eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a> <a href="/wiadomosci,34213-dni-pola-w-strzelcach," title="Kutno: Dni Pola w Strzelcach" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Dni Pola w Strzelcach</b><br>Dziś w Strzelcach odbyły się Dni Pola...</div></a> <a href="/wiadomosci,34208-ekuchnia-udka-po-maroka-sku," title="Kutno: eKuchnia: Udka po marokańsku" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>eKuchnia: Udka po marokańsku</b><br>Nieziemsko pachnące, delikatne i soczyste udka z kurczaka marynowane z aromatycznymi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34193-uczniowie-i-nauczyciele-z-kutna-nagrodzeni," title="Kutno: Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni</b><br>Dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyło się...</div></a> <a href="/wiadomosci,34187-jubileuszowy-wiecz-r-z-kr-tkimi-filmami-w-centrum-teatru-muzyki-i-ta-ca," title="Kutno:  Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b> Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca</b><br>30 czerwca, o godzinie 18:00 odbędzie się jubileuszowa edycja Euroshorts w...</div></a> <a href="/wiadomosci,34182-radni-powiatowi-mieli-szkolenie-wiedza-wszystko-o-tablecie," title="Kutno: Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie</b><br>Tableciku, tableciku powiedz przecie, kto jest najmądrzejszy w radzie? Dziś przed...</div></a> <a href="/wiadomosci,34173-zmar-marek-w-jkowski-regionalista-i-by-y-prezes-tpzk," title="Kutno: Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK</b><br>Zmarł Marek Wójkowski  (1955-2017) – regionalista, kolekcjoner, pasjonat historii 37 pp, ...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
W środę spotkanie z pisarzem Markiem Bieńczykiem
W 2014 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie rozpoczyna realizację projektu GWIAZDOZBIÓR GUTENGERG, na który złożą się spotkania z pisarzami, wydawcami oraz ilustratorami, wykłady, konkursy, zabawy i warsztaty literackie, kiermasze i wystawy. Wszystko po to, aby uzmysłowić społeczeństwu Kutna, że czytanie, jako najwyższa forma uczestnictwa w kulturze, nie tylko dostarcza przyjemności, ale nade wszystko służy samorozwojowi. Już  jutro,14 maja o godz. 17.00 w bibliotece spotkanie z Markiem Bieńczykiem, prozaikiem, tłumaczem Kundery, laureatem Nagrody Literackiej Nike (2012).

Marek Bieńczyk (ur. 6 lipca 1956) – polski pisarz postmodernistyczny, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, enolog.

W środę spotkanie z pisarzem Markiem Bieńczykiem, ./upload/articles_pakiety/23435/01_obraz.jpg


Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L'atelier du roman”. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jego debiutem naukowym była rozprawa Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci (1990).

Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Publikował i publikuje cykle felietonów na temat wina m.in. w „Magazynie” „Gazety Wyborczej”, „Przekroju”, miesięczniku „Forbes”, dwumiesięczniku „Magazyn Wino” i miesięczniku „Kuchnia”. Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny Wina Europy. 7 października 2012 został laureatem Nagrody Literackiej Nike za zbiór esejów Książka twarzy. [więcej]
kultura, 13.05.2014 20:23|czytane: 877 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wierzą, że kolejka będzie chlubą Krośniewic
W miniony weekend pasjonaci kolejki wąskotorowej spotkali się w Krośniewicach, aby przeprowadzić prace remontowo-porządkowe na terenie miejscowej stacji i najbliższej okolicy. Wśród najpilniejszych zadań wykonanych w drugi majowy weekend znalazły się: malowanie mostku w Krzewiu za wiaduktem linii E-20 w kierunku Krośniewic, naprawa i konserwacja lamp, oświetlenia zewnętrznego lokomotywowni oraz ramp, udrożnienie linii od Dąbrowic do Wielkiej Wsi Kujawskiej.

Wierzą, że kolejka będzie chlubą Krośniewic, ./upload/articles_pakiety/23513/05_obraz.jpg
Wierzą, że kolejka będzie chlubą Krośniewic, ./upload/articles_pakiety/23513/02_obraz.jpg
Wierzą, że kolejka będzie chlubą Krośniewic, ./upload/articles_pakiety/23513/09_obraz.jpg


Udrożniono również szlak na odcinku Krośniewice- Błonie oraz Krośniewice- Krzewie. Uporządkowano także perony na stacji, m.in. skoszono trawę. Ogromną radość na twarzach wywołało wstępne uruchomienie automatyki oświetleniowej semafora wjazdowego do Krośniewic od strony Ozorkowa. Sygnalizacja została naprawiona a jej rozruch nastąpił pierwszy raz od ponad 13 lat!

Osoby biorące udział w I Krośniewickich Robotach Publicznych przyjechały z różnych zakątków Polski jak Warszawa, Łódź czy Kalisz. W sumie 12 pasjonatów KKW, w tym krośniewiccy kolejarze,  którzy wierzą że kolejka będzie chlubą Krośniewic, jak w czasach swojej świetności. Osoby biorące udział w pracach miały zapewniony nocleg na stacji w Krośniewicach oraz dojazd na miejsce prac.

Podczas prac członków Stowarzyszenia Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej (SKKW) odwiedził wicewojewoda Paweł Bejda. Interesował go stan techniczny kolejki, sposób użytkowania i przyszły rozwój tej unikatowej infrastruktury. Był pełen uznania dla zapału i determinacji osób, które chcą przywrócić świetność kolejki.  Kolejka wąskotorowa została pobudowana w  1914 r. przez Niemców w celu zaopatrywania frontu w broń.  Gdy w 1916 r. front przesunął się na wschód, linie udostępniono ruchowi publicznemu. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. kolej ta spełniała znaczącą rolę gospodarczą dla tego regionu kraju. Zarząd utworzonej wtedy Kujawskiej Kolei Dojazdowej, mieścił się w Krośniewicach. [więcej]
redaktor, 13.05.2014 20:16|czytane: 2713 razy|38 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Podejmujmy mądre wybory. Nie zagłosujemy na polityka, który był za przejęciem oszczędności emerytalnych Polaków
W drugiej połowie listopada ubiegłego roku inicjatorzy kampanii NieZaglosuje.pl zaapelowali do parlamentarzystów o głosowanie przeciw niekorzystnej dla obywateli Polski ustawie, na mocy której oszczędności emerytalne 16 milionów Polaków zgromadzone w II filarze zostały przejęte.

- My, przedstawiciele młodego pokolenia, obiecaliśmy, że nie zagłosujemy na polityka, który zagłosuje za tymi szkodliwymi zmianami. Teraz nadszedł czas żeby słowa dotrzymać - mówi Dominika Pawłowska z NieZaglosuje.pl.

Podejmujmy mądre wybory. Nie zagłosujemy na polityka, który zagłosował za przejęciem oszczędności emerytalnych Polaków
Wśród kandydatów do Europarlamentu znalazły się 42 osoby, które figurują na czarnej liście NieZaglosuje.pl. W przypadku okręgu nr 6 – województwo łódzkie jest to dwóch posłów i jeden senator: Mieczysław Łuczak, Krystyna Ozga, Ryszard Bonisławski. [więcej]
wandea, 13.05.2014 15:50|czytane: 1267 razy|13 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Konkurs na stanowisko dyrektora "Szóstki"
Prezydent Zbigniew Burzyński ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Kutnie. 

Oferty można składać do 30 maja do godz. 15.00 w Urzędzie Miasta Kutna.
Treść ogłoszenia [więcej]
wandea, 13.05.2014 12:56|czytane: 1375 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Mawex wykona ulicę Poprzeczną na Sklęczkach
Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Mawex z Kutna za za 4 mln 672 tys. zł zbuduje na Sklęczkach ulicę Poprzeczną z odgałęzieniem wraz z infrastrukturą. Przetarg obejmował kompleksowe uzbrojenie kutnowskich terenów inwestycyjnych.

Do przetargu stanęły trzy firmy, oprócz Mawexu -  STRABAG Sp. z o. o. z Pruszkowa oraz Konsorcjum firm: Lider: Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne "Trakt" Bobrzak, Tecław Spółka Jawna i Partner-Przedsiębiorstwo [więcej]
pismak, 13.05.2014 12:54|czytane: 1024 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Tajemniczy nożownik wciąż poszukiwany
Kutnowska policja poszukuje sprawcy, który w sobotę 10 maja o godz. 11.20 na targowicy w Kutnie ugodził nożem 43-letniego mieszkańca Kutna.  Jak się nieoficjalnie dowiadujemy mężczyzna grał w trzy karty. Wstając od gry nagle poczuł, że coś uwiera go w ramię, okazało się, że prawie po rękojeść ma wbity nóż w szyję. Mężczyzna trafił do kutnowskiego szpitala.

Na targowicy nie ma monitoringu, który pomógłby w poszukiwaniu sprawcy. Pomimo dużej liczby ludzi w tym czasie na ulicy Bałtyckiej nie znalazł się nikt, kto by zauważył uderzenie nożem i sprawcę.

- Trwa dochodzenie trwa. Cały czas szukamy sprawcy. Docieramy do świadków zdarzenia. Tworzony jest portret pamięciowy sprawcy. Ofiara czuje się dobrze. Rana nie była groźna dla życia i zdrowia - mówi st.asp. Paweł Witczak, oficer prasowy KPP Kutno. [więcej]
pismak, 13.05.2014 12:43|czytane: 1825 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Czysta Okolica odwołała się od kolejnej decyzji prezydenta w sprawie ubojni bydła
Stowarzyszenie Czysta Okolica złożyło do  Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierowniewicach odwołanie od drugiej decyzji Prezydenta Miasta Kutna wydanej  15 kwietnia br. w tej samej sprawie czyli uzyskania środowiskowych uwarunkowań dla ubojni bydła Beef-Beef w Kutnie przy ul. Południowej. O pierwszej decyzji pisaliśmy TUTAJ.

Czysta Okolica odwołała się od kolejnej decyzji prezydenta w sprawie ubojni bydła, ./upload/articles_pakiety/23500/01_obraz.jpg
Czysta Okolica odwołała się od kolejnej decyzji prezydenta w sprawie ubojni bydła, ./upload/articles_pakiety/23500/02_obraz.jpg
Czysta Okolica odwołała się od kolejnej decyzji prezydenta w sprawie ubojni bydła, ./upload/articles_pakiety/23500/03_obraz.jpg


Organizacja uważa, że decyzja prezydenta Kutna jest niezgodna z prawem i narusza wiele przepisów ustawy o ochronie środowiska w związku z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Stowarzyszenie podnosi przede wszystkim podpisanie drugiej decyzji przez te same osoby, które brały już udział w postępowaniu, a jest to niezgodne z przepisami.

- Przemysław Dominowski – podinspektor prowadzący postępowanie, Sławomir Gogół – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Jacek Boczkaja – Zastępca Prezydenta Miasta, który z upoważnienia Prezydenta Miasta podpisał skarżoną decyzję brali również udział postępowaniu zakończonym uchyloną przez SKO w Skierniewicach decyzją z 3 grudnia 2013 r., tym samym naruszono przepis art. 24 § 1 pkt 5 K. p. a., który stanowi, że pracownik organu administracji publicznej podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji - piszą w odwołaniu członkowie Czystej Okolicy. - Uregulowane w art. 24 oraz art. 25 K.p.a. instytucje wyłączenia pracownika organu administracji publicznej oraz wyłączenia organu mają stwarzać warunki do bezstronnego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy przez pracownika organu administracji, a także sam organ oraz eliminowania jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie wśród uczestników postępowania.

Społecznicy w za zażaleniu do SKO podnoszą też fakt niespójności wniosku Beef Beef z przedstawioną dokumentacją i brak reakcji prezydenta na tę sytuację. Na etapie procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w przedstawionym przez inwestora raporcie wskazano  kolejne przedsięwzięcie wymagające uzyskania decyzji. Chodzi o instalację do oczyszczania ścieków przemysłowych. W trakcie prowadzonego postępowania prezydent nie zwrócił się do wnioskodawcy o wyjaśnienie rozbieżności między treścią wniosku a złożoną w sprawie dokumentacją. [więcej]
wandea, 13.05.2014 12:20|czytane: 1989 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Piękno secesji na wyciągnięcie ręki. Zobacz wystawę w muzeum
Wczoraj w Muzeum Regionalnym w Kutnie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. "Piękno secesji" ze zbiorów łódzkiego kolekcjonera dr. n. med. Andrzeja Papiewskiego. Gości powitał dyrektor muzeum - Grzegorz Skrzynecki, a komisarz wystawy Kazimierz Śwircz krótko przedstawił dr. Papiewskiego, laureata Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich J. Dunin-Borkowskiego.

Piękno secesji na wyciągnięcie ręki. Zobacz wystawę w muzeum, ./upload/articles_pakiety/23506/01_obraz.jpg
Piękno secesji na wyciągnięcie ręki. Zobacz wystawę w muzeum, ./upload/articles_pakiety/23506/03_obraz.jpg
Piękno secesji na wyciągnięcie ręki. Zobacz wystawę w muzeum, ./upload/articles_pakiety/23506/10_obraz.jpg


Hobby, które miało być relaksem po stresującej pracy lekarza, stało się pasją, która zaowocowała imponującą kolekcją rzemiosła i sztuki z przełomu XIX i XX w., tworzonej z wielkim znawstwem i wyczuciem piękna. Licznie przybyli goście wernisażu mieli okazję wysłuchać prelekcji kolekcjonera o sztuce secesyjnej, ilustrowanej pokazem zdjęć najciekawszych przedmiotów z jego zbiorów.

Następnie udali się na sale ekspozycyjne, aby zwiedzić wystawę. Szczególnie podobały się wyroby ze szkła – z różnych wytwórni europejskich - w oprawach srebrnych i platerowanych oraz naczynia ceramiczne, w których użyteczność łączy się z pięknem formy i koloru. [więcej]
kultura, 13.05.2014 12:27|czytane: 1036 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Od czwartku Święto Polskiej Muzyki i Plastyki w Kutnie
Od czwartku 15 maja w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie zapraszamy na Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Przez miesiąc będziemy mogli oglądać wystawę "aren't" Joanny Arent Williams. 15 maja o godz. 18.00 odbędzie się jej wernisaż. Wstęp wolny.

Od czwartku Święto Polskiej Muzyki i Plastyki w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23504/01_obraz.jpg
Od czwartku Święto Polskiej Muzyki i Plastyki w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23504/02_obraz.jpg
Od czwartku Święto Polskiej Muzyki i Plastyki w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23504/03_obraz.jpg


Następnie o godz. 19.00 koncert Witold Janiak Trio - Cinema meets Jazz, a 16 maja w piątek o godz. 19.00 koncert zespołu BACKSPACE. Na oba koncerty bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie CTMiT.

Joanna Arent Williams, kulturoznawczyni od czterech lat wydaje unikatowe kalendarze ścienne, projektuje zaproszenia, karty, jest autorką logo i współorganizatorem akcji Tramwaj Empatii Wolontariuszy UEFA2012 w Poznaniu oraz okładki płyty krakowskiego festiwalu Kobieca transsmisja. Artystka prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży – ostatnio podczas żydowskiego święta Sukkot organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W swoich pracach ukazuje ludzkie cechy w krzywym zwierciadle.

Pianista Witold Janiak, laureat Grand Prix min. Bielskiej Zadymki Jazzowej i Krokus Jazz Festival oraz "Oskara Jazzowego" przyznawanego przez Stowarzyszenie Melomani zaprasza kutnowską publiczność w filmową podróż. Doskonale przyjęty materiał z płyty "Cinema meets Jazz" jest obecny w mediach nieprzerwanie od momentu premiery w październiku ubiegłego roku, walcząc o uwagę słuchaczy na równi z muzyką pop.

Backspace to grupa poszukująca nowej jakości na styku muzyki akustycznej i elektronicznej. Dźwięk przestrzeni, barwa rytmu, free jazzowy feeling. Zamrożone nuty, ocieplone, roztapiane, scalone w nową jakość i znów zamrożone by stać się sceną kolejnej improwizacji, interakcji. [więcej]
kultura, 13.05.2014 08:21|czytane: 873 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pierwsza wizyta w domu, w którym mieszkają książki
Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im postaci. Literatura, zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom prawie na co dzień.

Pierwsza wizyta w domu, w którym mieszkają książki, ./upload/articles_pakiety/23503/01_obraz.jpg
Pierwsza wizyta w domu, w którym mieszkają książki, ./upload/articles_pakiety/23503/02_obraz.jpg
Pierwsza wizyta w domu, w którym mieszkają książki, ./upload/articles_pakiety/23503/03_obraz.jpg


Wczoraj dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Żychlinie odwiedziły Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. Marii Kownackiej. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Tematem spotkania było zapoznanie najmłodszych z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Głównym tematem było zwrócenie uwagi na budowę książki oraz jak o nią dbać. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką.

- Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie są inspiracją do aktywności plastycznej Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie, kolorowe balony i obiecały często  odwiedzać to ciekawe miejsce. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki - opowiada Ewa Andrzejewska, dyrektor Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. Marii Kownackiej w Żychlinie. [więcej]
kultura, 13.05.2014 07:56|czytane: 971 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Oświadczenie w sprawie sprzeciwu wobec wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom
1 maja 2016 r. upłynie termin obowiązywania ograniczeń administracyjnych na zakup polskiej ziemi i lasów przez obcokrajowców. Obecnie zasady obrotu ziemią z udziałem podmiotów zagranicznych reguluje ustawa z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, która warunkuje nabycie ziemi rolnej przez podmioty zagraniczne od tego, czy nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa. Musi on również wskazać na okoliczności, które potwierdzają jego więzi z Rzeczpospolitą Polską. Po spełnieniu tych wymogów zakup ziemi przez obcokrajowca może dojść do skutku za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych.

Unijne przepisy, które 1 maja 2016 r. zaczną obowiązywać również w Polsce, dopuszczają swobodny obrót ziemią w obrębie wspólnoty. Pomimo tego, że powyższe uregulowania funkcjonują już od dawna na obszarze tzw. starej unii, wszystkie państwa zrzeszone w Unii Europejskiej, a zwłaszcza Francja, Niemcy, Austria, Dania i Holandia, chronią swój stan posiadania ziemi, a w ich prawie istnieją ograniczenia w jej obrocie. W konsekwencji stan faktyczny odbiega od normatywnego, a przy nabywaniu ziemi premiowani są rolnicy     z danych krajów. Utrudnia to nabywanie prawa własności ziemi zagranicznym osobom fizycznym i prawnym, zainteresowanym przemysłową gospodarką rolną oraz przeciwdziała skupowaniu ziemi w celach spekulacyjnych przez osoby niezainteresowane prowadzeniem działalności rolniczej. Poza potencjalnie łatwą dostępnością, kolejnymi czynnikami, które decydują o atrakcyjności polskich gruntów dla cudzoziemców są: ich niska degradacja, kilkakrotnie niższa cena w porównaniu do krajów tzw. starej unii oraz przewaga finansowa podmiotów zagranicznych, która czyni je bezkonkurencyjnymi. W takiej sytuacji polska ziemia może stać się przedmiotem dużego zainteresowania nabywców z bogatszych krajów Unii Europejskiej.

Polityka wielu krajów europejskich sprzyja zachowaniu tradycyjnej struktury wsi. Idą za tym inwestycje mające ułatwić życie na wsi i zapobiec odpływowi ludności do miast, a także ułatwienia komunikacyjne. Tymczasem polskie władze od wielu lat realizują politykę wycofywania się z obszarów wiejskich, czego przejawem są: likwidacja szkół, urzędów, połączeń kolejowych i autobusowych oraz niedoinwestowanie infrastrukturalne i zaniedbania w obszarze komunikacyjnym, co utrudnia życie na wsi i skłania do migracji do aglomeracji miejskich. Polityka rządu Donalda Tuska odbiega więc od praktyki obserwowanej w innych krajach europejskich. [więcej]
wandea, 12.05.2014 19:55|czytane: 1055 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Laureaci I Przegląd Piosenki Dziecięcej w Żychlinie
7 i 8 maja w Żychlińskim Domu Kultury zostali wyłonieni laureaci I Przeglądu Piosenki Dziecięcej. Przegląd został podzielony na dwa etapy, w pierwszym wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 , Przedszkola Samorządowego nr 1 oraz Przedszkola w Grabowie.

Laureaci I Przegląd Piosenki Dziecięcej w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/23498/01_obraz.jpg
Laureaci I Przegląd Piosenki Dziecięcej w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/23498/02_obraz.jpg
Laureaci I Przegląd Piosenki Dziecięcej w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/23498/03_obraz.jpg


W drugim etapie udział wzięły dzieci z klas I – III  ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej w Grabowie. Nagrodą dla laureatów tegorocznego przeglądu jest występ na dużej scenie podczas Święta  Żychlina 24 maja.

Laureaci:
Przedszkole Samorządowe nr 1
Mikołaj Klimczak
Natalia Piekarska i Zuzanna Rogacka
Szkoła Podstawowa nr 1
Nadia Czaja
Damian Sadkowski [więcej]
kultura, 12.05.2014 19:27|czytane: 1126 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
07 zgłosił się w Krośniewicach
Nie lada gratka trafiła się fanom serialu kryminalnego i miłośnikom książek, którzy chcieli poznać kulisy powstania produkcji o śledztwach prowadzonych przez błyskotliwego i przystojnego porucznika milicji - Borewicza. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Krośniewicach wchodząca w skład Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach.

07 zgłosił się w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/23497/01_obraz.jpg
07 zgłosił się w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/23497/12_obraz.jpg
07 zgłosił się w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/23497/02_obraz.jpg


W Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach 9 maja br. w bardzo miłej atmosferze odbyło się spotkanie autorskie z Bronisławem Cieślakiem głównym bohaterem bardzo popularnego w latach osiemdziesiątych serialu „07 zgłoś się”. Porucznikowi Borewiczowi towarzyszyli Piotr Piotrowski – pisarz i dziennikarz oraz prowadzący spotkanie Dariusz Rekosz – autor książek dla dzieci i dorosłych.

Bronisław Cieślak jest nadal aktorem aktywnym zawodowo. Możemy oglądać go w roli szefa biura detektywistycznego „Malanowski&Partnerzy” w Telewizji Polsat. Grał też epizodyczne role  w serialach „Pierwsza miłość” czy „Świecie według Kiepskich”. Ten lubiany aktor swoją karierę zaczął jako dziennikarz radiowy i telewizyjny. Przez 6 lat pracował w krakowskiej rozgłośni radia.

Bronisław Cieślak – dla rodziny i znajomych Sławek- debiutował w filmie pt. „Znaki szczególne” w 1976 r. Gdy w telewizji zapanowała moda na poruczników takich jak „Colombo” (Peter Falk) czy „Kojak” (Telly Savalas), pojawił się ich polski odpowiednik – porucznik Borewicz. W tę rolę wcielił się z powodzeniem Bronisław Cieślak. Podczas spotkania z fanami serialu we wnętrzach zabytkowego zajazdu z początku XIX wieku najsłynniejszy milicjant PRL-u – Borewicz - opowiadał, jak doszło do spotkania z Krzysztofem Szmagierem, który był  reżyserem i współtwórcą scenariusza. Wówczas  produkcja „07 zgłoś się” miała nosić mało ciekawy tytuł „Przygody porucznika Bolskiego". Nieżyjący już reżyser serialu kryminalnego planował nakręcić tylko 4 odcinki. Popularność „07 zgłoś się” doprowadziła do  powstania aż 21 odcinków. Takim sposobem aktor gościł na szklanym ekranie przez ponad 11 lat. [więcej]
kultura, 12.05.2014 18:23|czytane: 1719 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Najlepsze życzenia dla położnych i pielęgniarek
Położnym, pielęgniarkom i pielęgniarzom z regionu kutnowskiego  w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia wytrwałości, cierpliwości, siły, radości i godziwej płacy za ciężką pracę.  Redakcja eKutno.pl

Najlepsze życzenia dla położnych i pielęgniarek, ./upload/articles_pakiety/23493/01_obraz.jpg


Zapytaliśmy prezesa Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. z o.o. o to czy pięlęgniarki w swoje święto dostały jakieś nagrody.

- Czas rajstop na dzień kobiet się skończył. Złożyliśmy życzenia i tyle - powiedział prezes Andrzej Musiałowicz. [więcej]
wandea, 12.05.2014 16:26|czytane: 1366 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uczniowie Gimnazjum nr 2 wygrali Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej
W ubiegły czwartek w Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „Soczi 2014” realizowany w formie Grantu pt. „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” – w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych. Organizatorami tego konkursu byli nauczyciele: Marzanna Kroczek, Renata Chodorowska, Andrzej Karbowski.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 wygrali Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej, ./upload/articles_pakiety/23492/01_obraz.jpg
Uczniowie Gimnazjum nr 2 wygrali Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej, ./upload/articles_pakiety/23492/02_obraz.jpg
Uczniowie Gimnazjum nr 2 wygrali Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej, ./upload/articles_pakiety/23492/03_obraz.jpg


Podczas konkursu obecni byli Anna Michalska- Inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Kutno, Juliusz Sieradzon – Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie oraz Agnieszka Stachowska – przewodnicząca Rady Rodziców w Gimnazjum.

W konkursie brało udział 5 szkół z powiatu kutnowskiego – Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza z Kutna, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bedlnie oraz Gimnazjum im. gen. Władysława Andersa w Ostrowach.

Konkurs przebiegał systemem 1 z 10 i po trzech rundach największą wiedzą olimpijską wykazali się uczniowie z Gimnazjum nr 2.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie : Julia Korowajska, Kinga Chodorowska, Marta Kotlińska.
Drugie miejsce: Jan Nadolski, Mateusz Ćwirko- Godycki, Marcin Adamek. [więcej]
pismak, 12.05.2014 16:27|czytane: 972 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Kroniki Wojenne. Zobacz wystawę fotograficzną Łukasza Dyczkowskiego
Do piątku fotograficzną16 maja w Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach można oglądać wyjątkową wystawę fotograficzną Łukasza Dyczkowskiego, który jest członkiem Stowarzyszenia Niezależnych Fotoreporterów Tropiciel Historii.

Kroniki Wojenne. Zobacz wystawę fotograficzną Łukasza Dyczkowskiego, ./upload/articles_pakiety/23491/01_obraz.jpg
Kroniki Wojenne. Zobacz wystawę fotograficzną Łukasza Dyczkowskiego, ./upload/articles_pakiety/23491/02_obraz.jpg
Kroniki Wojenne. Zobacz wystawę fotograficzną Łukasza Dyczkowskiego, ./upload/articles_pakiety/23491/03_obraz.jpg


Wystawa była zapowiedzią Kronik Wojennych Czerwiec 1944, które odbyły się w miniony weekend w Krośniewicach.
Stowarzyszenia Niezależnych Fotoreporterów Tropiciel Historii zrzesza fotoreporterów specjalizujących się w realizacji materiałów na zlecenie organizatorów imprez historycznych takich jak rekonstrukcje historyczne czy obchody rocznicowe. Na wystawie więc zobaczymy kadry z rekonstrukcji bitew, jak i życia codziennego w dziejach Polski i świata. Zapraszamy. [więcej]
wandea, 12.05.2014 13:01|czytane: 1154 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Za dużo miejsc w kutnowskich przedszkolach
Wszystkie dzieci mają zapewnione miejsce w przedszkolach. W Kutnie zakończony został nabór dzieci do  przedszkoli, przyjęto 840 maluchów. To mniej niż przygotowanych dla nich miejsc - 930. W Przedszkolach Nr 8 i Nr 15 są jeszcze wolne miejsca.

Do oddziałów przedszkolnych przyjęto 335 dzieci pięcio- i sześcioletnich. W tym przypadku miasto również ma rezerwę 30 miejsc. [więcej]
pismak, 12.05.2014 12:50|czytane: 1161 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Czy wiesz, jak to co robi Parlament Europejski przekłada się na naszą codzienność?
Koalicja Masz Głos, Masz Wybór w ramach prowadzonej społecznej kampanii profekwencyjnej do Parlamentu Europejskiego przypomina o datach z kalendarza wyborczego.
Dotyczy wyborcy w Polsce
-do 15 maja wyborca niepełnosprawny ma prawo zgłosić wójtowi pisemny wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
-do 18 maja gmina ma obowiązek doręczenia niepełnosprawnemu wyborcy korespondencyjnego pakietu wyborczego.
Dotyczy wyborcy za granicą
-do 15 maja konsul ma obowiązek wysłania pakietu wyborczego głosującym korespondencyjnie za granicą
25 maja wybory do Parlamentu Europejskiego

Czy wiesz, jak to co robi Parlament Europejski przekłada się na naszą codzienność?, ./upload/articles_pakiety/23489/01_obraz.jpg


Czy wiesz, jak to co robi Parlament Europejski przekłada się na naszą codzienność?

-jadąc na wakacje do krajów UE: nie musisz brać paszportu, nie tracisz czasu na kontrolę paszportową i wymianę waluty, masz możliwość skorzystania z opieki medycznej za granicą, a od grudnia 2015 roku nie będziesz płacił roamingu.

-jako studentka/student: możesz skorzystać z międzynarodowych programów wymiany dla studentów jak Erasmus, masz możliwość podjęcia pracy w innym państwie członkowskim, możesz odbyć praktykę bądź staż w instytucjach europejskich. To PE zadbał o Twoje bezpieczeństwo przy zakupach on-line.

-jako świadomy ekologicznie obywatel: dzięki PE wiesz, co jesz – to europarlament decyduje, jak opisywana jest żywność, czy będziesz dostawał jednorazowe plastikowe torebki w sklepach, co dalej z ochroną środowiska i ograniczeniem emisji CO2. [więcej]
pismak, 12.05.2014 12:48|czytane: 809 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Noc Bibliotek w Kutnie
W piątek 9 maja Oddział dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Kutnie zorganizował Noc Bibliotek, podczas której dzieci zapoznały się z bajką Kopciuszek w dwóch odsłonach.

Noc Bibliotek w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23488/01_obraz.jpg
Noc Bibliotek w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23488/02_obraz.jpg
Noc Bibliotek w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23488/03_obraz.jpg


Dzieci czytały baśnie, bawiły się w podchody poszukując zaginionego pantofelka, wykonywały królewskie korony oraz oglądały bajki. Na zakończenie zabawy każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. [więcej]
kultura, 12.05.2014 12:28|czytane: 1077 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Od dziś kiermasz książek w bibliotece
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. S. Żeromskiego w Kutnie zaprasza na KIERMASZ KSIĄŻEK w dniach 12 – 15 maja 2014 r., w godz. 10.00 – 17.00. Książki przeznaczone na kiermasz są dubletami, którymi z chęcią podzielimy się z Czytelnikami.

Od dziś kiermiasz książek w bibliotece

[więcej]
wandea, 12.05.2014 12:11|czytane: 828 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wyniki: Piłka nożna
PIŁKA NOŻNA SENIORÓW
III LIGA ŁÓDZKO-MAZOWIECKA


PILICA BIAŁOBRZEGI – MKS KUTNO 2 : 0 /1 : 0/
Trener : Andrzej Grzegorek
Kierownik drużyny : Andrzej Królak

Piłka nożna młodzieżowa
WOJEWÓDZKA LIGA KAT DEYNA
Lechia Tomaszów Mazowiecki – MKS Mavex Kutno 4 : 0 /2 : 0/
Trener: Tomasz Kaba
Kierownik drużyny: Eligiusz Nadolski [więcej]
pismak, 12.05.2014 09:27|czytane: 1605 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Wyniki: Koszykówka
WOJEWÓDZKA LIGA SKRZATEK U 11 K
Turniej w Głownie
DEKOREX II PABIANICE –  MKS KUTNO /0 : 18, 2 : 7, 4 : 28, 4: 18, / 10 : 71
MKS KUTNO –  DEKOREX I PABIANICE /4 : 9, 7 : 4, 0 : 20, 10 : 8, / 21 : 41
TK BASKET I STRYKÓW –  DEKOREX I PABIANICE /2 : 8, 1 : 14, 2 : 13, 10 : 15, / 10 : 46
TK ALLES GŁOWNO –  DEKOREX II PABIANICE /42 : 0, 20 : 6, 24 : 2, 32 : 0/ 118 : 8

MKS Kutno : Karolina KOCIURSKA-TOMCZAK – trener,  Justyna ANDZIAK 0 i 0, Milena BUDNER – 3 i 0, Aleksandra FILIPCZAK – 0 i 0,  Natalia GOŁOFIT – 6 i 2, Wiktoria KACPERSKA – 14 i 0, Julita KOMOROWSKA – 0,  Gabriela NADOLSKA – 6 i 3, Julia PIŁACIK – 12 i 4, Paulina PONISZEWSKA – 0 i 2, Kinga STASINOWSKA – 16 i 2, [więcej]
pismak, 12.05.2014 09:23|czytane: 1547 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
MKS Stal BiS Kutno wygrywa z Centaurami Warszawa
Dziś na stadionie im. S. Musiala w Kutnie zawodnicy MKS Stal BiS Kutno rozegrali dwumeczem z zespołem Centaury Warszawa. Podopieczni Przemysława Kubickiego wygrali z obecnym Mistrzem Polski oba mecze.

 MKS Stal BiS Kutno wygrywa z Centaurami Warszawa, ./upload/articles_pakiety/23481/13_obraz.jpg
 MKS Stal BiS Kutno wygrywa z Centaurami Warszawa, ./upload/articles_pakiety/23481/25_obraz.jpg
 MKS Stal BiS Kutno wygrywa z Centaurami Warszawa, ./upload/articles_pakiety/23481/12_obraz.jpg


Przedstawiamy wyniki: Centaury Warszawa @ MKS Stal BiS Kutno 2:4, 1:8 [NZM: Petr Cech]. [więcej]
TomekKula, 11.05.2014 21:38|czytane: 1692 razy|13 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Polfarmex Kutno coraz bliżej wygrania I ligi
W drugim meczu finału play off w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie Polfarmex Kutno pokonał drużynę z Wrocławia 81: 79. W kwartach było: 26-23; 22-26; 17-17; 16-13. Radości kibiców nie było końca, gorąco gatulowali zawodnikom i trenerowi kutnowskiej drużyny.

Polfarmex Kutno coraz bliżej wygrania I ligi, ./upload/articles_pakiety/23480/15_obraz.jpg
Polfarmex Kutno coraz bliżej wygrania I ligi, ./upload/articles_pakiety/23480/21_obraz.jpg
Polfarmex Kutno coraz bliżej wygrania I ligi, ./upload/articles_pakiety/23480/57_obraz.jpg


Zawodnicy Jarosława Krysiewicza punktowali:  K. Jakóbczyk  20, J. Garbacz  0, S. Sikora  0, M. Szwed  0,  J. Dłuski  14, M. Bartosz  0, H. Mazur  16, N. Kulon  6, W. Glabas  3, S. Rduch  3,  H. Pabian  19. [więcej]
TomekKula, 11.05.2014 19:25|czytane: 3351 razy|20 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wygrali wejściówki na Wodne Szaleństwa
4 wejściówki na Wodne Szaleństwa w Aquaparku Kutno wygrali: Marzena Rybacka, Emil Stankiewicz, Ewelina Kołomłocka i Edyta Pietruszka. Wejściówki będą do odebrania w Aquaparku w okresie 14 dni od ogłoszenia wyników konkursu.

Wygrali wejściówki na Wodne Szaleństwa, ./upload/articles_pakiety/23468/01_obraz.jpg


[więcej]
wandea, 11.05.2014 17:34|czytane: 1054 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie jako organizator tegorocznych obchodów ,,Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną’’ informuje mieszkańców Kutna i okolic, że 11 maja  od godz. 9:00 do 17:00 nastąpi zamknięcie całej ulicy Witosa, Placu Piłsudskiego 20 do zakrętu  w   ul. Narutowicza oraz zamknięcie wjazdu z ul. Zamenhofa w ul. Joselewicza.
W niedzielę Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
[więcej]
wandea, 11.05.2014 08:14|czytane: 1051 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wiesław Taraska przewodniczącym podregionu Kutno NSZZ Solidarność
Wczoraj delegaci zakładowych organizacji NSZZ "Solidarność" wybrali władze podregionu Kutno. W Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym wzięli udział również przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz Waldemar Krenc, szef NSZZ "Solidarność Ziemi Łódzkiej.

Wiesław Taraska przewodniczącym podregionu Kutno NSZZ Solidarność, ./upload/articles_pakiety/23476/01_obraz.jpg


W środku Wiesław Taraska

Przewodniczącym podregionu Kutno NSZZ Solidarność został Wiesław Taraska. Waldemar Krenc zapowiedział, iż w wyborach parlamentarnych związek weźmie udział jako siła polityczna w związku z nieudolnymi i przeciwnymi Polakom decyzjami rządu i parlamentu polskiego.

-Nauczyłem się, że w tym państwie nie idzie się do sądu po sprawiedliwość, tylko po wyrok. Jak można było zlekceważyć 2,5 miliona podpisów pod inicjatywą referendum w sprawie przedłużeniu wieku emerytalnego? - mówił Krenc. [więcej]
pismak, 11.05.2014 08:43|czytane: 2024 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kroniki wojenne w obiektywie
Od wczoraj w Krośniewicach w parku Rembielińskich odbywa się pierwsza edycja Kronik Wojennych 11 czerwca 1944. Zachęcam do obejrzenia w niedzielę 11 maja wystawy fotograficznej w Muzeum J. Dunin-Borkowskiego  od 10.00 do 14.00, o godz. 11.00 meczu baseballowego rekonstruktorów. O godz. 14.00 odbędzie się uroczyste zakończenie Kronik Wojennych. vol.1"

Kroniki wojenne w obiektywie, ./upload/articles_pakiety/23471/37_obraz.jpg
Kroniki wojenne w obiektywie, ./upload/articles_pakiety/23471/43_obraz.jpg
Kroniki wojenne w obiektywie, ./upload/articles_pakiety/23471/54_obraz.jpg


A dziś zpraszam do oglądania fotorelacji z soboty w Saint Georges d'Elle czyli nowego projektu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Normandia 44 i Cezarego Walczaka. [więcej]
TomekKula, 10.05.2014 23:26|czytane: 3721 razy|41 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś dwumecz Ekstraligi Baseballu


[więcej]
pismak, 11.05.2014 09:00|czytane: 1128 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Janusz Onyszkiewicz i wnuczka Marszałka Piłsudskiego w Kutnie
Kutno odwiedził Janusz Onyszkiewicz - dwukrotny minister obrony narodowej, poseł na sejm X, I, II i III kadencji, matematyk, alpinista, himalaista i speleolog,  od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Janusz Onyszkiewicz i wnuczka Marszałka Piłsudskiego w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/23479/01_obraz.jpg


Z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej dyskutował z młodzieżą Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie. W trakcie wizyty w Kutnie spotkał się również z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim, który krótko przestawił główne aspekty funkcjonowania miasta. [więcej]
pismak, 11.05.2014 09:11|czytane: 1538 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Kutno będzie organizatorem obchodów Dnia Olimpijczyka
Kutno będzie organizatorem  przyszłorocznych obchodów Dnia Olimpijczyka w województwie łódzkim. Prezydent Zbigniew Burzyński w czwartek 8 maja odebrał flagę olimpijską podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Olimpijczyka połączonych z nadaniem Szkole Podstawowej w Drzewicy imienia Polskich Olimpijczyków.

Kutno będzie organizatorem obchodów Dnia Olimpijczyka , ./upload/articles_pakiety/23478/01_obraz.jpg
Kutno będzie organizatorem obchodów Dnia Olimpijczyka , ./upload/articles_pakiety/23478/02_obraz.jpg


Nieprzypadkowo społeczność Szkoły Podstawowej w Drzewicy wybrała imię Polskich Olimpijczyków, bo właśnie w jej murach kształcili się sportowcy, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Wszyscy to kajakarze górscy.

Patrona wybrali wspólnie rodzice, nauczyciele i uczniowie placówki. - Z takiego wyboru patrona jestem bardzo dumna - podsumowała Renata Smolarek, dyrektor szkoły - To ogromna satysfakcja, że możemy uczcić wszystkich olimpijczyków, w tym także tych, którzy uczyli się właśnie w tej szkole - dodała. [więcej]
pismak, 11.05.2014 09:04|czytane: 869 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Krośniewickie Maki. Zawody strzelecko-obronne
Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Andersa w Nowem gościła 9 maja uczestników zawodów strzelecko-obronnych zorganizowanych w ramach obchodów rocznicy bitwy pod Monte Cassino (Krośniewickie Maki). Uczestnicy imprezy najpierw zajechali rowerami przed Andersówkę, złożyli kwiaty przed pomnikiem Generała, a następnie ruszyli do Nowego. Organizatorami zawodów było Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Liga Obrony Kraju w Kutnie i Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego.

Krośniewickie Maki. Zawody strzelecko-obronne, ./upload/articles_pakiety/23474/01_obraz.jpg
Krośniewickie Maki. Zawody strzelecko-obronne, ./upload/articles_pakiety/23474/02_obraz.jpg
Krośniewickie Maki. Zawody strzelecko-obronne, ./upload/articles_pakiety/23474/03_obraz.jpg


W zawodach wzięło udział osiem drużyn:
„Maki” (Łukasz Bogdański, Michał Prajs, Mateusz Zagajewski) oraz „Andersówki” (Nadia Dąbrowicz, Katarzyna Nowak, Karolina Zagajewska) – Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” z Oddziałem Przedszkolnym w Jankowicach

„SP1” (Kamil Piasecki, Adrian Janiak, Jan Koczaski) – Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach

„Bez nazwy” (Rafał Fabisiak, Łukasz Koczaski, Sebastian Rzetelski) – Szkoła Podstawowa im. gen. W. Andersa w Nowem

„Dąbrowice” (Ewelina Stasiak, Kamil Słoczyński, Maciej Kacprowicz) – Zespół Szkół w Dąbrowicach [więcej]
pismak, 11.05.2014 08:15|czytane: 1288 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Rozstrzygnięcie VIII powiatowego konkursu plastycznego
W Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie 9 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród w VIII powiatowym konkursie plastycznym zorganizowanym  z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2014, przez Bibliotekę Pedagogiczną oraz Szkołę Podstawową nr 9 w Kutnie.

Rozstrzygnięcie VIII powiatowego konkursu plastycznego, ./upload/articles_pakiety/23475/01_obraz.jpg
Rozstrzygnięcie VIII powiatowego konkursu plastycznego, ./upload/articles_pakiety/23475/02_obraz.jpg
Rozstrzygnięcie VIII powiatowego konkursu plastycznego, ./upload/articles_pakiety/23475/03_obraz.jpg


- Konkursy plastyczne organizowane z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek od 2007 r. mają rozbudzać zainteresowania czytelnicze uczniów, rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność a także promować bibliotekę pedagogiczną i biblioteki szkolne w środowisku lokalnym. Zadaniem uczestników konkursu  (w nawiązaniu do hasła tegorocznych obchodów „Czytanie łączy pokolenia”), było wykonanie plakatu promującego czytanie - mówi Agnieszka Mikołajczyk Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Kutnie.

W uroczystości uczestniczyli Elżbieta Borowiecka – kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, Marcin Paszkowski – wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, Danuta Blus – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie, Katarzyna Stelmaszewska – nauczyciel bibliotekarz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kutnie. Przybyli wszyscy nagrodzeni uczniowie wraz z nauczycielami. Obecni byli również rodzice laureatów.

Prowadząca uroczystość Agnieszka Mikołajczyk  przypomniała ideę obchodów Tygodnia Bibliotek oraz tradycję powiatowych konkursów plastycznych organizowanych z tej okazji. Warto podkreślić, że konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół z powiatu kutnowskiego a poziom zgłaszanych prac jest zawsze bardzo wysoki. [więcej]
pismak, 11.05.2014 08:25|czytane: 976 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Dobry początek finału dla Polfarmexu Kutno
Dziś w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie odbył się pierwszy z meczów finałowych I Ligi Koszykówki Mężczyzn. O pierwsze miejsce walczą Polfarmex Kutno i WKK Probiotics Wrocław. Dziś wygrał kutnowski zespół 89:56. W kwartach było 21-15; 26-19; 17-9; 25:13.

Dobry początek finału dla Polfarmexu Kutno, ./upload/articles_pakiety/23469/11_obraz.jpg
Dobry początek finału dla Polfarmexu Kutno, ./upload/articles_pakiety/23469/08_obraz.jpg
Dobry początek finału dla Polfarmexu Kutno, ./upload/articles_pakiety/23469/19_obraz.jpg


Punktowali w Polfarmex Kutno: K. Jakóbczyk  18, J. Garbacz  9,  S. Sikora  2,  M. Szwed  0, J. Dłuski9 ,  M. Bartosz  0, H. Mazur  12, N. Kulon  4, W. Glabas  1, S. Rduch 14, H. Pabian  12. [więcej]
TomekKula, 10.05.2014 19:13|czytane: 2376 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jak pozyskać fundusze dla organizacji społecznych ze środków województwa łódzkiego?
Społeczna Fundacja Miasta Kutna 16 maja o godz. 9.00 w Centrum Organizacji Pozarządowej Wspólny Dom w Kutnie organizuje spotkanie z Dariuszem Klimczakiem - Członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego.

Spotkanie odpowie na pytanie jak pozyskać fundusze dla organizacji społecznych ze środków województwa łódzkiego i nie tylko. Gość przedstawi również nowe zadania PROWu.

Spotkanie dedykowane jest do wszystkich organizacji, stowarzyszeń i instytucji w zakresie pozyskania środków zewnętrznych. [więcej]
wandea, 10.05.2014 23:36|czytane: 781 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zawieszka Nieśmiertelnik Srebro +GRAWER Zdjęcia i Tekstu Idealny i modny prezent dla kobiety i mężczyzny. Wspaniały prezent na Imieniny, Urodziny, Rocznicę, Walnetynki, Dzień Kobiet, Mikołaja, oraz pod choinkę na Gwiazdkę Świąt Bożego Narodzenia... [czytaj więcej]
Kotki Oddam kotki w dobre ręce. Więcej informacji pod nr telefonu 602430567.... [czytaj więcej]
Monitoringi, alarmy Witam, oferuję usługę konfiguracji oraz montażu kamer, alarmów oraz innych systemów zabezpieczeń. Wykonuję również inne usługi informatyczne. Zapraszam.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko duże 210 cm / bardzo dobre wykonanie Mam do sprzedania duże biurko w bardzo dobrym stanie. Biurko ma ponad 1,5 metra i było robione na zamówieni a więc jest wykonane z bardzo dobrego materiału. Posiada wiele szuflad, miejsce na je... [czytaj więcej]
Fly High Production – Produkcja filmowa Firma Fly High Production to przede wszystkim profesjonalna produkcja filmów i innych form audiowizualnych, bazująca na najnowszych technologiach min zastosowaniu drona i innych technologii stabiliz... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
Odzież na sklepy, butiki, stragany Oferujemy odzież na sklepy, butiki, stragany w bardzo dobrej jakości z Niemiec i Włoch. U nas klient zamawia według osobistego zapotrzebowania (damskie, męskie, dziecięce,... [czytaj więcej]
samochód do ślubu wesele OFERUJĘ PAŃSTWU WYNAJEM LIMUZYNY AUDI w kolorze czarna perła. Samochód jest reprezentacyjny, idealny na tak wyjątkową uroczystość. Zaletą tego samochodu jest przestronne wnętrze i duży baga... [czytaj więcej]
Zespół jednoosobowy DJ Polecam jednoosobowy zespół muzyczny (klawisz i vokal na żywo)który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gram na terenie całego kraju. Wieloletnia praktyka w prowad... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny KONKRET to pięcioosobowy zespół muzyczny, który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gramy głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wieloletnia... [czytaj więcej]
Zatrudnimy pracowników Firma P.P.H.U. "ELBEMA" s.c. zatrudni pracownika na stanowisko elektromonter lub pomocnik elektromontera. Mile widziane prawo jazdy kat.B oraz uprawnienia Sep 1kV. CV proszę przesyłać na adres mail... [czytaj więcej]
Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Najlepsze rozwiązanie, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Nie pytamy o Twój cel – całą sumę możesz przeznaczyć na dowolny,... [czytaj więcej]
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Mikołaj Baranowski:
4 minut temu
Pisssssofff
Zenobiusz Biga:
12 minut temu
Rzeczniczka jest córką Mańkowskiego
Dymitr Fiut:
38 minut temu
Jaro, gratulacje i czymam ciuki za cie.
Onufry Kamiński:
49 minut temu
W Kutnie jest praca , kto chce ten pracuje tylko trzeba chcieć , ja nie narzekam . Czytaj ze zrozumieniem interes się kręci nie z kim, tylko z czym kolejny przykład prostactwa
Bonifacy Ukolicz:
1 godzin temu
To z ciebie Onufry taki "komputerowy lodziarz", co do komputera - widać, co napisałeś, a co do lodów - z kim ten interes kręcisz, to staje sie coraz jasniejsze. Co do nauki to ci napisali - w Kutnie nie ma pracy dla absolwentów uniwersytetów i politechnik, a są stanowiska i praca dla absolwentow WSGK. To wystarczy.
Roman Kolumna:
2
 · 
1 godzin temu
A sekretarzem jest Pan Korowajski? Czyzby mąż sędziny która uznala winnego karkówe niby ze wplywal na swiadkow?
Onufry Kamiński:
2 godzin temu
Do Metody Głąb
Zgadzam się to co napisałeś i popieram tylko 5 osób przystąpiło do konkursu . pytam gdzie reszta społeczeństwa??
Do Bernadeta Konkurs był na stronie , ale jak widać nie szukasz tylko siedzisz i pierdzisz w stołek. Kręci cię temat co się dzieje na Policji - bo jesteś nadzwyczajnym plotkarzem i to jeszcze na dodatek pewnie bez wykształcenia.
Ja mam budkę z lodami nie mam wykształenia interes się kręci i nikomu nie zazdroszczę a wy weźcie się za naukę i przystępujcie do konkursów
Błażej Lubicz:
2
 · 
2 godzin temu
Sekretarzem w urzędzie pracy jest mąż sedziny, przed którą zeznawal ten pan.. Czy to przypadek że policjant został skazany
Szczepan Bzdura:
2 godzin temu
SANDERUS TIMES - eBiuletyn Agencji MRPiH "podkówka".Podajemy komunikat: Jeden karierowicz, abiturient i absolwent Instytutu Mniemanologii Stosowanej - emerytowany Metody Głąb (bez tytułu) - został wytrzepany, wygarbowany, wyprany, wykrochmalony, wymaglowany, położony na obie łopatki i zapędzony w kozi róg przez użytkowników portalu eKutno. Ciekawe, czy to mu pomoże w odnalezieniu właściwych kierunków i dobrych dróg? A mówią, że pralnie itd..... są niepotrzebne? ~praojciec Allexander - redaktor naczelny.
Robert Małopolski:
3 godzin temu
Pan Rafał chyba się zagalopował porównanie Kłopota do pana Bieńka jest wysoce nie na miejscu.
Szczepan Bzdura:
3 godzin temu
###"R". Toście se pogadali na najwyższym światowym poziomie. Szkoda, że tak krótko. Podobają mi się wasze rozmowy. Całą noc mogłabym was słuchać. Burzyński i Kłopotowski i cała ta cudowna Burzmanna na okrągło powinni was słuchać. Może by się zaczęli nawracać na normalność czyli na głęboką wiarę, wysoką kulturę i szlachetną naturę, czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam Was drodzy moi mądrzy dyskutanci. Dialogi kute na cztery nogi. I to jest właśnie to na co tyle lat czekałam. Się doczekałam. Ludzie zaczynają normalnie rozmawiać. Nie po rusku, nie po grecku, nie po turecku, nie po niemiecku, tylko po naszemu, po bożemu, po polsku i po chrześcijańsku. Na pewno coś dobrego z tego wyniknie. Tylko o to chodzi. Tak trzymajcie! Idzie nowe!! Bogu niech będą dzięki. ~emerytowana nauczycielka
Ewaryst Ziabka:
3 godzin temu
Panie Nwerowski mówiąc ,że problemem szpitala jest wiek pracowników po prostu pan obraził pracowników szpitala . Zapytam w jakim pan jest wieku i czy ten wiek nie jest problemem dla szpitala?
Barbara Ajsicz:
3 godzin temu
Podobno urzędnik ma poparcie PSlu, czy to prawda?
Amalgund Walczak:
2
 · 
3 godzin temu
A był, czy nie był o to jest pytanie?
Lech Kantor:
3 godzin temu
Prosimy o wypisanie zasług , może być w punktach.
Hugo Lewi:
3 godzin temu
Bolesław to uważasz ,że ci co tam pozostali i pracują to nie mają honoru? Czyżby ten jeden był tylko z honorem?
Zenon Kwasigroszek:
3 godzin temu
Faust i oni zostali tak do tej pory.
Teodor Pobłocki:
3 godzin temu
No widzisz Metody przystąpiłeś i co d..a.
Wawrzyniec Gielniowski:
4
 · 
3 godzin temu
wygraną zawdzięcza poparciu w Urzędzie Miasta, chyba pan sekretarz, bo to ,,koledzy z boiska,,
Arseniusz Błaszczyński:
4 godzin temu
Ciekawy jestem co się stało z poprzednim szefem tej komórki.Najciekawsze artykuły
 ·  14
4 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
4 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
5 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
5 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
10 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
10 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
11 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
14 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
15 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
15 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
16 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
17 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
17 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
19 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
19 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
19 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
19 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
20 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
20 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
20 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
20 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
21 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
22 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
26 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
27 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności