eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a> <a href="/wiadomosci,34213-dni-pola-w-strzelcach," title="Kutno: Dni Pola w Strzelcach" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Dni Pola w Strzelcach</b><br>Dziś w Strzelcach odbyły się Dni Pola...</div></a> <a href="/wiadomosci,34208-ekuchnia-udka-po-maroka-sku," title="Kutno: eKuchnia: Udka po marokańsku" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>eKuchnia: Udka po marokańsku</b><br>Nieziemsko pachnące, delikatne i soczyste udka z kurczaka marynowane z aromatycznymi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34193-uczniowie-i-nauczyciele-z-kutna-nagrodzeni," title="Kutno: Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni</b><br>Dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyło się...</div></a> <a href="/wiadomosci,34187-jubileuszowy-wiecz-r-z-kr-tkimi-filmami-w-centrum-teatru-muzyki-i-ta-ca," title="Kutno:  Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b> Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca</b><br>30 czerwca, o godzinie 18:00 odbędzie się jubileuszowa edycja Euroshorts w...</div></a> <a href="/wiadomosci,34182-radni-powiatowi-mieli-szkolenie-wiedza-wszystko-o-tablecie," title="Kutno: Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie</b><br>Tableciku, tableciku powiedz przecie, kto jest najmądrzejszy w radzie? Dziś przed...</div></a> <a href="/wiadomosci,34173-zmar-marek-w-jkowski-regionalista-i-by-y-prezes-tpzk," title="Kutno: Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK</b><br>Zmarł Marek Wójkowski  (1955-2017) – regionalista, kolekcjoner, pasjonat historii 37 pp, ...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
15, 5 mln zł potrzeba na rozbudowę GOŚ
Dziś radni miejscy uchwalili  wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych na lata 2013-2015, będących w posiadaniu Grupowej Oczyszczalni Ścieków Sp. z o.o. w Kutnie. GOŚ zamierza pozyskać na rozbudowę zewnętrzne środki. Potrzeba aż 15 458 mln złotych, aby oczyszczalnia mogła przyjmować więcej ścieków. Zakładów w Kutnie wkrótce przybędzie, bowiem na terenach Podstrefy Kutno Beef Beef i UMA Investments wybudują do 2015 roku swoje fabryki.

Głównym celem planowanej w GOŚ inwestycji jest  dostosowanie oczyszczalni do przyjęcia zwiększonych ładunków zanieczyszczeń ścieków przy zapewnieniu stabilności w utrzymaniu jakości ścieków na odpływie. W ramach zadania wybudowane zostaną następujące obiekty: bioreaktor z osadnikiem wtórnym o przepustowości 8000 m3/d i pompownią osadu recyrkulowanego, stacja dmuchaw z rozdzielnią NN, zagęszczacz grawitacyjny osadu, pompownia osadu, komora pomiarowa ścieków wraz z zasuwą regulującą, stacja transformatorowa, rurociągi technologiczne, sieci zasilające i sterownicze.

Po rozbudowie oczyszczalnia będzie odbierać 28 000 m3/d ścieków o ładunku zanieczyszczeń od wskaźnika BZT5 równym 20 261 kg na dobę.

W drugim kwartale 2012 GOŚ sp. z o. o.  podpisała umowę z Biurem Projektowym Gospodarki Wodnej i Ściekowej BIPROWOD-Warszawa sp. z o. o. na opracowanie koncepcji rozbudowania oczyszczalni i opracowania programu funkcjonalno-użytkowego. W czwartym kwartale 2012 r. kutnowska spółka w wyniku przetargu podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Projektowo-Usługowym PROJ-EKO z Piły na dokumentację projektową.

Nastepnie GOŚ podpisała umowę na doradztwo w sprawie pozyskania środków zewnętrznych na ww inwestycję. I to właśnie podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Kutna wywołało wątpliwości radnych. Krzysztof W. Dębski z SLD dziwił się, że oczyszczalnia płaci za przygotowanie wniosku o grant do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, skoro w Urzędzie Miasta są specjaliści, którzy piszą wnioski unijne. [więcej]
wandea, 05.02.2013 17:00|czytane: 1905 razy|11 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Ferie w Żychlińskim Domu Kultury
Plan ferii zimowych w Żychlińskim Domu Kultury do pobrania.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

[więcej]
kultura, 06.02.2013 08:21|czytane: 1201 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzień Hakowicza w Żychlinie
4 luty to Dzień Hakowicza w ogólnopolskiej akcji społecznej Mam Haka na Raka. Już po raz 6 wystartował program skierowany do młodzieży ponadgimazjalnej, którego celem jest oswojenie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych.

Dzień Hakowicza w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/18776/01_obraz.jpg
Dzień Hakowicza w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/18776/02_obraz.jpg
Dzień Hakowicza w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/18776/03_obraz.jpg


Koncepcja Mam Haka Na Raka oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). 6 edycja kampanii poświęcona jest czerniakowi.  Pięcioro śmiałków  II A Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów  Września  w Żychlinie wraz z opiekunem Aleksandra Głuszcz wyruszyła rozdawać ulotki mieszkańcom  Żychlina.  Mimo mroźnego poranku humory dopisywały. Przede wszystkim fakt, że niewielką ulotką można kogoś uświadomić na temat czerniaka, a tym samym być może uratować zdrowie a nawet życie. W ramach akcji młodzież w szkole, a także jej pracownicy obejrzą  videolekcje dotyczące profilaktyki czerniaka. [więcej]
redaktor, 05.02.2013 16:25|czytane: 1642 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Ślęzak o marce Aquaparku Kutno i błędy matematyczne w sprawozdaniu
Paweł Ślęzak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kutnie odpowiadał dziś na sesji Rady Miasta Kutna na pytanie Komisji Budżetu, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska jak podniesie przychody Aquaparku Kutno, aby nie było straty.

Paweł Ślęzak na to pytanie wprost nie odpowiedział, za to przedstawił co robi i jak pracuje zespół parku wodnego nad wyrobionymi już dochodami. Zapewnił, że budowanie marki Aquaparku Kutno idzie pomyślnie, że oprócz promocji w mediach, akcji edukacyjnej dla III klas szkół podstawowych i I klas gimnazjów, stawia na marketing "szeptany".

Tak było po bezalkoholowym Sylwestrze 2012. Z obawą organizowaliśmy tę imprezę, bo wiadomo, ale się udała. I to właśnie potem dzięki marketingowi szeptanemu, dzięki plotkom, takie imprezy przynoszą nam rozgłos. Podobnie było z Mikołajkami, Dniem Nauczyciela - mówił dyrektor Ślęzak. - Aż 2000 osób lubi nas na facebooku. Przyjeżdżają do nas grupy mieszkańców z miejscowości w promieniu 50 km od Kutna, z Kłodawy, Chodowa, Włocławka. Z tego się cieszymy. Jesteśmy na czwartym miejscu w rankingu polskich parków wodnych na portalu infobasen.pl, a pierwsi w województwie łódzkim. W marcu wprowadzamy w fitness program Cellulit STOP i będziemy dalej walczyć o klienta.

Od czerwca do grudnia 2012 roku park wodny w Kutnie miał 150 835 wejść, najwięcej ich zanotował w lipcu i sierpniu (34 678 i 32 212). Przychody na koniec 2012 r. to 1 803 570, 85 zł, a wydatki natomiast zamknęły się w kwocie 2 716 216, 69 zł.

Radni zwrócili jednak uwagę, że przedłożone Radzie Miasta Kutna sprawozdanie ma kilka matematycznych błędów, które co prawda zbytnio obrazu finansów aquaparku nie zmieniają (pogubione po 10 000 zł w różnych rubrykach), [więcej]
wandea, 05.02.2013 15:48|czytane: 2665 razy|84 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dla seniorów świetlica we Wspólnym Domu
Już w lutym rozpoczną się cykliczne świetlicowe spotkania dla kutnowskich Seniorów organizowane przez Związek Emerytów , Rencistów i Inwalidów  Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu – w środy w godzinach 10:00 – 12:00  od 27 lutego w Centrum Organizacji Pozarządowych „ Wspólny dom” przy ul. Wyszyńskiego 11.

Uczestnicy będą mogli porozmawiać przy kawie i herbacie, spotkać się z ciekawymi ludźmi a także rozwijać swoje zainteresowania – organizatorzy spotkań mają zamiar tworzyć koła zainteresowań dla Seniorów.

Pierwsze spotkanie inauguracyjne odbędzie się wyjątkowo we wtorek  05.02.2013 o godzinie 12:30 i będzie skierowane raczej do przedstawicielek płci pięknej , gdyż została na nie zaproszona Pani Dorota Żaczek – lekarz ginekolog , która opowie o problemach zdrowotnych dojrzałych kobiet. [więcej]
redaktor, 05.02.2013 08:37|czytane: 1237 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nagroda prezydenta w dziedzinie kultury
Władze samorządowe postanowiły ustanowić Nagrodę Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości  artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz szczegółowych warunków i trybu jej przyznawania. Do tej pory prezydent wręczał nagrody nauczycielom i sportowcom, teraz przyszedł czas na twórców i animatorów kultury.

1 lutego prezydent wydał zarządzenie przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały Rady Miasta Kutna w sprawie nagrody w dziedzinie kultury. 14 lutego o godz. 15.00 w sali 403 będzie można wyrazić swoje zdanie na temat projektu uchwały. [więcej]
redaktor, 05.02.2013 08:23|czytane: 1815 razy|16 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Prezydent jednak z duszą? Starczewska wraca do domu
Afera mieszkaniowa badana przez kutnowską prokuraturę niewątpliwie rozkwita nowymi faktami. Anna Starczewska, która, jak twierdzi, została oszukana przez radnego miejskiego Tomasza Michalskiego i która zainwestowała 12 tysięcy zł we wspólne komunalne mieszkanie, upomniała się u prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego o to co, przed milionami Polaków oglądającymi polsatowski program Interwencja obiecał wiceprezydent Jacek Boczkaja. A mianowicie, że o to, że Starczewska w lokalu przydzielonym jego kontrowersyjną decyzją może zamieszkać bez problemu.

Mieszkanka Kutna w styczniu tego roku weszła pierwszy raz od marca 2012 do spornego mieszkania. Odbyło się to przy świadkach i z udziałem kutnowskiej policji, którą na ratunek wezwał radny Michalski. Wówczas też złożył on na kutnowskiej komendzie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Annę Starczewską. Jak się okazało policji potrzebny był wtedy glejt od "samego prezydenta", że kobieta może przebywać w mieszkaniu. Policjantom nie wystarczyła, bowiem umowa najmu z jej nazwiskiem, ważniejsza okazała się bumaga od władz samorządowych. Zatem pierwszy powrót Starczewskiej do swojego domu skończył się interwencją policji i zabraniem jej kluczy, a potem ... Komendant Komendy Powiatowej Policji w Kutnie przepraszał ją za działania swoich podwładnych, bo okazało się, że Starczewska ma prawo przebywać w lokalu. Klucze zostały jej zwrócone, a postępowanie przeciwko niej umorzone.

Początek afery mieszkaniowej, który wziął się od skargi  Starczewskiej na bezduszność prezydenta Kutna będzie miał zapewne dotkliwy koniec dla wszystkich stron konfliktu. Nikt z takiego starcia nie wychodzi bez siniaków czy zadrapań. Teraz władze samorządowe ze Zbigniewem Burzyńskim na czele podają pomocną dłoń mieszkance i okazuje się, że w styczniu 2013 roku może on zrobić wszystko to, czego we wrześniu 2012 r. czyli kiedy skarga była złożona, nie mógł. Moce prezydenta wzrastają z każdą kadencją. Nie dziwiłbym się gdyby nasz prezydent okazał się superbohaterem, szczególnie przed następnymi wyborami. Radni miejscy uznali skargę Starczewskiej za bezzasadną, ale po kilku miesiącach od  jej ujawnienia, wsparcie prezydenta dla Starczewskiej świadczy, że racji nie mieli, a głosowanie możemy włożyć między bajki.

Prezydent odzyskał więc duszę, a nawet serce, bo bez problemu można Starczewskiej publicznie poradzić, że ma wejść do mieszkania, bo takie jest prawo i potem ją zameldować.

Drugą próbę zamieszkania w lokalu Starczewska podjęła w ostatnią sobotę, 2 lutego. Nie udało się jednak pokonać zamków, których w drzwiach mieszkania od styczniowej jej wizyty przybyło i klucze odebrane na policji nic lokatorce nie pomogły. Z kolei radny Michalski miał kolejny powód do zgłoszenia nieprawnego działania Starczewskiej na kutnowskiej komendzie. Liczymy, że oprócz sprawy Starczewska vs Michalski panowie policjanci będą mieli jeszcze czas dla nas, innych mieszkańców Kutna. [więcej]
pismak, 04.02.2013 17:35|czytane: 4076 razy|56 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kutnowska biblioteka zaprasza na zajęcia w ferie: Spotkania z dobrą książką
Zapraszamy dzieci na Ferie w Bibliotece 2013.
11.02 – poniedziałek
             11.00 Kino w Bibliotece – literacka projekcja „101 dalmatyńczyków”
             12.00 praca plastyczna: czas karnawału
12.02 – wtorek
             11.00 Zimowy zawrót głowy z Koszmarnym Karolkiem
             12.00 praca plastyczna: zima na wesoło
13.02 – środa
             11.00 Gimnastyka mózgu – zajęcia pod kierunkiem Arlety Kacprzak
             12.00 Wesołe zabawy wśród książek – zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe
14.02 – czwartek
             11.00 Literackie walentynki: na podstawie książki Renaty Piątkowskiej „Gdyby
                       jajko mogło mówić i inne opowieści”
             12.00 zajęcia plastyczne: kartki walentynkowe [więcej]
Krecik, 04.02.2013 14:00|czytane: 1403 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Recital Stanisławy Celińskiej w Tłusty Czwartek
Recital Stanisławy Celińskiej "Piękny świat" w Kutnowskim Domu Kultury odbędzie się w Tłusty Czwartek 7 lutego o godz. 19.00. Cena biletu 30 zł. Mamy dla Państwa podwójne zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie kulturalne.  Z kasy KDK odbierze je Sylwia Chądzyńska.

Wygraj podwójne zaproszenie na recital Stanisławy Celińskiej

Program składa się z czterech części nazwanych Wiara, Nadzieja, Miłość i... Piękny Świat. To poetycko – filozoficzne rozważania o przemijaniu, radości, bólu, tęsknocie i nadziei. Poruszająca, czasem zabawna opowieść o życiu. Naturalny, spontaniczny kontakt Artystki z publicznością tworzy niepowtarzalny klimat koncertu.

Przy fortepianie artystce towarzyszyć będzie Tomasz Bajerski.
Czas trwania recitalu: ok. 95 minut [więcej]
wandea, 04.02.2013 13:55|czytane: 1715 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Nietrzeźwy weekend. Rekordzista z trzema promilami na rowerze
W sobotę o godz. 02.10 przy ul. Podrzecznej w Kutnie policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali 19-letniego mieszkańca Kutna, który kierował rowerem i miał około 2 promili alkoholu w organizmie. O  godz. 13.40 w Czesławowie policjanci z Żychlina zatrzymali 38-letniego rowerzystę z powiatu kutnowskiego, który miał około 1 promila alkoholu.

Z kolei w Dobrzelinie o godz. 14.20 żychlińscy policjanci zatrzymali również rowerzystę, 57-letniego mieszkańca powiatu, rekordzistę, który miał prawie trzy promile alkoholu. W sobotę o godz. 17.25 w Bedlnie mundurowi KP Żychlin zatrzymali 60-letniego mieszkańca Łodzi, który kierując fordem escort miał dwa promile alkoholu w organizmie. A w niedzielę o godz. 10.40 w Kutnie przy ul. Józefów policjanci OPI ujęli 68-letniego kutnianina, który poruszał się [więcej]
redaktor, 04.02.2013 13:51|czytane: 1462 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Ferie z MOSiRem
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia podczas ferii zimowych. Do pobrania.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Ferie z MOSiRem

[więcej]
redaktor, 04.02.2013 10:45|czytane: 2357 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
W piątek polska premiera filmu Nieulotne. Zapraszamy do Kina KDK
Na film Nieulotne w produkcji polsko-hiszpańskiej zapraszamy do Kina Kutnowskiego Domu Kultury 8 lutego, już w najbliższy piątek. Został on zaprezentowany i nagrodzony w ramach prestiżowego Konkursu Międzynarodowego festiwalu Sundance. Jest to drugi z rzędu film Jacka Borcucha wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co niewątpliwie jest wielkim sukcesem reżysera, ale i znaczącym osiągnięciem polskiego kina na arenie międzynarodowej.Europejska premiera filmu odbyła się w ramach 42. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w  Rotterdamie, a do polskich kin „Nieulotne” wejdzie 8 lutego.

08-13.02.2013    (od piątku do środy)
godz. 15.30   ZAMBEZIA 3D premiera
godz. 17.15   NIEULOTNE premiera
godz. 19.30   SĘP                                        

14 lutego (czwartek) WALENTYNKI W KINIE
godz. 15.00   PIĘKNE ISTOTY premiera
godz. 17.15   NIEULOTNE premiera
godz. 19.30   PIĘKNE ISTOTY premiera

„Nieulotne” to pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, pracując razem w słonecznej Hiszpanii. [więcej]
wandea, 04.02.2013 10:43|czytane: 1240 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Już niebawem ostateczne rozstrzygnięcia w I lidze brydżowej
Nadal nie zwalniają tempa brydżyści pierwszoligowego KDK1. W rundzie zasadniczej tzw. Rond Robin wywalczyli awans do najlepszej szóstki zespołów, która następnie w fazie grupowej toczyła boje już tylko ze sobą. Ta rywalizację kutnianie zdecydowanie wygrali pokonując reprezentację Polski kobiet występującą jako Connector Poznań 20:10.

Już niebawem ostateczne rozstrzygnięcia w I lidze brydżowej , ./upload/articles_pakiety/18766/01_obraz.jpg
Już niebawem ostateczne rozstrzygnięcia w I lidze brydżowej , ./upload/articles_pakiety/18766/02_obraz.jpg
Już niebawem ostateczne rozstrzygnięcia w I lidze brydżowej , ./upload/articles_pakiety/18766/03_obraz.jpg


Następnie KDK1 minimalnie uległo Steinpolowi Rzepin, w którego składzie występuje m.in. etatowy reprezentant Polski Piotr Tuszyński 14:16 i pokonało 21:9 Comfortsa Wrocław ze wschodzącą gwiazdą polskiego brydża Michałem Klukowskim. Kolejne mecze zakończyły się zwycięstwami 17:13 z prowadzonym przez kolejnego reprezentanta kraju Krzysztofa Jassema Konkretem Chełmno oraz 17:13 z Inwitem Pabianice. Zaowocowało to awansem do pierwszej czwórki, która rozegra ze sobą rywalizację w fazie play-off o mistrzostwo 1 Ligi. Kolejnym przeciwnikiem kutnian będzie albo Connector Poznań, albo Konkret Chełmno. Ewentualne zwycięstwo w tym meczu da już mistrzowski tytuł dla KDK1 Kutno, porażka spowoduje konieczność  rozegrania kolejnych spotkań o mistrzowskie tytuły.

W sezonie 2012/2013 kutnowski klub reprezentują Adam Pawłowski (kapitan), Czesław Pawłosik, Marta Maj, Przemysław Błaszczyk, Andrzej Kozikowski, Mariusz Kraśnicki, Urban Kielichowski, Wiesław Niciński, Mirosław Samujłło oraz Lech Warwocki. [więcej]
redaktor, 04.02.2013 10:14|czytane: 1692 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
eKutno z plusem: To jest moja kutnowska tradycja
Tradition, tradycja – to słowo odgrywa ważną rolę w moim ulubionym musicalu – „Skrzypku na dachu”. Kutno to dla mnie nie tylko mniej lub bardziej atrakcyjne kamienice, mniej lub bardziej czyste ulice, ale jego tradycja. Kiedy przechadzam się kutnowskimi ulicami, to co i rusz przypominają mi się ludzie, którzy tędy chodzili przede mną i zdarzenia, których to miejsce było sceną. Libretto „Skrzypka na dachu” powstało na podstawie książki Szaloma Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”.

Ten autor to jeden z najważniejszych pisarzy jidysz, jeden z mistrzów naszego kutnowskiego, najwybitniejszego spośród urodzonych w naszym mieście pisarza Szaloma Asza. Gdy idę Podrzeczną, gdy idę Zamenhofa, gdy zbliżam się do kościoła św. Wawrzyńca, gdy mijam jedyne w naszym mieście tak duże i puste wzniesienie – miejsce, gdzie był żydowski cmentarz – przypominam sobie autora „Miasteczka” i jego współbraci, których tradycja odegrała ogromną rolę w dziejach mojego miasta. Znane jest zdjęcie dorosłego już pisarza przed kutnowską macewą. Przypominam sobie autora „Męża z Nazaretu” także i dlatego, że był dla mnie pisarzem, który próbował przełamywać granice pomiędzy odrębnymi tradycjami. We fragmencie „Miasteczka” pisze tak: „Wezwanie kantora „Kochanku przybywaj” rozlega się  w uliczce, a wraz z nim rozbrzmiewa dzwon kościelny i oba głosy łączą się w jedną pobożną modlitwę”.

Lubię sobie wyobrażać Szaloma Asza, małe żydowskie dziecko, gdy pędzi wraz kolegami zobaczyć końcowe prace przy budowie kościoła św. Wawrzyńca. Może to właśnie doświadczenie kazało mu napisać te słowa. Może to przeżycie kazało mu pod koniec życia poświęcać swoje powieści wielkim postaciom chrześcijaństwa, nie bacząc na krytykę, z jaką się spotkał ze strony części środowisk żydowskich. Oczywiście nie uniknął też krytyki ze strony swoich polskich kutnowskich sąsiadów. Kiedy otrzymał order Polonia Restituta nie wszystkim to się, także w Kutnie, podobało. Ale i to jest moja tradycja i to bardzo bliska – Kutno i powiat kutnowski były wszak terenem, gdzie dużą rolę odgrywała narodowa-demokracja. Wiele było w jej przekazie rzeczy dobrych i godnych kontynuacji: patriotyzm, prymat dobra wspólnego z poszanowaniem własności prywatnej – wykwitem tej idei były Spółdzielnia „Wspólna Praca” czy Dom Dochodowy Straży Ogniowej. Tam, gdzie tradcyja ta reprezentuje judeorealizm, a nie antysemityzm – jest również mi bliska. Ponieważ szacunek i podziw dla żydowskiej tradycji nie może się przemieniać w tak dzisiaj powszechny judeoidelizm i filosmemityzm, zamykający oczy na fakt, że w teraźniejszości i tradycji każdej społeczności znaleźć można i blaski i cienie. [więcej]
pismak, 04.02.2013 09:38|czytane: 1408 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Naucz się grać w brydża sportowego
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

[więcej]
pismak, 04.02.2013 09:15|czytane: 1198 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Pijany wandal rozrabiał na dworcu
Soczewka to znana miejscowość letniskowo-wypoczynkowa koło Płocka. Korzystają tam z rekreacji liczni wczasowicze, również z Kutna. A gdzie odpoczywają mieszkańcy Soczewki? Jeden z nich, 37-letni Wacław K., rozpoczął świętowanie przedostatniego weekendu karnawału w Kutnie.

Pijany wandal rozrabiał na dworcu, ./upload/articles_pakiety/18764/01_obraz.jpg
Pijany wandal rozrabiał na dworcu, ./upload/articles_pakiety/18764/02_obraz.jpg


W piątek 1 lutego około godz. 18.50 wybił szybę w gablocie z rozkładami jazdy na peronie drugim dworca PKP w Kutnie. Został zatrzymany przez Straż Ochrony Kolei i przekazany kutnowskiej policji. Mężczyznę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, co dało wynik 1,83 promila alkoholu. Za popełnione wykroczenie zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kutnie. [więcej]
motylewski, 04.02.2013 08:42|czytane: 1702 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Medale dla pracowników kutnowskiego pośredniaka
Z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia Anna Rzeźnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu pracy oraz Iwona Kowalczyk, kierownik działu usług rynku pracy zostały uhonorowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego medalami za długoletnią służbę.

Medale przyznawane są tym pracownikom urzędów pracy, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem i rzetelnością w pełnieniu służby w administracji zatrudnienia. Odznaczenia w Urzędzie Miasta Łodzi wręczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina i wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. W uroczystości uczestniczyły również starosta kutnowski Mirosława Gal-Grabowska [więcej]
pismak, 04.02.2013 08:04|czytane: 1544 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wysoka wygrana AZS WSGK Kutno Kadet U-16
3 lutego koszykarze AZS WSGK Kutno Kadet U-16 pokonali w meczu we własnej hali drużynę MKS "Junak" Radomsko 114:93. Wyniki w kwartach: 30:17, 21:24, 30:21, 33:31.

Punkty: Jakub Świątek 20, Maciej Poznański 26, Haczyk Marcel 10, Szymon Pawlak 13, Filip Urbańczyk0, Kierzkowski Miłosz 4, Krzysztof Góral 18, Zieleziński Dawid 3, Michał Józefecki 20. Trener Karol Jażdżewski. [więcej]
redaktor, 04.02.2013 07:44|czytane: 1314 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Akademicy przegrali w Szczecinie
Wczoraj AZS Radex Szczecin wygrał z AZS WSGK Kutno 68:65. Akademicy z Kutna wystąpili osłabieni i szczecińska drużyna wykorzystała swoją szansę. Wyniki kwart: 17-14; 22-17; 12-20; 17-14. [więcej]
redaktor, 04.02.2013 07:28|czytane: 1487 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKutno z minusem: Przeciw bandytomatom
Czy warto wracać do sprawy, która parę lat temu tak rozgrzała kutnowskie środowisko? Polemika na temat kutnowskich parkomatów znalazła swoje miejsce między innymi na portalu eKutno.pl. Władza, jak w wielu sprawach, postąpiła w myśl zasady: Psy szczekają karwana jedzie dalej. Dzisiaj już większość z nas - kutnowian zmotoryzowanych przyzwyczaiła się, że bandytomaty wyciągają do nas swe bezduszne łapy i nabijają kabzę jakiejś prywatnej firmie, za zgodą naszych włodarzy.

Jednak, kiedy po raz kolejny kutnowskie bandytomaty ukradły mi 50 złotych postanowiłam do sprawy wrócić. Nie jest dla mnie problemem pobieranie opłat za parkowanie w centrum miasta. W związku ze znacznym zwiększeniem się liczby posiadanych przez nas pojazdów jest to być może racjonalne rozwiązanie. Choć co najmniej równie racjonalne byłoby zapewnienie przez miasto wystarczającej liczby miejsc do parkowania gdzieś tuż obok centrum. I zdaje się, że taka możliwość istnieje, tylko – jak zwykle nasze władze poszły po najmniejszej linii oporu – utrudniając a nie ułatwiając mieszkańcom życie.

Jednak nie pobieranie opłat, a sposób ich pobierania i co za tym idzie karania za ich nieuiszczenie budzi mój opór. Jest w moim przekonaniu nadużyciem władzy wobec obywatela.

Opiszę teraz sytuację, w której po raz kolejny, prywatny przedsiębiorca, za zgodą władz miasta, wyrwał z mojego szczupłego budżetu (na pewno szczuplejszego niż portfel prezydenta, jego zastępców i większośći radnych) 50 złotych. Przejeżdżałam przez centrum, chcąc zdążyć zawieźć mojego małego Ziutka do babci i zaraz potem siebie dowieźć do pracy. Nagle Ziutek, dawno już tego nie robił, rozdarł się wniebogłosy – chcę siku! Cóż było robić. Zatrzymałam się. Na szczęście było miejsce do parkowania, wyjmuję Ziutka z fotelika i nerwowo szukam w portmonetce jakiś drobnych, by zaspokoić miejskie władze. Niestety nie znajduję. Coż robić. Macham na to wszystko ręką i pędem do szaletów miejskich. Tam okazuje się, że Ziutek musi coś grubszego. Trwa to trochę dłużej niż siku. Wracam i czasu mam niewiele. Ruszam niewiele myśląc. Zawożę potomka do babci a siebie dostarczam do pracy. Niestety, za wycieraczką mam kwitek, z którego wynika, żem bandyta i mam zapłacić. Nie zdążę dzisiaj do biura zdzierców, bo wtedy łaskawie wzięliby ode mnie 35 złociszy, więc będę musiała 50. [więcej]
pismak, 04.02.2013 07:24|czytane: 1623 razy|13 komentarzy|komentuj|czytaj cały
"Dziewiątka" na Halowych Mistrzostwach Województwa Młodzików
W minioną sobotę młodzi lekkoatleci Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dziewiątka” startowali w Halowych  Mistrzostwach Województwa Młodzików (rocznik 1998-99) w Łodzi.Najwyższe osiągnięcie na tej imprezie zanotowała Natalia Kołodziejczak, która w biegu na 60 m ppł. wywalczyła tytuł mistrzyni województwa, bijąc po drodze dwukrotnie rekord życiowy – 9,80 s w eliminacjach i 9,68 s w finale. Natalia bardzo dobrze wypadła także w biegu na 300 m zajmując w łącznej punktacji piąte miejsce (zwyciężyła w trzeciej serii z czasie 47,36 s).

Bieg na 60 m ppł. to koronna konkurencja młodszych o rok koleżanek klubowych Natalii, Aleksandry Snopkowskiej i Emilii Kuźmin.

Ola zajęła piąte miejsce w finale A uzyskując czas 10,38 s (w eliminacjach 10,25 s-rekord życiowy zawodniczki), natomiast Emilia została sklasyfikowana na siódmym miejscu (zwyciężyła w finale B w czasie 11,24 s (w eliminacjach 11,03 s) - mówi trener Jacek Kudła.

Bliska zdobycia medalu była skoczkini wzwyż Sandra Kucharska, która w konkursie przeskoczyła poprzeczkę zawieszoną na wysokości 140 cm (wyrównany rekord życiowy). Wynik ten pozwolił naszej zawodniczce uplasować się na piątej pozycji (w biegu na 60 m Sandra w eliminacjach uzyskała 9,56 s). [więcej]
redaktor, 03.02.2013 16:22|czytane: 1674 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Oszczędności w MKS. Drużyna rezerw wycofana z rozgrywek
Trwa wdrażanie planu oszczędnościowego w MKS Kutno. Klubowi działacze szukając dodatkowych środków finansowych na bieżącą działalność, podjęli decyzję o wycofaniu drużyny MKS II Kutno z rozgrywek rundy wiosennej 2012/2013 Łódzkiej Ligi Okręgowej.

Oszczędności w MKS. Drużyna rezerw wycofana z rozgrywek, ./upload/articles_pakiety/18759/01_obraz.jpg


Pod uchwałą w tej sprawie podpisało się pięciu członków zarządu klubu, na czele z prezesem Zdzisławem Bartolem (treść całej uchwały poniżej). Piłkarze drużyny rezerw otrzymali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Za wycofanie z rozgrywek MKS II Kutno, klub będzie musiał zapłacić Łódzkiemu Związkowi Piłki Nożnej – 1200 złotych.

Przypomnijmy, że w tym roku MKS otrzymał kwotę 580 tysięcy złotych dotacji miejskiej na rzecz seniorskich drużyn piłkarskich. 60 procent tej kwoty to wydatki na pensje zawodników I drużyny, 20 procent stanowiły natomiast pensje piłkarzy rezerw. Mniejsza dotacja spowodowała, że w klubie wprowadzono wariant oszczędnościowy. Zrezygnowano m.in. z obozu przygotowawczego piłkarzy oraz renegocjowano umowy. [więcej]
redaktor, 03.02.2013 16:10|czytane: 1388 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Dzień otwarty w "Szóstce"
7 lutego  w godz. 15.30 – 17.30 w Szkole Podstawowej  nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie odbędzie się „Dzień otwarty”. Tego dnia rodzice i dzieci będą mogli zwiedzić wszystkie sale, w których codziennie odbywają się lekcje. Zapraszamy przyszłych uczniów z rodzicami. [więcej]
pismak, 03.02.2013 13:09|czytane: 1287 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Błogosławieni debiutujący poeci. Karolina Chyła o literaturze, muzyce i trudnej drodze do słowa
Karolina Chyła ma 17 lat, nie widzi, ma piękny głos, jak to się mówi radiowy. Wypowiada się z erudycją i lekkością, tak że sławni oratorzy mogą jej spokojnie pozazdrościć. Urocza młoda dziewczyna jest poetką na dobrej drodze do znalezienia własnego języka, aby potem w wierszach stawiać tylko same kropki nad i. Dla kilkudziesięciu kutnian czwartkowe spotkanie z nią i jej debiutancką książką pt. Debiut przed debiutem powinno zapaść głęboko w pamięć.

Błogosławieni debiutujący poeci. Karolina Chyła o literaturze, muzyce i trudnej drodze do słowa, ./upload/articles_pakiety/18744/04_obraz.jpg
Błogosławieni debiutujący poeci. Karolina Chyła o literaturze, muzyce i trudnej drodze do słowa, ./upload/articles_pakiety/18744/02_obraz.jpg
Błogosławieni debiutujący poeci. Karolina Chyła o literaturze, muzyce i trudnej drodze do słowa, ./upload/articles_pakiety/18744/03_obraz.jpg


Chyła do Kutnowskiego Domu Kultury przyjechała na zaproszenie Artura Fryza. Jest laureatką pierwszej nagrody w ubiegłorocznym Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza w ramach VIII Festiwalu Złoty Środek Poezji. Wygrała wówczas ze znakomitymi polskimi poetami, mającymi już za sobą kilka książek poetyckich. Dlaczego spodobała się szacownemu jury, w którym zasiedli Janusz Drzewucki, Izabela Fietkiewicz-Paszek i Grażyna Baranowska i nam w czwartek?

Dlatego, że jest iskierką, świeżym powiewem, nadzieją, białym krukiem w świecie, w którym już dawno nie czyta się literatury, nie chłonie się jej z taką pasją jak kiedyś. Karolina wprost połyka książki i jak mówi, nie ma literackiego gatunku, który byłby jej obcy. Czytam dużo prozy i to ją jednak stawiam przed poezją. Trudno mi powiedzieć co lubię, pewnie łatwiej mówić o tym za czym nie przepadam - mówiła Karolina. - Ale dziś jest wyjątkowy dzień, chciałabym mówić tylko o pozytywach. Nie dziwi więc jej poprawna polszczyzna i erudycja, zapał z jakim dyskutuje. Dla młodych ludzi zgromadzonych w Galerii Sztuki w KDK i nie tylko dla nich, Chyła jest znakomitym przykładem zaszczepionegow dzieciństwie ziarenka intelektualnego rozwoju.

Poetka oprócz literatury przepada za muzyką. Muzyka towarzyszy mi od początku, lubię różnorodność, dużo słucham country i bluesa - mówiła. -Myślę, że muzyka wkrótce też stanie się tematem mojej poezji, kiełkują we mnie już słowa. Teraz wiem, że być może przedwczesny był mój debiut książkowy. Piotr Matywiecki, z którym systematycznie koresponduję twierdzi, że następna książka przynajmniej za dwa lata. [więcej]
wandea, 03.02.2013 12:55|czytane: 1424 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Turniej Halowej Piłki Nożnej RAJSPORT CUP 2013
Wczorajszy Turniej Halowej Piłki Nożnej  RAJSPORT CUP 2013 w Bedlnie rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych, w obu wystąpiło po sześć zespołów.

 Turniej Halowej Piłki Nożnej  RAJSPORT CUP 2013, ./upload/articles_pakiety/18757/01_obraz.jpg
 Turniej Halowej Piłki Nożnej  RAJSPORT CUP 2013, ./upload/articles_pakiety/18757/02_obraz.jpg
 Turniej Halowej Piłki Nożnej  RAJSPORT CUP 2013, ./upload/articles_pakiety/18757/03_obraz.jpg


W sobotę od godzin porannych walczyli chłopcy z rocznika 2002 i młodsi a  po południu grali ich starsi koledzy urodzeni w roku 2000.  Zwycięzców rywalizacji wyłoniono grając systemem „ każdy z każdym”. W młodszej kategorii rywalizowali: GKS Bedlno, AP Kutnowskie Lwy, AP Kutnowskie Lwy II, MKS Orkan Sochaczew, Start Złaków Borowy, Drużyna Św. Mikołaja Krośniewice.

Do ostatnich spotkań ważyły się losy zwycięzcy turnieju. Ostatecznie zasłużenie na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Krośniewic, drugie miejsce zajęła AP Kutnowskie Lwy a trzecie gospodarz - GKS Bedlno.  Za najlepszego zawodnika turnieju uznano Huberta Stolarczyka z AP Kutnowskie Lwy, a najlepszym bramkarzem imprezy został Miłosz Szałamacha -Krośniewice.

Drużyna ŚM Krośniewice 13 pkt.
AP Kutnowskie Lwy 11 pkt.
GKS Bedlno 6 pkt.
Orkan Sochaczew 6 pkt.
Start Złaków Borowy 4 pkt.
AP Kutnowskie Lwy II 1 pkt. [więcej]
redaktor, 03.02.2013 10:52|czytane: 2056 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
AZS WSGK TEVA Kutno trzecia w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Koszykówki
Wczoraj drużyna AZS WSGK TEVA KUTNO (U-13) prowadzona przez Sławomira Rybarczyka (asystent Tomasz Psurski) rozegrała mecz wyjazdowy ze Startem Łódź. Nasza drużyna dużo lepiej rozpoczęła mecz od gospodarzy  zdobywając na początku 6 punktów z rzędu następnie gra się wyrównała, tę kwartę wygraliśmy 18:11.

 AZS WSGK TEVA Kutno trzecia w  w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Koszykówki

Druga kwarta padła także łupem drużyny AZS i po pierwszej połowie prowadziliśmy 42:29. Druga połowa to dalsza dobra gra młodych koszykarzy z Kutna ,którzy wygrali drugą połowę 43:28 i całe spotkanie 85:57  (18:11); (24:18);(19:17); (24:11). Drużyna AZS WSGK TEVA Kutno z 6 zwycięstwami i 4 porażkami zajmuje trzecie miejsce w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Koszykówki.

Dla drużyny punktowali: Maciej Wiercioch -12 ,Mateusz Socik-4,Mateusz Rosa -6,Mateusz Błażejczyk -4,Urbaniak Dawid -10,Urbański Miłosz -2, Bartosz Kubiak -26,Lewandowski Artur -7,Michał Popławski-8,Kowalski Kacper-6. [więcej]
redaktor, 03.02.2013 10:02|czytane: 1280 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Bal Karnawałowy w Gołębiewie Starym
W piątek, 1 lutego odbył się Bal Karnawałowy w Krainie Młodych Odkrywców. Impreza została zorganizowana przez Spółdzielnię Socjalną K-5 i Ośrodek Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.

Bal Karnawałowy w Gołębiewie Starym, ./upload/articles_pakiety/18753/01_obraz.jpg
Bal Karnawałowy w Gołębiewie Starym, ./upload/articles_pakiety/18753/02_obraz.jpg
Bal Karnawałowy w Gołębiewie Starym, ./upload/articles_pakiety/18753/03_obraz.jpg


Od 16.00 do 18.00 dzieci uczestniczyły w znakomitej zabawie karnawałowej prowadzonej przez Party Projekt Kids. Tańce- hulańce, gry i zabawy, kolorowa chusta, rękaw wielkoluda, pompowane rury do skakania, czy mata z rzepu do przyklejania się- to tylko część atrakcji piątkowego balu.

Gościem specjalnym imprezy był Klaun PePe, robiący ogromne bańki mydlane. Na zakończenie tegorocznego balu, uczestnicy otrzymali kolorowe dyplomy za udział w zabawie karnawałowej. Kutnowska firma prowadziła bal karnawałowy w Krainie Młodych Odkrywców już po raz drugi. W zabawie uczestniczyło ponad 40 dzieci z rodzicami. Udział w balu był bezpłatny. [więcej]
Krecik, 02.02.2013 09:25|czytane: 2610 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
W zaczarowanym lesie - bal karnawałowy w KDK
Dziś w Kutnowskim Domu Kultury w zaczarowanym lesie bawiły się biedronki, leśne skrzaty, Spiderman, pszczółka, kotek, pojawił się nawet góral spod samiuśkich Tater, anioły, księżniczki. Nie obyło się bez interwencji małego pana policjanta.

W zaczarowanym lesie - bal karnawałowy w KDK, ./upload/articles_pakiety/18752/01_obraz.jpg
W zaczarowanym lesie - bal karnawałowy w KDK, ./upload/articles_pakiety/18752/56_obraz.jpg
W zaczarowanym lesie - bal karnawałowy w KDK, ./upload/articles_pakiety/18752/23_obraz.jpg


Dzieci i rodzice uczestniczyli w konkursach, wygrywając łakocie. W przerwie od tanecznej zabawy goście zaczarowanego lasu mogli wykazać się talentami plastycznymi. [więcej]
Krecik, 01.02.2013 22:42|czytane: 2572 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Audyt wewnętrzny w samorządzie miejskim
Plan audytu wewnętrznego Urzędu Miasta Kutna w 2013 roku z 31 grudnia ub.r. zakłada kontrolę w 21 instytucjach samorządowych, w tym w kutnowskim magistracie. Kontroli poddane będą m.in. szkoły, gimnazja, przedszkola, ZNM, MOPS, KDK, MOSiR.

Planowane tematy audytu to "Planowanie i realizacja zadań, umów z zakresu zimowego utrzymania dróg oraz utrzymania cmentarza miejskiego", "Gospodarowanie mieniem oraz poprawność przeprowadzonej inwentaryzacji majątku" oraz "Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników Urzędu Miasta Kutna".

Plan oparty został na wynikach analizy ryzyka, w ramach której wyodrębniono 19 obszarów ryzyk. W ramach każdego z obszarów ryzyka wyodrębnione zostały szczegółowe zakresy tematyczne. Spośród analizowanych obszarów wybrano te, które obarczone zostały największą wagą. W ten sposób zaplanowano do przeprowadzenia w 2013 roku w Urzędzie Miasta Kutno trzy zadania zapewniające (zadania podstawowe do przeprowadzenia wynikające z wykonanej analizy ryzyka) oraz jedno zadanie doradcze (zadanie dodatkowe), którego przedmiotem badania będzie Urząd Miasta Kutno oraz jednostki organizacyjne miasta Kutna - informuje Joanna Brylska, Kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Kutna.

Tak szeroki audyt nie jest jak informuje Biuro Prasowe czymś wyjątkowym. Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest systematyczna ocena kontroli zarządczej oraz czynności doradcze.

Dotychczasowym efektem audytu w ostatnich dwóch latach były np. propozycje zmiany organizacyjnej w obsłudze księgowej KDK, propozycje zmian w zakresie regulacji wewnętrznych dotyczących zamówień publicznych do 14 000 [więcej]
redaktor, 01.02.2013 10:28|czytane: 2049 razy|33 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Marzenia o wolności? Palili trawkę w pociągu
31 stycznia o godz. 0:25 na odcinku Żychlin – Stara Wieś, podczas patrolu pociągu relacji Warszawa Wschodnia – Szczecin Główny, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Kutnie wyczuli silną woń marihuany wydobywającą się z jednego z przedziałów, w którym podróżowało dwóch młodych mężczyzn.

Gdy podróżni zauważyli mundurowych, jeden z nich wyrzucił przez okno niewielką ilość suszu roślinnego nieznanego pochodzenia obwiniętego w folię. Na prośbę funkcjonariuszy podróżni okazali zawartość plecaka, w którym znajdowała się niewielka ilość marihuany. Zabezpieczony przez Straż Ochrony Kolei susz ważył 0,673 g.

Ujęci dwaj dwudziestolatkowie: Mateusz M., z Bodzanowa i Adrian W., mieszkaniec Krakowa, zostali przekazani do dyspozycji funkcjonariuszy policji z Komendy Powiatowej w Kutnie. [więcej]
motylewski, 01.02.2013 10:03|czytane: 1912 razy|17 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Konkurs na maski z disneyowskich bajek rozstrzygnięty
27 stycznia, w środę w krośniewickim Ośrodku Kultury został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, którego tematem były maski karnawałowe. W tegorocznej edycji dzieci wykonywały maski postaci z bajek Walta Disneya. Do konkursu zgłoszono 52 prace. Jury nagrodziło 18 autorów w trzech kategoriach wiekowych.

Konkurs na maski z disneyowskich bajek rozstrzygnięty, ./upload/articles_pakiety/18749/01_obraz.jpg
Konkurs na maski z disneyowskich bajek rozstrzygnięty, ./upload/articles_pakiety/18749/02_obraz.jpg
Konkurs na maski z disneyowskich bajek rozstrzygnięty, ./upload/articles_pakiety/18749/03_obraz.jpg


Kategoria I- Przedszkolaki
I miejsce Karolina Szczodrowska- Szkoła Podstawowa Fundacji Elementarz z Oddziałem Przedszkolnym w Jankowicach
II miejsce Katarzyna Cieślachowska- Miejskie Przedszkole w Krośniewicach
III miejsce Maria Anuszkiewicz- Miejskie Przedszkole w Krośniewicach
Wyróżnienia: Natalia Madalska, Hubert Szadkowski, Wiktoria Duklas, Amelia Matczak -Miejskie Przedszkole w Krośniewicach

Kategoria II- uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
I miejsce Jakub Smulczyk- Szkoła Podstawowa im. gen. W. Andersa w Nowem
II miejsce Julia Szczodrowska- Szkoła Podstawowa Fundacji Elementarz z Oddziałem Przedszkolnym w Jankowicach
II miejsce Julia Jędrzejczak- Szkoła Podstawowa im. gen. W. Andersa w Nowem
III miejsce Magdalena Ciesielska- Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach
III miejsce Martyna Szadkowska-  Szkoła Podstawowa im. gen. W. Andersa w Nowem [więcej]
Krecik, 01.02.2013 08:55|czytane: 1431 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Ferie z kulturą w Krośniewicach
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Ferie z kulturą w Krośniewicach
[więcej]
pismak, 01.02.2013 08:53|czytane: 1084 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziury są już łatane
Trwa łatanie kutnowskich dróg. Ostrzegamy więc kierowców, aby kiedy zobaczą pracę robotników nie dostawali udaru, zawału, wylewu lub zwyczajnie nie popłynął potok słów powszechnie uznawanych za waulgarne,  bo to wszystko dla naszego dobra, a łatać dziury kiedyś przecież trzeba. Wczoraj  naprawiono nawierzchnię na ul. Łąkoszyńskiej i Troczewskiego.

Zaplanowane są  prace na ul. Jana Pawła II, skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej  z ul. 29-go Listopada, Szpitalnej, Północnej od ul. Tarnowskiego do ul. Skłodowskiej, Staszica od ul. Kościuszki do ul. Lelewela, rondo Solidarności, Oporowskiej, Józefów, Krzywoustego, Toruńskiej - od firmy Bakoma do granic miasta. [więcej]
pismak, 01.02.2013 08:04|czytane: 1329 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Woda żywa i punkowy pazur
Surrealistyczna „Sobotnia Góra” opowiada historię trzech braci, którzy próbują wskrzesić swoją zmarłą matkę. Radzi im Wielka Zielarka. Matce już tylko może pomóc woda żywa ze specjalnego źródła na Sobotniej Górze. Dzisiejszy wyjątkowy seans  filmu niemego czarno-białego, nakręconego na podstawie baśni,  do którego na żywo zagrał zespół Czerwie obejrzało w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury niewielu kutnian. A wielka szkoda, bo nieczęsto zdarza się tak wysublimowane wydarzenie kulturalne w naszym mieście.

Woda żywa i punkowy pazur , ./upload/articles_pakiety/18736/01_obraz.jpg
Woda żywa i punkowy pazur , ./upload/articles_pakiety/18736/06_obraz.jpg
Woda żywa i punkowy pazur , ./upload/articles_pakiety/18736/03_obraz.jpg


Wierni kinomani, poszukujący nowych wartości, tajników sztuki filmowej mogli razem z realizatorami filmu Zdzisławą Filipiak, Małgorzatą Winter, Martą Filipiak i Łukaszem Owczarzakiem podążyć tą samą drogą co twórcy początków kina. Historia braci, którzy podejmują wyzwanie uratowania matki ze szpon śmierci jest bardzo uniwersalna i ma proste przesłanie. Nikt nie jest zbyt słaby aby pokonać pokus, aby dotrzeć do celu.  Próbować trzeba. Zawsze. Pierwszy z braci najdzielniejszy nie posłuchał Wielkiej Zielarki obejrzał się i zamienił w kamień, drugi podobnie, trzeci najsłabszy, przeciętny, niczym niewyróżniający się, mając w pamięci jej słowa wytrzymał lęki, pokonał strach i ograniczenia, dotarł do wody żywej. [więcej]
wandea, 01.02.2013 00:37|czytane: 2020 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
I nagroda w Turnieju Jednego Wiersza "O Laur Celiny Dangel Fijałkowskiej" dla Kingi Sobczak
Turniej Jednego Wiersza o Laur Celiny Dangel-Fijałkowskiej jak zawsze cieszył się dużym powodzeniem młodych poetów z powiatu kutnowskiego. Dziś w Kutnowskim Domu Kultury w siódmej jego edycji zaprezentowało swoją twórczość 20 osób z Gimnazjum nr 1 i 2 w Kutnie, Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego, Bursy nr 1, Zesspołu Szkół nr 4 w Kutnie, ZS w Żychlinie.

W jury turnieju zasiedli: Grażyna Baranowska- poetka, animatorka kultury przewodnicząca jury, Mira Michalska- poetka, Maciej Walczak - dziennikarz, poeta i Milena Kusiak, studentka polonistyki, laureatka Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Rymkiewiczowskiego.

Jury postanowiło nie przyznawać Lauru Celiny Dangel-Fijałkowskiej, choć podkreśliło wysoki poziom tekstów młodych poetów i wyraźnie wskazało, że co roku poziom ten rośnie.

I nagroda w Turnieju Jednego Wiersza
I nagroda w Turnieju Jednego Wiersza
I nagroda w Turnieju Jednego Wiersza


Cieszy nas, że młodzi ludzie poruszają tematy egzystencjalne, że mierzą się z trudnym, może jeszcze nie na ich wiek uogólnieniem problemów, już próbują refleksji, próbują wreszcie znaleźć drogę do swojego, własnego języka poetyckiej wypowiedzi - mówi nam Grażyna Baranowska, przewodnicząca jury.

Było nam ciężko podjąć decyzję. naprawdę wysoki poziom tekstów z różnorodną tematyką od erotyków po lirykę i wiersze religijne - dodaje Mira Michalska.

Jury przyznało natomiast I nagrodę 250 zł Kindze Sobczak z ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie, II nagrodę 200 zł Ewelinie Katarzyńskiej z ZS nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie, III nagrodę 100 zł, Aleksandrze Walczak z Gimnazjum nr 2 w Kutnie oraz wyróżnienie 50 zł, Katarzynie Matuszak również z GM nr 2, Marta Gruszkiewicz otrzymała bilet na kabaret "Słoiczek po cukrze", Aleksandra Lachowicz bilet na koncert bardów "Piosenki nie tylko o miłości". [więcej]
wandea, 31.01.2013 22:31|czytane: 2063 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zawieszka Nieśmiertelnik Srebro +GRAWER Zdjęcia i Tekstu Idealny i modny prezent dla kobiety i mężczyzny. Wspaniały prezent na Imieniny, Urodziny, Rocznicę, Walnetynki, Dzień Kobiet, Mikołaja, oraz pod choinkę na Gwiazdkę Świąt Bożego Narodzenia... [czytaj więcej]
Kotki Oddam kotki w dobre ręce. Więcej informacji pod nr telefonu 602430567.... [czytaj więcej]
Monitoringi, alarmy Witam, oferuję usługę konfiguracji oraz montażu kamer, alarmów oraz innych systemów zabezpieczeń. Wykonuję również inne usługi informatyczne. Zapraszam.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko duże 210 cm / bardzo dobre wykonanie Mam do sprzedania duże biurko w bardzo dobrym stanie. Biurko ma ponad 1,5 metra i było robione na zamówieni a więc jest wykonane z bardzo dobrego materiału. Posiada wiele szuflad, miejsce na je... [czytaj więcej]
Fly High Production – Produkcja filmowa Firma Fly High Production to przede wszystkim profesjonalna produkcja filmów i innych form audiowizualnych, bazująca na najnowszych technologiach min zastosowaniu drona i innych technologii stabiliz... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
Odzież na sklepy, butiki, stragany Oferujemy odzież na sklepy, butiki, stragany w bardzo dobrej jakości z Niemiec i Włoch. U nas klient zamawia według osobistego zapotrzebowania (damskie, męskie, dziecięce,... [czytaj więcej]
samochód do ślubu wesele OFERUJĘ PAŃSTWU WYNAJEM LIMUZYNY AUDI w kolorze czarna perła. Samochód jest reprezentacyjny, idealny na tak wyjątkową uroczystość. Zaletą tego samochodu jest przestronne wnętrze i duży baga... [czytaj więcej]
Zespół jednoosobowy DJ Polecam jednoosobowy zespół muzyczny (klawisz i vokal na żywo)który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gram na terenie całego kraju. Wieloletnia praktyka w prowad... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny KONKRET to pięcioosobowy zespół muzyczny, który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gramy głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wieloletnia... [czytaj więcej]
Zatrudnimy pracowników Firma P.P.H.U. "ELBEMA" s.c. zatrudni pracownika na stanowisko elektromonter lub pomocnik elektromontera. Mile widziane prawo jazdy kat.B oraz uprawnienia Sep 1kV. CV proszę przesyłać na adres mail... [czytaj więcej]
Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Najlepsze rozwiązanie, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Nie pytamy o Twój cel – całą sumę możesz przeznaczyć na dowolny,... [czytaj więcej]
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Mikołaj Baranowski:
8 minut temu
Pisssssofff
Zenobiusz Biga:
16 minut temu
Rzeczniczka jest córką Mańkowskiego
Dymitr Fiut:
42 minut temu
Jaro, gratulacje i czymam ciuki za cie.
Onufry Kamiński:
52 minut temu
W Kutnie jest praca , kto chce ten pracuje tylko trzeba chcieć , ja nie narzekam . Czytaj ze zrozumieniem interes się kręci nie z kim, tylko z czym kolejny przykład prostactwa
Bonifacy Ukolicz:
1 godzin temu
To z ciebie Onufry taki "komputerowy lodziarz", co do komputera - widać, co napisałeś, a co do lodów - z kim ten interes kręcisz, to staje sie coraz jasniejsze. Co do nauki to ci napisali - w Kutnie nie ma pracy dla absolwentów uniwersytetów i politechnik, a są stanowiska i praca dla absolwentow WSGK. To wystarczy.
Roman Kolumna:
2
 · 
2 godzin temu
A sekretarzem jest Pan Korowajski? Czyzby mąż sędziny która uznala winnego karkówe niby ze wplywal na swiadkow?
Onufry Kamiński:
2 godzin temu
Do Metody Głąb
Zgadzam się to co napisałeś i popieram tylko 5 osób przystąpiło do konkursu . pytam gdzie reszta społeczeństwa??
Do Bernadeta Konkurs był na stronie , ale jak widać nie szukasz tylko siedzisz i pierdzisz w stołek. Kręci cię temat co się dzieje na Policji - bo jesteś nadzwyczajnym plotkarzem i to jeszcze na dodatek pewnie bez wykształcenia.
Ja mam budkę z lodami nie mam wykształenia interes się kręci i nikomu nie zazdroszczę a wy weźcie się za naukę i przystępujcie do konkursów
Błażej Lubicz:
2
 · 
2 godzin temu
Sekretarzem w urzędzie pracy jest mąż sedziny, przed którą zeznawal ten pan.. Czy to przypadek że policjant został skazany
Szczepan Bzdura:
2 godzin temu
SANDERUS TIMES - eBiuletyn Agencji MRPiH "podkówka".Podajemy komunikat: Jeden karierowicz, abiturient i absolwent Instytutu Mniemanologii Stosowanej - emerytowany Metody Głąb (bez tytułu) - został wytrzepany, wygarbowany, wyprany, wykrochmalony, wymaglowany, położony na obie łopatki i zapędzony w kozi róg przez użytkowników portalu eKutno. Ciekawe, czy to mu pomoże w odnalezieniu właściwych kierunków i dobrych dróg? A mówią, że pralnie itd..... są niepotrzebne? ~praojciec Allexander - redaktor naczelny.
Robert Małopolski:
3 godzin temu
Pan Rafał chyba się zagalopował porównanie Kłopota do pana Bieńka jest wysoce nie na miejscu.
Szczepan Bzdura:
3 godzin temu
###"R". Toście se pogadali na najwyższym światowym poziomie. Szkoda, że tak krótko. Podobają mi się wasze rozmowy. Całą noc mogłabym was słuchać. Burzyński i Kłopotowski i cała ta cudowna Burzmanna na okrągło powinni was słuchać. Może by się zaczęli nawracać na normalność czyli na głęboką wiarę, wysoką kulturę i szlachetną naturę, czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam Was drodzy moi mądrzy dyskutanci. Dialogi kute na cztery nogi. I to jest właśnie to na co tyle lat czekałam. Się doczekałam. Ludzie zaczynają normalnie rozmawiać. Nie po rusku, nie po grecku, nie po turecku, nie po niemiecku, tylko po naszemu, po bożemu, po polsku i po chrześcijańsku. Na pewno coś dobrego z tego wyniknie. Tylko o to chodzi. Tak trzymajcie! Idzie nowe!! Bogu niech będą dzięki. ~emerytowana nauczycielka
Ewaryst Ziabka:
3 godzin temu
Panie Nwerowski mówiąc ,że problemem szpitala jest wiek pracowników po prostu pan obraził pracowników szpitala . Zapytam w jakim pan jest wieku i czy ten wiek nie jest problemem dla szpitala?
Barbara Ajsicz:
3 godzin temu
Podobno urzędnik ma poparcie PSlu, czy to prawda?
Amalgund Walczak:
2
 · 
3 godzin temu
A był, czy nie był o to jest pytanie?
Lech Kantor:
3 godzin temu
Prosimy o wypisanie zasług , może być w punktach.
Hugo Lewi:
3 godzin temu
Bolesław to uważasz ,że ci co tam pozostali i pracują to nie mają honoru? Czyżby ten jeden był tylko z honorem?
Zenon Kwasigroszek:
3 godzin temu
Faust i oni zostali tak do tej pory.
Teodor Pobłocki:
3 godzin temu
No widzisz Metody przystąpiłeś i co d..a.
Wawrzyniec Gielniowski:
4
 · 
3 godzin temu
wygraną zawdzięcza poparciu w Urzędzie Miasta, chyba pan sekretarz, bo to ,,koledzy z boiska,,
Arseniusz Błaszczyński:
4 godzin temu
Ciekawy jestem co się stało z poprzednim szefem tej komórki.Najciekawsze artykuły
 ·  14
4 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
4 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
5 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
5 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
10 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
10 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
11 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
14 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
15 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
15 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
17 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
17 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
17 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
19 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
19 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
19 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
19 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
20 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
20 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
20 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
20 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
21 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
22 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
26 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
27 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności