eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 28.02.2017     reklama kontakt
 
Portal eKutno - pierwszy portal Kutna
Filtry akwarystyczne - co musisz o nich wiedzieć?
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego akwarium jest filtr akwarystyczny. To właśnie on gwarantuje odpowiednią klarowność wody. Co więcej, przyczynia się również do uregulowania flory bakteryjnej w zbiorniku akwarystycznym. Koniecznie więc warto się w niego wyposażyć, jednak powstaje pytanie: na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie są rodzaje filtrów?

Filtry akwarystyczne - co musisz o nich wiedzieć?, ./upload/articles_pakiety/33021/01_obraz.jpg


Najpopularniejsze filtry akwarystyczne

Obecnie na rynku królują przede wszystkim takie rozwiązania jak:

Filtry wewnętrzne podżwirowe
- jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj, to jest on najmniej chętnie stosowany w akwarystyce. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj filtra będzie sobie doskonale radził, ale w zestawieniu ze żwirem. Jeśli zaś chodzi o piasek kwarcowy, czy bardzo drobne podłoże, to ten rodzaj urządzenia może mieć niemałe problemy z wydajnością, o ile nie będzie dysponował odpowiednią mocą.

Filtr zewnętrzny kaskadowy - filtry skuteczne w działaniu, jednakże mało popularne, ponieważ użytkownicy mają spore problemy z ich montażem. Zestaw filtra umieszczany jest na tylnej ściance akwarium, przez co powoduje niemożliwość jego dosunięcia do ściany. Należy również podkreślić fakt, że wiele pokryw zbiorników akwarystycznych nie jest przystosowanych do ich niemałych gabarytów.
[więcej]
pismak, 27.02.2017 19:58|czytane: 23 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej
Kaszel, duszności, utrata tchu – każdy astmatyk zna te dolegliwości aż za dobrze. Nasilają się w nocy i z rana, uniemożliwiając nierzadko normalne funkcjonowanie. Objawy astmy mogą przybierać różne formy i w różnym stopniu nam dokuczać – od lekkiego kaszlu, po poważne problemy z oddychaniem i ucisk w klatce piersiowej. Choć większość pacjentów rodzi się z tą chorobą, wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych na stan dróg oddechowych nie pozostaje bez znaczenia. A jednym z najpoważniejszych bodźców zwiększających ryzyko rozwoju astmy jest zanieczyszczone powietrze.

 Wpływ zanieczyszczeń powietrza na ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, ./upload/articles_pakiety/32993/01_obraz.jpg


Wrogi smog

W ciągu ostatnich miesięcy kwestia smogu urosła w naszym kraju do rangi medialnego tematu nr 1. Smog zdaje się być na ustach wszystkich – dosłownie i w przenośni. Eksperci wciąż alarmują o katastrofalnym stanie powietrza i po wielokroć przekroczonych normach jego zanieczyszczenia. Najgorzej rzecz się ma w dużych miastach uprzemysłowionych, takich jak Warszawa, Katowice, Łódź i oczywiście Kraków, który jest obecnie najmniej bezpiecznym miejscem do życia dla alergików i astmatyków. Tym ostatnim smog szczególnie daje się we znaki. Długotrwałe przebywanie na zewnątrz przy tak zatrutym powietrzu powoduje bowiem znaczące nasilenie typowych objawów choroby, takich jak duszności i uporczywy kaszel. W województwie łódzkim o znaczącym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza donoszono już w grudniu ubiegłego roku – w niektórych powiatach naszego regionu zostały one przekroczone nawet trzykrotnie. W samym Kutnie, choć smog nie jest aż tak dokuczliwy, jak w większych miastach, problem istnieje. Dlatego też jeden z posłów wystosował interpelację w sprawie informowania mieszkańców o stanie powietrza.
[więcej]
pismak, 23.02.2017 16:55|czytane: 48 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Konkursy z okazji 40-lecia Koła PZW "METALURG" Kutno
Koło PZW Metalurg Kutno w związku z jubileuszem 40-lecia istnienia i Dnia Wędkarza ogłosiło konkursy plastyczny i literacki : „Wędką czystym wodom cześć” dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży ze szkół gimnazjalnych. Termin skłądania prac mija 5 marca.

Celem konkursu jest pokazanie konieczności dbania o bezpieczeństwo nad wodą i ochronę środowiska naturalnego za pomocą znaku plastycznego lub wiersza. Najlepsze prace będą wyróżnione cennymi nagrodami i przechodzą do następnych stopni konkursów.

Prace należy dostarczyć do Elżbiety Grzybowskiej do dnia 5.03.br. do godz.17.00 z opisem pracy jak na załączonych regulaminach konkursów.

Wzorem lat ubiegłych Koło przewiduje konkurs dla uczestników finału w dniu 20.03. z wiedzy wędkarskiej, ekologicznej i pierwszej pomocy. [więcej]
pismak, 20.02.2017 09:18|czytane: 480 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Zimowy Spacerownik w sobotę
W sobotę, 18 lutego zapraszamy na leśny spacer w Raciborowie. Wraz z Kutnowskiem Domem Kultury poszukacie wszystkiego co biega, skacze, rośnie i lata. Start o godz. 9.00 przy leśniczówce w Raciborowie. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem tel. 796 363 388.

eKologia: Zimowy Spacerownik w sobotę, ./upload/articles_pakiety/32910/01_obraz.jpg


Spacer realizowany w ramach projektu Poznaj przyrodę regionu kutnowskiego realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. [więcej]
redaktor, 16.02.2017 08:01|czytane: 339 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą
Zima to trudny czas dla ptaków. Poszukiwania pożywienia pochłaniają ich cenną energię dlatego warto pomóc naszym pierzastym mniejszym braciom, tak jak pan Krystian z Kutna, który dokarmia ptaki zimą. Na wielu kutnowskich podwórkach stoją karmniki, a na parapetach stojaczki ze słoninką.

eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/01_obraz.jpg
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/04_obraz.jpg
eKologia: Dokarmiajmy ptaki zimą, ./upload/articles_pakiety/32889/06_obraz.jpg


Ptaki więc często przylatują, bo wiedzą że właśnie w tym miejscu czeka na nich coś dobrego. Jeśli już zdecydujemy się nadokarmianie, róbmy to regularnie. Ptaki  bowiem szybko przyzwyczajają się do "stołówki", a dłuższe przerwy w dostarczaniu pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Bierzmy zatem przykład z pana Krystiana.
[więcej]
wandea, 15.02.2017 15:07|czytane: 525 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKuchnia: Chleb z kaszy gryczanej
Smaczny i zdrowy chleb z kaszy gryczanej jest niezwykle prosty do zrobienia. Może być nieodzownym elementem w diecie bezglutenowej. Co ciekawe jest to chleb z kaszy, a nie z mąki! Nie ma w nim również drożdży.

eKuchnia: Chleb z kaszy gryczanej, ./upload/articles_pakiety/32877/01_obraz.jpg


Kasza gryczana jest bardzo wartościowa. Ma wielu zwolenników nie tylko ze względu na skład ale też charakterystyczny smak. Jest dobrym źródłem rutyny, kwercetyny, pelargonidyny, procyjanidyny oraz witamin z grupy B, zwłaszcza niacyny, kwasu foliowego i witaminy B6. Dzięki temu działa bardzo korzystnie na układ krążenia: zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, powoduje wzrost lipoprotein o dużej gęstości (HDL) oraz poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych. Zawarte w gryce składniki mineralne tj. żelazo, magnez, miedź i fosfor są pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi. Warto też wspomnieć o wysokiej, jak na produkt roślinny, zawartości białka, która może wynosić od 10 do 16 proc.Kasza gryczana poprawia przemianę materii, dlatego świetnie sprawdza się w diecie osób odchudzających się.

Gryka ceniona jest za działanie przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjnie, wspomaga odporność organizmu oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Ponadto pomaga w regulowaniu glukozy we krwi. Co ważne, kasza gryczana nie zakwasza organizmu i nie zawiera glutenu. [więcej]
redaktor, 13.02.2017 09:21|czytane: 521 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trochę litości dla karpia
- W namiocie pod marketem Carrefour w Kutnie sprzedawane są karpie w torbach foliowych bez wody. To niedozwolone z uwagi na wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia br. i dość niehumanitarne. Sam nie kupuję karpi. Wczoraj zwróciłem uwagę sprzedającym, aby powiadomili swojego szefa, że łamią prawo. Dziś jednak sytuacja się powtarza. Żywe ryby powinny być sprzedawane w torebce foliowej z wodą, albo np. klient może przyjść z wiaderkiem - mówi nam pan Piotr, Czytelnik eKutno.pl. - Zdecydowałem się sprawę zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kutnie.

eKologia: Trochę litości dla karpia , ./upload/articles_pakiety/32431/01_obraz.jpg


Jak się dowiadujemy w PIW inspektor weterynarii już działa na miejscu.

Jak informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie kontrola wykazała, że sprzedaż detaliczna karpia odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Weterynarii. 
- Karpie mogą być sprzedawane w torbach foliowych bez wody o ile posiadają one "ożebrowanie". Na miejscu stwierdzono odpowiednie torby używane przez sprzedającego - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii.  

[więcej]
redaktor, 21.12.2016 13:49|czytane: 616 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trzecia klasa wykonała najlepszy plakat
Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki wzięli udział w konkursie na plakat promujący postawy ekologiczne i wielką zbiórkę elektrośmieci. Zbiórka tym razem odbędzie się 7 grudnia przy przy plebanii parafii św. Wawrzyńca w godz.8:00-16:00

eKologia: Trzecia klasa wykonała najlepszy plakat, ./upload/articles_pakiety/32161/01_obraz.jpg


Wyniki konkursu na plakat: I miejsce kl. III, nagroda - wyjście na kręgle
II miejsce kl. II nagroda -wyjście do pizzerii
III nagroda kl. V wyjście do kawiarni na ciastko
wyróżnienie dla kl. I cukierki i długopisy
Pozostałe klasy dostały cukierki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy. [więcej]
wandea, 28.11.2016 14:30|czytane: 304 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Przyroda regionu kutnowskiego. Prezentacja w CTMiT
Wszystkich przyjaciół przyrody oraz osoby ciekawe świata roślin i zwierząt zapraszamy do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na multimedialną prezentację „Przyroda regionu kutnowskiego”.

eKologia: Przyroda regionu kutnowskiego. Prezentacja w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/32160/01_obraz.jpg


Podczas pokazu złożonego ze zdjęć Jarka Makowskiego zaprezentowana zostanie flora i fauna naszego regionu – przede wszystkim okolic Doliny Bzury i Ochni, lokalnych lasów i terenów otwartych.

Jarek Makowski jest pracownikiem Kutnowskiego Domu Kultury oraz autorem  wydanego w październiku tego roku albumu fotograficznego „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godz.18.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CTMiT. [więcej]
wandea, 28.11.2016 13:59|czytane: 307 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci
Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przygotowują się do wielkiej zbiórki elektrośmieci. Doskonale wiedzą czym są elektrośmieci, jaki skutek dla przyrody ma ich porzucanie np. w lesie. Zuzia z trzeciej klasy zachęca mieszkańców Kutna i powiatu do oddawania elektrośmieci 7 grudnia. Zbiórka tym razem przy Kościele św. Wawrzyńca.

eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/03_obraz.jpg
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/07_obraz.jpg
eKologia: Pomysłowa promocja zbiórki elektrośmieci, ./upload/articles_pakiety/32142/16_obraz.jpg


Uczniowie szkoły do akcji przygotowują się bardzo sumiennie, w każdej klasie powstają plakaty promocyjne akcji i ekologicznych postaw. Dziś odwiedziliśmy ich w trakcie prac nad afiszami. Jedni zaczynali a inni kończyli pracę nad kolorowymi pracami. Już wiemy, że będzie plakat w  technologii 3D :) Wszystkie klasy wezmą udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, a jego wyniki podamy wkrótce.

Jeśli macie stare, zepsute magnetofony, telewizory, odkurzacze, komputery, baterie, telefony, nawet lodówki czy pralki, możecie je przynieść/przywieźć 7 grudnia na plac przy Kościele. [więcej]
wandea, 25.11.2016 15:30|czytane: 335 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury
Łódzki Dom Kultury wraz z członkami Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury.  Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej KDK (I piętro) 22 listopada o godz. 17.30.

Dziś bezpłatne warsztaty fotograficzne w Kutnowskim Domu Kultury, ./upload/articles_pakiety/32061/01_obraz.jpg


W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak należy zachowywać się na terenach zamieszkałych przez dzikie zwierzęta (w lasach, na bagnach itp.) i jakie warunki trzeba spełnić, aby nie naruszyć zastanego ekosystemu, ale przede wszystkim będzie to praktyczna nauka fotografii przyrody [więcej]
kultura, 22.11.2016 09:36|czytane: 729 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Nowa eko-pracownia w "Jedynce"
Wczoraj dokonano uroczystego otwarcia Eko-pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Eko-pracownia powstała w ramach konkursu „ Nasza Eko- pracownia” zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

eKologia: Nowa eko-pracownia w
eKologia: Nowa eko-pracownia w
eKologia: Nowa eko-pracownia w


-
Z Funduszu otrzymaliśmy dotację w kwocie 25 315 zł. Pozostałe środki w kwocie 6150 zł pozyskaliśmy od Urzędu Miasta Kutna - mówi Grzegorz Gmerek. 

W uroczystym otwarciu Eko- pracowni „ Ekologiczne pogotowie ratunkowe” przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie wzięli udział Zbigniew Burzyński Prezydent Miasta Kutna, Zbigniew Wdowiak zastępca prezydenta, Bohdan Cezary Dierżek zastępca prezesa zarządu WFOŚ i GW w Łodzi, Paulina Zagórowska inspektor Biura Obsługi Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta, Patrycja Paluszkiewicz- Pietrzykowska p rzewodnicząca Rady Rodziców przy SP nr 1 oraz uczniowie.

Zgromadzonych gości powitał Jarosław Piotr Koszański i zaprosił na symboliczne otwarcie Eko- pracowni. Przecięcia wstęgi dokonali prezydenta Kutna, prezes WFOŚ i GW w Łodzi i przedstawiciel uczniów. [więcej]
redaktor, 17.11.2016 08:21|czytane: 513 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: Wygrali album przyrodniczy Jarka Makowskiego
Dwa albumy Jarka Makowskiego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie” wygrali Katarzyna Makkink i Marcin Miszalski.

Poprawna kolejność to: sikora bogatka, dudek, kląskawka, modraszka, raniuszek, sójka, trznadel.

Albumy można odebrać od dziś w kasie KDK po godz. 15.00 oprócz czwartku.


eKologia: Wygraj album przyrodniczy Jarka Makowskiego

[więcej]
wandea, 13.11.2016 15:40|czytane: 819 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców
Uczestnicy 4. edycji Eko Odkrywców zyskali więcej czasu na przygotowanie prac konkursowych. Na zwycięzców czekają granty, które pozwolą im zrealizować projekty badawcze, a autorzy najbardziej innowacyjnej pracy otrzymają specjalną nagrodę – wyjazd na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 16 listopada br.

eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/01_obraz.jpg
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/02_obraz.jpg
eKologia: Więcej czasu dla Eko Odkrywców, ./upload/articles_pakiety/31890/03_obraz.jpg


Organizowany już po raz czwarty konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych i organizacji pozarządowych z całej Polski. Jak co roku zadaniem stojącym przed uczestnikami jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które sprawią, że dzieci i młodzież będą poznawać zjawiska oraz procesy zachodzące w przyrodzie, a dzięki temu lepiej ją rozumieć i uczyć się przez doświadczanie.

Przedłużenie terminu zgłoszeń to szansa dla spóźnialskich, ale także tych zespołów, które już zarejestrowały swoje projekty. Dodatkowy czas mogą przeznaczyć na dopracowanie pomysłów lub uzupełnienie ich o nowe elementy. Wszystkie projekty można edytować aż do 16 listopada 2016 r., po zalogowaniu się na stronie www.ekoodkrywcy.pl. [więcej]
pismak, 03.11.2016 20:29|czytane: 274 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :)
Jarek Makowski, Pan od przyrody, pasjonat, fotograf, instruktor w Kutnowskim Domu Kultury świętował dziś wydanie swojego pierwszego, bo przecież będą następne, albumu fotograficznego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/12_obraz.jpg
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/18_obraz.jpg
Promocja Albumu naszego Pana od przyrody. I pamiętajcie jeleń nie jest mężem sarny :), ./upload/articles_pakiety/31844/25_obraz.jpg


W Centrum Teatru Muzyki i Tańca zebrali się nie tylko jego przyjaciele po fachu, ptasiarze z Kutna i Płocka lub pracownicy domu kultury czy szkół, ale Ci których zaraził swoją pasją, albo chcą być zarażeni i którzy podziwiają pozytywną postawę i zamiłowanie Jarka. Przyszły całe rodziny, bo takie było założenie spotkania, w tym czasie kiedy dorośli zdobędą albumy i autografy autora, dzieci będą twórczo i kreatywnie działać plastycznie. 

- Na studiach w Poznaniu głównie zajmowałem się roślinnością, i ta biologia to taka na trójkę, (śmiech), a potem kiedy już tu osiadłem, sam zostałem zarażony i dziękuję Ci Krzysztofie za to - mówił Makowski.

To już 10 lat Jarek jest na tropie, w czatowni, zawsze z aparatem, na ucieczce w przyrodę. Efekt jest niebywały. Pięknie wydana książka, która jak mówił autor powstała dzięki wielu osobom. 


Program Rafała Owczarka

Jarosław Makowski podziękował dyrektorowi Radosławowi Rojewskiemu za zaufanie i możliwość wydania książki, Teresie Mosingiewicz, byłej dyrektor za to że go w KDK zatrudniła, Paulinie Andryszczak, która przygotowała do druku album autora. Ocenił, że graficzka jest niesamowita i bardzo zdolna.

- Dziękuję całemu zespołowi naszemu z domu kultury i mojej Oli, która tak naprawdę mnie zmobilizowała, zrobiła redakcję, korekty, Oleńko kocham Cię - mówił Jarek. - Dziękuję ptasiarzom i znajomym, którzy dzwonią do mnie informując o pojawiających się gdzieniegdzie okazach ptaków czy zwierząt. Dziękuję Wam wszystkim, bo dzięki Wam wiem, że moja praca ma sens.

Makowski podziękował również Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który na wniosek autora albumu przeznaczył dotację 15 tysięcy złotych. Przedstawiciela funduszu Wiesława Łukomskiego nie było,ale za to był Zbigniew Wdowiak wiceprezydent od kultury, który pogratulował Makowskiemu pasji i pracy. [więcej]
wandea, 28.10.2016 22:27|czytane: 1324 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Ogrzewanie w domu energooszczędnym - czy istnieje rozwiązanie idealne?
Dom niskoenergetyczny to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób planujących budowę własnego lokum, a także wielu z tych, którzy noszą się z zamiarem gruntownej modernizacji posiadanej nieruchomości. Niższe, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zapotrzebowanie na ciepło, to konieczność bezpośrednio związana z aspektem finansowym. Wszyscy bowiem poszukujemy oszczędności, rozwiązań tańszych, ale jednocześnie efektywnych i ekologicznych. Czy istnieje idealna metoda ogrzewania domu w koncepcji niskiego zużycia energii?

Ogrzewanie w domu energooszczędnym - czy istnieje rozwiązanie idealne?, ./upload/articles_pakiety/31797/01_obraz.jpg


Po pierwsze – jakim paliwem będziesz ogrzewać swój dom

Wybór źródła ciepła to kwestia zasadnicza, nie tylko w przypadku budowy domu energooszczędnego. Punktem wyjściowym jest obliczenia zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Gdy wartości te są Tobie już znane, możesz przystąpić do rozważań nad wyborem źródła ciepła. Pierwsze pytanie brzmi zatem „Czym będziesz ogrzewać swój dom?”. Rozwiązań tego problemu jest co najmniej kilka. Żadne z nich nie należy jednak do idealnych, bo takie po prostu nie istnieją. Jeśli okolica, w której ulokowaliśmy naszą nieruchomość, wyposażona jest w sieć gazową, można rozważyć opcję wykorzystującą gaz ziemny. W przeciwnym wypadku do wyboru pozostają inne paliwa konwencjonalne (bo takie w tych rozważaniach bierzemy pod uwagę), tj., gaz płynny, prąd, olej opałowy i węgiel. Przy wyborze paliwa warto zastanowić się nad kwestią emisji spalin do atmosfery. Z jednej strony ograniczają nas przepisy w tym zakresie, z drugiej, niezależnie od stopnia nastawienia proekologicznego, zapewne nikt z nas nie chce zatruwać siebie i okolicy, w której mieszka. Istotną sprawą jest, aby pamiętać, że przepisy w zakresie emisji spalin mogą, z dużym prawdopodobieństwem, ulec zmianie. Trendy w tym zakresie wskazują na potencjalne zaostrzenie norm emisji, gdyż powszechne stają się działania ograniczające emisję spalin, zwłaszcza na terenach wysoko zurbanizowanych. [więcej]
pismak, 25.10.2016 15:02|czytane: 328 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dzień Kundelka ;)
Posiadaczom Kundelków - psów z charakterem oraz Kundelkom życzymy miłego dnia i udanego świętowania. My w redakcji już świętujemy! ;)

eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/01_obraz.jpg
eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/02_obraz.jpg
eKologia: Dzień Kundelka ;), ./upload/articles_pakiety/31794/03_obraz.jpg


Jeśli jakiś Kundelek chce dołączyć do naszego Malutkiego, zachęcamy do wysłania zdjęć z imieniem na redakcja@ekutno.pl

Już przybyły od pani Renaty dwie siostry Dora i Adela oraz Daisy zwana Krystyną - bo przecież Koty mogą też być kundelkowe, a teraz Lucky. [więcej]
pismak, 25.10.2016 13:32|czytane: 738 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego
Zapraszamy na spotkanie promujące album fotograficzny Jarka Makowskiego pt. „Znane Nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie” 28 października o godz.18.00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/01_obraz.jpg
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/02_obraz.jpg
W piątek promocja przyrodniczego albumu Jarka Makowskiego, ./upload/articles_pakiety/31661/03_obraz.jpg


Znane, bo przecież bliskie, otaczające nas. Nieznane, bo mimo tego, że bliskie to jednak nie zawsze odkryte, zauważone, oczywiste.

Jarek Makowski, w towarzystwie aparatu fotograficznego, od blisko 10 lat eksploruje przyrodę Kutna i okolic. Jego album „Znane Nieznane” jest efektem przyrodniczo-fotograficznych wypraw,  nie tylko po tych bardziej lub mniej znanych zaułkach naszego regionu, ale także po znanych i nieznanych gatunkach zwierząt  czy roślin.

Na wieczór promocyjny  w CTMiT zapraszamy całe rodziny z dziećmi. Poza spotkaniem i rozmową z Jarkiem Makowskim, będzie też można wziąć udział w rodzinnych warsztatach i zabawach związanych z edukacją ekologiczną. [więcej]
kultura, 26.10.2016 16:17|czytane: 1163 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Spacerownik w Raciborowie
Kutnowski Dom Kultury już po raz trzeci w tym roku zaprasza całe rodziny na leśny spacer w Raciborowie. Szukamy wszystkiego co biega, skacze, rośnie i lata w najbliższą sobotę 15 października.

eKologia: Spacerownik w Raciborowie, ./upload/articles_pakiety/31644/01_obraz.jpg


Spotykamy się o godz. 9.00 przy leśniczówce w Raciborowie. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem tel. 796 363 388.

Spacer realizowany w ramach projektu Poznaj przyrodę regionu kutnowskiego realizowanego dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. [więcej]
wandea, 11.10.2016 10:39|czytane: 311 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
W Międzynarodowy Dzień Drzewa odwiedzą zabytkowe parki regionu
W ramach projektu   pn. „Zielono nam – uczymy się, jak dbać o środowisko przyrodnicze  powiatu kutnowskiego” młodzież  z  Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie,  świętując Międzynarodowy Dzień Drzewa jutro, 11 października będzie poznawać przyrodę powiatu Kutnowskiego oglądają drzewa w zabytkowych parkach naszego regionu. Ekspertem wskazującym drzewa pomniki przyrody będzie na tej wyprawie Andrzej Latos, który   opowiadać  będzie o ciekawych okazach drzew napotkanych po drodze. Wspomagać go będzie pracownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.
 
Zadanie polega na  zorganizowaniu dwóch wypraw edukacyjnych po powiecie kutnowskim   dla 100 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego. Grupa odbiorców:  bezpośrednio - 100 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego, pośrednio – 300 uczniów Zespołu Szkół  nr 3 im. Władysława Grabskiego.
Miejsce realizacji zadania: teren powiatu kutnowskiego.

W Międzynarodowy Dzień Drzewa odwiedzą zabytkowe parki regionu, ./upload/articles_pakiety/31625/01_obraz.jpg

Platan w Głogowcu

- Celem wypraw  jest pogłębienie wiedzy z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Poprzez  zapoznanie się ze stanem drzewostanu  wybranych zespołów parkowych powiatu kutnowskiego młodzież  powiatu kutnowskiego (uczniami ZS nr 3 w Kutnie  są mieszkańcy różnych miejscowości z terenu powiatu kutnowskiego)  zdobędzie wiedzę o stanie środowiska przyrodniczego regionu kutnowskiego. Każdy przystanek w kolejnym parku kończyć się będzie prelekcją na temat ochrony środowiska naturalnego - podaje Bożena Gajewska, prezes TPZK.-  W tym celu nawiązana została współpraca pomiędzy TPZK a Wydziałem Rolnictwa, Leśnictwa i  Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kutnie.  Informacje na temat   odwiedzanych parków zostaną przygotowane przez młodzież, która prezentować je będzie pozostałym uczestnikom wyprawy.  Naszym ekspertem  w tej dziedzinie jest Andrzej Latos. [więcej]
pismak, 10.10.2016 12:23|czytane: 376 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju
Niedawno pisaliśmy o zanieczyszczonych rowach przy ulicy Wschodniej w Kutnie. We wrześniu pojawiła się czarna ciecz w rowach przy Pini Polonia. Zawiadomiona przez mieszkańców Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Skierniewicach nie przeprowadzała jednak badań cieczy.

eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/01_obraz.jpg
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/02_obraz.jpg
eKologia: WIOŚ - Nie ma powodu do niepokoju, ./upload/articles_pakiety/31549/03_obraz.jpg


Jak mówi Marzena Sokołowska, Kierownik Delegatury pracownicy obecni w Kutnie nie zanotowali uwag, które mogłyby niepokoić czy sygnalizować skażenie środowiska.

- Woda może być ciemna w związku z czyszczeniem rowów, które miało przeprowadzić miasto - informuje Sokołowska. - W związku z poprzednim zawiadomieniem o zanieczyszczonych rowach, zaleciliśmy po kontroli konserwację rowów i czyszczenie stawu, który znajduje się nieopodal. To powinny zrobić samorząd i ubojnia.

Zapytaliśmy Biuro Prasowe kutnowskiego magistratu czy zalecenia WIOŚ są wykonane. [więcej]
wandea, 10.10.2016 15:22|czytane: 610 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: "Szóstka" z kolejną dotacją na edukację ekologiczną
Szkoła Podstawowa nr 6 im Marii Skłodowskiej- Curie w Kutnie w roku szkolnym 2016/2017 dzięki uzyskanej dotacji   z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi    wzbogaci się o nowoczesne pomoce dydaktyczne do pracowni przyrodniczej.
 
W placówce realizowany będzie program działań ekologicznych "Eko uczeń w eko szkole" napisany przez  Dorotę Cichońską i Agnieszkę Klepczarek.

eKologia:
eKologia:


W ramach jego realizacji prowadzone będą dla uczniów klas III  warsztaty i koła zainteresowań  o charakterze  badawczym i  plastyczno -  przyrodniczym. [więcej]
redaktor, 28.09.2016 08:18|czytane: 445 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Atlas ziół krajowych
Paweł Rogaliński w Przeglądzie Dziennikarskim proponuje przekrój tekstów informacyjnych, publicystycznych, sportowych i nie stroni również od kultury i literatury. Prezentujemy ostatnio umieszczoną recenzję Atlasu ziół krajowych Arkadiusza Iwaniuka i gorąco polecamy książkę oraz zapraszamy na http://rogalinski.com.pl

Atlas ziół krajowych

Zioła od dawna stanowiły „łącznik” człowieka z naturą. Dawniej stosowano je w oparciu o obserwacje i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenia, obecnie ich skuteczność została potwierdzona przez różnego rodzaju analizy prowadzone w ośrodkach naukowych. Dlatego też warto zapoznać się z najbardziej znanymi i dostępnymi ziołami, które mogą wspomóc nasze zdrowie.

czytaj z eKutno.pl: Atlas ziół krajowych, ./upload/articles_pakiety/31510/01_obraz.jpg


Książkę Arkadiusza Iwaniuka pt. „Atlas ziół krajowych” można określić jako domową encyklopedią ziołolecznictwa, która będzie stanowić bogate źródło wiedzy na temat zastosowania ziół i roślin powszechnie dostępnych w Polsce. Znajdziemy w niej m.in. historię użytkowania i uprawy ziół, zalety ich stosowania czy sposób przygotowania leków ziołowych. Możemy się również dowiedzieć wielu ciekawostek o hodowli poszczególnych gatunków, a także jak powinno się przechowywać zebrane rośliny. Cały atlas podzielony jest na trzy główne działy, w zależności o rodzaju lub pochodzenia danych surowców. Znajdziemy tutaj: zioła pochodzące z krajów południowych, krajowe gatunki ziół oraz drzewa i krzewy, które znalazły zastosowanie w lecznictwie.

Autor podaje: „Zioła służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu zarówno przez bezpośrednie działanie, jak również przez tworzenie bliższego związku ogrodnika zielarza ze światem roślin leczniczych”. Dlatego też w niniejszej książce znajdziemy te gatunki, które są „najbardziej sprawdzone w polskiej tradycji zielarskiej” i dobrze znoszą uwarunkowania klimatyczne panujące w Polsce. Umożliwia to ich uprawę w sposób stosunkowo prosty, dzięki czemu każdy miłośnik ogrodnictwa będzie mógł sam uzupełnić swoją apteczkę. W książce własną bogatą wiedzą na temat roślin leczniczych podzielili się naukowcy z ośrodków badawczych, lekarze z zakonu ojców Bonifratrów oraz producenci ziół. [więcej]
redaktor, 26.09.2016 17:52|czytane: 345 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos
Bzura powinna zostać Rzeką Roku. To chyba nie podlega żadnej dyskusji. Jest 11 kandydatek więc od głosów internautów zależy, czy Bzura zostanie rzeką roku 2016. Głosujemy na stronie www.rzekaroku.pl

Nasza rzeka zabrała już w tej sprawie głos i pozostaje nam jedynie przytoczyć kilka fragmentów jej wypowiedzi.


eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/05_obraz.jpg
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/02_obraz.jpg
eKologia: Bzura przemówiła: Jestem Królewną - oddaj na mnie swój głos, ./upload/articles_pakiety/31430/03_obraz.jpg


Jestem Królewną
Rodzę się na rogatkach Łodzi (bo w przeciwieństwie do Was ludzi, my rzeki rodzimy się, żyjemy i umieramy cały czas), przepływam przez Łęczycę, Łowicz, Sochaczew aż kończę swój żywot w Wiśle. Wbrew pozorom nie jest to moja żadna matka czy coś w tym stylu – w branży mówmy na nią Królowa Polskich Rzek ale kto ją tam wie – ja w każdym razie obwołałam się Królewną Mazowsza – więc choćby z tego względu warto byłoby mi w końcu jakiś konkurs wygrać bo prestiż tego wymaga. Wisła już miała tysiące różnych nagród a innym rzekom, takim jak ja się nie przelewa…
Rzeka po przejściach
Nie jestem pierwszym lepszym ciekiem wodnym. Gdybym zaczęła opowiadać co u moich brzegów wyprawiali od setek lat ludzie, to by tego tyle wyszło, że ktoś mógłby zwrócić uwagę, że leję wodę. Wspomnę więc tylko, że tłukli się tu chyba Jaćwingowie, Prusacy, Litwini, Polacy, Niemcy, Rosjanie (może coś mylę – tyle ich było, że nie płynie spamiętać). Najgorsi byli ci ostatni podczas ostatnich dwóch wojen – tyle po sobie zostawili śmieci, że do dzisiaj mi się rdzą odbija. Po wojnie było jeszcze gorzej – truli mnie chemikaliami tak, że wyglądałam jak płynne zombie. Zagram Wam więc na emocjach – tak sponiewierana, biedna rzeka zasługuje w końcu na jakąś nagrodę i przyjemność. [więcej]
pismak, 19.09.2016 15:18|czytane: 456 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier
Jak co roku Robotnicza Spółdzielnia Pionier w Kutnie nagrodziła lokatorów za najładniejsze balkony i ogródki.

Najładniejszy balkon:
Śródmieście
1. Małgorzata Kostecka
2. Władysław Olejniczak
3. Anna Trojanowska

Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/01_obraz.jpg
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/02_obraz.jpg
Najładniejsze balkony i ogródki lokatorów RSM Pionier, ./upload/articles_pakiety/31398/03_obraz.jpg


Tarnowskiego-Rejtana
1. Teresa Nawara
2. Grażyna Kurzejewska
3. Grażyna Szczęsna

Grunwald-Łąkoszyn
1. Kazimierz Gryglak
2. Bożena Budnik
3. Zofia Szygda [więcej]
redaktor, 15.09.2016 08:08|czytane: 1961 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Eko Odkrywcy już po raz czwarty
Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska.

eKologia:  Eko Odkrywcy już po raz czwarty, ./upload/articles_pakiety/31379/01_obraz.jpg


Konkurs Eko Odkrywcy służy praktycznemu poznawaniu przyrody. Zadaniem jego uczestników jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które pomogą poznać zasady rządzące naturą i uwrażliwić na kwestie ochrony środowiska. Najlepsze pomysły, zgłoszone przez nową stronę internetową projektu, zostaną zrealizowane dzięki finansowaniu, które zapewniają organizatorzy konkursu. W projektach z ubiegłego roku pojawił się interesujący trend, polegający na stosowaniu technologii do śledzenia zjawisk zachodzących w naturze. Organizatorzy postanowili wykorzystać go i w tym roku. Zachęcają szczególnie do tworzenia pomysłów z wykorzystaniem nowych technologii na różnych etapach prac. Liczyć się będzie nowoczesna forma przedstawienia projektu, np. w postaci kreatywnej prezentacji wizualnej lub videologu na temat pracy zespołu. Przykłady narzędzi technologicznych oraz inspiracje do nowych projektów można znaleźć na stronie: www.ekoodkrywcy.pl

Przykładem takiego podejścia jest projekt „Trasa Daje Nam W Kość - Już Dość!" (autorstwa Zespołu Szkół we Wrzosowej), który wygrał w poprzedniej edycji konkursu. Uczniowie zaproponowali w nim zastosowanie urządzeń pomiarowych do zbadania poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z trasy szybkiego ruchu. Z kolei w projekcie „Incredibile dictu, czyli wpływ lokalnych hodowli ryb na środowisko naturalne” (Liceum nr 2 ze Słupska) zaplanowano budowę innowacyjnej turbiny wodnej, która obniżyłaby rachunki za prąd i zabezpieczyła hodowlę ryb w razie przerw w dostawie prądu. Pomysł grupy ze Słupska, opracowany w ramach drugiej edycji konkursu Eko Odkrywcy, został uhonorowany brązowym medalem na Międzynarodowej Olimpiadzie Środowiskowej INESPO w Holandii.

Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, przedszkoli i placówek oświatowo-wychowawczych oraz organizacji pozarządowych w Polsce. Od tego roku organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie również placówki anglojęzyczne. Podział na dwie grupy wiekowe daje szanse na zwycięstwo zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 listopada 2016 r., za pośrednictwem strony internetowej www.ekoodkrywcy.pl. Organizatorzy zakwalifikują do finału 20 projektów, które zostaną opublikowane na oficjalnej stronie konkursu. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonają internauci, oddając głosy na swoich faworytów. Wyniki tegorocznej edycji Eko Odkrywców poznamy 16 grudnia 2016 r. [więcej]
pismak, 12.09.2016 12:28|czytane: 291 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Głosujmy na Bzurę!
11 kandydatek, a wśród nich Bzura! Od głosów internautów zależy, czy Bzura zostanie rzeką roku 2016. Głosujemy na stronie www.rzekaroku.pl

eKologia: Głosujmy na Bzurę!, ./upload/articles_pakiety/31333/01_obraz.jpg
eKologia: Głosujmy na Bzurę!, ./upload/articles_pakiety/31333/02_obraz.jpg
eKologia: Głosujmy na Bzurę!, ./upload/articles_pakiety/31333/03_obraz.jpg


1 września ruszyło głosowanie na Rzekę Roku 2016. Konkurs organizowany jest przez Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę, którego wieloletnim Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Głosować może każdy. Wystarczy na stronie www.rzekaroku.pl odnaleźć swoją rzekę faworytkę i kliknąć przycisk „Głosuj” (ikona kropli wody w prawym dolnym rogu dużego zdjęcia). Następnie potwierdzić oddanie głosu przez kliknięcie linku, który przyjdzie na podany adres e-mail.

Rzeka, która uzyska największą liczbę potwierdzonych głosów zdobędzie tytuł Rzeka Roku 2016 oraz nagrodę - dwie statuetki Rzeki Roku, dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje. Ambasadorką konkursu jest Beata Pawlikowska. [więcej]
pismak, 08.09.2016 08:42|czytane: 638 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: Staw w Śleszynie zyskał nowy wygląd
W Śleszynie w gminie  Żychlin zakończyła się lokalna inicjatywa dotycząca pielęgnacji i zagospodarowanie zbiornika wodnego. 

W ubiegły piątek przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Śleszynie w obecności Burmistrza Gminy Żychlin Grzegorza Ambroziaka i Prezesa Fundacji Ekologicznej ARKA Wojciecha Owczarza oficjalnie podsumowali lokalną inicjatywę. 

Przypomnijmy, że Fundacja Ekologiczna ARKA będąca laureatem konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inicjatywy obywatelskie dla środowiska w ramach projektu „Działaj w Zielone”, sfinansowała realizację zadania polegającego na pielęgnacji stawu oraz jego otoczenia. Dzięki zaangażowaniu członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Śleszynie oraz mieszkańców sołectwa  teren wokół stawu został wyrównany i oczyszczony, a krzewy i drzewa przy jego południowej części  zostały wypielęgnowane. Montaż budek lęgowych dla ptaków na drzewach i na powierzchni zbiornika sprawił, że teren zamieszkuje duża ilość różnorodnych gatunków ptaków. [więcej]
redaktor, 22.08.2016 17:38|czytane: 854 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKologia: W naszym ogrodzie kwitną róże
Na prośbę Czytelników w naszym eKologicznym kąciku porady na temat sadzenia i uprawy róż i to od samych mistrzów w ogrodnictwie czyli Szkółki Andrzej Ćwik. To właśnie z tej szkółki pochodzi większość róż w naszym mieście.

eKologia: W naszym ogrodzie kwitną róże, ./upload/articles_pakiety/30571/01_obraz.jpg
eKologia: W naszym ogrodzie kwitną róże, ./upload/articles_pakiety/30571/02_obraz.jpg
eKologia: W naszym ogrodzie kwitną róże, ./upload/articles_pakiety/30571/03_obraz.jpg


ZASADY OGÓLNE
Światło

Róże to dzieci słońca, dlatego idealnym stanowiskiem będzie miejsce, gdzie jest jego dużo, chociaż należy unikać południowych ścian, murów, gdzie odbijające się promienie porażają liście od spodu, powodując ich poparzenia. Są to również sprzyjające warunki dla żerowania przędziorka (czerwonego pajączka).

Podłoże
Róże ze swoim palowym systemem korzeniowym w głębi ziemi szukają wody i substancji odżywczych, dlatego najlepszym dla nich podłożem będzie przepuszczalna gleba. Jeśli podłoże jest zwarte, szczególnie na nowo powstałych osiedlach, konieczne jest przerwanie tych nieprzepuszczalnych warstw na głębokości 50 cm.

Przewiewne stanowisko
Róże lubią świeże powietrze, dlatego wskazane są miejsca przewiewne. Całkowicie osłonięte od wiatru stanowiska stwarzają optymalne warunki dla mączniaka prawdziwego i żerowania mszyc. Wiatr szybko osusza liście, zapobiegając chorobom grzybowym. [więcej]
redaktor, 27.07.2016 19:03|czytane: 725 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Logan szuka domu
Cześć jestem Logan, to moje nowe imię, które nadała mi ciocia Kamila – nawet fajne nie? Niestety poprzedniego nie pamiętam. Człowieki określiły mój wiek na ok. 1 roku więc jestem młodym psem w typie owczarka niemieckiego/belgijskiego (sam nie wiem czego jest więcej), który już trochę w życiu przeszedł.

Logan szuka domu, ./upload/articles_pakiety/30959/01_obraz.jpg


Błąkałem się dość długo po mieście licząc na przychylność i dobroć ludzi. Czasem dostałem jeść, czasem miskę z wodą a czasem byłem przeganiany, bo jestem dość duży i niektórzy się mnie bali. Trochę to dziwne, bo chyba ja bałem się bardziej. Momentami nie miałem już sił. Brudny, głodny, zmęczony trafiłem do jakiegoś obozu, z którego wyciągnęli mnie ludzie zainteresowani moim dalszym losem. Jestem teraz w fajnym miejscu u cioci Joasi. Dostaje jeść, bawię się i wiem, że nikt mnie nie skrzywdzi. Jest jeden mały problem. To nie jest mój stały dom i kiedyś będę musiał ustąpić miejsca innemu małemu bratu.

Jestem zdrowym, radosnym i pełnym energii psem. Jestem też tolerancyjny i przyjazny wobec innych psów (z kotami jeszcze nieco na bakier, ale pracuje nad tym). Wykastrowany, odrobaczony, zaszczepiony i zachipowany jestem gotów na szczęście u boku nowego, aktywnego opiekuna. Nie za bardzo mogę mieszkać w bloku, bo jestem za duży i zbyt energiczny. Poradzę sobie nawet mieszkając na zewnątrz (łańcuch odpada). Posesja pod moim okiem też będzie bezpieczna.

Więcej informacji udzieli Kasia pod numerem telefonu 694 873 584, Marcin 502 421 160. [więcej]
redaktor, 25.07.2016 13:05|czytane: 1374 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Narysuj komiks W magicznym ogrodzie
Kutnowski Dom Kultury zaprasza do udziału w konkursie „W Magicznym Ogrodzie” rozstrzyganym w dwóch kategoriach gimnazja szkoły ponadgimnazjalne (uczniowie, którzy nie ukończyli 20 roku życia). Przedmiotem konkursu jest stworzenie komiksu o magicznym ogrodzie.

eKologia: Narysuj komiks W magicznym ogrodzie, ./upload/articles_pakiety/30942/01_obraz.jpg


Format zgłaszanych prac A4. Technika: rysunek, malarstwo.Na konkurs można nadesłać jedną pracę, objętość pracy do 4 stron formatu A4 Praca nie może być kopią istniejących komiksów. Każda strona komiksu musi być zaprezentowana na oddzielnej kartce. Prace powinny być wykonane samodzielnie i indywidualnie. Jedna osoba może maksymalnie złożyć 1 pracę. Do komiksu należy dołączyć wydrukowaną i podpisaną Kartę Zgłoszenia (stanowi ona załącznik do regulaminu).

Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście na adres: Kutnowski Dom Kultury  ul. Żółkiewskiego 4 99-302 Kutno do 7 listopada.

Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody finansowe. [więcej]
kultura, 21.07.2016 13:45|czytane: 519 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kiedy zainwestować w usuwanie filtra cząstek stałych (DPF)?
Na papierze, teoretycznie, w konstrukcji i w przewidywanych parametrach projektowanego auta wszystko pasuje. Filtr cząsteczek stałych chroni środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem spalinami samochodowymi. Niestety... do czasu – do pierwszego przytkania.

Kiedy zainwestować w usuwanie filtra cząstek stałych (DPF)?, ./upload/articles_pakiety/30793/01_obraz.jpg


Z przytykającym się filtrem DAF można sobie poradzić. Są trzy sprawdzone sposoby, z czego ostatni okazuje się być tym niezawodnym, najtrwalszym i najskuteczniejszym.

Wypalanie „ekologicznego wynalazku”

Jego wynalazcom z pewnością przyświecał szczytny cel – ograniczenie emisji spalin do atmosfery w samochodach z silnikami Diesla. Filtr DPF wyłapuje bowiem drobiny niespalonego węgla (sadzę) i... osadza je w filtrze. Tak jest w praktyce.

W teorii do całkowitego utlenienia węgla potrzebna jest bowiem dłuższa, jednostajna jazda na dość wysokich obrotach. W realiach miejskiej jazdy czy w kontekście polskich dróg, wydaje się to warunek niemożliwy do spełnienia. Efekt – filtr stopniowo zaczyna się zapychać, a ostrzegawcza kontrolka na desce rozdzielczej może zapalić się już po 180 tysiącach przejechanych kilometrów. Silnik traci swoją moc i stopniowo przechodzi w zaprogramowany tryb awaryjny. [więcej]
pismak, 01.07.2016 08:26|czytane: 246 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Dla indywidualistów: meble na zamówienie
Urządzanie własnych czterech kątów wymaga wiele wysiłku. Szukanie inspiracji, wertowanie katalogów, spacery po salonach wnętrzarskich - to może zawrócić w głowie. Meblując mieszkanie, możemy przebierać spośród wielu zestawów mebli gotowych. Ma to tę zaletę, że dokładnie wiemy jak towar wygląda i jak będzie się prezentował w naszym wnętrzu. Niestety, gotowe meble nie są rozwiązaniem dla wszystkich. Nie zawsze da się dopasować mebel do zabudowy albo po prostu żaden z modeli sklepowych nie spełnia naszych oczekiwań. Co wtedy?

Dla indywidualistów: meble na zamówienie, ./upload/articles_pakiety/30791/01_obraz.jpg


Meble na zamówienie – pasują idealnie

Jeżeli Twoim priorytetem jest jakość i racjonalne zagospodarowanie przestrzeni, to idealnym rozwiązaniem są meble robione na wymiar. Pozwalają na wykorzystanie wszystkich zakamarków – bez ryzyka zagracenia wnętrza. Meble zamówione na wymiar sprawdzą się też w przypadku wnętrz nietypowych, poddaszy czy kawalerek. Dobrze zaprojektowane wyposażenie, będzie się doskonale wkomponowywało w wystrój, zachowując maksimum funkcjonalności. [więcej]
pismak, 30.06.2016 16:32|czytane: 355 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Kolorowa Lokomotywa. Dobra propozycja dla Twojego dziecka
Zachęcamy dzieci z powiatu kutnowskiego do wzięcia udziału w projekcie ekologiczno-artystycznym dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat pt. Kolorowa Lokomotywa.

Zapisy w sekretariacie  do 15 lipca br.  Warunkiem  uczestnictwa jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz oświadczenia rodzica/ opiekuna. Karty zgłoszeń TUTAJ

Grupa I - terminy

18.07.2016 / poniedziałek / warsztaty z rękodzieła w Kutnowskim Domu Kultury

20.07.2016 / środa / wycieczka do Arboretum w Rogowie

1.08.2016 / poniedziałek / wycieczka do Spalskiego Parku Krajobrazowego [więcej]
wandea, 27.06.2016 17:45|czytane: 427 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKologia: W naszym ogrodzie. Anielskie trąby
Trudno oprzeć się widokowi drzewka obwieszonego ogromnymi kwiatami. Natury najpiekniej prezentują się w sierpniu i we wrześniu. Pierwsze kwiaty pojawiają się nawet pod koniec czerwca. Bieluń, bo  nim mowa, kwitnie do przymrozków. Jedna uwaga – jeśli mamy małe dzieci, to trzeba zwracać uwagę, czy maluch nie bierze do buzi liści. Datura czyli bieluń jest rośliną odurzającą, a nawet  trującą. Podobno liście datury są łakomym kąskiem dla narkomanów. Potocznie mówi się o nich anielskie trąby. Fachowo jedni określają je jako datura (bieluń), a inni tworzyli z nich odrębny rodzaj brugmansja.

eKologia: W naszym ogrodzie. Anielskie trąby, ./upload/articles_pakiety/30597/01_obraz.jpg
eKologia: W naszym ogrodzie. Anielskie trąby, ./upload/articles_pakiety/30597/02_obraz.jpg
eKologia: W naszym ogrodzie. Anielskie trąby, ./upload/articles_pakiety/30597/03_obraz.jpg


Drzewiaste datury pochodzą z ciepłych rejonów Ameryki Południowej. W naszych warunkach nierzadko bielunie dorastają do 3. Jedna roślina może wydać ponad 100 kwiatów.

Bielunie lubią zaciszne i słoneczne miejsca, np. na tarasie. Kilka lat temu jedną z datur trzymałem w cieniu – urosła ogromna, ale miała niewiele trąb. Datura zimę musi spędzić w chłodnym pomieszczeniu – marznie już w temperaturze niewiele poniżej zera. Opieka nad daturą nie jest zbyt trudna, ale... Bieluń wymaga sporo pracy, choćby związanej z obfitym podlewaniem – dużą roślina potrafi na dobę wypić nawet 2-3 wiadra wody, najlepiej deszczówki.

Sadzonkę datury można kupić w sklepach ogrodniczych, ale można również wybrać się do znajomych, którzy mają sporej wielkości drzewka.  Wystarczy odciąć krótki pęd. Sadzonki pobiera się wczesną wiosną lub od czerwca aż do późnej jesieni. Obcinamy wierzchołki pędów długości około 15 cm. Obrywamy dolne liście, pozostawiając 2-3 górne. Koniec sadzonki powinno się włożyć do ukorzeniacza. Umieszczamy ją w wilgotnym torfie zmieszanym z piaskiem i okrywamy perforowaną bezbarwną folią. Po około 20-30 dniach małego bielunia przesadzamy do  około 10-litrowej donicy z  bardzo żyzną próchniczną ziemią. Kilkuletnie okazy wymagają ogromnych pojemników nawet 50-litrowych pojemnika. [więcej]
redaktor, 15.06.2016 07:50|czytane: 607 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
6
5
4
3
2
1
Archiwum wiadomości:
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Czytelnicy piszą: Przyjdzie wiosna to się posprząta...
Piątkowy atak zimy na chwilę zakrył, wyłaniający się brud ulic, chodników, skwerów, zaścielone psimi odchodami trawniki. Na szczęście nie na długo,... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
W sobotę otwarcie wystawy zdjęć Wojciecha Erazma Felcyna
4 marca o godz. 17.15 zapraszamy do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na otwarcie wystawy zdjęć Wojciecha Erazma Felcyna. Wstęp na otwarcie wolny. Erazm Wojciech Felcyn urodził się 7 marca 1946 roku... [więcej]
Sport
Kutno pokonało Warszawę
Potencjał ludzki i ekonomiczny stolicy Polski w stosunku do średniej wielkości miasta Kutno jest nieporównywalny, ale w sporcie szanse wyglądają zwykle inaczej. W miniony weekend brydżyści KDK1 Kutno w meczu play-off brydżowej Ekstraklasy rozgromili stołeczny AZS Warszawa 220:118 (5:0; 29:20; 22:18;... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zatrudnie Zootechnika ferma loch Przyjmę do pracy na stanowisko Zootechnik-kierownik ... [czytaj więcej]
Pracownik fizyczny do gospodarstwaa rolnego Przyjmę do pracy na stanowisko pracownik fizyczny Gospodarstwo w pełni zmechanizowane Produkcja roślinna i zwierzęca... [czytaj więcej]
Pracownik fizyczny do gospodarstwaa rolnego Przyjmę do pracy na stanowisko pracownik fizyczny Gospodarstwo w pełni zmechanizowane Produkcja roślinna i zwierzęca... [czytaj więcej]
MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ W CENTRUM GOSTYNINA NOWA INWESTYCJA W CENTRUM MIASTA GOSTYNINA.... [czytaj więcej]
Szukam pracowników Witam! Szukam pracowników do nowego lokalu gastronomicznego w Kutnie. Praca na dwie zmiany. Buduję nowy zespół w którym - mam nadzieję - możesz znaleźć miejsce dla siebie. Kontakt: 607230454... [czytaj więcej]
AUDI A4 B5 Avant Rok produkcji: 2001rnPrzebieg: 271 000 kmrnNadwozie: kombirnKolor: SrebrnyrnCena: 11 200,00 złrnrnPojemność skokowa - 1 896 cm3rnMoc - 116 KMrnSkrzynia biegów - ManualnarnNapęd - Na przednie koł... [czytaj więcej]
monter Randstad Polska jest wiodącą agencją doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. Agencja Zatrudnienia nr licencji 47. Aktualnie dla firmy z branży rolniczej szukamy pracownika na stanowisko: rnmo... [czytaj więcej]
Sprzedam działkę rekreacyjną o powierzchni 315cm2 Sprzedam działkę rekreacyjną o pow. 315m2 z domkiem murowanym o pow. 25m2 i altaną drewnianą o pow. 30 m2. Na działce rosną drzewa ozdobne,jest instalacja wodna i elektryczna. Działka należy ... [czytaj więcej]
OPTYK - DORADCA KLIENTA Poszukujemy osoby do pracy w salonie optycznym w Kutnie na stanowisku optyk - doradca klienta. Osoby zainteresowane ofertą proszę o przesyłanie cv na adres: kutno.silver@gmail.com - mile widz... [czytaj więcej]
Sprzedam działkę budowlaną Działka o pow,832 mkw.przy ul.Jesiennej 55 -uzbrojona.Cena do negocjacji... [czytaj więcej]
Opiekunki Niemcy - Nawet 1250 EURO Na Rękę - Niemcy Wielka Brytania Wypełnij formularz - oddzwonimy : http://opiekunki.freeteria.pl/ Zapewniamy: - atrakcyjne zarobki i terminowe wypłaty wynagrodzenia - bezpieczną i legalną formę współpracy - elastycz... [czytaj więcej]
SERWIS NAPRAWA OKIEN DRZWI OKNA DRZWI MONTAZ SERWIS DRZWI W CENIE NETTO!!!!!... [czytaj więcej]
OKNA DRZWI WIOSENNA PROMOCJA DRZWI W CENIE NETTO !!!!!!!! ZAPRASZAMY... [czytaj więcej]
Wypożyczalnia oraz produkcja przyczep gastronomicznych Nasza firma istnieje od 1994 roku, już 23 lata na rynku. Opłata za wynajem w zależności od okresu wynosi od 1800 zł do 2250 zł netto w skali miesiąca. Posiadamy nowe przyczepy gastronomic... [czytaj więcej]
Potrzebna pani do opieki nad dziećmi Poszukuję Pani do opieki nad dwójką dzieci (6 i 9 lat) przed i po szkole. Wymagany dojazd własny (miejscowość ok. 4 km od Kutna)... [czytaj więcej]
Opiekun\ka Pani Eryki - 1300 zł netto Firma Arche ProCare jest tworzona przez ludzi, dla których odpowiedzialność i rzetelność stanowią najwyższą wartość. Dzięki naszej pasji w niesieniu pomocy zarówno dużym organizacjom, jak... [czytaj więcej]
sprzedawca Sklep Ogrodniczy w Kutnie poszukuje sprzedawcy.... [czytaj więcej]
Netkadra - Szukasz pracowników? Zgłoś się do nas ! Szukasz pracowników ? Zgłoś się do nas ! Zapraszamy do Agencji Pracy Tymczasowej Netkadra (nr 13630) Przez cały rok poszukujemy pracowników dla firm z różnych regionów Polski. Z nami o... [czytaj więcej]
Netkadra - Szukasz pracowników? Zgłoś się do nas ! Szukasz pracowników ? Zgłoś się do nas ! rnAgencja Pracy Tymczasowej Netkadra (nr 13630) oferuje pracowników na różne stanowiska pracy, min: magazynier, operator wózka widłowego, pakowacz, ... [czytaj więcej]
Usługi transportowe na terenie kraju od 14 ep do 33 ep Szanowni Państwo ! Pragniemy zwrócić się do Państwa z propozycją współpracy w zakresie profesjonalnego transportu . Współpraca bezpośrednio z firmą transportową pomoże Państwu pomnie... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Witold Flaztyński:
1 godzin temu
Ananiasz, za te słowa możesz mieć sprawę w sądzie.
Izydor Jacek Wiedzkowski:
2 godzin temu
Metryka i statystyka są tu elementami drugorzędnymi,istotniejszym natomiast jest tłumaczenie pana Stanisława,ponieważ jednoznacznie z niego wynika ,że panie które miały ,czy nadal mają błonę dziewiczą w kształcie graniastosłupa nie mogą sprawować funkcji publicznych...
Izydor Jacek Wiedzkowski:
2 godzin temu
Panu Stanisławowi od dłuższego już czasu myli się temperatura wrzenia wody z kątem prostym,to chyba symptom lokalny...
Jonasz Boczeń:
2 godzin temu
Tak to ośrodek na przemysłowej nikt jeszcze z tym nic nie zrobił pani dyrektor wraz z Panią wicedyrektor mają wszystko w dupie bo kogo by interesowało to że ktoś się naćpał i mógł stracić życie... Ważne że kasa do kieszeni leci i żeby się podlizać w starostwie bo koniec kadencji się zbliża wielkimi krokami ja bym ją zwolnił... Ale nie ma co sie rozpisywać bo wszystko pojdzie zaraz pod dywan i po sprawie ślad zginie a tapeta na stanowisku zostanie! Brak słów!
Jan Bołtruk:
2 godzin temu
A ten pan to ile lat siedzi na tym stołku?
Ananiasz Adelstein:
3
 · 
3 godzin temu
Wacek - nie napinaj się bo i tak nie przypudrujesz rzeczywistości - NOWA WIEŚ TO KOLEJNY SZWINDEL TWEGO PRYNCYPAŁA DEBICHA.
Jonasz Boczeń:
3 godzin temu
W tej szkole od dawna dzieje się źle wszystko za sprawą nie dopilnowania uczniów z problemami i nałogami... Ponadto jest na stanowisku pani wicedyrektor która nie ma pojęcia o tym jak załatwić jaką kolwiek sprawę, a pani Dykektor Jolanta która żyje układami w starostwie nie interesuję się niczym obie żyją układami...
Ananiasz Adelstein:
2
 · 
3 godzin temu
CHWAŁA BOHATEROM - Porucznik Józef Biss, pseudonim - WACŁAW - zamordował we wsi Pawłokom (k. Przemyśla) - 366 mieszkańców tej wsi ( pochodzenia ukraińskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Major Mieczysław Pazderski, pseudonim - SZARY - zamordował we wsi Wierzchowiny (k. Lublina) - 200 mieszkańców tej wsi (pochodzenia ukraińskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Porucznik Józef Kuraś, pseudonim - OGIEŃ - zamordował w Krościenku (Podhale) - 19 mieszkańców tej wsi (pochodzenia żydowskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Major Zygmunt Szendzielarz, pseudonim - ŁUPASZKA - zamordował we wsi Dubinki (wschodnie rubieże Polski) - ok. 100 mieszkańców tej wsi (pochodzenia litewskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Kapitan Rajmund Rajs, pseudonim - BURY - spalił żywcem we wsi Zaleszczany (k. Hajnówki) - ponad 100 kobiet, dzieci i starców (pochodzenia białoruskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM.
Ananiasz Adelstein:
2
 · 
3 godzin temu
Porucznik Józef Biss, pseudonim - WACŁAW - zamordował we wsi Pawłokom (k. Przemyśla) - 366 mieszkańców tej wsi ( pochodzenia ukraińskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Major Mieczysław Pazderski, pseudonim - SZARY - zamordował we wsi Wierzchowiny (k. Lublina) - 200 mieszkańców tej wsi (pochodzenia ukraińskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Porucznik Józef Kuraś, pseudonim - OGIEŃ - zamordował w Krościenku (Podhale) - 19 mieszkańców tej wsi (pochodzenia żydowskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Major Zygmunt Szendzielarz, pseudonim - ŁUPASZKA - zamordował we wsi Dubinki (wschodnie rubieże Polski) - ok. 100 mieszkańców tej wsi (pochodzenia litewskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Kapitan Rajmund Rajs, pseudonim - BURY - spalił żywcem we wsi Zaleszczany (k. Hajnówki) - ponad 100 kobiet, dzieci i starców (pochodzenia białoruskiego) - CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM.
Prokop Paszyc:
3 godzin temu
Muchy zjedzą te łajno, natomiast "przyjaciele" zwierząt mają to gdzieś!
Waldemar Lapierre:
2
 · 
4 godzin temu
A może tak te pretensje zamiast kierować do p. Chlebnego to proszę kierować do właścicieli czworonogów, którzy zapominają o swoich obowiązkach. Pretensje można mieć do Urzędu miasta a ściślej do Straży Miejskiej, Panowie może tak rano w południe i wieczorkiem zapraszam na skwerki i tereny zielone w okolice bloków mieszkalnych i od razu budżet się powiększy jak mandaciki zaczniecie sypać, może wreszcie ludzie nauczą się kultury że pies to przyjaciel ale po nim sprzątam. Nie można przejść ani chodnikiem ani po parkingach, terenach zielonych, placach zabaw i tp. wszędzie psie kupy. Bardzo lubię pieski ale po nich sprzątam a nie tylko patrzę jak się załatwi i zostawiam kupę nie patrząc że małe dzieci w nie wchodzą dorośli brudzą sobie buty i obrzydzenie bierze na te "posrane" ulice, klatki schodowe brudne bo wieczorem nie widzimy w co wdepniemy i wszystko roznosimy. Jeśli ludzie to niezbyt logiczne istoty to czas zacząć uczyć je myślenia, zapraszam Panów ze Straży miejskiej czas na mandaty.
Ananiasz Tymna:
3
 · 
5 godzin temu
Pan Stanisław Chlebny stracił poczucie rzeczywistości. Panie "naczelniku wydziału" to my mieszkańcy płacimy Panu pensję i to dla nas Szanowny Pan pracuje. Nasze podatki, nasze pieniądze. Prezydent w naszym imieniu powinien nadzorować ich wydawanie. Panie Chlebny czy pan rozumie?
Honorat Piwo:
6
 · 
6 godzin temu
Nie chodzi czy,ale jak to zrobiono wbrew wszelkim zasadom i w bardzo wątpliwy sposób
Wacław Bronak:
2
 · 
7 godzin temu
Oddać budynek wart mniej niz 500 tys. i wymagający remontu w użytkowanie na 20 lat w który ktoś chce władować w remont tyle kasy i robić coś fajnego dla mieszkańców, ponadto powiat nie będzie musiał wielu tysięcy wykładać na jego utrzymanie to wydaje mi się że to dobry interes dla powiatu. Krytyka bez argumentów, a do tego krytyka czegoś czego nie znacie.
Joachim Stendeck:
3
 · 
7 godzin temu
Sądownictwo to w Skierniewicach
Flawiusz Ostapowicz:
7 godzin temu
uważam że bilety są jednak za tanie
Hugo Trzebiatkowski:
2
 · 
7 godzin temu
W Kunie" nie pamiętają" o WYKLĘTYCH - taka reprezentacje, a kto to jest? Wszystko co wychodzi spod ręki PiS obecne ekipy z UM i Starostwa będą cały czas kontestować! Np. reforma oświaty, reforma sadownictwa. Ze starostwa nie byli, bo nie wyczuli interesu politycznego lub materialnego.
Marcel Ruszkys:
3
 · 
7 godzin temu
Dlaczego fundacja zarejestrowana w Warszawie a prezeska w Kutnie? A no może chodzi o to ,żeby nikt nie wiedział kto tam jeszcze działa , kto słup , a jak wyglądają podatki itd, no ja tylko tak sobie myslę , a co wy na to?
Ursyn Kiermczeńko:
4
 · 
7 godzin temu
Niech uważa ,żeby się nie potknął.Ten tu wyżej poruszony temat jest o wiele wazniejszy niż parkomaty i sprzątanie Ochni pod publiczkę , prawda?
Nora Lesień:
5
 · 
7 godzin temu
A po objęciu stanowiska było rozliczenie poprzedniej ekipy?No było czy nie?Najciekawsze artykuły
 ·  185
3 dni temu
Fundacja powstała z inspiracji starosty, teraz zajmie budynek w Nowej Wsi
 ·  10
4 dni temu
Czołowe zderzenie autobusu z osobówką w Grabkowie. Uwaga objazd
 ·  44
4 dni temu
Pieniądze wyrzucone w błoto. Kto odpowie za inwestycyjny bubel w Żychlinie?
 ·  6
5 dni temu
Mieszkanka Kutna oszukała ponad 100 osób. Policja odzyskała ciągnik z wartościowym towarem
 ·  22
6 dni temu
Los nauczycieli z gimnazjów w rękach rodziców. Do końca marca trwają nabory do nowych podstawówek
 ·  93
7 dni temu
Czytelnicy pytają: Ile miasto już wydało na planowaną halę widowiskowo-sportową?
 ·  33
7 dni temu
Dopalacze w ośrodku. Najważniejsza jest profilaktyka!
 ·  109
7 dni temu
Radny Ziółkowski zbulwersowany sposobem rozpatrzenia petycji o zniesieniu strefy płatnego parkowania w Kutnie
 ·  31
9 dni temu
PUP w Kutnie pozwał bank o utracone pieniądze
 ·  22
9 dni temu
Miejskie obrazki. Po sobotnim melanżu?
 ·  28
11 dni temu
Miejskie obrazki. Parkowanie po kutnowsku
 ·  2
11 dni temu
Cudowna dłoń masażystki...
 ·  36
11 dni temu
Złapany przez Policję na wylewaniu substancji na pola w gminie Strzelce
 ·  3
11 dni temu
Miau. Międzynarodowy Dzień Kota
 · 
11 dni temu
Relacja: Jest taki kwiat w Krośniewicach
 ·  25
12 dni temu
Pijany policjant na służbie?
 ·  4
13 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Nad Ochnią
 ·  5
14 dni temu
Dzielnicowi w gminie Kutno uratowali mężczyznę
 ·  20
14 dni temu
Czy proces byłej dyrektor pośredniaka w Kutnie będzie jawny?
 ·  22
15 dni temu
Czytelnicy pytają: Na jakim etapie są postępowania w sprawie innych kutnowskich policjantów?
 ·  9
16 dni temu
Zjawisko światowej kultury, niewinna dziewczynka z maską cynizmu czyli Janusz Głowacki w Kutnie
 ·  66
16 dni temu
To był żart a nie groźba. Ruszył proces byłego policjanta z kutnowskiej komendy
 ·  212
20 dni temu
Wójt Kołach gra na zwłokę z odrzuceniem wniosku w sprawie wiatraków w gminie Bedlno
 · 
20 dni temu
Zadzwoń jak zobaczysz Berniego. W gminie Strzelce zgubił się bernardyn
 ·  5
21 dni temu
Dr Clown w szpitalu w najbliższą sobotę. Nie ma nic piękniejszego niż, pobudzać chorych do śmiechu
Pogoda w Kutnie
Dziś: wtorek
Temperatura: 7°C
Prawie bezchmurna noc
Wschód słońca: 06:30
Zachód słońca: 17:20

1002 hPa
14 km/h
0,0 mm


Jutro: środa
Temperatura: 8°C
Duże zachmurzenie

Wschód słońca: 06:28
Zachód słońca: 17:22

1000 hPa
17 km/h
0,0 mm


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności