów Doroty Dąbrowskiej i Mirosławy Gal-Grabowskiej oraz trzech prezesów Sławomira Zimnego, Piotra Okońskiego i Andrzeja Musiałowicza

Na tej samej specjalnej konferencji prasowej poznamy też główne wyzwania i wybór strategii rozwoju KSS na najbliższe lata [więcej]
wandea, 23.04.2015 19:07|czytane: 724 razy|26 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kto wystąpi na tegorocznym Festiwalu Rozdźwięki?
Już wiadomo kto wystąpi na tegorocznym piątym Festiwalu Piosenki Rozdźwięki. Do Koncertu konkursowego Festiwalu, który odbędzie się 4 października w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie zakwalifikowali się najlepsi spośród 33 solistów i jednego duetu rywalizujących w przesłuchaniach w domu kultury w ostatnią niedzielę. 

Kto wystąpi na tegorocznym Festiwalu Rozdźwięki?, ./upload/articles_pakiety/26543/01_obraz.jpg


Grupa I (2005-2008): 1. Amelia Lubecka 2. Tobiasz Kopczyński 3. Antonii Jakub Marzec 4. Albert Drabik 5. Aleksander Klembalski 6. Alicja Jaciubek
Grupa II (2002-2004) 1. Aleksandra Kozarska 2. Anna Kowalewska 3. Anna Łykowska 4. Julia Maciejewska
5. Martyna Michalska 6. Oliwia Byczkowska 7. Natalia Sobczyk 8. Zofia Tarłowska
Grupa III (1999-2001) 1. Agata Daniel 2. Julia Woźniak
Grupa IV (1990-1998) 1. Aleksandra Chodorowska i Paulina Wróblewska 2. Maria Maślanka 3. Natalia Karpińska 4. Katarzyna Romanowicz 5. Justyna Fajkowska 6. Aleksandra Wygocka [więcej]
kultura, 23.04.2015 18:50|czytane: 245 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Jubileusz 35-lecia Teatru Puszek. Bal u Króla Lula już jutro
Teatr PUSZEK zaprasza na spektakl BAL U KRÓLA LULA jutro, 24 kwietnia o godz. 18.00 i 25 kwietnia o godz. 17.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Bilet 5 zł.  Scenariusz i reżyseria Jadwiga Rzetelska, lalki i scenografia Karolina Łabęcka, muzyka Michał Chojnacki światła Paweł Łabęcki, nagłośnienie Jarosław Szymaniak.

Jubileusz 35-lecia Teatru Puszek. Bal u Króla Lula już jutro, ./upload/articles_pakiety/26431/01_obraz.jpg


Występują:
Król Lul  Natalka Nowak/Zosia Bregier
Morele Baks  Albert Drabik
Ździebełko Ania Adamowska/Zuzia Olejnik
Miotełka  Wiktoria Jędrzejczak/Oliwia Banasiak
Puchacz  Zosia Czekalska/Wiktoria Rączka
Wiewiórka  Nikola Rączka
Zajączek Asia Bregier
Czarne postacie: Wiktoria Rączka/Zosia Czekalska, Zosia Bregier/Natalka Nowak, Oliwia Banasiak/Wiktoria Jędrzejczak

Z historii Teatru Puszek.
W 1985 roku z typowego teatrzyku pudełkowego przeistacza się w teatr lalki i aktora. „Bal u króla Lula” stał się przełomem. Uległ zmianie  zarówno repertuar, jak i charakter przedstawień. Z kameralnych występów teatrzyku kukiełkowego zaczynają powstawać spektakle, które ogląda rocznie około 2 tysięcy widzów. [więcej]
kultura, 23.04.2015 18:45|czytane: 138 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Chappie w Kinie KDK. Wygrali zaproszenia
Troje gangsterów kradnie policyjnego androida, by wykorzystać go do swoich celów. Zobacz w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury czy im się uda. Na film Chappie w reżyserii Neilla Blomkampa zapraszamy od piątku godz. 19.00.

Dwa podwójne zaproszenia wygrali: Ewelina Woźniak i Janusz Wójcik. Zaproszenia będą do odebrania w kasie KDK przed wybranym seansem. 

[więcej]
kultura, 23.04.2015 17:23|czytane: 263 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


[więcej]
redaktor, 23.04.2015 15:10|czytane: 82 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Siatkarski Weekend 2015 w Żychlinie
Volley Team Żychlin oraz Urząd Gminy w Żychlinie, serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę turnieju „Siatkarski Weekend”,  który odbędzie się na Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 1, ul. Łukasińskiego 21 w Żychlinie już w najbliższy weekend. Start o godz. 9.00

Grupy Turnieju „Siatkarski Weekend” 2015
Grupa A
MKS Bzura Ozorków
Piekarnia „Balton” Płock
Chem Pak Kutno
Ignis Skierniewice

Siatkarski Weekend 2015 w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/26541/01_obraz.jpg


Grupa B
KS „Zamek” Ciechanów
AZS WSGK Kutno
Lube Banca Żychlin
Santiago Aleksandrów Kujawski

Grupa C
Husaria Daszyna
Volley Team Żychlin Junior
KS „Huragan” Widawa
BKS Bratoszewice [więcej]
wandea, 23.04.2015 14:57|czytane: 90 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Czytelnicy piszą: Śmieci fruwają po Łąkoszyńskiej
- Tak wyglada okolica działalności Toensmeier przy ulicy Łąkoszyńskiej, wlot do Kutna od Łodzi - Piątku drogą wojewódzką 702. Przepiękny widok i wizytówka Kutna - stwierdza z przekąsem mieszkaniec Kutna. - Wiatr przemieszcza śmieci po wszystkich okolicznych posesjach.

Czytelnicy piszą: Śmieci fruwają po Łąkoszyńskiej, ./upload/articles_pakiety/26519/02_obraz.jpg
Czytelnicy piszą: Śmieci fruwają po Łąkoszyńskiej, ./upload/articles_pakiety/26519/03_obraz.jpg
Czytelnicy piszą: Śmieci fruwają po Łąkoszyńskiej, ./upload/articles_pakiety/26519/16_obraz.jpg


- Czekają chyba aż śmieci same rozwieją się i pozabiera je wiatr, roznosząc na dalsze tereny - dodaje. - To skandal, że wielkie wysypisko zlokalizowane jest w mieście i otoczone zamieszkałymi posesjami. Kto pozwolił na wykonywanie tego typu działalności w mieście? 

Kierownik Sortowni Toensmeier przy ulicy Łąkoszyńskiej przyznaje, że nie wygląda to najlepiej bowiem przy dużym wietrze spod plandek wydobywają się torebki foliowe. 

- W miarę możliwości po kilku wietrznych dniach zbieramy te śmieci. Właśnie dziś będziemy to robić - mówi pan kierownik. - Wiem, że nasza lokalizacja nie jest zbyt dobra dla sąsiadów i pewnie by woleli abyśmy byli z daleka od nich. Nie ma jednak na tym wysypisku śmieci organicznych, są opakowania, butelki i torby foliowe, systematycznie przerabiamy wszystko, prasujemy w bele. [więcej]
wandea, 23.04.2015 14:51|czytane: 473 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Majówka i Dzień Róży z bezpłatną strefą parkowania
W związku z organizowanymi majowymi imprezami kulturalnymi w Kutnie Strefa Płatnego Parkowania nie będzie funkcjonowała:
- w dniu 30 kwietnia – na Placu Wolności
- w dniach 1 – 3 maja – cała Strefa Płatnego Parkowania
- w dniu 9 Maja – na Placu Wolności i jego pierzejach. [więcej]
redaktor, 23.04.2015 13:33|czytane: 261 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Angielski robi furorę w Leszczynku
137 mieszkańców gminy Kutno korzysta z bezpłatnych lekcji języka angielskiego, które odbywają się w Ośrodku Kultury Gminy Kutno w Leszczynku. Ośrodek jest również organizatorem kursu.

Angielski robi furorę w Leszczynku, ./upload/articles_pakiety/26537/01_obraz.jpg


- Jest to kurs na poziomie podstawowym - mówi Michał Łuczak, dyrektor Ośrodku Kultury Gminy Kutno. - Nauka języka angielskiego potrawa do końca czerwca. Zajęcia kończą się egzaminem. Uczestnicy otrzymają na koniec zaświadczenia o odbytym szkoleniu.

Uczestnicy podzieleni zostali na 5 grup wiekowych. Dzieci i młodzież uczą się pod kierunkiem Izabelli Kawki. Dorosłych podstaw języka angielskiego naucza Sylwia Czaplińska.
- My zapewniamy również wszelkie materiały edukacyjne - dodaje dyrektor Michał Łuczak.

Kursanci są zachwyceni możliwością kształcenia się...
- Świat zrobił się mały - mówią panie uczestniczące w szkoleniu. - Podróżujemy praktycznie po całym świecie i wypadałoby coś umieć powiedzieć poza granicami naszego kraju. [więcej]
redaktor, 23.04.2015 12:48|czytane: 1260 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
NIK opublikowała wystąpienia pokontrolne dotyczące kutnowskiego szpitala. Czy trzeba będzie oddać jego pracownikom 4,5 mln zł?
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dziś raport o przekształcaniu szpitali w spółki kapitałowe w Polsce. Przekształcenie szpitali samorządowych w spółki - zdaniem NIK- niewiele zmieniło na rynku usług leczniczych. Wbrew społecznym obawom – nie zlikwidowano oddziałów, nie pogorszyła się też dostępność świadczeń. Ale też wbrew nadziejom – nie skróciły się kolejki do lekarzy. Część szpitali skorzystała jedynie z chwilowego oddłużenia, choć później sytuacja finansowa niektórych wróciła do "normy", czyli do generowania strat.

Wśród podpisanych już przez szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego wystąpień są również kontrole w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym sp. z o.o. oraz w Starostwie Powiatowym w Kutnie. W raporcie po kontroli Starostwa w zakresie "Działalności szpitali samorządowych przekształconych w spółki kapitałowe" większość ocen cząstkowych Najwyższej Izby Kontroli jest negatywna.

NIK opublikowała wystąpienia pokontrolne dotyczące kutnowskiego szpitala. Czy trzeba będzie oddać jego pracownikom 4,5 mln zł?, ./upload/articles_pakiety/26533/01_obraz.jpg


Kontroler m.in. ustalił, że powiat bezzasadnie wyksięgował 31 grudnia 2013 r. zobowiązanie przejęte po zlikwidowanym SPZOZ dotyczące Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 4 527 070, 86 zł. NIK uważa, że zobowiązania wobec Funduszu miały analogiczny charakter do innych przejętych przez powiat zobowiązań po SPZOZ i powinien on być spłacony tak jak w większości inne długi. NIK we wnioskach nakazuje ująć te środki w księgach Starostwa. 

O te pieniądze również pytali Starostę Kutnowskiego Krzysztofa Debicha pracownicy szpitala, podczas spotkania ze związkami zawodowymi. Mówił on wówczas, że zarząd czeka na rozstrzygnięcie i kontrolę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, bowiem ta uznawała wyksięgowanie tych pieniędzy za prawidłowe. 

NIK stwierdza również że osoby powołane do Rady Nadzorczej oraz zatrudnione na stanowiskach kierowniczych spółki do 2013 roku nie zapewniły skutecznego nadzoru i kontroli działalności spółki  oraz realizacji założonych celów.

- Oznacza to, że obsada personalna organów Spółki okazała się niewłaściwa- czytamy w raporcie. -A dalej - Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że nie zostały spełnione wszystkie warunki dla prawidłowego dokonania zinwentaryzowania i przekazania majątku między podmiotami leczniczymi. Niewykonanie przez Zarząd Powiatu obowiązków wynikających z uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji SPZOZ i uruchomienie tego procesu bez liwkwidatora kierującego jej przebiegiem i odpowiedzialnego za dyspozycje w sprawach majątku, stwarzało poważne zagrożenie dla prawidłowego przebiegu likwidacji i gospodarowania mieniem.

W ocenie NIK podejmowane przez Powiat działania w ramach nadzoru nad podległą Spółką były nieskuteczne. Przekształcenie Samorzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w spółkę prawa handlowego nie przyniosło zamierzonego efektu w postaci powstania podmiotu leczniczego o stabilnej, dobrej kondycji finansowej. Sytuacja taka była efektem niewłaściwego nadzoru organów spółki nad działaniami realizowanymi przez Zarząd Spółki np. dopuszczono do podjęcia przez Zarząd Spółki decyzji dotyczących podpisania niekorzystnych dla Spółki umów kontraktowych z lekarzami, a także zatrudnienie i udzielenie prokury osobie skazanej prawomocnym wyrokiem. [więcej]
wandea, 22.04.2015 15:01|czytane: 1223 razy|35 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzień Ziemi w Strzegocinie
Dziś w ramach obchodów XXII Dnia Ziemi oraz realizacji programów:  „Zdrowa żywność" i „ Nie pal przy mnie. Proszę”, w których uczestniczą uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzegocinie odbyły się różnorodne zajęcia.

Dzień Ziemi w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/26536/01_obraz.jpg
Dzień Ziemi w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/26536/02_obraz.jpg
Dzień Ziemi w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/26536/08_obraz.jpg


Klasy I – III przygotowały „Stół darów Ziemi”. Dzieci z klasy I zapraszały do degustacji  kolorowych i zdrowych kanapek. Uczniowie klasy II i III kusili aromatycznymi sokami owocowymi, słodkimi placuszkami z jabłkami i szarlotką. Nasi najmłodsi - dzieci z grupy przedszkolnej wykonały prace plastyczne pod hasłem „Ratujmy Ziemię!”. [więcej]
pismak, 22.04.2015 16:24|czytane: 241 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Mistrzostwa Kutna w piłce nożnej chłopców
Dziś w Szkole Podstawowej Nr 6 w Kutnie rozegrano Mistrzostwa Kutna  Szkól Podstawowych w piłce nożnej chłopców.

Mistrzostwa Kutna w piłce nożnej chłopców , ./upload/articles_pakiety/26535/01_obraz.jpg


W zawodach wystartowały wszystkie szkoły podstawowe z Kutna nr 1, 4, 5, 6 i 9. Po zaciętej rywalizacji pierwszej miejsce oraz prawo do reprezentowania Kutna wywalczyła drużyna z „DZIEWIĄTKI”.

Wyniki meczy w pierwszej fazie turnieju:
SP NR 9 KUTNO – SP NR 5 KUTNO (12 : 0)
SP NR 6 KUTNO – SP NR 1 KUTNO (4 : 1)
SP NR 9 KUTNO – SP NR 4 KUTNO (2 : 1)
Mecz o III miejsce SP NR 1 KUTNO – SP NR 4 KUTNO (3 : 1)
Mecz o I miejsce SP NR 9 KUTNO – SP NR 6 KUTNO (4 : 1) [więcej]
pismak, 22.04.2015 16:17|czytane: 151 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś Dzień Ziemi. Zapraszamy na pokaz multimedialny w KDK
Kutnowski Dom Kultury zaprasza w ramach Dni Ziemi 2015 na pokaz multimedialny z komentarzem dotyczący przyrody naszego rejonu. Pokaz odbędzie sie jutro o godz. 17. 30, wstęp wolny. 

Dziś Dzień Ziemi. Zapraszamy na  pokaz multimedialny w KDK, ./upload/articles_pakiety/26490/01_obraz.jpg


Zapraszamy do sali konferencyjnej KDK (I piętro). [więcej]
pismak, 22.04.2015 15:34|czytane: 330 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Głosujemy na podwórko Nivea w Kutnie, Żychlinie i Krośniewicach
Kutno, Żychlin i Krośniewice biorą udział w konkursie NIVEA.  Nivea wybuduje niepowtarzalne Podwórko w 40 lokalizacjach w całej Polsce. Będą to Rodzinne Miejsca Zabaw, w których rodzice i dzieci mogą wspólnie spędzić czas w aktywny sposób.

Głosujemy na podwórko Nivea w Kutnie, Żychlinie i Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/26365/01_obraz.jpg


Na placu zabaw znajdą  się  sprzęty zarówno dla tych najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci, a także dla samych rodziców. Warunkiem powstania placu w Kutnie i w Krośniewicach  jest zdobycie co najmniej 20 miejsca w głosowaniu na stronie www.nivea.pl/podworko  w I lub II turze. Pierwsza tura trwa od 1 do 30 kwietnia a druga trwa od 1 do 31 maja [więcej]
pismak, 22.04.2015 15:31|czytane: 956 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie do portalu
 www.denta-medica.pl
Kalendarium imprez
Mała wielka sprawa
Ola Rzadkiewicz
Pytania bez odpowiedzi, unieważniony konkurs w szpitalu i zamknięte usta wicestarosty
Wczoraj Kutnowski Szpital Samorządowy sp. z o.o. unieważnił konkurs na nowo utworzone stanowisko dyrektora ds. medycznych. Pierwotny termin składania ofert to... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Mój jest ten kawałek podłogi: Sukcesy tancerzy z Kutna
Wczoraj w Łęczycy odbył się VII Konkurs Taneczny "Mój jest ten kawałek podłogi". Zaprezentowali się w nim tancerze ze Street Dance Studio i Studia Tańca Alibi reprezentujący Kutnowski Dom Kultury w... [więcej]
kutnowski sport
Siatkarski Weekend 2015 w Żychlinie
Volley Team Żychlin oraz Urząd Gminy w Żychlinie, serdecznie zapraszają na kolejną odsłonę turnieju „Siatkarski Weekend”,  który odbędzie się na Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 1, ul. Łukasińskiego 21 w Żychlinie już w najbliższy weekend. Start o godz. 9.00 Grupy Turnieju „Siatkarski Weekend”... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
studio tańca
Ostatnio dodane ogłoszenia
USUWANIE - subitu, lepiku, frezowanie betonu, czyszczenie Nasze maszyny pozwalają na najczystszą i najszybszą pracę! Jesteśmy w stanie usunąć kilkadziesiąt m2 dziennie.rnrnZrywaniem klejów i ich resztek z podłoża zajmujemy się od kilku lat. Nabyt... [czytaj więcej]
Praca dla fachowców w Niemczech Zlecimy stałą pracę w Niemczech poszczególnym fachowcom lub ekipie (do 4 osób) w zakresie: - robót murarskich, zbrojarskich, żelbetowych - remontów i wykończenia budynków - robót tynk... [czytaj więcej]
Sprzedam paczkę ubranek dla dziewczynki Sprzedam ubranka dla dziewczynki.W skład ubranek wchodzą:4 sukienki roz.86,kurtka roz.86/92,6 t-shirtów na długi rękaw roz.86/92, koszula roz.92,piżama na długi rękaw roz.86/92,2p krótkich sp... [czytaj więcej]
RINTAL Schody - Wiosenne Obniżki Cen kwiecień 2015!! Rintal Polska Sp. z o. o., wiodący producent schodów do wnętrz wprowadza specjalną ofertę: WIOSENNE OBNIŻKI CEN na wybrane modele schodów do 30.04.2015 r.!rnrnSzczegóły promocji na stronie ww... [czytaj więcej]
KREDYTY DLA FIRM - BEZ ZUS I US - PRZECZYTAJ! KORZYSTNE FINANSOWANIE DLA FIRM!-warto przeczytać! • 100% polecane kredyty dla Przedsiębiorców • decyzja pozytywna tego samego dnia • dochody Firmy na oświadczenie • do 30 tys. zł.... [czytaj więcej]
sprzedaż sprzedam mieszkanie własnościowe z zasobów Spółdzielni o pow 38m2 po generalnym remoncie na parterze Oś. tarnowskiego. Bliższe informacje pod telef. 511444325... [czytaj więcej]
KREDYTY DLA FIRM - BEZ ZUS I US - PRZECZYTAJ! KORZYSTNE FINANSOWANIE DLA FIRM!-warto przeczytać!rnrn• 100% polecane kredyty dla Przedsiębiorcówrn• decyzja pozytywna tego samego dniarn• dochody Firmy na oświadczenie rn• do 30 tys. zł.... [czytaj więcej]
SPRZEDAM DZIAŁKI BUDOWLANE Sprzedam działki budowlane w Bielawkach (4 km od Kutna), o pow. powyżej 1000 m2. Woda, prąd i kanalizacja znajdują się opodal działek. Nieruchomości położone są w spokojnej okolicy. Komunika... [czytaj więcej]
Sprzedam- działki nad jeziorem Sprzedam działki budowlano-rekreacyjne w miejscowości Wiktorowo, gmina Lubień, województwo Kujawsko- Pomorskie. Malowniczo położone między trzema jeziorami. Kontakt: 507-854-371, 512-262-668 Li... [czytaj więcej]
Sprzedam- działki nad jeziorem Sprzedam działki budowlano- rekreacyjne w miejscowościrnWiktorowo, gmina Lubień, województwo Kujawsko- Pomorskie.rnMalowniczo położone między trzema jeziorami.rnKontakt: 507-854-371rnLink do ma... [czytaj więcej]
Oferta tylko dla firm. Oferta tylko dla firm. Wynajmę mieszkanie przy ulicy Sempołowskiej (osiedle Rejtana). Mieszkanie 53m2, wysoki parter, umeblowane, trzy pokoje,kuchnia, łazienka, wc, TV, duży balkon. Zapra... [czytaj więcej]
OGRODZENIA I BRAMY PRODUKCJA I MONTAŻ Oferujemy konkurencyjne ceny i solidne wykonanie! Zadzwoń! 530 715 500, 510 263 876... [czytaj więcej]
CIĄGLE SZUKASZ KREDYTU ? Pierwsza pożyczka do 1000 złotych za darmo! Zwracasz tyle, ile pożyczasz. www.kredytypozyczki365.pl Kredyt gotówkowy pozwala spełnić odkładane wciąż marzenia, zaspokaja bieżące zachci... [czytaj więcej]
PRACA DODATKOWA Zapraszam do współpracy.rnOriflame jest wiodącą firmą kosmetyczną, oferującą produkty najwyższej jakości do makijażu, pielęgnacji skóry i włosów, zapachy akcesoria i produkty Wellness. ... [czytaj więcej]
RECEPCJONISTA/RECEPCJONISTKA Zatrudnie osobe do pracy na RECEPCJI w Hotel Dwór Sójki. Warunek konieczny - dobra znajomość jezyka angielskiego w mowie i piśmie. Prosze o przesylanie cv wraz ze zdjeciem na podany adres e-mail... [czytaj więcej]
Mariza Praca dodatkowa lub stała Zapraszamy do współpracy z polską firmą kosmetyczną Mariza.rnTo Ty decydujesz która forma współpracy jest dla ciebie odpowiednia.rnKupuj dla siebie taniej- po rejestracji przysługuje Ci 30% r... [czytaj więcej]
Servis Masz kłopoty z komputerem nic prostszego ZADZWOŃrnrn( systemy od Xp do 8.1 )rnrnkonfiguracja urządzeń bezprzewodowychrnrnoraz doradztwo przy rozbudowie i zakupie nowego zestawu komputerowego lapto... [czytaj więcej]
Pracownik Techniczny Kutno Jesteśmy dużą, stabilną firmą działająca w branży meblowej. Wciąż otwieramy nowe sklepy, wzbogacamy asortyment i zdobywamy nowe kwalifikacje. W związku z rozwojem naszej firmy poszukujemy ... [czytaj więcej]
BŁYSKAWICZNA GOTÓWKA NA KONTO - KREDYTOWA DESKA RATUNKOWA BŁYSKAWICZNA GOTÓWKA NA KONTO. KREDYTOWA DESKA RATUNKOWA. SZYBKA DECYZJA, BEZ ZBĘDNYCH DOKUMENTÓW, A PRZELEW POŻYCZKI W 15 MINUT! ZWRACASZ TYLE, ILE POŻYCZASZ. PIENIĄDZE OTRZYMASZ W ... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny SING BAND ING BAND to pięcioosobowy zespół doświadczonych muzyków w którego skład wchodzą:rnNatalia - flet poprzeczny, śpiew;rnAgnieszka - gitara basowa;rnMarta - śpiew, instr. perkusyjne;rnMonika - s... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Bohdan Robciszewski:
7 minut temu
To był VII otwarty konkurs taneczny - mówi samo przez sie, każdy może startować, nawet 80 letni emeryt. I po co te pretensje? bez sens. Gratulacje dla wszystkich, którzy zdobyli miejsca.
Jeremiasz Mańanowski:
2
 · 
16 minut temu
Nie powierzylbym swojego dziecka*
Jeremiasz Mańanowski:
2
 · 
22 minut temu
Drogi RODZICU z tego co wiem to w kategori powyżej 15 lat startowala inna instruktorka tanca. Byłem widziałem.
Co ma Pani na myśli, mówiac ze walka była nie równa.Kategoria powyżej 15 lat zostala stworzona właśnie po to, by osoby z wiekszym doświadczeniem mogły w niej startowac. Ja na miejscu rodzica niepowirzylbym nieletniej instruktorce bez uprawnien pedagodicznych. Prosze juz tak nie zazdroscic i powstrzymac sie od zbednych kometarzy bo nie sa uzasadnione
Emanuel Geschaw:
1 godzin temu
*Łukasz K.
Jan Brockmann:
1 godzin temu
Gratuluje temu Panu instruktorowi który ma chyba ogromną satysfakcję, że wygrał w nierównej walce....PAN ma chyba trochę dużo wiecej niż 15 lat i dużo większe doświadczenie niż każdy inny uczestnik (bylam widziałam)i wygrana z młodzieżą dała mu wiele radości.Jak che sie sprawdzić jest wiele tego typu programów!!!....słabe dla mnie poprostu słabe...jestem mamą dziecka z innego zespołu i widząc tego Pana i jego zachowania nie pwierzyłambym opieki nad swoim dzieckiem temu Panu ...myślę, że wszyscy co byli w Łęczycy wiedzą o czym ja mowię...pozdrawiam tego Pana i życze mu powodzenia w dalszej karierze
Klaudiusz Biezdrowski:
1 godzin temu
Lekarz Ziółkowski ma szansę się wykazać. Jeśli nie jest w stanie to niech się honorowo poda do dymisji !
Klaudiusz Biezdrowski:
1 godzin temu
SKANDAL PANOWIE DEBICH I TRAWCZYŃSKI. Za kogo wy się macie, co ?
Klaudiusz Biezdrowski:
2 godzin temu
Skończyć z zatrudnianiem kolesi niemających kwalifikacji i mianowanych za wierność i przynależność partyjną. To co robicie jest waszą porażką w przyszłości.
Feliks Moszczyński:
2 godzin temu
Nadzieja na zmiany dopiero jak zejdą z tego świata przynajmniej ze dwa pokolenia tych pseudo solidaruchów.
·
TO PRAWDA SOLIADRUCHY TO CAŁE ZŁO KUTNA
h
Amadeusz Gruszczyński:
5 godzin temu
Liczna ta rodzina. Nie ma co.
Bogumił Hryn:
2
 · 
5 godzin temu
Święta prawda. Będziemy tego pilnować bo dość już rządów jak we własnym gospodarstwie rolnym czy folwarku. A drugi raz na was nie zagłosujemy nigdy .
Hubert Brękus:
3
 · 
5 godzin temu
Chcemy uczciwych, przejrzystych konkursów na stanowiska w powiecie. Kryteria mają być uczciwe i jednakowe dla wszystkich i normalne a nie pod kogoś i często niekonsekwentne kiedy to są one wyśrubowane na stanowiska niższe gdy tymczasem na etaty wyższe nie ma warunku pracy w samorządzie. Przykład? Konkursy na dyrektora WEKiS oraz na jego podwładnego w CKU. Ten drugi musi mieć ukończone zarządzanie oświatą gdy ten pierwszy niewiele musiał posiadać. Choćby dla przyzwoitości powinniście (jeśli już tak musi być) dalibyście ten bzdurny wymóg pracy w samorządzie. Tylko po co? Czy to, że jesteście radnymi czyni z was osobami wszechwiedzącymi? Robi z was magistrów doktorów inżynierów czy profesorów? Nie, jesteście tym kim jesteście !
Wadim Iwanoski:
2
 · 
6 godzin temu
Chcemy ludzi z poza układów przy obsadzie kolejnych etatów .
Wadim Iwanoski:
3
 · 
6 godzin temu
Może wreszcie doczekamy się merytorycznych konkursów dla ludzi spoza tego środowiska które zdominowało miasto i powiat? Panowie a może tak raz czy dwa ktoś kompetentny zamiast BMW???
Bogumił Godziszewski:
2
 · 
6 godzin temu
Po części macie rację, ale jest jedno ALE, jak się nie próbuje, to się nie uzyska. Natomiast nieprawdą jest, iż na wolnym rynku są małe szanse pozyskania dodatkowych usług medycznych. Po prostu, taki rynek trzeba znać i umieć poruszać się po nim w sposób na tyle skuteczny, aby w/w przychody pozyskać. Jedno jest pewne, takiego menedżera w tym przybytku nie ma, a cała politykierska masa nieudaczników nie potrafi wyjść dalej, niż robili to ich poprzednicy i otworzyć się właśnie na taki rynek. Zasada jest jedna: nie spróbujesz, nie posmakujesz. Zmienić front i strategię zarządzania w sposób istotny i nie liczyć tylko i wyłącznie na zblazowany, manipulowany przez waraszawkę do granic możliwości i ustawiony plecami do szpitali nfz. Ot i wszystko na powyższy temat.
Adam Rozanka:
7 godzin temu
to lipa ,oni kasę zgarną za akcję.musi byc b zaawansowana choroba zeby wyszło w takim badaniu,
Eryk Dwornicki:
8 godzin temu
No nie w tym przypadku
Otto Bogdan:
4
 · 
10 godzin temu
POPIERAM DZIAŁANIE POLICJANTA
Teofil Fcldmanowski:
15 godzin temu
nawet jak jest wprowadzony naboj do komory nabojowej to wystarczy zwolnic bezpiecznik iglicy, dzieki czemu wydluza sie praca na jezyku spustowym, innaczej jest tylko bezpiecznik spustowy tzw antystresowy
Antoni Zdziech:
8
 · 
17 godzin temu
OŚWIADCZAM, ŻE WIĘKSZOŚĆ MIESZKAŃCÓW KUTNA POPIERA STANOWCZE DZIAŁANIA POLICJI WOBEC BANDYTÓW, W SZCZEGÓLNOŚCI WIELOKROTNYCH RECYDYWISTÓW ZAGRAŻAJĄCYCH ŻYCIU INNYCH LUDZI.Najciekawsze artykuły
 ·  8
7 dni temu
Polfarmex wygrywa z Anwilem
 ·  90
8 dni temu
Kolejny prezes szpitala mówi o zagrożeniu upadłością. Właściciel podnosi kapitał zakładowy
 ·  88
8 dni temu
Czy powiat stać na Pełnomocnika Starosty ds. Pacjenta?
 ·  37
9 dni temu
Szpital przegrał z byłym pracownikiem. Szykuje się kolejny proces
 ·  61
10 dni temu
Zmiany w szpitalnej spółce. Kto nas będzie leczył?
 ·  25
11 dni temu
Walka z wiatrakami w gminie Krzyżanów
 · 
11 dni temu
50 lat minęło jak jeden dzień... Jubileusz Żychlińskiego Domu Kultury
 ·  7
12 dni temu
Ręce opadają. Dlaczego wyrzucamy śmieci do lasu?
 ·  91
16 dni temu
Czego nie pozwolono ujawnić chirurgom na sesji rady powiatu?
 ·  22
16 dni temu
Czy radni powiatowi podwyższą kapitał zakładowy szpitala?
 · 
16 dni temu
Ruszają pierwsze konkursy na dotacje dla przedsiębiorców
 ·  98
16 dni temu
Oświadczenia majątkowe starosty pod lupą prokuratury
 ·  11
17 dni temu
PUP przegrał kolejną sprawę z byłą pracownicą. Dyrektorka idzie do sądu z zarządem powiatu
 · 
17 dni temu
NAUKA I ZABAWA - Majówka 2015. Zaprasza Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A.
 ·  6
17 dni temu
Prezydent nie zgadza się z zarzutami mieszkańca w sprawie przebudowy Łęczyckiej
 ·  26
18 dni temu
Czytelnicy pytają: Ile kosztuje promocja powiatu kutnowskiego?
 ·  18
19 dni temu
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla BEEF BEEF
 ·  23
19 dni temu
Czytelnicy piszą: O niewydolnej kutnowskiej komunikacji i dobrych przykładach
 ·  6
24 dni temu
14 lat więzienia dla pijanego kierowcy za śmiertelne potrącenie kutnianki
 ·  6
24 dni temu
W gminie Kutno: Przetargowe oszczędności na budowę dróg
 ·  3
25 dni temu
Serce dla Kutna: Zbiórka krwi w Kutnie, zgłoś udział elektronicznie
 ·  49
25 dni temu
Nadwykonania, miejsce na czajnik i kompetencje prezesa. Spotkanie z pracownikami szpitala cz. 2
 ·  29
26 dni temu
W gminie Kutno: Będzie angielski, będą dzieci w szkole...
 ·  27
26 dni temu
Czytelnicy pytają: Czy radny może prowadzić działalność gospodarczą na mieniu gminy?
 ·  34
26 dni temu
Czy szpital będzie się zwijał czy rozwijał? Spotkanie starosty i prezesa z pracownikami szpitala cz. 1.
Pogoda w Kutnie
Dziś: sobota
Temperatura: 21°C
Prawie bezchmurnie
Wschód słońca: 05:24
Zachód słońca: 19:57

1010 hPa
16 km/h
0,0 mm


Jutro: niedziela
Temperatura: 17°C
Duże zachmurzenie, deszczowo

Wschód słońca: 05:22
Zachód słońca: 19:59

1008 hPa
10 km/h
1,6 mm


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności