eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 23.06.2017     reklama kontakt
 
Portal eKutno - pierwszy portal Kutna
eKologia: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Obejrzyj wystawę Migranci
Jutro Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Tylko do niedzieli 14 maja w Kutnowskim Domu Kultury można obejrzeć wystawę Migranci, właśnie o tych Panach Ptakach.  Zapraszamy serdecznie. 

eKologia: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Obejrzyj wystawę Migranci, ./upload/articles_pakiety/33782/01_obraz.jpg
eKologia: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Obejrzyj wystawę Migranci, ./upload/articles_pakiety/33782/02_obraz.jpg
eKologia: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Obejrzyj wystawę Migranci, ./upload/articles_pakiety/33782/03_obraz.jpg


A poniżej wędrownicy na zdjęciach Jarosława Makowskiego. [więcej]
redaktor, 12.05.2017 11:45|czytane: 441 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury
Wczoraj w Kutnowskim Domu Kultury dzieci i młodzież otrzymały nagrody w cyklu konkursów Cuda natury z okazji Dni Ziemi.  Celem projektu jest rozbudzanie twórczych pasji wśród dzieci i młodzieży miasta Kutna i powiatu kutnowskiego.

- W pierwszym etapie podsumowaliśmy 4 konkursy, które zgromadziły ponad 500 uczestników.  Ilość zgłoszonych prac świadczy o tym, że wśród młodych osób nie brakuje ani zainteresowania przyrodą, ani licznych talentów plastycznych i literackich - mówi Jarek Makowski. - Na konkurs plastyczny „Ptasie Powroty” wpłynęło 175 prac, a na „Każdy kwiat jest cudem”  aż 220 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów. Również sztuka origami cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo do konkursu „Wiosenny bukiet” zgłoszono 117 prac.  Z kolei na literacki konkurs „Fantastyczna natura” wpłynęły 24 opowiadania.

DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury , ./upload/articles_pakiety/33565/01_obraz.jpg
DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury , ./upload/articles_pakiety/33565/03_obraz.jpg
DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury , ./upload/articles_pakiety/33565/18_obraz.jpg


Gratulujemy zwycięzcom a wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach.

Jury konkursu literackiego FANTASTYCZNA NATURA Jadwiga Rzetelska, Anna Jasińska, Wioleta Tuchorska, Dominika Staniszewska po przeczytaniu 24 opowiadań uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu  powiatu kutnowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Szkoły Podstawowe - Klasy IV-VI:
Miejsce I Igor Komorowski  ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie
Miejsce II Wiktoria Gabryś ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie
Miejsce III Elżbieta Wielec ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie
Wyróżnienie Kinga Golisz ze Szkoły Podstawowej im.37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Ks. Józefa Piłsudskiego w Pleckiej Dąbrowie [więcej]
wandea, 21.04.2017 12:16|czytane: 1816 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: W Międzynarodowy Dzień Ziemi Kino KDK zaprasza na Królestwo
Już jutro z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy o godz. 13.30 do Kina KDK na specjalny pokaz filmu Królestwo.

eKologia: W Międzynarodowy Dzień Ziemi Kino KDK zaprasza na Królestwo, ./upload/articles_pakiety/33561/01_obraz.jpg


Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos (1996), Makrokosmos (2001) i Oceany (2009). Tym razem twórcy skoncentrowali się na zwierzętach lądowych, zabierając widza w cudowną podróż przez tysiące lat, aby oczami zwierząt na nowo odkryć dobrze nam znane europejskie terytoria i opowiedzieć historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych.

Królestwo to zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca na świecie, które najlepiej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, jeszcze nietkniętego działalnością człowieka.

Polecamy dla całych rodzin! [więcej]
wandea, 21.04.2017 10:34|czytane: 384 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci
Z okazji DNI ZIEMI Kutnowski Dom Kultury zorganizował liczne konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wystawę Ptak też Człowiek! Migranci. Dziś odbył się jej wernisaż i rozdanie nagród.

eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci, ./upload/articles_pakiety/33557/03_obraz.jpg
eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci, ./upload/articles_pakiety/33557/08_obraz.jpg
eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci, ./upload/articles_pakiety/33557/13_obraz.jpg


Więcej zdjęć

Zebranych głównie młodych odbiorców kultury powitał Jarosław Makowski, pracownik Kutnowskiego Domu Kultury, nauczyciel biologii i autor wydanego w październiku ubiegłego roku albumu fotograficznego „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”. Makowski przybliżył cechy charakterystyczne ptaków migrujących, opowiedział o ich sile, energii, przeciwnościach przyrody z którymi muszą się mierzyć. 

Na wystawie zobaczycie Szlamnika, Białorzytki, Biegusy, Łabędzie krzykliwe, Rudzika, Kamusznika, Derkacze, Bernikle, Zauszniki, Głowienki i wiele wiele innych. A także zdjęcie ptaszka zrobione w Kutnie na Dybowie! Zapraszamy do Kutnowskiego Domu Kultury na wystawę w ramach DNI ZIEMI, którą możecie obejrzeć, ale i przeczytać, dowiadując się szczegółów z życia Migrantów Aniołów, jak są nazywane przez wojskowych. 
[więcej]
wandea, 20.04.2017 23:45|czytane: 747 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Migranci - jutro wernisaż w Galerii Okno na Sztukę
Już jutro z okazji Dni Ziemi  Kutnowski Dom Kultury zaprasza na otwarcie wystawy w Galerii Okno na Sztukę. Wystawę jedyną w swoim rodzaju: kolorową, odkrywczą i wysokich lotów oraz bardzo ważną, bo dedykowaną ptakom migrującym.

eKologia: Migranci - jutro wernisaż w Galerii Okno na Sztukę, ./upload/articles_pakiety/33538/01_obraz.jpg


Migranci. Anioły.

Skalę ptasich migracji po raz pierwszy zobaczono na amerykańskich radarach wojskowych w latach 60. ubiegłego wieku. Był to czasy zimnej wojny i zaskoczeni wojskowi początkowo myśleli, że mają do czynienia z atakiem wrogiego obozu. Potem zaczęli przygotowywać się do odparcia ataku kosmitów! Ostatecznie rzeczywistość okazała się śmielsza od fikcji! Do dziś obraz ptaków na radarach wojskowi nazywają Aniołami (Angels).

Ludzie długo odrzucali myśl, jakoby ptaki były w stanie o własnych siłach, bez mapy i kompasu, odbywać dalekie, międzykontynentalne wędrówki. Tymczasem niektóre z tych co lecą bez przerwy tysiące kilometrów przemierzając oceany i pustynie, zmieściłyby się w Twojej dłoni. Inne nawet w krawieckim naparstku.

Wielu migrantów poszukuje korytarzy powietrznych, gdzie silne wiatry ułatwią im szybkie dotarcie do celu. Często znajdują je dopiero gdzieś pomiędzy 5 i 9 kilometrem. Tam wielkie i ciężkie Łabędzie Krzykliwe widziano pędzące z prędkością 140km/h, a gęsi 185km/h! Biegusy Rdzawe, wspomagane energią stada i silnym wiatrem, przeleciały kiedyś odległość 5000 km z północnej Kanady na Wyspy Brytyjskie w czasie poniżej 24 godzin, w tempie blisko 250 km/h! [więcej]
kultura, 19.04.2017 08:56|czytane: 196 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Starostwo Powiatowe rozda 1000 sadzonek drzew
Starostwo Powiatowe w Kutnie rozda 1000 sadzonek drzew. Zapraszamy chętnych po drzewka 21 kwietnia od 7.30 do Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska przy Królowej Jadwigi 7 w Kutnie. 

eKologia: Starostwo Powiatowe rozda 1000 sadzonek drzew, ./upload/articles_pakiety/33482/01_obraz.jpg


[więcej]
wandea, 12.04.2017 08:02|czytane: 682 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu
Maciuś, dwuletni Pan Kotek, wykastrowany, zdrowy, zaszczepiony, spokojny, korzystający z kuwety, sympatyczny i mrucząco przylepny do człowieka, szuka domu. Chętnie zajmie się miłym i dobrym właścicielem, będzie mu mruczał na dzień dobry i dobranoc, witał po przyjściu z pracy i czasem kładł się na ramieniu albo kolanach i w rytm mruczaka uspokajał po trudach dnia codziennego. 

Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu, ./upload/articles_pakiety/33339/01_obraz.jpg
Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu, ./upload/articles_pakiety/33339/02_obraz.jpg
Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu, ./upload/articles_pakiety/33339/03_obraz.jpg


Maciuś czeka na Twój telefon, chwilowo przybywa u dobrych ludzi, którzy nie pozwolili na jego tułaczkę po kutnowskich ciemnych zaułkach. Zadzwoń i zostań właścicielem Pana Kotka 504 292 634 [więcej]
wandea, 29.03.2017 20:16|czytane: 1039 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Przedszkole Jarzębinka zbiera karmę dla psów w potrzebie
Jak co roku Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 „Jarzębinka”  organizuje  akcję pomocy niechcianym  i porzuconym psiakom. W dniach 24.03 - 7.04.2017r. prowadzona będzie zbiórka karmy i darów rzeczowych dla przytuliska „Krzykosiaki - psy w potrzebie”, z okolic Kłodawy.

eKologia: Przedszkole Jarzębinka zbiera karmę dla psów w potrzebie, ./upload/articles_pakiety/33313/01_obraz.jpg


- Po raz drugi i mamy nadzieję, że nie ostatni, pomagamy panu Zbyszkowi, który prowadzi przytulisko  od  27 lat i codziennie, samodzielnie stawia czoła wszelkim trudnościom. Pod opieką ma 47 psów - mówią koordynatorki akcji Iwona Gmerek, Sylwia Minkuszek, Agnieszka Jabłońska. - Akcja pomocy niechcianym i porzuconym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, i nawet chwilowa poprawa warunków ma znaczenie. Dlatego prosimy wszystkich chętnych; ludzi dobrej woli,o włączenie się w  naszą coroczną akcję. Pokażmy dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk. Właściciel schroniska zaprasza miłośników zwierząt do odwiedzania jego czworonożnych przyjaciół. Mile widziani wolontariusze.

Zapraszamy na stronę www.krzykosiaki.pl lub facebook: Krzykosiaki - psy  w potrzebie.
Przekazywane dary prosimy pozostawiać w: IPM nr 3 „Jarzębinka” ul. Bema 15 w Kutnie w godzinach 6:00 – 16 00
[więcej]
wandea, 06.04.2017 08:10|czytane: 1258 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Mieszkańcu - pomocy!
Wskaż miejsce, w którym kutnowski magistrat powinien posadzić drzewo. Uda się to dzięki realizacji projektów z Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego (Drzewa dla Kutna i Zielony Kościuszków).

Zrób zdjęcie tego miejsca z nazwą ulicy i wyślij je MMS na nr 668-696-531 albo napisz do nas na adres promocja@um.kutno.pl

Mieszkańcu - pomocy!
[więcej]
wandea, 21.03.2017 15:37|czytane: 550 razy|komentuj|czytaj cały
Filtry akwarystyczne - co musisz o nich wiedzieć?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego akwarium jest filtr akwarystyczny. To właśnie on gwarantuje odpowiednią klarowność wody. Co więcej, przyczynia się również do uregulowania flory bakteryjnej w zbiorniku akwarystycznym. Koniecznie więc warto się w niego wyposażyć, jednak powstaje pytanie: na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie są rodzaje filtrów?

Filtry akwarystyczne - co musisz o nich wiedzieć?, ./upload/articles_pakiety/33021/01_obraz.jpg


Najpopularniejsze filtry akwarystyczne

Obecnie na rynku królują przede wszystkim takie rozwiązania jak:

Filtry wewnętrzne podżwirowe
- jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj, to jest on najmniej chętnie stosowany w akwarystyce. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj filtra będzie sobie doskonale radził, ale w zestawieniu ze żwirem. Jeśli zaś chodzi o piasek kwarcowy, czy bardzo drobne podłoże, to ten rodzaj urządzenia może mieć niemałe problemy z wydajnością, o ile nie będzie dysponował odpowiednią mocą.

Filtr zewnętrzny kaskadowy - filtry skuteczne w działaniu, jednakże mało popularne, ponieważ użytkownicy mają spore problemy z ich montażem. Zestaw filtra umieszczany jest na tylnej ściance akwarium, przez co powoduje niemożliwość jego dosunięcia do ściany. Należy również podkreślić fakt, że wiele pokryw zbiorników akwarystycznych nie jest przystosowanych do ich niemałych gabarytów.
[więcej]
pismak, 27.02.2017 19:58|czytane: 304 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej
Kaszel, duszności, utrata tchu – każdy astmatyk zna te dolegliwości aż za dobrze. Nasilają się w nocy i z rana, uniemożliwiając nierzadko normalne funkcjonowanie. Objawy astmy mogą przybierać różne formy i w różnym stopniu nam dokuczać – od lekkiego kaszlu, po poważne problemy z oddychaniem i ucisk w klatce piersiowej. Choć większość pacjentów rodzi się z tą chorobą, wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych na stan dróg oddechowych nie pozostaje bez znaczenia. A jednym z najpoważniejszych bodźców zwiększających ryzyko rozwoju astmy jest zanieczyszczone powietrze.

 Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, ./upload/articles_pakiety/32993/01_obraz.jpg


Wrogi smog

W ciągu ostatnich miesięcy kwestia smogu urosła w naszym kraju do rangi medialnego tematu nr 1. Smog zdaje się być na ustach wszystkich – dosłownie i w przenośni. Eksperci wciąż alarmują o katastrofalnym stanie powietrza i po wielokroć przekroczonych normach jego zanieczyszczenia. Najgorzej rzecz się ma w dużych miastach uprzemysłowionych, takich jak Warszawa, Katowice, Łódź i oczywiście Kraków, który jest obecnie najmniej bezpiecznym miejscem do życia dla alergików i astmatyków. Tym ostatnim smog szczególnie daje się we znaki. Długotrwałe przebywanie na zewnątrz przy tak zatrutym powietrzu powoduje bowiem znaczące nasilenie typowych objawów choroby, takich jak duszności i uporczywy kaszel. W województwie łódzkim o znaczącym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza donoszono już w grudniu ubiegłego roku – w niektórych powiatach naszego regionu zostały one przekroczone nawet trzykrotnie. W samym Kutnie, choć smog nie jest aż tak dokuczliwy, jak w większych miastach, problem istnieje. Dlatego też jeden z posłów wystosował interpelację w sprawie informowania mieszkańców o stanie powietrza.
[więcej]
pismak, 23.02.2017 16:55|czytane: 290 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Konkursy z okazji 40-lecia Koła PZW "METALURG" Kutno
Koło PZW Metalurg Kutno w związku z jubileuszem 40-lecia istnienia i Dnia Wędkarza ogłosiło konkursy plastyczny i literacki : „Wędką czystym wodom cześć” dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży ze szkół gimnazjalnych. Termin skłądania prac mija 5 marca.

Celem konkursu jest pokazanie konieczności dbania o bezpieczeństwo nad wodą i ochronę środowiska naturalnego za pomocą znaku plastycznego lub wiersza. Najlepsze prace będą wyróżnione cennymi nagrodami i przechodzą do następnych stopni konkursów.

Prace należy dostarczyć do Elżbiety Grzybowskiej do dnia 5.03.br. do godz.17.00 z opisem pracy jak na załączonych regulaminach konkursów.

Wzorem lat ubiegłych Koło przewiduje konkurs dla uczestników finału w dniu 20.03. z wiedzy wędkarskiej, ekologicznej i pierwszej pomocy. [więcej]
pismak, 20.02.2017 09:18|czytane: 700 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Zimowy Spacerownik w sobotę
W sobotę, 18 lutego zapraszamy na leśny spacer w Raciborowie. Wraz z Kutnowskiem Domem Kultury poszukacie wszystkiego co biega, skacze, rośnie i lata. Start o godz. 9.00 przy leśniczówce w Raciborowie. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem tel. 796 363 388.

eKologia: Zimowy Spacerownik w sobotę, ./upload/articles_pakiety/32910/01_obraz.jpg


Spacer realizowany w ramach projektu Poznaj przyrodę regionu kutnowskiego realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. [więcej]
redaktor, 16.02.2017 08:01|czytane: 579 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą
Zima to trudny czas dla ptaków. Poszukiwania pożywienia pochłaniają ich cenną energię dlatego warto pomóc naszym pierzastym mniejszym braciom, tak jak pan Krystian z Kutna, który dokarmia ptaki zimą. Na wielu kutnowskich podwórkach stoją karmniki, a na parapetach stojaczki ze słoninką.

eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/01_obraz.jpg
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/04_obraz.jpg
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/06_obraz.jpg


Ptaki więc często przylatują, bo wiedzą że właśnie w tym miejscu czeka na nich coś dobrego. Jeśli już zdecydujemy się nadokarmianie, róbmy to regularnie. Ptaki  bowiem szybko przyzwyczajają się do "stołówki", a dłuższe przerwy w dostarczaniu pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Bierzmy zatem przykład z pana Krystiana.
[więcej]
wandea, 15.02.2017 15:07|czytane: 744 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKuchnia: Chleb z kaszy gryczanej
Smaczny i zdrowy chleb z kaszy gryczanej jest niezwykle prosty do zrobienia. Może być nieodzownym elementem w diecie bezglutenowej. Co ciekawe jest to chleb z kaszy, a nie z mąki! Nie ma w nim również drożdży.

eKuchnia: Chleb z kaszy gryczanej, ./upload/articles_pakiety/32877/01_obraz.jpg


Kasza gryczana jest bardzo wartościowa. Ma wielu zwolenników nie tylko ze względu na skład ale też charakterystyczny smak. Jest dobrym źródłem rutyny, kwercetyny, pelargonidyny, procyjanidyny oraz witamin z grupy B, zwłaszcza niacyny, kwasu foliowego i witaminy B6. Dzięki temu działa bardzo korzystnie na układ krążenia: zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, powoduje wzrost lipoprotein o dużej gęstości (HDL) oraz poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych. Zawarte w gryce składniki mineralne tj. żelazo, magnez, miedź i fosfor są pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi. Warto też wspomnieć o wysokiej, jak na produkt roślinny, zawartości białka, która może wynosić od 10 do 16 proc.Kasza gryczana poprawia przemianę materii, dlatego świetnie sprawdza się w diecie osób odchudzających się.

Gryka ceniona jest za działanie przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjnie, wspomaga odporność organizmu oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Ponadto pomaga w regulowaniu glukozy we krwi. Co ważne, kasza gryczana nie zakwasza organizmu i nie zawiera glutenu. [więcej]
redaktor, 13.02.2017 09:21|czytane: 743 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trochę litości dla karpia
- W namiocie pod marketem Carrefour w Kutnie sprzedawane są karpie w torbach foliowych bez wody. To niedozwolone z uwagi na wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia br. i dość niehumanitarne. Sam nie kupuję karpi. Wczoraj zwróciłem uwagę sprzedającym, aby powiadomili swojego szefa, że łamią prawo. Dziś jednak sytuacja się powtarza. Żywe ryby powinny być sprzedawane w torebce foliowej z wodą, albo np. klient może przyjść z wiaderkiem - mówi nam pan Piotr, Czytelnik eKutno.pl. - Zdecydowałem się sprawę zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kutnie.

eKologia: Trochę litości dla karpia , ./upload/articles_pakiety/32431/01_obraz.jpg


Jak się dowiadujemy w PIW inspektor weterynarii już działa na miejscu.

Jak informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie kontrola wykazała, że sprzedaż detaliczna karpia odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Weterynarii. 
- Karpie mogą być sprzedawane w torbach foliowych bez wody o ile posiadają one "ożebrowanie". Na miejscu stwierdzono odpowiednie torby używane przez sprzedającego - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii.  

[więcej]
redaktor, 21.12.2016 13:49|czytane: 825 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trzecia klasa wykonała najlepszy plakat
Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki wzięli udział w konkursie na plakat promujący postawy ekologiczne i wielką zbiórkę elektrośmieci. Zbiórka tym razem odbędzie się 7 grudnia przy przy plebanii parafii św. Wawrzyńca w godz.8:00-16:00

eKologia: Trzecia klasa wykonała najlepszy plakat, ./upload/articles_pakiety/32161/01_obraz.jpg


Wyniki konkursu na plakat: I miejsce kl. III, nagroda - wyjście na kręgle
II miejsce kl. II nagroda -wyjście do pizzerii
III nagroda kl. V wyjście do kawiarni na ciastko
wyróżnienie dla kl. I cukierki i długopisy
Pozostałe klasy dostały cukierki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy. [więcej]
wandea, 28.11.2016 14:30|czytane: 512 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Przyroda regionu kutnowskiego. Prezentacja w CTMiT
Wszystkich przyjaciół przyrody oraz osoby ciekawe świata roślin i zwierząt zapraszamy do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na multimedialną prezentację „Przyroda regionu kutnowskiego”.

eKologia: Przyroda regionu kutnowskiego. Prezentacja w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/32160/01_obraz.jpg


Podczas pokazu złożonego ze zdjęć Jarka Makowskiego zaprezentowana zostanie flora i fauna naszego regionu – przede wszystkim okolic Doliny Bzury i Ochni, lokalnych lasów i terenów otwartych.

Jarek Makowski jest pracownikiem Kutnowskiego Domu Kultury oraz autorem  wydanego w październiku tego roku albumu fotograficznego „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz.18.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CTMiT. [więcej]
wandea, 28.11.2016 13:59|czytane: 513 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci
Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przygotowują się do wielkiej zbiórki elektrośmieci. Doskonale wiedzą czym są elektrośmieci, jaki skutek dla przyrody ma ich porzucanie np. w lesie. Zuzia z trzeciej klasy zachęca mieszkańców Kutna i powiatu do oddawania elektrośmieci 7 grudnia. Zbiórka tym razem przy Kościele św. Wawrzyńca.

eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/03_obraz.jpg
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/07_obraz.jpg
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/16_obraz.jpg


Uczniowie szkoły do akcji przygotowują się bardzo sumiennie, w każdej klasie powstają plakaty promocyjne akcji i ekologicznych postaw. Dziś odwiedziliśmy ich w trakcie prac nad afiszami. Jedni zaczynali a inni kończyli pracę nad kolorowymi pracami. Już wiemy, że będzie plakat w  technologii 3D :) Wszystkie klasy wezmą udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, a jego wyniki podamy wkrótce.

Jeśli macie stare, zepsute magnetofony, telewizory, odkurzacze, komputery, baterie, telefony, nawet lodówki czy pralki, możecie je przynieść/przywieźć 7 grudnia na plac przy Kościele. [więcej]
wandea, 25.11.2016 15:30|czytane: 557 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury
Łódzki Dom Kultury wraz z członkami Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury.  Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej KDK (I piętro) 22 listopada o godz. 17.30.

Dziś bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury, ./upload/articles_pakiety/32061/01_obraz.jpg


W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak należy zachowywać się na terenach zamieszkałych przez dzikie zwierzęta (w lasach, na bagnach itp.) i jakie warunki trzeba spełnić, aby nie naruszyć zastanego ekosystemu, ale przede wszystkim będzie to praktyczna nauka fotografii przyrody [więcej]
kultura, 22.11.2016 09:36|czytane: 991 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Nowa eko-pracownia w "Jedynce"
Wczoraj dokonano uroczystego otwarcia Eko-pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Eko-pracownia powstała w ramach konkursu „ Nasza Eko- pracownia” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

eKologia: Nowa eko-pracownia w
eKologia: Nowa eko-pracownia w
eKologia: Nowa eko-pracownia w


-
Z Funduszu otrzymaliśmy dotację w kwocie 25 315 zł. Pozostałe środki w kwocie 6150 zł pozyskaliśmy od Urzędu Miasta Kutna - mówi Grzegorz Gmerek. 

W uroczystym otwarciu Eko- pracowni „ Ekologiczne pogotowie ratunkowe” przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie wzięli udział Zbigniew Burzyński Prezydent Miasta Kutna, Zbigniew Wdowiak zastępca prezydenta, Bohdan Cezary Dierżek zastępca prezesa zarządu WFOŚ i GW w Łodzi, Paulina Zagórowska inspektor Biura Obsługi Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta, Patrycja Paluszkiewicz- Pietrzykowska p rzewodnicząca Rady Rodziców przy SP nr 1 oraz uczniowie.

Zgromadzonych gości powitał Jarosław Piotr Koszański i zaprosił na symboliczne otwarcie Eko- pracowni. Przecięcia wstęgi dokonali prezydenta Kutna, prezes WFOŚ i GW w Łodzi i przedstawiciel uczniów. [więcej]
redaktor, 17.11.2016 08:21|czytane: 722 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Wygrali album przyrodniczy Jarka Makowskiego
Dwa albumy Jarka Makowskiego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie” wygrali Katarzyna Makkink i Marcin Miszalski.

Poprawna kolejność to: sikora bogatka, dudek, kląskawka, modraszka, raniuszek, sójka, trznadel.

Albumy można odebrać od dziś w kasie KDK po godz. 15.00 oprócz czwartku.


eKologia: Wygraj album przyrodniczy Jarka Makowskiego

[więcej]
wandea, 13.11.2016 15:40|czytane: 1014 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców
Uczestnicy 4. edycji Eko Odkrywców zyskali więcej czasu na przygotowanie prac konkursowych. Na zwycięzców czekają granty, które pozwolą im zrealizować projekty badawcze, a autorzy najbardziej innowacyjnej pracy otrzymają specjalną nagrodę – wyjazd na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 listopada br.

eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/01_obraz.jpg
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/02_obraz.jpg
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/03_obraz.jpg


Organizowany już po raz czwarty konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych i organizacji pozarządowych z całej Polski. Jak co roku zadaniem stojącym przed uczestnikami jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które sprawią, że dzieci i młodzież będą poznawać zjawiska oraz procesy zachodzące w przyrodzie, a dzięki temu lepiej ją rozumieć i uczyć się przez doświadczanie.

Przedłużenie terminu zgłoszeń to szansa dla spóźnialskich, ale także tych zespołów, które już zarejestrowały swoje projekty. Dodatkowy czas mogą przeznaczyć na dopracowanie pomysłów lub uzupełnienie ich o nowe elementy. Wszystkie projekty można edytować aż do 16 listopada 2016 r., po zalogowaniu się na stronie www.ekoodkrywcy.pl. [więcej]
pismak, 03.11.2016 20:29|czytane: 527 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :)
Jarek Makowski, Pan od przyrody, pasjonat, fotograf, instruktor w Kutnowskim Domu Kultury świętował dziś wydanie swojego pierwszego, bo przecież będą następne, albumu fotograficznego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/12_obraz.jpg
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/18_obraz.jpg
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/25_obraz.jpg


W Centrum Teatru Muzyki i Tańca zebrali się nie tylko jego przyjaciele po fachu, ptasiarze z Kutna i Płocka lub pracownicy domu kultury czy szkół, ale Ci których zaraził swoją pasją, albo chcą być zarażeni i którzy podziwiają pozytywną postawę i zamiłowanie Jarka. Przyszły całe rodziny, bo takie było założenie spotkania, w tym czasie kiedy dorośli zdobędą albumy i autografy autora, dzieci będą twórczo i kreatywnie działać plastycznie. 

- Na studiach w Poznaniu głównie zajmowałem się roślinnością, i ta biologia to taka na trójkę, (śmiech), a potem kiedy już tu osiadłem, sam zostałem zarażony i dziękuję Ci Krzysztofie za to - mówił Makowski.

To już 10 lat Jarek jest na tropie, w czatowni, zawsze z aparatem, na ucieczce w przyrodę. Efekt jest niebywały. Pięknie wydana książka, która jak mówił autor powstała dzięki wielu osobom. 


Program Rafała Owczarka

Jarosław Makowski podziękował dyrektorowi Radosławowi Rojewskiemu za zaufanie i możliwość wydania książki, Teresie Mosingiewicz, byłej dyrektor za to że go w KDK zatrudniła, Paulinie Andryszczak, która przygotowała do druku album autora. Ocenił, że graficzka jest niesamowita i bardzo zdolna.

- Dziękuję całemu zespołowi naszemu z domu kultury i mojej Oli, która tak naprawdę mnie zmobilizowała, zrobiła redakcję, korekty, Oleńko kocham Cię - mówił Jarek. - Dziękuję ptasiarzom i znajomym, którzy dzwonią do mnie informując o pojawiających się gdzieniegdzie okazach ptaków czy zwierząt. Dziękuję Wam wszystkim, bo dzięki Wam wiem, że moja praca ma sens.

Makowski podziękował również Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który na wniosek autora albumu przeznaczył dotację 15 tysięcy złotych. Przedstawiciela funduszu Wiesława Łukomskiego nie było,ale za to był Zbigniew Wdowiak wiceprezydent od kultury, który pogratulował Makowskiemu pasji i pracy. [więcej]
wandea, 28.10.2016 22:27|czytane: 1550 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Ogrzewanie w domu energooszczędnym - czy istnieje rozwiązanie idealne?
Dom niskoenergetyczny to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób planujących budowę własnego lokum, a także wielu z tych, którzy noszą się z zamiarem gruntownej modernizacji posiadanej nieruchomości. Niższe, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zapotrzebowanie na ciepło, to konieczność bezpośrednio związana z aspektem finansowym. Wszyscy bowiem poszukujemy oszczędności, rozwiązań tańszych, ale jednocześnie efektywnych i ekologicznych. Czy istnieje idealna metoda ogrzewania domu w koncepcji niskiego zużycia energii?

Ogrzewanie w domu energooszczędnym - czy istnieje rozwiązanie idealne?, ./upload/articles_pakiety/31797/01_obraz.jpg


Po pierwsze – jakim paliwem będziesz ogrzewać swój dom

Wybór źródła ciepła to kwestia zasadnicza, nie tylko w przypadku budowy domu energooszczędnego. Punktem wyjściowym jest obliczenia zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Gdy wartości te są Tobie już znane, możesz przystąpić do rozważań nad wyborem źródła ciepła. Pierwsze pytanie brzmi zatem „Czym będziesz ogrzewać swój dom?”. Rozwiązań tego problemu jest co najmniej kilka. Żadne z nich nie należy jednak do idealnych, bo takie po prostu nie istnieją. Jeśli okolica, w której ulokowaliśmy naszą nieruchomość, wyposażona jest w sieć gazową, można rozważyć opcję wykorzystującą gaz ziemny. W przeciwnym wypadku do wyboru pozostają inne paliwa konwencjonalne (bo takie w tych rozważaniach bierzemy pod uwagę), tj., gaz płynny, prąd, olej opałowy i węgiel. Przy wyborze paliwa warto zastanowić się nad kwestią emisji spalin do atmosfery. Z jednej strony ograniczają nas przepisy w tym zakresie, z drugiej, niezależnie od stopnia nastawienia proekologicznego, zapewne nikt z nas nie chce zatruwać siebie i okolicy, w której mieszka. Istotną sprawą jest, aby pamiętać, że przepisy w zakresie emisji spalin mogą, z dużym prawdopodobieństwem, ulec zmianie. Trendy w tym zakresie wskazują na potencjalne zaostrzenie norm emisji, gdyż powszechne stają się działania ograniczające emisję spalin, zwłaszcza na terenach wysoko zurbanizowanych. [więcej]
pismak, 25.10.2016 15:02|czytane: 620 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dzień Kundelka ;)
Posiadaczom Kundelków - psów z charakterem oraz Kundelkom życzymy miłego dnia i udanego świętowania. My w redakcji już świętujemy! ;)

eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/01_obraz.jpg
eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/02_obraz.jpg
eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/03_obraz.jpg


Jeśli jakiś Kundelek chce dołączyć do naszego Malutkiego, zachęcamy do wysłania zdjęć z imieniem na redakcja@ekutno.pl

Już przybyły od pani Renaty dwie siostry Dora i Adela oraz Daisy zwana Krystyną - bo przecież Koty mogą też być kundelkowe, a teraz Lucky. [więcej]
pismak, 25.10.2016 13:32|czytane: 982 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego
Zapraszamy na spotkanie promujące album fotograficzny Jarka Makowskiego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie” 28 października o godz.18.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/01_obraz.jpg
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/02_obraz.jpg
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/03_obraz.jpg


Znane, bo przecież bliskie, otaczające nas. Nieznane, bo mimo tego, że bliskie to jednak nie zawsze odkryte, zauważone, oczywiste.

Jarek Makowski, w towarzystwie aparatu fotograficznego, od blisko 10 lat eksploruje przyrodę Kutna i okolic. Jego album „Znane Nieznane” jest efektem przyrodniczo-fotograficznych wypraw,  nie tylko po tych bardziej lub mniej znanych zaułkach naszego regionu, ale także po znanych i nieznanych gatunkach zwierząt  czy roślin.

Na wieczór promocyjny  w CTMiT zapraszamy całe rodziny z dziećmi. Poza spotkaniem i rozmową z Jarkiem Makowskim, będzie też można wziąć udział w rodzinnych warsztatach i zabawach związanych z edukacją ekologiczną. [więcej]
kultura, 26.10.2016 16:17|czytane: 1427 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Spacerownik w Raciborowie
Kutnowski Dom Kultury już po raz trzeci w tym roku zaprasza całe rodziny na leśny spacer w Raciborowie. Szukamy wszystkiego co biega, skacze, rośnie i lata w najbliższą sobotę 15 października.

eKologia: Spacerownik w Raciborowie, ./upload/articles_pakiety/31644/01_obraz.jpg


Spotykamy się o godz. 9.00 przy leśniczówce w Raciborowie. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem tel. 796 363 388.

Spacer realizowany w ramach projektu Poznaj przyrodę regionu kutnowskiego realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. [więcej]
wandea, 11.10.2016 10:39|czytane: 527 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
W Międzynarodowy Dzień Drzewa odwiedzą zabytkowe parki regionu
W ramach projektu   pn. „Zielono nam – uczymy się, jak dbać o środowisko przyrodnicze  powiatu kutnowskiego” młodzież  z  Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie,  świętując Międzynarodowy Dzień Drzewa jutro, 11 października będzie poznawać przyrodę powiatu Kutnowskiego oglądają drzewa w zabytkowych parkach naszego regionu. Ekspertem wskazującym drzewa pomniki przyrody będzie na tej wyprawie Andrzej Latos, który   opowiadać  będzie o ciekawych okazach drzew napotkanych po drodze. Wspomagać go będzie pracownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.
 
Zadanie polega na  zorganizowaniu dwóch wypraw edukacyjnych po powiecie kutnowskim   dla 100 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego. Grupa odbiorców:  bezpośrednio - 100 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego, pośrednio – 300 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego.
Miejsce realizacji zadania: teren powiatu kutnowskiego.

W Międzynarodowy Dzień Drzewa odwiedzą zabytkowe parki regionu, ./upload/articles_pakiety/31625/01_obraz.jpg

Platan w Głogowcu

- Celem wypraw  jest pogłębienie wiedzy z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Poprzez  zapoznanie się ze stanem drzewostanu  wybranych zespołów parkowych powiatu kutnowskiego młodzież  powiatu kutnowskiego (uczniami ZS nr 3 w Kutnie  są mieszkańcy różnych miejscowości z terenu powiatu kutnowskiego)  zdobędzie wiedzę o stanie środowiska przyrodniczego regionu kutnowskiego. Każdy przystanek w kolejnym parku kończyć się będzie prelekcją na temat ochrony środowiska naturalnego - podaje Bożena Gajewska, prezes TPZK.-  W tym celu nawiązana została współpraca pomiędzy TPZK a Wydziałem Rolnictwa, Leśnictwa i  Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.  Informacje na temat   odwiedzanych parków zostaną przygotowane przez młodzież, która prezentować je będzie pozostałym uczestnikom wyprawy.  Naszym ekspertem  w tej dziedzinie jest Andrzej Latos. [więcej]
pismak, 10.10.2016 12:23|czytane: 586 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju
Niedawno pisaliśmy o zanieczyszczonych rowach przy ulicy Wschodniej w Kutnie. We wrześniu pojawiła się czarna ciecz w rowach przy Pini Polonia. Zawiadomiona przez mieszkańców Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Skierniewicach nie przeprowadzała jednak badań cieczy.

eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/01_obraz.jpg
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/02_obraz.jpg
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/03_obraz.jpg


Jak mówi Marzena Sokołowska, Kierownik Delegatury pracownicy obecni w Kutnie nie zanotowali uwag, które mogłyby niepokoić czy sygnalizować skażenie środowiska.

- Woda może być ciemna w związku z czyszczeniem rowów, które miało przeprowadzić miasto - informuje Sokołowska. - W związku z poprzednim zawiadomieniem o zanieczyszczonych rowach, zaleciliśmy po kontroli konserwację rowów i czyszczenie stawu, który znajduje się nieopodal. To powinny zrobić samorząd i ubojnia.

Zapytaliśmy Biuro Prasowe kutnowskiego magistratu czy zalecenia WIOŚ są wykonane. [więcej]
wandea, 10.10.2016 15:22|czytane: 836 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: "Szóstka" z kolejną dotacją na edukację ekologiczną
Szkoła Podstawowa nr 6 im Marii Skłodowskiej- Curie w Kutnie w roku szkolnym 2016/2017 dzięki uzyskanej dotacji   z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi    wzbogaci się o nowoczesne pomoce dydaktyczne do pracowni przyrodniczej.
 
W placówce realizowany będzie program działań ekologicznych "Eko uczeń w eko szkole" napisany przez  Dorotę Cichońską i Agnieszkę Klepczarek.

eKologia:
eKologia:


W ramach jego realizacji prowadzone będą dla uczniów klas III  warsztaty i koła zainteresowań  o charakterze  badawczym i  plastyczno -  przyrodniczym. [więcej]
redaktor, 28.09.2016 08:18|czytane: 655 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Atlas ziół krajowych
Paweł Rogaliński w Przeglądzie Dziennikarskim proponuje przekrój tekstów informacyjnych, publicystycznych, sportowych i nie stroni również od kultury i literatury. Prezentujemy ostatnio umieszczoną recenzję Atlasu ziół krajowych Arkadiusza Iwaniuka i gorąco polecamy książkę oraz zapraszamy na http://rogalinski.com.pl

Atlas ziół krajowych

Zioła od dawna stanowiły „łącznik” człowieka z naturą. Dawniej stosowano je w oparciu o obserwacje i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenia, obecnie ich skuteczność została potwierdzona przez różnego rodzaju analizy prowadzone w ośrodkach naukowych. Dlatego też warto zapoznać się z najbardziej znanymi i dostępnymi ziołami, które mogą wspomóc nasze zdrowie.

czytaj z eKutno.pl: Atlas ziół krajowych, ./upload/articles_pakiety/31510/01_obraz.jpg


Książkę Arkadiusza Iwaniuka pt. „Atlas ziół krajowych” można określić jako domową encyklopedią ziołolecznictwa, która będzie stanowić bogate źródło wiedzy na temat zastosowania ziół i roślin powszechnie dostępnych w Polsce. Znajdziemy w niej m.in. historię użytkowania i uprawy ziół, zalety ich stosowania czy sposób przygotowania leków ziołowych. Możemy się również dowiedzieć wielu ciekawostek o hodowli poszczególnych gatunków, a także jak powinno się przechowywać zebrane rośliny. Cały atlas podzielony jest na trzy główne działy, w zależności o rodzaju lub pochodzenia danych surowców. Znajdziemy tutaj: zioła pochodzące z krajów południowych, krajowe gatunki ziół oraz drzewa i krzewy, które znalazły zastosowanie w lecznictwie.

Autor podaje: „Zioła służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu zarówno przez bezpośrednie działanie, jak również przez tworzenie bliższego związku ogrodnika zielarza ze światem roślin leczniczych”. Dlatego też w niniejszej książce znajdziemy te gatunki, które są „najbardziej sprawdzone w polskiej tradycji zielarskiej” i dobrze znoszą uwarunkowania klimatyczne panujące w Polsce. Umożliwia to ich uprawę w sposób stosunkowo prosty, dzięki czemu każdy miłośnik ogrodnictwa będzie mógł sam uzupełnić swoją apteczkę. W książce własną bogatą wiedzą na temat roślin leczniczych podzielili się naukowcy z ośrodków badawczych, lekarze z zakonu ojców Bonifratrów oraz producenci ziół. [więcej]
redaktor, 26.09.2016 17:52|czytane: 573 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos
Bzura powinna zostać Rzeką Roku. To chyba nie podlega żadnej dyskusji. Jest 11 kandydatek więc od głosów internautów zależy, czy Bzura zostanie rzeką roku 2016. Głosujemy na stronie www.rzekaroku.pl

Nasza rzeka zabrała już w tej sprawie głos i pozostaje nam jedynie przytoczyć kilka fragmentów jej wypowiedzi.


eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/05_obraz.jpg
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/02_obraz.jpg
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/03_obraz.jpg


Jestem Królewną
Rodzę się na rogatkach Łodzi (bo w przeciwieństwie do Was ludzi, my rzeki rodzimy się, żyjemy i umieramy cały czas), przepływam przez Łęczycę, Łowicz, Sochaczew aż kończę swój żywot w Wiśle. Wbrew pozorom nie jest to moja żadna matka czy coś w tym stylu – w branży mówmy na nią Królowa Polskich Rzek ale kto ją tam wie – ja w każdym razie obwołałam się Królewną Mazowsza – więc choćby z tego względu warto byłoby mi w końcu jakiś konkurs wygrać bo prestiż tego wymaga. Wisła już miała tysiące różnych nagród a innym rzekom, takim jak ja się nie przelewa…
Rzeka po przejściach
Nie jestem pierwszym lepszym ciekiem wodnym. Gdybym zaczęła opowiadać co u moich brzegów wyprawiali od setek lat ludzie, to by tego tyle wyszło, że ktoś mógłby zwrócić uwagę, że leję wodę. Wspomnę więc tylko, że tłukli się tu chyba Jaćwingowie, Prusacy, Litwini, Polacy, Niemcy, Rosjanie (może coś mylę – tyle ich było, że nie płynie spamiętać). Najgorsi byli ci ostatni podczas ostatnich dwóch wojen – tyle po sobie zostawili śmieci, że do dzisiaj mi się rdzą odbija. Po wojnie było jeszcze gorzej – truli mnie chemikaliami tak, że wyglądałam jak płynne zombie. Zagram Wam więc na emocjach – tak sponiewierana, biedna rzeka zasługuje w końcu na jakąś nagrodę i przyjemność. [więcej]
pismak, 19.09.2016 15:18|czytane: 655 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier
Jak co roku Robotnicza Spółdzielnia Pionier w Kutnie nagrodziła lokatorów za najładniejsze balkony i ogródki.

Najładniejszy balkon:
Śródmieście
1. Małgorzata Kostecka
2. Władysław Olejniczak
3. Anna Trojanowska

Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/01_obraz.jpg
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/02_obraz.jpg
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/03_obraz.jpg


Tarnowskiego-Rejtana
1. Teresa Nawara
2. Grażyna Kurzejewska
3. Grażyna Szczęsna

Grunwald-Łąkoszyn
1. Kazimierz Gryglak
2. Bożena Budnik
3. Zofia Szygda [więcej]
redaktor, 15.09.2016 08:08|czytane: 2155 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Eko Odkrywcy już po raz czwarty
Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska.

eKologia:  Eko Odkrywcy już po raz czwarty, ./upload/articles_pakiety/31379/01_obraz.jpg


Konkurs Eko Odkrywcy służy praktycznemu poznawaniu przyrody. Zadaniem jego uczestników jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które pomogą poznać zasady rządzące naturą i uwrażliwić na kwestie ochrony środowiska. Najlepsze pomysły, zgłoszone przez nową stronę internetową projektu, zostaną zrealizowane dzięki finansowaniu, które zapewniają organizatorzy konkursu. W projektach z ubiegłego roku pojawił się interesujący trend, polegający na stosowaniu technologii do śledzenia zjawisk zachodzących w naturze. Organizatorzy postanowili wykorzystać go i w tym roku. Zachęcają szczególnie do tworzenia pomysłów z wykorzystaniem nowych technologii na różnych etapach prac. Liczyć się będzie nowoczesna forma przedstawienia projektu, np. w postaci kreatywnej prezentacji wizualnej lub videologu na temat pracy zespołu. Przykłady narzędzi technologicznych oraz inspiracje do nowych projektów można znaleźć na stronie: www.ekoodkrywcy.pl

Przykładem takiego podejścia jest projekt „Trasa Daje Nam W Kość - Już Dość!" (autorstwa Zespołu Szkół we Wrzosowej), który wygrał w poprzedniej edycji konkursu. Uczniowie zaproponowali w nim zastosowanie urządzeń pomiarowych do zbadania poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z trasy szybkiego ruchu. Z kolei w projekcie „Incredibile dictu, czyli wpływ lokalnych hodowli ryb na środowisko naturalne” (Liceum nr 2 ze Słupska) zaplanowano budowę innowacyjnej turbiny wodnej, która obniżyłaby rachunki za prąd i zabezpieczyła hodowlę ryb w razie przerw w dostawie prądu. Pomysł grupy ze Słupska, opracowany w ramach drugiej edycji konkursu Eko Odkrywcy, został uhonorowany brązowym medalem na Międzynarodowej Olimpiadzie Środowiskowej INESPO w Holandii.

Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, przedszkoli i placówek oświatowo-wychowawczych oraz organizacji pozarządowych w Polsce. Od tego roku organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie również placówki anglojęzyczne. Podział na dwie grupy wiekowe daje szanse na zwycięstwo zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 listopada 2016 r., za pośrednictwem strony internetowej www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorzy zakwalifikują do finału 20 projektów, które zostaną opublikowane na oficjalnej stronie konkursu. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonają internauci, oddając głosy na swoich faworytów. Wyniki tegorocznej edycji Eko Odkrywców poznamy 16 grudnia 2016 r. [więcej]
pismak, 12.09.2016 12:28|czytane: 542 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
7
6
5
4
3
2
1
Archiwum wiadomości:
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Sobota z historią. Rota Pana Tomasza na Zamku w Oporowie
Ledwie przebrzmiał huk siedemnastowiecznych armat i muszkietów, a znów w sobotnie popołudnie 24 czerwca unosić się będzie wokół oporowskiego zamku zapach prochu, słychać będzie okrzyki komend, szczęk oręża i gwar wojskowego... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]
Przeprowadzki Usługi transportowe Oferujemy usługi transportowe przeprowadzki przewozy mebli, AGD i RTV rzawsze aktualne również w weekendy 24h tel. 725-361-836... [czytaj więcej]
WYnajme kawalerke Wynajme kawalerke 20^2. Od lipca w centrum Kutna. Umeblowana. Koszt najmu 650zl... [czytaj więcej]
Pożyczka na oświadczenie. Kredyt na dowód Pożyczka na oświadczenie. Kredyt na dowód. Tylko 94zł miesięcznie za pożyczone 1000zł. Aby otrzymać pożyczkę potrzebujesz: - dowód osobisty - konto bankowe - źródło dochodu ... [czytaj więcej]
PRACA HOLANDIA rzeźnik lub ubojowiec PRACA HOLANDIA rzeźnik lub ubojowiec Od osoby szukającej pracy oczekuje się przede wszystkim doświadczenia na podobnym stanowisku Ze strony pracodawcy oferujemy pracę jednozmianową od 5.30... [czytaj więcej]
Mów po niemiecku – indywidualnie dla dorosłych online Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz rnczasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne lub integracyjne? rnrnChcę zaproponować Ci skuteczną i łatwą naukę ni... [czytaj więcej]
sprzedam rowerek dziewczecy Sprzedam rowerek dziewczęcy (wiek dziecka 4-6 lat) w kolorze różowym, koła 16. Stan dobry.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko Sprzedam biurko w kolorze kremowym o wymiarach długośc 110 cm, wysokość 75 cm, szerokość 60 cm. Stan bardzo dobry. ... [czytaj więcej]
komoda Sprzedam komodę z 4 pojemnymi szufladami w kolorze kremowym do pokoju dziecięcego o wymiarach: wysokość 102 cm, szerokość 80 cm, głębokość 62cm. Stan bardzo dobry.... [czytaj więcej]
fotel jednoosobowy Sprzedam fotel jednoosobowy w kolorze różowo - kremowym, szerokość 1 m, długość 2 m. Powierzchnia spania 80 cm na 190 cm. Stan bardzo dobry. ... [czytaj więcej]
Wakacje w Bieszczadach. Wolne terminy w pokojach i domkach Nie masz pomysłu na wakacje, a chcesz odpocząć w Polsce? Odwiedź Bieszczady. Zapraszamy do naszego Ośrodka Wypoczynkowo-Konferencyjnego Danfarm w Ustrzykach Dolnych, Rownia 92. Możliwoś... [czytaj więcej]
Odkupimy Zalegające Stany Magazynowe Za Gotówkę Nasza firma zajmuje się skupem:rnwszelkich nadwyżek magazynowychrntowarów zalegających, słabo rotującychrnproduktów nietrafionych w rynek lub wycofanych ze sprzedażyrnartykułów z krótkim te... [czytaj więcej]
Dodawanie ogłoszeń co tydzień - WYKONAMY TO ZA CIEBIE W ramach pakietu cyklicznego ( DODAWANIE OGŁOSZEŃ CO TYDZIEŃ ) dodamy Państwa ogłoszenie co tydzień do tych samych największych portali ogłoszeniowych w Polsce (100 portali, 240 portali, 300 ... [czytaj więcej]
Schody Na Najwyższym Poziomie Wykonamy dla Państwa schody na najwyższym poziomie.rnrnW ofercie posiadamy schody drewniane, na konstrukcji stalowej oraz balustrady. Specjalizujemy się w nowoczesnej technologii wykonania poręczy... [czytaj więcej]
Przeprowadzki-Transport Przeprowadzki samochód o dużej kubatuże załadunku. Dlaczego skorzystać z naszej oferty jesteśmy Firmą z 26 letnim doświadczeniem w transporcie. Większość zleceń jest z polecenia miła eki... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Eryk Wawrzykowski:
3 minut temu
Czytaj artykuł ze zrozumieniem - interpelacja była niezależna od sesji. Słowa uznania dla radnego Jóźwiaka, kolejarze ustąpili, mamy gdzie parkować.
Artur Duren:
11 minut temu
Nie rozumiem? Nasz błąd? To znaczy czyj? Mój też? Pani Olu.......? Nie o takie eKutno ja walczę! I walczyć nie przestanę. Nigdy! Przenigdy! Wolę walczyć do ostatniej kropli krwi, potu i łez niż zwyciężyć i spocząć na laurach. Paniali???
Eugeniusz Fcdorko:
22 minut temu
Wyrazy szacunku niepowetowana strata
Artur Duren:
1 godzin temu
Krzysiu! Rozchmurz się! Nie od razu Krzysiu, nie od razu. Nie dokazuj Krzysiu, nie dokazuj. Zostaw ten burdel powiatowy i chodź do nas. Zobaczysz. Ni będziesz żałował. Kto się długo namyśla nie zawsze rzecz najlepszą wybierze. Masz 24 godziny na decyzję. Krótka piłka. Nie przejmuj się tym, że masz trochę niegramotną babę. Tak Bóg dał. I nie wierz w te idiotyzmy, brednie, bzdury i głupoty, co wypisuje powyżej Anioł Uhr o jakichś Pterodaktylach, Pterozaurach, Ptorach, o Wiktorii co się zdenerwowała i włosy na łonie spaliła. Przemyśl chłopie sprawę i się nawróć. I się oświeć prądami oświeceniowymi, a nie elektrycznymi. Nie będę przedłużał bo moja koza już mnie tu podskubuje. Na rozchmurzenie i na lepsze spanie: 1.[Małgosia ma pierwszą miesiączkę. Nie wie biedna, co się stało ipokazuje Krzysiowi swój problem. Krzysiu ogląda z wielkimzainteresowaniem, i rzecze:- Nie wiem, Małgośka, na mój gust, to Ci jaja urwało.] 2. [Idzie Małgosia z Krzysiem przez las i mówi:- Krzysiu wystrasz mnie.Krzysio nic nie powiedział tylko ją wy(powiedzmy)dymał. Idą dalej i po chwili:
- Krzysiu wystrasz mnie.
Krzysio nic nie powiedział tylko ją wy(powiedzmy)grzmocił. Idą dalej i znowu:
- Krzysiu wystrasz mnie.
- Buuuuu ty stara awruk!] Chwaściki-osty-chłopczyki na dzisiaj starczy. A wszystkie chwaściki-pokrzywy-małgośki - opamiętajcie się awruki. AWRUK! Idę zobaczyć co z kotami się dzieje. Tak po omacku do tej Groty z kocią rodziną muszę mleka zanieść. Ciekawe czy kupców znajdę? Róbcie swoje. Ja zaraz będę pisał na innych portalach. Polecam się na przyszłość. Pozdrawiam.
Wojciech Arcemberski:
2 godzin temu
Ty naprawdę musisz brać leki.Gdyby nie było wolnego etatu to by nie był ogłaszany konkurs, paniał?
Wojciech Arcemberski:
2
 · 
2 godzin temu
Czy Wiulanowski za zasługi dla kutnowskiego szpitala dostał stołek po dyrektora w NFZ? Ciekawe kto go tam rekomendował?
Baltazar Kolenda Kirkiło:
2 godzin temu
Gratulacje!!!
Amadeusz Sierpowski:
2 godzin temu
Błąd dziennikarza w tytule. Wolnego etatu zapewne nie ma, jest jedynie wymagane prawem ogłoszenie konkursu.
Edward Laskarys:
2 godzin temu
szok wielka wielka szkoda
Abercjusz Krzemiński:
2 godzin temu
Ziółkowskiego i tak nie wprowadzicie do PiS, niezależnie od tego, ile wam postawi, ile dmuchniecie kresek. Ludzie oczekują, że bedą tu podawane informacje, a nie taka antypisowska sieczka. Paulina mysle że ma IQ grubo ponad 100, a o was sądzę, że nie przekraczacie 95, czyli macie mniej niz małpa Koko. Zasmiecacie tymi antypisowsko-antyklopotowskimi wybroczynami to forum. Piszcie konkrety, a nie to co Ziółkowski wam podyktuje.
Ola Rzadkiewicz:
3 godzin temu
To nasz błąd, jest trzecia ale dla nas wygrała Poprawione.
Jędrzej Urzędów:
3 godzin temu
Ale manipulują wynikami, jak jedynka mogli wygrać skoro jeden mecz przegrali a jeden zremisowali, coś ze źródłem nie tak
Anastazja Moszna:
3
 · 
3 godzin temu
Jedyne co im wychodzi to wyprowadzanie do prywatnych firm intratnych oddziałów.
Matylda Boraciński:
2
 · 
3 godzin temu
Być może lubią swojski zapach.
Dacjan Chmura:
3 godzin temu
Konrad i Gerwazy a tabletki wzięte?
Alwin Zmurka:
3 godzin temu
"Kiepski Kasprowicz" pozdrawia. Zimny prysznic przyda się narcyzom
Estera Wachowski:
3 godzin temu
Kalasanty a ty dla mnie jesteś nie tylko przygłupem , ale schzofrenikiem. Lecz się człowieku.
Andrzej Piskun:
4
 · 
3 godzin temu
Panie Darku, mieszkańcy miasta Kutna i powiatu kutnowskiego mają taką władzę na jaką zasługują.
Już dawno stwierdziłem, że nie warto, szkoda zdrowia.
Alwin Zmurka:
3 godzin temu
ALe klapa!
Przemysław Kotczut:
3 godzin temu
Wyrazy wspopczucia bedzie nam jej brakowacNajciekawsze artykuły
 ·  14
3 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  183
3 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  72
3 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  14
4 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
8 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
9 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
10 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
13 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
14 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
14 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
15 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
15 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
16 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
18 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
18 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
18 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
18 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
18 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
19 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
19 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
19 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
19 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
21 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
25 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
25 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności