eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a> <a href="/wiadomosci,34213-dni-pola-w-strzelcach," title="Kutno: Dni Pola w Strzelcach" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Dni Pola w Strzelcach</b><br>Dziś w Strzelcach odbyły się Dni Pola...</div></a> <a href="/wiadomosci,34208-ekuchnia-udka-po-maroka-sku," title="Kutno: eKuchnia: Udka po marokańsku" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>eKuchnia: Udka po marokańsku</b><br>Nieziemsko pachnące, delikatne i soczyste udka z kurczaka marynowane z aromatycznymi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34193-uczniowie-i-nauczyciele-z-kutna-nagrodzeni," title="Kutno: Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Uczniowie i nauczyciele z Kutna nagrodzeni</b><br>Dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyło się...</div></a> <a href="/wiadomosci,34187-jubileuszowy-wiecz-r-z-kr-tkimi-filmami-w-centrum-teatru-muzyki-i-ta-ca," title="Kutno:  Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b> Jubileuszowy wieczór z krótkimi filmami w Centrum Teatru Muzyki i Tańca</b><br>30 czerwca, o godzinie 18:00 odbędzie się jubileuszowa edycja Euroshorts w...</div></a> <a href="/wiadomosci,34182-radni-powiatowi-mieli-szkolenie-wiedza-wszystko-o-tablecie," title="Kutno: Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Radni powiatowi mieli szkolenie. Wiedzą wszystko o tablecie</b><br>Tableciku, tableciku powiedz przecie, kto jest najmądrzejszy w radzie? Dziś przed...</div></a> <a href="/wiadomosci,34173-zmar-marek-w-jkowski-regionalista-i-by-y-prezes-tpzk," title="Kutno: Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK</b><br>Zmarł Marek Wójkowski  (1955-2017) – regionalista, kolekcjoner, pasjonat historii 37 pp, ...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Magdalena Kaba z Kutna w finale Miss Polonia Województwa Łódzkiego
Magdalena Kaba ubiegłoroczna Królowa Róż została finalistką wyborów Miss Polonia Województwa Łódzkiego. Gratulujemy! Magdalena ma w konkursie nr 5, zachęcamy do wysyłania smsów.

Magdalena Kaba z Kutna w finale Miss Polonia Województwa Łódzkiego, ./upload/articles_pakiety/30538/01_obraz.jpg
Magdalena Kaba z Kutna w finale Miss Polonia Województwa Łódzkiego, ./upload/articles_pakiety/30538/02_obraz.jpg


- Cieszę się bardzo, teraz czeka mnie kolejny etap wyborów - mówi dla eKutno.pl Magdalena Kaba.

Kaba
jest studentką II roku ekonomii, absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza.W wolnych chwilach rozwija swoje artystyczne pasje – pisze i czyta wiersze, chodzi do teatru. W przyszłości chciałaby być księgową i założyć szczęśliwą rodzinę.

ZAGŁOSUJ NA SWOJĄ FAWORYTKĘ W KONKURSIE MISS PUBLICZNOŚCI 2016
Wyślij sms o treści IGOART.X (X = numer wybranej kandydatki) na numer 7248 (koszt 2,46zł z VAT za sms) [więcej]
wandea, 09.06.2016 17:48|czytane: 2006 razy|20 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pływająca fontanna i ławki już wkrótce w parku
W związku z modernizacją parku Traugutta w centrum Kutna Czytelnicy pytali o to kiedy w parku pojawią się ławki i czy staw zostanie ogrodzony. Artykuł TUTAJ

Pływająca fontanna i ławki już wkrótce w parku , ./upload/articles_pakiety/30536/01_obraz.jpg
Pływająca fontanna i ławki już wkrótce w parku , ./upload/articles_pakiety/30536/02_obraz.jpg


- W odpowiedzi na pytania czytelników informuję, że w przyszłym tygodniu w Parku Traugutta zakończony zostanie montaż fontanny pływającej. Nie jest planowane ogrodzenie stawu. Jeżeli chodzi o ławki to są one w trakcie montażu i niedługo pojawią się w parku - odpowiada Paulina Trzaskowska z Biura Prasowego kutnowskiego magistratu. [więcej]
wandea, 09.06.2016 15:40|czytane: 1667 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Szkolny konkurs wiedzy olimpijskiej w gimnazjum
6 czerwca w Gimnazjum nr 2 im.  Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej pt. RIO DE JANEIRO 2016 w którym startowało trzynaście dwuosobowych drużyn z klas I- III.

Szkolny konkurs wiedzy olimpijskiej w gimnazjum, ./upload/articles_pakiety/30537/01_obraz.jpg
Szkolny konkurs wiedzy olimpijskiej w gimnazjum, ./upload/articles_pakiety/30537/02_obraz.jpg
Szkolny konkurs wiedzy olimpijskiej w gimnazjum, ./upload/articles_pakiety/30537/03_obraz.jpg


Konkurs rozegrany był na zasadach znanego telewizyjnego turnieju „1 z 10”. Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego Marzanna Kroczek, Andrzej Karbowski i Renata Chodorowska.

Konkurs miał na celu propagowanie i upowszechnianie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o historii i zasadach olimpizmu  tradycji polskiego sportu i kultury fizycznej. Młodzież musiała wykazać się wiedzą, dotyczącą letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich. [więcej]
redaktor, 09.06.2016 16:14|czytane: 458 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zaginiony Paweł Kożuchowski
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kutnie poszukują zaginionego Pawła Kożuchowskiego . Mężczyzna wyszedł z domu 8 czerwca 2016 roku o godzinie 7.50 i do obecnej chwili nie nawiązał kontaktu z rodziną ani nie powrócił do miejsca zamieszkania.

Zaginiony Paweł Kożuchowski, ./upload/articles_pakiety/30531/01_obraz.jpg


Paweł Kożuchowski Lat 27 zam. Krzyżanów
Rysopis: wzrost 182 cm, około 80 kg wagi, sylwetka średnia, włosy ciemne, krótkie, uczesane na czoło.

W dniu zaginięcia ubrany był w spodnie jeansowe, ciemnoniebieską koszulkę, czarne buty sportowe nike, mógł też mieć jasnoniebieską bluzę dresową. [więcej]
redaktor, 09.06.2016 09:53|czytane: 2550 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wielka Wymiana Książek w czerwcu[więcej]
kultura, 09.06.2016 11:02|czytane: 420 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zapisz się na Kurs Zdrowego Gotowania. Warsztaty już w niedzielę w Żychlinie
Galicyjskie Centrum Edukacji Sp. z o o w ramach projektu pn. „Żyjesz dla siebie i innych – zadbaj o zdrowie” i zadania „Para buch, zdrowie w ruch” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kutnie zaprasza do udziału w prezentacji kulinarnej – „KURS ZDROWEGO GOTOWANIA”, który odbędzie się  12 czerwca w Żychlinie  w godz. 13.00-17.00 „U Jęrdusia” - Hotel & Restauracja, ul. Sienkiewicza 66.

Zachęcamy do udziału wszystkich zajmujących się zawodowo żywieniem zbiorowym, pracowników żywienia w szkołach, przedszkolach, szpitalach, ośrodkach opiekuńczych, restauracjach itp.

W ramach kursu: warsztaty z dietetykiem,  materiały szkoleniowe (w tym jadłospisy), warsztaty gotowania na żywo z udziałem Uczestników, stoiska wystawiennicze w ramach których serwowana będzie zdrowa żywność,  poczęstunek- ciepły posiłek, certyfikaty uczestnictwa.

Osoby zainteresowane udziałem w prezentacji prosimy o kontakt mailowy (biuro@gce.krakow.pl) lub
telefoniczny (12 637-09-04, kom. 884-975-754). [więcej]
redaktor, 09.06.2016 11:00|czytane: 356 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Podłość gadzia nie zna granic Roberta Fabjańskiego z Kutna
Dzięki uprzejmości Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w naszym stałym cyklu czytaj z eKutno.pl publikujemy opowiadania nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Opowiadanie Fantasy (z motywem róży). Konkurs organizowany był w ramach majowych pierwszych Kutnowskich Dni Fantastyki, których patronem było eKutno.pl.

Tym razem opowiadanie Podłość gadzia nie zna granic  Roberta Fabjańskiego z Kutna  nagrodzone III nagrodą w drugiej kategorii wiekowej (dorośli). Życzymy Czytelnikom, nie tylko fanom fantastyki, miłej lektury.

Robert Fabjański

Podłość gadzia nie zna granic


Miał pecha. Wszystkich jego braci z drużyny LOS rozesłał w miejsca, gdzie mogli być pewni swojego pierwszego spotkania z bestią. Wszystkich … oprócz niego! Gdy jako ostatni wyciągał dłonie ze strumienia czasu, w jakiś sposób wiedział, że LOS spłatał mu kolejnego figla. Thruth-Mar`ek, jego najlepszy przyjaciel z Kuźni Łowców, wysłany został do słonecznej Francji, do Nancy. Francja, wiadomo: wino,  kobiety i śpiew! Ba, nawet najsłabszy z całego naboru, najbardziej wredny i tchórzliwy Thruth-Wald`ek, trafia piękną Pragę! Pewne typowanie smoka co najmniej II-ej dynastii. A on co?! Otwiera dłoń i widzi … świetliste znaki przeznaczenia: Kutno. Gdzie to do cholery jest? Już trochę lepiej wyglądało to na starej druidzkiej mapie: Q-tno`an w wolnym tłumaczeniu „tam gdzie zmierza słońce”. Ale to tylko historyczne zwoje i pergaminy. Na nieformalnej giełdzie notowań łowców smoków miejsca takiego jak KUTNO … po prostu nie było! Cóż, z wyrokami LOSU się nie dyskutuje. Już następnego dnia, po obrzędzie typowania, był na miejscu. Wybrał sobie postać jednegoz ludzkich tubylców i zaczął wypełniać swoje przeznaczenie. Teraz nosił imię Krzysztof Pacuła i był szeregowym, ale szanowanym pracownikiem Urzędu Miasta Kutno. Zainstalował się w małym, 2-pokojowym mieszkanku (38m2 z łazienką, balkonem i korytarzem, na trzecim piętrze – bez windy, bo w całym Kutnie nie było ani jednego budynku z windą!), w bloku na osiedlu Grunwald. Grunwald, hi, hi, synonim zwycięstwa – żarcik taki. [więcej]
kultura, 09.06.2016 10:23|czytane: 783 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
eKuchnia: Mocno truskawkowy chłodnik
Kulinarna blogerka Ewelina Pędzikowska zawsze w czwartek proponuje Czytelnikom eKutno.pl pyszności. W czerwcu, kiedy sezon na truskawki warto skosztować mocno truskawkowego chłodnika. Zapraszamy na http://szalonakuchniaeweliny.bloog.pl/

eKuchnia: Mocno truskawkowy chłodnik, ./upload/articles_pakiety/30529/01_obraz.jpg


Rewelacyjna, mocno truskawkowa zupa z wyczuwalną nutką świeżej cytryny i aromatycznej wanilii idealna kiedy żar leje się z nieba, a my marzymy o lekkim, szybkim, chłodzącym obiedzie.

Składniki:
800g świeżych truskawek
3 łyżki cukru pudru
sok i skórka z 1/2 cytryny
1/2 laski wanilii
szczypta soli
[więcej]
redaktor, 09.06.2016 09:39|czytane: 564 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Mammobus w Kutnie w czerwcu
23 czerwca przy sklepie Kaufland, ul. Wyszyńskiego będzie można skorzystać z badania w Mammobusie. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Mammobus w Kutnie w czerwcu, ./upload/articles_pakiety/30526/01_obraz.jpg


- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

LUX MED Diagnostyka zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie, które odbędą się 23 czerwca przy sklepie Kaufland, ul. Wyszyńskiego

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku:  50 – 69 lat

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. [więcej]
redaktor, 09.06.2016 10:00|czytane: 449 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: W naszym ogrodzie. Pomidory na tarasie
Co prawda pomidory posadzone na przydomowych działkach mają się całkiem dobrze, to nie jest jeszcze zbyt późno na uprawę pomidorów. Bardzo dobrą metodą i sprawdzoną jest uprawa pomidorów w donicach lub w przeróżnych opakowaniach np. po farbie. Serdecznie zachęcam, bo zbiór owoców może być niekiedy lepszy od tych posadzonych na działce. Blokersi mogą uprawiać pomidory na balkonach.  Bardzo ładnie prezentują się pomidory uprawiane na tarasach.

eKologia: W naszym ogrodzie. Pomidory na tarasie, ./upload/articles_pakiety/30530/01_obraz.jpg
eKologia: W naszym ogrodzie. Pomidory na tarasie, ./upload/articles_pakiety/30530/02_obraz.jpg
eKologia: W naszym ogrodzie. Pomidory na tarasie, ./upload/articles_pakiety/30530/03_obraz.jpg


Zgodnie z wieloletnią tradycją uprawiam pomidory w pojemnikach, ponieważ nie mam zbyt dużo miejsce z pełnym słońcem. W tym roku spóźniłem się nieco, bo do pojemników pomidory posadziłem około 15 maja, czyli zgodnie z kalendarzem, ale zazwyczaj robię to około 5 maja.

Jak się uprawia pomidory w pojemnikach?
Nie wystarczy tylko pomidory posadzić i zapomnieć o nich. Trzeba je regularnie podlewać, nawozić, podwiązywać, a w razie potrzeby zapylać.  Słoneczne stanowisko jest niezbędne, aby pomidory rodziły duże, czerwone i słodkie owoce. Najmniej słońca będzie na balkonie północnym, najwięcej na południowym.

Z uwagi na długi okres wegetacyjny oraz ciepłolubność pomidorów rośliny uprawia się jedynie z rozsady przygotowywanej już od lutego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych, a takżena bazarach. Na miejsce stałe pomidory w doniczkach wystawiamy dopiero po 15 maja, kiedy to minie ryzyko przymrozków. Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek w żyznym i przepuszczalnym podłożu (może to być specjalne podłoże do uprawy warzyw lub uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych). Sadzonki sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody (dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe). Podłoże warto wymieszać z hydrożelem, który będzie gromadził wodę i "oddawał" ja w czasie suszy. [więcej]
redaktor, 09.06.2016 10:09|czytane: 488 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dlaczego powiat nie może sam organizować Licealiady, tylko oddaje pieniądze miastu?
Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Kutnie przy podjęciu uchwały o zmianie budżetu na rok 2016 radni dyskutowali o przekazaniu miastu środków finansowych na organizację współzawodnictwa sportowego dla szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kutnowskiego. Radni Marek Jędrzejczak i Bartosz Serenda dopytywali dlaczego powiat nie może sam organizować Licealiady i czy któraś z gmin nie mogłaby przejąć tego zadania.

Od lat powiat oddawał realizację tego zadania miastu, bowiem na jego terenie jest najwięcej szkół ponadgimnazjalnych, no i bo było wygodnie. Miasto ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, stadion, odpowiednie kadry itp. Do tej pory to były główne argumenty zarządów powiatu. Tym razem decyzja ta wzbudziła kontrowersje z powodu kiepskiej kondycji finansów powiatu.

- Jakie szkoły brały udział w tym współzawodnictwie do tej pory i w jakich dziedzinach? - zapytał Konrad Kłopotowski.
- Tenis stołowy, koszykówka dziewcząt i chłopców, biegi przełajowe, siatkówka dziewcząt i chłopców, piłka nożna dziewcząt i chłopców, lekka atletyka. Na ogół wszystkie szkoły brały udział, do tego szkoła w Mieczysławowie, PUL - mówił Artur Gierula, członek zarządu odpowiedzialny za oświatę.

- Chciałbym zwrócić uwagę, że do zadań własnych powiatu należy uposzechnianie kultury fizycznej. Dlaczego więc oddajemy własne zadanie miastu? Czy w powiecie nie ma kto zorganizować Licealiady? Czy zarząd powiatu nie może, nie potrafi zorganizować tego zadania? - pytał radny Marek Jędrzejczak. - Mamy Młodzieżowy Dom Kultury, który jest placówką oświatową i mógłby zapewnić organizację tego zadania. Czy naprawdę ktoś za nas, nasze własne zadanie, musi robić? Czy miasto Kutno jest tylko w powiecie? Czy nie należałoby tej uchwały skonsultować z gminami Żychlin i Krośniewice, z tamtymi szkołami? W Żychlinie mamy piękne sale gimnastyczne, boiska, czy tam nie mogłyby odbywać się te zawody. Dlaczego ma wszystko odbywać się w Kutnie, powiat kutnowski to nie tylko Kutno, trzeba powiat takimi działaniami promować właśnie w Żychlinie czy w Krośniewiach, a nie w Kutnie. [więcej]
wandea, 08.06.2016 16:09|czytane: 1302 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
E-maile o podłożonej bombie również w Kutnie
Dziś do najważniejszych instytucji w Kutnie zostały wysłane e-maile o podłożonej bombie. Alarmy bombowe zostały wszczęte w całej Polsce, w niektórych miastach ewakuowano sądy.

E-maile trafiły m.in. do Urzędu Miasta Kutna, Urzędu Skarbowego i obiektów wymiaru sprawiedliwości. Na szczęście alarmy okazały się fałszywe. [więcej]
redaktor, 08.06.2016 16:41|czytane: 668 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Młody Obywatel na Sportowo w Zespole Szkół nr 4. Gry i Zabawy na Azorach
Gry i Zabawy na Azorach to projekt Młody Obywatel na Sportowo z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kutnie. 7 czerwca w Zespół Szkół Nr 4 gościł uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz społeczność lokalną na imprezie rekreacyjno-sportowej  Gry i Zabawy na Azorach. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie młodemu pokoleniu zapomnianych gier i zabaw podwórkowych,  w które kiedyś bawili się nasi rodzice, dziadkowie i zachęcenia do propagowania tego typu zabaw z rówieśnikami.

Młody Obywatel na Sportowo w Zespole Szkół nr 4. Gry i Zabawy na Azorach, ./upload/articles_pakiety/30525/01_obraz.jpg
Młody Obywatel na Sportowo w Zespole Szkół nr 4. Gry i Zabawy na Azorach, ./upload/articles_pakiety/30525/02_obraz.jpg
Młody Obywatel na Sportowo w Zespole Szkół nr 4. Gry i Zabawy na Azorach, ./upload/articles_pakiety/30525/03_obraz.jpg


W projekt zaangażowani byli uczniowie ZS Nr 4, którzy wyśmienicie sprawdzili się  jako opiekunowie małych pociech, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Dzieci bawiły się w takie gry jak: cymbergaj, hacele, klasy, serso, ciuciubabka, raz dwa trzy Baba Jaga patrzy, komórki do wynajęcia, gra w sznura, zbijak, zabawy z kołem .To był magiczny dzień, który wywarł niezapomniane wrażenie na uczestnikach. Było wiele radości i śmiechu co sprawiło,  że ta impreza z pewnością długo zostanie w naszej pamięci  i naszych najmniejszych  gości. W przerwie na dzieci czekał pyszny poczęstunek- ciasta, słodycze, owoce, napoje.  Na koniec  imprezy dzieci otrzymały upominki oraz książeczki z grami i zabawami. [więcej]
redaktor, 08.06.2016 15:26|czytane: 666 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Od jutra na ul. Żółkiewskiego i ul. Prostej roboty drogowe
Od jutra  do 17 czerwca br. w godz. 6.00 - 18.00 na ul. Żółkiewskiego i ul. Prostej  będą prowadzone roboty drogowe - wykonywana będzie nakładka bitumiczna.

- Utrudnienia polegać będą na czasowym zamknięciu ul. Żółkiewskiego, a następnie ulicy Prostej. Użytkowników dróg prosimy o stosowanie się do czasowej zmiany organizacji ruchu w tym rejonie. Za utrudnienia przepraszamy - podaje Biuro Prasowe kutnowskiego magistratu.

[więcej]
redaktor, 08.06.2016 14:41|czytane: 478 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Sesja absolutoryjna w mieście: likwidacja pomnika, zakup terenów i przyjęcie zadań od powiatu
21 czerwca o godz. 10.00 odbędzie się 24. sesja Rady Miasta Kutna. Radni będą głosować za absolutorium dla Prezydenta Miasta Kutna za rok ubiegły.

Radni zapoznają się z informacją na temat realizacji zadań pomocy społecznej,  wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta oraz budownictwa mieszkaniowego prowadzonego przez TBS Sp. o.o. w Kutnie za 2015 rok. Otrzymają też informację na temat zamierzeń w zakresie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2016 roku i z realizacji „Strategii rozwoju Miasta Kutna na lata 2014 – 2020”.

Rada Miasta podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w Kutnie pomiędzy ulicami: Toruńską, Jesienną, Głogową, Łąkową, Zimową, Raszewską, Rzeczną i Stanisława Barei oraz pomiędzy ulicami: Różaną, Północną, Kościuszki i granicą miasta Kutna, o wyrażeniu zgody na przejęcie nieruchomości od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie oraz na zakup gruntów położonych przy ulicy Słowackiego nad nad Ochnią.

Radni będą również głosować w sprawie likwidacji pomnika Związku Walki Młodych, zlokalizowanego przy ulicy Jana Pawła II,  przyjęcia zadań od Powiatu Kutnowskiego w zakresie organizowania współzawodnictwa sportowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu.

Jednym z punktów sesji jest również uruchomienie zaproszenia do osiedlenia się na terenie Gminy Miasta Kutno w ramach procedury repatracyjnej nieokreślonej imiennie rodziny. [więcej]
wandea, 08.06.2016 14:39|czytane: 1551 razy|35 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wojewoda odwołał Starostę Kutnowskiego. Debich idzie do sądu
Wojewoda Łódzki wydał zarządzenie zastępcze o odwołaniu Starosty Kutnowskiego  Krzysztofa Debicha. Starosta zapowiada odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Wojewoda odwołał Starostę Kutnowskiego. Debich idzie do sądu, ./upload/articles_pakiety/30522/01_obraz.jpg


Przypomnijmy, Wojewoda Łódzki wezwał Radę Powiatu w Kutnie do odwołania Krzysztofa Debicha, Starosty Kutnowskiego. Wezwanie było pokłosiem pisma grupy radnych powiatowych do Wojewody o zajęcie stanowiska w sprawie odwołania Starosty w związku z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej do 4 grudnia 2015 roku w czasie kiedy był starostą.

Sprawęi wywołał radny Wojciech Ziółkowski, który wezwał przewodniczącego Rady Marka Jankowskiego do działania w związku z faktem przekroczenia przez Debicha art 4. pkt 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Debich mówił, że działalność gospodarczą zawiesił w styczniu 2015 po objęciu w grudniu 2014 r. funkcji starosty. 30 stycznia zlikwidował konto działalności. 4 grudnia 2015 r. dopiero ją zlikwidował - nastąpiło wykreślenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rada Powiatu starosty nie odwołała więc Wojewoda Łódzki wydał zarządzenie zastępcze.

- Wojewoda się myli w interpretacji istoty zapisów o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Złożone zostanie stosowne odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi - informuje Jacek Saramonowicz, rzecznik Starostwa Powiatwego w Kutnie. [więcej]
wandea, 08.06.2016 13:23|czytane: 6118 razy|283 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Czytelnicy pytają o inwestycję w parku Traugutta
- Trwa modernizacja parku. Podobno ma być na stawie fontanna. Czy w planach jest ogrodzenie stawu? Jak wiemy utopiło się tam w ostatnich latach kilka osób, a poza tym jest to miejsce gdzie przychodzą rodzice z dziećmi, choćby karmić kaczki  i trzeba niestety non stop uważać na dzieci, żeby się nie zsunęły z niezbyt bezpiecznych skarp, prosto do stawu. Myślę, że przydałoby się tam jakieś nawet niewysokie ogrodzenie - pisze pani Aleksandra, Czytelniczka eKutno.pl

Czytelnicy pytają o inwestycję w parku Traugutta, ./upload/articles_pakiety/30514/01_obraz.jpg
Czytelnicy pytają o inwestycję w parku Traugutta, ./upload/articles_pakiety/30514/02_obraz.jpg
Czytelnicy pytają o inwestycję w parku Traugutta, ./upload/articles_pakiety/30514/03_obraz.jpg


Z kolei pan Radosław poruszył temat braku ławek w parku Traugutta.

- Pustkami świecą wnęki na ławki w parku Traugutta. Dlaczego wciąż nie ma ich w nowych alejkach? Na co czekają włodarze naszego miasta, na zimę? Przecież za chwilę będzie połowa czerwca, zimą te ławki nie są tam tak potrzebne, jak teraz. Czy nikt tego nie widzi, czy nikt o to nie dba? - pyta pan Radosław.

W niektórych miejscach pojawiły się ławki, albo jeszcze nie zniknęły, ale rzeczywiście park w centrum Kutna w fazie przejściowej wygląda delikatnie mówiąc nieciekawie. [więcej]
redaktor, 08.06.2016 13:03|czytane: 1116 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jutro Podwieczorek z ... aktorem Ireneuszem Czopem
Są jeszcze bilety na Podwieczorek z ... Ireneuszem Czopem. Centrum Teatru Muzyki i Tańca zaprasza 9 czerwca o godz. 18.00 Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach KDK, CTMiT i online.

Jutro Podwieczorek z ... aktorem Ireneuszem Czopem, ./upload/articles_pakiety/30256/01_obraz.jpg


Leszek Bonar poprowadzi rozmowę z Ireneuszem Czopem - aktorem filmowym i teatralnym, który jest absolwentem łódzkiej PWSFTv i T, (dyplom 1995). Pracuje w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Za rolę Antyfolusa zagranego na tej scenie w "Komedii omyłek" otrzymał Złotą Maskę. To właśnie teatr stanowi jego domenę, choć popularność przyniosła mu rola Przemka Wolińskiego w serialu "Samo życie". [więcej]
kultura, 08.06.2016 08:55|czytane: 874 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Podziękowania[więcej]
redaktor, 07.06.2016 21:28|czytane: 458 razy|komentuj|czytaj cały
Kto otrzymał umorzenie podatków i pomoc publiczną za 2015 rok?
Na naszych łamach cyklicznie publikujemy wykazy instytucji i osób, którym prezydent Kutna umorzył podatki lub udzielił pomocy de minimis i regionalnej. Ostatnio pisaliśmy o umorzeniach za rok 2014. Na koniec maja tego roku miasto opublikowało listę zwolnionych w roku 2015.

Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna umorzył podatki i opłaty za rok 2015 siedemnastu podmiotom. Największe 396 075 zł dotyczą Kutnowskiego Szpitala Samorządowego sp. zo.o, Zakładu Przemysłu Odzieżowego Emkon sp. z o.o. 130 129 zł i Starostwa Powiatowego  34 024,47 zł. LISTA

20 osób i podmiotów otrzymało pomoc de minimis. Są to między innymi LOK Ośrodek Szkolenia Kierowców, Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego Komorowski sp.j., Miflex Emkon, Agroma Polsad, Firma Cukiernicza Wasiakowie, KZD Exdrob. [więcej]
redaktor, 07.06.2016 13:01|czytane: 2996 razy|79 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dąbrowszczak jako jedyny ze szkół powiatu kutnowskiego w rankingu STEM
I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, zostało sklasyfikowane na 13 miejscu w województwie łódzkim i na 116 w Polsce w rankingu Perspektyw STEM.

STEM to obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice ( Science, Technology, Engineering, Mathematics -nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Dlatego też w tym rankingu brane są pod uwagę wyniki matury na poziomie podstawowym z matematyki i na poziomie rozszerzonym  z matematyki, fizyki, chemii, biologii i informatyki, jak również sukcesy licealistów na olimpiadach z tych przedmiotów. [więcej]
pismak, 07.06.2016 17:05|czytane: 814 razy|13 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Piknik Organizacji Pozarządowych
Prezydent Miasta Kutna oraz organizacje pozarządowe zapraszają na Piknik Organizacji Pozarządowych. Odbędzie się on 15 czerwca na Stadionie Miejskim w godzinach 15.00-19.00.

Piknik Organizacji Pozarządowych , ./upload/articles_pakiety/30518/01_obraz.jpg
Piknik Organizacji Pozarządowych , ./upload/articles_pakiety/30518/02_obraz.jpg
Piknik Organizacji Pozarządowych , ./upload/articles_pakiety/30518/03_obraz.jpg


Z roku na rok piknik ma więcej atrakcji. Tym razem oprócz stoisk i prezentacji kutnowskich ngo, występy muzyczne, taneczne, a na koniec Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz zespół Żyki z repertuarem The Beatles. Zachęcamy do zapoznania się z programem na plakatach. [więcej]
pismak, 07.06.2016 16:47|czytane: 947 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jarosław Zyskowski w szerokim składzie Reprezentacji Polski
Trener Mike Taylor ogłosił nazwiska 22 zawodników wybranych do szerokiego składu reprezentacji Polski. Znalazł się w nim Jarosław Zyskowski z Polfarmexu Kutno. Do końca czerwca zostanie podana lista 18 graczy, którzy wezmą udział w obozie przygotowawczym w Wałbrzychu.

Jarosław Zyskowski w szerokim składzie Reprezentacji Polski , ./upload/articles_pakiety/30519/01_obraz.jpg


Reprezentacja Polski w lecie weźmie udział w kwalifikacjach do EuroBasketu, który w 2017 roku zostanie rozegrany na boiskach Finlandii, Izraela, Rumunii oraz Turcji. Rywalami Biało-Czerwonych w drodze do tego celu będą Białoruś, Estonia i Portugalia.

- Jestem bardzo podekscytowany perspektywą pracy z tymi zawodnikami i budowaniem zespołu. Naszym celem jest wygrać kwalifikacje i za rok znowu zagrać na Mistrzostwach Europy. Spędziłem dużo czasu analizując grę poszczególnych zawodników. Będzie kilku nowych graczy i nie mogę doczekać się pracy z nimi. Wierzę, ze kolejny raz uda nam się zbudować drużynę z której Polacy będą dumni - mówi trener reprezentacji Polski Mike Taylor.

Polacy rozpoczną przygotowania w Wałbrzychu już 23 lipca i będą tam przebywać przez dwa tygodnie. 6 i 7 sierpnia rozegrają dwa mecze towarzyskie z Holandią, uczestnikiem ostatnich mistrzostw Europy. [więcej]
pismak, 07.06.2016 16:49|czytane: 645 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Żołnierze Wyklęci czy Panteon wybitnych kutnian? Znów wybieramy temat muralu
Miasto Kutno przeprowadziło konsultacje społeczne z mieszkańcami dotyczące wyboru postaci lub wydarzenia na muralu realizowanym w ramach projektu Patriotyczna renowacja - odnowienie ściany przy ul. Miłej. Projekt jest realizowany w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Głosowało w konsultacjach 385 osób.

Żołnierze Wyklęci czy Panteon wybitnych kutnian? Znów wybieramy temat muralu, ./upload/articles_pakiety/30517/01_obraz.jpg


W wyniku przeprowadzonej ankiety mieszkańcy taką samą ilością głosów (115) wskazali na propozycje: Panteon wybitnych kutnian (Antoni Troczewski, Wojciech Rychtelski, Eugeniusz Filipowicz, bł. ks. Michał Woźniak, Józef Kuś, Stefania Danielewicz, Pelagia Ładykowska-Zys) oraz Żołnierze Wyklęci.

Prezydent Miasta Kutna podjął decyzję o przeprowadzeniu w najbliższym czasie kolejnych konsultacji wyłaniających zwycięską propozycję spośród dwóch z największą liczbą głosów. [więcej]
wandea, 07.06.2016 16:29|czytane: 741 razy|15 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie
Kutnowski Chór „Speranza” wystąpił w  V Jubileuszowych Warsztatach Chóralnych - Rzgów 2016 i Koncercie Chórów „5 na 5”.

 Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie, ./upload/articles_pakiety/30515/04_obraz.jpg
 Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie, ./upload/articles_pakiety/30515/05_obraz.jpg
 Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie, ./upload/articles_pakiety/30515/06_obraz.jpg


5  czerwca odbyły się w Hali Sportowej w Rzgowie V Jubileuszowe Warsztaty Chóralne, w których na zaproszenie Rzgowskiego Chóru „Camerata” uczestniczył po raz pierwszy kutnowski Chór „Speranza”. Na spotkanie warsztatowe połączone z plenerowym koncertem przybyły 4 grupy - chóry mieszane naszego regionu: Chór „Akord” z Pabianic z dyrygentem  mgr Mirosławem Piotrowskim, Chór „Radość Życia” z Piotrkowa Trybunalskiego z dyrygentem mgr Tadeuszem Jackiem Małżem, hór „Speranza” z Kutna z dyrygentem mgr Cezarym Górczyńskim, Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego z dyrygentami: mgr Aleksandrą Łabęcką i mgr Piotrem Ranfeldem, Rzgowski Chór „Camerata” z dyrygentką  mgr Izabelą Kijanka. [więcej]
pismak, 07.06.2016 13:33|czytane: 917 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Alicja po drugiej stronie lustra w Kinie KDK. Wygrały zaproszenia
Alicja po drugiej stronie lustra to propozycja Kina Kutnowskiego Domu Kultury dla najmłodszych. Seanse już od 10 czerwca o godz. 16.00 i 18.15.

Dwa podwójne zaproszenia do kina wygrałt: Monika Kozarska i Monika Socik. Zaproszenia można odebrać w kasie KDK przed wybranym seansem.

[więcej]
kultura, 07.06.2016 12:20|czytane: 610 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zespół Jarzębinki z MDK zdobył Złoty Aplauz
W dniach 2-4 czerwca soliści i zespoły z sekcji wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2016.

Zespół Jarzębinki z MDK zdobył Złoty Aplauz, ./upload/articles_pakiety/30511/01_obraz.jpg
Zespół Jarzębinki z MDK zdobył Złoty Aplauz, ./upload/articles_pakiety/30511/02_obraz.jpg
Zespół Jarzębinki z MDK zdobył Złoty Aplauz, ./upload/articles_pakiety/30511/03_obraz.jpg


Do finału zakwalifikował się 8 -letni Antoni Marzec oraz zespoły Jarzębinki, Hokus Pokus i Czary Mary. Po finałowych prezentacjach zespół Jarzębinki zdobył Złoty Aplauz w kategorii: zespół wokalny do 12 lat.

Jarzębinki to sześciolatki, na co dzień przedszkolaki w PM nr 3 w Kutnie. W Koncercie Galowym  w konińskim amfiteatrze przed ponad czterotysięczną publicznością zaśpiewały i zatańczyły  piosenkę "Cztery zielone słonie". [więcej]
pismak, 07.06.2016 12:17|czytane: 885 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Kurczą się tereny w ŁSSE Podstrefie Kutno
Na ostatniej konferencji prasowej prezydent Kutna Zbigniew Burzyński informował, że kończą się już wolne tereny dla inwestorów w Podstrefie Kutno w Łódzkiej Specjalnej Strefie. Trwa procedura włączenia jeszcze jednej działki w strefę i jest klient na ostatnie tereny przy ulicy Poprzecznej.

Kurczą się tereny w ŁSSE Podstrefie Kutno, ./upload/articles_pakiety/30501/01_obraz.jpg


-Na dzień 31 maja br. zostało wydanych 28 zezwoleń, podwójne dla Kelloggs'a i Fuji oraz potrójne dla Sirmaxu. W strefie w budowie jest Vandermoortele, który w lipcu chce ruszyć z produkcją, najpierw będą bagietki a potem kajzerki. Nabory do pracy już się rozpoczęły, są też już zatrudnieni pracownicy i w trakcie szkoleń - mówił prezydent Burzyński. - Kończy się budowa zakładu Idea, wykonującego opakowania z tworzyw sztucznych, niebawem skończy się budowa Centrum Logistycznego Panattoni przy ulicy Wschodniej. To duża, imponująca hala. Finalizują się budowy Agricola Invest i Nova Stal.

Idea Sp. z o.o. przy ul. Żołnierskiej ma zatrudnić około 30 osób,  Agricola Invest przy ul. Poprzecznej 40 osób Nova-Stal minimum 30 osób, a Vandermoortele 60 osób. [więcej]
wandea, 07.06.2016 11:02|czytane: 1224 razy|19 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Niespodzianki na Pucharze Wiosny 2016
W ostatnich rozgrywkach Pucharu Wiosny 2016 w piłce nożnej amatorów nie obyło się bez niespodzianek. W ostatnią sobotę EGOLIT HURTPAP przegrał z DS. SMITH 4:7 i stracił pozycję lidera. Wykorzystał to EXPOM, który wygrał swoje mecze i prowadzi w tabeli. Nadal niekwestionowanym liderem klasyfikacji strzelców po sześciu kolejkach jest Mateusz Rybacki z PROSTO TEAM, strzelając łącznie 21 bramek.

Niespodzianki na Pucharze Wiosny 2016, ./upload/articles_pakiety/30509/01_obraz.jpg
Niespodzianki na Pucharze Wiosny 2016, ./upload/articles_pakiety/30509/02_obraz.jpg
Niespodzianki na Pucharze Wiosny 2016, ./upload/articles_pakiety/30509/03_obraz.jpg


Szóstka ostatnich kolejek:
Gracjan Gradowski (KASPROWICZ) – bramkarz.
Bartłomiej Winiarski (LOMBARD).
Tomasz Walczak (EXPOM).
Damian Tomaszewski (EGOLIT HURTPAP).
Dominik Szumiński (DS. SMITH).
Mateusz Rybacki (PROSTO TEAM). [więcej]
pismak, 07.06.2016 11:54|czytane: 675 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Stare ale jare. Dobra zabawa na Kabarecie SUTW
Wczoraj w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie salwy śmiechu unosiły się pod sam dach, a brawom nie było końca. Dobrą zabawę kutnowskiej publiczności zapewnili członkowie Kabaretu Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Stare ale jare. Dobra zabawa na Kabarecie SUTW, ./upload/articles_pakiety/30508/03_obraz.jpg
Stare ale jare. Dobra zabawa na Kabarecie SUTW, ./upload/articles_pakiety/30508/13_obraz.jpg
Stare ale jare. Dobra zabawa na Kabarecie SUTW, ./upload/articles_pakiety/30508/28_obraz.jpg


Program Stare ale jare złożony był z jedenastu dobrze znanych skeczy i piosenek. Na całością czuwał Krzysztof Ryzlak, a wokalnie artystów amatorów przygotowała Aleksandra Wiwała.

I tak usłyszeliśmy Dwie Kolejki, Mamusie, Ucz się Jasiu Stanisława Tyma, Nowy garnitur Andrzeja Gołębiewskiego z 1967 r., Ciepłą wdówkę na zimę, Tanie dranie, Portugalczyk Osculati  Jeremiego Przybory, Sęk z 1926 r., Sprawę do załatwienia Juliana Tuwima, Ottelo Władysława Sikory i Stefanię Tadeusza Boya-Żeleńskiego z 1907 r.

Wystąpili: Elżbieta Olejnik, Wanda Majchrowicz, Maria Jabłońska, Władysław Krysiak, Maria Stępniak Stanisław Borkowski, Andrzej ZIelonka, Jerzy Gawłowski, Irena Łukasiak, Jagoda Piórkowska, Marlena Kluk, Danuta Kawka, Jagoda Piórkowska, Barbara Trzaskalska, Stenia Augsburg, Danuta Lemańska. [więcej]
kultura, 07.06.2016 10:39|czytane: 1000 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej
Wczoraj na boisku przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika, rozegrano Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej. Na płycie boiska zmierzyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie.

Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej, ./upload/articles_pakiety/30510/01_obraz.jpg
Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej, ./upload/articles_pakiety/30510/02_obraz.jpg
Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej, ./upload/articles_pakiety/30510/03_obraz.jpg


Po zaciętym pojedynku największy puchar wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej. Jednak w tych zawodach zwycięzcami byli wszyscy, gdyż Ideą przyświecającą turniejowi była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Imprezie towarzyszyła atmosfera radosnej zabawy,  przepełnionej wzajemną sympatią i życzliwością. [więcej]
pismak, 07.06.2016 11:31|czytane: 398 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Łąkoszyniada 2016 w Szóstce
W sobotę 4 czerwca w  Szkole Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie odbyła się impreza integracyjna Łąkoszyniada. Przybyłych rodziców wraz uczniami powitała dyrektor szkoły Anita Lemańska. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji, które odbywały się na szkolnym boisku, w budynku szkoły i w parku Wiosny Ludów.

Łąkoszyniada 2016 w Szóstce, ./upload/articles_pakiety/30507/01_obraz.jpg
Łąkoszyniada 2016 w Szóstce, ./upload/articles_pakiety/30507/02_obraz.jpg
Łąkoszyniada 2016 w Szóstce, ./upload/articles_pakiety/30507/03_obraz.jpg


Imprezę rozpoczął występ grupy teatralnej „KAMELEON” z przedstawieniem pt. „A niech to gęś kopnie…”. Po występie wszyscy uczestnicy „Łąkoszyniady” włączyli się do aktywnego spędzania czasu, a można było uczestniczyć warsztatach decoupage, filcowankach i warsztatach kulinarnych. Chętnych do aktywniejszej formy przyciągnęły zajęcia nauki tańca ZUMBA, gra w „Dwa ognie”, gra w ringo, piłka nożna, turniejada sportowa, „Podchody” – gra terenowa. [więcej]
pismak, 07.06.2016 10:12|czytane: 906 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Wandalizm w kutnowskim wydaniu. Zdewastowane tablice przy cmentarzu żydowskim
- Z zadziwieniem i smutkiem patrzyliśmy wczoraj na cmentarz żydowski w Kutnie, na  którym doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek  do dewastacji tablic informacyjno-edukacyjnych postawionych przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu „Przywracamy tożsamość cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie”,  dofinansowanego ze środków Banku Zachodniego WBK („Tu mieszkam, tu zmieniam”). Dlaczego? - mówi Bożena Gajewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Wandalizm w kutnowskim wydaniu. Zdewastowane tablice przy cmentarzu żydowskim , ./upload/articles_pakiety/30505/01_obraz.jpg
Wandalizm w kutnowskim wydaniu. Zdewastowane tablice przy cmentarzu żydowskim , ./upload/articles_pakiety/30505/02_obraz.jpg


Na granicy cmentarza ustawione były tablice informacyjno-edukacyjne, które miały przypominać wchodzącym na teren cmentarza o powinności poszanowania tego miejsca, o jego historii i o tym, że teren cmentarza podlega ochronie konserwatorskiej. Cmentarz żydowski wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego. Tablice wykonane w ramach projektu, zostały zamontowane przez firmę WIT-MAR bezpłatnie. Dziś są połamane.

- Trudno jest zmieniać  naszą rzeczywistość i przyzwyczajenia, trudno jest  uświadamiać  mieszkańcom Kutna, że teren zielony to teren cmentarza. Nie ma na tym cmentarzu pomników (macew),  ale pod ziemią są groby mieszkańców Kutna  grzebanych w tym miejscu przez kilkaset lat. Zgodnie z naszą, ludzką tradycją  cmentarz jest miejscem świętym   i nienaruszalnym. Dlatego nie ma znaczenia, czy zachowało się cokolwiek na powierzchni ziemi, gdyż najważniejsze jest to, co pozostało pod nią. W tradycji żydowskiej groby są traktowane, jako nieograniczenie trwałe dopóki znana jest ich lokalizacja - dodaje Gajewska. - [więcej]
wandea, 07.06.2016 09:00|czytane: 1057 razy|11 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Festyn rodzinny w Strzegocinie
5 czerwca odbył się w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie Festyn Rodzinny. Już od godziny czternastej uczniowie wraz z nauczycielami dekorowali teren wokół szkoły.  Pierwsi uczestnicy zabawy pojawili się tuż przed piętnastą, a w chwilę później dyrektor Beata Jurkowska- Przybysz uroczyście otworzyła festyn dziękując rodzicom z Rady Rodziców, sponsorom i nauczycielom za zorganizowanie tej imprezy. Życzyła udanej zabawy i zaprosiła do korzystania z wielu atrakcji. A było ich w tym roku niemało!

Festyn rodzinny w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/30504/01_obraz.jpg
Festyn rodzinny w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/30504/02_obraz.jpg
Festyn rodzinny w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/30504/03_obraz.jpg


Klauni z Leo Market z Kutna tradycyjnie rozśmieszali wszystkich i zapraszali do wspólnej zabawy chętne dzieci. Dodatkową atrakcja były dmuchane zabawki, malowanie twarzy a także zorbing, czyli kula w której wnętrzu, można toczyć się po trawie. Odwiedził nasz festyn samochód „Bizon” z Chociszewa- „Indianie Świata- wioska indiańska”. Odbył się również koncert Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Leszczynku prowadzonej przez kapelmistrza Stanisława Wasiaka. Swoje umiejętności strzeleckie można było sprawdzić na strzelnicy, gdzie nad bezpieczeństwem czuwał Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kutnie  Janusz Kaczmarek. W części artystycznej uczniowie wszystkich klas zaprezentowali swe talenty wokalne, recytatorskie, taneczne i lingwistyczne. Działał grill, gdzie można było zjeść pyszną kaszankę, kiełbasę i karkówkę. W kawiarence czekały wspaniałe ciasta- wypieki naszych cudownych mam, lody, kawa i herbata. [więcej]
pismak, 07.06.2016 08:39|czytane: 602 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzieci na start - mini wyścig kolarski Solidarności. W Kutnie 30 czerwca
Najmłodsi kolarze dziewczęta i chłopcy rywalizować będą w 8. Mini Wyścigu „Solidarności”. Dziewięć miast przyjęło propozycję zorganizowania zawodów, w tym i Kutno. Organizatorem cyklu imprez jest Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu, Rekreacji i Turystyki Peleton.

Wyścigi podzielone są na kategorie: „A-Chochliki” – do 5 lat, „B–Krasnale” – 6-8 lat, „C–Skrzaty” – 9-10 lat, „D i E –Elfy ” – 11-12 lat. Warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie zgody rodziców (formularz na stronie: www.wyscig.com.pl)  oraz posiadanie w trakcie zawodów sztywnego kasku.  Zawody prowadzone będą według przepisów Polskiego Związku Kolarskiego.

Tradycją stało się organizowanie Mini Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” dla dzieci w miastach na trasie Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Wyścig zaczyna się 29 czerwca w Radomiu a kończy w lipcu w Krośnie. W Kutnie odbędzie się 30 czerwca.

Dzieci będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:
kategoria A            (Chochliki)      (do 5  lat)   dystans ok. 200 m
kategoria B            (Krasnale)        (6 –8 lat)    dystans ok. 800 m
kategoria C            (Skrzaty)         (9 –10 lat)   dystans ok. 1200 m
kategoria D            (Elfy)              (11 –12 lat)   dystans ok. 1600 m
kategoria E            (Elfy)               (11 – 12 lat – posiadający licencję żaka) dystans ok. 1600

Za każdym razem organizatorzy przeprowadzą grupę najmłodszych kolarzy na start. [więcej]
wandea, 07.06.2016 08:36|czytane: 481 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zawieszka Nieśmiertelnik Srebro +GRAWER Zdjęcia i Tekstu Idealny i modny prezent dla kobiety i mężczyzny. Wspaniały prezent na Imieniny, Urodziny, Rocznicę, Walnetynki, Dzień Kobiet, Mikołaja, oraz pod choinkę na Gwiazdkę Świąt Bożego Narodzenia... [czytaj więcej]
Kotki Oddam kotki w dobre ręce. Więcej informacji pod nr telefonu 602430567.... [czytaj więcej]
Monitoringi, alarmy Witam, oferuję usługę konfiguracji oraz montażu kamer, alarmów oraz innych systemów zabezpieczeń. Wykonuję również inne usługi informatyczne. Zapraszam.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko duże 210 cm / bardzo dobre wykonanie Mam do sprzedania duże biurko w bardzo dobrym stanie. Biurko ma ponad 1,5 metra i było robione na zamówieni a więc jest wykonane z bardzo dobrego materiału. Posiada wiele szuflad, miejsce na je... [czytaj więcej]
Fly High Production – Produkcja filmowa Firma Fly High Production to przede wszystkim profesjonalna produkcja filmów i innych form audiowizualnych, bazująca na najnowszych technologiach min zastosowaniu drona i innych technologii stabiliz... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
Odzież na sklepy, butiki, stragany Oferujemy odzież na sklepy, butiki, stragany w bardzo dobrej jakości z Niemiec i Włoch. U nas klient zamawia według osobistego zapotrzebowania (damskie, męskie, dziecięce,... [czytaj więcej]
samochód do ślubu wesele OFERUJĘ PAŃSTWU WYNAJEM LIMUZYNY AUDI w kolorze czarna perła. Samochód jest reprezentacyjny, idealny na tak wyjątkową uroczystość. Zaletą tego samochodu jest przestronne wnętrze i duży baga... [czytaj więcej]
Zespół jednoosobowy DJ Polecam jednoosobowy zespół muzyczny (klawisz i vokal na żywo)który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gram na terenie całego kraju. Wieloletnia praktyka w prowad... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny KONKRET to pięcioosobowy zespół muzyczny, który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gramy głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wieloletnia... [czytaj więcej]
Zatrudnimy pracowników Firma P.P.H.U. "ELBEMA" s.c. zatrudni pracownika na stanowisko elektromonter lub pomocnik elektromontera. Mile widziane prawo jazdy kat.B oraz uprawnienia Sep 1kV. CV proszę przesyłać na adres mail... [czytaj więcej]
Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Najlepsze rozwiązanie, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Nie pytamy o Twój cel – całą sumę możesz przeznaczyć na dowolny,... [czytaj więcej]
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Zenobiusz Biga:
3 minut temu
Rzeczniczka jest córką Mańkowskiego
Dymitr Fiut:
29 minut temu
Jaro, gratulacje i czymam ciuki za cie.
Onufry Kamiński:
40 minut temu
W Kutnie jest praca , kto chce ten pracuje tylko trzeba chcieć , ja nie narzekam . Czytaj ze zrozumieniem interes się kręci nie z kim, tylko z czym kolejny przykład prostactwa
Bonifacy Ukolicz:
54 minut temu
To z ciebie Onufry taki "komputerowy lodziarz", co do komputera - widać, co napisałeś, a co do lodów - z kim ten interes kręcisz, to staje sie coraz jasniejsze. Co do nauki to ci napisali - w Kutnie nie ma pracy dla absolwentów uniwersytetów i politechnik, a są stanowiska i praca dla absolwentow WSGK. To wystarczy.
Roman Kolumna:
2
 · 
1 godzin temu
A sekretarzem jest Pan Korowajski? Czyzby mąż sędziny która uznala winnego karkówe niby ze wplywal na swiadkow?
Onufry Kamiński:
2 godzin temu
Do Metody Głąb
Zgadzam się to co napisałeś i popieram tylko 5 osób przystąpiło do konkursu . pytam gdzie reszta społeczeństwa??
Do Bernadeta Konkurs był na stronie , ale jak widać nie szukasz tylko siedzisz i pierdzisz w stołek. Kręci cię temat co się dzieje na Policji - bo jesteś nadzwyczajnym plotkarzem i to jeszcze na dodatek pewnie bez wykształcenia.
Ja mam budkę z lodami nie mam wykształenia interes się kręci i nikomu nie zazdroszczę a wy weźcie się za naukę i przystępujcie do konkursów
Błażej Lubicz:
2
 · 
2 godzin temu
Sekretarzem w urzędzie pracy jest mąż sedziny, przed którą zeznawal ten pan.. Czy to przypadek że policjant został skazany
Szczepan Bzdura:
2 godzin temu
SANDERUS TIMES - eBiuletyn Agencji MRPiH "podkówka".Podajemy komunikat: Jeden karierowicz, abiturient i absolwent Instytutu Mniemanologii Stosowanej - emerytowany Metody Głąb (bez tytułu) - został wytrzepany, wygarbowany, wyprany, wykrochmalony, wymaglowany, położony na obie łopatki i zapędzony w kozi róg przez użytkowników portalu eKutno. Ciekawe, czy to mu pomoże w odnalezieniu właściwych kierunków i dobrych dróg? A mówią, że pralnie itd..... są niepotrzebne? ~praojciec Allexander - redaktor naczelny.
Robert Małopolski:
2 godzin temu
Pan Rafał chyba się zagalopował porównanie Kłopota do pana Bieńka jest wysoce nie na miejscu.
Szczepan Bzdura:
3 godzin temu
###"R". Toście se pogadali na najwyższym światowym poziomie. Szkoda, że tak krótko. Podobają mi się wasze rozmowy. Całą noc mogłabym was słuchać. Burzyński i Kłopotowski i cała ta cudowna Burzmanna na okrągło powinni was słuchać. Może by się zaczęli nawracać na normalność czyli na głęboką wiarę, wysoką kulturę i szlachetną naturę, czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam Was drodzy moi mądrzy dyskutanci. Dialogi kute na cztery nogi. I to jest właśnie to na co tyle lat czekałam. Się doczekałam. Ludzie zaczynają normalnie rozmawiać. Nie po rusku, nie po grecku, nie po turecku, nie po niemiecku, tylko po naszemu, po bożemu, po polsku i po chrześcijańsku. Na pewno coś dobrego z tego wyniknie. Tylko o to chodzi. Tak trzymajcie! Idzie nowe!! Bogu niech będą dzięki. ~emerytowana nauczycielka
Ewaryst Ziabka:
3 godzin temu
Panie Nwerowski mówiąc ,że problemem szpitala jest wiek pracowników po prostu pan obraził pracowników szpitala . Zapytam w jakim pan jest wieku i czy ten wiek nie jest problemem dla szpitala?
Barbara Ajsicz:
3 godzin temu
Podobno urzędnik ma poparcie PSlu, czy to prawda?
Amalgund Walczak:
2
 · 
3 godzin temu
A był, czy nie był o to jest pytanie?
Lech Kantor:
3 godzin temu
Prosimy o wypisanie zasług , może być w punktach.
Hugo Lewi:
3 godzin temu
Bolesław to uważasz ,że ci co tam pozostali i pracują to nie mają honoru? Czyżby ten jeden był tylko z honorem?
Zenon Kwasigroszek:
3 godzin temu
Faust i oni zostali tak do tej pory.
Teodor Pobłocki:
3 godzin temu
No widzisz Metody przystąpiłeś i co d..a.
Wawrzyniec Gielniowski:
4
 · 
3 godzin temu
wygraną zawdzięcza poparciu w Urzędzie Miasta, chyba pan sekretarz, bo to ,,koledzy z boiska,,
Arseniusz Błaszczyński:
4 godzin temu
Ciekawy jestem co się stało z poprzednim szefem tej komórki.
Faust Iwanoski:
6
 · 
4 godzin temu
Czy paranoik wypowiadał się w sprawach szpitala, redakcja powinna przytoczyć nieco jego "mądrości" ? Ciemny lud potrzebuje wiedzy. Też biedula podnieca się tym, co mówi - podobnie jak jego kolega pituchna.Najciekawsze artykuły
 ·  14
4 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
4 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
5 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
5 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
10 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
10 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
11 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
14 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
15 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
15 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
16 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
17 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
17 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
19 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
19 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
19 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
19 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
20 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
20 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
20 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
20 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
21 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
22 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
26 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
27 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności