eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 30.04.2017     reklama kontakt
 
<a href="/sport,33658-mks-da-browa-g-rnicza-wygrywa-w-kutnie," title="Kutno: MKS Dąbrowa Górnicza wygrywa w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>MKS Dąbrowa Górnicza wygrywa w Kutnie</b><br>Dziś w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie Polfarmex...</div></a> <a href="/wiadomosci,33660-ostatni-raz-z-moja-klasa-kasprowicz-po-egna-tegorocznych-absolwent-w," title="Kutno: Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów</b><br>W II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza pożegnano kolejne pokolenie uczniów. ...</div></a> <a href="/kultura,33656-wystawa-body-worlds-the-cycle-of-life-wybierz-si-podczas-maj-wki," title="Kutno: Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki</b><br>W Łodzi można obejrzeć wyjątkową, fascynującą, jedyną w swoim rodzaju anatomiczną...</div></a> <a href="/wiadomosci,33651-wi-to-grabskiego-w-kutnie-cz-owiek-musi-sam-nad-soba-czuwa-i-soba-kierowa-by-wyrosna-na-kogo-w," title="Kutno: Święto Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Święto Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie</b><br>Święto, 85-lecie istnienia Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w...</div></a> <a href="/wiadomosci,33652-nadle-nictwo-kutno-sadzi-1000-drzew-na-minut," title="Kutno: Nadleśnictwo Kutno sadzi 1000 drzew na minutę" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nadleśnictwo Kutno sadzi 1000 drzew na minutę</b><br>Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza,...</div></a> <a href="/wiadomosci,33642-joanna-kowalska-z-kasprowicza-mistrzem-wiedzy-o-redniowieczu," title="Kutno: Joanna Kowalska z Kasprowicza mistrzem wiedzy o średniowieczu" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Joanna Kowalska z Kasprowicza mistrzem wiedzy o średniowieczu</b><br>Joanna Kowalska, uczennica klasy II humanistycznej II LO im. Jana Kasprowicza...</div></a> <a href="/wiadomosci,33644-szko-a-podstawowa-nr-1-w-kro-niewicach-i-gimnazjum-w-krzy-anowie-najlepsze-w-turnieju-wiedzy-o," title="Kutno: Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach i Gimnazjum w Krzyżanowie najlepsze " class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach i Gimnazjum w Krzyżanowie najlepsze </b><br>Pod hasłem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” w dniach 25 i 26...</div></a> <a href="/wiadomosci,33604-wsa-odrzuca-skarg-inwestora-nie-b-dzie-wiatrak-w-w-gminie-bedlno," title="Kutno: WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno " class="none white"><div id="opis_slidera"><b>WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno </b><br>Mieszkańcy gminy Bedlno wraz ze Stowarzyszeniem Czysta Okolica wygrali batalię przeciw...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Przygotuj się do 5. Biegu Niepodległości w Krośniewicach[więcej]
redaktor, 06.11.2015 10:16|czytane: 407 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś wykłady i konsultacje społeczne w Muzeum Regionalnym w Kutnie
Dziś o godz. 17.00 w ramach Spotkań z historią w Muzeum Regionalne w Kutnie zapraszamy na wykłady. Pierwotnie planowane były one w Pałacu Saskim, jednak jak mówi dyrektor Grzegorz Skrzynecki jest zbyt zimno na przebywanie w rewitalizowanym obiekcie. 

Wystąpią dr Monika Wyszomirska z Archiwum Państwowego w Toruniu, która opowie o Rzeczpospolitej w czasach saskich, prof. dr hab. Stanisław Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentuje temat podróże w czasach saskich, dr Piotr Stasiak wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie przedstawi wykład Pałac Saski w Kutnie. 

O godz. 18.00 z kolei rozpocznie się pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących historii i wizji przyszłości Pałacu. Konsultacje społeczne odbywają się na podstawie zarządzenia dyrektora Muzeum i podczas nich zostanie wypracowana wizja roli i działalności Pałacu. [więcej]
kultura, 06.11.2015 09:34|czytane: 438 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Bezpłatne szkolenia - Kwalifikowalność wydatków w projektach realizowanych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łowiczu zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne pn. „Kwalifikowalność wydatków w projektach realizowanych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020”.

Spotkanie odbędzie się 10 listopada w godzinach 10:00 – 13:30 (rejestracja od godz. 9:45) w sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta Kutna, Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18.

W przypadku chęci wzięcia udziału w spotkaniu, prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres LPILowicz@lodzkie.pl lub osobiste dostarczenie do siedziby LPI w Łowiczu do 7 listopada do godz. 12.00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 46 837 72 29.

Dla kogo
Do udziału w spotkaniu zapraszamy w szczególności osoby z powiatów: kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, rawskiego, skierniewickiego oraz miasta na prawach powiatu – Skierniewic. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. [więcej]
redaktor, 06.11.2015 10:07|czytane: 557 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Inauguracja Żychlińskiej Akademii Siatkówki


[więcej]
redaktor, 06.11.2015 10:09|czytane: 416 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno.pl: Wyniki konkursu Literackie Kutno 2015
Znamy już laureatów konkursu na opowiadanie inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Kutna – „Literackie Kutno 2015”. Jest to jedyny tego typu konkurs w historii naszego miasta. Choć to pierwsza edycja, a opowiadania mogli zgłaszać jedynie mieszkańcy województwa łódzkiego, konkurs ten spotkał się z dużym odzewem i zaowocował współpracą z wieloma instytucjami kulturalnymi, zarówno z Kutna jak i spoza naszego miasta.

Pod patronatem eKutno.pl: Wyniki konkursu Literackie Kutno 2015, ./upload/articles_pakiety/28384/01_obraz.jpg


Jury w składzie: Maciej Kaźmierczak (przewodniczący), Paulina Matysiak (Inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kutno) i Zbigniew Leitgeber (Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie) wyłoniło jedenaście prac konkursowych (nagrody są równorzędne), które znajdą się w pokonkursowej antologii. Ich autorzy otrzymają egzemplarz książki oraz inne nagrody rzeczowe. 
Oto nazwiska zwycięzców i tytuły ich prac (kolejność przypadkowa):
Rafał Cichowski „Pocztówka z miasta Q”
– Agata Kaczmarska „Biała koszula”
– Aleksandra Suśniło „Przygoda w Kutnie”
– Barbara Żyżelewicz „Przysferze 84 – świat przyszłości”
– Cezary Grzyb „Podróż”
– Ilona Graczyk „Odcienie róży”
– Anna Hetmaniak „Europejska tyrania”
– Katarzyna Matuszak „Droga”
– Katarzyna Myszura „Opowieść ulicy”
– Paulina Jakubowska „Szlachetna róża”
– Zofia Ulańska „Listy dworcowe”
[więcej]
kultura, 06.11.2015 09:02|czytane: 454 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Wspólny oddech wśród drzew. Książka pachnąca lasem i miłością
Jak być wspólnym z drzewem? Wystarczy, że kiedy się urodziłeś, a twój ojciec zasadził je w ogrodzie, może nawet w lesie, a ty patrzyłeś jak rośnie, potem mężnieje, odkryłeś, że nie jesteś jedynakiem, masz brata i macie po 20 lat. Potem opiekujesz się nim, będziesz śledził jak jego korona rośnie z roku na roku, jak liście zmieniają kolory, wystarczy, że zaczerpniesz przy nim życia i pokażesz je potem swojemu synowi. Stowarzyszenie "Dom Pracy Twórczej - Nowa Wieś" wydało w październiku książkę Grzegorza Stemplewskiego, mieszkańca Kutna pt. Bliskie Drzewa. Zielony świat ziemi kutnowskiej i kolejny raz Czytelnicy mają okazję doświadczyć wrażliwości i talentów autora wyjątkowego, bo jest ich znajomym, sąsiadem, kolegą z pracy czy nauczycielem. Takie książki smakują inaczej.

czytaj z eKutno.pl: Wspólny oddech wśród drzew. Książka pachnąca lasem i miłością, ./upload/articles_pakiety/28369/01_obraz.jpg


- Drzewa posiadają określone cechy botaniczne, ale też ściśle związane są z kulturą, tradycją, życiem człowieka.  Jak o nich nie pisać, jak nie szukać w najbliższej okolicy tych najstarszych czy najpiękniejszych okazów? O tym jest ta książka. O miłości i szacunku. O ludziach, zabytkach, tradycji i trwaniu. I przede wszystkim o drzewach - pisze we wstępie nowej książki Stemplewskiego, jej redaktorka Teresa Mosingiewicz. 

Pierwsze artykuły pana Grzegorza o drzewach ukazały się wiele lat temu, w Pulsie Kutna, tygodniku a potem miesięczniku regionalnym wydawanym przez Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne "Środek". Potem w 2004 rok Kutnowski Dom Kultury i ŚSSK Środek wydały zebrane artykuły i rysunki autora w małej zielonej książeczce pt. Drzewa i ludzie. Zielony świat regionu kutnowskiego. Taki był początek, a potem jedenaście lat obserwacji przyrody, zachwytów, fascynacji, zatrzymywania w czasie i przestrzeni jej fragmentów. Wrażenia z obcowania z regionalną i nie tylko florą przybrały formę rysunków, akwarel, zdjęć i kolejnych tekstów. Nową, znacznie obszerniejszą książkę mieszkańca Kutna czyta i ogląda się z uśmiechem, swego rodzaju błogością. Emanuje z niej spokój, szacunek do siły sprawczej i niszczycielskiej przyrody, urzekają urodą znane w naszym mieście i powiecie ogrody. Zapewne wielu Czytelników dopiero dzięki tej książce przyjrzy się drzewom mijanym po drodze, i o to być może chodziło autorowi. [więcej]
kultura, 05.11.2015 21:08|czytane: 729 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Będzie długa sesja Rady Miasta Kutna
17 listopada o godz. 10.00 rozpocznie się sesja Rady Miasta Kutna. W porządku obrad znalazły się informacje na temat realizacji inwestycji za trzy kwartały 2015 roku oraz przyjęcie protokołu Komisji Rewizyjnej z kontroli realizacji rzeczowo – finansowej inwestycji z tego czasu, o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2014/2015 w przedszkolach i szkołach, w tym o wynikach sprawdzianów po klasie VI szkoły podstawowej i egzaminu gimnazjalnego.

Będzie długa sesja Rady Miasta Kutna, ./upload/articles_pakiety/28383/01_obraz.jpg


Radni zajmą się również rozpatrzeniem uwag nieuwzględnionych przez Prezydent Miasta Kutna do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Kutnie przy ulicy Staffa i Łąkoszyńskiej. O długim postępowaniu związanym z konfliktem między mieszkańcami a parafią pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie pisaliśmy w zeszłym roku przed wyborami samorządowymi i w lutym tego roku kiedy radni głosowali nad wzajemnie wykluczającymi się uwagami. Zainteresowanym polecamy teksty Mieszkańcy Kutna kontra prezydent Zbigniew Burzyński. Kto się boi księdza? i  Prezydent Kutna jest za, a nawet przeciw

Rada Miasta Kutna obradować będzie również między innymi w sprawie uchwał o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Kutnie przy ul. Staffa i Łąkoszyńskiej, przystąpienia do zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kutna, opłat targowych, stawek podatku od nieruchomości i od środków transportowych, wyrażenia zgody na ustanowienie użytkowania oraz odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy użytkowania Palacu Saskiego. [więcej]
redaktor, 05.11.2015 18:34|czytane: 1170 razy|20 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziewczyny z "Dwójki" i chłopcy z "Jedynki" najlepsi w ręczną
W tym tygodniu odbyły się w Żychlinie Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Kolejny raz w tych rozgrywkach  drużyna dziewcząt z Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie zajęła pierwsze miejsce.

Dziewczyny z


Wyniki rozgrywek dziewcząt :
Gimnazjum nr 1 – Gimnazjum Żychlin 10:1
Gimnazjum nr 2  - Gimnazjum Krośniewice 11:3
Gimnazjum Żychlin – Gimnazjum Krośniewice 5:1
Gimnazjum nr2 – Gimnazjum nr 1Kutno  5:2
I miejsce – Gimnazjum nr 2
II miejsce – Gimnazjum nr 1
III miejsce - Gimnazjum Żychlin
IV miejsce – Gimnazjum Krośniewice [więcej]
pismak, 05.11.2015 17:36|czytane: 639 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę rusza pełną parą
Stowarzyszenie Kutnowski Komitet Obrony Bezrobotnych od listopada 2015 roku do stycznia 2016 roku uczestniczy w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, która organizowana jest przez Główny Społeczny Komitet Organizacyjny przy Polskim Radio Lublin S.A. I Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Lublinie. dziś we Wspólnym Domu odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne instytucji i ludzi dobrej woli, którzy w tym roku będą zbierać dary dla dzieci. 

Akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę rusza pełną parą, ./upload/articles_pakiety/28381/01_obraz.jpg
Akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę rusza pełną parą, ./upload/articles_pakiety/28381/02_obraz.jpg
Akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę rusza pełną parą, ./upload/articles_pakiety/28381/03_obraz.jpg


Iwona Majtczak z KKOB powitała licznie zebranych gości reprezentantów biur Senatora RP Przemysława Błaszczyka i Posła RP Tadeusza Woźniaka, podkreśliła obecność przedstawiciela Prezydenta Miasta Kutna Michała Kacprzaka, Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz radnych miejskich Mariusza Sikory i Roberta Feliniaka.  Pani Iwona powitała również przedstawicieli szkół, przedszkoli i firm, stwierdziła, że nikt nie robi tak dobrze akcji jak dzieci i młodzież w szkołach.  

W tym roku już piętnasty raz Kutno będzie uczestniczyło w Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, na sali znaleźli się więc weterani tej akcji, ale i nowe organizacje. Pelnomocnikiem akcji jest Wioletta Łukasiak, pracownik Kutnowskiego Komitetu Obrony Bezrobotnych i to ona wytłumaczyła zebranym zasady wypełniania dokumentów, zgłoszeń a potem rozliczenia z akcji. [więcej]
wandea, 05.11.2015 13:58|czytane: 1554 razy|21 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wypełnij ankietę monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta z udzielonych świadczeń
Badanie poziomu zadowolenia Pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki anonimowej ankiety - to założenie programu monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta, który rusza dziś (w czwartek, 5 listopada) w NFZ. Pierwszym etapem jest pilotażowe badanie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

- Narodowy Fundusz Zdrowia chce premiować jakość i dostępność świadczeń, a jednym z narzędzi oceny ma być opinia Pacjentów dotycząca opieki i usług – podkreśla Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk.

Jak wyjaśnia, w przyszłości może być to jedno z kryteriów przy określaniu tzw. wskaźnika korygującego, umożliwiającego dodatkowe finansowanie, rodzaj premii dla najlepiej ocenianych podmiotów.

Ankieta skierowana jest wyłącznie do Pacjentów, a udział w niej jest dobrowolny.  Zakłada się, że począwszy od 2016 r. ankieta będzie przeprowadzana cyklicznie.  Analiza uzyskanych na podstawie ankiet informacji umożliwi opracowanie takich rozwiązań, które usprawnią  organizację udzielania świadczeń. Wnioski mogą zostać - w miarę możliwości - przeformułowane na konkretne zalecenia usprawniające funkcjonowanie placówek medycznych. Pilotaż programu przewiduje przeprowadzenie ankiety skierowanej do Pacjentów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystali ze świadczeń POZ  (z wyłączeniem nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej). [więcej]
pismak, 05.11.2015 13:19|czytane: 508 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Kto poprowadzi zajęcia w Aquaparku Kutno?
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kutnie ogłasza przetarg nieograniczony na organizowanie i prowadzenie zajęć ruchowych w strefie fitness i w strefie cardio-siła w Aquaparku Kutno.

Szczegółowe informacje na stronach: www.mosir.kutno.pl  www.umkutno.bip.e-zeto.eu oraz www.aquaparkkutno.com Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami. [więcej]
redaktor, 05.11.2015 13:12|czytane: 645 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Są bilety na mecz w niedzielę
Pierwszy mecz w tym tygodniu juz za nami, a w niedzielę Polfarmex Kutno zmierzy się z King Wilki Morskie Szczecin. Bilety w sprzedaży w siedzibie klubu KKS PRO BASKET KUTNO S.A.

Są bilety na mecz w niedzielę, ./upload/articles_pakiety/28348/01_obraz.jpg


Zapraszamy na mecz 8 listopada o godzinie 17.30 w hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 9 w Kutnie.  Ceny biletów: 5 zł bilet ulgowy - bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych za okazaniem ważnej legitymacji, 20 zł bilet normalny. Sprzedaż biletów trwać będzie od wtorku do piątku włącznie.
Od wtorku do piątku 9.00 - 17.00, natomiast sprzedaż biletów w dniu meczu rozpoczyna się o godzinie 16:00 w kasie biletowej. [więcej]
pismak, 05.11.2015 11:32|czytane: 591 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Tryby i szumy w rozmowie z wybitną pisarką
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie odbyło się wczoraj spotkanie z pisarką Magdaleną Tulli. Debiut literacki późny, ale znakomity, zapewnił jej Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1995). W tym roku ukazała się opowieść "Sny i kamienie" i tak wszystko się zaczęło dla Tulli i dla nas jej czytelników. - Jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej literatury- tak przedstawiła gościa Grażyna Baranowska, prowadząca spotkanie. 

Druga książka pisarki "W czerwieni", została nominowana do nagrody Nike w 1999, a trzecia, "Tryby" - dostała się do finału Nike 2004. Magdalena Tulli tłumaczy także literaturę włoską i francuską (m.in. Italo Calvino i Marcela Prousta), za przekład zbioru opowiadań Fleur Jaeggy "Gniew niebios" otrzymała nagrodę "Literatury na Świecie".

Tryby i szumy w rozmowie z wybitną pisarką, ./upload/articles_pakiety/28370/01_obraz.jpg
Tryby i szumy w rozmowie z wybitną pisarką, ./upload/articles_pakiety/28370/02_obraz.jpg
Tryby i szumy w rozmowie z wybitną pisarką, ./upload/articles_pakiety/28370/03_obraz.jpg


Tulli mówiła wczoraj, że pisze i czyta powoli, że sprawia jej to trudność. Jednak po architektoniczno-ekwilibrystycznych "Trybach" w dwa lata ukazała się jej kolejna książka - "Skaza" (2006). Znalazła się ona wśród książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2007, a następny zbiór opowiadań z 2011 roku "Włoskie szpilki" - do Nike 2012 i Gdynia 2012. Tulli jest również współautorką książki "Zamiast procesu: raport o mowie nienawiści"( Sergiusz Kowalski), Warszawa: W.A.B, Instytut Studiów Politycznych PAN, 2003. Ostatnia książka 60-letniej pisarki to "Szum".

Ci, którzy czytali większość powieści gościa kutnowskiej biblioteki, przechodząc przez "Tryby", a szczególnie "Włoskie szpilki" do "Szumu" wiedzą, że jeśli książki te bolały, uwierały czytelnika, to "Szum" boli jeszcze bardziej, a terapia rodzinna, zbiorowa, jakiej pisarka poddała swoich czytelników powinna być również zbawienna dla niej samej. Autorka jednak odżegnywała się wczoraj od wątków autobiograficznych, choć w publikowanych w kolorowej i literackiej prasie wywiadach im nie zaprzeczała. Odżegnywała się również od rozumienia jej książek przez dojmujący, głęboki smutek. Mówiła, że w książkach jest sporo humoru i ironii. Kutnowscy czytelnicy szczególnie ostatniej powieści nie kryli zdumienia. 

- Napisała pani sześć książek pod swoim nazwiskiem i jedną pod pseudonimem Marek Nocny. "Kontroler snów" został wydany w 2007 roku. Dlaczego pod pseudonimem? - zapytała Grażyna Baranowska.
- Dlatego, że to nazwisko było synonimem czego innego - odparła pisarka. - Bardzo lubię tę książkę.
- Pani twórczość pobudza hermeneutów do zajmowania się materią tych książek. Proszę powiedzieć dlaczego- powiedziała prowadząca. [więcej]
kultura, 05.11.2015 10:30|czytane: 1522 razy|18 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pracująca sobota w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
W najbliższą sobotę, 7 listopada w godz. 9.00 – 14.00 Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Kutnie zaprasza klientów, którzy nie mają czasu załatwić swoich spraw w tygodniu. [więcej]
redaktor, 05.11.2015 10:58|czytane: 552 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Konkurs dla ngo na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców powiatu kutnowskiego
Zarząd Powiatu w Kutnie ogłosił konkurs ofert dla organizacji pozarządowych z terenu powiatu kutnowskiego na powierzenie zadań świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększenia świadomości prawnej społeczności. 

Organizacje pozarządowe mogą składać oferty do 25 listopada. Powiat na ten cel przeznaczył 119 892 zł. 

Przypomnijmy, nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kutnowskim będzie funkcjonować już od 1 stycznia 2016 r. Wymóg taki na władzę samorządową nakłada ustawa z dnia 5 sierpnia br. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Powiat Kutnowski będzie prowadził cztery biura pomocy prawnej w ramach zleconego zadania rządowego. Dwa będą działać w Kutnie i dwa w Żychlinie oraz Krośniewicach. [więcej]
redaktor, 05.11.2015 09:15|czytane: 766 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Rodzinne warsztaty dekoracji świątecznych w domu kultury
Pracownia plastyczna w Kutnowskim Domu Kultury zaprasza na dwudniowe rodzinne warsztaty dekoracji świątecznych.

Rodzinne warsztaty dekoracji świątecznych w domu kultury, ./upload/articles_pakiety/28375/01_obraz.jpg


Zajęcia odbywają się 4 grudnia w godz. 16.00 - 19.00 oraz 5 grudnia w godz. 9:00 - 14.00. Warsztaty adresowane są do rodziców lub dziadków z dziećmi (maks. 3 osoby). Zapisy i wpłaty przyjmowane są w kasie KDK do 27 listopada, koszt 40 zł. Zapraszamy do kreatywnej, rodzinnej zabawy! [więcej]
kultura, 05.11.2015 08:37|czytane: 413 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Drużyna Krysiewicza lepsza
W meczu rozpoczynającym  5. kolejkę Tauron Basket Ligi mężczyzn drużyna Polfarmex Kuno wygrała z Siarką Tarnobrzeg 77:60 (24:21; 16:18; 23:12; 14:9).

Drużyna Krysiewicza lepsza, ./upload/articles_pakiety/28372/06_obraz.jpg
Drużyna Krysiewicza lepsza, ./upload/articles_pakiety/28372/12_obraz.jpg
Drużyna Krysiewicza lepsza, ./upload/articles_pakiety/28372/17_obraz.jpg


Świetne zawody rozegrał Bartłomiej Wołoszyn, który zdobył 23 punkty, 4 zbiórki, 2 asysty i 3 przechwyty. Podopieczni trenera Jarosława Krysiewicza po dwóch wyrównanych kwartach w trzeciej odsłonie poprawili grę w obronie i zdołali odskoczyć rywalowi na dwanaście punktów. W ostatniej odsłonie kutnowscy koszykarze kontynuowali dobrą grę niepozwalająca rywalowi na odrobienie wyniku. Dobre zawody rozegrał Josh Parker rozdając 11 piłek i zdobywając 9 punktów, natomiast double-double zaliczył Michael Freser, który zdobył 12 punktów i zbierał 10 piłek. [więcej]
redaktor, 04.11.2015 20:39|czytane: 1216 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
LISTOPAD - PROMOCJA NA WSZYSTKIE ZAJĘCIA W STUDIO TAŃCA ALIBI
Tylko w listopadzie nowi kursanci ćwiczą i tańczą za jedyne 25 zł na miesiąc. Serdecznie zapraszamy osoby, które jeszcze nie zdążyły zapisać się na zajęcia taneczne lub fitnessowe na "promocyjny miesiąc" do Studia Tańca Alibi. Przez cały listopad nowi kursanci będą mogli wziąć udział w wybranych przez siebie zajęciach tanecznych lub fitnessowych za jedyne 25 zł (4 zajęcia). Takiej promocji jeszcze nie było! Nie przegap okazji. Śpiesz się i rezerewuj sobie miejsce. Decyduje kolejność zgłoszeń gdyż ilość miejsc w grupach jest ograniczona.

LISTOPAD - PROMOCJA NA WSZYSTKIE ZAJĘCIA W STUDIO TAŃCA ALIBI, ./upload/articles_pakiety/28360/01_obraz.jpg


DLA DZIECI:                                                         DLA DOROSŁYCH:
Balet                                                                     Salsation
Hip-hop dla początkujących                                    Zumba Fitness
Mix taneczny                                                         Cardio (Trening odchudzający)
Zumba Kids                                                            Zdrowy kręgosłup

Oto grafik zajęć:
Poniedziałek: sala baletowa A
16.00-16.45 - Zumba Kids Jr. (4-6 lat) aerobic + taniec
18.30-19.30 - Salsation (zaj.taneczno-fitnessowe) młodzież i dorośli
19.30-20.30 - Zumba Fitness (zaj.taneczno-fitnessowe)  młodzież i dorośli

Środa:  sala baletowa A
16.15-17.00 - Mix taneczny (3-5 lat) (Balet, T.nowoczesny, T.towarzyski) Mini Kids
17.00-18.00 - Zdrowy kręgosłup
18.00-19.00 - Cardio (Trening odchudzający)
19.00-20.00 - Zumba fitness (zaj.taneczno - fitnessowe) [więcej]
pismak, 05.11.2015 08:53|czytane: 424 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Barokowy koncert i wystawa z kluczem na otwarcie Spotkań z historią
Dziś w Muzeum Regionalnym w Kutnie koncertem Małgorzaty Kustosik - mezzosopran oraz wernisażem wystawy „Władze dekoracje, dekoracje władzy. Czyli rzecz o sztuce baroku i czasów saskich, o pięknie przedmiotu, o jego użyteczności w odwracaniu uwagi od szpetot istotnych naszego na tej ziemi bytowania” rozpoczęły się "Spotkania z historią. Kutno na szlaku saskim" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kutna. 

Barokowy koncert i wystawa z kluczem na otwarcie Spotkań z historią, ./upload/articles_pakiety/28371/01_obraz.jpg
Barokowy koncert i wystawa z kluczem na otwarcie Spotkań z historią, ./upload/articles_pakiety/28371/02_obraz.jpg
Barokowy koncert i wystawa z kluczem na otwarcie Spotkań z historią, ./upload/articles_pakiety/28371/03_obraz.jpg


- W tym roku temat Pałacu Saskiego, czasów saskich zdominował Spotkania z historią. Dwa punkty programu jednak poświęcone będą innej tematyce, II wojnie światowej - wysyłce na Syberię i Powstaniu Warszawskiemu - imprezę otworzył Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie. - Nie ukrywam, że moim tematem na najbliższe dwa lata cyklu Spotkań z historią są czasy związane z wydarzeniami na Wschodzie. Zapomniane są te tematy Ukrainy i Wołynia i będziemy chcieli je przybliżyć publiczności. W piątek o godz. 17.00 w Kutnowskim Domu Kultury odbędą się trzy wykłady wokół czasów saskich, dr Moniki Wyszomirskiej o Rzeczpospolitej w czasach saskich, prof. dr hab. Stanisława Roszaka o podróżach i naszego kolegi dr Piotra Stasiaka o Pałacu Saskim w Kutnie. Dzięki temu, że ten pałac powstał rozwinęło się nasze miasto. Pan Piotr opowie o naszych kwerendach w Dreźnie, o odkryciach. W sobotę z kolei odwiedzi nas król, rodowity Saksończyk z Drezna, który odtwarza postać króla Augusta III Sasa, potem zapraszam na spektakl do Centrum. 

Skrzynecki zaprosił publiczność do Pałacu Saskiego w niedzielę, wówczas odbędzie się dzień otwarty, będzie można obejrzeć pałac, jak mówił dyrektor muzeum, zapewne ostatni raz w takim kształcie. 

- W niedzielę odwiedzających oprowadzać po pałacu będą archeolodzy, którzy opowiedzą o odkryciach. Powiem ciekawostkę, mamy oryginalne okno barokowe z pałacu - powiedział Skrzynecki. -Chciałbym podziękować całej załodze muzeum, bo doszło nam wiele zajęć dodatkowych oprócz działalności, którą prowadzimy, musieliśmy zająć się pałacem. Kończymy już naszą nad nim pracę, reszta już należy do władz miasta. Co dalej zrobią? My już więcej nic nie możemy. 

Potem z koncertem muzyki barokowej i nie tylko wystąpiła Małgorzata Kustosik - mezzosopran. Ukończyła ona wydział wokalno-aktorski na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego u prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach wokalnych m.in. w Altenburgu i Salzburgu. Solistka Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery na Zamku w Szczecinie. Śpiewaczce towarzyszył dr Włodzimierz Sieczkowski, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończył w 1996r. na Wydziale Instrumentalnym – specjalność fortepian. Prowadzi aktywną działalność artystyczną  i pedagogiczną. Artyści mimo trudnych warunków lokalowych swoją muzyką przenieśli publiczność w kameralne klimaty siedemnastowiecznych ogrodów i pałaców.  

- Władze dekoracje, dekoracje władzy to temat, którego teraz w krótkich słowach nie podejmę się wyłożyć, bo to nie byłby klarowny wykład - mówił autor wystawy Tomasz Czyżewski, artysta, pracownik Muzeum Regionalnego w Kutnie. [więcej]
kultura, 04.11.2015 21:18|czytane: 1043 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Bal Jesienny w "Szóstce"
Dziś dzieci z klas O – III, jak co roku, brały udział w Balu Jesiennym z wodzirejem w Szkole Podstawowej nr 6 w Kutnie.

Bal Jesienny w
Bal Jesienny w
Bal Jesienny w


W zabawie uczestniczyły dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli nr 5, 8 i 16 z Kutna. W jesiennej zabawie  w rytmie  ulubionych przebojów wszystkim dopisywały dobre humory. Dzieci przyszły ubrane w barwach jesieni: w koronach z kolorowych liści, w jarzębinowych koralach. Nie zabrakło dorodnych borowików i czerwonych muchomorów oraz rudych wiewiórek i innych leśnych zwierząt. [więcej]
Krecik, 04.11.2015 21:36|czytane: 796 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Akcja KUP DESKĘ, czyli budujemy domki dla jeży
Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z kolejną akcją: Kup deskę. Jej celem jest ochrona jeży, wśród których śmiertelność z roku na rok jest coraz większa. Do działań dołączyć może każdy.

eKologia: Akcja KUP DESKĘ, czyli budujemy domki dla jeży, ./upload/articles_pakiety/28366/01_obraz.jpg


Zgłoś się i zostań placówką, w której pojawi się domek dla jeży
Dla pierwszych 20 placówek oświatowych (z każdej gminy może to być tylko jedna szkoła), które zgłoszą chęć udziału w akcji na maila: w.owczarz@fundacjaarka.pl, Fundacja Ekologiczna Arka przygotowała niespodziankę. Otrzymają one darmowe materiały edukacyjne oraz jeden z 20 domków dla jeży do samodzielnego zbudowania na lekcji.

Praktyczna edukacja ekologiczna
- Akcja „KUP DESKĘ” to nasz nowy pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką akcji jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. W tej edycji akcji skupiamy się na pomocy jeżom  – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Zrób domek lub kup deskę
Jak włączyć się do akcji? Na stronie www.kupdeske.pl znaleźć można sporo materiałów edukacyjnych i informacji przygotowanych z myślą o placówkach oświatowych. Nie brak także praktycznych wskazówek. Najlepszym przykładem instrukcja, jak samodzielnie zbudować upcyklingowy domek dla jeża, przygotowana przez Karinę Haczek. Na stronie dostępny jest także specjalny system, przez który można dokonywać niewielkich wpłat. Za zgromadzone środki ARKA zamierza jeszcze w listopadzie zbudować kilkadziesiąt domków dla jeży i postawić je w zainteresowanych placówkach oświatowych. [więcej]
redaktor, 04.11.2015 10:47|czytane: 644 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kutnie
Prezydent Miasta Kutna ogłasza wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kutnie. Organizacje pozarządowe zgłosiły 14 kandydatów.

Głosowanie na kandydatów do Rady Pożytku odbędzie się w dniach od dziś 4 listopada do 18 listopada. Wypełnione karty do głosowania należy składać do dnia 18 listopada do godz. 15.30 w kancelarii Urzędu Miasta Kutna.

Kandydatami do Rady Pożytku są : ks. Henryk Chibowski - Oratorium Bł. Michała Rua, Jolanta Gajda - Stowarzyszenie Złoty Wiek, Mariusz Guzek - Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej, Beata Krukowska - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Kutnie, Irena Łukawczyk - Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Krzysztof Motylewski - Polski Komitet Pomocy Społecznej, Maria Nowak-Czerwińska Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,  Halina Olesińska Łódzki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Jerzy Runiński Polski Komitet Pomocy Społecznej, Teresa Rzetelska Stowarzyszenie Złoty Wiek, Aleksander Rzeźnik Okręg Mazowiecki PZW Koło nr 109 Metalurg, Dawid Stanowski Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół II LO w Kutnie, Małgorzata Wielkopolan - Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, Małgorzata Złotowska Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie.

Przedstawicielami Organizacji do Rady Pożytku zostanie 6 kandydatów, którzy w wyborach uzyskają największą ilość głosów. W przypadku równej liczby głosów zadecyduje losowanie przeprowadzone przez prezydenta w obecności komisji wyborczej. [więcej]
redaktor, 04.11.2015 12:44|czytane: 1332 razy|68 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Już wkrótce elektroniczne zwolnienia lekarskie. Czy nowe przepisy usprawnią pracę lekarzy i ZUS?
Od stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do końca tego roku pracodawcy mają obowiązek poinformować pracowników w jakiej formie mają dostarczać im zwolnienia lekarskie.

Już wkrótce elektroniczne zwolnienia lekarskie. Czy nowe przepisy usprawnią pracę lekarzy i ZUS?, ./upload/articles_pakiety/28362/01_obraz.jpg


Dotychczasowe zwolnienia papierowe będzie można stosować do końca 2017 roku. Natomiast od 1 stycznia 2018 będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych elektroniczne zwolnienia będą mogli wystawiać  lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Wystawianie e-ZLA będzie również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.

Obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku mają płatnicy- pracodawcy zobowiązani do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Na PUE będzie wydzielone specjalne miejsce, w którym będą widoczne elektroniczne  zwolnienia wysłane na  profil płatnika. Pracodawca będzie mógł drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

Wystawianie e-ZLA ma trwać krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy.

Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą  elektroniczną formę wystawiania zwolnień  nie będą musieli, tak jak dotychczas, dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA. [więcej]
redaktor, 04.11.2015 08:52|czytane: 646 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Dni Nowej Szansy w najbliższy weekend
„Teen Challenge” Chrześcijańska Misja Społeczna Oddział w Kutnie zaprasza na "Dni Nowej Szansy", które odbędą się w Kutnie, przy ul. Filipowicza 5 w dniach 7 - 8 listopada od. 9.30.

Wykłady poprowadzi Wiesław Gościej z Radomska. "Dni Nowej Szansy" realizowane są w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych współfinansowane przez Miasto Kutno. [więcej]
pismak, 04.11.2015 07:44|czytane: 341 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Od dziś nowa wystawa w kutnowskim muzeum
„WŁADZE DEKORACJI, DEKORACJE WŁADZY. Czyli rzecz o sztuce baroku i czasów saskich, o pięknie przedmiotu, o jego użyteczności w odwracaniu uwagi od szpetot istotnych naszego na tej ziemi bytowania” to tytuł ekspozycji, którą od dziś 4 listopada można będzie oglądać w Muzeum Regionalnym w Kutnie w ramach „Spotkań z historią. Kutno na szlaku saskim”. 

Od dziś nowa wystawa w kutnowskim muzeum, ./upload/articles_pakiety/28237/02_obraz.jpg


Na wystawie prezentowane będą elementy dekoracyjne, meble, malarstwo, grafiki i księgi z epoki. Wśród eksponatów znajdą się, m.in. dzieła Rembrandta i Rubensa.

Ekspozycja, zgodnie z tytułem, poświęcona jest zależnościom między przedmiotami a czasami, w których powstawały i służyły. Wbrew pozorom, bez Internetu i globalnie znanych marek, w wiekach XVII i XVIII życie ludzkie poddane było podobnym co dziś zależnościom i oddziaływaniom. [więcej]
kultura, 30.10.2015 08:19|czytane: 563 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Konkurs filmowy rozstrzygnięty. Hotel Transylwania 2 w Kinie KDK
Od piątku 6 listopada w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury HOTEL TRANSYLWANIA 2. Dwa podwójne zaproszenia na film wygrały: Aneta Kobus i Marlena Jaworska. Zaproszenia będą do odebrania w kasie KDK przed wybranym seansem.

Dracula łączy siły z Frankiem, Murrayem i Griffinem, by obudzić w swoim wnuku wampirzą naturę. Wśród dziwolągów, strzyg, zombie i wilkołaków po gotyckich korytarzach przechadzają się ludzcy turyści ze swoimi ludzkimi wynalazkami. Nikt się niczemu nie dziwi i nikogo się nie boi. Tylko Dracula tęskni skrycie za starym ładem, gubi się w nowym porządku i wciąż nie umie obsłużyć telefonu. (filmweb.pl)

[więcej]
kultura, 04.11.2015 07:37|czytane: 723 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
KAHLPN wystartuje dopiero 17 stycznia 2016 roku
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie informuje, że ze względu na modernizację sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1, KAHLPN w sezonie 2015/16  wystartuje dopiero 17 stycznia 2016 roku.

Pierwsze trzy kolejki ligi rozegrane zostaną  w Krośniewicach. Zgłoszeń drużyn plus wpisowe w wysokości 360 zł można dokonywać do końca listopada na konto nr: 85 2030 0045 1110 0000 0239 2050 lub osobiście w biurze MOSiR ul. Kościuszki 26 w godzinach od 8.00 – 15.00, tel. 24 3552224.

Terminarz rozgrywek zostanie podany po dokonaniu zgłoszeń. Przypominamy, że drużyna zgłoszona to, ta która [więcej]
pismak, 03.11.2015 16:37|czytane: 440 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Rodzinne Dyniowanie w Żychlińskim Domu Kultury
W Rodzinnym Dyniowaniu w Żychlińskim Domu Kultury udział wzięły dzieci, rodzice i dziadkowie. Jednak główną rolę odegrały dynie, których dekorowanie sprawiło ogromną frajdę uczestnikom spotkania.

Rodzinne Dyniowanie w Żychlińskim Domu Kultury, ./upload/articles_pakiety/28357/01_obraz.jpg
Rodzinne Dyniowanie w Żychlińskim Domu Kultury, ./upload/articles_pakiety/28357/02_obraz.jpg
Rodzinne Dyniowanie w Żychlińskim Domu Kultury, ./upload/articles_pakiety/28357/03_obraz.jpg


Wszystkie prace nagrodzono maskotkami, dyplomami oraz słodkim upominkiem. Do zobaczenia za rok. [więcej]
kultura, 03.11.2015 13:54|czytane: 676 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
KDK rozstrzygnął konkurs (nie)dokończone opowieści
Kutnowski Dom Kultury rozstrzygnął konkurs literacki (nie)dokończone opowieści. Jury w składzie: Jadwiga Rzetelska, Wioleta Tuchorska, Dominika Staniszewska po przeczytaniu 61 prac uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu  powiatu kutnowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Szkoły Podstawowe - Klasy IV-VI:
Miejsce I Kacper Król
Miejsce II Amelia Kobus
Miejsce III Zuzanna Żeberkiewicz
3 wyróżnienia:
Agnieszka Czajka 
za pomysłowość – Kamil Zielonka
Magdalena Szewczyk [więcej]
kultura, 03.11.2015 11:54|czytane: 654 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
W czwartek spotkanie z Szymonem Hołownią
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żychlinie zaprasza na spotkanie z Szymonem Hołownią. Odbędzie się ono 5 listopada o godz. 16.30 w Restauracji Pod Wierzbą.

W czwartek spotkanie z Szymonem Hołownią, ./upload/articles_pakiety/28351/01_obraz.jpg


[więcej]
kultura, 03.11.2015 09:00|czytane: 411 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zaduszki z tradycją w Krośniewicach[więcej]
kultura, 03.11.2015 09:27|czytane: 445 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Laureaci X Jubileuszowych Międzygimnazjalnych Spotkań z Poezją
W piątek, 30 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bedlnie odbył się Konkurs Recytatorski pt. „X Jubileuszowe  Międzygimnazjalne Spotkania z Poezją – twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza” dla młodzieży gimnazjalnej z powiatu kutnowskiego.

Laureaci X Jubileuszowych Międzygimnazjalnych Spotkań z Poezją, ./upload/articles_pakiety/28350/01_obraz.jpg


Od dziesięciu lat do Bedlna przyjeżdża młodzież z powiatu kutnowskiego, w tym roku na konkurs zgłosiła się młodzież z Gimnazjów w: Kutnie Nr 1 i Nr 2; Krośniewicach, Krzyżanowie i Bedlnie.  Honorowy Patronat nad konkursem objęli : Starosta Kutnowski Krzysztof  Debich i Wójt Gminy Bedlno Krzysztof Kołach, którego reprezentowała Katarzyna Golis sekretarz w Urzędzie Gminy Bedlno. Pani Sekretarz  powitała wszystkich uczestników i życzyła powodzenia podczas konkursu. Wszyscy mogliśmy wysłuchać prelekcji  dr Przemysława Dakowicza, poety, krytyka literackiego, adiunkta na  Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Jarosław Marek Rymkiewicz życie i dzieło”.

Jury w składzie: Maria Wierzbicka, Przemysław Dakowicz, Monika Szmidt  i Andrzej Cieślik, po wysłuchaniu wszystkich 25  interpretacji postanowiło przyznać miejsca i wyróżnienia

W kategorii klas I Gimnazjum:
I miejsce Emilia Szydłowska – Gimnazjum Nr 2 im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Kutnie
II miejsce Michał Olesiński – Gimnazjum Nr 2 im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Kutnie
III miejsce Katarzyna Kwiatkowska - – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bedlnie
Wyróżnienie:
Klaudia Patrycja Miszczak – Gimnazjum im. II Korpusu Polskiego Zdobywców Monte Cassino w Krzyżanowie
Natalia Solarska – Gimnazjum Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie [więcej]
kultura, 03.11.2015 08:22|czytane: 644 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Badminton w Aquaparku Kutno
Już w listopadzie badminton w Aquaparku Kutno. Za dobrą zabawę przez 55 minut na jednym korcie zapłacicie już od 15 zł.


[więcej]
pismak, 03.11.2015 07:38|czytane: 519 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Tadeusz Kacalak odbierze Nagrodę Starosty Kutnowskiego za całokształt twórczości artystycznej
5 listopada o godz. 16.30 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbędzie się gala wręczenia Nagrody Starosty Kutnowskiego w uznaniu całokształtu działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Tadeuszowi  Kacalakowi, rzeźbiarzowi i kolekcjonerowi sztuki ludowej. Wstęp za zaproszeniami. 

Tadeusz Kacalak odbierze Nagrodę Starosty Kutnowskiego za całokształt twórczości artystycznej, ./upload/articles_pakiety/28347/01_obraz.jpg


- Z radością przyjęliśmy decyzję  Zarządu Powiatu w Kutnie, że przyznał Nagrodę panu Tadeuszowi. Cieszymy się, że to my będziemy współorganizować tę uroczystość, bowiem to Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej biorąc pod uwagę dorobek artystyczny Tadeusza Kacalaka zgłosiło jego kandydaturę do tej nagrody - mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK.
                                          
W programie Koncert Wokalnego Zespołu Kameralnego Cantabile przy TPZK.

-Uroczystość  jest  organizowana wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Starostwo Powiatowe w Kutnie w ramach wykonania inicjatywy lokalnej złożonej do Zarządu Powiatu w Kutnie, który umożliwia skorzystanie z tej formuły współpracy. Zarząd Powiatu w Kutnie  w lipcu tego roku podjął uchwałę  w sprawie określenia formularza wniosku,  trybu i wzoru umowy  o wykonanie inicjatywy lokalnej - dodaje Gajewska. [więcej]
kultura, 03.11.2015 07:43|czytane: 910 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Konkurs Aquaparku Kutno rozstrzygnięty
Cztery zaproszenia na wodne szaleństwa w Aquaparku Kutno wygrali: Karolina Przygodzka, Marcin Gawłowski, Bożena Wicik, Mariusz Owczarek,

Konkurs Aquaparku Kutno rozstrzygnięty, ./upload/articles_pakiety/28334/01_obraz.jpg


Zaproszenia będą do odbioru w Aquaparku Kutno w terminie 14 dni od rozstrzygnięcia. [więcej]
pismak, 02.11.2015 20:35|czytane: 715 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Na wątpliwości przed majówką i po, najlepsza jest nadzieja
Maj niesie radość! Kwitnie nadzieją na nieodgadnione. Przed chwilą odrodziliśmy się wraz z porami roku lub jak wolą wierzący w Boga... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas
W Łodzi można obejrzeć wyjątkową, fascynującą, jedyną w swoim rodzaju anatomiczną wystawę z cyklu BODY WORLDS & The Cycle of Life twórcy techniki plastynacji dr. Guntera von Hagensa. Wstęp na wystawę w... [więcej]
Sport
MKS Dąbrowa Górnicza wygrywa w Kutnie
Dziś w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie Polfarmex Kutno przegrał z MKS Dąbrowa Górnicza 76:85. W kwartach było 28:25, 15:23, 10:24, 23:13. Dla Polfarmex Kutno punktowali: M. Marek 4, J. Jarecki 14, M. Sałasz 15, O. Emegano 4, M.... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Sprzedam Działkę budowlaną Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 938mkw, uzbrojoną, na nowo powstającym osiedlu Dybów II.... [czytaj więcej]
Sprzedam działkę rolną Sprzedam 55 arów ziemi w Luboradzu. Cena 17000. Telefon 509384718 lub 502515281.... [czytaj więcej]
Praca dla kucharki - Gostynin Potrzebna kucharka od zaraz.... [czytaj więcej]
UWAGA! ŁADNA DZIAŁKA! Sprzedam działkę budowlaną 1000m2 w spokojnej okolicy, w odległości 0,5 km od granicy Kutna, przy drodze asfaltowej Zawady - Wojciechowice. Na działce znajduje się instalacja elektryczna i wodn... [czytaj więcej]
UWAGA! ŁADNA DZIAŁKA! Sprzedam działkę budowlaną 1000m2 w spokojnej okolicy, w odległości 0,5 km od granicy Kutna, przy drodze asfaltowej Zawady - Wojciechowice. Na działce znajduje się instalacja elektryczna i wodn... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik rnWitajrnrnWiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
wynajmę Wynajmę lub sprzedam mieszkanie w centrum Kutna, stare budownictwo. – TBS. Mieszkanie jest wysokie, ciepłe, z cegły, na I piętrze. Dwa pokoje (duży pokój 20 m), drugi ok.13 m. kuchnia, ła... [czytaj więcej]
Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C9 Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C912 C912 C914 2812 3512 tel.725 361 836 (sieć Plus) kupie Władymirca T-25 t25 MTZ80 MTZ82 MF135 MF2... [czytaj więcej]
Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C9 Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C912 C912 C914 2812 3512 tel.725 361 836 (sieć Plus) kupie Władymirca T-25 t25 MTZ80 MTZ82 MF135 MF2... [czytaj więcej]
Servis Masz kłopot z komputerem? Zadzwoń. Naprawa w domu klienta. Szybko i tanio. Oferuje pomoc i doradztwo przy rozbudowie oraz modernizacji sieci , komputera oraz doborze oprogramowania.... [czytaj więcej]
Działające serwisy www - sprzedam Na sprzedaż mam serwisy internetowe - gotowe i działające - każdy ma po kilka lat. Serwisy są odwiedzane i na autorskim oprogramowaniu. www.sogl.pl (8 lat, 120-270uu/dzień, 10-70tys odsłon/dzie... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI Zapraszamy na kolejne kursy stylizacji paznokci ! Każdy kurs to szkolenie ośmiogodzinne zawierające treści teoretyczne oraz praktyczne. Kursantki pracują na modelkach. SOBOTA, 27 maja - metod... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI Zapraszamy na kolejne kursy stylizacji paznokci ! Każdy kurs to szkolenie ośmiogodzinne zawierające treści teoretyczne oraz praktyczne. Kursantki pracują na modelkach. SOBOTA, 27 maja - metod... [czytaj więcej]
Dom 8km od Kutna sprzedam Sprzedam dom murowany 8 km od Kutna przy asfaltowej drodze na ogrodzonej działce ok 1200 mkw. 2 pokoje, kuchnia, łazienka z WC, przedpokój CO węglowe. Może być umeblowane i ze sprzętem AGD. ... [czytaj więcej]
Jesteś dorosły i chcesz mówić po niemiecku? Witaj,rnSpecjalizuję się w nauce języka niemieckiego przez Skype.rnSkutecznie uczę osoby, które pracują w Polsce, za granicą lub jadą rndo Niemiec, Austrii i Szwajcarii.rn rnMam na imię Jolan... [czytaj więcej]
Sprzedawca / Sprzedawczyni Jesteśmy znaną marką, liderem w swojej kategorii. Nasze sklepy znajdują się w najlepszych Centrach Handlowych w Polsce. Zależy nam na stałym rozwoju, dlatego poszukujemy kreatywnych osób do sk... [czytaj więcej]
Legginsy RUN BABY RUN Legginsy sportowe do każdego rodzaju ćwiczeń: do biegania, na fitness, czy taniec. Doskonała sportowa dzianina oddychająca, elastyczna, pracuje z Twoim ciałem. Szeroki wzmacniany pas pozostaje n... [czytaj więcej]
Segment Oddam za darmo segment. ... [czytaj więcej]
Opiekun/ka seniora Josefa po zawale, 68 lat InterKadra jest działającą na rynku europejskim renomowaną Agencją Pracy Tymczasowej, Doradztwa Personalnego oraz Pośrednictwa Pracy na terenie RP i za granicą, wpisaną na podstawie Certyfikat... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Łazarz Marek Charłocy:
26 sekund temu
no co ty ? a sufler, januszek czy inny adam ? to ci naukowcy pełna gębą \
Beniamin Kurojed:
3 minut temu
Leopold to martwe ciało. Takie bez serca i bez duszy śmierdzące ciało. Ludzki szkielet to przy nim rewelacja. Nie wstydźmy się swojej anatomii.
Ursus Wincenty Hwalibog:
2
 · 
4 minut temu
donosiciel się znalazł zas...y
Przemysław Okoń:
3
 · 
9 minut temu
piotrze kmita, a ja się zgadzam z wpisem Rufina bo jest to wpis mądry , rzeczowy itd. Dlatego zrób co masz zrobić mafijny fagasie ,a potem pisz na Berdyczów i pochwal się tym jaki jesteś głupi i mierny . hahahahahahaha
Beniamin Kurojed:
2
 · 
17 minut temu
Jaka mac, taka nać.
Beniamin Kurojed:
2
 · 
23 minut temu
Bo w Polsce dzisiaj to się dzieje tak: naukowców dużo, a uczonych brak. I co? I nic!
Beniamin Kurojed:
2
 · 
27 minut temu
Kiedyś "Kasprowicz" to było coś. Teraz "Kasprowicz" to nic.
Apoloniusz Błaszkowski:
2
 · 
2 godzin temu
Człowieczku przecież takie zdjęcia są w książkach do anatomii , biologi , nauki o człowieku. Co cię w nich drażni? To przecież pokazuje twoje ciało a co brzydzisz się nim?
Apoloniusz Błaszkowski:
2 godzin temu
Janusz i tobie podobni . Z was nie zrobią preparatów bo trudno doszukać się mózgu.
Dominik Neoforensis:
2
 · 
3 godzin temu
Córeczki z wielkimi dupami trzeba napaść i napoić.
Dacjan Tetyaniec:
4 godzin temu
Żeby tylko na szkło
Edgar Puch:
4 godzin temu
Ten ma największe hojności porywy,Komu fortuna odmówiła mienia;A ten najbardziej bywa gadatliwy,Co nie ma właśnie nic do powiedzenia.
Edgar Puch:
5 godzin temu
Tam, gdzie w sercach bezmyślność i bierność,Krzewić się może tylko ciemnota i mierność.
Emilian Tymna:
6 godzin temu
Jak się pracuje w PR i używa takich sformułowań i ma się tak ubogie słownictwo i kompletny brak kultury to zostaje tylko miejska micha
Olimpia Wilkowszczak:
6 godzin temu
Nowoczesna w Kutnie nieźle zaczęła, ale gdy dołączył radny Ziółkowski plus pewna pani - miłośmiczka Łebskiego, to partia znalazła się w locie pikującym. Nie wiem, czy to wszystko się dzieje za zgodą pana Tomasza czy też on po prostu nie panuje nad pewnymi rzeczami.
Gaweł Wacowski:
6 godzin temu
Program Nowoczesnej to wartości i cle Czyżby główną wartością była micha, a celem micha?
Przemysław Zwowitzki:
6 godzin temu
Zanim mieszkańcy gminy połapią sie, Burzyński swojego człowieka wsadzi, będzie zmiana z buraka na kartofla z Adamowic.
Czesław Boguszewski:
6 godzin temu
Ten nasz błądzący w ciemnościach brat swędrowski to tak się nadaje na dobrego księdza pasterza jak brat burzyński na dziada kościelnego, a brat debich na słowika organistę. Omijam z daleka tą ciemnotę, głupotę i niecnotę. Szkoda marnować czas na paciorki, fikołki i koziołki. Babcia mówiła, że oni więcej złego niż dobrego czynią. Czuwajmy bo jak wyżej. Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Przekroczmy próg nadziei.
Czesław Boguszewski:
3
 · 
7 godzin temu
KCI powinni zamknąć na wieki. Tam tylko syf, kiła i mogiła. Zbój, zupa i kamieni kupa. Taka bezmózgowa dzicz bez wiary i kultury tam pracuje. Znam ich. Z jednym chodziłem do szkoły. Sami sobie bzdurne posty piszą. Żenada. Szkoda czasu tracić na czytanie i oglądanie tego beznadziejnego badziewia. Wolę z sikorkami pogadać albo z kumplami w bridża pograć lub rowerem pojeździć. Nie stać mnie na marnowanie czasu na pierdoły.
Flawiusz Marcynk:
3
 · 
7 godzin temu
Byłam na tej wystawie, GENIALNA, polecam wszystkim. Zdjęcia jak na panujące tam warunki świetne. Brawo dla fotografa i Pani Redaktor za podjęcie tematuNajciekawsze artykuły
 ·  64
4 dni temu
Czytelnicy pytają o zatrudnienie w Aquaparku Kutno i bezpłatne wejściówki
 ·  2
5 dni temu
Misje Święte w diecezji łowickiej. Wczoraj świadectwo Dobromira, dziś rozpoczęcie misji w Głogowcu
 ·  101
6 dni temu
WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno
 ·  3
6 dni temu
Kutnowskie firmy otrzymały wsparcie na innowacyjne projekty z branży motoryzacyjnej
 ·  29
10 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
11 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
11 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
19 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
19 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
19 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
20 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
20 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
21 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
21 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
23 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
24 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
24 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
24 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
25 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
25 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
26 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
26 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
27 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
30 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
31 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności