eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 30.04.2017     reklama kontakt
 
<a href="/sport,33658-mks-da-browa-g-rnicza-wygrywa-w-kutnie," title="Kutno: MKS Dąbrowa Górnicza wygrywa w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>MKS Dąbrowa Górnicza wygrywa w Kutnie</b><br>Dziś w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie Polfarmex...</div></a> <a href="/wiadomosci,33660-ostatni-raz-z-moja-klasa-kasprowicz-po-egna-tegorocznych-absolwent-w," title="Kutno: Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów</b><br>W II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza pożegnano kolejne pokolenie uczniów. ...</div></a> <a href="/kultura,33656-wystawa-body-worlds-the-cycle-of-life-wybierz-si-podczas-maj-wki," title="Kutno: Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki</b><br>W Łodzi można obejrzeć wyjątkową, fascynującą, jedyną w swoim rodzaju anatomiczną...</div></a> <a href="/wiadomosci,33651-wi-to-grabskiego-w-kutnie-cz-owiek-musi-sam-nad-soba-czuwa-i-soba-kierowa-by-wyrosna-na-kogo-w," title="Kutno: Święto Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Święto Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie</b><br>Święto, 85-lecie istnienia Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w...</div></a> <a href="/wiadomosci,33652-nadle-nictwo-kutno-sadzi-1000-drzew-na-minut," title="Kutno: Nadleśnictwo Kutno sadzi 1000 drzew na minutę" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nadleśnictwo Kutno sadzi 1000 drzew na minutę</b><br>Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza,...</div></a> <a href="/wiadomosci,33642-joanna-kowalska-z-kasprowicza-mistrzem-wiedzy-o-redniowieczu," title="Kutno: Joanna Kowalska z Kasprowicza mistrzem wiedzy o średniowieczu" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Joanna Kowalska z Kasprowicza mistrzem wiedzy o średniowieczu</b><br>Joanna Kowalska, uczennica klasy II humanistycznej II LO im. Jana Kasprowicza...</div></a> <a href="/wiadomosci,33644-szko-a-podstawowa-nr-1-w-kro-niewicach-i-gimnazjum-w-krzy-anowie-najlepsze-w-turnieju-wiedzy-o," title="Kutno: Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach i Gimnazjum w Krzyżanowie najlepsze " class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach i Gimnazjum w Krzyżanowie najlepsze </b><br>Pod hasłem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” w dniach 25 i 26...</div></a> <a href="/wiadomosci,33604-wsa-odrzuca-skarg-inwestora-nie-b-dzie-wiatrak-w-w-gminie-bedlno," title="Kutno: WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno " class="none white"><div id="opis_slidera"><b>WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno </b><br>Mieszkańcy gminy Bedlno wraz ze Stowarzyszeniem Czysta Okolica wygrali batalię przeciw...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
NFZ o szczegółach unieważnienia konkursu
Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Łodzi podał powody unieważnienia postępowania na udzielanie świadczeń w zakresie kardiologii m. in. w powiecie kutnowskim. Poprosiliśmy już o stanowisko w tej sprawie spółkę z o.o. Kliniki Kardiologii Allenort. Tymczasem przekazujemy państwu obszerną informację NFZ.

NFZ o szczegółach unieważnienia konkursu, ./upload/articles_pakiety/28163/01_obraz.jpg


W dniu 10 września 2015 r. zostały ogłoszone trzy postępowania konkursowe w zakresie kardiologii na powiaty: bełchatowski, łaski, zduńskowolski, kolejny - opoczyński, piotrkowski, Piotrków Trybunalski oraz kutnowski, łowicki. Łącznie wartość ogłoszonych postępowań konkursowych wynosiła blisko 1,8 mln zł. ŁOW NFZ ogłosił postępowania konkursowe po to, by zwiększyć dostępność świadczeń kardiologii interwencyjnej w terenie. Na ten rodzaj leczenia do końca roku 2015 (czyli na listopad i grudzień) oddział zarezerwował kwotę w wysokości 1,7 mln zł. Łódzki OW NFZ był zmuszony unieważnić konkursy na kardiologię interwencyjną dla wszystkich grup powiatów.

Powodem unieważnienia były poważne braki i błędy w ofertach złożonych przez oferentów oraz nierzetelność i niestaranność w ich przygotowaniu. Obowiązkiem oferentów jest takie przygotowanie oferty, żeby udowodnić w trakcie konkursu ofert, że podmiot, który stara się o kontrakt z NFZ jest najlepiej przygotowanym podmiotem do udzielania świadczeń zdrowotnych. [więcej]
wandea, 16.10.2015 12:33|czytane: 1250 razy|21 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jesienią pamiętaj o odblaskach
Zbliża się okres jesienno- zimowy, wcześnie robi się ciemno i częściej występują niekorzystne warunki drogowe. W województwie łódzkim każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków z udziałem pieszych. Ich przyczyną często bywa nieodpowiednia widoczność pieszego, którzy poruszając się poboczami dróg w ciemnym ubraniu, nie używają elementów odblaskowych i tym samym narażają swoje bezpieczeństwo.

Jesienią pamiętaj o odblaskach, ./upload/articles_pakiety/28164/01_obraz.jpg


Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu . Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł.

Dlaczego warto nosić odblaski?
Po zmroku, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów.
Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów, wypadku może nie udać się uniknąć!
Posiadając na sobie elementy odblaskowe, kierujący pojazdem może zauważyć pieszego z odległości większej niż 150 metrów. Właściwa widoczność pieszego daje szansę kierowcy na jego odpowiednio wczesne zauważanie, a tym samym na uniknięcie wypadku! [więcej]
redaktor, 16.10.2015 12:08|czytane: 487 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Konkurs na kardiologię w kutnowskim szpitalu unieważniony
Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział w Łodzi unieważnił postępowanie w sprawie zawarcia umowy o udzieleniu świadczeń opieki zdrowotnej z zakresie kardiologii hospitalizacji. Ofertę złożyła spółka z o.o. Kliniki Kardiologii Allenort z Warszawy. Umowa miała byc zawarta od 1 listopada 2015.

Komisja odrzuciła ofertę. Zapytaliśmy Annę Leder, rzecznika NFZ Oddział w Łodzi co dalej w tej sytuacji, czy konkurs będzie ogłoszony raz jeszcze i jakie są powody unieważnienia postępowania. 

Konkurs na kardiologię w kutnowskim szpitalu unieważniony, ./upload/articles_pakiety/28158/01_obraz.jpg


- Unieważnienie postępowania nastąpiło z powodu nierzetelnego przygotowania oferty. Pomimo wezwania do uzupełnienia braków, teraz jest to tylko jedno wezwanie, oferent nie zniwelował bardzo poważnych niedociągnięć. Nie mogliśmy zawrzeć umowy na podstawie tak wadliwej oferty - mówi Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ Oddział w Łodzi. - NFZ unieważnił postępowania na świadczenia kardiologiczne w trzech grupach powiatów, nie tylko w Kutnowskiem. Dyrektor naszego oddziału mając na uwadze dobro mieszkańców powiatu kutnowskiego rozważy jeszcze w tym roku ogłoszenie ponownie konkursu.

Jutro szersza wypowiedź NFZ Oddział Łódzki.

Przypomnijmy, 30 lipca Kutnowski Szpital Samorządowy sp. z o.o. wypowiedział umowę Narodowemu Funduszowi Zdrowia w zakresie kontraktu na oddział wewnętrzny z okresem trzy miesięcznym, czyli do końca października będą realizowane świadczenia na tym oddziale. Wypowiedzenie było skutkiem decyzji Rady Powiatu w Kutnie podjętej w formie uchwały o likwidacji oddziału wewnętrzenego w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym sp. z o.o i poparcia rozpisania przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursu ofert na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie kardiologii. Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ 
[więcej]
wandea, 15.10.2015 18:15|czytane: 1848 razy|98 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Inspirujące spotkania w szkole w Strzegocinie
Październik w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie upływa pod hasłem spotkań z ciekawymi ludźmi.

Inspirujące spotkania w szkole w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/28162/01_obraz.jpg
Inspirujące spotkania w szkole w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/28162/02_obraz.jpg
Inspirujące spotkania w szkole w Strzegocinie, ./upload/articles_pakiety/28162/14_obraz.jpg


7 października uczniów szkoły odwiedziła mieszkanka Chin. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym pięknym i wielkim kraju. Podczas spotkania i prezentacji zdjęć poznaliśmy ciekawe miejsca, elementy kultury i niektóre zwyczaje Chińczyków. Ogromne zainteresowanie wzbudził język i znaki chińskiego pisma. Była to niezwykła i bardzo ciekawa lekcja.

Kolejnego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się w niezwykłą podróż. Trójka aktorów biorących udział w projekcie „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaprosiła dzieci na niezwykły plac zabaw, gdzie jak czytamy w ulotce będącej jednocześnie biletem wstępu na spektakl „panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. [więcej]
redaktor, 16.10.2015 09:43|czytane: 748 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Jutro koncerty zespołów Nightmares, Fear of Blood, S.T.O.R.N w Moto Pub Garage
Jutro w kutnowskim Moto Pub Garage zagrają trzy zespoły heavymetalowe. Impreza ze wstępem wolnym rozpocznie się o godz. 20.00. Wystąpią: Nightmares (Kutno), Fear of Blood (Gdańsk) oraz S.T.O.R.N (Ozorków/Łódź).

Jutro koncerty zespołów Nightmares, Fear of Blood, S.T.O.R.N w Moto Pub Garage, ./upload/articles_pakiety/27840/01_obraz.jpg


Tradycje kutnowskiego zespołu Nightmares sięgają czasów, kiedy Krzysztof Wiankowski i Tomasz Wojtczak odnosili liczne sukcesy w składzie Nightmare. Grupa występowała wówczas na festiwalach w całym kraju, zaś największym osiągnięciem był support dla Iron Maiden w 1995 roku i King Diamond w 1996 r. Zespół wydał kilka płyt, m.in. „Misterium przekleństw” i „Cold”. Po wieloletniej przerwie w graniu, w 2012 roku muzycy powołali do życia nowy zespół. Już w nowym składzie panowie wygrali festiwal Gorock w Golubiu-Dobrzyniu, wystąpili również w Sali Kongresowej w Warszawie. Obecnie Nightmares promuje swój debiutancki album. Zespół tworzą Paweł Dobroszek-wokal, Tomasz Wojtczak-gitara, Michał Skowroński-gitara, Krzysztof Wiankowski-gitara basowa,Dawid Wojtacki-perkusja. [więcej]
kultura, 16.10.2015 09:20|czytane: 770 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Awans dziewcząt i chłopców ze SP nr 9 w Kutnie do finału wojewódzkiego
15 października w Rawie Mazowieckiej na terenach tamtejszego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Mistrzostwa Rejonu Wojewódzkiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W imprezie startowali mistrzowskie i wicemistrzowskie zespoły powiatów rawskiego, łowickiego, skierniewickiego i kutnowskiego.

Awans dziewcząt i chłopców ze SP nr 9 w Kutnie do finału wojewódzkiego, ./upload/articles_pakiety/28159/01_obraz.jpg


Awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 27  października w Łodzi wywalczyły reprezentacje dziewcząt i chłopców Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli w swoich biegach drugie miejsca, ustępując w obu przypadkach drużynom gospodarzy.

Reprezentacje „Dziewiątki” wystąpiły w następujących składach:
- dziewczęta
klasy czwarte – Urbańska Aleksandra, Jędrzejczak Julia, Sobczyk Alicja, Gruszka Weronika,
klasy piąte – Budner Milena, Poniszewska Paulia, Wujkowska Michalna, Łysio Julia,
klasy szóste – Majchrzak Natalia, Mikołajczyk Oliwia, Walczak Juka, Jóźwiak Oliwia, [więcej]
redaktor, 16.10.2015 08:52|czytane: 795 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Kwesta na restaurację starych, zabytkowych grobów w Kutnie
Jak co roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zachęca mieszkańców powiatu odwiedzających Cmenatrz Parafialny do wsparcia działań TPZK i przekazania datków na zabytkowe groby. W dniach 31października  i  1 listopada w godzinach 9.00-16.00 spotkacie Państwo w alejkach tego cmentarza uczestników kwesty  na restaurację starych, zabytkowych grobów. Prosimy – nie przechodźcie obojętnie obok kwestujących.

Kwesta na restaurację starych, zabytkowych grobów w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/28161/02_obraz.jpg
Kwesta na restaurację starych, zabytkowych grobów w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/28161/07_obraz.jpg
Kwesta na restaurację starych, zabytkowych grobów w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/28161/13_obraz.jpg


- Pamiętajmy, że na kilku kutnowskich cmentarzach, a szczególnie na  Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Cmentarnej, spoczywa wiele zasłużonych postaci dla Kutna i Ziemi Kutnowskiej. Dlatego zadbajmy wspólnie o kutnowskie zabytkowe groby, będące wymownymi świadectwami naszych korzeni, czy ojcowizny na ziemi kutnowskiej. Natomiast odnowione groby niech będą dla nas wszystkich powodem dumy, zarazem wymownym przykładem poszanowania dla pamiątek przeszłości naszej „małej ojczyzny”. Efekty poprzednich zbiórek finansowych oraz działań Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Grobami na  Cmentarzu Parafialnym w Kutnie  przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i zarządu TPZK spotkacie  Państwo w postaci następnych odrestaurowanych grobów... - mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK. - Przy kilkunastu nagrobkach przeprowadzono prace porządkowe i  konserwacyjne. Mając w pamięci powyższe słowa i nasze czyny, zwracamy się z apelem do całej społeczności miasta Kutno o wsparcie datkami dalszych prac konserwatorskich przy zabytkowych grobach na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.

O idei ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza
Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był  Andrzej Urbaniak – Prezes TPZK. Członkowie Towarzystwa oraz młodzież szkolna z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. H. Dąbrowskiego kwestowali na  ten cel.  Pierwszą kwestę publiczną, w celu zdobycia środków finansowych na konserwację starych grobów, Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zorganizował  w dniu 1 listopada 1992 roku. Po jedenastu latach kwestę wznowiono i trwa ona nieprzerwanie od 2003 roku  do dziś. Kwesta jest prowadzona każdego roku w dniu  1 listopada od godzin porannych aż do zmierzchu, a czasem przez 2 dni.  Dzięki  bezinteresownemu zaangażowaniu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Grobami na  Cmentarzu Parafialnym w Kutnie  przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, członków Towarzystwa, księdza Dziekana oraz wielu mieszkańców Ziemi Kutnowskiej,  stare zabytkowe nagrobki na kutnowskim cmentarzu są otoczone opieką.  Ogromne podziękowania kierujemy w tym miejscu do Pana Jerzego Łompiesia, który tak wiele serca i pracy włożył w dzieło ratowania zabytkowych nagrobków. [więcej]
redaktor, 16.10.2015 09:32|czytane: 537 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Remont drogi w Woźniakowie zakończony, ale...
We wrześniu tego roku zakończyła się budowa drogi w Wożniakowie (łącznik drogi krajowej nr 92 z drogą gminną Woźniaków - Leszczynek). Okazało się jednak, że nie wszystko zostało zrobione. Zarówno gmina, jak i wykonawca inwestycji nie zauważyli pewnego szczegółu.

Remont drogi w Woźniakowie zakończony, ale..., ./upload/articles_pakiety/28160/01_obraz.jpg


Przypominamy, że firma z Pabianic zadanie budowy drogi w Woźniakowie wykonała zgodnie z ustalonymi terminami i zgodnie z zapisami projektu. Samorząd wydał na ten cel blisko 600 tysięcy złotych. Droga prezentuje się okazale, jest równa i cieszy mieszkańców okolicznych domów. Utwardzono pobocza i wykonano wjazdy do każdej posesji. Niby wszystko idealnie, ale...

- Z drogą jest wszystko w porządku, ale mamy jeszcze jedna bardzo ważną rzecz do zrobienia – powiedział wójt gminy Kutno  Jerzy Bryła. - Trzeba wykonać solidne barierki na poboczu tej drogi zaraz po zjeździe z krajowej 92. Chodzi o odcinek około 80 metrów. Okazało się, że po wycięciu gęstych krzaków całkowicie odkryty został głęboki na około 250 centymetrów rów melioracyjny. Dopóki były krzaki to nikt nie zdawał sobie sprawy, że ów rów jest tak głęboki. Wygląda to dosyć niebezpiecznie, bo drogą jest wąska, a pobocza zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. [więcej]
redaktor, 16.10.2015 09:11|czytane: 941 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Prezydent odpowiada radnemu. Kutno nie przyjmie uchodźców
Niedawno pisaliśmy o tym, że Gmina Kutno nie przyjmie imigrantów. Z kolei radny miejski Robert Feliniak zapytał Zbigniewa Burzyńskiego, prezydenta Kutna o politykę wobec uchodźców i imigrantów zarobkowych. 

Prezydent odpowiedział: W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące uchodźców/imigrantów – informuję , iż do Urzędu Miasta Kutno wpłynęła ankieta z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego na temat możliwości przyjęcia uchodźców na teren Miasta Kutno. W związku z brakiem podstawowych informacji ze strony instytucji rządowych na temat realizacji programu przyjęcia uchodźców do Polski zajęliśmy w tej kwestii negatywne stanowisko. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 17:13|czytane: 877 razy|16 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Działka za symboliczną kwotę
Gmina Kutno nabyła od Adama Handzelewicza grunty o powierzchni około 250 metrów kwadratowych położone w Dudkach.

Teren ten będzie niezbędny przy budowie drogi. Droga ta ma powstać w przyszłym roku. Pan Hendzelewicz zażądał za ten grunt symboliczne 300 złotych. Całkowity koszt nabycia tej nieruchomości, po opłaceniu notariusza wyniesie około 1000 złotych. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 14:06|czytane: 1630 razy|15 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Tablice na powiatowych budynkach niezgodne z przepisami. Wniosek stowarzyszenia do starosty
Stowarzyszenie KUTNO PLUS wystąpiło do Krzysztofa Debicha, Starosty Kutnowskiego z wnioskiem o zmianę tablic urzędowych na budynku siedziby Starostwa Powiatowego  w Kutnie oraz budynkach jednostek mu podległych. Tablice są zielono-żółte zamiast czerwone z białymi napisami czyli w barwach narodowych. Niedawno mieliśmy incydent powieszonych na Święto Wojska Polskiego flag Monako na Muzeum Regionalnym w Kutnie, a tu z kolei mamy przez lata niezauważalną dla dotychczasowych radnych i starostów łącznie z zespołem radców prawnych i nauczycielem WOS w funkcji członka zarządu powiatu, sytuację łamania ustawy. 

Tablice na powiatowych budynkach niezgodne z przepisami. Wniosek stowarzyszenia do starosty, ./upload/articles_pakiety/28152/03_obraz.jpg
Tablice na powiatowych budynkach niezgodne z przepisami. Wniosek stowarzyszenia do starosty, ./upload/articles_pakiety/28152/04_obraz.jpg
Tablice na powiatowych budynkach niezgodne z przepisami. Wniosek stowarzyszenia do starosty, ./upload/articles_pakiety/28152/02_obraz.jpg


Sprawa wydawać się może banalną, ale zielono-żółte tablice są sprzeczne z art. 3 ust. 1b ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, która w sposób jasny i czytelny określa barwy narodowe oraz barwy tablic urzędowych. Wypadałoby aby kto jak kto, ale Starosta Kutnowski przestrzegał prawa, bo łamanie tego przepisu jest wykroczeniem, stąd wniosek stowarzyszenia o zmianę.

Przepis mówi, że na budynkach siedzib podmiotów, o których mowa w art. 2a (m.in. powiaty, związki powiatów oraz ich organy, szkoły publiczne, inne podmioty, jeżeli przepisy szczególne uprawniają je do używania wizerunku orła) umieszcza się urzędowe tablice z godłem Rzeczypospolitej Polskiej oraz urzędowe tablice z napisem nazwy tego podmiotu. Urzędowa tablica z godłem ma kształt owalny w układzie pionowym, obwódkę biało-czerwoną i tło szare, na którym znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej. Urzędowa tablica z napisem jest prostokątna w układzie poziomym, ma tło czerwone, a litery napisu białe. [więcej]
wandea, 15.10.2015 13:15|czytane: 1481 razy|66 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Większy może więcej...
Gmina Kutno została członkiem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Dorzecza Bzury w Łowiczu. - Jest to dość duże stowarzyszenie – wyjaśnia wójt Jerzy Bryła. - Działa ono dość prężnie. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt gmin. Członkiem tego stowarzyszenia jest między innymi powiat kutnowski.

Większy może więcej..., ./upload/articles_pakiety/28153/01_obraz.jpg


Głównym celem stowarzyszenia jest pozyskiwanie pieniędzy z funduszy europejskich. W obecnym rozdaniu nie jest to jednak takie proste.

- Sama gmina nie jest w stanie pozyskać konkretnych środków finansowych.Wspólnie jest zdecydowanie łatwiej zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej – mówi wójt. - Często uczestniczyłem w spotkaniach członków tego stowarzyszenia. Byłem tam zapraszany jako obserwator i przysłuchiwałem się obradom. Do tego stowarzyszenia przystąpiły również inne samorządu z terenu naszego powiatu, w tym miasto Kutno. Obecnie stowarzyszenie przygotowuje ogromny projekt dotyczący rozwoju turystyki w naszym regionie. W naszym przypadku chodzi o zdobycie pieniędzy na renowację zabytkowego dworu w Leszczynku.

Roczny koszt przynależności do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Dorzecza Bzury wyniesie około 3500 złotych. Propozycja wójta zyskała poparcie Rady Gminy Kutno. Wójt jest reprezentantem gminy Kutno w tym stowarzyszeniu.

Kilka informacji o tym SPiGDB.

Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury jest organizacją samorządów związanych z subregionem dorzecza Bzury, mające na celu wspieranie idei samorządności, ochrony wspólnych interesów oraz współdziałania na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturowego tego obszaru. Organizacja reprezentuje interesy zrzeszonych powiatów i gmin. Posiada osobowość prawną. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 14:05|czytane: 485 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Gimnazjum nr 1 po kolejnym etapie programu Erasmus+: Spotkanie Rumunia 2015
Już drugi rok trwa w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kutnie realizacja unijnego programu edukacji młodzieży Erasmus+. Partnerami naszej szkoły są szkoły z Węgier, Rumunii i Turcji.

Gimnazjum nr 1 po kolejnym etapie programu Erasmus+: Spotkanie Rumunia 2015, ./upload/articles_pakiety/28151/01_obraz.jpg
Gimnazjum nr 1 po kolejnym etapie programu Erasmus+: Spotkanie Rumunia 2015, ./upload/articles_pakiety/28151/02_obraz.jpg
Gimnazjum nr 1 po kolejnym etapie programu Erasmus+: Spotkanie Rumunia 2015, ./upload/articles_pakiety/28151/03_obraz.jpg


Na początku października, grupa złożona po połowie z uczniów i nauczycieli, poleciała na sześciodniowe spotkanie projektowe do Rumunii. Organizatorem i gospodarzem  tym razem była szkoła Colegiul Tehnic Energetic Dragomir Hurmuzescu w mieście Deva, w Transylwanii, zachodniej części Rumunii.

Projekt Öko-Brücke (Eko-Most) tym razem koncentrował się wokół obchodów Dni Kosmosu, ale też, jak przez cały czas realizacji, wokół ekologii, szacunku dla środowiska, poznania odrębności i folkloru poszczególnych krajów, integracji młodzieży ponad granicami.

Gospodarze, po uroczystej gali powitalnej w miejscowym teatrze, pokazali nam Devę. To miasto odrobinę większe od Kutna, z położoną wysoko nad miastem fortecą i ze słynną szkołą mistrzów sportu w gimnastyce artystycznej.
Kolejne 2 dni spędziliśmy całą grupą w górach Retezat (park narodowy), w Cabana Lolaia, czyli schronisku w pobliżu wodospadu na rzece Lolaia. Młodzież, nieco odcięta od świata zewnętrznego, miała tam czas na prawdziwą integrację i spotkanie z przyrodą: park linowy, strzelanie z łuku, przejazd na linie nad górskim wodospadem, ściankę wspinaczkową i gry na prawdziwym górskim powietrzu. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 12:25|czytane: 699 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
BASIC STEP - ostatnie miejsca na zajęciach
Ze względu na duże zainteresowanie zajęciami ze stepu, rusza na państwa prośbę grupa wtorkowa. Zostało ostatnie 7 miejsc.

BASIC STEP - ostatnie miejsca na zajęciach, ./upload/articles_pakiety/28149/01_obraz.jpg
BASIC STEP - ostatnie miejsca na zajęciach, ./upload/articles_pakiety/28149/02_obraz.jpg
BASIC STEP - ostatnie miejsca na zajęciach, ./upload/articles_pakiety/28149/03_obraz.jpg


Zajęcia będą odbywały się: Wtorek: sala baletowa B KDK Godzina: 20.00-21.00 Koszt zajęć fitness w SDS: 4x60 minut - 48zł/miesiąc 8x60 minut - 70zł/miesiąc 12x60 minut - 80zł/miesiąc 1x60 minut - 18zł

Basic Step to  trening, podczas którego wykorzystujemy platformę o regulowanej wysokości. Dzięki użyciu podestu popularnie nazywanego stepem zdecydowanie intensyfikujemy trening. Step Basic to lekcja, której nadrzędnym założeniem jest nauka podstaw pracy ze stepem. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 11:01|czytane: 692 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Powiat Kutnowski zapewni mieszkańcom darmową pomoc prawną
Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie kutnowskim będzie funkcjonować już od 1 stycznia 2016 r. Wymóg taki na władzę samorządową nakłada  ustawa z dnia 5 sierpnia br. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Powiat Kutnowski zapewni mieszkańcom darmową pomoc prawną , ./upload/articles_pakiety/28150/01_obraz.jpg


Powiat Kutnowski będzie prowadził cztery biura pomocy prawnej w ramach zleconego zadania rządowego. Dwa będą działać w Kutnie i dwa w Żychlinie oraz Krośniewicach. W tym celu zostaną zawarte porozumienia z Gminą Żychlin i Gminą Krośniewice, które udostępnią odpowiednie lokale. Biura będą czynne od poniedziałku do piątku po  cztery godziny dziennie. 

- Zgodnie z art. 10 ustawy Powiat corocznie będzie zawierał porozumienia z radą adwokacką i radą okręgowej izby radców prawnych w sprawie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Okręgowa rada adwokacka, rada okręgowa izby radców prawnych wskażą imienne adwokatów, radców prawnych wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Porozumienia trójstronne zostaną do dnia 31 października 2015 roku - mówi Jacek Saramonowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kutnie. - Zgodnie z art. 11 ustawy Powiat powierza prowadzenie połowy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku [więcej]
wandea, 15.10.2015 11:10|czytane: 1106 razy|21 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Oporowie
Wczoraj w Gminie Oporów świętowano Dzień Edukacji Narodowej,  ale także odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Oporowie.

Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/28148/01_obraz.jpg
Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/28148/05_obraz.jpg
Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/28148/67_obraz.jpg


W uroczystości uczestniczyli m.in. członek Zarządu Województwa Łódzkiego Paweł Bejda, wicestarosta Zdzisław Trawczyński, Wójt Gminy Oporów Robert Pawlikowski, wicemistrz Europy z 2014 r. w biegu na 800 m Artur Kuciapski, radni, przyjaciele szkoły, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym przecięciem wstęgi przez Wójta Gminy Oporów, Dyrektora ZS w Oporowie oraz Artura Kuciapskiego. Po oficjalnych wystąpieniach, w których pogratulowano sukcesu i podziękowano wszystkim zaangażowanym w budowę sali, a uczniom życzono sukcesów sportowych,  uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne i sportowe, które przygotowali pod kierunkiem Eweliny Kwiatkowskiej, Elżbiety Pawlik oraz Doroty Welfler. Całość imprezy zakończył wspólny aerobik oraz rzuty do kosza. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 09:22|czytane: 1126 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uczniowie ze szkoły w Mieczysławowie na stażu w Niemczech
Od poniedziałku kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z technikum kształcącego  w zawodzie technik rolnik przebywa na stażu zawodowym w Nienburgu, w ramach programu Erasmus +. 

Uczniowie ze szkoły w Mieczysławowie na stażu w Niemczech, ./upload/articles_pakiety/28147/01_obraz.jpg


Tematem przewodnim, z którym zapoznają się uczniowie, są odnawialne źródła energii. Uczniowie dowiedzą się jak działają farmy wiatrowe,  farmy ogniw fotowulkanicznych, biogazownie zaopatrujące w energię elektryczną i ciepło mieszkańców okolicznych miejscowości.  Podczas warsztatów poznają budowę i działanie maszyn do produkcji biomasy, jej rodzaje i sposoby wykorzystania. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 09:14|czytane: 721 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Spotkanie: Polska w przededniu wyborów parlamentarnych
Oddział kutnowski Stowarzyszenia KoLiber zaprasza w poniedziałek o godz. 17.00 do auli 101 Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie na spotkanie z Krzysztofem Bosakiem i Tomaszem Rzymkowskim pt. "Polska w przededniu wyborów parlamentarnych".

[więcej]
redaktor, 15.10.2015 09:30|czytane: 508 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Życzenia z całego serca
„Życzenia z całego serca” to motto programu słowno – muzycznego, który z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 dedykowali nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym.

Życzenia z całego serca, ./upload/articles_pakiety/28145/05_obraz.jpg
Życzenia z całego serca, ./upload/articles_pakiety/28145/07_obraz.jpg
Życzenia z całego serca, ./upload/articles_pakiety/28145/03_obraz.jpg


Na scenie wystąpili chłopcy i dziewczęta z klas II e i V a oraz chór szkolny. Program przygotowali nauczyciele: Agata Andrych, Piotr Pawlak, Agnieszka Klepczarek, Wiesław Zwarycz i Martyna Mroczkowska.
W wystąpieniu okolicznościowym dyrektor Anita Lemańska nawiązała do historii i tradycji polskiej szkoły oraz podziękowała tym, którzy swoja kreatywnością przyczyniają się współcześnie do kształcenia młodego pokolenia, a szczególnie nauczycielom uhonorowanym Nagrodą Dyrektora i Prezydenta Miasta. [więcej]
redaktor, 15.10.2015 08:23|czytane: 1117 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Jak zarząd powiatu "uzasadnia" nagrody dla dyrektorów?
Niedawno opublikowaliśmy listę nagrodzonych przez Starostę Kutnowskiego dyrektorów i nauczycieli powiatowych placówek oświatowych. Przypomnijmy, po 2 500 zł otrzymali dyrektor Bursy nr 1 w Kutnie Joanna Kacprzak, Janusz Pawlak, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie i Przemysław Zawadzki dyrektor I LO w Kutnie.

Jak zarząd powiatu


Poprosiliśmy Zarząd Powiatu w Kutnie o uzasadnienie decyzji, czemu akurat Ci dyrektorzy otrzymali nagrodę w tym roku, być może ich szkoły czy placówki miały wybitne osiągnięcia w minionym roku szkolnym, uczniowie coraz lepiej zdają egzaminy maturalne lub są finalistami olimpiad etc. etc. Warto przecież osiągnięciami się pochwalić w ramach działań public relations i to za darmo skoro redakcja sama pyta.

Informacje od zarządu powiatu przekazał Jacek Saramonowicz, rzecznik PRasowy Starostwa Powiatowego w Kutnie - 14 września 2015 roku odbyło się posiedzenie komisji nagród w składzie: p. Artur Gierula (członek Zarządu Powiatu w Kutnie, p. Jolanta Bujalska – Kowalczyk - Przewodnicząca Komisja Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”, p. Mariusz Kozarski - Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Kutnie). Pan Bartosz Serenda – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Porządku Publicznego Rady Powiatu  w Kutnie nie wziął udziału w posiedzeniu komisji - odpowiada Saramonowicz. - Kandydaci spełniali kryteria przyznania nagrody, które wymieniono w protokole posiedzenia komisji nagród w dniu 14 września 2015 roku: „Wnioski spełniały wymagania formalne i podlegały zaopiniowaniu przez komisję”, a osoby wymienione we wnioskach posiadały wyróżniającą ocenę pracy. [więcej]
wandea, 15.10.2015 06:45|czytane: 2650 razy|78 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzień Seniora w Krośniewicach
Od piątku rozpoczynają się Kutnowskie Dni Seniora. Atrakcje dla tej części naszej społeczności przygotowały również Krośniewice.
Dzień Seniora w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/28143/01_obraz.jpg
Dzień Seniora w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/28143/02_obraz.jpg
Dzień Seniora w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/28143/03_obraz.jpg

Zapraszamy mieszkańców tej gminy do skorzystania z programu 20 - 21 października. [więcej]
redaktor, 14.10.2015 19:56|czytane: 533 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nowy sztandar Zespołu Szkół Nr 4 w Kutnie-Azorach
Dzisiaj w Zespole Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie-Azorach odbyła się uroczystość wręczenia nowego sztandaru. Na uroczystości pojawili się zacni goście, fundator sztandaru Mieczysław Wośko, Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna. Zabrakło jedynie przedstawiciela Powiatu Kutnowskiego, pod który szkoła podlega.

Nowy sztandar Zespołu Szkół Nr 4 w Kutnie-Azorach, ./upload/articles_pakiety/28140/06_obraz.jpg
Nowy sztandar Zespołu Szkół Nr 4 w Kutnie-Azorach, ./upload/articles_pakiety/28140/12_obraz.jpg
Nowy sztandar Zespołu Szkół Nr 4 w Kutnie-Azorach, ./upload/articles_pakiety/28140/15_obraz.jpg


- Dzisiejszy dzień jest niepowtarzalny, niepowtarzalna jest ta chwila, dlatego, że 35 lat temu, dokładnie w tej sali, dokładnie tego samego dnia został wręczony szkole sztandar. Na tym sztandarze został umieszczony napis "Zespół Szkół Zawodowych PKP Lokomotywowni im. Zygmunta Balickiego". Ten sztandar służył do dziś, a przecież szkoła zmieniała swoją nazwę - mówiła Dyrektor Agnieszka Ryczkowska. - Dlatego jako dyrektor podejmowałam starania dotyczące wymiany sztandaru, bo sztandar, jak powiedział Karol Wyszyński, to symbol i świętość. Aż wreszcie dzięki wspaniałemu człowiekowi, prawdziwemu mecenasowi sztuki, panu Mieczysławowi Wośko, któremu nie są obojętne losy młodzieży, który troszczy się i dba o młode pokolenie, otrzymaliśmy nasz wymarzony sztandar.

W podziękowaniu prezes fimy Polfarmex otrzymał od dyrekcji statuetkę. Następnie miała miejsce ceremonia wymiany sztandarów - stary trafił do sali pamięci, a nowy przejął jego funkcję. Przed zgromadzonymi gośćmi i uczniami szkoły dumnie zaprezentował się nowy poczet sztandarowy. Potem uczniowie ZS Nr 4 ślubowali na nowy już sztandar szkolny. [więcej]
MaciejW, 14.10.2015 16:17|czytane: 1658 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzień Seniora ze szpitalem[więcej]
redaktor, 14.10.2015 14:41|czytane: 503 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Nie wszyscy pamiętają, więc przypominamy, iż popularny Dzień Nauczyciela został ustanowiony
27 kwietnia 1972 roku. Natomiast od roku 1982 obchodzony jest pod nazwą Dnia Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie pierwszego w Europie ministerstwa edukacji, które powstało za panowania króla  Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku.


Dzień Komisji Edukacji Narodowej, ./upload/articles_pakiety/28142/01_obraz.jpg
Dzień Komisji Edukacji Narodowej, ./upload/articles_pakiety/28142/02_obraz.jpg
Dzień Komisji Edukacji Narodowej, ./upload/articles_pakiety/28142/03_obraz.jpg


Z tej to właśnie okazji społeczność naszej szkoły zebrała się w przeddzień tego wydarzenia na górnym holu. Uczniowie kolejnych klas, począwszy od dzieci oddziału przedszkolnego aż do uczniów klasy VI prezentowali się w krótkich utworach wokalnych i literackich. Dzieci składając życzenia wręczyli wszystkim pracownikom naszej szkoły własnoręcznie wykonane laurki i listy z życzeniami. [więcej]
redaktor, 14.10.2015 14:49|czytane: 802 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Rada Miasta Kutna podejmie uchwałę o zaskarżeniu zarządzenia wojewody w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego
16 października odbędzie się sesja Rady  Miasta Kutna, zwołana przez grupę radnych. W jej porządku znajdzie się tylko jeden punkt podjęcie uchwały w sprawie zaskarżenia zarządzenia zastępczego Wojewody Łódzkiego z dnia 15 września 2015 r.

Przypomnijmy, Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki wydała zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu radnego Rady Miasta Kutna Tomasza Rędzikowskiego z KWW Zbigniewa Burzyńskiego po tym jak rada miasta nie podjęła takiej w związku z przekroczeniem przez radnego art. 24 f ust. 1 Ustawy o samorządzie gminnym.

-Radny Tomasz Rędzikowski prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą „ Wielobranżowa Firma Usługowa „ Delfin” Tomasz Rędzikowski. Jej siedziba mieści się w Al. ZHP w Kutnie. Lokal ten radny wynajmuje od Zakładu Nieruchomości Miejskich. Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności - czytamy w piśmie Stowarzyszenia KUTNO PLUS. - Jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził taką działalność gospodarczą jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania.

7 maja Stowarzyszenie KUTNO PLUS skierowało wniosek do Rady Miasta Kutna o podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. 26 maja na sesji radni nie wygasili mu mandatu. Następnie 22 czerwca Stowarzyszenie skierowało do Wojewody wniosek o wydanie zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie mandatu radnego [więcej]
redaktor, 14.10.2015 14:26|czytane: 997 razy|65 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Prezydent nagrodził dyrektorów i nauczycieli
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezydent Kutna nagrodził nauczycieli i dyrektorów kutnowskich szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli. 

- Wysokość nagród dla nauczycieli ogółem stanowi kwotę 198 894 zł, w tym nagrody Prezydenta Miasta Kutna w wysokości 2 500 zł brutto dla wyróżnionego nauczyciela. Planowana kwota nagród dla pracowników administracji i obsługi wynosi 64 355 zł, ogółem kwota na fundusz nagród w jednostkach oświatowych wynosi 263 249 zł - podaje Biuro Prasowe kutnowskiego magistratu.

N A U C Z Y C I E L E
Aleksandra Kaniewska Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel dyplomowany
Violetta Wojciechowska Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel dyplomowany
Grzegorz Gmerek Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel mianowany
Agnieszka Zagórowska Szkoła Podstawowa nr 1 nauczyciel mianowany
Katarzyna Narkiewicz Szkoła Podstawowa nr 4 nauczyciel dyplomowany
Stanisław Wojdecki Szkoła Podstawowa nr 4 nauczyciel dyplomowany
Edyta Rozpiórska Szkoła Podstawowa nr 5 nauczyciel dyplomowany
Małgorzata Kilian Szkoła Podstawowa nr 6 nauczyciel  mianowany
Wiesław Zwarycz Szkoła Podstawowa nr 6 nauczyciel dyplomowany
Ewa Gawrońska Szkoła Podstawowa nr 9 nauczyciel dyplomowany
Małgorzata Margulska-Haczyk Szkoła Podstawowa nr 9 nauczyciel dyplomowany [więcej]
redaktor, 14.10.2015 14:23|czytane: 2839 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jutro bezpłatnie badanie słuchu
Jutro w godz. 9.00- 16.00 w audiobusie na terenie za Zespołem Szkół Nr 3 w Kutnie  odbędzie się profilaktyczna akcja dla mieszkańców Kutna i okolic  "Bezpłatne badanie słuchu".

Natomiast w godz. 15.00-16.00 w Specjalnym OśrodkuSzkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie odbędzie się prelekcja nt: ”Wczesne wykrywanie wad słuchu i nowoczesne aparaty słuchowe”. [więcej]
redaktor, 14.10.2015 14:01|czytane: 478 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Jesienne Muzykowanie w Oporowie
W niedzielę 18 października o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej w Muzeum- Zamek w Oporowie odbędzie się koncert "Jesienne Muzykowanie".  W programie koncertu wybrane części suity hiszpańskiej op. 47 I. Albeniza, pieśń "Na ługa-paljany" I. Dunajewskiego, pieśń "Kolybielnaja"  A. Greczaninowa, dwie pieśni polskie F. Maklakiewicza z cyklu "Liryka miłosna" do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Jak możecie kwiaty" oraz "A jeśli chcesz zapomnieć"  i cykl pieśni "Cztery pory roku w Prowansji" M. Ippolitowa Iwanowa w wykonaniu Anny Tadeusiak (sopran) i Justyny Jakubowskiej (fortepian).

Jesienne Muzykowanie w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/28086/01_obraz.jpg


Anna Tadeusiak - sopran, urodzona w Kutnie, pochodzi z Oporowa. W roku 2015 ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie swój głos kształciła pod kierunkiem prof. Katarzyny Rymarczyk i prof. Wojciecha Maciejowskiego. Podczas studiów brała udział w wielu kursach mistrzowskich, wśród pedagogów, takich jak: prof. Katarzyna Rymarczyk, prof. Wojciech Maciejowski, dr Agnieszka Piass, czy Olga Pasiecznik. Prowadzi aktywną działalność koncertową. Od roku 2014 zajmuje się również prowadzeniem koncertów i wydarzeń artystycznych (między innymi na deskach Opery Nova
w Bydgoszczy). Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, recytatorskich oraz poezji śpiewanej, do jej sukcesów należy między innymi I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej w Poznaniu w roku 2010. W roku 2015 współpracowała, jako aktorka, z bydgoskim Teatrem Lalek Buratino. Obecnie studentka I roku studiów II stopnia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Wojciecha Maciejowskiego. [więcej]
redaktor, 14.10.2015 14:08|czytane: 638 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Spotkanie z Aldoną Plucińską. Polskie zwyczaje rodzinne
Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wykład z cyklu Gościnne spotkania z etnologią. Spotkanie z Aldoną Plucińską pt. „Polskie zwyczaje rodzinne” odbędzie się we wtorek o godz. 16:00.

Spotkanie z Aldoną Plucińską. Polskie zwyczaje rodzinne, ./upload/articles_pakiety/28136/01_obraz.jpg


Etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi opowie o obrzędowości związanej z drogą życia człowieka – od narodzin do śmierci i omówi polskie zwyczaje dotyczące: zaślubin, narodzin dziecka życia, pierwszej Komunii świętej, sakramentu bierzmowania, przygotowania do śmierci i pogrzebu. [więcej]
redaktor, 14.10.2015 13:55|czytane: 438 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Demon premierowo w Kinie KDK. Wygrali zaproszenie na ostatni film Marcina Wrony
Kino Kutnowskiego Domu Kultury zaprasza od piątku, 16 października na film "Demon". Mamy dla Czytelników eKutno.pl dwa podwójne zaproszenia. Wygrali je: Sebastian Dolewski i Jadwiga Sobczyk. Zaproszenia będą do odebrania w kasie KDK przed wybranym seansem.

"Demon" to koprodukcja polsko-izraelska, ostatni film Marcina Wrony, który 19 września popełnił samobójstwo podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Zajrzyj na filmowe Kutno na fb https://www.facebook.com/filmowekutnoPiotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. [więcej]
redaktor, 14.10.2015 07:41|czytane: 813 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Za nami pierwsze szkolenia wolontariuszy Szlachetnej Paczki
Rejon Kutno i okolice działający w ramach projektu Szlachetna Paczka już po raz czwarty oficjalnie rozpoczął działanie. W ubiegłą sobotę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. J.H. Dąbrowskiego odbyło się pierwsze szkolenie wolontariuszy, czyli Super W, którzy za kilka dni wyruszą na spotkania z potrzebującymi rodzinami. Szkolenia są ważnym elementem projektu, to czas podsumowań poprzednich akcji, przyswojenia nowych informacji i przygotowania się do nadchodzących wyzwań.

Za nami pierwsze szkolenia wolontariuszy Szlachetnej Paczki, ./upload/articles_pakiety/28135/01_obraz.jpg
Za nami pierwsze szkolenia wolontariuszy Szlachetnej Paczki, ./upload/articles_pakiety/28135/02_obraz.jpg


- Miałem niewątpliwą przyjemność spędzić większość sobotniego dnia z bardzo pozytywnymi osobami, z którymi od razu udało się złapać dobry kontakt. W tak miłej i przyjaznej atmosferze, po prostu wiedza o projekcie sama wchodziła nam do głów. Ogromną zasługę w tym mieli nasi trenerzy, którzy motywowali, ale też wymagali od nas, byśmy dawali z siebie sto procent zaangażowania - mówi Daniel, który wolontariuszem został po raz pierwszy. - Jeśli chodzi o merytoryczną część szkolenia, to była dobrze przygotowana, w prostej i konkretnej formie, która była łatwa do przyswojenia. Jeśli ktoś spodziewa się długiego nudnego czysto teoretycznego szkolenia, po którym jedyne co zapamiętamy to ból reki od robienia notatek, to może się pozytywnie rozczarować. [więcej]
redaktor, 13.10.2015 17:51|czytane: 808 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Niedzielny spacer po Kutnie
Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na spacer śladami wojennej historii miasta.  Niedzielny spacer po Kutnie odbędzie się 18 października (zbiórka: godz. 11:00, Muzeum Regionalne w Kutnie) i będzie okazją do lepszego poznania historii miasta i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. 

W związku z odbywającymi się w ostatnią niedzielę miesiąca wyborami parlamentarnymi i znajdującą się w Muzeum komisją wyborczą, w październiku nie zostaną zrealizowane zajęcia w ramach Rodzinnej Niedzieli w Muzeum (25 października Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających). [więcej]
pismak, 13.10.2015 16:16|czytane: 501 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
W listopadzie w Żychlinie spotkanie z Szymonem Hołownią
 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żychlinie zaprasza na spotkanie z Szymonem Hołownią. Odbędzie się ono 5 listopada o godz. 16.30.  w restauracji Pod Wierzbą.

W listopadzie w Żychlinie spotkanie z Szymonem Hołownią, ./upload/articles_pakiety/28133/01_obraz.jpg


[więcej]
pismak, 13.10.2015 16:06|czytane: 717 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
KKS Pro-Basket Sirmax Kutno pokonał Trójkę Sieradz
W ostatnią niedzielę rozpoczęły się  rozgrywki  dziewcząt w kategorii wiekowej U-14. Drużyna KKS Pro-Basket Sirmax Kutno łatwo ograła we własnej hali drużynę Trójki Sieradz.

KKS Pro-Basket Sirmax Kutno pokonał Trójkę Sieradz, ./upload/articles_pakiety/28132/01_obraz.jpg


Podopieczne Adama Pawłowskiego nie miały żadnych problemów z pokonaniem rywalek, nie pozwalając rzucić im więcej niż 5 punktów w kwarcie.  Kolejny mecz dziewczęta rozegrają  18.10.2015r. o godzinie 11:00 w hali przy Szkole Podstawowej nr. 9 z drużyną MUKS Bełchatów.
KKS Pro-Basket Sirmax Kutno – Trójka Sieradz 102:15  (29:2, 25:4, 22:5, 26:4) [więcej]
pismak, 13.10.2015 13:41|czytane: 562 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
KS Pro-Basket I Kutno z wygraną
Udanie rozpoczęli rozgrywki kadeci KKS Pro-Basket I Kutno, łatwo pokonując zespół UMKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 123:43.

KS Pro-Basket I Kutno z wygraną, ./upload/articles_pakiety/28131/01_obraz.jpg


Drużyna prowadzona przez Karola Jażdżewskiego nie miała najmniejszych problemów wygrywając znacząco każdą kwartę. Mecz odbył się w niedzielę na hali przy Gimnazjum nr 1 w Kutnie.

KKS Pro-Basket I Kutno - UMKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 123:43 (40:7, 22:11, 28:13, 33:12).
Dla Kutna punktowali: Wiercioch Maciej 41(1x3), Urbaniak Dawid 18, Kubiak Bartosz 15, Popławski Michał 12, [więcej]
pismak, 13.10.2015 12:23|czytane: 540 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Na wątpliwości przed majówką i po, najlepsza jest nadzieja
Maj niesie radość! Kwitnie nadzieją na nieodgadnione. Przed chwilą odrodziliśmy się wraz z porami roku lub jak wolą wierzący w Boga... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas
W Łodzi można obejrzeć wyjątkową, fascynującą, jedyną w swoim rodzaju anatomiczną wystawę z cyklu BODY WORLDS & The Cycle of Life twórcy techniki plastynacji dr. Guntera von Hagensa. Wstęp na wystawę w... [więcej]
Sport
MKS Dąbrowa Górnicza wygrywa w Kutnie
Dziś w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie Polfarmex Kutno przegrał z MKS Dąbrowa Górnicza 76:85. W kwartach było 28:25, 15:23, 10:24, 23:13. Dla Polfarmex Kutno punktowali: M. Marek 4, J. Jarecki 14, M. Sałasz 15, O. Emegano 4, M.... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Sprzedam Działkę budowlaną Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 938mkw, uzbrojoną, na nowo powstającym osiedlu Dybów II.... [czytaj więcej]
Sprzedam działkę rolną Sprzedam 55 arów ziemi w Luboradzu. Cena 17000. Telefon 509384718 lub 502515281.... [czytaj więcej]
Praca dla kucharki - Gostynin Potrzebna kucharka od zaraz.... [czytaj więcej]
UWAGA! ŁADNA DZIAŁKA! Sprzedam działkę budowlaną 1000m2 w spokojnej okolicy, w odległości 0,5 km od granicy Kutna, przy drodze asfaltowej Zawady - Wojciechowice. Na działce znajduje się instalacja elektryczna i wodn... [czytaj więcej]
UWAGA! ŁADNA DZIAŁKA! Sprzedam działkę budowlaną 1000m2 w spokojnej okolicy, w odległości 0,5 km od granicy Kutna, przy drodze asfaltowej Zawady - Wojciechowice. Na działce znajduje się instalacja elektryczna i wodn... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik rnWitajrnrnWiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
wynajmę Wynajmę lub sprzedam mieszkanie w centrum Kutna, stare budownictwo. – TBS. Mieszkanie jest wysokie, ciepłe, z cegły, na I piętrze. Dwa pokoje (duży pokój 20 m), drugi ok.13 m. kuchnia, ła... [czytaj więcej]
Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C9 Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C912 C912 C914 2812 3512 tel.725 361 836 (sieć Plus) kupie Władymirca T-25 t25 MTZ80 MTZ82 MF135 MF2... [czytaj więcej]
Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C9 Kupię Ursusa C-325 C325 C-328 C328 C-330 C330M C-4011 C4011 C-355 C355 C-360 C-360 3p C-385 c902 C912 C912 C914 2812 3512 tel.725 361 836 (sieć Plus) kupie Władymirca T-25 t25 MTZ80 MTZ82 MF135 MF2... [czytaj więcej]
Servis Masz kłopot z komputerem? Zadzwoń. Naprawa w domu klienta. Szybko i tanio. Oferuje pomoc i doradztwo przy rozbudowie oraz modernizacji sieci , komputera oraz doborze oprogramowania.... [czytaj więcej]
Działające serwisy www - sprzedam Na sprzedaż mam serwisy internetowe - gotowe i działające - każdy ma po kilka lat. Serwisy są odwiedzane i na autorskim oprogramowaniu. www.sogl.pl (8 lat, 120-270uu/dzień, 10-70tys odsłon/dzie... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI Zapraszamy na kolejne kursy stylizacji paznokci ! Każdy kurs to szkolenie ośmiogodzinne zawierające treści teoretyczne oraz praktyczne. Kursantki pracują na modelkach. SOBOTA, 27 maja - metod... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI Zapraszamy na kolejne kursy stylizacji paznokci ! Każdy kurs to szkolenie ośmiogodzinne zawierające treści teoretyczne oraz praktyczne. Kursantki pracują na modelkach. SOBOTA, 27 maja - metod... [czytaj więcej]
Dom 8km od Kutna sprzedam Sprzedam dom murowany 8 km od Kutna przy asfaltowej drodze na ogrodzonej działce ok 1200 mkw. 2 pokoje, kuchnia, łazienka z WC, przedpokój CO węglowe. Może być umeblowane i ze sprzętem AGD. ... [czytaj więcej]
Jesteś dorosły i chcesz mówić po niemiecku? Witaj,rnSpecjalizuję się w nauce języka niemieckiego przez Skype.rnSkutecznie uczę osoby, które pracują w Polsce, za granicą lub jadą rndo Niemiec, Austrii i Szwajcarii.rn rnMam na imię Jolan... [czytaj więcej]
Sprzedawca / Sprzedawczyni Jesteśmy znaną marką, liderem w swojej kategorii. Nasze sklepy znajdują się w najlepszych Centrach Handlowych w Polsce. Zależy nam na stałym rozwoju, dlatego poszukujemy kreatywnych osób do sk... [czytaj więcej]
Legginsy RUN BABY RUN Legginsy sportowe do każdego rodzaju ćwiczeń: do biegania, na fitness, czy taniec. Doskonała sportowa dzianina oddychająca, elastyczna, pracuje z Twoim ciałem. Szeroki wzmacniany pas pozostaje n... [czytaj więcej]
Segment Oddam za darmo segment. ... [czytaj więcej]
Opiekun/ka seniora Josefa po zawale, 68 lat InterKadra jest działającą na rynku europejskim renomowaną Agencją Pracy Tymczasowej, Doradztwa Personalnego oraz Pośrednictwa Pracy na terenie RP i za granicą, wpisaną na podstawie Certyfikat... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Beniamin Kurojed:
2 minut temu
Leopold to martwe ciało. Takie bez serca i bez duszy śmierdzące ciało. Ludzki szkielet to przy nim rewelacja. Nie wstydźmy się swojej anatomii.
Ursus Wincenty Hwalibog:
2
 · 
3 minut temu
donosiciel się znalazł zas...y
Przemysław Okoń:
3
 · 
8 minut temu
piotrze kmita, a ja się zgadzam z wpisem Rufina bo jest to wpis mądry , rzeczowy itd. Dlatego zrób co masz zrobić mafijny fagasie ,a potem pisz na Berdyczów i pochwal się tym jaki jesteś głupi i mierny . hahahahahahaha
Beniamin Kurojed:
2
 · 
16 minut temu
Jaka mac, taka nać.
Beniamin Kurojed:
22 minut temu
Bo w Polsce dzisiaj to się dzieje tak: naukowców dużo, a uczonych brak. I co? I nic!
Beniamin Kurojed:
26 minut temu
Kiedyś "Kasprowicz" to było coś. Teraz "Kasprowicz" to nic.
Apoloniusz Błaszkowski:
2
 · 
2 godzin temu
Człowieczku przecież takie zdjęcia są w książkach do anatomii , biologi , nauki o człowieku. Co cię w nich drażni? To przecież pokazuje twoje ciało a co brzydzisz się nim?
Apoloniusz Błaszkowski:
2 godzin temu
Janusz i tobie podobni . Z was nie zrobią preparatów bo trudno doszukać się mózgu.
Dominik Neoforensis:
2
 · 
3 godzin temu
Córeczki z wielkimi dupami trzeba napaść i napoić.
Dacjan Tetyaniec:
4 godzin temu
Żeby tylko na szkło
Edgar Puch:
4 godzin temu
Ten ma największe hojności porywy,Komu fortuna odmówiła mienia;A ten najbardziej bywa gadatliwy,Co nie ma właśnie nic do powiedzenia.
Edgar Puch:
5 godzin temu
Tam, gdzie w sercach bezmyślność i bierność,Krzewić się może tylko ciemnota i mierność.
Emilian Tymna:
6 godzin temu
Jak się pracuje w PR i używa takich sformułowań i ma się tak ubogie słownictwo i kompletny brak kultury to zostaje tylko miejska micha
Olimpia Wilkowszczak:
6 godzin temu
Nowoczesna w Kutnie nieźle zaczęła, ale gdy dołączył radny Ziółkowski plus pewna pani - miłośmiczka Łebskiego, to partia znalazła się w locie pikującym. Nie wiem, czy to wszystko się dzieje za zgodą pana Tomasza czy też on po prostu nie panuje nad pewnymi rzeczami.
Gaweł Wacowski:
6 godzin temu
Program Nowoczesnej to wartości i cle Czyżby główną wartością była micha, a celem micha?
Przemysław Zwowitzki:
6 godzin temu
Zanim mieszkańcy gminy połapią sie, Burzyński swojego człowieka wsadzi, będzie zmiana z buraka na kartofla z Adamowic.
Czesław Boguszewski:
6 godzin temu
Ten nasz błądzący w ciemnościach brat swędrowski to tak się nadaje na dobrego księdza pasterza jak brat burzyński na dziada kościelnego, a brat debich na słowika organistę. Omijam z daleka tą ciemnotę, głupotę i niecnotę. Szkoda marnować czas na paciorki, fikołki i koziołki. Babcia mówiła, że oni więcej złego niż dobrego czynią. Czuwajmy bo jak wyżej. Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Przekroczmy próg nadziei.
Czesław Boguszewski:
3
 · 
7 godzin temu
KCI powinni zamknąć na wieki. Tam tylko syf, kiła i mogiła. Zbój, zupa i kamieni kupa. Taka bezmózgowa dzicz bez wiary i kultury tam pracuje. Znam ich. Z jednym chodziłem do szkoły. Sami sobie bzdurne posty piszą. Żenada. Szkoda czasu tracić na czytanie i oglądanie tego beznadziejnego badziewia. Wolę z sikorkami pogadać albo z kumplami w bridża pograć lub rowerem pojeździć. Nie stać mnie na marnowanie czasu na pierdoły.
Flawiusz Marcynk:
3
 · 
7 godzin temu
Byłam na tej wystawie, GENIALNA, polecam wszystkim. Zdjęcia jak na panujące tam warunki świetne. Brawo dla fotografa i Pani Redaktor za podjęcie tematu
Gwidon Wielkołucki:
3
 · 
8 godzin temu
Nieroby darmozjady na budowę!!!!!!!!!Najciekawsze artykuły
 ·  64
4 dni temu
Czytelnicy pytają o zatrudnienie w Aquaparku Kutno i bezpłatne wejściówki
 ·  2
5 dni temu
Misje Święte w diecezji łowickiej. Wczoraj świadectwo Dobromira, dziś rozpoczęcie misji w Głogowcu
 ·  101
6 dni temu
WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno
 ·  3
6 dni temu
Kutnowskie firmy otrzymały wsparcie na innowacyjne projekty z branży motoryzacyjnej
 ·  29
10 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
11 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
11 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
19 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
19 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
19 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
20 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
20 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
21 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
21 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
23 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
24 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
24 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
24 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
25 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
25 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
26 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
26 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
27 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
30 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
31 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności