eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 26.04.2017     reklama kontakt
 
Portal eKutno - pierwszy portal Kutna
DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury
Wczoraj w Kutnowskim Domu Kultury dzieci i młodzież otrzymały nagrody w cyklu konkursów Cuda natury z okazji Dni Ziemi.  Celem projektu jest rozbudzanie twórczych pasji wśród dzieci i młodzieży miasta Kutna i powiatu kutnowskiego.

- W pierwszym etapie podsumowaliśmy 4 konkursy, które zgromadziły ponad 500 uczestników.  Ilość zgłoszonych prac świadczy o tym, że wśród młodych osób nie brakuje ani zainteresowania przyrodą, ani licznych talentów plastycznych i literackich - mówi Jarek Makowski. - Na konkurs plastyczny „Ptasie Powroty” wpłynęło 175 prac, a na „Każdy kwiat jest cudem”  aż 220 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów. Również sztuka origami cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo do konkursu „Wiosenny bukiet” zgłoszono 117 prac.  Z kolei na literacki konkurs „Fantastyczna natura” wpłynęły 24 opowiadania.

DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury , ./upload/articles_pakiety/33565/01_obraz.jpg
DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury , ./upload/articles_pakiety/33565/03_obraz.jpg
DNI ZIEMI: Laureaci konkursów KDK Cuda natury , ./upload/articles_pakiety/33565/18_obraz.jpg


Gratulujemy zwycięzcom a wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach.

Jury konkursu literackiego FANTASTYCZNA NATURA Jadwiga Rzetelska, Anna Jasińska, Wioleta Tuchorska, Dominika Staniszewska po przeczytaniu 24 opowiadań uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu  powiatu kutnowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Szkoły Podstawowe - Klasy IV-VI:
Miejsce I Igor Komorowski  ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie
Miejsce II Wiktoria Gabryś ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie
Miejsce III Elżbieta Wielec ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie
Wyróżnienie Kinga Golisz ze Szkoły Podstawowej im.37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Ks. Józefa Piłsudskiego w Pleckiej Dąbrowie [więcej]
wandea, 21.04.2017 12:16|czytane: 1642 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: W Międzynarodowy Dzień Ziemi Kino KDK zaprasza na Królestwo
Już jutro z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy o godz. 13.30 do Kina KDK na specjalny pokaz filmu Królestwo.

eKologia: W Międzynarodowy Dzień Ziemi Kino KDK zaprasza na Królestwo, ./upload/articles_pakiety/33561/01_obraz.jpg


Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl Mikrokosmos (1996), Makrokosmos (2001) i Oceany (2009). Tym razem twórcy skoncentrowali się na zwierzętach lądowych, zabierając widza w cudowną podróż przez tysiące lat, aby oczami zwierząt na nowo odkryć dobrze nam znane europejskie terytoria i opowiedzieć historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych.

Królestwo to zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca na świecie, które najlepiej oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu, jeszcze nietkniętego działalnością człowieka.

Polecamy dla całych rodzin! [więcej]
wandea, 21.04.2017 10:34|czytane: 271 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci
Z okazji DNI ZIEMI Kutnowski Dom Kultury zorganizował liczne konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wystawę Ptak też Człowiek! Migranci. Dziś odbył się jej wernisaż i rozdanie nagród.

eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci, ./upload/articles_pakiety/33557/03_obraz.jpg
eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci, ./upload/articles_pakiety/33557/08_obraz.jpg
eKologia: Wystawa Ptak też Człowiek! Migranci, ./upload/articles_pakiety/33557/13_obraz.jpg


Więcej zdjęć

Zebranych głównie młodych odbiorców kultury powitał Jarosław Makowski, pracownik Kutnowskiego Domu Kultury, nauczyciel biologii i autor wydanego w październiku ubiegłego roku albumu fotograficznego „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”. Makowski przybliżył cechy charakterystyczne ptaków migrujących, opowiedział o ich sile, energii, przeciwnościach przyrody z którymi muszą się mierzyć. 

Na wystawie zobaczycie Szlamnika, Białorzytki, Biegusy, Łabędzie krzykliwe, Rudzika, Kamusznika, Derkacze, Bernikle, Zauszniki, Głowienki i wiele wiele innych. A także zdjęcie ptaszka zrobione w Kutnie na Dybowie! Zapraszamy do Kutnowskiego Domu Kultury na wystawę w ramach DNI ZIEMI, którą możecie obejrzeć, ale i przeczytać, dowiadując się szczegółów z życia Migrantów Aniołów, jak są nazywane przez wojskowych. 
[więcej]
wandea, 20.04.2017 23:45|czytane: 582 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Migranci - jutro wernisaż w Galerii Okno na Sztukę
Już jutro z okazji Dni Ziemi  Kutnowski Dom Kultury zaprasza na otwarcie wystawy w Galerii Okno na Sztukę. Wystawę jedyną w swoim rodzaju: kolorową, odkrywczą i wysokich lotów oraz bardzo ważną, bo dedykowaną ptakom migrującym.

eKologia: Migranci - jutro wernisaż w Galerii Okno na Sztukę, ./upload/articles_pakiety/33538/01_obraz.jpg


Migranci. Anioły.

Skalę ptasich migracji po raz pierwszy zobaczono na amerykańskich radarach wojskowych w latach 60. ubiegłego wieku. Był to czasy zimnej wojny i zaskoczeni wojskowi początkowo myśleli, że mają do czynienia z atakiem wrogiego obozu. Potem zaczęli przygotowywać się do odparcia ataku kosmitów! Ostatecznie rzeczywistość okazała się śmielsza od fikcji! Do dziś obraz ptaków na radarach wojskowi nazywają Aniołami (Angels).

Ludzie długo odrzucali myśl, jakoby ptaki były w stanie o własnych siłach, bez mapy i kompasu, odbywać dalekie, międzykontynentalne wędrówki. Tymczasem niektóre z tych co lecą bez przerwy tysiące kilometrów przemierzając oceany i pustynie, zmieściłyby się w Twojej dłoni. Inne nawet w krawieckim naparstku.

Wielu migrantów poszukuje korytarzy powietrznych, gdzie silne wiatry ułatwią im szybkie dotarcie do celu. Często znajdują je dopiero gdzieś pomiędzy 5 i 9 kilometrem. Tam wielkie i ciężkie Łabędzie Krzykliwe widziano pędzące z prędkością 140km/h, a gęsi 185km/h! Biegusy Rdzawe, wspomagane energią stada i silnym wiatrem, przeleciały kiedyś odległość 5000 km z północnej Kanady na Wyspy Brytyjskie w czasie poniżej 24 godzin, w tempie blisko 250 km/h! [więcej]
kultura, 19.04.2017 08:56|czytane: 103 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Starostwo Powiatowe rozda 1000 sadzonek drzew
Starostwo Powiatowe w Kutnie rozda 1000 sadzonek drzew. Zapraszamy chętnych po drzewka 21 kwietnia od 7.30 do Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska przy Królowej Jadwigi 7 w Kutnie. 

eKologia: Starostwo Powiatowe rozda 1000 sadzonek drzew, ./upload/articles_pakiety/33482/01_obraz.jpg


[więcej]
wandea, 12.04.2017 08:02|czytane: 579 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu
Maciuś, dwuletni Pan Kotek, wykastrowany, zdrowy, zaszczepiony, spokojny, korzystający z kuwety, sympatyczny i mrucząco przylepny do człowieka, szuka domu. Chętnie zajmie się miłym i dobrym właścicielem, będzie mu mruczał na dzień dobry i dobranoc, witał po przyjściu z pracy i czasem kładł się na ramieniu albo kolanach i w rytm mruczaka uspokajał po trudach dnia codziennego. 

Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu, ./upload/articles_pakiety/33339/01_obraz.jpg
Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu, ./upload/articles_pakiety/33339/02_obraz.jpg
Chcesz mieć cudownego mruczaka? Maciuś szuka domu, ./upload/articles_pakiety/33339/03_obraz.jpg


Maciuś czeka na Twój telefon, chwilowo przybywa u dobrych ludzi, którzy nie pozwolili na jego tułaczkę po kutnowskich ciemnych zaułkach. Zadzwoń i zostań właścicielem Pana Kotka 504 292 634 [więcej]
wandea, 29.03.2017 20:16|czytane: 799 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Przedszkole Jarzębinka zbiera karmę dla psów w potrzebie
Jak co roku Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 „Jarzębinka”  organizuje  akcję pomocy niechcianym  i porzuconym psiakom. W dniach 24.03 - 7.04.2017r. prowadzona będzie zbiórka karmy i darów rzeczowych dla przytuliska „Krzykosiaki - psy w potrzebie”, z okolic Kłodawy.

eKologia: Przedszkole Jarzębinka zbiera karmę dla psów w potrzebie, ./upload/articles_pakiety/33313/01_obraz.jpg


- Po raz drugi i mamy nadzieję, że nie ostatni, pomagamy panu Zbyszkowi, który prowadzi przytulisko  od  27 lat i codziennie, samodzielnie stawia czoła wszelkim trudnościom. Pod opieką ma 47 psów - mówią koordynatorki akcji Iwona Gmerek, Sylwia Minkuszek, Agnieszka Jabłońska. - Akcja pomocy niechcianym i porzuconym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, i nawet chwilowa poprawa warunków ma znaczenie. Dlatego prosimy wszystkich chętnych; ludzi dobrej woli,o włączenie się w  naszą coroczną akcję. Pokażmy dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk. Właściciel schroniska zaprasza miłośników zwierząt do odwiedzania jego czworonożnych przyjaciół. Mile widziani wolontariusze.

Zapraszamy na stronę www.krzykosiaki.pl lub facebook: Krzykosiaki - psy  w potrzebie.
Przekazywane dary prosimy pozostawiać w: IPM nr 3 „Jarzębinka” ul. Bema 15 w Kutnie w godzinach 6:00 – 16 00
[więcej]
wandea, 06.04.2017 08:10|czytane: 1140 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Mieszkańcu - pomocy!
Wskaż miejsce, w którym kutnowski magistrat powinien posadzić drzewo. Uda się to dzięki realizacji projektów z Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego (Drzewa dla Kutna i Zielony Kościuszków).

Zrób zdjęcie tego miejsca z nazwą ulicy i wyślij je MMS na nr 668-696-531 albo napisz do nas na adres promocja@um.kutno.pl

Mieszkańcu - pomocy!
[więcej]
wandea, 21.03.2017 15:37|czytane: 417 razy|komentuj|czytaj cały
Filtry akwarystyczne - co musisz o nich wiedzieć?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego akwarium jest filtr akwarystyczny. To właśnie on gwarantuje odpowiednią klarowność wody. Co więcej, przyczynia się również do uregulowania flory bakteryjnej w zbiorniku akwarystycznym. Koniecznie więc warto się w niego wyposażyć, jednak powstaje pytanie: na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie są rodzaje filtrów?

Filtry akwarystyczne - co musisz o nich wiedzieć?, ./upload/articles_pakiety/33021/01_obraz.jpg


Najpopularniejsze filtry akwarystyczne

Obecnie na rynku królują przede wszystkim takie rozwiązania jak:

Filtry wewnętrzne podżwirowe
- jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj, to jest on najmniej chętnie stosowany w akwarystyce. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj filtra będzie sobie doskonale radził, ale w zestawieniu ze żwirem. Jeśli zaś chodzi o piasek kwarcowy, czy bardzo drobne podłoże, to ten rodzaj urządzenia może mieć niemałe problemy z wydajnością, o ile nie będzie dysponował odpowiednią mocą.

Filtr zewnętrzny kaskadowy - filtry skuteczne w działaniu, jednakże mało popularne, ponieważ użytkownicy mają spore problemy z ich montażem. Zestaw filtra umieszczany jest na tylnej ściance akwarium, przez co powoduje niemożliwość jego dosunięcia do ściany. Należy również podkreślić fakt, że wiele pokryw zbiorników akwarystycznych nie jest przystosowanych do ich niemałych gabarytów.
[więcej]
pismak, 27.02.2017 19:58|czytane: 205 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej
Kaszel, duszności, utrata tchu – każdy astmatyk zna te dolegliwości aż za dobrze. Nasilają się w nocy i z rana, uniemożliwiając nierzadko normalne funkcjonowanie. Objawy astmy mogą przybierać różne formy i w różnym stopniu nam dokuczać – od lekkiego kaszlu, po poważne problemy z oddychaniem i ucisk w klatce piersiowej. Choć większość pacjentów rodzi się z tą chorobą, wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych na stan dróg oddechowych nie pozostaje bez znaczenia. A jednym z najpoważniejszych bodźców zwiększających ryzyko rozwoju astmy jest zanieczyszczone powietrze.

 Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, ./upload/articles_pakiety/32993/01_obraz.jpg


Wrogi smog

W ciągu ostatnich miesięcy kwestia smogu urosła w naszym kraju do rangi medialnego tematu nr 1. Smog zdaje się być na ustach wszystkich – dosłownie i w przenośni. Eksperci wciąż alarmują o katastrofalnym stanie powietrza i po wielokroć przekroczonych normach jego zanieczyszczenia. Najgorzej rzecz się ma w dużych miastach uprzemysłowionych, takich jak Warszawa, Katowice, Łódź i oczywiście Kraków, który jest obecnie najmniej bezpiecznym miejscem do życia dla alergików i astmatyków. Tym ostatnim smog szczególnie daje się we znaki. Długotrwałe przebywanie na zewnątrz przy tak zatrutym powietrzu powoduje bowiem znaczące nasilenie typowych objawów choroby, takich jak duszności i uporczywy kaszel. W województwie łódzkim o znaczącym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza donoszono już w grudniu ubiegłego roku – w niektórych powiatach naszego regionu zostały one przekroczone nawet trzykrotnie. W samym Kutnie, choć smog nie jest aż tak dokuczliwy, jak w większych miastach, problem istnieje. Dlatego też jeden z posłów wystosował interpelację w sprawie informowania mieszkańców o stanie powietrza.
[więcej]
pismak, 23.02.2017 16:55|czytane: 176 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Konkursy z okazji 40-lecia Koła PZW "METALURG" Kutno
Koło PZW Metalurg Kutno w związku z jubileuszem 40-lecia istnienia i Dnia Wędkarza ogłosiło konkursy plastyczny i literacki : „Wędką czystym wodom cześć” dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży ze szkół gimnazjalnych. Termin skłądania prac mija 5 marca.

Celem konkursu jest pokazanie konieczności dbania o bezpieczeństwo nad wodą i ochronę środowiska naturalnego za pomocą znaku plastycznego lub wiersza. Najlepsze prace będą wyróżnione cennymi nagrodami i przechodzą do następnych stopni konkursów.

Prace należy dostarczyć do Elżbiety Grzybowskiej do dnia 5.03.br. do godz.17.00 z opisem pracy jak na załączonych regulaminach konkursów.

Wzorem lat ubiegłych Koło przewiduje konkurs dla uczestników finału w dniu 20.03. z wiedzy wędkarskiej, ekologicznej i pierwszej pomocy. [więcej]
pismak, 20.02.2017 09:18|czytane: 609 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Zimowy Spacerownik w sobotę
W sobotę, 18 lutego zapraszamy na leśny spacer w Raciborowie. Wraz z Kutnowskiem Domem Kultury poszukacie wszystkiego co biega, skacze, rośnie i lata. Start o godz. 9.00 przy leśniczówce w Raciborowie. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem tel. 796 363 388.

eKologia: Zimowy Spacerownik w sobotę, ./upload/articles_pakiety/32910/01_obraz.jpg


Spacer realizowany w ramach projektu Poznaj przyrodę regionu kutnowskiego realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. [więcej]
redaktor, 16.02.2017 08:01|czytane: 457 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą
Zima to trudny czas dla ptaków. Poszukiwania pożywienia pochłaniają ich cenną energię dlatego warto pomóc naszym pierzastym mniejszym braciom, tak jak pan Krystian z Kutna, który dokarmia ptaki zimą. Na wielu kutnowskich podwórkach stoją karmniki, a na parapetach stojaczki ze słoninką.

eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/01_obraz.jpg
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/04_obraz.jpg
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/06_obraz.jpg


Ptaki więc często przylatują, bo wiedzą że właśnie w tym miejscu czeka na nich coś dobrego. Jeśli już zdecydujemy się nadokarmianie, róbmy to regularnie. Ptaki  bowiem szybko przyzwyczajają się do "stołówki", a dłuższe przerwy w dostarczaniu pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Bierzmy zatem przykład z pana Krystiana.
[więcej]
wandea, 15.02.2017 15:07|czytane: 636 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKuchnia: Chleb z kaszy gryczanej
Smaczny i zdrowy chleb z kaszy gryczanej jest niezwykle prosty do zrobienia. Może być nieodzownym elementem w diecie bezglutenowej. Co ciekawe jest to chleb z kaszy, a nie z mąki! Nie ma w nim również drożdży.

eKuchnia: Chleb z kaszy gryczanej, ./upload/articles_pakiety/32877/01_obraz.jpg


Kasza gryczana jest bardzo wartościowa. Ma wielu zwolenników nie tylko ze względu na skład ale też charakterystyczny smak. Jest dobrym źródłem rutyny, kwercetyny, pelargonidyny, procyjanidyny oraz witamin z grupy B, zwłaszcza niacyny, kwasu foliowego i witaminy B6. Dzięki temu działa bardzo korzystnie na układ krążenia: zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, powoduje wzrost lipoprotein o dużej gęstości (HDL) oraz poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych. Zawarte w gryce składniki mineralne tj. żelazo, magnez, miedź i fosfor są pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi. Warto też wspomnieć o wysokiej, jak na produkt roślinny, zawartości białka, która może wynosić od 10 do 16 proc.Kasza gryczana poprawia przemianę materii, dlatego świetnie sprawdza się w diecie osób odchudzających się.

Gryka ceniona jest za działanie przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjnie, wspomaga odporność organizmu oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Ponadto pomaga w regulowaniu glukozy we krwi. Co ważne, kasza gryczana nie zakwasza organizmu i nie zawiera glutenu. [więcej]
redaktor, 13.02.2017 09:21|czytane: 641 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trochę litości dla karpia
- W namiocie pod marketem Carrefour w Kutnie sprzedawane są karpie w torbach foliowych bez wody. To niedozwolone z uwagi na wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia br. i dość niehumanitarne. Sam nie kupuję karpi. Wczoraj zwróciłem uwagę sprzedającym, aby powiadomili swojego szefa, że łamią prawo. Dziś jednak sytuacja się powtarza. Żywe ryby powinny być sprzedawane w torebce foliowej z wodą, albo np. klient może przyjść z wiaderkiem - mówi nam pan Piotr, Czytelnik eKutno.pl. - Zdecydowałem się sprawę zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kutnie.

eKologia: Trochę litości dla karpia , ./upload/articles_pakiety/32431/01_obraz.jpg


Jak się dowiadujemy w PIW inspektor weterynarii już działa na miejscu.

Jak informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie kontrola wykazała, że sprzedaż detaliczna karpia odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Weterynarii. 
- Karpie mogą być sprzedawane w torbach foliowych bez wody o ile posiadają one "ożebrowanie". Na miejscu stwierdzono odpowiednie torby używane przez sprzedającego - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii.  

[więcej]
redaktor, 21.12.2016 13:49|czytane: 723 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trzecia klasa wykonała najlepszy plakat
Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki wzięli udział w konkursie na plakat promujący postawy ekologiczne i wielką zbiórkę elektrośmieci. Zbiórka tym razem odbędzie się 7 grudnia przy przy plebanii parafii św. Wawrzyńca w godz.8:00-16:00

eKologia: Trzecia klasa wykonała najlepszy plakat, ./upload/articles_pakiety/32161/01_obraz.jpg


Wyniki konkursu na plakat: I miejsce kl. III, nagroda - wyjście na kręgle
II miejsce kl. II nagroda -wyjście do pizzerii
III nagroda kl. V wyjście do kawiarni na ciastko
wyróżnienie dla kl. I cukierki i długopisy
Pozostałe klasy dostały cukierki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy. [więcej]
wandea, 28.11.2016 14:30|czytane: 413 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Przyroda regionu kutnowskiego. Prezentacja w CTMiT
Wszystkich przyjaciół przyrody oraz osoby ciekawe świata roślin i zwierząt zapraszamy do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na multimedialną prezentację „Przyroda regionu kutnowskiego”.

eKologia: Przyroda regionu kutnowskiego. Prezentacja w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/32160/01_obraz.jpg


Podczas pokazu złożonego ze zdjęć Jarka Makowskiego zaprezentowana zostanie flora i fauna naszego regionu – przede wszystkim okolic Doliny Bzury i Ochni, lokalnych lasów i terenów otwartych.

Jarek Makowski jest pracownikiem Kutnowskiego Domu Kultury oraz autorem  wydanego w październiku tego roku albumu fotograficznego „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz.18.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CTMiT. [więcej]
wandea, 28.11.2016 13:59|czytane: 402 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci
Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przygotowują się do wielkiej zbiórki elektrośmieci. Doskonale wiedzą czym są elektrośmieci, jaki skutek dla przyrody ma ich porzucanie np. w lesie. Zuzia z trzeciej klasy zachęca mieszkańców Kutna i powiatu do oddawania elektrośmieci 7 grudnia. Zbiórka tym razem przy Kościele św. Wawrzyńca.

eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/03_obraz.jpg
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/07_obraz.jpg
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/16_obraz.jpg


Uczniowie szkoły do akcji przygotowują się bardzo sumiennie, w każdej klasie powstają plakaty promocyjne akcji i ekologicznych postaw. Dziś odwiedziliśmy ich w trakcie prac nad afiszami. Jedni zaczynali a inni kończyli pracę nad kolorowymi pracami. Już wiemy, że będzie plakat w  technologii 3D :) Wszystkie klasy wezmą udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, a jego wyniki podamy wkrótce.

Jeśli macie stare, zepsute magnetofony, telewizory, odkurzacze, komputery, baterie, telefony, nawet lodówki czy pralki, możecie je przynieść/przywieźć 7 grudnia na plac przy Kościele. [więcej]
wandea, 25.11.2016 15:30|czytane: 450 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury
Łódzki Dom Kultury wraz z członkami Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury.  Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej KDK (I piętro) 22 listopada o godz. 17.30.

Dziś bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury, ./upload/articles_pakiety/32061/01_obraz.jpg


W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak należy zachowywać się na terenach zamieszkałych przez dzikie zwierzęta (w lasach, na bagnach itp.) i jakie warunki trzeba spełnić, aby nie naruszyć zastanego ekosystemu, ale przede wszystkim będzie to praktyczna nauka fotografii przyrody [więcej]
kultura, 22.11.2016 09:36|czytane: 876 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Nowa eko-pracownia w "Jedynce"
Wczoraj dokonano uroczystego otwarcia Eko-pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Eko-pracownia powstała w ramach konkursu „ Nasza Eko- pracownia” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

eKologia: Nowa eko-pracownia w
eKologia: Nowa eko-pracownia w
eKologia: Nowa eko-pracownia w


-
Z Funduszu otrzymaliśmy dotację w kwocie 25 315 zł. Pozostałe środki w kwocie 6150 zł pozyskaliśmy od Urzędu Miasta Kutna - mówi Grzegorz Gmerek. 

W uroczystym otwarciu Eko- pracowni „ Ekologiczne pogotowie ratunkowe” przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie wzięli udział Zbigniew Burzyński Prezydent Miasta Kutna, Zbigniew Wdowiak zastępca prezydenta, Bohdan Cezary Dierżek zastępca prezesa zarządu WFOŚ i GW w Łodzi, Paulina Zagórowska inspektor Biura Obsługi Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta, Patrycja Paluszkiewicz- Pietrzykowska p rzewodnicząca Rady Rodziców przy SP nr 1 oraz uczniowie.

Zgromadzonych gości powitał Jarosław Piotr Koszański i zaprosił na symboliczne otwarcie Eko- pracowni. Przecięcia wstęgi dokonali prezydenta Kutna, prezes WFOŚ i GW w Łodzi i przedstawiciel uczniów. [więcej]
redaktor, 17.11.2016 08:21|czytane: 620 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Wygrali album przyrodniczy Jarka Makowskiego
Dwa albumy Jarka Makowskiego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie” wygrali Katarzyna Makkink i Marcin Miszalski.

Poprawna kolejność to: sikora bogatka, dudek, kląskawka, modraszka, raniuszek, sójka, trznadel.

Albumy można odebrać od dziś w kasie KDK po godz. 15.00 oprócz czwartku.


eKologia: Wygraj album przyrodniczy Jarka Makowskiego

[więcej]
wandea, 13.11.2016 15:40|czytane: 922 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców
Uczestnicy 4. edycji Eko Odkrywców zyskali więcej czasu na przygotowanie prac konkursowych. Na zwycięzców czekają granty, które pozwolą im zrealizować projekty badawcze, a autorzy najbardziej innowacyjnej pracy otrzymają specjalną nagrodę – wyjazd na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 listopada br.

eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/01_obraz.jpg
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/02_obraz.jpg
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/03_obraz.jpg


Organizowany już po raz czwarty konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych i organizacji pozarządowych z całej Polski. Jak co roku zadaniem stojącym przed uczestnikami jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które sprawią, że dzieci i młodzież będą poznawać zjawiska oraz procesy zachodzące w przyrodzie, a dzięki temu lepiej ją rozumieć i uczyć się przez doświadczanie.

Przedłużenie terminu zgłoszeń to szansa dla spóźnialskich, ale także tych zespołów, które już zarejestrowały swoje projekty. Dodatkowy czas mogą przeznaczyć na dopracowanie pomysłów lub uzupełnienie ich o nowe elementy. Wszystkie projekty można edytować aż do 16 listopada 2016 r., po zalogowaniu się na stronie www.ekoodkrywcy.pl. [więcej]
pismak, 03.11.2016 20:29|czytane: 396 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :)
Jarek Makowski, Pan od przyrody, pasjonat, fotograf, instruktor w Kutnowskim Domu Kultury świętował dziś wydanie swojego pierwszego, bo przecież będą następne, albumu fotograficznego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/12_obraz.jpg
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/18_obraz.jpg
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/25_obraz.jpg


W Centrum Teatru Muzyki i Tańca zebrali się nie tylko jego przyjaciele po fachu, ptasiarze z Kutna i Płocka lub pracownicy domu kultury czy szkół, ale Ci których zaraził swoją pasją, albo chcą być zarażeni i którzy podziwiają pozytywną postawę i zamiłowanie Jarka. Przyszły całe rodziny, bo takie było założenie spotkania, w tym czasie kiedy dorośli zdobędą albumy i autografy autora, dzieci będą twórczo i kreatywnie działać plastycznie. 

- Na studiach w Poznaniu głównie zajmowałem się roślinnością, i ta biologia to taka na trójkę, (śmiech), a potem kiedy już tu osiadłem, sam zostałem zarażony i dziękuję Ci Krzysztofie za to - mówił Makowski.

To już 10 lat Jarek jest na tropie, w czatowni, zawsze z aparatem, na ucieczce w przyrodę. Efekt jest niebywały. Pięknie wydana książka, która jak mówił autor powstała dzięki wielu osobom. 


Program Rafała Owczarka

Jarosław Makowski podziękował dyrektorowi Radosławowi Rojewskiemu za zaufanie i możliwość wydania książki, Teresie Mosingiewicz, byłej dyrektor za to że go w KDK zatrudniła, Paulinie Andryszczak, która przygotowała do druku album autora. Ocenił, że graficzka jest niesamowita i bardzo zdolna.

- Dziękuję całemu zespołowi naszemu z domu kultury i mojej Oli, która tak naprawdę mnie zmobilizowała, zrobiła redakcję, korekty, Oleńko kocham Cię - mówił Jarek. - Dziękuję ptasiarzom i znajomym, którzy dzwonią do mnie informując o pojawiających się gdzieniegdzie okazach ptaków czy zwierząt. Dziękuję Wam wszystkim, bo dzięki Wam wiem, że moja praca ma sens.

Makowski podziękował również Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który na wniosek autora albumu przeznaczył dotację 15 tysięcy złotych. Przedstawiciela funduszu Wiesława Łukomskiego nie było,ale za to był Zbigniew Wdowiak wiceprezydent od kultury, który pogratulował Makowskiemu pasji i pracy. [więcej]
wandea, 28.10.2016 22:27|czytane: 1444 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Ogrzewanie w domu energooszczędnym - czy istnieje rozwiązanie idealne?
Dom niskoenergetyczny to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób planujących budowę własnego lokum, a także wielu z tych, którzy noszą się z zamiarem gruntownej modernizacji posiadanej nieruchomości. Niższe, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zapotrzebowanie na ciepło, to konieczność bezpośrednio związana z aspektem finansowym. Wszyscy bowiem poszukujemy oszczędności, rozwiązań tańszych, ale jednocześnie efektywnych i ekologicznych. Czy istnieje idealna metoda ogrzewania domu w koncepcji niskiego zużycia energii?

Ogrzewanie w domu energooszczędnym - czy istnieje rozwiązanie idealne?, ./upload/articles_pakiety/31797/01_obraz.jpg


Po pierwsze – jakim paliwem będziesz ogrzewać swój dom

Wybór źródła ciepła to kwestia zasadnicza, nie tylko w przypadku budowy domu energooszczędnego. Punktem wyjściowym jest obliczenia zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Gdy wartości te są Tobie już znane, możesz przystąpić do rozważań nad wyborem źródła ciepła. Pierwsze pytanie brzmi zatem „Czym będziesz ogrzewać swój dom?”. Rozwiązań tego problemu jest co najmniej kilka. Żadne z nich nie należy jednak do idealnych, bo takie po prostu nie istnieją. Jeśli okolica, w której ulokowaliśmy naszą nieruchomość, wyposażona jest w sieć gazową, można rozważyć opcję wykorzystującą gaz ziemny. W przeciwnym wypadku do wyboru pozostają inne paliwa konwencjonalne (bo takie w tych rozważaniach bierzemy pod uwagę), tj., gaz płynny, prąd, olej opałowy i węgiel. Przy wyborze paliwa warto zastanowić się nad kwestią emisji spalin do atmosfery. Z jednej strony ograniczają nas przepisy w tym zakresie, z drugiej, niezależnie od stopnia nastawienia proekologicznego, zapewne nikt z nas nie chce zatruwać siebie i okolicy, w której mieszka. Istotną sprawą jest, aby pamiętać, że przepisy w zakresie emisji spalin mogą, z dużym prawdopodobieństwem, ulec zmianie. Trendy w tym zakresie wskazują na potencjalne zaostrzenie norm emisji, gdyż powszechne stają się działania ograniczające emisję spalin, zwłaszcza na terenach wysoko zurbanizowanych. [więcej]
pismak, 25.10.2016 15:02|czytane: 509 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dzień Kundelka ;)
Posiadaczom Kundelków - psów z charakterem oraz Kundelkom życzymy miłego dnia i udanego świętowania. My w redakcji już świętujemy! ;)

eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/01_obraz.jpg
eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/02_obraz.jpg
eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/03_obraz.jpg


Jeśli jakiś Kundelek chce dołączyć do naszego Malutkiego, zachęcamy do wysłania zdjęć z imieniem na redakcja@ekutno.pl

Już przybyły od pani Renaty dwie siostry Dora i Adela oraz Daisy zwana Krystyną - bo przecież Koty mogą też być kundelkowe, a teraz Lucky. [więcej]
pismak, 25.10.2016 13:32|czytane: 861 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego
Zapraszamy na spotkanie promujące album fotograficzny Jarka Makowskiego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie” 28 października o godz.18.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/01_obraz.jpg
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/02_obraz.jpg
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/03_obraz.jpg


Znane, bo przecież bliskie, otaczające nas. Nieznane, bo mimo tego, że bliskie to jednak nie zawsze odkryte, zauważone, oczywiste.

Jarek Makowski, w towarzystwie aparatu fotograficznego, od blisko 10 lat eksploruje przyrodę Kutna i okolic. Jego album „Znane Nieznane” jest efektem przyrodniczo-fotograficznych wypraw,  nie tylko po tych bardziej lub mniej znanych zaułkach naszego regionu, ale także po znanych i nieznanych gatunkach zwierząt  czy roślin.

Na wieczór promocyjny  w CTMiT zapraszamy całe rodziny z dziećmi. Poza spotkaniem i rozmową z Jarkiem Makowskim, będzie też można wziąć udział w rodzinnych warsztatach i zabawach związanych z edukacją ekologiczną. [więcej]
kultura, 26.10.2016 16:17|czytane: 1295 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Spacerownik w Raciborowie
Kutnowski Dom Kultury już po raz trzeci w tym roku zaprasza całe rodziny na leśny spacer w Raciborowie. Szukamy wszystkiego co biega, skacze, rośnie i lata w najbliższą sobotę 15 października.

eKologia: Spacerownik w Raciborowie, ./upload/articles_pakiety/31644/01_obraz.jpg


Spotykamy się o godz. 9.00 przy leśniczówce w Raciborowie. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem tel. 796 363 388.

Spacer realizowany w ramach projektu Poznaj przyrodę regionu kutnowskiego realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. [więcej]
wandea, 11.10.2016 10:39|czytane: 429 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
W Międzynarodowy Dzień Drzewa odwiedzą zabytkowe parki regionu
W ramach projektu   pn. „Zielono nam – uczymy się, jak dbać o środowisko przyrodnicze  powiatu kutnowskiego” młodzież  z  Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie,  świętując Międzynarodowy Dzień Drzewa jutro, 11 października będzie poznawać przyrodę powiatu Kutnowskiego oglądają drzewa w zabytkowych parkach naszego regionu. Ekspertem wskazującym drzewa pomniki przyrody będzie na tej wyprawie Andrzej Latos, który   opowiadać  będzie o ciekawych okazach drzew napotkanych po drodze. Wspomagać go będzie pracownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.
 
Zadanie polega na  zorganizowaniu dwóch wypraw edukacyjnych po powiecie kutnowskim   dla 100 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego. Grupa odbiorców:  bezpośrednio - 100 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego, pośrednio – 300 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego.
Miejsce realizacji zadania: teren powiatu kutnowskiego.

W Międzynarodowy Dzień Drzewa odwiedzą zabytkowe parki regionu, ./upload/articles_pakiety/31625/01_obraz.jpg

Platan w Głogowcu

- Celem wypraw  jest pogłębienie wiedzy z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Poprzez  zapoznanie się ze stanem drzewostanu  wybranych zespołów parkowych powiatu kutnowskiego młodzież  powiatu kutnowskiego (uczniami ZS nr 3 w Kutnie  są mieszkańcy różnych miejscowości z terenu powiatu kutnowskiego)  zdobędzie wiedzę o stanie środowiska przyrodniczego regionu kutnowskiego. Każdy przystanek w kolejnym parku kończyć się będzie prelekcją na temat ochrony środowiska naturalnego - podaje Bożena Gajewska, prezes TPZK.-  W tym celu nawiązana została współpraca pomiędzy TPZK a Wydziałem Rolnictwa, Leśnictwa i  Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.  Informacje na temat   odwiedzanych parków zostaną przygotowane przez młodzież, która prezentować je będzie pozostałym uczestnikom wyprawy.  Naszym ekspertem  w tej dziedzinie jest Andrzej Latos. [więcej]
pismak, 10.10.2016 12:23|czytane: 485 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju
Niedawno pisaliśmy o zanieczyszczonych rowach przy ulicy Wschodniej w Kutnie. We wrześniu pojawiła się czarna ciecz w rowach przy Pini Polonia. Zawiadomiona przez mieszkańców Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Skierniewicach nie przeprowadzała jednak badań cieczy.

eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/01_obraz.jpg
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/02_obraz.jpg
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/03_obraz.jpg


Jak mówi Marzena Sokołowska, Kierownik Delegatury pracownicy obecni w Kutnie nie zanotowali uwag, które mogłyby niepokoić czy sygnalizować skażenie środowiska.

- Woda może być ciemna w związku z czyszczeniem rowów, które miało przeprowadzić miasto - informuje Sokołowska. - W związku z poprzednim zawiadomieniem o zanieczyszczonych rowach, zaleciliśmy po kontroli konserwację rowów i czyszczenie stawu, który znajduje się nieopodal. To powinny zrobić samorząd i ubojnia.

Zapytaliśmy Biuro Prasowe kutnowskiego magistratu czy zalecenia WIOŚ są wykonane. [więcej]
wandea, 10.10.2016 15:22|czytane: 730 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: "Szóstka" z kolejną dotacją na edukację ekologiczną
Szkoła Podstawowa nr 6 im Marii Skłodowskiej- Curie w Kutnie w roku szkolnym 2016/2017 dzięki uzyskanej dotacji   z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi    wzbogaci się o nowoczesne pomoce dydaktyczne do pracowni przyrodniczej.
 
W placówce realizowany będzie program działań ekologicznych "Eko uczeń w eko szkole" napisany przez  Dorotę Cichońską i Agnieszkę Klepczarek.

eKologia:
eKologia:


W ramach jego realizacji prowadzone będą dla uczniów klas III  warsztaty i koła zainteresowań  o charakterze  badawczym i  plastyczno -  przyrodniczym. [więcej]
redaktor, 28.09.2016 08:18|czytane: 559 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Atlas ziół krajowych
Paweł Rogaliński w Przeglądzie Dziennikarskim proponuje przekrój tekstów informacyjnych, publicystycznych, sportowych i nie stroni również od kultury i literatury. Prezentujemy ostatnio umieszczoną recenzję Atlasu ziół krajowych Arkadiusza Iwaniuka i gorąco polecamy książkę oraz zapraszamy na http://rogalinski.com.pl

Atlas ziół krajowych

Zioła od dawna stanowiły „łącznik” człowieka z naturą. Dawniej stosowano je w oparciu o obserwacje i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenia, obecnie ich skuteczność została potwierdzona przez różnego rodzaju analizy prowadzone w ośrodkach naukowych. Dlatego też warto zapoznać się z najbardziej znanymi i dostępnymi ziołami, które mogą wspomóc nasze zdrowie.

czytaj z eKutno.pl: Atlas ziół krajowych, ./upload/articles_pakiety/31510/01_obraz.jpg


Książkę Arkadiusza Iwaniuka pt. „Atlas ziół krajowych” można określić jako domową encyklopedią ziołolecznictwa, która będzie stanowić bogate źródło wiedzy na temat zastosowania ziół i roślin powszechnie dostępnych w Polsce. Znajdziemy w niej m.in. historię użytkowania i uprawy ziół, zalety ich stosowania czy sposób przygotowania leków ziołowych. Możemy się również dowiedzieć wielu ciekawostek o hodowli poszczególnych gatunków, a także jak powinno się przechowywać zebrane rośliny. Cały atlas podzielony jest na trzy główne działy, w zależności o rodzaju lub pochodzenia danych surowców. Znajdziemy tutaj: zioła pochodzące z krajów południowych, krajowe gatunki ziół oraz drzewa i krzewy, które znalazły zastosowanie w lecznictwie.

Autor podaje: „Zioła służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu zarówno przez bezpośrednie działanie, jak również przez tworzenie bliższego związku ogrodnika zielarza ze światem roślin leczniczych”. Dlatego też w niniejszej książce znajdziemy te gatunki, które są „najbardziej sprawdzone w polskiej tradycji zielarskiej” i dobrze znoszą uwarunkowania klimatyczne panujące w Polsce. Umożliwia to ich uprawę w sposób stosunkowo prosty, dzięki czemu każdy miłośnik ogrodnictwa będzie mógł sam uzupełnić swoją apteczkę. W książce własną bogatą wiedzą na temat roślin leczniczych podzielili się naukowcy z ośrodków badawczych, lekarze z zakonu ojców Bonifratrów oraz producenci ziół. [więcej]
redaktor, 26.09.2016 17:52|czytane: 462 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos
Bzura powinna zostać Rzeką Roku. To chyba nie podlega żadnej dyskusji. Jest 11 kandydatek więc od głosów internautów zależy, czy Bzura zostanie rzeką roku 2016. Głosujemy na stronie www.rzekaroku.pl

Nasza rzeka zabrała już w tej sprawie głos i pozostaje nam jedynie przytoczyć kilka fragmentów jej wypowiedzi.


eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/05_obraz.jpg
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/02_obraz.jpg
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/03_obraz.jpg


Jestem Królewną
Rodzę się na rogatkach Łodzi (bo w przeciwieństwie do Was ludzi, my rzeki rodzimy się, żyjemy i umieramy cały czas), przepływam przez Łęczycę, Łowicz, Sochaczew aż kończę swój żywot w Wiśle. Wbrew pozorom nie jest to moja żadna matka czy coś w tym stylu – w branży mówmy na nią Królowa Polskich Rzek ale kto ją tam wie – ja w każdym razie obwołałam się Królewną Mazowsza – więc choćby z tego względu warto byłoby mi w końcu jakiś konkurs wygrać bo prestiż tego wymaga. Wisła już miała tysiące różnych nagród a innym rzekom, takim jak ja się nie przelewa…
Rzeka po przejściach
Nie jestem pierwszym lepszym ciekiem wodnym. Gdybym zaczęła opowiadać co u moich brzegów wyprawiali od setek lat ludzie, to by tego tyle wyszło, że ktoś mógłby zwrócić uwagę, że leję wodę. Wspomnę więc tylko, że tłukli się tu chyba Jaćwingowie, Prusacy, Litwini, Polacy, Niemcy, Rosjanie (może coś mylę – tyle ich było, że nie płynie spamiętać). Najgorsi byli ci ostatni podczas ostatnich dwóch wojen – tyle po sobie zostawili śmieci, że do dzisiaj mi się rdzą odbija. Po wojnie było jeszcze gorzej – truli mnie chemikaliami tak, że wyglądałam jak płynne zombie. Zagram Wam więc na emocjach – tak sponiewierana, biedna rzeka zasługuje w końcu na jakąś nagrodę i przyjemność. [więcej]
pismak, 19.09.2016 15:18|czytane: 558 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier
Jak co roku Robotnicza Spółdzielnia Pionier w Kutnie nagrodziła lokatorów za najładniejsze balkony i ogródki.

Najładniejszy balkon:
Śródmieście
1. Małgorzata Kostecka
2. Władysław Olejniczak
3. Anna Trojanowska

Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/01_obraz.jpg
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/02_obraz.jpg
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/03_obraz.jpg


Tarnowskiego-Rejtana
1. Teresa Nawara
2. Grażyna Kurzejewska
3. Grażyna Szczęsna

Grunwald-Łąkoszyn
1. Kazimierz Gryglak
2. Bożena Budnik
3. Zofia Szygda [więcej]
redaktor, 15.09.2016 08:08|czytane: 2073 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Eko Odkrywcy już po raz czwarty
Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska.

eKologia:  Eko Odkrywcy już po raz czwarty, ./upload/articles_pakiety/31379/01_obraz.jpg


Konkurs Eko Odkrywcy służy praktycznemu poznawaniu przyrody. Zadaniem jego uczestników jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które pomogą poznać zasady rządzące naturą i uwrażliwić na kwestie ochrony środowiska. Najlepsze pomysły, zgłoszone przez nową stronę internetową projektu, zostaną zrealizowane dzięki finansowaniu, które zapewniają organizatorzy konkursu. W projektach z ubiegłego roku pojawił się interesujący trend, polegający na stosowaniu technologii do śledzenia zjawisk zachodzących w naturze. Organizatorzy postanowili wykorzystać go i w tym roku. Zachęcają szczególnie do tworzenia pomysłów z wykorzystaniem nowych technologii na różnych etapach prac. Liczyć się będzie nowoczesna forma przedstawienia projektu, np. w postaci kreatywnej prezentacji wizualnej lub videologu na temat pracy zespołu. Przykłady narzędzi technologicznych oraz inspiracje do nowych projektów można znaleźć na stronie: www.ekoodkrywcy.pl

Przykładem takiego podejścia jest projekt „Trasa Daje Nam W Kość - Już Dość!" (autorstwa Zespołu Szkół we Wrzosowej), który wygrał w poprzedniej edycji konkursu. Uczniowie zaproponowali w nim zastosowanie urządzeń pomiarowych do zbadania poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z trasy szybkiego ruchu. Z kolei w projekcie „Incredibile dictu, czyli wpływ lokalnych hodowli ryb na środowisko naturalne” (Liceum nr 2 ze Słupska) zaplanowano budowę innowacyjnej turbiny wodnej, która obniżyłaby rachunki za prąd i zabezpieczyła hodowlę ryb w razie przerw w dostawie prądu. Pomysł grupy ze Słupska, opracowany w ramach drugiej edycji konkursu Eko Odkrywcy, został uhonorowany brązowym medalem na Międzynarodowej Olimpiadzie Środowiskowej INESPO w Holandii.

Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, przedszkoli i placówek oświatowo-wychowawczych oraz organizacji pozarządowych w Polsce. Od tego roku organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie również placówki anglojęzyczne. Podział na dwie grupy wiekowe daje szanse na zwycięstwo zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 listopada 2016 r., za pośrednictwem strony internetowej www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorzy zakwalifikują do finału 20 projektów, które zostaną opublikowane na oficjalnej stronie konkursu. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonają internauci, oddając głosy na swoich faworytów. Wyniki tegorocznej edycji Eko Odkrywców poznamy 16 grudnia 2016 r. [więcej]
pismak, 12.09.2016 12:28|czytane: 421 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Głosujmy na Bzurę!
11 kandydatek, a wśród nich Bzura! Od głosów internautów zależy, czy Bzura zostanie rzeką roku 2016. Głosujemy na stronie www.rzekaroku.pl

eKologia: Głosujmy na Bzurę!, ./upload/articles_pakiety/31333/01_obraz.jpg
eKologia: Głosujmy na Bzurę!, ./upload/articles_pakiety/31333/02_obraz.jpg
eKologia: Głosujmy na Bzurę!, ./upload/articles_pakiety/31333/03_obraz.jpg


1 września ruszyło głosowanie na Rzekę Roku 2016. Konkurs organizowany jest przez Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę, którego wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Głosować może każdy. Wystarczy na stronie www.rzekaroku.pl odnaleźć swoją rzekę faworytkę i kliknąć przycisk „Głosuj” (ikona kropli wody w prawym dolnym rogu dużego zdjęcia). Następnie potwierdzić oddanie głosu przez kliknięcie linku, który przyjdzie na podany adres e-mail.

Rzeka, która uzyska największą liczbę potwierdzonych głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2016 oraz nagrodę - dwie statuetki Rzeki Roku, dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Ambasadorką konkursu jest Beata Pawlikowska. [więcej]
pismak, 08.09.2016 08:42|czytane: 756 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
7
6
5
4
3
2
1
Archiwum wiadomości:
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Pan Redaktor
Miejskie obrazki. Przed majówką łatanie dziur w centrum Kutna
Plac Wolności, na którym jest płatny parking w centrum Kutna zyska nowe łaty. Wycięty asfalt zostanie uzupełniony jeszcze przed majówką. - Przypominają... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Na co w maju do Kina KDK?
W maju zapraszamy do Kina Kutnowskiego Domu Kultury na kryminał, najnowszą ekranizację studia Marvel, dramaty oraz filmy familijne. 05-10.05.2017  od piątku do środy godz.14.30  PAN ŻABA 2D dubbing (familijny, czas 85 min ) godz.16.00 ... [więcej]
Sport
"Czwórka" i "Dwójka" wygrały Kros Strzelecki
Dziś w Szkole Podstawowej Nr 6 w Kutnie odbyły się zawody Miejskiej Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej – „KROS STRZELECKI”. Była to już czwarta edycja tych zawodów, w której wystartowało 11 zespołów /4 zawodników indywidualnie/ ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Kutna oraz... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Sprzedawca / Sprzedawczyni Jesteśmy znaną marką, liderem w swojej kategorii. Nasze sklepy znajdują się w najlepszych Centrach Handlowych w Polsce. Zależy nam na stałym rozwoju, dlatego poszukujemy kreatywnych osób do sk... [czytaj więcej]
Legginsy RUN BABY RUN Legginsy sportowe do każdego rodzaju ćwiczeń: do biegania, na fitness, czy taniec. Doskonała sportowa dzianina oddychająca, elastyczna, pracuje z Twoim ciałem. Szeroki wzmacniany pas pozostaje n... [czytaj więcej]
Segment Oddam za darmo segment. ... [czytaj więcej]
Opiekun/ka seniora Josefa po zawale, 68 lat InterKadra jest działającą na rynku europejskim renomowaną Agencją Pracy Tymczasowej, Doradztwa Personalnego oraz Pośrednictwa Pracy na terenie RP i za granicą, wpisaną na podstawie Certyfikat... [czytaj więcej]
Skuteczna naprawa baz danych SQL trudne przypadki / Naprawa bazy danych MSSQL, baz Płatnika, Wapro, Zapewniamy prawie 100% skuteczność odzyskania danych z uszkodzonej bazy MSSQL. Nawet jeśli istnieje tylko plik MDF, niezależnie czy udaje się plik mdf+ldf podłączyć do serwera. Bazy mogą ... [czytaj więcej]
Kierowca C+E Międzynarodówka Firma OLI-TRANS S.C. zatrudni kierowcę w transporcie międzynarodowym na ciągniki siodłowe (kat. C+E) z doświadczeniem. System pracy 3/1. Mile widziana znajomość języka niemieckiego lub angiels... [czytaj więcej]
Nauczę Cię angielskiego na żywo przez Skype Czy przeszło Ci przez głowę, żeby po prostu mówić po angielsku? rnI nie chodzi mi o to, żeby myśleć co powiedzieć tylko po prostu mówić. rn rnDaj mi 3 minuty i zobacz jak w prosty sposób ... [czytaj więcej]
Renowacja wanny - co dwie wanny to nie jedna Odnów swoją wannę skutecznie, szybko, bez remontu! Wykonujemy trwałą renowację wanien metodą "wanna w wannie". Jest to osadzenie nowej wanny akrylowej na starej wannie zabudowanej. Nową... [czytaj więcej]
ŚLUSARZE ŚLUSARZE Oferta: - stawka 11,50-12,00 EURO NA RĘKĘ. - zatrudnienie na niemieckich warunkach - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - możliwość współpracy z całymi brygadami - praca na ... [czytaj więcej]
PRACOWNIK Z NIEMIECKIM Pracownik z dobrą znajomością języka niemieckiego Oferta: - 12 euro netto/za godzinę - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - możliwość dłuższej współpracy - praca w rafinerii w Niem... [czytaj więcej]
SPAWACZ SPAWACZE Oferta: - stawka 13 EURO NA RĘKE. - zatrudnienie na niemieckich warunkach - możliwość współpracy z całymi brygadami - praca na terenie Niemiec w miejscowości Frankfurt nad Mene... [czytaj więcej]
PŁYTKARZ PŁYTKARZE/HYDRAULICY Oferta: - zatrudnienie na niemieckich warunkach - praca na terenie Niemiec w miejscowości Duisburg Wymagania: - doświadczenie na stanowisku płytkarz/hydraulik - umiej... [czytaj więcej]
MURARZE MURARZE Oferta: - atrakcyjne wynagrodzenie - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - praca na terenie Niemiec w okolicach Lipska - możliwość współpracy z całymi brygadami/firmami - możliwo... [czytaj więcej]
Przedstawiciel ds. odszkodowań Pracujesz na rynku odszkodowań! rnJesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? rnTwoi klienci są niezadowoleni bo dostają za małe odszkodowania? rnMożesz to zmienić! rnrnKancelaria Prawna Pro Bo... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODA ŻELOWĄ I HYBRYDOWĄ.rnKOSZT JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, KOSZT DWÓCH METOD 450 ZŁ... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODĄ HYBRYDOWĄ I ŻELOWĄ.rnKOSZY JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, DWIE METODY 450 ZŁ... [czytaj więcej]
Kurs Tworzyw Sztucznych Profesjonalny Kurs Tworzyw Sztucznych online.Pełne 20 dni zaawansowanej wiedzy teoretycznej z praktyką.Poznaj tworzywa i naucz się prawidłowo zakładać formę wtryskową na maszynę.Szczegóły h... [czytaj więcej]
Sprzedawczyni Duża marka poszukuje sprzedawczyni do sklepu w Galerii Marcredo. Szukamy osoby energicznej, uśmiechniętej, z pozytywnym nastawieniem, która ma dużą łatwość w nawiązywaniu relacji z drugą ... [czytaj więcej]
Praca w ochronie Agencja ochrony zatrudni pracownika z orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.Informacje pod nr.telefonu... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Ananiasz Cinciała:
5 minut temu
Brawo za chęci, pomysł i zaangażowanie
Gustaw Maślanka:
8 minut temu
Gratuluję również! Bardzo zdolny, a zarazem przesympatyczny fajny chłopak. Wiem co mówię, bo znam osobiście
Borys Foc:
19 minut temu
W konkursie recytatorskim nagradzać ludzi z wadami wymowy to glupota i brak profesjonalizmu jury.
Achilles Brown:
2
 · 
22 minut temu
Gratulacje-fajna akcja !
Bonifacy Fedorowski:
43 minut temu
Gdybyś Iwo, podobnie jak Bryła prowadził w Byszewie deficytowe 50 hektarowe gospodarstwo rolne, to byś również starał się zniwelować ten deficyt swoja pensją. A na taką " deficytową dziurę" to i pensja premiera nie była by za duża. No a oprócz tego wójt też musi za coś kupić chleb i margarynę.
Emanuel Kruk:
50 minut temu
Mateusz....Gratulacje....!!!! No....I....Bartek!!!!Dziekuje synu.....
Bonifacy Fedorowski:
53 minut temu
Te wymienione przez ciebie Hugo zakazy, obowiązują jedynie współplemieńców Mojżesza - rodowitych Żydów a nie nas Słowian. My Słowianie od ponad 1000-a lat jesteśmy wszak WYZNAWCAMI RELIGII CHRYSTUSA do której Żydzi są w kontrze. Fakt - RELIGIA CHRYSTUSOWA nam Słowianom, w swej symbolice jest nader bliska. A bliska dlatego, bo nieomal identyczna z symbolami NEOPOGAŃSKICH BOGÓW SŁOWIAN. My potomkowie Piasta stawiamy na konkret - my uklękniemy, skłonimy głowę gdy stoimy przed OBRAZEM, FIGURKĄ, gdy powąchamy KADZIDŁO a oczy nasze ujrzą SŁOŃCE, OGIEŃ, ORNAT cz też BALDACHIM. To nas naprawdę kręci a nie jakieś tam mojżeszowe zwidy i zakazy. Nasze piastowskie mózgi nie są przystosowane do tego aby sobie coś wyobrażać - MY TO MUSIMY "TO COŚ" - UJRZEĆ, DOTKNĄĆ, POLIZAĆ.
Dariusz Siła:
1 godzin temu
@Hugo Gąsiorek

...i taka prawda.

Żeby było śmieszniej to ta cała szopka dla KOPII obrazu. Ludzie obudźcie się!!!
Orfeusz Kremberg:
2
 · 
2 godzin temu
Zebrać się w grupę ,wesprzeć już osoby walczące w Gminie Krzyżanów z farmą wiatrową, sprawa już jest w Sądzie. Można nawet zaskarżyć decyzję wójta i już istniejące wiatraki zmusić do likwidacji, są podstawy prawne ku temu.
Celestyn Dariusz Zięba:
4
 · 
2 godzin temu
Niech Gmina Bedlno zajmie się poprawą jakości wody bo to syf !!!
Kazimierz Biallosser:
3
 · 
3 godzin temu
No właśnie jaki Pań taki i Kram czyli członkom Kutnowskiego PIS taki Pań odpowiada i nic nie robią aby wybrać sobie innego Pana ...???
Iwo Poziomkowski:
4
 · 
3 godzin temu
Bryła to bardzo pazerny człowiek gdyby mógł to pobierał by miesięczną pensję w wysokości rocznego budżetu gminy. przecież za dwa tysiące ten pan nie wyżyje, u tego typu ludzi żołądek jest delikatniejszy iszybciej trawiący
Romuald Gedroić:
3
 · 
3 godzin temu
Krzyżanów i jego wójt robią to samo!
Amalgund Guzik:
2
 · 
4 godzin temu
Normalny kosmos te badania.
Hadrian Miszk:
4 godzin temu
Gratulacje.
Władysław Rymont:
4 godzin temu
I jeszcze jedno,Andy po pijaku gdzieś gadał ,że ten młody wilk to jest krzyżówka z kaukazem...
Władysław Rymont:
4 godzin temu
Ten stary wilk ma gen zabójcy...
Amalgund Ogiński:
4
 · 
5 godzin temu
A największa porażka to kutnowski PiS (Próżniactwo i Szalbierstwo?). Totalne dno moralne - etyczne. Jaki pan, taki kram. Jaki Kłopot, taki PiS. Dziwne, że Kaczyński tego rozrywkowo - pijackiego ustrojstwa nie likwiduje.
Wisława Hurczyn:
2
 · 
5 godzin temu
A co masz skrzywiony kręgosłup?
Amalgund Ogiński:
5 godzin temu
Faktycznie dobry link:alarm-stop-gmo-jerzy-zieba-w-sejmie-poruszaja ce-i-mocne-wystapienieRozbestwione ścierwo. Jasne, na takich akcjach PiS padnie ale odwrócić debilizmy trudno będzie.Najciekawsze artykuły
 ·  62
1 dni temu
WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno
 ·  29
6 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
7 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
7 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
15 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
15 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
15 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
16 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
16 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
16 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
17 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
19 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
20 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
20 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
20 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
21 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
21 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
22 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
22 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
23 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
26 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
27 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
 ·  25
27 dni temu
Czytelnicy pytają o biuletyn informacyjny o budżecie Kutna. Samorząd odpowiada
 · 
27 dni temu
Charakterystyczny głos i dobre teksty - klimatyczny koncert Dyjaka w Kutnie
 · 
27 dni temu
Druga książka pochodzącego z Kutna pisarza Rafała Cichowskiego trafia do rąk Czytelników
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności