eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 28.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34238-w-lipcu-roboty-drogowe-w-kutnie," title="Kutno: W lipcu roboty drogowe w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>W lipcu roboty drogowe w Kutnie</b><br>W lipcu rozpoczną się inwestycje drogowe w Kutnie. Przebudowy doczeka się...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,34235-warsztaty-fotograficzne-w-bajkowej-zagrodzie," title="Kutno: Warsztaty fotograficzne w Bajkowej Zagrodzie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Warsztaty fotograficzne w Bajkowej Zagrodzie</b><br>Życie jak z bajki- każdy o takim marzy. Niedaleko Warszawy jest...</div></a> <a href="/publicystyka,34171-trzymaja-c-w-r-ku-fragment-kosmosu-leszek-baranowski-i-mineral-and-gem," title="Kutno: Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem</b><br>Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom...</div></a> <a href="/sport,34216-koniec-sezonu-lekkoatletycznego-i-bardzo-dobre-wyniki-kutnowskich-sportowc-w," title="Kutno: Koniec sezonu lekkoatletycznego i bardzo dobre wyniki kutnowskich sportowców" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Koniec sezonu lekkoatletycznego i bardzo dobre wyniki kutnowskich sportowców</b><br>W sobotę 24 czerwca na stadionie Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34232-r-kodzie-o-dla-doros-ych-spotkanie-15-lipca," title="Kutno: Rękodzieło dla dorosłych. Spotkanie 15 lipca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Rękodzieło dla dorosłych. Spotkanie 15 lipca</b><br>W sobotnie przedpołudnie w Ośrodku Kultury Gminy Kutno w Leszczynku odbyły...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,34231-ju-wakacje," title="Kutno: Już wakacje!" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Już wakacje!</b><br>Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Uroczystość w Szkole Podstawowej im. Kornela...</div></a> <a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Lecisz do USA? Zobacz, o czym pamiętać przed wylotem!
Wyjazd do Ameryki na wakacje to na pewno wielkie przeżycie dla turysty, który pierwszy raz wybiera się w tak daleką podróż. Długi lot, różne kultury na jednym kontynencie, chaos panujący na ulicach wielkich miast i po prostu strach przed nieznanym - to na pewno zwiększa stres niejednego podróżnika. Jednak już po pierwszych godzinach będąc tam, nie sposób nie zakochać się w tym kraju.

Lecisz do USA? Zobacz, o czym pamiętać przed wylotem!, ./upload/articles_pakiety/33951/01_obraz.jpg


Posiadanie polisy podróżnej jest niemalże tak samo ważne, jak otrzymanie wizy. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie za granicą z wakacyjnapolisa.pl może uratować nasz domowy budżet przed horrendalnymi długami za opiekę lekarską w Stanach Zjednoczonych. 

Ubezpieczenie do USA

Jest kilka usług, które musi posiadać ubezpieczenie turystyczne do Ameryki. Bez tego typu zabezpieczenia możemy wrócić do domu z długami, a przecież nie o to chodzi w spędzeniu przyjemnych, wymarzonych wakacji.

Polisa turystyczna musi zawierać ubezpieczenie:
Kosztów leczenia, dzięki któremu ubezpieczyciel opłaci rachunki związane z opieką medyczną w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku osoby ubezpieczonej. Rekomendujemy, aby suma ubezpieczenia KL wynosiła minimum 50 tysięcy EUR. Pamiętajmy, że im wyższa suma ubezpieczenia KL, tym większy zakres świadczeń nas obejmuje. W zakres ubezpieczenia KL najczęściej wchodzi również podstawowy assistance oraz koszty ratownictwa. [więcej]
pismak, 29.05.2017 13:52|czytane: 260 razy|komentuj|czytaj cały
Pociągi ŁKA w skróconych relacjach Łódź - Kutno
Podajemy za rynkiem-kolejowym.pl ŁKA zmienia relacje kilku najsłabiej obłożonych pociągów na linii z Łodzi do Kutna. Przewoźnik tłumaczy swoje działania obserwowaną zmianą potoków pasażerskich w niektórych porach dnia.

Najważniejszy przewoźnik kolejowy na trasie z Łodzi do Kutna skróci relacje dwóch par pociągów. Od 11 czerwca będą one obsługiwać jedynie podłódzki odcinek linii, nie dojeżdżając do węzła w Kutnie. Jak twierdzi samorządowa spółka, kursy te cieszyły się niewielkim zainteresowaniem podróżnych, zwłaszcza na końcowym odcinku trasy.

– Frekwencja na odcinku Chociszew – Kutno była bardzo niska: z przejazdów korzystało kilka osób – tłumaczy decyzję Marta Markowska, rzecznik prasowy ŁKA. Spółka podkreśla też, że w kierunku Kutna w zbliżonych godzinach wyjeżdża z Łodzi Kaliskiej pociąg Przewozów Regionalnych do Torunia.

Ograniczenia dotyczyć będą także pary pociągów 11350/1 oraz 11078/9. Te mogą być odczuwalne nieco dotkliwiej, bo pierwszy z wymienionych jest pierwszym w ciągu doby kursem ŁKA w kierunku Łodzi.

– Został on uruchomiony pilotażowo na początku września 2016 r. na wniosek określonej grupy podróżnych, którzy zadeklarowali, że będą korzystać z codziennych dojazdów z Kutna do Łodzi na godzinę 6:00. W styczniu tego roku zrezygnowali jednak z tego połączenia – tłumaczy przedstawicielka ŁKA.
[więcej]
pismak, 29.05.2017 13:14|czytane: 563 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kapela biesiadna Okowita na pierwszym miejscu
Kapela biesiadna Okowita działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno zdobyła pierwsze miejsce na Przeglądzie „Nutki Złotej Jesieni” organizowanym przez Dom Kultury w Łęczycy. Jury konkursowe uznało występ zespołu za najlepszy w kategorii Kapele.

Kapela biesiadna Okowita na pierwszym miejscu, ./upload/articles_pakiety/33949/01_obraz.jpg


– Nasza kapela istnieje dopiero od 2 lat, więc takie sukcesy bardzo cieszą – mówi Wiesław Kowalski, kierownik kapeli. – Mimo to, że działamy od niedawna, udaje nam się dzielić ze suchaczami naszą muzyczną wrażliwością. Jestem przekonany, że tak duże wyróżnienie dla nas nie jest wyłącznie kwestią szczęścia czy przypadku, bowiem kapela bardzo ciężko pracuje – dwugodzinne próby odbywają się aż trzy razy w tygodniu – dodaje Kowalski.
[więcej]
kultura, 29.05.2017 11:48|czytane: 372 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Zbliża się koniec maja. W związku z ultimatum koalicjanta PSL stanowiska rzecznika i pełnomocnika ds. pacjenta miały być zlikwidowane. Czy wszczęta została procedura zmiany schematu organizacyjnego starostwa albo przystąpiono do rozwiązania umów z pracownikami zatrudnionymi na tych stanowiskach? O to zapytaliśmy u źródła. 

Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska, ./upload/articles_pakiety/33946/01_obraz.jpg
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska, ./upload/articles_pakiety/33946/02_obraz.jpg


- Tak, została wszczęta procedura zmian w regulaminie organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Kutnie - odpowiada Dariusz Jabłoński Sekretarz Powiatu. 

Przypomnijmy, cztery pierwsze punkty protokołu uzgodnień koalicyjnych z 12 kwietnia tego roku dotyczą spraw kadrowych i wynagrodzeń. Zlikwidowane mają być stanowiska rzecznika i pełnomocnika ds. pacjenta, funkcję tę pełnią Jacek Saramonowicz i Beata Krukowska, powstanie analiza polityki kadrowej w powiecie z uwzględnieniem struktury wynagrodzeń. To może być bardzo ciekawy dokument.
[więcej]
wandea, 29.05.2017 11:07|czytane: 3853 razy|61 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pięć medali dla sportowców z Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno
W ostatni weekend w Mysiadle koło Piaseczna odbyły się Mistrzostwa Polski kadetów młodszych i starszych w kickboxingu w formule kick light. W imprezie udział wzięli zawodnicy z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, a także Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno. W wyniku stoczonych walk zawodnicy zdobyli 5 medali (1 złoty, 2 srebrne i 2 brązowe). W imprezie udział wzięło 212 zawodników z 51 klubów z całej Polski.

Pięć medali dla sportowców z Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno, ./upload/articles_pakiety/33947/01_obraz.jpg
Pięć medali dla sportowców z Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno, ./upload/articles_pakiety/33947/02_obraz.jpg
Pięć medali dla sportowców z Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno, ./upload/articles_pakiety/33947/03_obraz.jpg


Nadia Czarnecka, kadet młodszy w kat. wagowej - 52 kg.- I miejsce i tytuł Mistrzyni Polski,
Anna Justyńska, kadet starszy w kat. wagowej - 60 kg. - II miejsce,
Weronika Stępniak, kadet młodszy w kat. wagowej - 37 kg. - II miejsce,
Zuzanna Winiecka, kadet starszy w kat. wagowej - 55 kg. - III miejsce,
Jakub Piotrowicz, kadet młodszy w kat. wagowej - 52 kg. - III miejsce,
Wiktor Gryglak, kadet starszy w kat. wagowej - 52 kg. -  IX miejsce,
Oskar Ziębicki, kadet młodszy w kat. wagowej - 32 kg. -IX miejsce,
Filip Jaskuła, kadet starszy w kat wagowej - 52 kg. - X miejsce.

- Nasi zawodnicy stoczyli bardzo zacięte i emocjonujące pojedynki uzyskując wysokie lokaty. Bardzo się cieszę, że kolejny raz pokazali hart ducha i wolę zwycięstwa pokonując własne słabości, a to w kickboxingu jest bardzo ważne. No i cieszymy się ogromnie, że po dłuższym czasie znów mamy w Kutnie nową Mistrzynię Polski, Nadię Czarnecką- powiedział trener Aleksander Grabowski. [więcej]
pismak, 29.05.2017 11:35|czytane: 494 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Po raz czwarty w Pabianicach Alibi najlepsze
Wczoraj odbył się XIV ogólnopolski Przegląd Tańca Nowoczesnego w Pabianicach. Po raz kolejny trzy zespoły Studia Tańca Alibi Doroty Ciołkowskiej reprezentowały nasze miasto i Kutnowski Dom Kultury. To był dzień pełen radości, tańca i zabawy.

Po raz czwarty w Pabianicach Alibi najlepsze, ./upload/articles_pakiety/33945/01_obraz.jpg
Po raz czwarty w Pabianicach Alibi najlepsze, ./upload/articles_pakiety/33945/02_obraz.jpg
Po raz czwarty w Pabianicach Alibi najlepsze, ./upload/articles_pakiety/33945/03_obraz.jpg


W najmłodszej kategorii tanecznej do 8 lat zespół Happy Feet zdobył wyróżnienie  (choreografia Joanna Solarska). W kolejnej kategorii wiekowej 9-12 lat zespół Fair Play zdobył III miejsce. Natomiast najstarszy zespół Alibi już czwarty rok z rzędu  okazał się bezkonkurencyjny podbijając serca Jurorów i zdobywając I miejsce w swojej kategorii wiekowej (13 -15 lat).

Gratulujemy udanego sezonu tanecznego wszystkim naszym tancerzom. [więcej]
wandea, 29.05.2017 10:28|czytane: 807 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Młodzież z DoMOStwa i Fundacja Urban Forms wykonają mural w Żychlinie
Wczoraj w DoMOStwie odbyły warsztaty ze Stawkiem - Sławomirem Krysiakiem/Fundacja Urban Forms. Młodzież oswajała się ze sprzętem, materiałami.  Po 7 czerwca zabieramy się za ścianę kamienicy na Narutowicza w Żychlinie i malujemy mural.

Młodzież z DoMOStwa i Fundacja Urban Forms wykonają mural w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/33942/01_obraz.jpg
Młodzież z DoMOStwa i Fundacja Urban Forms wykonają mural w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/33942/02_obraz.jpg
Młodzież z DoMOStwa i Fundacja Urban Forms wykonają mural w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/33942/12_obraz.jpg


Kilka słów od Kamili Chomik-Wasiak (koordynatora projektu) -  Przygotowania do muralu idą pełną parą. Ekipa projektowa Równać Szanse pn. "Historia w street art na Dobrzelińskiej" próbowała swoich sił przy malowaniu sprayami płyt kartonowo-gipsowych. Przy chilloutowej muzyce z głośników, na świeżym powietrzu i pod czujnym okiem Sławka młodzież uczyła się cieniować, nadawać trójwymiarowe kształty czcionkom i tworzyć pierwsze rysunki. Powstał wielki napis Żychlin, moodboard projektowy oraz liczne malowidła. Sławek był bardzo przekonywujący, świetnie motywował młodzież, budził walecznego ducha zespołu młodzieży z DoMOStwa, która realizuje wspólnie z Fundacją Urban Forms zadanie, czyli mural na ul. Narutowicza w Żychlinie.

Dzięki funduszom projektowym Równać Szanse PAFW i PFDiM, dzięki PSB Mrówka Żychlin, Miastu i Gminie Żychlin wychowankowie mogli zakupić spraye, opłacić warsztaty i doskonalić swoje umiejętności.

- Młodzi pozyskali już wielu partnerów na okoliczność malowania żychlińskiego muralu. Mural o treści historycznej, z wizerunkiem miasta i okolicy oraz legendarnym rycerzem Chwałem, budzi zainteresowanie mieszkańców Żychlina, ale i okolicy - dodaje pani Kamila. - Jest potrzebne wsparcie z uwagi na ogromne ilości farby, jakie będą wykorzystane podczas wykonania malowidła. [więcej]
pismak, 29.05.2017 07:04|czytane: 525 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kondolencje[więcej]
wandea, 26.05.2017 08:26|czytane: 293 razy|komentuj|czytaj cały
Gala Finałowa Gimnazjalnych Żurnalistów. "Dwójka" na trzecim miejscu
W Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie odbył się finał XVIII Wojewódzkiego Konkursu Gazetek Szkolnych „Gimnazjalni Żurnaliści”, który został zorganizowany w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych ph. „ Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Honorowy patronat nad nim objął Zbigniew Burzyński Prezydent Miasta Kutna – fundator głównej nagrody oraz Grzegorz Wierzchowski Łódzki Kurator Oświaty.

Gala Finałowa Gimnazjalnych Żurnalistów.
Gala Finałowa Gimnazjalnych Żurnalistów.
Gala Finałowa Gimnazjalnych Żurnalistów.


Jury w składzie: przewodniczący konkursu – Przemysław Bieniek zastępca sekretarza redakcji „Expressu Ilustrowanego”, Adam Owczarek - redaktor, dziennikarz Tygodnika „Angora”, Maciej Kałach – dziennikarz „Dziennika Łódzkiego”, Krzysztof Szymański kierownik redakcji Gazeta Lokalna Kutna i Regionu przyznało, zgodnie z kryteriami, następujące miejsca:
I miejsce - „ZSG, czyli Zupełnie Szkolny Gadżet każdego ucznia!” z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 3 w Radomsku (opiekunowie: Barbara Orsicz, Błażej Badowski) (przyszłoroczni organizatorzy konkursu)
II miejsce - „Głos 16" z Publicznego Gimnazjum nr 16 im. Ofiar Katynia w Łodzi (opiekunki Aneta Pęczkowska, Dorota Lingen)
III miejsce - „Carpe Diem” Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie (opiekunki Iwona Pietrzaki i Elżbieta Sobieszek) i wyróżnienia: „Piętnastka” Łódź, „Bez tytułu” Bełchatów, IKAR – ze świata małolata” Przedbórz 

Redaktorzy oraz ich opiekunowie wyrazili swoje opinie na temat pracy w gazetkach szkolnych - Praca w gazecie sprawia nam przyjemność. Uczymy się samodzielności, rzetelności, pracowitości i współpracy. Zdobywamy doświadczenie, które przyda nam się w przyszłości. Tworzymy jedną wielką rodzinę. Praca w gazecie to pasja i zabawa. Motorem do działań są nasze opiekunki.
[więcej]
pismak, 29.05.2017 10:00|czytane: 427 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Uwaga! Ulica Sobieskiego zamknięta, objazd
Od dziś dla ruchu kołowego zostanie zamknięta ulica Sobieskiego w Kutnie pomiędzy Bema i Chodkiewicza.

ECO Kutno przyłącza wielorodzinny budynek mieszkalny na Sobieskiego do sieci ciepłowniczej.  Prace i utrudnienie potrwają do 2 czerwca. [więcej]
pismak, 29.05.2017 07:23|czytane: 636 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kulturalnie w Krośniewicach
Małgorzata Przygodzka dyrektor GCKSIR w Krośniewicach  zaprosza na najbliższe wydarzenia kulturalne.

Kulturalnie w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/33939/01_obraz.jpg
Kulturalnie w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/33939/02_obraz.jpg
Kulturalnie w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/33939/03_obraz.jpg


I tak najbliższa impreza  została zaplanowana na 30 maja. To  obchody 11. Gwiaździstego Rajdu Rowerowego „Krośniewickie Maki” zorganizowane  przez Burmistrza Krośniewic, GCKSiR w Krośniewicach oraz Szkołę Podstawową im. gen. W. Andersa w Nowem. Wszyscy uczestnicy spotykają się o godz. 9.00 przy Andersówce.

1 czerwca odbędą się obchody Dnia Dziecka, 2 czerwca o godz. 18.00 będzie miała miejsce premiera „Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków”  (wejściówki) dla dzieci, a tydzień później w wyjątkowej obsadzie (wśród aktorów zagrają m.in. samorządowcy: Julianna Barbara Herman burmistrz Krośniewic, radni Anna Chmielecka, Wojciech Wolniewski , Paweł Górnik ,Gracjan Wiśniewski).  3 czerwca o godz. 14.00 nastąpi otwarcie sezonu siatkówki plażowej. W niedzielę,  4 czerwca  w godzinach 10.00-13.00 w hali sportowej odbędą się zawody [więcej]
kultura, 29.05.2017 09:19|czytane: 563 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Ślub w amerykańskim stylu? Nie zapomnij o swoich druhnach!
Na pewno niejedna Panna Młoda marzy o dużym, wystawnym i bogatym weselu. Oglądając różne filmy amerykańskie, które ukazują ile czasami rodziny inwestują w ten jeden dzień, jak dokładnie przygotowują każdą atrakcję, odczuwamy delikatną zazdrość. Też tak chcemy, też chcemy wystawnej kolacji, kolorowych dodatków i druhny w takich samych sukienkach.

Ślub w amerykańskim stylu? Nie zapomnij o swoich druhnach!, ./upload/articles_pakiety/33844/01_obraz.jpg


Do naszej subkultury coraz częściej przedzierają się elementy innej, choć nie tak dalekiej nam kultury. Jeżeli chodzi o organizowanie wesela, jak i ślubu, współczesne Pary Młode rezygnują z tradycyjnych obrzędów lub je delikatnie unowocześniają, nie boją się także wzorować na tym, co do tej pory widzieliśmy na szklanych ekranach.

Przede wszystkim piękne stroje
Idealnie skrojony garnitur czy frak oraz biała, długa suknia to podstawa – tutaj nie mamy żadnych wątpliwości i sądzimy, że jeszcze długo nic się nie zmieni. Nadal Panna Młoda będzie szukać tej jedynej, wyjątkowej, pięknej sukni, którą założy tylko raz w swoim życiu. W dodatku potrafią bardzo dużo kosztować, a kobiety są skłonne taką cenę zapłacić. Czego to się nie robi dla tego dnia? Jednak nie można zapominać o innych elementach.
Za granicą powstają tak zwane „dress code”, który jest z góry narzucany przez Parę Młodą. Najlepszym przykładem był ślub mamy Beyonce, podczas którego wszyscy byli ubrani na.. biało. Podobnie było podczas ślubu Mariny i Wojtka Szczęsnego. To jednak tylko jedna z wielu możliwości. Coraz częściej Panna Młoda chce, aby jej przyjaciółki – czy to nie przyćmiły jej blasku czy po prostu idealnie komponowały się do stylu i motywu przewodniego. Dlatego też wybiera im odpowiednie suknie. Druhny najczęściej jednak nie mają tego samego stroju na sobie – wyglądałoby to kiepsko, poza tym nie każda z nich czułaby się w tym dobrze lub po prostu fason może nie pasować na każdą z nich. Dlatego Panna Młoda wybiera kolor przewodni.
[więcej]
pismak, 18.05.2017 16:38|czytane: 189 razy|komentuj|czytaj cały
Tancerze Street Dance Studio nagrodzeni w Pabianicach
Dziś w Pabianicach odbył się XIV Ogólnopolski Przegląd Tańca Nowoczesnego. Street Dance Studio, Kutnowski Dom Kultury oraz Miasto Kutno reprezentował najmłodszy zespół turniejowy LUZIK.

Tancerze Street Dance Studio nagrodzeni w Pabianicach, ./upload/articles_pakiety/33941/01_obraz.jpg
Tancerze Street Dance Studio nagrodzeni w Pabianicach, ./upload/articles_pakiety/33941/02_obraz.jpg
Tancerze Street Dance Studio nagrodzeni w Pabianicach, ./upload/articles_pakiety/33941/03_obraz.jpg


Z choreografią Joanny Gąsiorowskiej "FEEL THE BEAT" grupa LUZIK otrzymała WYRÓŻNIENIE w kategorii wiekowej 9-12 lat.

- Brawo dla naszych młodych tancerzy. Jesteście naszą i Miasta Kutna dumą.  Po raz kolejny pokazaliście klasę, energię i miłość do tańca! Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! - mówi Joanna Gąsiorowska.[więcej]
wandea, 28.05.2017 21:33|czytane: 790 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Krośniewice: Spektakl Wygnańcy Ewy
Wczoraj, 27 maja w Ośrodku Kultury OSPa w Krośniewicach można było obejrzeć przedstawienie na podstawie jednoaktówki  J. Sztaudyngera pt. „Wygnańcy Ewy”. Dowcipna parafraza wątku biblijnego opowiadającego o losach pierwszej pary ludzkiej wygnanej z raju zgromadziła liczną publiczność. Wśród widowni zasiadły Sylwia Maszewska –reżyser spektaklu oraz Renata Nolbrzak dyrektor Forum Inicjatyw Twórczych z Parzęczewa.

Krośniewice: Spektakl Wygnańcy Ewy, ./upload/articles_pakiety/33938/01_obraz.jpg
Krośniewice: Spektakl Wygnańcy Ewy, ./upload/articles_pakiety/33938/02_obraz.jpg
Krośniewice: Spektakl Wygnańcy Ewy, ./upload/articles_pakiety/33938/03_obraz.jpg


Sztuka J. Sztaudyngera w reżyserii Sylwii Maszewskiej – wieloletniej solistki Teatru Wielkiego w Łodzi, logopedy i pedagoga - w sposób humorystyczny przedstawia Ewę jako inicjatorkę buntu wobec Stwórcy i sprawczynię wypędzenia z raju. W tę rolę wspaniale wcieliła się Anna Szoszkiewicz. Opowieść o grzesznej Ewie nieco odbiega od relacji biblijnej. Pierwsza kobieta chciała stać się niedoskonała, aby wieźć zwyczajne życie. Temperament i urok Ewy nie tylko oddziaływał na Adama (w tej roli Jan Bugajski), ale Diabła (Janusz Chałas) i Anioła (Piotr Sankowski). Zjedzenie zakazanego owocu i  igraszki z istotami nadprzyrodzonymi skończyły się wypędzeniem mieszkańców z raju. Nieposłuszeństwo Ewy nie tylko nie podobało się Panu Bogu, ale i wykraczało poza zamysł autorski J. Sztaudyngera (w tej podwójnej roli wystąpił Marek Barański).
[więcej]
kultura, 28.05.2017 20:26|czytane: 1272 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Już są fundamenty hospicjum stacjonarnego w Kutnie
Od kwietnia na placu pod budowę Hospicjum Stacjonarnego przy ulicy Jastrzębiej w Kutnie  systematycznie trwają prace. Przewidywany termin oddania Hospicjum Stacjonarnego do użytku to listopad 2018 roku. To bardzo potrzebna w Kutnie inwestycja, trzymamy kciuki za jej piękny efekt.

Już są fundamenty hospicjum  stacjonarnego w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33937/01_obraz.jpg
Już są fundamenty hospicjum  stacjonarnego w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33937/02_obraz.jpg
Już są fundamenty hospicjum  stacjonarnego w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33937/05_obraz.jpg


Wykonawcą budowy jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Zagospodarowania Terenów Zielonych "BUDROX" sp. z o. o. z siedzibą w Gostyninie. Inwestorem zastępczym jest Dyrekcja Inwestycji w Kutnie sp. z o. o.
[więcej]
wandea, 28.05.2017 19:45|czytane: 3624 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Krośniewice: Najbliższe sercu słowo MAMA
Mama, to tytuł wieczoru literacko-muzyczny, który odbył się 26 maja o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury OSPa w Krośniewicach. Z myślą o mamach i w dowód, że są bardzo kochane, najmłodsi mieszkańcy Krośniewic postanowili  w Dniu Matki pokazać, jak wyjątkowe miejsce zajmują w ich życiu.

Krośniewice: Najbliższe sercu słowo MAMA, ./upload/articles_pakiety/33936/03_obraz.jpg
Krośniewice: Najbliższe sercu słowo MAMA, ./upload/articles_pakiety/33936/12_obraz.jpg
Krośniewice: Najbliższe sercu słowo MAMA, ./upload/articles_pakiety/33936/34_obraz.jpg


W programie wystąpili dzieci i młodzież należące do kilku sekcji działających w Ośrodku Kultury OSPa w Krośniewicach. Wieczór obfitował w wiele wzruszeń, prezentowane scenki i wierszyki  autorstwa instruktor GCKiR w Krośniewicach Jolanty Zagajewskiej wniosły radość, ciepło i stworzyły rodzinną atmosferę.

Na widowni zasiedli nie tylko najukochańsze mamy, ale najbliższa rodzina, znajomi, rówieśnicy występujących artystów, nauczyciele. Gości przywitała Justyna Szadkowska p.o. kierownik Ośrodka Kultury OSPa w Krośniewicach. Następnie nadszedł czas na artystyczny prezent przygotowany przez dzieci prosto z serca z okazji Dnia Matki. Program poprowadzili członkowie grupy Na przekór, którą opiekuje się J. Zagajewska, zapowiadając na wesoło kolejne występy. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Dziecięca Grupa Wokalna pod kierunkiem Aleksandry Kołodziejskiej. [więcej]
kultura, 28.05.2017 19:56|czytane: 1020 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Atrakcje Święta Żychlina
Barwny korowód -żakinada, na czele której stał burmistrz Grzegorz Ambroziak vel Dracula i dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka vel Zła Królowa oraz Kapela Dobrzeliniacy, przeszedł ulicami Żychlina wprost na Święto tego miasta, zorganizowane na ulicy Łąkowej. 

Atrakcje Święta Żychlina , ./upload/articles_pakiety/33933/12_obraz.jpg
Atrakcje Święta Żychlina , ./upload/articles_pakiety/33933/24_obraz.jpg
Atrakcje Święta Żychlina , ./upload/articles_pakiety/33933/38_obraz.jpg


Tam burmistrz i dyrektor ŻDK powitali mieszkańców i zachęcili do korzystania z atrakcji, a jest ich co nie miara. Oprócz popołudniowych i wieczornych koncertów, klimatyczne kiermasze, budka fotograficzna, w której można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie za darmo. Na wyjątkowym stoisku z napisem POMAGAMY można kupić smaczne ciasta i pamiątki i w ten sposób pomóc pani Małgorzacie Sikorskiej. Całkowity dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na terapię protonową ratującą życie i wzrok pani Małgosi.

Dla dzieci przygpotowano dmuchane zabawki, ścianka wspinaczkowa, trampoliny, a dla fanów motoryzacji wystawę historycznych aut rajdowych m.in. można podziwiać Forda Sierrę RS Cosworth, sportową wersję Forda Sierry produkowaną w latach 1986–1992 i Subaru Impreza produkowanego od 1993 roku. 

Święto Żychlina trwa do 22.00, koncerty 17.30,19.15 i 21.00. Zapraszamy
[więcej]
kultura, 28.05.2017 13:37|czytane: 1635 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Udany Piknik wśród róż
Zakończenie Pikniku wśród róż okiem Piotra Szatkowskiego. Zobaczcie czy jesteście na zdjęciach.

Udany Piknik wśród róż, ./upload/articles_pakiety/33935/05_obraz.jpg
Udany Piknik wśród róż, ./upload/articles_pakiety/33935/19_obraz.jpg
Udany Piknik wśród róż, ./upload/articles_pakiety/33935/28_obraz.jpg


Więcej zdjęć

[więcej]
redaktor, 28.05.2017 14:27|czytane: 1599 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Różana Rodzina. Maluchy z Kutna obdarowane
Kolejna edycja Różanej Rodziny wg pomysłu Liliany Urbańczyk Wójcik za nami. W sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury wczoraj z władzami miasta, Dorotą Zawadzką i sponsorami projektu spotkały się rodziny mieszkańcó Kuta urodzonych od 1 stycznia 2017 r. do 12 maja 2017 r. W tym czasie urodziło się i zostało zameldowanych 142 dzieci.

Różana Rodzina. Maluchy z Kutna obdarowane, ./upload/articles_pakiety/33934/01_obraz.jpg
Różana Rodzina. Maluchy z Kutna obdarowane, ./upload/articles_pakiety/33934/12_obraz.jpg
Różana Rodzina. Maluchy z Kutna obdarowane, ./upload/articles_pakiety/33934/23_obraz.jpg


WSZYSTKIE MALUCHY

- Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że jest on jak najbardziej lokalny i promuje kutnowskie marki. Chcemy chwalić się tym, co powstaje w naszym mieście i zachęcać do korzystania z tego kutnowskie rodziny. Do projektu zaprosiliśmy kutnowskich przedsiębiorców, którzy bardzo życzliwie i otwarcie włączyli się do naszego projektu przekazując swoje produkty lub oferując zniżki na swoje usługi, w tym także na asortyment dla dzieci  - mówi Liliana Urbańczyk-Wójcik. [więcej]
redaktor, 28.05.2017 13:54|czytane: 2005 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Gimnazjum nr 2 w Kutnie Mistrzem Polski Gimnazjów w SCRABBLE 2017
Wczoraj o godz. 16:00 sędzia Polskiej Federacji Scrabble Maciej Śliwa zakończył piątą końcową rundę rozgrywek w ramach XV Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół w SCRABBLE Kutno 2017. Chwilę potem, podczas uroczystego podsumowania turnieju, w niecodziennej scenografii w postaci  zielonej balonowej ścianki, okazało się, że gospodarz zawodów Gimnazjum nr 2  w Kutnie poprawiło ubiegłoroczny wynik, stając na najwyższym miejscu podium.

Gimnazjum nr 2 w Kutnie Mistrzem Polski Gimnazjów w SCRABBLE 2017, ./upload/articles_pakiety/33931/01_obraz.jpg
Gimnazjum nr 2 w Kutnie Mistrzem Polski Gimnazjów w SCRABBLE 2017, ./upload/articles_pakiety/33931/02_obraz.jpg
Gimnazjum nr 2 w Kutnie Mistrzem Polski Gimnazjów w SCRABBLE 2017, ./upload/articles_pakiety/33931/03_obraz.jpg


Tytuł Mistrza Polski w SCRABBLE w kategorii gimnazjów dla kutnowskiej szkoły wywalczyli ucz. kl. II A: Jakub Rojewski i Marcin Strzelec. Gimnazja kutnowskie w tym roku triumfowały, bo Wicemistrzem Polski zostało Gimnazjum nr 3 w Kutnie (Michał Sęczkowski i Kacper Stepień).

Nie udało się tym razem stanąć na podium kutnowskiej reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych, ale 5. miejsce drużyny z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego (Mateusz Jóżwiak i Krzysztof Tomczak – wychowankowie Koła Scrabble LITERKA w Gimnazjum nr 2) w tak doborowej stawce zawodników, którzy zjechali do Kutna, to też niezły wynik.

Uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 6 udało się wywalczyć również dobre miejsce, wprawdzie tuż za podium. Czwartą drużyną w Polsce zostali: Olga Baranowska i Kacper Dałek.

Gimnzjum nr 2, poza zdobyciem tytułu Mistrza Polski, zostało Najlepszą Szkołą Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole i najlepszym gimnazjum w województwie łódzkim. [więcej]
wandea, 27.05.2017 18:54|czytane: 617 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Pora na Seniora II
Stowarzyszenie Pomocy LARIS w ramach Programu ,,Pora na Seniora II’’ współfinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutna zorganizowało wycieczkę dla podopiecznych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z terenu miasta Kutna do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.

Pora na Seniora II, ./upload/articles_pakiety/33930/01_obraz.jpg
Pora na Seniora II, ./upload/articles_pakiety/33930/03_obraz.jpg
Pora na Seniora II, ./upload/articles_pakiety/33930/04_obraz.jpg


Głównym celem programu jest aktualizacja kulturowa osób starszych i dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podopieczni mieli możliwość zwiedzania sali poświęconej  gen. Władysławowi Sikorskiemu, gen. Władysławowi Andersowi.Ponadto obejrzeli stałą wystawę pt. ,,Kolekcjonerskie pasje‘’ oraz kolekcję obrazów wybitnych polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i Jana Skotnickiego. [więcej]
redaktor, 27.05.2017 18:25|czytane: 438 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
XVII Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy w Ośrodku im. M. Konopnickiej
W czwartek, 25 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie odbył się XVII Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy. Do zmagań stanęło 13 drużyn reprezentujących Zgierz, Łódź, Łęczycę, Ozorków, Łowicz i Kutno. Zmagania konkursowe poprzedził występ grupy teatralnej „Radośni” z SOSW nr 1 w Kutnie z przedstawieniem pt. Co nam daje las.

 XVII Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy w Ośrodku im. M. Konopnickiej, ./upload/articles_pakiety/33929/01_obraz.jpg
 XVII Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy w Ośrodku im. M. Konopnickiej, ./upload/articles_pakiety/33929/02_obraz.jpg
 XVII Wojewódzki Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy w Ośrodku im. M. Konopnickiej, ./upload/articles_pakiety/33929/03_obraz.jpg


Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Artur Gierula, członek Zarządu Powiatu, Justyna Jasińska, Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa  i Ochrony Środowiska, Bożena Wadecka - Główny Specjalista ds. Ochrony Środowiska, Katarzyna Pilarczyk z Nadleśnictwa w Chrośnie, Anna Stachowicz - pomysłodawca konkursu, Ewa  Łąpieś - Liga Ochrony Przyrody, Grażyna  Pleszczyńska  - Liga Ochrony Przyrody.

Konkurs podzielony był na dwie części: teoretyczną, w której uczestnicy prezentowali swoją wiedzę przyrodniczą oraz część praktyczną, podczas której wykonywali prace plastyczno - techniczne, rozwiązywali krzyżowki i rebusy.

Konkurs miał na celu przede wszystkim poszerzenie wiadomości o problemach ochrony środowiska, uświadomienie dzieciom znaczenia ekosystemu leśnego w życiu człowieka, [więcej]
redaktor, 27.05.2017 18:21|czytane: 497 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Jutro otwarte zawody wędkarskie na Dzień Dziecka
Stowarzyszenie Wędkarskie "Zalew" w Kutnie zaprasza na Dzień Dziecka 28 maja w godzinach od 7.00 - 12.00 przy ulicy Narutowicz 47 w Kutnie.

Jutro otwarte zawody wędkarskie na Dzień Dziecka, ./upload/articles_pakiety/33875/01_obraz.jpg


W programie popkazy strażackie, otwarte zawody wędkarskie dla dzieci w wieku od 7 - 14 lat. Zapisy od godz. 7:00 do 8:00, czas trwania zawodów  8:00 do 10:30, liczba miejsc ograniczona. Wręczenie nagód  o godz. 11.00.
[więcej]
redaktor, 27.05.2017 18:13|czytane: 1028 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uczniowie ZSCKR im. Macieja Rataja odwiedzili skład wojskowy
Wczoraj grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie odwiedziła skład wojskowy w Kutnie -Sklęczkach. Uczniowie obejrzeli ekspozycję statków powietrznych m.in. samoloty „SU-22”,” MIG-21”,” ISKRA” oraz śmigłowiec „MI-4”.

Uczniowie ZSCKR im. Macieja Rataja odwiedzili skład wojskowy, ./upload/articles_pakiety/33927/01_obraz.jpg
Uczniowie ZSCKR im. Macieja Rataja odwiedzili skład wojskowy, ./upload/articles_pakiety/33927/02_obraz.jpg


W „spadochroniarni”  uczestnicy wycieczki zostali zapoznani ze sprzętem używanym przez pilotów i spadochroniarzy.  Na zakończenie Jarosław Sobczyk i  Sławomir Lubecki przedstawili wyposażenie pojazdu gaśniczego, w jaki wyposażona jest Wojskowa Straż Pożarna. Spotkanie dostarczyło młodzieży niezapomnianych wrażeń i uświadomiło ważną rolę, jaką  pełni wojsko w obronie narodowego bezpieczeństwa. [więcej]
redaktor, 27.05.2017 17:54|czytane: 698 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Zawody wędkarskie o "Puchar Burmistrza Krośniewic 2017"
Od 10 czerwca godz. 16.00 do 11 czerwca godz. 12.00na zbiorniku Franki odbedą się zawody wędkarskie o "Puchar Burmistrza Krośniewic" Julianny Barbary Herman.

Chętnych prosimy o zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszeni zostali także koledzy wędkarze z Stowarzyszenia Zwyczajnego "Nasze Środowisko". Dobrowolna opłata startowa wynosi 40 zł od osoby. Zapisy przyjmuje Krzysztof Michalak - 601504610.

W czasie zawodów zbiornik wodny Franki będzie otwarty tylko dla uczestników zawodów.
[więcej]
redaktor, 27.05.2017 17:50|czytane: 172 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek
Dziś kolejne w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie kolejne mecze Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. O godz. 12.00 Basket Go Przemyśl zmierzył się z Mistrzyniami Województwa – KKS Pro-Basket Kutno z wynikiem 46:43. 

W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek, ./upload/articles_pakiety/33925/02_obraz.jpg
W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek, ./upload/articles_pakiety/33925/23_obraz.jpg
W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek, ./upload/articles_pakiety/33925/36_obraz.jpg


Zapraszamy jutro o godz.  10:00 MPKK Sokołów OSiR Sokołów Podlaski - Basket Go Przemyśl i o 12:15 KKS Pro-Basket Kutno - Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski.Kibicujemy drużynie Karoliny Kociurskiej - Tomczak. [więcej]
wandea, 27.05.2017 15:44|czytane: 1461 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego
To święto uchwalone zostało przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku. 

Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego, ./upload/articles_pakiety/33923/01_obraz.jpg


Życzymy sobie :)  aby Samorządowcy z Ziemi Kutnowskiej byli uczciwymi, kulturalnymi, pracowitymi i rozsądnymi przedstawicielami naszej społeczności, abyśmy za nich się wstydzili, a wszystkim wybranym przez mieszkańców samorządowcom życzymy aby nie zamieniali idei na idole.

Wszystkim pracownikom samorządów w powiecie kutnowskim życzymy spokoju i sukcesów zawodowych.


[więcej]
wandea, 27.05.2017 09:09|czytane: 667 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Jacek Kurnatowski kolejny raz wygrał muzyczny program
Wczoraj w programie Jaka to melodia? w TVP 1 wystąpił kutnianin Jacek Kurnatowski, reżyser dźwięku z wykształcenia, a zawodowa pomagający rozwiązywać problemy osobom niedosłyszącym. Jacek uświadamia wszystkim jak ważny jest i jednocześnie niedoceniany zmysł słuchu.

Jacek Kurnatowski kolejny raz wygrał muzyczny program, ./upload/articles_pakiety/33919/01_obraz.jpg


Jacek Kurnatowski pierwszy od lewej

Z panem Jackiem zagrali także Anna KorzeniowskaAleksander Hebda z Katowic. Oczywiście kutnianin wygrał! Gratulujemy!
[więcej]
wandea, 27.05.2017 08:59|czytane: 2021 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Radośnie i tanecznie na Pikniku Różanym. Dziś pokaz florystyczny i koncert Singin'Birds
Na scenie przed Kutnowskim Domem Kultury wystąpili dla Mam najmłodsi wokaliści i tancerze. Różane delicje od kwiatów, kosmetyków po smakołyki można było kupić na kiermaszu, nie zabrakło też efektów pracy rąk kutnowskich rzemieślników i artystów.

Radośnie i tanecznie na Pikniku Różanym. Dziś pokaz florystyczny i koncert Singin'Birds, ./upload/articles_pakiety/33922/01_obraz.jpg
Radośnie i tanecznie na Pikniku Różanym. Dziś pokaz florystyczny i koncert Singin'Birds, ./upload/articles_pakiety/33922/14_obraz.jpg
Radośnie i tanecznie na Pikniku Różanym. Dziś pokaz florystyczny i koncert Singin'Birds, ./upload/articles_pakiety/33922/37_obraz.jpg


Dziś o godz. 12.00 Różana Rodzina i pokaz florystyczny, potem o 13.30 i 17.00 spotkanie z Supernianią, o godz. 14.00 różane pyszności a na koniec Pikniku o godz. 18.00 koncert Singin'Birds. Zapraszamy.

Więcej zdjęć z Pikniku
[więcej]
wandea, 27.05.2017 00:37|czytane: 1700 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Pierwszy dzień Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Jutro kibicuj naszym dziewczynom
Dziś w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie odbyły się pierwsze mecze Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Obok Mistrza Województwa – KKS Pro-Basket Kutno w turnieju biorą udział zespoły Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski, MPKK Sokołów OSiR Sokołów Podlaski, Basket Go Przemyśl.

Pierwszy dzień Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Jutro kibicuj naszym dziewczynom, ./upload/articles_pakiety/33921/09_obraz.jpg
Pierwszy dzień Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Jutro kibicuj naszym dziewczynom, ./upload/articles_pakiety/33921/22_obraz.jpg
Pierwszy dzień Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Jutro kibicuj naszym dziewczynom, ./upload/articles_pakiety/33921/34_obraz.jpg


Dziś po uroczystym otwarciu Półfinałów przez Zbigniewa Wdowiaka, zastępcy prezydenta Kutna obejrzeliśmy mecz MPKK Sokołów OSiR Sokołów Podlaski - KKS Pro-Basket Kutno, który zakończył się wynikiem 59: 31.

Jutro zapraszamy na spotkania: 12:00 Basket Go Przemyśl - KKS Pro-Basket Kutno
14:15 Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski - MPKK Sokołów OSiR Sokołów Podlaski

Trzymamy kciuki i zapraszamy do kibicowania zespołowi Karoliny Kociurskiej - Tomczak. [więcej]
wandea, 26.05.2017 23:59|czytane: 937 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Za głośno słuchał muzyki. Dilerki, waga i marihuana skonfiskowane przez Policję
W nocy z 23/24 maja około godz. 2.00 dyżurny komendy odebrał zgłoszenie o zakłócaniu ciszy nocnej w jednym z mieszkań w Kutnie poprzez puszczanie głośnej muzyki. Policjanci na miejscu ujawnili 35 gram marihuany.

Za głośno słuchał muzyki. Dilerki, waga i marihuana skonfiskowane przez Policję, ./upload/articles_pakiety/33918/01_obraz.jpg


Na miejsce skierowany został patrol Referatu Patrolowo-Interwencyjnego, który potwierdził zgłoszenie. Nietrzeźwy mężczyzna otworzył drzwi do lokalu, w którym było słychać bardzo głośną muzykę. Policjanci po wejściu do mieszkania wyczuli w powietrzu charakterystyczny zapach marihuany, ponadto zauważyli porozrzucane dilerki. Podczas przeszukania mieszkania w którym przebywał 23-letni mężczyzna mundurowi ujawnili łącznie prawie 35 gramy suszu roślinnego, który pochowany był w słoiku oraz torbach foliowych. [więcej]
pismak, 26.05.2017 13:48|czytane: 870 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zagłosuj na projekt Świetlicy Rodzinka w Kutnie
W ramach projektu „Przystanek nauka” Świetlica profilaktyczno – wychowawcza „Rodzinka” w Kutnie zachęca dzieci do zdobywania wiedzy poprzez zabawę polegającą na wykonywaniu różnorodnych doświadczeń obejmujących takie zagadnienia jak: optyka, akustyka, świat zmysłów, zjawiska magnetyzmu, mikstury chemiczne, elektrostatyka coraz właściwości światła.
Świetlica stara się w Fundacji AVIVA o dofinansowanie na swój pomysł. Możecie pomóc głosując na projekt kutnowskiej Świetlicy. Zachęcamy do głosowania TUTAJ


Zagłosuj na projekt Świetlicy Rodzinka w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33917/01_obraz.jpg
Zagłosuj na projekt Świetlicy Rodzinka w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33917/02_obraz.jpg
Zagłosuj na projekt Świetlicy Rodzinka w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33917/03_obraz.jpg


- Celem działań projektowych będzie pomoc dzieciom w nauce oraz rozbudzenie w nich chęci do dalszego zdobywania wiedzy. Chcielibyśmy, aby nasi podopieczni mieli lepszy start w przyszłość. Wierzymy, że dzięki naszemu projektowi dzieci ze świetlicy „Rodzinka” będą mogły odnosić w życiu sukcesy oraz znajdować odpowiedzi na dotąd nierozwiązane zagadki i problemy - mówi Joanna Gała.

Projekt będzie skierowany do 35 dzieci i młodzieży w wieku 5 – 13 lat, z którymi na co dzień pracujemy w świetlicy profilaktyczno – wychowawczej „Rodzinka”. Działania będą realizowane raz w tygodniu na terenie placówki, od września 2017 do lipca 2018 roku. Warsztaty naukowe zostaną poprowadzone przez wykwalifikowanego trenera posiadającego doświadczenie w organizacji zajęć naukowych i doświadczalnych dla dzieci i młodzieży.
[więcej]
redaktor, 26.05.2017 13:14|czytane: 1028 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Na początku czerwca spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Kutnie
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zaprasza osoby działające w organizacjach społecznych na spotkania w Kutnie i Łowiczu 8 czerwca.

Na początku czerwca spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Kutnie , ./upload/articles_pakiety/33911/01_obraz.jpg


Rzecznik praw obywatelskich pragnie spotkać się z Państwem, aby porozmawiać o tym, jakie problemy występują w regionie, ale też o rzeczach dobrych, którymi warto się podzielić z innymi organizacjami w kraju. Adam Bodnar uważa bowiem, że o stanie praw człowieka w Polsce nie można się dowiadywać tylko z pism przysyłanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Bardzo ważne jest dla Rzecznika, żeby wszyscy mogli się widzieć i słyszeć, dlatego siadamy w kręgu, Rzecznik krótko opowiada, na czym polega jego praca, a potem uważnie słucha każdego, kto chce zabrać głos. Zgłaszane tematy są dokładnie notowane, a zgłaszający może liczyć na informację zwrotną, co się stało z jego sprawą - informuje biuro rzecznika.

Zapraszamy 8 czerwca w godz. 9.30 – 11.30 do Starostwa Powiatowego w Kutnie, a w Łowiczu w godz. 15.00 – 17.00 do Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

Na wszystkie spotkania można zgłosić się: za pośrednictwem formularza: https://www.rpo.gov.pl/formularz/?q=Kutno-Lowicz mailowo: spotkaniaregionalne@brpo.gov.pl lub telefonicznie: (22) 55 17 985
[więcej]
wandea, 26.05.2017 13:24|czytane: 607 razy|11 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Piknik Różany rozpoczęty
Zapraszamy na Piknik Różany do parku Traugutta. W Kutnowskim Domu Kultury trwa Konferencja Różana rozpoczęta prelekcją „Ogrody różane w Europie i w Polsce”.

Zgromadzeni na sali widowiskowej słuchali o doborze i zasadach kompozycji róż i roślin towarzyszących, o tym jak chronić róże przed chorobami i szkodnikami, a także jak dobierać i pielęgnować najpiękniejsze odmiany róż aby ogrody i ogródki wyróżniały nasze miasto w całej Polsce.

Piknik Różany rozpoczęty, ./upload/articles_pakiety/33915/28_obraz.jpg
Piknik Różany rozpoczęty, ./upload/articles_pakiety/33915/01_obraz.jpg
Piknik Różany rozpoczęty, ./upload/articles_pakiety/33915/06_obraz.jpg


Na zakończenie o projektach realizujących koncepcję Kutna jako różanego miasta opowiedzą zastępcy Prezydenta Miasta Kutna – Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak, a Cukiernia Wasiakowie zaserwuje słodki poczęstunek.

W konferencji swoje prezentacje przedstawiają Marzena Jeleniewska-Jankowska - inspektorka nadzoru terenów zieleni w Jarocinie i doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu,  Małgorzata Lekki - architekt zieleni, prof. dr hab. Tadeusz Baranowski z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Andrzej Ćwik, producent krzewów róż, przedstawiciel niemieckiego hodowcy krzewów róż W. Kordes Sohne na Polskę.

Konferencja realizowana jest pod patronatem Instytutu Ogrodnictwa Inhort w Skierniewicach, którą reprezentuje dr hab. Jadwiga Treder z Pracowni Uprawy i Nawożenia Roślin Ozdobnych. Na holu domu kultury można podziwiać wystawę owoców i warzyw Instytutu Ogrodnictwa. A w parku przygotowywane są ekspozycje najpiękniejszych róż ogrodowych, od godz. 16.00 zapraszamy na kiermasz, można będzie kupić krzewy. [więcej]
kultura, 26.05.2017 12:29|czytane: 1744 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Już dziś Turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Kobiet U14


[więcej]
redaktor, 26.05.2017 11:52|czytane: 314 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Kultura Musi Być!
Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem
Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom eKutno.pl pragnącym pochwalić się fascynacjami, swoim hobby. Chcemy w nim... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
W lipcu w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury
Kino Kutnowskiego Domu Kultury zaprasza w lipcu na filmy animowane, hooror, thriller, premierę filmu wojennego i Małej Wielkiej Stopy. 30.06.2017-05.07.2017  od piątku do niedzieli godz.16.00 AUTA 3  2D dubbing (animowany/familijny, czas 107 min) godz.18.00... [więcej]
Sport
Kolejny sezon KDK Kutno w Ekstraklasie
Zakończyły się drużynowe mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. W sezonie 2016/2017 tytuł mistrzowski zdobyła drużyna RAL Poznań. Kutnowscy brydżyści KDK1 po zwycięstwach w fazie play-off nad AZS Warszawa 220:118 i Piastem Skawina 204:153 ostatecznie zajęli 11 miejsce w kraju i... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Kredyt pożyczka CHWILÓWKA w 15 min Potrzebujesz gotówki na nieprzewidziane wydatki? Chcesz spłacić swoje zaciągnięte chwilówki? Chcesz spłacić swojego komornika? U nas dostniesz pożyczkę! Najlepsza oferta na rynku! Najniż... [czytaj więcej]
Pergotendy - nowoczesne zadaszenia Pergotendy - funkcjonalne zadaszenia tarasów. Jest to unikalna forma ochrony przed słońcem i deszczem i jak i również sposób na wygospodarowanie kawałka cienia, tak potrzebnego w upalne dni... [czytaj więcej]
Młoda pozna pana Młodziutka studentka spotka się ze zdecydowanym oraz zadbanym Panem na niezobowiązujący seks. Wymagana dyskrecja, kultura oraz higiena osobista :) Spotkania na początek u mnie w mieszkaniu lub w ... [czytaj więcej]
Pomoc kuchni Zatrudnię pomoc do kuchni! Praca w trybie zmianowym. Godziwe wynagrodzeniernrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dypozycyjnośćrn-uczciwośćrn-doświadczenie w branżyrnZainteres... [czytaj więcej]
Zatrudnię kucharza/kucharkę Zatrudnię kucharza/kucharkę na pełny etat do pracy w restauracji hotelowej!rnPraca na pełny etat, w trybie zmianowym.rnrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dyspozycyjnośćrn-uc... [czytaj więcej]
Kupię książki Kupię komplet książek do I klasy liceum o profilu technik logistyk... [czytaj więcej]
Dodatkowy zarobek - marketing sieciowy WitajrnrnWiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. Um... [czytaj więcej]
szambo zbiorniki betonowe atest transport gwarancja Oferuję zbiorniki betonowe ekologiczne z przeznaczeniem na:rn- szambo,rn- szambo ekologicznern-ścieki,rn-gnojówkę,rn-gnojownicę,rn-deszczówkę,rn-ziemianki itp.rnZbiorniki o wielkości 4,6,8,10 ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
REKRUTER DS. PRACOWNIKÓW UKRAISKICH Rekruter ds. pracowników ukraińskich Obowiązki • Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy • Weryfikację i selekcję aplikacji kandydatów zgodnych z poszukiwanym profilem • Budowanie i utrzym... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
Zagubiony piesek W okolicy ostatniego przystanku autobusu nr.7, w Muchnowie, blaka sie maly czarny piesek, nie ma jeszce roku. Moze ta droga znajdzie sie wlasciciel lub ktos kto zna pieska.... [czytaj więcej]
opiekunka do dziecka od września Poszukuję opiekunki do dziecka przedszkolaka, która jest osobą odpowiedzialną, sympatyczną, z podejściem do dziecka i posiada doświadczenie w opiece nad dziećmi w wieku 3-5, niepalącą. Mile ... [czytaj więcej]
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ ZATRUDNIĘ OD ZARAZ KIEROWCĘ TEL. 570 849 437... [czytaj więcej]
sprzedam mieszkanie 61,3m Sprzedam mieszkanie własnościowe o powierzchni 61,3m mieszczące się na 1 piętrze na osiedlu Łąkoszyn. Mieszkanie po remoncie wymieniona hydraulika, okna PCV, podłoga panele i kafelki, na ścia... [czytaj więcej]
Odzież ciążowa i odzież XXI .plac Manhattan box 73 Oferuje odzież ciążowa i odzież XXI plac Manhattan box 73... [czytaj więcej]
Poklikam !!!! Witam serdecznie . Poklikam w wolny czas sms,y lub na gadu gadu z kobietami z Kutna i okolic stan cywilny B/Z. ( Mile widziane Ukrainki mieszkające w Kutnie ) Pozdrawiam Panie i Tylko Panie !!!... [czytaj więcej]
Kocięta szukają domu Cztery 7-tygodniowe kocięta, przebywające od urodzenia w mieszkaniu, poszukują nowego domu. Są bardzo wesołe i towarzyskie. Korzystają z kuwety i potrafią już jeść samodzielnie. ... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Tobiasz Fa]ewski:
5 minut temu
Brawo Jarzębinki! Najzdolniejszy zespół młodych talentów!
Aaron, Skalski:
19 minut temu
Nie ma wyszczególnionej endokrynologi
Prokop Szołucha:
1 godzin temu
Ten pan Łuczak prezes PEC to nie przypadkiem mąż pani Łuczak, obecnie głównej ksiegowej PUP, wcześniej prezeski szpitala i jeszcze wczesniej audytorki czy kontrolerki w UM.
Karol Riviere:
2 godzin temu
"PRAWDZIWA CNOTA KRYTYK SIĘ NIE BOI." AWRUK! Kto pożarł nasze komentarze? Kto zamyka przed nami OKNA eKutna? Kto jest tym złoczyńcą? Kto jest prowokatorem? Kto jest egzekutorem? Kto jest katem? Kto Jest ofiarą? Co tu jest grane? Co tu się dzieje? Co tu się narobiło? Tęsknota! Smutek! Żal! Nigdy nie mówi się nigdy. Nigdy nic nie wiadomo. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Na nawrócenie, oświecenie, przyjaźń, miłość, pokutę, przeprosiny i naprawę szkód i krzywd nigdy nie jest za późno. Jak się nie ma co się lubi, to się nic nie lubi. Albo wszystko! Albo nic! Albo seks, mamona i ciuch? Albo miłość światłość i duch? Trzeba wybierać! Albo rybka? Albo akwarium? Albo pieniądze? Albo życie? Trudne to wszystko jest do ogarnięcia? A wybory są najtrudniejsze! Co wybieramy? EKutno, PTO"R" i NADZIEJĘ? Czy "Nie chcem ale muszem", "Alleluja i do przodu", "Róbta co chceta" i „Obiecanki-cacanki (a głupiemu radość)”? Kto się długo namyśla, nie zawsze rzecz najlepszą wybierze. Raz kozie śmierć!... Ja już wybrałem!.... Dziękuję Pani Olu!!!... Kończę już pisanie głupot..... Boję się trefnych prowokatorów: niedorozwiniętego lekarza psychiatry i nadpobudliwego lekarza seksuologa, którzy swoimi komentarzami doprowadzili do bardzo groźnej, niebezpiecznej zadymy na tym forum. Ale, póki co, sytuacja już została opanowana. Bogu dziękujmy! Ducha nie gaśmy!.... !!!!! NIECH ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI.....!!!!! Całą noc nie mogłem zasnąć. Teraz się trochę uspokoiłem. Idę spać. Jak się wyśpię, to zobaczę co wy tu nawypisywaliście na moim ulubionym eKutno. Pa pa, nieznośne aniołeczki! Pa pa!
Gustaw Wawrzek:
2 godzin temu
Gratulacje !!!!
Mateusz Sopielka:
2
 · 
3 godzin temu
a TAKA miała być AMERYKA -II stopień ????
Lucjusz Plater:
3 godzin temu
Nie rozumiem, jakie głosowanie, jaki plebiscyt na policjanta? Za swoją pracę dostaje pieniądze czy pracuje za darmo
Felicjan Matliński:
3 godzin temu
Który z oddziałów kutnowskiego szpitala nie wszedł do sieci, czy weszły wszystkie?
Filip Kocieł:
2
 · 
3 godzin temu
I stopień czyli najniższy.
Gwidon Sypajło:
4 godzin temu
Może się z narcyzmu wyleczą dzięki temu
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Wróć,winno być natomiasdeco /art -deco...
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Natomias/winno być natomiasd
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Walenty Wielki- ludzie z Margaryny na temat PRĄDU najlepiej by było ,żeby się nie wypowiadali,również dla nich. Podpowiem jedynie ,że przy odrobinie szczęścia( a tacy z reguły je mają) w jedną z dziurek mogą włożyć nawet ... Natomias kombinować przy obydwu dziurkach odradzam nawet złodziejom komentarzy ! A przez grzeczność i zasady obowiązujące na e-Kutno nie wspomnę co można zrobić drutem w innych dziurkach...absolwent Staszica,sympatyk WNZK
Doroteusz Błażewski:
4 godzin temu
W tym mieście ludzie przez cały czas robieni są w chu...Zawsze, bo się boją odezwać. Dziś zebranie w spółdzielni. Ciekawe czy ktoś powie prawdę czy znów poklepią pa na prezesa.
Tymon Solipsa:
2
 · 
4 godzin temu
Na SGGW? A tutaj na miejscu takie renomowane uczelnie?
Mirosława Marcinek:
5 godzin temu
Na razie to się nauczyciceli z prywatnej ośmieszyli z tą napinką. Co to miało nie być - Staszic miiał paść, Kasprowicz też, a prywatna miała być potęgą. Dużo godzin będą mieli ci wybitni nauczyciele...
Oktawian Hakuba:
5 godzin temu
Ktoś się nie potrafi pogodzić z faktami, Pomysł nie wypalił i tyle, Jak się rozejdzie, że nitk tam się nie chce uczyć, w przyszłtm roku chętnych będzie jeszcze mniej.
Bogusław Passakas:
6 godzin temu
Ze swoich nie dadzą , nie martw się.
Narcyz Kaliszer:
6 godzin temu
Na stronie kutnowskiej policji figuruje jako I zastępca komendanta.Nie rozumię,jest jeszcze policjantem i startuje w konkursie.
Adrian Kwietniewski:
3
 · 
11 godzin temu
Okazy niesamowite.
Fakt Kutno mogłoby mieć swoje muzeum.
Ja sam nad rzeką Ochnią znalazłem skamieniałe muszelki.
Ale to co widzę na zdjęciach P. Leszka to coś niesamowitego co natura może wytwarzać.Najciekawsze artykuły
 ·  23
4 dni temu
Miejskie obrazki. Smród na osiedlu w centrum miasta
 ·  50
5 dni temu
Przemysław Zawadzki nadal dyrektorem Dąbrowszczaka. W czwartek konkurs na dyrektora Troczewskiego
 ·  119
5 dni temu
Radosław Bieniek szefem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w mieście
 · 
6 dni temu
Dni Pola w Strzelcach
 ·  56
6 dni temu
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
 ·  90
7 dni temu
(Aktualizacja) Kto wylewa słoną substancję na pobocza w gminie Krzyżanów?
 ·  14
8 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
8 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
9 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
9 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
14 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
14 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
15 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
19 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
19 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
19 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
21 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
21 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
22 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
23 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
23 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
23 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
24 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
24 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
24 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności