eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a> <a href="/wiadomosci,34213-dni-pola-w-strzelcach," title="Kutno: Dni Pola w Strzelcach" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Dni Pola w Strzelcach</b><br>Dziś w Strzelcach odbyły się Dni Pola...</div></a> <a href="/wiadomosci,34208-ekuchnia-udka-po-maroka-sku," title="Kutno: eKuchnia: Udka po marokańsku" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>eKuchnia: Udka po marokańsku</b><br>Nieziemsko pachnące, delikatne i soczyste udka z kurczaka marynowane z aromatycznymi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34193-uczniowie-i-nauczyciele-z-kutna-nagrodzeni," title="Kutno: Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni</b><br>Dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyło się...</div></a> <a href="/wiadomosci,34187-jubileuszowy-wiecz-r-z-kr-tkimi-filmami-w-centrum-teatru-muzyki-i-ta-ca," title="Kutno:  Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b> Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca</b><br>30 czerwca, o godzinie 18:00 odbędzie się jubileuszowa edycja Euroshorts w...</div></a> <a href="/wiadomosci,34182-radni-powiatowi-mieli-szkolenie-wiedza-wszystko-o-tablecie," title="Kutno: Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie</b><br>Tableciku, tableciku powiedz przecie, kto jest najmądrzejszy w radzie? Dziś przed...</div></a> <a href="/wiadomosci,34173-zmar-marek-w-jkowski-regionalista-i-by-y-prezes-tpzk," title="Kutno: Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK</b><br>Zmarł Marek Wójkowski  (1955-2017) – regionalista, kolekcjoner, pasjonat historii 37 pp, ...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Nauczyciele uhonorowani przez Starostę
W piątek w Hotelu Rondo podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej, wręczono nagrody nauczycielom szkół podległych Starostwu Powiatowemu w Kutnie.  Ogółem na nagrody przeznaczono 49 849  złotych. Przyznano nagrody dla czterech dyrektorów i dwudziestu pięciu nauczycieli.

Nauczyciele uhonorowani przez Starostę, ./upload/articles_pakiety/21458/03_obraz.jpg
Nauczyciele uhonorowani przez Starostę, ./upload/articles_pakiety/21458/04_obraz.jpg
Nauczyciele uhonorowani przez Starostę, ./upload/articles_pakiety/21458/07_obraz.jpg


Nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty otrzymała Barbara Korczak- dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Nowej Wsi.  Nagroda zostanie wręczona podczas łódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej przez Wojewodę Łódzkiego oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.

Za wyróżniające osiągnięcia w zakresie zarządzania i organizowania pracy placówki, za pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz opiekuńczo-wychowawczą nagrodami Starosty Kutnowskiego zostali uhonorowani:
- Marzena Kurpiewska- dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kutnie,
- Agnieszka Ryczkowska – dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Z. Balickiego w Kutnie,
- Przemysław Zawadzki – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie,
- Janusz Pawlak- dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie
Lista nauczycieli na zdjęciach. [więcej]
redaktor, 15.10.2013 10:00|czytane: 3381 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uczniem być, nauczycielem być
W Szkole Podstawowej w Szewcach Nadolnych 14 października jest zawsze ważnym dniem. To święto najmłodszych uczniów – pierwszoklasistów, którzy składają swe ślubowanie. To również czas, kiedy starsi uczniowie mogą w trakcie części artystycznej bezkarnie wcielić się w role nauczycieli i poczuć, jak to jest.

Uczniem być, nauczycielem być, ./upload/articles_pakiety/21456/01_obraz.jpg
Uczniem być, nauczycielem być, ./upload/articles_pakiety/21456/02_obraz.jpg
Uczniem być, nauczycielem być, ./upload/articles_pakiety/21456/06_obraz.jpg


Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły w obecności pani dyrektor, nauczycieli, rodziców, kolegów i koleżanek. Przyrzekali, że będą dobrymi uczniami i obywatelami. Obiecali, że zadbają o dobre imię szkoły oraz przyrodę. Zapewnili, że swoją nauką i zachowaniem będą sprawiali radość rodzicom, nauczycielom oraz swojej Ojczyźnie.

Po ślubowaniu pani dyrektor J. Jankowska pasowała każdego na ucznia Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych. W podziękowaniu mali milusińscy zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali wraz z wychowawczynią Anną Zawiślak. Wykazali się w nim zdobytą dotychczas wiedzą i zdolnościami muzycznymi.  Następnie podziękowali pani dyrektor za opiekę oraz swej pani z przedszkola Magdalenie Grabowskiej za rok mozolnej pracy nad ich charakterami. Wszyscy nauczyciele otrzymali od nich również symboliczny kwiatek. [więcej]
pismak, 15.10.2013 08:17|czytane: 1740 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Jutro premiera wierszy zebranych Marcina Barana w Kutnie
Jesienny sezon literacki Kutnowski Dom Kultury rozpoczyna nie lada gratką dla miłośników poezji. Jutro,  16 października o godzinie 18.00 w sali tarasowej KDK odbędzie się spotkanie z poetą Marcinem Baranem, którego kutnowskiej publiczności zaprezentuje jego przyjaciel poeta Marcin Świetlicki.

Jutro premiera wierszy zebranych Marcina Barana w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/21355/01_obraz.jpg


Spotkanie będzie premierą wydania wierszy zebranych poety przez krakowskie Wydawnictwo EMG. Książka Marcina Barana wydana w roku ubiegłym została uznana za najlepszą poetycką książkę  przez jury prestiżowej nagrody Silesius. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Przestrzenie Literatury” prowadzonego przez Artura Fryza. Wstęp wolny. [więcej]
kultura, 15.10.2013 08:01|czytane: 1142 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wyniki: Piłka nożna
Łódzka  Klasa Kat. Górski Gr. B
MKS Kutno –  ŁKS ŁÓDŹ 3 : 2 /3 : 1/
Bramki dla MKS: Jakub Czuba – 2, Miłosz Sienkiewicz
Trener: Jacek Czekalski [więcej]
redaktor, 15.10.2013 07:53|czytane: 1478 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

życzenia

[więcej]
wandea, 11.10.2013 07:37|czytane: 1638 razy|komentuj|czytaj cały
Dziękujemy nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty[więcej]
wandea, 12.10.2013 12:48|czytane: 1562 razy|komentuj|czytaj cały
Ogólnopolski Tydzień Kariery. Skorzystaj z warsztatów w pośredniaku
Od dziś w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kutnie odbywają konsultacje indywidualne z osobami bezrobotnymi z zakresu odkrywania własnego potencjału oraz otwarte spotkania dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i osób bezrobotnych z doradcami zawodowymi w ramach OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KARIERY pod patronatem MPIPS i  MEN pod nazwą: „Odkryj talent swój i swojego dziecka”.

Ogólnopolski Tydzień Kariery. Skorzystaj z warsztatów w pośredniaku, ./upload/articles_pakiety/21454/01_obraz.jpg


Wiele osób swoje talenty odkrywa dopiero w wieku dojrzałym, bo wcześniej nie było można, bo nikt się tym nie zajmował, bo "powiedziano, że talenty mają ci uzdolnieni artystycznie."

Dbając o to by poradnictwo zawodowe było powszechne, znane i rozumiane PUP w Kutnie  zaprasza 15-18 października w godz. 8.00 -13.00 w sali 210, 211 na konsultacje indywidualne z osobami bezrobotnymi z zakresu odkrywania własnego potencjału. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy osobiste pokój 104, 105 i telefoniczne 24 355-70 -73, 24 355 -70 -74. Warsztaty prowadzone są z zakresu analizy zainteresowań, predyspozycji i  talentów istotnych w dokonaniu wyboru dot. oferty edukacyjnej, zawodu,pracy. [więcej]
wandea, 14.10.2013 14:35|czytane: 1326 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Konsultacje organizacji pozarządowych. Program współpracy na 2014
22 października o godz.15.00 w Urzędzie Miasta Kutna odbędą się konsultacje społeczne w formie spotkania organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego współpracujących z samorządem miejskim.

W programie spotkania znalazła się informacja o realizacji współpracy w roku 2013,  omówienie projektu programu na rok 2014, konsultacje czyli możliwość zgłaszania pomysłów zadań publicznych przez organizacje oraz dyskusja.

Projekt programu
[więcej]
wandea, 14.10.2013 14:05|czytane: 1132 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Czytelnicy piszą: Prokurator przyjmuje dotacje z miasta jako szef klubu sportowego
Wielokrotnie Czytelnicy eKutno.pl w komentarzach podnosili, że Sławomir Erwiński, Prokurator Rejonowy w Kutnie jako szef klubu sportowego KKS Pro Basket (prezes zarządu) w pewnym sensie korzysta z miejskich dotacji. Powiązywali to w sugestiach z umorzeniem afery mieszkaniowej i swego rodzaju układem, który w mieście panuje.

Erwiński  nigdy, również w rozmowach z nami, nie odżegnywał się od tego, że zna prywatnie prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego. Właśnie z tego powodu próbował wyłączyć kutnowską prokuraturę z badania sprawy nieprawnie przydzielonych mieszkań komunalnych, jaka pojawiła się po skardze Anny Starczewskiej. Jej bezpośrednim skutkiem było zawiadomienie radnych miejskich złożone do Prokuratury Rejonowej w Kutnie o niezgodnych z prawem procedurach przyznawania lokali. Wówczas Prokurator Okręgowy nie wyłączył Prokuratury Rejonowej w Kutnie i skończyło się wszystko nie znalezieniem znamion przestępstwa.

Jak mówi nam prokurator Erwiński, trudno w tak małym mieście nie znać się wzajemnie. - Pana prezydenta znałem przed objęciem stanowiska szefa prokuratury. Znajomość ta w żaden sposób nie wpłynęła na badanie sprawy mieszkaniowej przez prokurator Aleksandrę Kalską. Trzeba pamiętać, że nie ja sprawę prowadziłem - mówi Sławomir Erwiński.  -Sprawa ponadto była kontrolowana przez Prokuratury Okręgową i Apelacyjną w Łodzi, nie postawiły obie żadnego zarzutu do przeprowadzonego postępowania. W tej sprawie nie było możliwości postawienia zarzutów.  Czym innym są nieprawidłowości administracyjne i zła uchwała, a czym innym przestępstwo. Nie dopatrzyliśmy się w tych działaniach jego znamion. Wystąpiliśmy zresztą do samorządu o zmianę przedmiotowej uchwały. Jeśli chodzi o miejską dotację na klub to nie pobieram żadnych pieniędzy z tytułu zajmowania stanowiska prezesa klubu, to praca społeczna. Wkrótce zresztą składam tę funkcję.

Kontrowersje czytelników również wzbudziło zatrudnienie żony prokuratora w Pini Hamburger. Wylewy ścieków i pseudo-gnojowicy pochodzącej z Pini Polonii na podkutnowskie pola jednoznacznie negatywnie kojarzą się lokalnej społeczności. Nie dla wszystkich jest jasne, że to nie ubojnia wylewa, tylko przedsiębiorca odbierający odpady od niej, zresztą przedsiębiorca czy jego kierowcy karani są mandatami za nielegalne wylewy w czasie ochronnym. Jednak proceder na tak szeroką skalę przykuwa uwagę opinii publicznej, bo ludzie na własne oczy i uszy są świadkami tych sytuacji. [więcej]
wandea, 14.10.2013 13:01|czytane: 4760 razy|128 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zarząd Powiatu poczeka na wyrok
Zarząd Powiatu w Kutnie zajął stanowisko w sprawie aktu oskarżenia wobec Danuty R. dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie. W związku z postawionymi jej zarzutami art. 218 par. 1 kk w związku z art. 12 kk nie zamierza podejmować on żadnych decyzji personalnych, bowiem do momentu zapadnięcia wyroku dyrektorka pozostaje niewinną.
Zarząd Powiatu czeka na wyrok

[więcej]
wandea, 14.10.2013 13:10|czytane: 1542 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Weekend strażaków: Upadek z wysokości, trabant w rowie i pożar sadzy w kominie
Dla strażaków z kutnowskiej jednostki weekend minął dość spokojnie. Wiadomo, jak strażacy i policja ma mniej pracy to znaczy, że mieszkańcom powiatu kutnowskiego krzywda się nie dzieje. W sobotę wyjeżdżali do wypadku w Żychlinie. Kolejny raz w tym mieście człowiek spadł z dużej wysokości.

12 października doszło również do pożaru sadzy w kominie w Żeromicach w gminie Bedlno. Strażacy tego dnia również w Imielnie zabezpieczali miejsce do lądowanie helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w związku z zasłabnięciem mieszkańca wsi.

Weekend strażaków: Upadek z wysokości, trabant w rowie i pożar sadzy w kominie, ./upload/articles_pakiety/21451/01_obraz.jpg


- Nasze działania w Żeromicach. trwały dwie godziny od 21.40. Zadysponowane zostały jednostki OSP Krzyżanów, OSP Śleszyn, JRG Kutno - podaje kpt. Zdzisław Pęgowski z Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.- Jeśli chodzi o upadek z wysokości, OSP Żychlin udzieliła mężczyźnie pierwszej pomocy i zabezpieczyła do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. To zdarzenie miało miejsce w sobotę o godz. 17.45. Czynności strażaków trwały godzinę.

W niedzielę natomiast w Świecinach gm. Nowe Ostrowy samochód marki trabant zjechał do rowu. Osobę poszkodowaną  zespół ratownictwa medycznego przewiózł do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kutnie. Kierowca, starszy mężczyzna zjechał do rowu z niewyjaśnionych przyczyn.  W akcji brały udział jednostki z OSP Łanięta i Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. [więcej]
redaktor, 14.10.2013 12:18|czytane: 1626 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Co robić po szkole?
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie zaprasza od dziś do 19 października na cykl zajęć "... po szkole" pod hasłem "Lektury szkolne inaczej".

Co robić po szkole?, ./upload/articles_pakiety/21450/01_obraz.jpg


W następnym tygodniu od 21 do 26 października dzieci mogą skorzystać z zajęć " Tu czytam" i od 26.10 do 2 listopada dzieci i młodzież poznają "Owoce Pani Jesieni". [więcej]
pismak, 14.10.2013 11:08|czytane: 1222 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Rozwiąż krzyżówkę Sanepidu
Zapraszamy do rozwiązania krzyżówki kutnowskiego Sanepidu.

Rozwiąż krzyżówkę Sanepidu, ./upload/articles_pakiety/21447/01_obraz.jpg
Rozwiąż krzyżówkę Sanepidu, ./upload/articles_pakiety/21447/02_obraz.jpg


[więcej]
pismak, 14.10.2013 09:39|czytane: 1464 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dni Papieskie z Cristiadą
Dużym zainteresowaniem cieszyła się projekcja „Cristiady” w kościołach w Żychlinie i Krośniewicach zorganizowana wczoraj przez Grzegorza Schreibera, posła Prawa i Sprawiedliwości. Termin został wybrany nieprzypadkowo – niedziela,  13 października to czas obchodów XIII Dni Papieskich.

Najpierw obraz został pokazany w Żychlinie. Na ponad dwie godziny widzowie cofnęli się w czasie do burzliwego okresu w historii Meksyku. Przypomnijmy, że w latach 20. minionego stulecia w tym kraju doszło do powstania Cristeros, po tym jak lewicowy rząd zapowiedział rozprawę z katolikami. [więcej]
redaktor, 14.10.2013 07:31|czytane: 1282 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wyniki i zapowiedzi: Piłka nożna
HURAGAN WOŁOMIN–  MKS KUTNO 1 : 2  (1 : 0)
Bramki dla MKS : Daniel Mitura, Dariusz Gorczyczewski
Trener : Paweł Ślęzak
Kierownik drużyny : Andrzej Królak

PIŁKA MŁODZIEŻOWA
ŁÓDZKA LIGA JUNIORÓW GR II
MKS TEVA KUTNO – VICTORIA GRABÓW  6 : 0 (2 : 0)
Bramki dla MKS : Emil Seklecki, Krystian Kosmala, Bartosz Kapruziak, Piotr Kierus, Bartosz Wiliński, Michał Urbański
Trener: Robert Marzec

Drużyna Kat. Deyna
Wojewódzka Liga Kat. Deyna
PELIKAN ŁOWICZ –  MKS MAVEX KUTNO  2 : 0 (0 : 0)
Trener: Tomasz Kaba [więcej]
pismak, 07.10.2013 19:30|czytane: 1143 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wyniki i zapowiedzi: Koszykówka
WOJEWÓDZKA LIGA  MŁODZICZEK – U – 14 k
MKS KUTNO –  UKS BASKET I ALEKSANDRÓW Ł.
/9 : 12, 24 : 7, 14 : 12, 19 : 17, / 66 : 48

MKS Kutno : Mariusz Łubiński – trener, Marcin BOGDAŃSKI – kierownik drużyny,   Marta ERWIŃSKA – 8, Joanna Garstka – 0,   Anna ŻEBERKIEWICZ – 0, Małgorzata ŁUKASIEWICZ – 4, Monika WITKOWSKA – 0,  Milena ADAMIAK – 3 , Kamila PIŁACIK – 9, Martyna GONIARSKA /kpt/ – 20, Karolina JANKOWSKA – 4,  Zuzanna  JĘDRZEJCZAK – 13, Magdalena Buczyńska – 2, Blanka ZAWIERUCHA – 3. [więcej]
pismak, 14.10.2013 09:09|czytane: 1179 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Wyniki: IV Powiatowe Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych w LA
W czwartek na Stadionie miejskim odbyły się IV Powiatowe Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych w LA, I rzut jesienny. Przedstawiamy wyniki drużynowe i indywidualne. II rzut (wiosenny) i podsumowanie mistrzostw 6 maja 2014. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie.

Chłopcy punktacja
Chłopcy wyniki
Dziewczęta punktacja
Dziewczęta wyniki

[więcej]
pismak, 13.10.2013 09:22|czytane: 1166 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
KKS Polfarmex Kutno wygrał na wyjeździe
Dziś w Stargardzie Szczecińskim KKS Polfarmex Kutno dosyć łatwo wygrał z zespołem SPÓJNIA Stargard Szczeciński 57:78 (11-19 5-15 22-25 19-19).

Zawodnicy z Kutna dominowali w całym spotkaniu. W dwóch pierwszych kwartach meczu drużyna z Kutna wypracowała sobie wysoką przewagę, dobrze grając w obronie i skutecznie w ataku.

W trzeciej i czwartej kwarcie zawodnicy Spójni próbowali odrobić straty ale przewaga gości była za duża.KKS Polfarmex Kutno swobodnie kontrolował grę w dwóch ostatnich odsłonach spotkania.

Spójnia Stargardzie Szczecińskim: Ejsmont 12, Koszuta 10, Wróblewski 8, Suliński 7, Bodych 6, Kwiatkowski 6, Jurewicz-Johnson 5, Soczewski 1, Wojdyr 1, Zarzeczny 1, Grudziński 0. [więcej]
redaktor, 12.10.2013 18:52|czytane: 1703 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Reminiscencje: Umarł Król. Żałobny wieczór i agape z okazji 250 rocznicy śmierci Augusta III
UMARŁ KRÓL ŻAŁOBNY WIECZÓR I AGAPE Z OKAZJI 250. ROCZNICY ŚMIERCI AUGUSTA III KRÓŁA POLSKI I ELEKTORA SAKSONII oraz wspomnienie o jego „sprawiedliwym biografie” ś.p. profesorze Jacku Staszewskim. Pałac Saski w Kutnie 5 października 2013 r.

Tego dnia przed symbolicznym tronem Augusta III w Sali Koncertowej Pałacu Saskiego w Kutnie zgromadziło się ponad pięćdziesiąt osób. Dla wszystkich chętnych, niestety, zabrakło miejsc. Przybyli m.in.: Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm, Mirosława Gal-Grabowska Starosta Kutnowski, która uroczystość objęła honorowym patronatem, Rafał Jóźwiak – Przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie, radni miejscy i powiatowi. Przyjechali goście z różnych stron Polski. Uroczystość przygotował i prowadził  Andrzej Mariusz Wieczorkowski - prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie. Zdarzenie mogło dojść do skutku dzięki wsparciu finansowemu Starosty Kutnowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu, społecznej pracy grona domowników i przyjaciół pałacu oraz wysiłkowi dwójki jego pracowników.

Reminiscencje: Umarł Król. Żałobny wieczór i agape z okazji 250 rocznicy śmierci Augusta III, ./upload/articles_pakiety/21437/01_obraz.jpg
Reminiscencje: Umarł Król. Żałobny wieczór i agape z okazji 250 rocznicy śmierci Augusta III, ./upload/articles_pakiety/21437/06_obraz.jpg
Reminiscencje: Umarł Król. Żałobny wieczór i agape z okazji 250 rocznicy śmierci Augusta III, ./upload/articles_pakiety/21437/03_obraz.jpg


O śmierci  Augusta III zapomniano w Warszawie i Dreźnie, tak jak 6 lat wcześniej nikt nie pamiętał (tamtym razem i w Wiedniu) o śmierci jego żony Marii Józefy, austriackiej cesarzówny – ostatniej królowej Polski. A ma to specyficzne znaczenie, ponieważ August III jest „monarchą skrzywdzonym” przez polską historiografię i literaturę (najczęściej pod pruskie i rosyjskie dyktando) i przez lata służył za kozła ofiarnego, którego obwiniano  odpowiedzialnością za upadek Rzeczpospolitej. Dopiero od czasu ukazania się dzieła Jacka Staszewskiego „August III Sas” powoli zaczęła postępować rehabilitacja króla z Saksonii. Przypomniano nieco naiwną, lecz w istocie trafną, ocenę jaką monarsze wystawił pamiętnikarz ks. Jędrzej  Kitowicz : „Nie miała Polska i nie będzie miała tak dobrego, tak wspaniałego i tak hojnego króla, jak miała Augusta III; oraz tak nieszczęśliwego do Polaków, iż mu nic dobrego dla kraju (choć dusznie tego pragnął) zrobić nie dozwolili, rwąc sejmy ciągle, a wszystką winę nieładu i nierządu stąd pochodzącego, na niewinnego króla składając”.

„Kanalia na polskim tronie” napisał parę lat temu pewien polski muzykolog, przebijając w poniżaniu Augusta nawet W. Konopczyńskiego z jego– „apatyczną i bezmyślną” „górą mięsa i tłuszczu”. Na pewno nie był władcą wybitnym, ani wielką osobowością, ale jak zauważył goszczący w roku 2008 w Pałacu Saskim prof. Jacek Staszewski: „ W ówczesnej Polsce nie poradziłby sobie nawet i Fryderyk Wielki”.  Musiały upłynąć dwa wieki, aby historycy i publicyści uwolniwszy się od dawnych stereotypów, mogli przystąpić do  weryfikacji ocen tego monarchy. A stereotypy były wygodne - odpowiedzialność za upadek Polski, winę za katastrofę jej państwowości, za słabość militarną i polityczną pozwalały projektować na niemieckiego króla. Skądinąd świetnie do tego nadającego się, mało sympatycznego, grubego introwertyka. Prof. Klaus Zimer, dyrektor Deutsches Historistorisches Institut w Warszawie, podczas otwarcia Pałacu Saskiego w 2004 roku powiedział: „Niemcy powinni przeprosić Polaków za obu Sasów na polskim tronie”, na co A. M. Wieczorkowski odpowiedział: „Chyba raczej powinni zrobić to Szwedzi”. [więcej]
pismak, 12.10.2013 19:30|czytane: 2433 razy|21 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Odsłonięcie odnowionego Pomnika Poległych Harcerek i Harcerzy
Dzisiaj nastąpiło uroczyste odsłonięcie przez Komendę Hufca ZHP Kutno odnowionego Pomnika Poległych Harcerek i Harcerzy na Skwerze im. hm. Pelagii Ładykowskiej-Zys w Kutnie przy ul. Grunwaldzkiej w Kutnie. Pomnik upamiętnia harcerzy poległych w latach 1920 i 1939-1945.

Odsłonięcie odnowionego Pomnika Poległych Harcerek i Harcerzy, ./upload/articles_pakiety/21435/02_obraz.jpg
Odsłonięcie odnowionego Pomnika Poległych Harcerek i Harcerzy, ./upload/articles_pakiety/21435/16_obraz.jpg
Odsłonięcie odnowionego Pomnika Poległych Harcerek i Harcerzy, ./upload/articles_pakiety/21435/18_obraz.jpg


Najpierw na skwer weszło stu harcerzy wraz z pocztem sztandarowym. Następnie hm. Agnieszka Ciesielska Komendant Hufca przywitała zgromadzonych, w szczególności Krąg Seniorów Dębowego Liścia oraz podziękowała wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do odnowienia pomnika, w tym Prezydentowi Miasta Kutna Zbigniewowi Burzyńskiemu, zastępcom prezydenta Zbigniewowi Wdowiakowi i Jackowi Boczkai. [więcej]
redaktor, 12.10.2013 16:20|czytane: 2574 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
IV miejsce "Staszica" w Finale Wojewódzkim Ligi Lekkoatletycznej
Bardzo dobrze w Finale Wojewódzkim Ligi Lekkoatletycznej wypadła męska reprezentacja Zespołu Szkół Nr 1 im. St. Staszica w Kutnie. Lekkoatleci ze „Staszica” z wynikiem 1273 pkt. zajęli IV miejsce, o 49 punktów poprawili swój rezultat z zawodów rejonowych (1224).

IV miejsce
IV miejsce
IV miejsce


Zawody odbyły się  10 października na stadionie łódzkiego AZSu. W rywalizacji chłopców wystąpiło 12 szkół z województwa łódzkiego.

Na wyróżnienie zasługuje występ: Gracjana Zielińskiego, który z bardzo dobrym czasem 4.18’85 został wicemistrzem województwa w biegu na 1500 m; Marcina Kacprzaka, który z wynikiem 50,78 sek.(rekord życiowy) zajął III miejsce w biegu na 400 m; sztafeta 4x100 m w składzie Sebastian Kopczyński, Marek Andrysiak, Marcin Kacprzak, Rafał Ewkowski z czasem 45,20 sek. zajęła IV miejsce. Trenerem reprezentacji chłopców Zespołu Szkół Nr 1 w Kutnie jest  Sławomir Podemski. [więcej]
pismak, 12.10.2013 16:49|czytane: 2134 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Street Dance Studio zaprasza na zajęcia taneczne dla dzieci oraz młodzieży
STREET DANCE STUDIO oferuje szeroką gamę ofert zajęć dla dzieci i młodzieży. Zaczynało od pracy z młodzieżą, dlatego też ma doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi oraz dobry kontakt. Młodzież wstępująca do zespołów tanecznych ma możliwość prezentowania umiejętności na konkursach, pokazach oraz największych turniejach tanecznych.

Street Dance Studio zaprasza na zajęcia taneczne dla dzieci oraz młodzieży, ./upload/articles_pakiety/21438/01_obraz.jpg


- Poznacie nowych znajomych, będziecie uczyć się ciekawych choreografii tanecznych, a to wszystko w bardzo luźnej atmosferze. Z pewnością będziecie zadowoleni z tych zajęć. Będziecie mogli wyszaleć się w rytm energicznych kawałków. Co jakiś czas organizowane są warsztaty taneczne wyłącznie dla grup prowadzonych przez naszą szkołę tańca oraz wyjazdy do innych miast. Pierwsze zajęcia są darmowe - mówi Joanna Zielińska. - Co wziąć ze sobą na zajęcia: wygodny, luźny strój, obuwie zmienne, butelkę wody, oraz uśmiech na twarzy!

Grafik zajęć dla dzieci:
Taniec nowoczesny - 4-6 lat
Program zajęć oparty jest na elementach tańca nowoczesnego, hip-hopu, łącząc techniki zaczerpnięte z innych stylów tanecznych. Maluchy nie uczą się na siłę układów tanecznych, ale dzięki ciekawym i urozmaiconym zajęciom nabierają koordynacji, rozwijają wyobraźnię i pamięć, a przy tym tańczą i świetnie się bawią! Daj swojemu dziecku możliwość odpowiedniego rozwoju i czerpania radości ze swojej nowej pasji! [więcej]
pismak, 12.10.2013 16:37|czytane: 1413 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Skarga na dyrektora ZS nr 1 zdaniem Komisji Rewizyjnej zasadna
Dziś na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kutnie zakończyło się rozpatrywanie skargi Anny Pietrzak, byłej wicedyrektor na dyrektora Janusza Pawlaka w Zespole Szkół nr 1 im. St. Staszica w Kutnie.

Przypomnijmy, Janusz Pawlak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. St. Staszica w Kutnie odwołał w maju br. z funkcji wicedyrektorki Annę Pietrzak.  Polonistka była rok temu kontrkandydatką Pawlaka w konkursie na dyrektora szkoły. W szkole od początku roku szkolnego 2012/2013 konflikt wisiał w powietrzu, wielu nauczycielom (pragnącym zachować anonimowość), nie pasował dyrektor "luzak", który mówi do nich zupełnie innym językiem, niż Andrzej Matczak.

Skarga na dyrektora ZS nr 1 zdaniem Komisji Rewizyjnej zasadna, ./upload/articles_pakiety/21434/01_obraz.jpg
Skarga na dyrektora ZS nr 1 zdaniem Komisji Rewizyjnej zasadna, ./upload/articles_pakiety/21434/02_obraz.jpg
Skarga na dyrektora ZS nr 1 zdaniem Komisji Rewizyjnej zasadna, ./upload/articles_pakiety/21434/03_obraz.jpg


Pietrzak nie ukrywała swojej niechęci do Pawlaka. Iskrzyło między nimi wielokrotnie. Wytrzymali ze sobą niespełna rok. Pawlak wręczył jej naganę, a ona złożyła skargę do Starosty Kutnowskiego, ujawniając rozmowy z rady pedagogicznej. Niezapomniany cytat z Pawlaka "Jeśli ktoś nie potrafi pogodzić się z tym, że przegrał konkurs na dyrektora i zaczyna się rejwach. Ja naprawdę jestem systematyczny, spokojny. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak się proceduje w sądach, zobaczy jak się proceduje. Jeśli ktoś sie przyspawał do stołka, ja tu jestem na 5 lat. Forever to jest tylko Pan Bóg" stało się orężem w rękach opozycji w Radzie Powiatu.

Radni w piatkowe popołudnie podjęli decyzję jednomyślnie oraz skonstruowali wnioski, uznając iż nagana udzielona wicedyrektorce nie spełniała wymogów formalnych Karty Nauczyciela i prawa pracy. Ich wątpliwości wzbudził też sam powód do udzielenia nagany nauczycielce, która swoim działaniem nie spowodowałaby szkody tylko korzyść dla szkoły.

Radni za nieodpowiednią praktykę w szkole uznali ponadto brak punktu o odwołaniu wicedyrektor w porządku obrad rady pedagogicznej.

- Nauczyciele zostali zaskoczeni, w porządku obrad nie było odpowiedniego punktu dotyczącego spraw personalnych. Dyrektor Janusz Pawlak powiadomił ich o konieczności wydania opinii na temat zwolnienia wicedyrektorki w sprawach różnych i pomimo prośby części nauczycieli nie odroczył obrad w tej kwestii do następnego posiedzenia rady - mówił Jacek Gałka, radny niezależny. - Moim zdaniem to zła praktyka i zwyczajny unik. [więcej]
wandea, 11.10.2013 23:34|czytane: 2761 razy|19 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Życie to święto. Obrazy Marka Haładudy w Galerii KDK
- Obraz jest dla mnie zapisem nie tylko refleksji intelektualnej, ale także emocji, marzeń i intuicji - mówił Marek Haładuda, artysta malarz z Poznania, którego wystawę prac od dziś można podziwiać w Galerii Kutnowskiego Domu Kultury. - Czasem inspiracją do szkicu jest oświetlone zachodzącym słońcem drzewo widziane przez okno domu. Innym razem impulsem do malowania staje się ważne życiowe wydarzenie. Cieszę się i jestem zaszczycony, że udało się w takiej przestrzeni pokazać moje obrazy. Nie byłem trochę przygotowany, że będzie ona taka duża, stąd połączenie cyklu z pracy habilitacyjnej z innym. Tak powstała właśnie moja wystawa w Kutnie Karnawał około południa.

Życie to święto. Obrazy Marka Haładudy w Galerii KDK, ./upload/articles_pakiety/21432/15_obraz.jpg
Życie to święto. Obrazy Marka Haładudy w Galerii KDK, ./upload/articles_pakiety/21432/27_obraz.jpg
Życie to święto. Obrazy Marka Haładudy w Galerii KDK, ./upload/articles_pakiety/21432/29_obraz.jpg


Dziś w galerii KDK mieszkańcy Kutna mogli uczestniczyć w wernisażu nowej wystawy Haładudy doktora hab. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne, sprowokowanej przez Dariusza Kacę, bez którego - jak mówiła Teresa Mosingiewicz, dyrektor domu kultury - by żadnej z wystaw w kutnowskiej galerii nie było. Kolejny zatem raz nieoceniony Dariusz Kaca sprawia wielką przyjemność kutnianom spragnionym sztuki.

- To, co Marek Haładuda tworzy jest zakorzenione w tradycji i jest zwartą nierozerwalną całością. Nie jest to twórczość burząca granice i łamiąca tabu w dziedzinie sztuki, ale utrwalająca i powiększająca obszar klasycznych wartości - mówił dr hab. Dariusz Kaca, który recenzował habilitację malarza.  - Malarstwo Marka Haładudy wypływające z intuicji twórczej i racjonalnego namysłu jawi się w tym kontekście niczym bastion dla obszaru prawdy i piękna, wyższego porządku i przeczucia formy rzeczy.

Na wystawie, jak mówił malarz, znalazła się prezentacja wyników jego myślenia o malarstwie i o życiu, słusznie zauważyła Maria Wierzbicka z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. [więcej]
kultura, 11.10.2013 23:01|czytane: 1481 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
OSP Grochów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Dziś w Grochowie w gminie Nowe Ostrowy odbył się uroczysty apel z okazji włączenia jednostki OSP Grochów do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Decyzja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zapadła 5 czerwca br. a wdzisiejsze piątkowe popołudnie ochotnicy z Grochowa ją odebrali i uczcili.

Na uroczystości pojawili się miedzy innymi członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Mirosław Ruciński, Wójt gminy Nowe Ostrowy Zdzisław Kostrzewa, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi brygadier Mariusz Konieczny, Naczelnik Wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi brygadier Zbigniew Łyszkowicz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie brygadier Marek Myszkowski wraz z współpracownikami.

OSP Grochów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, ./upload/articles_pakiety/21429/01_obraz.jpg
OSP Grochów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, ./upload/articles_pakiety/21429/02_obraz.jpg
OSP Grochów w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, ./upload/articles_pakiety/21429/03_obraz.jpg


-  Miejscowy proboszcz parafii założył OSP Grochów wiosną 1917 roku przy zaangażowaniu gospodarzy i właściciela majątku Romualda Różyckiego, który został pierwszym prezesm OSP. Do straży zapisało się wówczas 30 ochotników. Potem założono kółko dramatyczne, orkiestrę dętę i w 1927 r. wybudowano pierwszą remizę. W tym też roku OSP Grochów otrzymała dwucylindrową sikawkę ręcznę i 100 m węża, z własnych środków zakupiono hełmy, umundurowanie i beczki. W okresie okupacji hitlerowskiej zamarła działalność społeczna. Wielu strażaków wywieziono na przymusowe roboty do III Rzeszy. Już w 1945 roku powołano powojenny zarząd OSP z Feliksem Cichockim na czele. Na przestrzeni lat jednostka wymieniała sprzęt na nowocześniejszy, a ochotnicy podnosili swoje kwalifikacje - rys historyczny OSP Grochów przedstawił druh Ryszard Obijalski. [więcej]
redaktor, 11.10.2013 22:09|czytane: 2305 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Cristiada w kościołach w Żychlinie i Krośniewicach
Grzegorz Schreiber, poseł Prawa i Sprawiedliwości zaprasza w najbliższą niedzielę, 13 października na pokaz „Cristiady” najdroższego filmu w historii meksykańskiej kinematografii.

Obraz będzie można obejrzeć wkościołach w Żychlinie (g. 14.45) i Krośniewicach (g. 18). „Cristiada” to epicka opowieść o Powstaniu Cristeros (chrystusowców) w Meksyku w 1926 r. Wstęp bezpłatny.Ile warta jest wolność? „Cristiada” opowiada historię grupy kobiet i mężczyzn, z których każdy decyduje się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju. Fabuła filmu przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach dwudziestych wstrząsnęło dwudziestowieczną Ameryką.

Obsadzie „Cristiady” przewodzi nominowany do Oscara Andy Garcia, odgrywający rolę generała Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który początkowo uważa, że niczym nie ryzykuje, przyglądając się wspólnie z żoną (nominowana do Złotego Globu Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej. Jednakże generał, który wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę, wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia. [więcej]
wandea, 11.10.2013 21:57|czytane: 1202 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Sportowy sukces "Grabskiego"
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie  wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w Lidze Lekkoatletycznej, gdzie dziewczęta osiągnęły wielki sukces zajmując I miejsce spośród 7 drużyn, natomiast chłopcy zajęli II miejsce na 8 drużyn.

Historyczny sukces

Wynikiem tego był awans dziewcząt i chłopców do kolejnego etapu, którym był Rejon Wojewódzki. W Rejonie Wojewódzkim zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli II miejsca, dzięki czemu zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego Ligi Lekkoatletycznej. To wielkie sportowe wydarzenie odbyło się wczoraj na stadionie AZS-u Łódź. Po ostatnim etapie walki o zwycięstwo punktacja drużyn ukształtowała się następująco:

Dziewczęta:
1. II LO Bełchatów   1298
2. LO Aleksandrów Łódzki  1209
3. I LO Łowicz    1124
4. II LO Sieradz    1124
5. II LO Zduńska Wola   1106
6. ZS NR 3 w Kutnie   1104 [więcej]
redaktor, 11.10.2013 21:29|czytane: 2114 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Nagrody dla nauczycieli w mieście
Dziś w Urzędzie Miasta Kutna odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Prezydent Kutna wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych.

Nagrody dla nauczycieli w mieście, ./upload/articles_pakiety/21424/01_obraz.jpg
Nagrody dla nauczycieli w mieście, ./upload/articles_pakiety/21424/06_obraz.jpg
Nagrody dla nauczycieli w mieście, ./upload/articles_pakiety/21424/03_obraz.jpg


Łącznie we wszystkich jednostkach oświatowych w mieście fundusz nagród dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi wyniósł 258 015 zł.

Nagrodzeni to:  Mariola Lewandowska Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel dyplomowany, Beata Lipska-Kozarska Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel dyplomowany, Beata Sala Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel mianowany, Wiesław Zwarycz Szkoła Podstawowa nr 6 nauczyciel  dyplomowany, Małgorzata Borucka Szkoła Podstawowa nr 9 nauczyciel dyplomowany, Alina Limanowska Szkoła Podstawowa nr 9 nauczyciel dyplomowany, Jolanta Stasiak Szkoła Podstawowa nr 9 nauczyciel dyplomowany, Witold Borkowski Gimnazjum nr 1 nauczyciel mianowany, Artur Gierula Gimnazjum nr 1 nauczyciel dyplomowany, Beata Góreczna-Stasiak Gimnazjum nr 1 nauczyciel mianowany, Halina Barańska Gimnazjum nr 2 nauczyciel dyplomowany, Hanna Chmielecka Gimnazjum nr 3 nauczyciel dyplomowany, Iwona Pstrągowska-Oswald Gimnazjum nr 3 nauczyciel dyplomowany, Maria Ludwiczak Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 „Jarzębinka” nauczyciel dyplomowany, Anna Gajewicz Przedszkole Miejskie nr 5 „Stokrotka” nauczyciel  mianowany, Beata Głowienka Przedszkole Miejskie nr 8 „Promyczek” nauczyciel dyplomowany, [więcej]
wandea, 11.10.2013 14:33|czytane: 4214 razy|18 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Słuchobus na placu Piłsudskiego
Dziś na Placu Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie w ramach Narodowego Testu Słuchu w słuchobusie bez względu na wiek można było zbadać swój słuch. 

Słuchobus na placu Piłsudskiego, ./upload/articles_pakiety/21428/01_obraz.jpg
Słuchobus na placu Piłsudskiego, ./upload/articles_pakiety/21428/05_obraz.jpg
Słuchobus na placu Piłsudskiego, ./upload/articles_pakiety/21428/03_obraz.jpg


Audio SAT Sp. z o.o z Poznania wykonuje testy słuchu kutnian. Testy stworzone są przez ekspertów audiologii firmy Siemens. Następnie po osiągnięciu niezadawalającego wyniku badania pacjent może skonsultować się z protetykiem słuchu, który diagnozuje rozmiar niedosłuchu i doradza skorzystanie z wizyty u lekarza bądź od razu kieruje do firmy Maytone, której sklep  mieści się w Kutnie przy Sowińskiego.

Jakie są przyczyny utraty słuchu?

Eksperci w dziedzinie audiologii firmy Siemens odpowiadają: Najczęściej do utraty słuchu dochodzi wskutek procesu starzenia się, dodatkowym czynnikiem jest bardzo często przebywanie i praca w hałasie. Większość ubytków słuchu wiąże się z uszkodzeniem ucha wewnętrznego, w którym znajdują się bardzo wrażliwe komórki słuchowe, odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów dźwiękowych do mózgu. Badania wykazują, że przyczynami powstawania ubytków mogą być także choroby m.in. świnka, odra, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Schorzenia te mogą również uszkadzać ucho wewnętrzne. Tego typu ubytki słuchu mogą być skorygowane jedynie za pomocą aparatu słuchowego. Medycyna na chwilę obecną nie zna rozwiązania na wyleczenie tej wady.

Czy można nie wiedzieć, że ma się ubytek słuchu?

Niewielu lekarzy rutynowo bada słuch. Ponieważ większość osób z wadami słuchu słyszy dobrze w cichym otoczeniu, ubytek słuchu może być dużym problemem dla lekarza do rozpoznania. Dlatego warto korzystać z takich okazji, jak ta. Chętnych kutnian na test słuchu dziś nie brakowało. [więcej]
pismak, 11.10.2013 14:34|czytane: 1495 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Na Barei potrącił 17-letniego chłopaka
Kutnowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia drogowego, w którym obrażeń ciała doznał 17-letni chłopak.

Na Barei potrącił 17-letniego chłopaka, ./upload/articles_pakiety/21427/01_obraz.jpg


Do wypadku doszło wczoraj o godzinie 10.00 w Kutnie przy ulicy Barei. Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż 17-letni mieszkaniec Kutna wtargnął nagle pod jadący pojazd volvo kierowany przez 20-letniego mieszkańca Kutna. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał urazu barku i pozostał na obserwacji w szpitalu. Kutnowscy policjanci będą wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia. [więcej]
redaktor, 11.10.2013 13:23|czytane: 1622 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Do pięciu razy sztuka. Nikt nie chce terenów przy szpitalu?
Zarząd Powiatu w Kutnie ogłosił już piąty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż gruntów w okolicy szpitala.  Przeprowadzono do tej pory cztery przetargi na sprzedaż tej nieruchomości – pierwszy 19 października 2012r., drugi 21 lutego 2013 r., trzeci 27 maja br.  oraz czwarty 1 października br. Wszystkie przetargi zakończyły się wynikiem negatywnym. wydaje się, że inwestorzy nie mają pomysłu na interes, który opłacałoby się prowadzić w tym miejscu.

Nieruchomość ma 2,1299 ha, składa się z działek nr 1036/45 o pow. 1,6354 ha i nr 1036/49 o pow. 0,4945 ha, ma kształt czworokąta, jest płaska. Na jednej z działek znajduje się plac o nawierzchni betonowej oraz pozostałości studni kręgowej, na innej drzewa i krzewy. Uzbrojenie terenu – linia energetyczna, sieć wodociągowa, sieć kanalizacji deszczowej. Bezpośrednie otoczenie to od południa – budynek szpitalny i zabudowa wielorodzinna, od wschodu – działka wykorzystywana do lądowania helikoptera ratunkowego, od północny – zespół boisk sportowych do baseballa, od zachodu – ul. Kościuszki będąca drogą gminną.

Piąty przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w siedzibie Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kutnie przy ul. Królowej Jadwigi 7 w Kutnie (pokój nr 2) w 13 grudnia  o godzinie 10.00. [więcej]
wandea, 11.10.2013 13:19|czytane: 1526 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Relacja ze spotkania z Arturem Andrusem
Wczoraj odbyło się spotkanie z Arturem Andrusem zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy współpracy Biblioteki w Żychlinie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Łodzi oraz Instytutem Książki.

Relacja ze spotkania z Arturem Andrusem, ./upload/articles_pakiety/21425/01_obraz.jpg
Relacja ze spotkania z Arturem Andrusem, ./upload/articles_pakiety/21425/02_obraz.jpg
Relacja ze spotkania z Arturem Andrusem, ./upload/articles_pakiety/21425/06_obraz.jpg


Artur Andrus, artysta multimedialny, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz radiowy, poeta, autor książek, tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer, komentator „Szkła kontaktowego” spotkał się z  mieszkańcami Żychlina i nie tylko wieczorem 10 października w Sali królewskiej „Pod Wierzbą”.

Okazało się, że sympatyków Andrusa oraz miłośników dobrego humoru w gminie Żychlin nie brakuje. Zjawiły się tłumy, wypełniając po brzegi aż dwie sale. Spotkanie przebiegało w swobodnej konwencji, wręcz improwizowanej. Postawiono na publiczność oraz jej dociekliwość. Po krótkim wstępie, w czasie którego Artur Andrus opowiadał o sobie od razu spróbowano przejść do pytań od uczestników spotkania.

Publiczność  z początku dopytywała  się o to, jak pracowało się mu z Marią Czubaszek, nawiązując tym samym do książki gościa "Każdy szczyt ma swój Czubaszek".

Gość przyznał, że zasadniczo się lubią, szczególnie gdy pani Maria już wie, że nie pisze o niej książki.
Sypał dowcipami i dialogami  w tak zabawny sposób, że warto polecić spotkanie z tą osobowością każdemu na poprawę humoru. Wyjątkowa i bardzo licznie zgromadzona publiczność (prawie 200 osób)  od samego początku nawiązała wspaniały kontakt z artystą. Było wiele pytań, ciekawych spostrzeżeń. 

Gość spotkania opowiadał , … że od 14 lat wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim prowadzi Kabaretową Scenę w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej "Przechowalnia".  Bardzo ciepło wspominał  zmarłą Stefanię Grodzieńską, z którą spędził wiele czasu na scenie oraz wspólnie podróżując. Wśród wypowiedzi gościa biblioteki pojawiło się wiele anegdotek, o których wspominał jak poinformował też w innych miejscach spotkań. Śmiechom i aplauzom nie było końca. [więcej]
redaktor, 11.10.2013 13:01|czytane: 1613 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kabaret Łowcy. B w środę w Krośniewicach
16 października o godz.19.00 w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach wystąpi kabaret  Łowcy. B. Dwa bilety na wesoły wieczór w Krośniewicach wygrali: Martyna Siuda i Artur Ignaczak. Bilety będą do odebrania u organizatora przed występem.

Kabaret Łowcy. B w środę w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/21328/01_obraz.jpg


Bilety: 35 zł (grupy zorganizowane - 30 zł) do nabycia na portalu BiletyNaKabarety.pl lub w hali sportowej. [więcej]
wandea, 11.10.2013 10:37|czytane: 1988 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Wielkie święto Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej
23 października o godz. 18.00 w Kutnowskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej będzie obchodził dwa jubileusze 45-lecie powstania Zespołu oraz 5-lecie reaktywacji.

Wielkie święto Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, ./upload/articles_pakiety/21422/01_obraz.jpg
Wielkie święto Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, ./upload/articles_pakiety/21422/04_obraz.jpg
Wielkie święto Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, ./upload/articles_pakiety/21422/03_obraz.jpg


Zespół zamierza zorganizować spotkanie dla wszystkich obecnych i byłych członków zespołu.

- Prosimy o zgłaszanie się drogą mailową zespol@folklor-kutno.pl. lub telefonicznie w celu rezerwacji miejsc na obie imprezy - informuje zarząd ZPiTZK. [więcej]
kultura, 11.10.2013 09:58|czytane: 1634 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Spacerownik z domem kultury
Kutnowski Dom Kultury zaprasza jutro wielbicieli spacerów na wyprawę do lasu w Raciborowie.

eKologia: Spacerownik z domem kultury, ./upload/articles_pakiety/21421/01_obraz.jpg


- Poza hartowaniem ciała, będziemy szukać oznak jesieni, sprawdzimy też, czy przyroda już przygotowuje się do zimowego odpoczynku? Wyruszamy w sobotę 12 października autobusem linii nr 5 - mówi Jarosław Makowski z KDK. [więcej]
Papaver, 11.10.2013 08:33|czytane: 1561 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zawieszka Nieśmiertelnik Srebro +GRAWER Zdjęcia i Tekstu Idealny i modny prezent dla kobiety i mężczyzny. Wspaniały prezent na Imieniny, Urodziny, Rocznicę, Walnetynki, Dzień Kobiet, Mikołaja, oraz pod choinkę na Gwiazdkę Świąt Bożego Narodzenia... [czytaj więcej]
Kotki Oddam kotki w dobre ręce. Więcej informacji pod nr telefonu 602430567.... [czytaj więcej]
Monitoringi, alarmy Witam, oferuję usługę konfiguracji oraz montażu kamer, alarmów oraz innych systemów zabezpieczeń. Wykonuję również inne usługi informatyczne. Zapraszam.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko duże 210 cm / bardzo dobre wykonanie Mam do sprzedania duże biurko w bardzo dobrym stanie. Biurko ma ponad 1,5 metra i było robione na zamówieni a więc jest wykonane z bardzo dobrego materiału. Posiada wiele szuflad, miejsce na je... [czytaj więcej]
Fly High Production – Produkcja filmowa Firma Fly High Production to przede wszystkim profesjonalna produkcja filmów i innych form audiowizualnych, bazująca na najnowszych technologiach min zastosowaniu drona i innych technologii stabiliz... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
Odzież na sklepy, butiki, stragany Oferujemy odzież na sklepy, butiki, stragany w bardzo dobrej jakości z Niemiec i Włoch. U nas klient zamawia według osobistego zapotrzebowania (damskie, męskie, dziecięce,... [czytaj więcej]
samochód do ślubu wesele OFERUJĘ PAŃSTWU WYNAJEM LIMUZYNY AUDI w kolorze czarna perła. Samochód jest reprezentacyjny, idealny na tak wyjątkową uroczystość. Zaletą tego samochodu jest przestronne wnętrze i duży baga... [czytaj więcej]
Zespół jednoosobowy DJ Polecam jednoosobowy zespół muzyczny (klawisz i vokal na żywo)który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gram na terenie całego kraju. Wieloletnia praktyka w prowad... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny KONKRET to pięcioosobowy zespół muzyczny, który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gramy głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wieloletnia... [czytaj więcej]
Zatrudnimy pracowników Firma P.P.H.U. "ELBEMA" s.c. zatrudni pracownika na stanowisko elektromonter lub pomocnik elektromontera. Mile widziane prawo jazdy kat.B oraz uprawnienia Sep 1kV. CV proszę przesyłać na adres mail... [czytaj więcej]
Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Najlepsze rozwiązanie, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Nie pytamy o Twój cel – całą sumę możesz przeznaczyć na dowolny,... [czytaj więcej]
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Zenobiusz Biga:
1 minut temu
Rzeczniczka jest córką Mańkowskiego
Dymitr Fiut:
28 minut temu
Jaro, gratulacje i czymam ciuki za cie.
Onufry Kamiński:
38 minut temu
W Kutnie jest praca , kto chce ten pracuje tylko trzeba chcieć , ja nie narzekam . Czytaj ze zrozumieniem interes się kręci nie z kim, tylko z czym kolejny przykład prostactwa
Bonifacy Ukolicz:
52 minut temu
To z ciebie Onufry taki "komputerowy lodziarz", co do komputera - widać, co napisałeś, a co do lodów - z kim ten interes kręcisz, to staje sie coraz jasniejsze. Co do nauki to ci napisali - w Kutnie nie ma pracy dla absolwentów uniwersytetów i politechnik, a są stanowiska i praca dla absolwentow WSGK. To wystarczy.
Roman Kolumna:
2
 · 
1 godzin temu
A sekretarzem jest Pan Korowajski? Czyzby mąż sędziny która uznala winnego karkówe niby ze wplywal na swiadkow?
Onufry Kamiński:
2 godzin temu
Do Metody Głąb
Zgadzam się to co napisałeś i popieram tylko 5 osób przystąpiło do konkursu . pytam gdzie reszta społeczeństwa??
Do Bernadeta Konkurs był na stronie , ale jak widać nie szukasz tylko siedzisz i pierdzisz w stołek. Kręci cię temat co się dzieje na Policji - bo jesteś nadzwyczajnym plotkarzem i to jeszcze na dodatek pewnie bez wykształcenia.
Ja mam budkę z lodami nie mam wykształenia interes się kręci i nikomu nie zazdroszczę a wy weźcie się za naukę i przystępujcie do konkursów
Błażej Lubicz:
2
 · 
2 godzin temu
Sekretarzem w urzędzie pracy jest mąż sedziny, przed którą zeznawal ten pan.. Czy to przypadek że policjant został skazany
Szczepan Bzdura:
2 godzin temu
SANDERUS TIMES - eBiuletyn Agencji MRPiH "podkówka".Podajemy komunikat: Jeden karierowicz, abiturient i absolwent Instytutu Mniemanologii Stosowanej - emerytowany Metody Głąb (bez tytułu) - został wytrzepany, wygarbowany, wyprany, wykrochmalony, wymaglowany, położony na obie łopatki i zapędzony w kozi róg przez użytkowników portalu eKutno. Ciekawe, czy to mu pomoże w odnalezieniu właściwych kierunków i dobrych dróg? A mówią, że pralnie itd..... są niepotrzebne? ~praojciec Allexander - redaktor naczelny.
Robert Małopolski:
2 godzin temu
Pan Rafał chyba się zagalopował porównanie Kłopota do pana Bieńka jest wysoce nie na miejscu.
Szczepan Bzdura:
3 godzin temu
###"R". Toście se pogadali na najwyższym światowym poziomie. Szkoda, że tak krótko. Podobają mi się wasze rozmowy. Całą noc mogłabym was słuchać. Burzyński i Kłopotowski i cała ta cudowna Burzmanna na okrągło powinni was słuchać. Może by się zaczęli nawracać na normalność czyli na głęboką wiarę, wysoką kulturę i szlachetną naturę, czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam Was drodzy moi mądrzy dyskutanci. Dialogi kute na cztery nogi. I to jest właśnie to na co tyle lat czekałam. Się doczekałam. Ludzie zaczynają normalnie rozmawiać. Nie po rusku, nie po grecku, nie po turecku, nie po niemiecku, tylko po naszemu, po bożemu, po polsku i po chrześcijańsku. Na pewno coś dobrego z tego wyniknie. Tylko o to chodzi. Tak trzymajcie! Idzie nowe!! Bogu niech będą dzięki. ~emerytowana nauczycielka
Ewaryst Ziabka:
3 godzin temu
Panie Nwerowski mówiąc ,że problemem szpitala jest wiek pracowników po prostu pan obraził pracowników szpitala . Zapytam w jakim pan jest wieku i czy ten wiek nie jest problemem dla szpitala?
Barbara Ajsicz:
3 godzin temu
Podobno urzędnik ma poparcie PSlu, czy to prawda?
Amalgund Walczak:
2
 · 
3 godzin temu
A był, czy nie był o to jest pytanie?
Lech Kantor:
3 godzin temu
Prosimy o wypisanie zasług , może być w punktach.
Hugo Lewi:
3 godzin temu
Bolesław to uważasz ,że ci co tam pozostali i pracują to nie mają honoru? Czyżby ten jeden był tylko z honorem?
Zenon Kwasigroszek:
3 godzin temu
Faust i oni zostali tak do tej pory.
Teodor Pobłocki:
3 godzin temu
No widzisz Metody przystąpiłeś i co d..a.
Wawrzyniec Gielniowski:
4
 · 
3 godzin temu
wygraną zawdzięcza poparciu w Urzędzie Miasta, chyba pan sekretarz, bo to ,,koledzy z boiska,,
Arseniusz Błaszczyński:
4 godzin temu
Ciekawy jestem co się stało z poprzednim szefem tej komórki.
Faust Iwanoski:
6
 · 
4 godzin temu
Czy paranoik wypowiadał się w sprawach szpitala, redakcja powinna przytoczyć nieco jego "mądrości" ? Ciemny lud potrzebuje wiedzy. Też biedula podnieca się tym, co mówi - podobnie jak jego kolega pituchna.Najciekawsze artykuły
 ·  14
4 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
4 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
5 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
5 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
10 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
10 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
11 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
14 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
15 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
15 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
16 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
17 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
17 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
19 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
19 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
19 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
19 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
20 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
20 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
20 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
20 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
20 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
22 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
26 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
27 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności