eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 28.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34238-w-lipcu-roboty-drogowe-w-kutnie," title="Kutno: W lipcu roboty drogowe w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>W lipcu roboty drogowe w Kutnie</b><br>W lipcu rozpoczną się inwestycje drogowe w Kutnie. Przebudowy doczeka się...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,34235-warsztaty-fotograficzne-w-bajkowej-zagrodzie," title="Kutno: Warsztaty fotograficzne w Bajkowej Zagrodzie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Warsztaty fotograficzne w Bajkowej Zagrodzie</b><br>Życie jak z bajki- każdy o takim marzy. Niedaleko Warszawy jest...</div></a> <a href="/publicystyka,34171-trzymaja-c-w-r-ku-fragment-kosmosu-leszek-baranowski-i-mineral-and-gem," title="Kutno: Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem</b><br>Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom...</div></a> <a href="/sport,34216-koniec-sezonu-lekkoatletycznego-i-bardzo-dobre-wyniki-kutnowskich-sportowc-w," title="Kutno: Koniec sezonu lekkoatletycznego i bardzo dobre wyniki kutnowskich sportowców" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Koniec sezonu lekkoatletycznego i bardzo dobre wyniki kutnowskich sportowców</b><br>W sobotę 24 czerwca na stadionie Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34232-r-kodzie-o-dla-doros-ych-spotkanie-15-lipca," title="Kutno: Rękodzieło dla dorosłych. Spotkanie 15 lipca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Rękodzieło dla dorosłych. Spotkanie 15 lipca</b><br>W sobotnie przedpołudnie w Ośrodku Kultury Gminy Kutno w Leszczynku odbyły...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,34231-ju-wakacje," title="Kutno: Już wakacje!" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Już wakacje!</b><br>Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Uroczystość w Szkole Podstawowej im. Kornela...</div></a> <a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Kutnianie w Anglii. Czym różni się wędkarstwo brytyjskie od polskiego?
Spotkałem się z zarzutami, że Polakom mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie odbija palma. Być może tak było 10 lat temu. Nie było wtedy problemu z rozpoznaniem naszego rodaka spacerującego brytyjskimi chodnikami. Przeważnie wyróżniał go markowy dres, na który w Polsce nie było go stać i tani, bardzo prymitywny szpan. Czasy jednak się zmieniły. Typowy Polak, to człowiek pracujący, wychowujący dzieci, itp. To również człowiek, który dzięki "ludzkiemu" systemowi pracy ma sporo wolnego czasu na swoje hobby, co w mojej Ojczyźnie nie zawsze jest wykonalne, bo trzeba „chodzić” do pracy od niedzieli do niedzieli. Tutaj tak nie jest!  Na całokształt życia składa się wiele drobnych elementów, choćby wędkarstwo.

Kutnianie w Anglii. Czym różni się wędkarstwo brytyjskie od polskiego?, ./upload/articles_pakiety/29971/01_obraz.jpg
Kutnianie w Anglii. Czym różni się wędkarstwo brytyjskie od polskiego?, ./upload/articles_pakiety/29971/02_obraz.jpg


Polacy i Anglicy mają jedną wspólną pasję – wędkarstwo. Porównanie realiów brytyjskich z polskimi jest zupełnie uzasadnione. Przede wszystkim, co się rzuca w oczy w Anglii, to stanowiska wędkarskie. Muszą one spełniać warunki bezpieczeństwa: są umocnione, usztywnione drewnianymi belkami. Po prostu wędkarz musi czuć się bezpiecznie. Wędkując w Polsce, niekiedy w okolicach Kutna, llądowałem po kostki w wodzie stojąc na podmokłym, niezabezpieczonym gruncie.

Kolejna sprawa, to  koszty wędkowania, które w porównaniu do Polski są bardziej realne dla przeciętnego obywatela. W Polsce za możliwość łowienia na jednym, bogatym w rybę, państwowym jeziorze trzeba liczyć się z wydatkami rzędu 350- 400zł, czyli mniej więcej tygodniowymi zarobkami. W Zjednoczonym Królestwie koszt karty wędkarskiej – 27 funtów, która ważna jest przez  rok. Do tego pozwolenie od jednego z lokalnych stowarzyszeń wędkarskich z reguły na 5 - 6 zbiorników wodnych - około 25 funtów. W sumie daje nam to około 50 F, czyli taka minimalna dniówka. [więcej]
redaktor, 22.04.2016 10:25|czytane: 910 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Geograficznie w Kasprowiczu
Tegoroczne obchody Dni Nauk Przyrodniczych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie obfitowały w liczne wydarzenia. Współpraca szkoły z Urzędem Statystycznym w Łodzi i Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego zaowocowała ciekawymi propozycjami dla młodzieży.

Geograficznie w Kasprowiczu, ./upload/articles_pakiety/29975/03_obraz.jpg
Geograficznie w Kasprowiczu, ./upload/articles_pakiety/29975/16_obraz.jpg
Geograficznie w Kasprowiczu, ./upload/articles_pakiety/29975/23_obraz.jpg


Licealiści  uczestniczyli w lekcjach geografii poprowadzonych przez pracownika Urzędu Statystycznego z Łodzi. Poznali  m. in. podstawowe dane demograficzne dotyczące liczby ludności, gęstości zaludnienia, przyrostu naturalnego, wieku społeczeństwa dla 16 województw w Polsce oraz powiatów i gmin województwa łódzkiego. Zaproponowana forma ćwiczeń umożliwiła sprawdzenie  ich umiejętności w zakresie wyszukiwania i właściwego odczytu danych statystycznych zamieszczonych w tablicach, na wykresach oraz mapach.

W Dni Nauk Przyrodniczych wpisało się spotkanie z dr Karoliną Smętkiewicz oraz dr Ryszardem Kalińskim na temat „Wykorzystania wód geotermalnych na przykładzie Uzdrowiska Termalnego Uniejów”. Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego o wykorzystaniu wód geotermalnych na przykładzie Uniejowa pt. ,,Geotermia z klasą”. Goście przybliżyli uczniom temat odnawialnych źródeł energii, walorów przyrodniczych uzdrowiska Uniejów, racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych, kształtowania postaw proekologicznych i wzrostu zainteresowania tematyką ochrony środowiska. [więcej]
pismak, 22.04.2016 13:38|czytane: 442 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Kutnowscy tancerze wezmą udział w łęczyckim konkursie
Dom Kultury w Łęczycy zaprasza na VIII Otwarty Konkurs Taneczny "Mój jest ten kawałek podłogi". Odbędzie się on 30 kwietnia o godzinie 11.00 w Hali Sportowej w Łęczycy. Jak co roku weźmie w nim udział mocna ekipa z Kutna, reprezentująca rodzime szkoły tańca.

Kutnowscy tancerze wezmą udział w łęczyckim konkursie, ./upload/articles_pakiety/29930/01_obraz.jpg
Kutnowscy tancerze wezmą udział w łęczyckim konkursie, ./upload/articles_pakiety/29930/02_obraz.jpg


Zapraszamy publiczność z Kutna do kibicowania kutnowskim zespołom, które wystąpią w Konkursie.

- Oczywiście bierzemy udział, wystawiamy solistów, duety i trzy zespoły - mówi Joanna Zielińska, właścicielka Street Dance Studio.

- Bierzemy udział w konfrontacjach w Łęczycy. Wystawiamy dwa zespoły Alibi i Fair Play oraz dwóch solistów - informuje Dorota Ciołkowska właścicielka Studia Tańca Alibi. [więcej]
pismak, 22.04.2016 10:01|czytane: 468 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zdarzenie na A-1
Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia drogowego, do którego doszło 21 kwietnia o godzinie 19.00 na Autostradzie nr 1 w powiecie kutnowskim.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż kierujący samochodem dostawczym hyundai, 32-letni mieszkaniec Warszawy nie zachował właściwej ostrożności przy wykonywaniu manewru omijania prawidłowo oznakowanego, stojącego na poboczu pojazdu ciężarowego daf z naczepą, wskutek czego uderzył w tył naczepy ciągnika siodłowego. Kierowca hyundaia z urazem głowy trafił do szpitala w Zgierzu - podaje podkom. Paweł Witczak, oficer prasowy KPP Kutno.-Została pobrana od niego krew na zawartość alkoholu. Kierowcy dafa 38-letniemu mieszkańcowi powiatu opoczyńskiego nic się nie stało. Kutnowscy policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. [więcej]
pismak, 22.04.2016 09:44|czytane: 486 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Poszybuj z Łukaszem Wójcikiem, Mistrzem Europy i Wicemistrzem Świata w szybownictwie i wygraj wzrok dla Franka
Mały Franek Wojtalewicz, mieszkaniec sąsiedniego Gostynina, walczy z nowotworem obuocznym oczek, siatkówczakiem. Chłopiec nie ma nawet roku. Nie wie, jak piękna potrafi być wiosna, bo jego pierwsza dopiero nadchodzi. Jego świat, choć coraz mniej wyraźny jest jeszcze kolorowy, jasny.

Poszybuj z Łukaszem Wójcikiem, Mistrzem Europy i Wicemistrzem Świata w szybownictwie i wygraj wzrok dla Franka, ./upload/articles_pakiety/29972/01_obraz.jpg


Jedyną szansą jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, którego koszt to ponad 1,5 mln złotych.
Im szybciej nastąpi leczenie tym jest większe prawdopodobieństwo na uratowanie oczek i wzroku chłopca.
- Postanowiliśmy wspomóc Franka. Sam jestem tatą dwuletniego Mikołaja i wiem, jakim cennym darem są nasze dzieci, ich życie i zdrowie - powiedział Łukasz Wójcik.

Jeżeli chcecie przeżyć fantastyczną podniebną przygodę i jednocześnie pomóc chłopcu to proponuję Wam dedykowany lot ze mną. Odbędzie go osoba, która wygra licytację.
Licytacja odbywa się w na profilu Światełko dla Frania/Licytacje https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205956721704380&set=oa.182793632096305&type=3&theater.
Całkowity dochód z niej zostanie przeznaczony na leczenie chłopca. [więcej]
pismak, 22.04.2016 07:40|czytane: 363 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zapisz się do Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego[więcej]
pismak, 22.04.2016 10:38|czytane: 425 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Okulary przeciwsłoneczne - modne czy zdrowe?!
Okulary przeciwsłoneczne zdecydowanie powinny wyglądać szałowo! Ale czy tylko? Bycie istotnym elementem stylizacji to nie jedyna ich funkcja, poprawiają komfort widzenia, eliminują zmęczenie wzroku, ograniczają zamglenie obrazów, wzmacniają kontrast, chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz redukują odblaski słoneczne. Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszego wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, w szczególności promieniowania ultrafioletowego (UV).

Ochrona przed tym promieniowaniem jest bardzo ważna, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest przyczyną wielu chorób oczu, powoduje m.in. zaćmę, czyli zmętnienie soczewki oka, zapalenie rogówki oraz spojówki a także skrzydlik oraz  alergię i zespół suchego oka. Ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV zapewnia w okularach przeciwsłonecznych filtr UV cat. 3. Innym, bardzo ważnym powodem używania okularów przeciwsłonecznych, jest ograniczenie ilości światła docierającego do naszych oczu. W słoneczny dzień do oka dociera wielokrotnie silniejsze światło niż jest potrzebne do zapewnienia dobrego widzenia. Efekt taki, nazywany olśnieniem, może powodować ból oczu oraz uszkodzenia plamki żółtej oka a nawet całkowitą utratę wzroku. AMD – zwyrodnienie starcze plamki żółtej jest powodowane właśńie m.in. przez zbyt intensywne słońce. Jest to najczęstsza przyczyna utraty wzroku przez ludzi na całym świecie. Na tę chorobę, póki co, nie wynaleziono jeszcze lekarstwa.

Ochronę przed tym zagrożeniem zapewniają okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym. Jest to filtr, który redukuje odblaski. Wszelkie odbicia światła, np. od karoserii samochodu, rozgrzanej lub mokrej jezdni, od śniegu czy od powierzchni wody, w okularach polaryzacyjnych, są całkowicie wyeliminowane. Ważnym powodem, dla którego decydujemy się na noszenie okularów przeciwsłonecznych, jest  też wyostrzenie obrazu. Zamglenie obrazu jest powodowane rozproszeniem światła o najkrótszej długości fali, na drobinach kurzu i pary wodnej w powietrzu. Eliminacja efektu rozmycia obrazu sprowadza się do ograniczenia przepuszczalności światła niebieskiego przez szkła okularów przeciwsłonecznych. To eliminuje podrażnienie i uczucie suchości oczu. Osoby, które mają wady wzroku – czyli potrzebują okularów korekcyjnych by móc widzieć wyraźnie - mogą nosić okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Okulary takie mogą posiadać całkowitą ochronę: 100% przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz filtr polaryzacyjny. [więcej]
redaktor, 18.04.2016 12:23|czytane: 446 razy|komentuj|czytaj cały
Ogólnopolskie Czwartki Lekkoatletyczne rozpoczęte
Wczoraj na Miejskim Stadionie w Kutnie przy udziale prawie 200 sportowców z powiatu kutnowskiego rozpoczęto Ogólnopolskie Czwartki Lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Ogólnopolskie Czwartki Lekkoatletyczne rozpoczęte, ./upload/articles_pakiety/29969/01_obraz.jpg
Ogólnopolskie Czwartki Lekkoatletyczne rozpoczęte, ./upload/articles_pakiety/29969/12_obraz.jpg
Ogólnopolskie Czwartki Lekkoatletyczne rozpoczęte, ./upload/articles_pakiety/29969/33_obraz.jpg


W uroczystości połączonej z pierwszymi w tym sezonie zawodami udział wział udział prezydent Kutna Zbigniew Burzyński oraz Paweł Szczepanik z Urzędu Miasta Kutna oraz zaproszeni goście z Marianem Woroninem na czele. Woronin to polski lekkoatleta sprinter, wicemistrz olimpijski, mistrz Europy,wielokrotny zwycięzca halowych mistrzostw Europy na 50 lub 60 m, zawodów o Puchar Świata i Europy, 15-krotny mistrz Polski w biegach na 100 m, 200 m i sztafecie 4 x 100 m. Obecnie przedsiębiorca, działacz sportowy, prezes Fundacji Polskiej Lekkiej Atletyki. [więcej]
redaktor, 21.04.2016 16:52|czytane: 1391 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
CKU może mieć kłopoty? Film promocyjny nowej szkoły wzbudza kontrowersje
Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Kutnie Jolanta Bujalska-Kowalczyk Przewodnicząca Komisja Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” poruszyła temat uruchomienia w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie oddziału Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi.

- Dowiedziałam się właśnie, że od 1 lutego działa w naszym CKU Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi. Na jakich zasadach? Jakie to są koszty dla powiau albo zyski np. z wynajmu sali? - pytała Jolanta Bujalska-Kowalczyk. - Jeśli podejmujemy jakieś sprawy związane z oświatą, to liczymy na korzyści. Dlaczego akurat podjęto taką decyzję, aby to Centrum było w naszej placówce?

Nie usłyszeliśmy odpowiedzi zarządu powiatu.

CKU może mieć kłopoty? Film promocyjny nowej szkoły wzbudza kontrowersje, ./upload/articles_pakiety/29963/01_obraz.jpg
CKU może mieć kłopoty? Film promocyjny nowej szkoły wzbudza kontrowersje, ./upload/articles_pakiety/29963/02_obraz.jpg
CKU może mieć kłopoty? Film promocyjny nowej szkoły wzbudza kontrowersje, ./upload/articles_pakiety/29963/03_obraz.jpg


- Na terenie Kutna istnieje możliwość utworzenia filii Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi, co we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kutnie oraz Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, chcielibyśmy wykorzystać, tworząc solidne zaplecze dla praktycznej nauki zawodu i dostosowując kierunki kształcenia do aktualnych potrzeb i oczekiwań regionalnego rynku pracy - wyjaśniał przy podpisaniu listu intencyjnego Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Partnerami powstania filii CKUNT jest Województwo Łódzkie, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Miasto Kutno, Powiat Kutnowski i Pwiatowy Urząd Pracy w Kutnie. Zainteresowanie utworzeniem na terenie Kutna filii CKU NT, która miałaby kształcić w zawodach odpowiadających zapotrzebowaniu pracodawców, wyrazili m.in.: Sirmax Polska, Serioplast Poland, Mondi Group, Fuji Seal Poland, PCC Intermodal, Hoop Polska, Polyone Poland Manufacturing, Kongskilde Polska, DS Smith, Vandemoortele Polska oraz Pini Polonia.

Starostwo Powiatowe w Kutnie zgłosiło chęć nieodpłatnego udostępnienia części pomieszczeń podległego CKU w Kutnie na potrzeby filii CKU NT, zaś ŁSSE zaproponowała wyposażenie pracowni komputerowej. Kształcenie byłoby prowadzone w formie stacjonarnej - 5 dni w tygodniu (2 dni w siedzibie filii, 3 dni - u pracodawcy). [więcej]
wandea, 21.04.2016 14:27|czytane: 2653 razy|68 komentarzy|komentuj|czytaj cały
NABÓR DO NOWEJ GRUPY POCZĄTKUJĄCEJ HIP-HOP!
Street Dance Studio specjalizuje się w tańcu hip-hop i street dance od samego początku. Tym razem zaprasza młodzież w wieku 10-15 lat do nowej początkującej grupy.

NABÓR DO NOWEJ GRUPY POCZĄTKUJĄCEJ HIP-HOP!, ./upload/articles_pakiety/29970/01_obraz.jpg
NABÓR DO NOWEJ GRUPY POCZĄTKUJĄCEJ HIP-HOP!, ./upload/articles_pakiety/29970/02_obraz.jpg


Hip-Hop jako taniec narodził się w latach 80-tych, ale jako kultura jego istnienie sięga wczesnych lat 70-tych. To co podstawowe hip hopie to bounce czyli feeling charakterystyczny dla tego tańca polegający na odwzorowaniu podstawowego beatu poprzez cykliczna pracę ciała. Hip Hop pomimo dużej ilości nazwanych ruchów, jest przede wszystkim tańcem improwizacji, nie stanowi tez zamkniętej struktury ciągle czerpiąc inspirację z innych styli tanecznych, takich choćby jak popping i inne style stare dancowe.Na tych zajęciach na pewno nie będziecie się nudzić, poznacie wiele kroków i wspaniałe energetyczne choreografie!

Termin zajęć: Sobota 11.30-13.00
START ZAJĘĆ: 7 maja
[więcej]
redaktor, 21.04.2016 16:58|czytane: 412 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Powiat przyznał dotacje organizacjom pozarządowym
Zarząd Powiatu w Kutnie ogłosił wyniki otwartych konkursów ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu: edukacji, oświaty, wychowania; kultury fizycznej i sportu; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Edukacja, oświata, wychowanie
Polski Związek Emerytów i Rencistów Oddział Rejonowy w Kutnie 
Edukacja Seniorów na rzecz integracji, przeciw zagrożeniu wykluczeniem społecznym 2000 zł
Towarzystwo Miłośników Żychlina - Nasza Historia – Nasz Nowy Dom 2000 zł

Opracowania naukowe lub popularnonaukowe dot. powiatu kutnowskiego – wydawnictwa cykliczne i monografie
Kutnowskie Towarzystwo Historyczne -
Kutnowski Słownik Biograficzny, tom II 4 500 zł

Organizacja olimpiad i konkursów tematycznych, przedmiotowych, itp. dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Kutnowskie Towarzystwo Historyczne- 
Organizacja V finału konkursu Patron znany czy nieznany 2600 zł
Liga Obrony Kraju Stowarzyszenie Zarząd Powiatowy w Kutnie Organizacja i przeprowadzenie Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej PN „Polska Marynarka Wojenna a Historia Wybrzeża Polskiego 1500 zł
Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu „Tęczowe Dźwięki” w Kutnie Organizacja ogólnopolskiego konkursu wiedzy historycznej 2600 zł

W puli na zadania z dziedzinie edukacji zostało jeszcze 3 106 zł. [więcej]
wandea, 21.04.2016 16:20|czytane: 621 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Świat z perspektywy wałęsającego się psa czyli spotkanie autorskie z Jackiem Hugo Baderem
- Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów. Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon – napisał we wstępie do Białej Gorączki  Mariusz Szczygieł i trudno nie zgodzić się z tym porównaniem, które – jak sam Jacek Hugo-Bader stwierdził podczas spotkania – bardzo celnie opisuje jego teksty.

Świat z perspektywy wałęsającego się psa czyli spotkanie autorskie z Jackiem Hugo Baderem, ./upload/articles_pakiety/29958/01_obraz.jpg
Świat z perspektywy wałęsającego się psa czyli spotkanie autorskie z Jackiem Hugo Baderem, ./upload/articles_pakiety/29958/02_obraz.jpg
Świat z perspektywy wałęsającego się psa czyli spotkanie autorskie z Jackiem Hugo Baderem, ./upload/articles_pakiety/29958/04_obraz.jpg


Jacek Hugo-Bader pokonał samotnie, ruskim łazikiem, trasę z Moskwy do Władywostoku, przepłynął Bajkał kajakiem i biegł maraton w Moskwie. Jako reporter od lat związany jest z Gazetą Wyborczą. Ma na swoim koncie trzy książki reporterskie poświęcone krajom byłego ZSRR – Biała gorączka, Dzienniki kołymskie  i W rajskiej dolinie wśród zielska.

Był uczestnikiem wyprawy poszukiwawczej na Broad Peak, czego efektem jest głośna książka Długi film o miłości Powrót na Broad Peak. Jego najnowsza książka Skucha, opowiadająca o losach polskiej opozycji, o tzw. Kolumbach rocznik 50., ukaże się już 28 kwietnia nakładem Wydawnictw Agora i Czarne.

Podczas poniedziałkowego spotkania (18 kwietnia), które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu Apetyt na literaturę,  Hugo-Bader opowiadał o specyfice zawodu reportera, o  tym w jaki sposób wyszukuje bohaterów swoich reportaży, o swoim słynnym „przytulaniu się do bohatera” – czyli nawiązywaniu bliskiego, emocjonalnego kontaktu z drugim człowiekiem. Nie zabrakło rozmów o Rosji – o fascynacji tym krajem, o Kałasznikowie (który był bohaterem pierwszego „rosyjskiego” reportażu Badera), z którym gość biblioteki rozmawiał po rosyjsku prawie nie znając tego języka i o tym w jaki sposób reporter sprawia, że jego rozmówcy otwierają się przed nim opowiadając mu, bez tajemnic,  całe swoje życie. [więcej]
kultura, 21.04.2016 14:57|czytane: 579 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kształćmy ludzi, którzy są nam potrzebni. Obrona "Troczewskiego" i trudna decyzja zarządu
Nie ma tematu z życia powiatu kutnowskiego, na który radni potrafią rozmawiać krócej niż sześć godzin. Ocena jakości rozmowy, pytań i odpowiedzi to kwestia wiadomo, subiektywna. Wyraziła ją publicznie właścicielka Hotelu Rondo Katarzyna Brauer i w kuluarach licznie zgromadzeni nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Kształćmy ludzi, którzy są nam potrzebni...

Zacznę od końca czyli kawałka komentarza: nikt chyba nie przemyślał ani wnioskodawcy ani przewodniczący Rady Marek Jankowski jak poprowadzić sesję poświęconą sytuacji bieżącej i przyszłości oświaty w powiecie. Dodatkowo nad radą wisiały publiczne deklaracje o zajęcie stanowiska przez Zarząd Powiatu oraz dwie Komisje  Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Rewizyjnej w sprawie naboru do Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie. Chodziło o zrewidowanie stanowiska Zarządu o utworzeniu jednej klasy pierwszej i naborze na sześć kierunków dla minimum 30 osób. Szkoła do tej pory miała nabór na 3 oddziały, tym razem Zarząd postanowił w imię jak mówił Artur Gierula członek Zarządu, ekonomii a z powodu niżu demograficznego ograniczyć znacznie rekrutację.

Kształćmy ludzi, którzy są nam potrzebni. Obrona
Kształćmy ludzi, którzy są nam potrzebni. Obrona
Kształćmy ludzi, którzy są nam potrzebni. Obrona


Zarząd zaproponował, że szkoła w przypadku większej liczby kandydatów niż do jednej klasy może utworzyć dwie klasy, ale to propozycja iluzoryczna, jak mówiła Urszula Macioszczyk, dyrektor "Troczewskiego", bowiem nie zmienią się założenia arkusza organizacyjnego, ani starostwo nie zdjęło choćby ze swojej strony informacji, że jest nabór do jednej klasy.

Inne stanowisko niż Zarząd Powiatu w Kutnie miała Komisja Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego. Przyjęte zostało w głosowaniu jawnym Bartosz Serenda, Mirosława Gal-Grabowska, Marek Jędrzejczak "za" Artur Gierula wstrzymał się od głosu. Komisja wnioskowała o zmianę decyzji zarządu zgodnie z oczekiwaniami ZSZ nr 2, o sprawiedliwe i równe traktowanie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych podległych samorządowi oraz uwidocznienie w naborze elektroniczym dwóch klas na rok szkolny 2016/2017. Komisja wnioskowała również o utrzymanie zasady0 rganizowania 27-osobowych oddziałów, podobnie jak w obecnym roku szkolnym.

Z kolei przewodniczący Komisji Rewizyjnej Konrad Kłopotowski zgodnie z ustaleniem rady nie zwołał komisji i nie zajęła ona stanowiska w sprawie decyzji Zarządu Powiatu w Kutnie o naborze do "Troczewskiego".

W obronie szkoły, a właściciwie szerzej przyszłości szkolnictwa zawodowego w powiecie kutnowskim wypowiadali się na sesji Sylwia Grzybowska, prezes Zoriny dumna, jak powiedziała o sobie, absolwentka "Troczewskiego", Katarzyna Brauer, właścicielka Hotelu Rondo, współpracująca stale ze szkołą, Wiesław Antoniak prezes Regionalnej Izby Gospodarczej, przedstawiciele związków zawodowych Jolanta Bujalska-Kowalczyk Przewodnicząca Komisja Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” i Mariusz Kozarski Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie oraz nauczyciele i mieszkańcy.

- Rozumiem czym się kieruje Zarząd Powiatu czyli ekonomią, ale stawianie sytuacji zmniejszania się liczby uczniów na przestrzeni pięciu lat do nieograniczania zatrudnienia nauczycieli byłoby właściwe gdybyśmy rozmawiali o szkołach podstawowych czy gimnazjach - mówił Mariusz Kozarski, Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie.- Trzeba wziąć pod uwagę, że to kształcenie zawodowe odbywające się w grupach. Nie ma w powiecie sytuacji ani w naszych szkołach ani w miejskich by nauczyciel pobierał wynagrodzenie i nie świadczył pracy. Weźmy to pod uwagę. Rozmawiając w środowisku i przysłuchując się obradom Rady mamy poważne obawy co do ręcznego sterowania przy elektronicznej rekrutacji i rozważmy taką sytuację, że każda ze szkół wyznaczy osobę, która byłaby swoistym mężem zaufania, jako obserwator. Mówienie o tym, że Zespół Szkół nr 2 może stworzyć po naborze dwie klasy, w sytuacji, że arkusz organizacyjny mówi o jednej, to iluzja. Wymusza to na dyrektorze określone działanie, Karta Nauczyciela mówi o skróconym okresie wypowiedzenia, który można zastosować. Dajmy wszystkim szkołom, apeluję w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie, te same warunki w arkuszu organizacyjnym. Doskonale Państwo wiecie, że to arkusz wyznacza realia następnego roku szkolnego. [więcej]
wandea, 21.04.2016 12:44|czytane: 2299 razy|36 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kutno na mapie nienawiści
W opublikowanym wczoraj artykule Polska mapa nienawiści. Miasta, gdzie biją i znieważają za kolor skóry, narodowość i wyznanie w Gazecie Wyborczej niestety znalazło się i miejsce dla Kutna.

- Nasza mapa powstała, aby pokazać zjawisko, które przybiera na sile w ostatnim czasie. Policja jeszcze nie opublikowała statystyk za 2015 rok, ale już widać je w doniesieniach krajowych i lokalnych mediów - pisze autor tekstu Łukasz Woźnicki.

Czerwone punkty na mapie Polski to na przykład Kutno, Warszawa, Słupsk, Poznań, Września, Brzeszcza. Zasłużyliśmy sobie umieszczeniem na mapie m.in. za atak grupy kutnian na Ukraińców pracujących we włoskiej ubojni.

Czy kutnianie rzeczywiście nie akceptują innych narodowości i wyznań? Zachęcamy do dyskusji. [więcej]
redaktor, 21.04.2016 14:47|czytane: 557 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wakacje w górach: Luksus Miedzygórza
Kilkanaście lat temu spędziłem wspaniały urlop w Międzygórzu w powiecie kłodzkim (Sudety). Ponownie, ale tylko na jeden dzień, odwiedziłem tamte strony pięć lat temu. Miejsce niepowtarzalne, czarujące, z niezliczonymi trasami spacerowym. Doskonała baza wypadowa na Masyw Śnieżnika. To właśnie w Międzygórzu miłośnicy zdobywania szczytów górskich rozpoczynają swoją mozolną wędrówkę na Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Chyba niewiele osób wie, że to właśnie w Międzygórzu w latach 60 kręcono pierwszy odcinek popularnego serialu Czterej pancerni i pies. Tak, tak, to prawda.

Wakacje w górach: Luksus Miedzygórza, ./upload/articles_pakiety/29966/01_obraz.jpg
Wakacje w górach: Luksus Miedzygórza, ./upload/articles_pakiety/29966/02_obraz.jpg
Wakacje w górach: Luksus Miedzygórza, ./upload/articles_pakiety/29966/03_obraz.jpg


Nie udało mi się zdobyć Śnieżnika. Może z lenistwa, a może z braku kondycji, bo wtedy wypalałem  niekiedy dwie paczki papierosów dziennie. Moi znajomi zdobyli Śnieżnik i zgodnie twierdzą, że dla turystów amatorów jest to dość poważne zadanie, ale wykonalne.

Międzygórze to bardzo stara miejscowość wczasowa
Przed wieloma lat bawiła się tam śmietanka towarzyska. Teraz nieco zapomniane, ale i tak w dalszym ciągu przyciąga turystę wieloma atrakcjami. W Międzygórzu byłem pod koniec lat 90 minionego wieku. Noclegi wykupiliśmy w Domu Wczasowym Opolanka, tuż przy szlaku na Śnieżnik. Warunki jak na lata 90 nie były aż tak złe, ale i nie idealne. Opolanka to bardzo stary dom wczasowy, stylowy i drewniany. Po pokoju grasowały bezkarnie myszy, a skrzypiące deski najbardziej dawały się we znaki w nocy. Każda osoba przemykająca się nocą korytarzem do łazienki zostawiała za sobą hałas wydobywający się z duszy starych desek.  Drewniany budynek pachniał starością i historią. W deszczowe dni wyraźnie odczuwało się nadmiar wilgoci.
Na parterze była stołówka. Gospodyni (bardzo sympatyczna pani), pochodząca z Opola, serwowała całkiem przyzwoite jedzenie, np. zupy można było zjadać bez żadnego ograniczenia. Po drugiej stronie drogi w odległości około 150 metrów płynie potok Wilczek. Szum wody działał kojąco szczególnie podczas długich i chłodnych wieczorów. Po całodziennych wędrówkach z wielką przyjemnością chodziliśmy nad potok i moczyliśmy nogi w lodowatej wodzie. [więcej]
redaktor, 21.04.2016 13:49|czytane: 642 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzień przedsiębiorczości w kutnowskiej komendzie
Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Kutnie odbyła się 13 edycja „Dnia przedsiębiorczości”. Jest to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcą poznać specyfikę danego zawodu, żeby w przyszłości podjąć trafną decyzję o jego wyborze.

Z uczniami spotkali się kutnowscy policjanci, którzy przestawili struktury jednostki, zakres oraz funkcję, jaką spełnia Policja w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w społeczeństwie. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz technik kryminalistycznych. [więcej]
redaktor, 21.04.2016 13:28|czytane: 326 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Płocczanie okradali sklepy w kutnowskiej galerii handlowej
Dwaj mieszkańcy Płocka w wieku 21 i 24 lata zostali zatrzymani podczas kradzieży odzieży w galerii handlowej w Kutnie. W samochodzie płocczan policjanci zabezpieczyli również marihuanę.

- Wczoraj o godzinie 14.30 oficer dyżurny kutnowskiej komendy został powiadomiony przez ochronę kutnowskiej galerii handlowej o ujęciu  sprawców kradzieży. Dwaj mieszkańcy Płocka w wieku 21 i 24 lata z jednego ze sklepów ukradli spodnie i kurtkę wartości około 340 złotych. Policjanci przeszukali również samochód, którym przyjechali sprawcy. Okazało się, że w zaparkowanym bmw znajdują się kolejne ubrania pochodzące z kradzieży - podaje  podkom. Paweł Witczak, oficer prasowy KPP Kutno. [więcej]
redaktor, 21.04.2016 11:44|czytane: 365 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pijana bez prawa jazdy uderzyła w radiowóz
Kutnowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia drogowego, w którym 40-letnia mieszkanka powiatu kutnowskiego spowodowała kolizję z radiowozem. Kierująca miał 2 promile alkoholu w organizmie i nigdy nie posiadała prawa jazdy.

Pijana bez prawa jazdy uderzyła w radiowóz, ./upload/articles_pakiety/29960/01_obraz.jpg
Pijana bez prawa jazdy uderzyła w radiowóz, ./upload/articles_pakiety/29960/02_obraz.jpg


-Do zdarzenia doszło wczoraj o godzinie 20.10 w Żurawieńcu. Kierująca samochodem ford transit jechała z kierunku miejscowości Kuczków w stronę drogi krajowej nr 60. Na widok oznakowanego radiowozu, który sygnalizacją błyskową próbował zatrzymać samochód do kontroli drogowej kobieta zjechała na pobocze, uderzyła w słup, a następnie w radiowóz- podaje podk. Paweł Witczak, ficer prasowy KPP Kutno.-  Mimo kolizji dalej kontynuowała jazdę. Została zatrzymana w bezpośrednim pościgu na wysokości skrzyżowania z drogą krajową nr 60. W wyniku zdarzenia dwóch policjantów z urazami kręgów szyjnych trafiło do kutnowskiego szpitala. Kierującą okazała się 40-letnia mieszkanka powiatu kutnowskiego. [więcej]
redaktor, 21.04.2016 09:53|czytane: 734 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Czytelnicy pytają, prezydent odpowiada: uschnięte graby, dodatkowe alejki i jarzębiny
Włodzimierz Andrzejewski na naszych łamach poruszył kilka ciekawych tematów związanych z zielenią w Kutnie i zadał pytania prezydentowi miasta Zbigniewowi Burzyńskiemu.
- Dziękuję za przekazanie uwag i sugestii, które są jak najbardziej słuszne dlatego też zachęcam do ich przekazywania w trakcie spotkań czy też rozmów - odpowiedział Zbigniew Burzyński.

Co dalej z tymi uschniętymi badylami - grabami w Parku Wiosny Ludów? Czy będą nowe nasadzenia i czy będą odpowiednio pielęgnowane? Artykuł TUTAJ


Czytelnicy pytają, prezydent odpowiada: uschnięte graby, dodatkowe alejki i jarzębiny, ./upload/articles_pakiety/29954/01_obraz.jpg
Czytelnicy pytają, prezydent odpowiada: uschnięte graby, dodatkowe alejki i jarzębiny, ./upload/articles_pakiety/29954/02_obraz.jpg
Czytelnicy pytają, prezydent odpowiada: uschnięte graby, dodatkowe alejki i jarzębiny, ./upload/articles_pakiety/29954/03_obraz.jpg


- Jesienią ubiegłego roku wykonawca dokonał nowych nasadzeń grabów w miejsce tych, które nie podjęły wegetacji. Ponowna ocena stanu grabów nastąpi w czerwcu br. Te drzewa, które nie zachowały żywotności zostaną wymienione. Zdajemy sobie sprawę, że ich wygląd budzi uzasadnione obawy i wpływa na wizerunek parku, ale tej w kwestii wymagany jest czas - podaje prezydent.

Czy jest szansa na dobudowanie dwóch alejek prowadzących do ulicy Deotymy – pierwsza do ulicy Karłowicza, druga do skrzyżowania z ulicą Hoffmanowej? Artykuł TUTAJ

- Pierwotny plan przebiegu alejek w rewaloryzowanym Parku im. Wiosny Ludów obejmował wykonanie wskazanych przez Pana wyprowadzeń w ul. Deotymy i ul. Hofmanowej, zgodnie z wytworzonym przez mieszkańców przebiegiem. Jednakże w trakcie zatwierdzania dokumentacji technicznej przebiegu tych alejek Konserwator Zabytków naniósł poprawki, w wyniku których alejki te nie zostały uwzględnione do wykonania - informuje Burzyński.  W kwestii wyprowadzeń tych alejek należy uwzględnić również aspekt bezpieczeństwa. Ponieważ na ul. Deotymy po stronie wschodniej nie ma chodnika wyprowadzenie alejek bezpośrednio z parku na ulicę stwarzałoby niewątpliwie zagrożenie dla pieszych. Taka sama sytuacja ma miejsce przy skrzyżowaniu z ul. Karłowicza i Hofmanowej. [więcej]
wandea, 20.04.2016 22:08|czytane: 718 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
42,195 km w biegu czyli KUTNO BIEGA maratony
W ubiegłą niedzielę, 17 kwietnia, kutnowscy biegacze wzięli udział w DOZ Maratonie Łódź oraz w towarzyszącym mu biegu na 10 km RUN. Ten dzień był dla członków kutnowskiej drużyny biegowej dniem, na który czekali od października 2015 r.

42,195 km w biegu czyli KUTNO BIEGA maratony, ./upload/articles_pakiety/29955/01_obraz.jpg
42,195 km w biegu czyli KUTNO BIEGA maratony, ./upload/articles_pakiety/29955/02_obraz.jpg
42,195 km w biegu czyli KUTNO BIEGA maratony, ./upload/articles_pakiety/29955/03_obraz.jpg


To właśnie jesienią ubiegłego roku, w siedmiu największych miastach województwa łódzkiego, rozpoczęły się treningi DOZ drużyny, mające na celu przygotować amatorów-biegaczy do wiosennego zmierzenia się z dystansem maratonu, czyli z "bagatela" z 42,195 km. Również w Kutnie, pod okiem trenera Mariusza Baranowskiego, do wyścigu na królewskim dystansie, przygotowywało się kilkanaście osób.

- Jesienno-zimowa aura, która towarzyszyła treningom nikogo nie zniechęciła. Biegaliśmy w deszczu, mrozie i wietrze - mówi jedna z uczestniczek treningów -  przy okazji nasze biegowe spotkania były świetnym pretekstem żeby poznać innych biegowych świrów, dzięki czemu nawiązaliśmy nowe, fajne znajomości. [więcej]
pismak, 20.04.2016 22:17|czytane: 793 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
I miejsce dlaZS nr 4 w półfinałowych rozgrywkach województwa łódzkiego
Kolejny sukces  sportowy ZS Nr 4 w Kutnie- Azorach w  piłce nożnej! W Skierniewicach chłopcy z ZS nr 4 zdobyli I miejsce w półfinałowych rozgrywkach województwa łódzkiego „Licealiada 2016”. Cóż to były za niesamowite rozgrywki półfinałowe! Pełne emocji, dynamizmu, zwrotów akcji , trzymające w napięciu do ostatniej chwili! Było gorąco, chociaż wczoraj pogoda w Skierniewicach nie rozpieszczała.

I  miejsce dlaZS nr 4 w półfinałowych rozgrywkach województwa łódzkiego, ./upload/articles_pakiety/29956/01_obraz.jpg
I  miejsce dlaZS nr 4 w półfinałowych rozgrywkach województwa łódzkiego, ./upload/articles_pakiety/29956/02_obraz.jpg
I  miejsce dlaZS nr 4 w półfinałowych rozgrywkach województwa łódzkiego, ./upload/articles_pakiety/29956/03_obraz.jpg


W pięknym stylu drużyna pokonała drużynę z Łowicza 5:1. Mecz ze Skierniewicami zakończył się wynikiem 4:3. Nie było czasu na nudę, bramki padały jedna za drugą  i ten najpiękniejszy, niepowtarzalny gol z połowy boiska, wykonany przez naszego zawodnika-  Adriana Plucińskiego.

Do zwycięstwa z pewnością przyczynili się kibice – uczniowie klasy IV BI , którzy zagrzewali „ naszych” do walki okrzykami: Wygramy, wygramy, wygramy, wszystkich pokonamy! [więcej]
pismak, 20.04.2016 22:30|czytane: 676 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Natalia Bilska, laureatka konkursu pojechała do Brukseli
Natalia Bilska – uczennica klasy III a LO z Zespołu Szkół w Żychlinie, w dniach od 15 do 19 kwietnia tego roku była na wycieczce w Brukseli. Pojechała tam na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego – Janusza Wojciechowskiego.

Natalia Bilska, laureatka konkursu pojechała do Brukseli, ./upload/articles_pakiety/29953/01_obraz.jpg
Natalia Bilska, laureatka konkursu pojechała do Brukseli, ./upload/articles_pakiety/29953/02_obraz.jpg


Wycieczka była nagrodą za zdobycie III miejsca w finale wojewódzkim konkursu - „Żołnierze Wyklęci,obudźcie Polskę”. Natalia oglądała Parlament Europejski oraz zwiedzała Brukselę. Odwiedziła  również Brugię,Ostendę- kurort wypoczynkowy nad Morzem Północnym oraz Waterloo. Była to bardzo interesująca i pouczająca wyprawa, z której Natalia przywiozła wspaniałe wspomnienia. [więcej]
wandea, 20.04.2016 21:33|czytane: 653 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Eksplozja kolorów w rękach Gardolińskiego
Wczoraj w Muzeum Regionalnym w Kutnie miała miejsce „Eksplozja koloru”. W ramach spotkania z cyklu Oblicza sztuki zgromadzeni goście mieli okazję poznać sposób myślenia o kolorze u akademików i symbolistów. Programowe założenia tych prądów artystycznych, zwłaszcza akademików, przyznawały prymat rysunkowi, spychając kolor na dalszy plan.

Eksplozja kolorów w rękach Gardolińskiego, ./upload/articles_pakiety/29952/01_obraz.jpg
Eksplozja kolorów w rękach Gardolińskiego, ./upload/articles_pakiety/29952/07_obraz.jpg
Eksplozja kolorów w rękach Gardolińskiego, ./upload/articles_pakiety/29952/08_obraz.jpg


Ograniczona do ziemistych barw i rudości paleta barw pozwalała na wyraźniejsze ukazanie kunsztu rysunku. Dopiero nowe kierunki artystyczne w II połowy XIX wieku zaczęły doceniać rolę koloru i niejednokrotnie przedkładały go nad rysunek. [więcej]
kultura, 20.04.2016 20:40|czytane: 601 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wygrały zaproszenia na Księgę dżungli
Od piątku 22 kwietnia w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury Księga dżungli 2D i 3D. Mamy dla najmłodszych dwa podwójne zaproszenia. Wygrały je: Dominika Starzyńska i Małgorzata Koszańska. Będą one do odebrania w Kasie KDK przed wybranym seansem.

Wilcza rodzina przygarnia chłopca, któremu nadają imię Mowgli. Gdy ten podrasta, zaprzyjaźnia się z czarną panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo. Obejrzyj nową wersję przygód chłopca żyjącego w dżungli.

[więcej]
wandea, 20.04.2016 20:26|czytane: 713 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Drzwi Otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie
W dniach 12-14 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie odbyły się Dni Otwarte. Jednym z celów było zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy uczniów, którzy kształcą się w Ośrodku (dzieci z wadą słuchu, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, z problemami w komunikacji) tak, aby zaistnieli oni w świadomości społeczności lokalnej. 

Drzwi Otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie , ./upload/articles_pakiety/29951/01_obraz.jpg
Drzwi Otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie , ./upload/articles_pakiety/29951/02_obraz.jpg
Drzwi Otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie , ./upload/articles_pakiety/29951/03_obraz.jpg


Dni otwarte wpisywały się się również w Obchody Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie. W Ośrodku odbyło się wiele interesujących wydarzeń. Uczniowie Ośrodka uczestniczyli w dniu z eksperymentami, gdzie mieli możliwość praktycznego obserwowania wielu ciekawych zjawisk fizycznych i  chemicznych. W dniach 13 i 14 kwietnia gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych, którzy wzięli udział w warsztatach przybliżających funkcjonowanie dzieci z autyzmem i wadą słuchu np. poznawali „na własnej skórze” na czym polegają trudności uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w obrębie zmysłów, poznali kilka znaków języka migowego. [więcej]
wandea, 20.04.2016 20:38|czytane: 540 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Drzwi Otwarte w Dąbrowszczaku
W sobotę, 23 kwietnia zapraszamy do I LO im. J.H. Dąbrowskiego na "Drzwi otwarte", które będą trwały od godziny 10.00 do 12.00.

Drzwi Otwarte w Dąbrowszczaku, ./upload/articles_pakiety/29946/01_obraz.jpg


[więcej]
redaktor, 20.04.2016 10:15|czytane: 855 razy|14 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno.pl: Czwarty Rock & Rose Fest Kutno
Rock & Rose Fest Kutno 2016 w tym roku odbędzie się 28 maja przy ul. Józefów 7a. Wystąpią: Luxtorpeda, Tortharry z Czech, Moskwa, None,1125, Setheist, Spatial. Bilety: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu imprezy. Informację na temat rozpoczęcia przedsprzedaży i miejsc, gdzie będzie można kupić bilety podamy wkrótce.

Pod patronatem eKutno.pl: Rock & Rose Fest Kutno 2016

Tradycyjnie już, dzieci do lat 12 (pod opieką rodziców) wchodzą za darmo! Więcej informacji o tegorocznej edycji imprezy znajdziecie niebawem na naszej stronie oraz stronie wydarzenia i na oficjalnym fanpage'u festiwalu. [więcej]
kultura, 20.04.2016 10:09|czytane: 470 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Na krawędzi pamięci... rzecz o kutnowskich Żydach i bukiet żonkili
Wczoraj odbyły się  obchody upamiętniające 74. rocznicę likwidacji przez Niemców w Kutnie, getta dla ludności żydowskiej. Obchody te organizowane są przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w ramach realizowanego przez nas projektu „Na krawędzi pamięci… rzecz o  kutnowskich Żydach”, który jest współfinansowany przez  Prezydenta Miasta Kutna. Patronat honorowy  nad wydarzeniami przyjęli: Prezydent Miasta Kutna, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Patronat prasowy przyjęło „Słowo Żydowskie” miesięcznik wydawany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Partnerem TPZK w projekcie jest  Kutnowski Dom Kultury i jego filia Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, którzy wspierają  TPZK logistycznie i merytorycznie.

Na krawędzi pamięci... rzecz o  kutnowskich Żydach i bukiet żonkili, ./upload/articles_pakiety/29944/01_obraz.jpg
Na krawędzi pamięci... rzecz o  kutnowskich Żydach i bukiet żonkili, ./upload/articles_pakiety/29944/02_obraz.jpg
Na krawędzi pamięci... rzecz o  kutnowskich Żydach i bukiet żonkili, ./upload/articles_pakiety/29944/03_obraz.jpg


- Dzisiaj, w dniu 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim,  obchodzony jest w Polsce  Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.  Data ta pozwala na podkreślenie w czasie obchodów nie tylko pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, ale również możliwości przeciwstawiania się zbrodniom przeciw ludzkości. “Holokaust odnosi się do systematycznego, biurokratycznie zorganizowanego i finansowanego przez III Rzeszę - niemieckie państwo nazistowskie - prześladowania i wymordowania przez niemiecki reżim nazistowski i jego pomocników około sześciu milionów Żydów” - mówiła Bożena Gajewska, prezes TPZK. - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście ustanowiono oficjalnie rezolucją ONZ w listopadzie 2005 r., od dnia 27 stycznia 2006 r. w rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau. Izrael upamiętnia jednak dzień Holokaustu w dniu 19 kwietnia, tj. w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. My, mieszkańcy Kutna, podobnie, jak w całej Polsce, dzisiaj obchodzimy Dzień pamięci o Holokauście. Także tutaj, na Ziemi Kutnowskiej i w Kutnie,   żydowscy mieszkańcy  tej ziemi  byli ofiarami Holokaustu. To tu, za murami Getta, w nieludzkich warunkach  kutnowscy Żydzi  byli więzieni przez dwa lata, a następnie wywiezieni na zagładę w  niemieckim obozie zagłady Kulmhof. Niemieccy oprawcy  zamordowali osiem tysięcy Żydów - mieszkańców Kutna.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Archiwum Państwowego w Płocku, Oddział w Kutnie, Jolanta Pietrusiak i Robert Baryła -przedstawiciele Biura Poselskiego Pana Tadeusza Woźniaka, Ksiądz Dziekan  dr Jerzy Swędrowski Parafia Św. Wawrzyńca, Krzysztof Debich - Starosta Kutnowski, Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja - Zastępcy Prezydenta Miasta Kutna, radni  Rady Miasta Kutna, członkowie  Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie, Związek Kombatantów RP  i byłych więźniów politycznych Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Związek Represjonowanych Żołnierzy – Górników,  Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej, Związku Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Kutno, młodzież szkolną powiatu kutnowskiego. Przybyły poczty sztandarowe kutnowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 9, Gimnazjum nr 1 i nr 2, Zespołu Szkół nr 2 im. Grabskiego  i Zespołu Szkół nr 3 im. Troczewskiego, I LO im. Henryka Dąbrowskiego i II LO im. Jana Kasprowicza, Katolickiego Liceum Ogólnokształcące SPK im. św. Stanisława Kostki. Byli  obecni mieszkańcy  Kutna, żyjący tu i teraz,  którzy przybyli  pod mury getta, by oddać cześć mieszkańcom Kutna, którzy zostali zamordowani przez Niemców – Żydom kutnowskim. [więcej]
redaktor, 20.04.2016 06:45|czytane: 1088 razy|16 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Poter: Życie Rapera
Kutnowski raper Poter zaprasza do posłuchania nowego utworu.  "Życie Rapera". Klip pochodzi z koncertu Charytatywnego w Gimnazjum nr 1 w Kutnie dla Placówki Opiekuńczo Wychowawczej Tęcza w Kutnie.

[więcej]
kultura, 20.04.2016 10:18|czytane: 446 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Mecze I Ligi Baseballu w sobotę[więcej]
redaktor, 20.04.2016 07:03|czytane: 419 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zza miedzy: 855-lecie konsekracji archikolegiaty w podłęczyckim Tumie
Uroczystości 855-lecia konsekracji archikolegiaty tumskiej (gmina Góra Świętej Małgorzaty) będą połączone z regionalnymi obchodami 1050-lecia chrztu Polski. Uroczystości odbędą się 1 maja. Najważniejsza część rozpocznie się w południe wprowadzeniem do świątyni relikwii.

Zza miedzy: 855-lecie konsekracji archikolegiaty w podłęczyckim Tumie, ./upload/articles_pakiety/29934/01_obraz.jpg


O szczegółach przebiegu tumskiego święta opowiada ksiądz ks. Piotr Nowak.
Co zmieniło się w ciągu minionych 855 lat?
- W zasadzie wszystko, z wyjątkiem wiary do Jezusa Chrystusa. I to jest ta siła przewodnia, która pozwala człowiekowi dalej żyć i umacniać swoje jestestwo. Trzeba też dorosnąć do tego, aby na nowo odczytać chrzest. Wiara nie jest jednorazowa. Ktokolwiek tu przybywa, dotyka kolebki polskości, czegoś niepowtarzalnego. I w tym czasie jubileuszu chcemy podziękować naszym przodkom, którzy na polach, w pustej przestrzeni wybudowali taką okazałą świątynię. Można powiedzieć na takim wygwizdowie. Nie wiemy dlaczego akurat wtedy, i dlaczego tu. to miejsce jest wspaniałym świadectwem wiary naszych przodków. Świątynia jest świadectwem naszej historii i naszej wiary. Z tego rodzi się niesamowite wrażenie [więcej]
redaktor, 20.04.2016 07:06|czytane: 699 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Międzynarodowa klasa taneczna S dla kutnianki
W sobotę 16 marca w hali AWFiS w Gdańsku  odbył się Puchar Polski Federacji Tańca Sportowego w tańcu towarzyskim.

Międzynarodowa klasa taneczna S dla kutnianki, ./upload/articles_pakiety/29945/02_obraz.jpg
Międzynarodowa klasa taneczna S dla kutnianki, ./upload/articles_pakiety/29945/03_obraz.jpg


Kutnianka Justyna Klepczarek wraz ze swoim tanecznym partnerem Karolem Potrepko  przystąpiła do rywalizacji sportowej w tańcach standardowych w klasie tanecznej „A” zaczynając od ¼ rundy. Para wytańczyła finał Pucharu Polski zajmując 6 miejsce. Decyzją sędziego głównego Justyna i Karol otrzymali również najwyższą, międzynarodową  klasę taneczną „S” w tańcach standardowych. [więcej]
redaktor, 20.04.2016 06:48|czytane: 743 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Powstaje Mapa zagrożeń w Gminie Kutno
Na sesji Rady Gminy Kutno kom. Grzegorz Olesiński i asp. Robert Kędziora przedstawili radnym zadanie, przed którym stoi Komenda Powiatowa Policji w Kutnie w tym roku czyli stworzenie mapy zagrożeń dla obszaru powiatu kutnowskiego. Prosili radnych jako przedstawicieli lokalnej społeczności o współpracę w ustaleniu newralgicznych miejsc i zabronionych zachowań dla Gminy Kutno.

Powstaje Mapa zagrożeń w Gminie Kutno, ./upload/articles_pakiety/29941/01_obraz.jpg


Policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem stąd odbywane konsultacje społeczne czy  wizyty na posiedzeniach rad gminnych, bez współpracy z lokalną społeczność praca Policji przestaje mieć sens.

- Powstaje ogólnopolska mapa zagrożeń, pomoże ona w planowaniu działań profilaktyznych i operacyjnych. Nasza komenda analizuje swój teren, spotykamy się z mieszkańcami powiatu kutnowskiego na bieżąco - mówił kom. Grzegorz Olesiński.

Radni z gminy Kutno podawali miejscowości, w których patrole powinny być wzmożone, chodzi o Leszno, Woźniaków, Strzegocin. Prosili o zwrócenie uwagi na nielegalne wywózki śmieci do lasów, pytali o możliwość monitoringu przy przystankach, które są dewastowane i zwrócenie uwagi na prędkość aut i wyścigi samochodowe. [więcej]
wandea, 20.04.2016 06:19|czytane: 881 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Willa Izaaka Holcmana w trakcie renowacji
Trwają prace renowacyjne jednego z okazalszych kutnowskich zabytków willi Izaaka Holcmana przy ulicy Mickiewicza 3. Obecnie w budynku tym jest druga co do wielkości kutnowska przychodnia zdrowia.

Willa Izaaka Holcmana w trakcie renowacji, ./upload/articles_pakiety/29940/01_obraz.jpg


Budynek przychodni zmieni swoje odblicze i na zewnątrz i w środku. Jak twierdzą pracownicy przychodni, będzie on spełniał współczesne wymogi, zwiększy się komfort oczekujących na poradę pacjentów oraz personelu medycznego. Chwilowo pacjenci obsługiwani są w kontenerach przystosowanych dla potrzeb medyczynych. [więcej]
redaktor, 19.04.2016 16:39|czytane: 1918 razy|32 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Dzień Ziemi powinien być zawsze. Ludzie co z Wami?
22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi, wtedy na całym świecie, w Polsce i w Kutnie jesteśmy bardzo ekologicznym społeczeństwem, zbieramy śmieci, psie kupy (to chyba niemożliwe), nie palimy gumą, plastikiem i różnymi innymi tworzywami w piecach, generalnie jesteśmy eko w każdym calu :) Bo to przecież modne! 22 kwietnia włącza nam się świadomość ekologiczna i miłość do Matki Ziemi, a 23 kwietnia - wyłącza. Niektórym zresztą delikwentom, którzy wywożą śmieci do lasu nie ma się co włączyć, bo przecież świadomości, jak i mózgu, nie mają.

Gdyby rzeczywiście eko-myślenie-postępowanie było modne to ulice Kutna nie wyglądałyby tak jak wyglądają, wszędzie śmieci i brud, a w podkutnowskich lasach (Głogowiec) nie zrobilibyśmy w niedzielę takich zdjęć, jak poniżej.  Całe wory śmieci, opony, wyrzucane na skraju lasu po drodze opakowania po fastfoodach, butelki z tworzyw sztucznych i ze szkła. Dosłownie wszystko gdzie się nie obejrzeć. Ludzie co z Wami?

eKologia: Dzień Ziemi powinien być zawsze. Ludzie co z Wami?, ./upload/articles_pakiety/29914/01_obraz.jpg
eKologia: Dzień Ziemi powinien być zawsze. Ludzie co z Wami?, ./upload/articles_pakiety/29914/02_obraz.jpg
eKologia: Dzień Ziemi powinien być zawsze. Ludzie co z Wami?, ./upload/articles_pakiety/29914/03_obraz.jpg


Na ostatniej sesji Rady Gminy Kutno radni wraz z wójtem Jerzym Bryłą rozmawiali o problemie porzucanych w lasach Gminy Kutno, (wiemy że nie ma wyjątku zresztą w powiecie kutnowskim), całych workach ze śmieciami, wyrzucania po drodze do rowów i na skrajach lasów opakowań po konsumpcji, zdarzają się też  sprzęty AGD, RTV pozostawiane pod drzewkiem. Radni stali na stanowisku, że kary za śmiecenie w lasach powinny być zaostrzone, że Policja powinna piętnować takie zachowania. Wójt opowiedział historię mieszkańca Płocka, który wywiózł do gminnego lasu śmieci, po czym wśród nich był taki ślad, który pozwolił na wysłanie mu informacji i mandatu. - Człowiek musiał przyjechać do gminy zabrać swój worek śmieci - powiedział wójt. - I tak powinno być.

Na naszych łamach pojawiają się liczne artykuły z akcji ekologicznych, projektów, programów, prym w nich wiodą szkoły w powiecie kutnowskim i  Powiatowa Stacja Sanitrano- Epidemiologiczna. Zastanawia fakt, gdzie ta wiedza o eko życiu się ulatnia?

Tak myślę, że jednak homo sapiens, który ma ROZUM, umie się przychylić, ma rączki i nóżki, a nie kopytka niechwytne spokojnie wrzuciłby śmieci do kosza, podniósłby kupkę po swoim piesku. Prawda? Chyba, że jednak to nie homo sapiens a jakaś rogacizna, krótko mówiąc, bydło. [więcej]
wandea, 19.04.2016 12:05|czytane: 745 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Kultura Musi Być!
Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem
Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom eKutno.pl pragnącym pochwalić się fascynacjami, swoim hobby. Chcemy w nim... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
W lipcu w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury
Kino Kutnowskiego Domu Kultury zaprasza w lipcu na filmy animowane, hooror, thriller, premierę filmu wojennego i Małej Wielkiej Stopy. 30.06.2017-05.07.2017  od piątku do niedzieli godz.16.00 AUTA 3  2D dubbing (animowany/familijny, czas 107 min) godz.18.00... [więcej]
Sport
Kolejny sezon KDK Kutno w Ekstraklasie
Zakończyły się drużynowe mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. W sezonie 2016/2017 tytuł mistrzowski zdobyła drużyna RAL Poznań. Kutnowscy brydżyści KDK1 po zwycięstwach w fazie play-off nad AZS Warszawa 220:118 i Piastem Skawina 204:153 ostatecznie zajęli 11 miejsce w kraju i... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Kredyt pożyczka CHWILÓWKA w 15 min Potrzebujesz gotówki na nieprzewidziane wydatki? Chcesz spłacić swoje zaciągnięte chwilówki? Chcesz spłacić swojego komornika? U nas dostniesz pożyczkę! Najlepsza oferta na rynku! Najniż... [czytaj więcej]
Pergotendy - nowoczesne zadaszenia Pergotendy - funkcjonalne zadaszenia tarasów. Jest to unikalna forma ochrony przed słońcem i deszczem i jak i również sposób na wygospodarowanie kawałka cienia, tak potrzebnego w upalne dni... [czytaj więcej]
Młoda pozna pana Młodziutka studentka spotka się ze zdecydowanym oraz zadbanym Panem na niezobowiązujący seks. Wymagana dyskrecja, kultura oraz higiena osobista :) Spotkania na początek u mnie w mieszkaniu lub w ... [czytaj więcej]
Pomoc kuchni Zatrudnię pomoc do kuchni! Praca w trybie zmianowym. Godziwe wynagrodzeniernrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dypozycyjnośćrn-uczciwośćrn-doświadczenie w branżyrnZainteres... [czytaj więcej]
Zatrudnię kucharza/kucharkę Zatrudnię kucharza/kucharkę na pełny etat do pracy w restauracji hotelowej!rnPraca na pełny etat, w trybie zmianowym.rnrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dyspozycyjnośćrn-uc... [czytaj więcej]
Kupię książki Kupię komplet książek do I klasy liceum o profilu technik logistyk... [czytaj więcej]
Dodatkowy zarobek - marketing sieciowy WitajrnrnWiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. Um... [czytaj więcej]
szambo zbiorniki betonowe atest transport gwarancja Oferuję zbiorniki betonowe ekologiczne z przeznaczeniem na:rn- szambo,rn- szambo ekologicznern-ścieki,rn-gnojówkę,rn-gnojownicę,rn-deszczówkę,rn-ziemianki itp.rnZbiorniki o wielkości 4,6,8,10 ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
REKRUTER DS. PRACOWNIKÓW UKRAISKICH Rekruter ds. pracowników ukraińskich Obowiązki • Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy • Weryfikację i selekcję aplikacji kandydatów zgodnych z poszukiwanym profilem • Budowanie i utrzym... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
Zagubiony piesek W okolicy ostatniego przystanku autobusu nr.7, w Muchnowie, blaka sie maly czarny piesek, nie ma jeszce roku. Moze ta droga znajdzie sie wlasciciel lub ktos kto zna pieska.... [czytaj więcej]
opiekunka do dziecka od września Poszukuję opiekunki do dziecka przedszkolaka, która jest osobą odpowiedzialną, sympatyczną, z podejściem do dziecka i posiada doświadczenie w opiece nad dziećmi w wieku 3-5, niepalącą. Mile ... [czytaj więcej]
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ ZATRUDNIĘ OD ZARAZ KIEROWCĘ TEL. 570 849 437... [czytaj więcej]
sprzedam mieszkanie 61,3m Sprzedam mieszkanie własnościowe o powierzchni 61,3m mieszczące się na 1 piętrze na osiedlu Łąkoszyn. Mieszkanie po remoncie wymieniona hydraulika, okna PCV, podłoga panele i kafelki, na ścia... [czytaj więcej]
Odzież ciążowa i odzież XXI .plac Manhattan box 73 Oferuje odzież ciążowa i odzież XXI plac Manhattan box 73... [czytaj więcej]
Poklikam !!!! Witam serdecznie . Poklikam w wolny czas sms,y lub na gadu gadu z kobietami z Kutna i okolic stan cywilny B/Z. ( Mile widziane Ukrainki mieszkające w Kutnie ) Pozdrawiam Panie i Tylko Panie !!!... [czytaj więcej]
Kocięta szukają domu Cztery 7-tygodniowe kocięta, przebywające od urodzenia w mieszkaniu, poszukują nowego domu. Są bardzo wesołe i towarzyskie. Korzystają z kuwety i potrafią już jeść samodzielnie. ... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Tobiasz Fa]ewski:
4 minut temu
Brawo Jarzębinki! Najzdolniejszy zespół młodych talentów!
Aaron, Skalski:
17 minut temu
Nie ma wyszczególnionej endokrynologi
Prokop Szołucha:
1 godzin temu
Ten pan Łuczak prezes PEC to nie przypadkiem mąż pani Łuczak, obecnie głównej ksiegowej PUP, wcześniej prezeski szpitala i jeszcze wczesniej audytorki czy kontrolerki w UM.
Karol Riviere:
2 godzin temu
"PRAWDZIWA CNOTA KRYTYK SIĘ NIE BOI." AWRUK! Kto pożarł nasze komentarze? Kto zamyka przed nami OKNA eKutna? Kto jest tym złoczyńcą? Kto jest prowokatorem? Kto jest egzekutorem? Kto jest katem? Kto Jest ofiarą? Co tu jest grane? Co tu się dzieje? Co tu się narobiło? Tęsknota! Smutek! Żal! Nigdy nie mówi się nigdy. Nigdy nic nie wiadomo. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Na nawrócenie, oświecenie, przyjaźń, miłość, pokutę, przeprosiny i naprawę szkód i krzywd nigdy nie jest za późno. Jak się nie ma co się lubi, to się nic nie lubi. Albo wszystko! Albo nic! Albo seks, mamona i ciuch? Albo miłość światłość i duch? Trzeba wybierać! Albo rybka? Albo akwarium? Albo pieniądze? Albo życie? Trudne to wszystko jest do ogarnięcia? A wybory są najtrudniejsze! Co wybieramy? EKutno, PTO"R" i NADZIEJĘ? Czy "Nie chcem ale muszem", "Alleluja i do przodu", "Róbta co chceta" i „Obiecanki-cacanki (a głupiemu radość)”? Kto się długo namyśla, nie zawsze rzecz najlepszą wybierze. Raz kozie śmierć!... Ja już wybrałem!.... Dziękuję Pani Olu!!!... Kończę już pisanie głupot..... Boję się trefnych prowokatorów: niedorozwiniętego lekarza psychiatry i nadpobudliwego lekarza seksuologa, którzy swoimi komentarzami doprowadzili do bardzo groźnej, niebezpiecznej zadymy na tym forum. Ale, póki co, sytuacja już została opanowana. Bogu dziękujmy! Ducha nie gaśmy!.... !!!!! NIECH ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI.....!!!!! Całą noc nie mogłem zasnąć. Teraz się trochę uspokoiłem. Idę spać. Jak się wyśpię, to zobaczę co wy tu nawypisywaliście na moim ulubionym eKutno. Pa pa, nieznośne aniołeczki! Pa pa!
Gustaw Wawrzek:
2 godzin temu
Gratulacje !!!!
Mateusz Sopielka:
2
 · 
3 godzin temu
a TAKA miała być AMERYKA -II stopień ????
Lucjusz Plater:
3 godzin temu
Nie rozumiem, jakie głosowanie, jaki plebiscyt na policjanta? Za swoją pracę dostaje pieniądze czy pracuje za darmo
Felicjan Matliński:
3 godzin temu
Który z oddziałów kutnowskiego szpitala nie wszedł do sieci, czy weszły wszystkie?
Filip Kocieł:
2
 · 
3 godzin temu
I stopień czyli najniższy.
Gwidon Sypajło:
4 godzin temu
Może się z narcyzmu wyleczą dzięki temu
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Wróć,winno być natomiasdeco /art -deco...
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Natomias/winno być natomiasd
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Walenty Wielki- ludzie z Margaryny na temat PRĄDU najlepiej by było ,żeby się nie wypowiadali,również dla nich. Podpowiem jedynie ,że przy odrobinie szczęścia( a tacy z reguły je mają) w jedną z dziurek mogą włożyć nawet ... Natomias kombinować przy obydwu dziurkach odradzam nawet złodziejom komentarzy ! A przez grzeczność i zasady obowiązujące na e-Kutno nie wspomnę co można zrobić drutem w innych dziurkach...absolwent Staszica,sympatyk WNZK
Doroteusz Błażewski:
4 godzin temu
W tym mieście ludzie przez cały czas robieni są w chu...Zawsze, bo się boją odezwać. Dziś zebranie w spółdzielni. Ciekawe czy ktoś powie prawdę czy znów poklepią pa na prezesa.
Tymon Solipsa:
2
 · 
4 godzin temu
Na SGGW? A tutaj na miejscu takie renomowane uczelnie?
Mirosława Marcinek:
5 godzin temu
Na razie to się nauczyciceli z prywatnej ośmieszyli z tą napinką. Co to miało nie być - Staszic miiał paść, Kasprowicz też, a prywatna miała być potęgą. Dużo godzin będą mieli ci wybitni nauczyciele...
Oktawian Hakuba:
5 godzin temu
Ktoś się nie potrafi pogodzić z faktami, Pomysł nie wypalił i tyle, Jak się rozejdzie, że nitk tam się nie chce uczyć, w przyszłtm roku chętnych będzie jeszcze mniej.
Bogusław Passakas:
6 godzin temu
Ze swoich nie dadzą , nie martw się.
Narcyz Kaliszer:
6 godzin temu
Na stronie kutnowskiej policji figuruje jako I zastępca komendanta.Nie rozumię,jest jeszcze policjantem i startuje w konkursie.
Adrian Kwietniewski:
3
 · 
11 godzin temu
Okazy niesamowite.
Fakt Kutno mogłoby mieć swoje muzeum.
Ja sam nad rzeką Ochnią znalazłem skamieniałe muszelki.
Ale to co widzę na zdjęciach P. Leszka to coś niesamowitego co natura może wytwarzać.Najciekawsze artykuły
 ·  23
4 dni temu
Miejskie obrazki. Smród na osiedlu w centrum miasta
 ·  50
5 dni temu
Przemysław Zawadzki nadal dyrektorem Dąbrowszczaka. W czwartek konkurs na dyrektora Troczewskiego
 ·  119
5 dni temu
Radosław Bieniek szefem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w mieście
 · 
6 dni temu
Dni Pola w Strzelcach
 ·  56
6 dni temu
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
 ·  90
7 dni temu
(Aktualizacja) Kto wylewa słoną substancję na pobocza w gminie Krzyżanów?
 ·  14
8 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
8 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
9 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
9 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
14 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
14 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
15 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
19 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
19 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
19 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
21 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
21 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
22 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
23 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
23 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
23 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
24 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
24 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
24 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności