eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 28.06.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,34238-w-lipcu-roboty-drogowe-w-kutnie," title="Kutno: W lipcu roboty drogowe w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>W lipcu roboty drogowe w Kutnie</b><br>W lipcu rozpoczną się inwestycje drogowe w Kutnie. Przebudowy doczeka się...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,34235-warsztaty-fotograficzne-w-bajkowej-zagrodzie," title="Kutno: Warsztaty fotograficzne w Bajkowej Zagrodzie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Warsztaty fotograficzne w Bajkowej Zagrodzie</b><br>Życie jak z bajki- każdy o takim marzy. Niedaleko Warszawy jest...</div></a> <a href="/publicystyka,34171-trzymaja-c-w-r-ku-fragment-kosmosu-leszek-baranowski-i-mineral-and-gem," title="Kutno: Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem</b><br>Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom...</div></a> <a href="/sport,34216-koniec-sezonu-lekkoatletycznego-i-bardzo-dobre-wyniki-kutnowskich-sportowc-w," title="Kutno: Koniec sezonu lekkoatletycznego i bardzo dobre wyniki kutnowskich sportowców" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Koniec sezonu lekkoatletycznego i bardzo dobre wyniki kutnowskich sportowców</b><br>W sobotę 24 czerwca na stadionie Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi...</div></a> <a href="/wiadomosci,34232-r-kodzie-o-dla-doros-ych-spotkanie-15-lipca," title="Kutno: Rękodzieło dla dorosłych. Spotkanie 15 lipca" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Rękodzieło dla dorosłych. Spotkanie 15 lipca</b><br>W sobotnie przedpołudnie w Ośrodku Kultury Gminy Kutno w Leszczynku odbyły...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,34231-ju-wakacje," title="Kutno: Już wakacje!" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Już wakacje!</b><br>Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Uroczystość w Szkole Podstawowej im. Kornela...</div></a> <a href="/wiadomosci,34209-p-jolanta-zagajewska-by-a-dusza-towarzystwa," title="Kutno: ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>ŚP. Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa</b><br>To nie był czas. To nie była pora.I zgasło słońce, kiedy...</div></a> <a href="/kultura,34210-nagrody-w-dziedzinie-kultury-dla-makowskiego-i-kacalaka," title="Kutno: Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka</b><br>Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury....</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Pod patronatem eKutno.pl: Marsz dla Życia i Rodziny już dziś
Już w niedzielę, 7 czerwca od godz. 11.30 ulicami Kutna przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. Ideą organizatorów jest pokazanie radości płynącej z posiadania rodziny oraz poszanowania życia każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci. W tym roku marsze idą ulicami 140 miast w Polsce. Rodzina – Wspólnota – Polska – to hasło tegorocznego Święta Polskich Rodzin.  

Pod patronatem eKutno.pl:  Marsz dla Życia i Rodziny już dziś, ./upload/articles_pakiety/26948/01_obraz.jpg


– Polacy chętnie uczestniczą w Marszach, ponieważ chcą pokazać, że rodzina jest ważna, bo widzą, że w przestrzeni publicznej i wśród decydentów, nie cieszy się ona takim szacunkiem na jaki zasługuje. Dlatego oprócz tego, że Marsze mają charakter radosnej fiesty, niosą ze sobą konkretny przekaz – wyjaśnia Paweł Kwaśniak – prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Warszawie.

– Podczas tegorocznych Marszów chcemy mówić o potrzebie troski rodziców o wychowanie i edukację swoich dzieci. Chcemy przypomnieć, że rodzice mają prawo i obowiązek wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wszystkie prawa rodziców pochodzące z prawa naturalnego, potwierdzone między innymi w Konstytucji, powinny być przez rządzących uznane i chronione. Ponieważ rodzice pełnią pierwszoplanową rolę wychowawczą, wszelkie instytucje publiczne powinny pełnić rolę pomocniczą uznając autorytet i wolę rodziców  – mówi Anna Borkowska - Kniołek, rzeczniczka Marszów.

Po manifestacji wszystkich uczestników zapraszamy na Piknik Rodzinny. [więcej]
wandea, 07.06.2015 08:44|czytane: 1188 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uwaga uczestnicy konkursu fotograficznego "W rodzinie siła"
Wczoraj jury konkursu fotograficznego  „W rodzinie siła” zaproszone przez Komitet Organizacyjny Kutnowskiego Marszu dla Życia i Rodziny wybrało laureatów konkursów oraz nagrodziło i wyróżniło sześć osób.

Przed niedzielą nie będziemy zdradzać nazwisk uczestników konkursu więc zapraszamy ich w niedzielę, 7 czerwca około godz. 15.25 na Stadion Miejski w Kutnie pod scenę, na której zostaną wręczone wtedy piękne nagrody. [więcej]
redaktor, 06.06.2015 14:08|czytane: 637 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Piknik zdrowotny w niedzielę
Starosta Kutnowski zaprasza na Piknik zdrowotny w niedzielę 7 czerwca od godz. 16.00 na Placu Marsz. J. Piłsudskiego.

Piknik zdrowotny w niedzielę, ./upload/articles_pakiety/26947/01_obraz.jpg


16.00-20.00 Plac zabaw dla dzieci (zabawki dmuchane w tym: zjeżdżalnia, zamek z piłeczkami, trampolina itp.)
16.10-16.30 Spacer nordic walking
16.30-17.00 Przywitanie gości, przemówienie Starosty Kutnowskiego Krzysztofa Debicha
17.00-18.00 Konkurs sportowy - biegi równoległe z przeszkodami dla przedstawicieli wszystkich gmin powiatu kutnowskiego
17.30-18.00 Ogłoszenie wyników konkursów
18.00-18.30 Pokaz ratownictwa medycznego dotyczący chorób układu krążenia
19.00-19.40 Występ Fakira Slavio (aktora cyrkowego prezentującego elementy akrobatyki, żonglerki z aktywnym udziałem publiczności, zdjęcia z pytonem tygrysim - Cezarem. [więcej]
redaktor, 07.06.2015 10:12|czytane: 1453 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno.pl: XIV Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach w niedzielę 7 czerwca (godz. 11.00 -14.00) będzie gospodarzem XIV Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów, podczas którego zostaną wręczone Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich  dla wybitnych współczesnych kolekcjonerów.  W tym roku pretenduje siedmiu kandydatów do tej nagrody.

Pod patronatem eKutno.pl: XIV Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów, ./upload/articles_pakiety/26801/01_obraz.jpg
Pod patronatem eKutno.pl: XIV Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów, ./upload/articles_pakiety/26801/02_obraz.jpg
Pod patronatem eKutno.pl: XIV Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów, ./upload/articles_pakiety/26801/03_obraz.jpg


Laureaci pierścieni Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego z ubiegłego roku oraz targi "Na skrzyżowaniu"

Podczas imprezy m.in. odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. „Świat miedzi - od warsztatu  po wyroby ” z prywatnej kolekcji Bernarda Nowakowskiego z Siedlec. Równolegle  na pl. Wolności odbywać się będą Targi Kolekcjonerskie „Na skrzyżowaniu” 9.00-13.00.  Tegoroczne Święto objęli patronatem honorowym Starosta Kutnowski i Burmistrz Krośniewic, a eKutno.pl patronatem medialnym. 

Program czternastego Święta Kolekcjonerów w Krośniewicach.
11.00 Przywitanie gości przez dyrektora muzeum Grzegorza Dębskiego
11.10 Wręczenie Honorowych Nagród Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunina-Borkowskiego
11.30 Wręczenie pamiątkowych plakiet „Digno Amicitiae” przez Ryszarda Janiaka
12.00 Wystąpienie zaproszonych gości [więcej]
kultura, 07.06.2015 08:44|czytane: 1440 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
25 lat minęło czyli blaski i cienie samorządności gminy Kutno
W odnowionej i zmodernizowanej świetlicy w Strzegocinie odbyły się uroczyste obchody 25 lat funkcjonowania samorządu lokalnego gminy Kutno. Blisko 150 osób uczestniczyło w swoistej wędrówce w przeszłość, w wędrówce przypominającej najważniejsze wydarzenia w  minionych 25 latach.

25 lat minęło czyli blaski i cienie samorządności gminy Kutno , ./upload/articles_pakiety/26969/01_obraz.jpg
25 lat minęło czyli blaski i cienie samorządności gminy Kutno , ./upload/articles_pakiety/26969/14_obraz.jpg
25 lat minęło czyli blaski i cienie samorządności gminy Kutno , ./upload/articles_pakiety/26969/29_obraz.jpg


- Początki naszej samorządności były trudne – wspominał Jerzy Bryła, który obowiązki wójt gminy pełni od 18 lat. - Wszystko trzeba było robić od podstaw.

To właśnie w latach 90 rozpoczęło się realizowanie inwestycji najbardziej potrzebnych ludziom do życia – budowa wodociągów, linii telefonicznych, dróg, modernizacja stacji uzdatniania wody, itp. Na gminę spadało coraz więcej obowiązków, ale niestety nie spływały za tym środki finansowe. Władze centralne obarczały samorząd zadaniami bez pokrycia finansowego. Potem przyszedł czas na rozwój oświaty gminnej, która dzięki staraniom samorządu zaczęła naprawdę się rozwijać. Powstały wtedy inwestycje oświatowe między innymi w Gołębiewku i w Byszewie, gdzie wszystkie obiekty spełniają wymogi współczesnej edukacji – są nowoczesne i bezpieczne dla dzieci. [więcej]
redaktor, 07.06.2015 08:36|czytane: 2424 razy|28 komentarzy|komentuj|czytaj cały
eKologia: Trwa Piknik EKO przy Szkole Podstawowej nr 1
Trwa piknik ekologiczny przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kutnie. Na scenie w panelu EKO -Piosenka pojawili się mali wokaliści (z klas I-III) i trochę starsi (IV-VI). Rozpoczęły się również animacje ekologiczne oraz gry i zabawy. 

eKologia: Trwa Piknik EKO przy Szkole Podstawowej nr 1 , ./upload/articles_pakiety/26968/01_obraz.jpg
eKologia: Trwa Piknik EKO przy Szkole Podstawowej nr 1 , ./upload/articles_pakiety/26968/02_obraz.jpg
eKologia: Trwa Piknik EKO przy Szkole Podstawowej nr 1 , ./upload/articles_pakiety/26968/03_obraz.jpg


Inne atrakcje pikniku dla dzieci to kącik plastyczny zorganizowany przez Radę Rodziców, planszomania, symulacja gry w baseball, stanowisko Leo-Market, zjeżdżalnie, basen, trampolina. Nie brakuje też smakołyków, jest stoisko z potrawami z grilla, tradycyjną grochówką oraz domowymi ciastami. 

O godz. 17.00 wystąpi zespół wokalno-instrumentalny "Yard". Zapraszamy całe rodziny na EKO piknik. [więcej]
redaktor, 06.06.2015 13:19|czytane: 1606 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nowoczesny FLIRT3 zawiezie nas do Łodzi
Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprezentowała dziś na stacji PKP w Kutnie pociąg FLIRT3, który od 14 czerwca będzie obsługiwał nowe połączenia kolejowe Łódź Kaliska - Kutno.

Nowoczesny FLIRT3 zawiezie nas do Łodzi, ./upload/articles_pakiety/26966/01_obraz.jpg
Nowoczesny FLIRT3 zawiezie nas do Łodzi, ./upload/articles_pakiety/26966/06_obraz.jpg
Nowoczesny FLIRT3 zawiezie nas do Łodzi, ./upload/articles_pakiety/26966/17_obraz.jpg


Uruchomionych zostanie dziesięć par pociągów zapewniających dojazd do Łodzi na godz. 7.00, 8.00, 10.00, 14.00 oraz powrót z Łodzi po godz. 15.00, 16.00, 18.00, 22.00. Czas przejazdu na tej trasie ma wynosić 80-95 minut. Bilet będzie kosztował 11 zł, a 14 czerwca pojedziemy na trasie Łódź Kutno za darmo. 

Pociągi wyposażone są w ergonomiczne fotele, bezpłatny internet WI-FI  oraz klimatyzację. Przy każdym fotelu zamontowane jest gniazdko elektryczne. [więcej]
redaktor, 06.06.2015 10:36|czytane: 1472 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno.pl: Dziś Rock&Rose Fest
Anti-Violent Agency, zespół Alastor oraz Kutnowski Dom Kultury zapraszają 6 czerwca do Kutna, gdzie odbędzie się III edycja rockowo-metalowego festiwalu Rock&Rose Fest.

 Pod patronatem eKutno.pl: Dziś Rock&Rose Fest, ./upload/articles_pakiety/26592/01_obraz.jpg


Podczas dwóch poprzednich edycji na scenie pojawili się tacy wykonawcy jak Kat i Roman Kostrzewski, Turbo, Frontside, Farben Lehre, Armagedon, Pandemonium oraz wiele innych.

W tym roku zagrają dla Was zespoły Alastor, Betrayer, Chainsaw, Vedonist, Okash, Astral Queen, Concatenation, P.A.G.E. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Hate, który na początku tego roku wydał swój kolejny album "Crusade Zero". Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się przy ul. Józefów 7a w Kutnie.

Cena biletu w dniu koncertu to 40 zł. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo (wyłącznie pod opieką rodziców). [więcej]
kultura, 06.06.2015 08:20|czytane: 1161 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Recenzja: 40. premiera Grupy Teatralnej od jutra każdego rozweseli
Spektakl "I żyli długo i szczęśliwie?" w wykonaniu Grupy Teatralnej "od jutra" to niezwykle piękna i zabawna bajka dla dorosłych.  W sam raz na 40 premierę! Sztuka na podstawie, której powstał scenariusz została napisana przez twórcę tekstów kabaretowych, Władysława Sikorę. Scenariusz i reżyseria przedstawienia Krzysztof Ryzlak.

Recenzja: 40. premiera Grupy Teatralnej od jutra każdego rozweseli, ./upload/articles_pakiety/26963/01_obraz.jpg
Recenzja: 40. premiera Grupy Teatralnej od jutra każdego rozweseli, ./upload/articles_pakiety/26963/02_obraz.jpg
Recenzja: 40. premiera Grupy Teatralnej od jutra każdego rozweseli, ./upload/articles_pakiety/26963/03_obraz.jpg


Spektakl zaczyna się od obwieszczenia - królewna poszukuje męża, zgłoszenia będą przyjmowane drzwiami i oknami. Szkopuł w tym, że wzmiankowana panna na wydaniu jest brzydka. Piękny Książę zmuszony do starania się o rękę Brzydkiej Królewny jest niechętny ożenkowi. Przeto wpada na pomysł zamienia się ubraniami ze swoim Brzydkim Giermkiem. Zapoczątkowuje to ciąg komicznych wydarzeń, bo giermek jest niesforny, królewna zdesperowana, Królowa Matka nie chce oddać córki w byle jakie ręce, książę zakochuje się w Pięknej Marysi, którą to pragnie Sekretarz Dworu. Może wydawać się, że sytuacja jest zagmatwana, jednakże zaręczam, iż podana została w prostej formie, zrozumiałej dla każdego.

Ta prostota przekazu jest mocnym punktem spektaklu. Przejawia się ona zwłaszcza w komizmie sytuacyjnym np.: gdy przebrany za księcia giermek zachowuje się nie po książęcemu, a zakochany książę jąka się przy Marysi i boi się do niej odezwać. Wybuchy śmiechu publiczności wywołują także liczne gry słowne, którymi postacie sypią jak z rękawa. "Poznaję ją po chodzeniu. Pochodzi z biednej rodziny" - to tylko próbka humoru słownego z jakim widz ma do czynienia. Nie bez przesady nazwałem sztukę bajką dla dorosłych - nie brak w niej dowcipów o erotycznym podtekście lub chwil gdy Piękna Marysia przyjmuje uwodzicielskie pozy. 

Wyrazy uznania należą się za grę aktorską. Szczególnie przypadła mi do gustu gra Przemysława Fałowskiego (nie tylko dlatego, że w obsadzie spektaklu był rodzynkiem), sprawnie odgrywającego Księcia, raz rozkazującego, raz dukającego, tchórzliwego zakochanego. Udział w przedstawieniu był udanym debiutem Malwiny Cieślak, która wcielała się w Królową Matkę. [więcej]
MaciejW, 06.06.2015 08:31|czytane: 1360 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Szóstka: V Turniej im. Henryka Pawlaka o Tytuł Wakacyjnego Mistrza Szkoły
5 czerwca, w słoneczne popołudnie, w stołówce Szkoły Podstawowej nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie spotkali się miłośnicy szachów, żeby rozegrać V Turniej im. Henryka Pawlaka o Tytuł Wakacyjnego Mistrza Szkoły, podsumowujący prowadzone w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych zajęcia SZACHY – „KRÓLEWSKA PASJA”.

Szóstka: V Turniej im. Henryka Pawlaka o Tytuł Wakacyjnego Mistrza Szkoły, ./upload/articles_pakiety/26967/01_obraz.jpg
Szóstka: V Turniej im. Henryka Pawlaka o Tytuł Wakacyjnego Mistrza Szkoły, ./upload/articles_pakiety/26967/02_obraz.jpg
Szóstka: V Turniej im. Henryka Pawlaka o Tytuł Wakacyjnego Mistrza Szkoły, ./upload/articles_pakiety/26967/03_obraz.jpg


Zawody otworzyła pani wicedyrektor Magdalena Stępka. W szranki stanęło 22 zawodników. Grano systemem szwajcarskim tempem 10 minut na zawodnika.

Zwycięzcą po 7 rundach został Michał Kwiatkowski przed swoim bratem Pawłem. Obaj uzyskali po 6 punktów. Dla nich był to turniej pożegnalny, gdyż wkrótce zostaną absolwentami szkoły. Trzecie miejsce zajął  Kacper Szerszeń (kl. 5) z 5 punktami, tuż przed Igorem Filipczakiem, doskonale się spisującym uczniem 2 klasy (również 5 pkt.) i  Wiktorem Wiklakiem, uczniem klasy 1 (4 pkt.) Najlepszą zawodniczką była Kasia Wiklak  (2 kl.), która  uplasowała się na miejscu ósmym tuż za Jakubem Hofmanem z kl. 2  i Kacprem Dałkiem z kl. 4.   [więcej]
redaktor, 06.06.2015 09:19|czytane: 530 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Finał Energa Basket Cup z koszykarzami z "Dziewiątki"
W niedzielę 7 czerwca przy wielotysięcznej widowni i profesjonalnej oprawie w trójmiejskiej Ergo Arenie rozegra się finał Energa Basket Cup. Biorą w nim udział koszykarze-uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie.

Od wczoraj trwają zmagania największego turnieju koszykówki dla młodzieży w Polsce. Do rywalizacji stanęło ponad 6000 zespołów szkół podstawowych z całego kraju. W finale zawodów zmierzą się z rówieśnikami tylko mistrzowie 16 województw. W rozgrywkach dziewcząt udział wezmą uczennice Szkoły Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim, zaś wśród chłopców region reprezentować będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie.

Decydująca walka o Mistrzostwo Polski i nagrody dla szkół rozegra się w niedzielę 7 czerwca. Na zawodników i kibiców czekają również dodatkowe atrakcje przygotowane przez Grupę Energa, m.in. występ Dunk Elite - mistrzów świata we wsadach do kosza i koncert O.S.T.R.-a. Transmisja meczów o medale dostępna jest na stronie final.energabasketcup.pl [więcej]
redaktor, 06.06.2015 08:58|czytane: 539 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
I żyli długo i szczęśliwie? Dziś 40. premiera Grupy Teatralnej "od jutra"
Dziś w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbędzie się 40. premiera Grupy Teatralnej "od jutra" pt. I żyli długo i szczęśliwie? Zapraszamy na „pełnometrażową” bajkę dla dorosłych, napisaną przez wspaniałego twórcę tekstów kabaretowych, Władysława Sikorę. Spektakle można zobaczyć 5 i 6 czerwca o godz. 19.00, 7 czerwca o godz. 17.00 oraz 27 czerwca o godz. 19.00, wstęp na wejściówki, odbiór w kasie CTMiT.

I żyli długo i szczęśliwie? Dziś 40. premiera Grupy Teatralnej


- Kiedy byłem małym chłopcem, w telewizji nie działo się zbyt wiele. Były oczywiście Dobranocki, Zwierzyniec, Teleranek czy Piątek z Pankracym. Ale to, co podobało mi się najbardziej „szło” już po Dzienniku Telewizyjnym. Była to „Dobranoc dla dorosłych” prowadzona przez Jana Kobuszewskiego. Cała rodzina zasiadała wtedy przed telewizorem i oglądała aktora w roli opowiadacza. Siedział on w wielkim fotelu, witał się z widzami i snuł bajkowe historie, które miały miejsce „dawno, dawno temu” albo „nie tak dawno temu”,  z wieloma (dla mnie wówczas zupełnie nie czytelnymi) podtekstami politycznymi, obyczajowymi czy seksualnymi - mówi Krzysztof Ryzlak, reżyser spektaklu. - Były to zazwyczaj miniaturki teatralne, trwające do 10 minut, grane przez największych aktorów tamtych lat. Historyjki o znamiennych tytułach: „Niewidzialna księżniczka”, „Lekarskie sumienie”, „O smutnej doli wynalazcy”, czy „O lekkomyślnej Blance” wprowadzały oglądających w błogi nastrój nadchodzącego weekendu. Na koniec, jak przystało na prawdziwą bajkę, padał morał – dość często inny, niż ten wypływający wprost z obejrzanej opowieści. Bajkowe historie o nieszczęśliwych królewnach i smutnych rycerzach, pozwalały naszym rodzicom trochę radośniej spojrzeć na szarą codzienność czasów PRL-u.

OBSADA
Malwina Cieślak – Królowa Matka
Magdalena Komur – Brzydka Królewna
Wioleta Tuchorska – Marysia, piękna służąca
Kinga Więckowska – Sekretarz Dworu
Przemysław Fałowski – Piękny Książę (przebrany za Giermka)
Alicja Komur – Brzydki Giermek (przebrany za Księcia)
oraz głos Darka Sikorskiego
i wszechobecny (choć niewidzialny) Smok [więcej]
kultura, 05.06.2015 15:39|czytane: 663 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Krukowska i Kochańska czekają na powołanie przez starostę
Komisja konkursowa zarekomendowała Beatę Krukowską na stanowisko Pełnomocnika Starosty ds. Pacjenta. Krukowska jest pielęgniarką, pracowała również w Starostwie Powiatowym w Kutnie w referacie zdrowia. 

Krukowska i Kochańska czekają na powołanie przez starostę, ./upload/articles_pakiety/26962/01_obraz.jpg


Jak mówi Jacek Saramonowicz, rzecznik prasowy starostwa Komisja swoją rekomendację złożyła, jednak Krzysztof Debich, Starosta Kutnowski nie podjął jeszcze decyzji o powołaniu. Podobnie jest z Małgorzatą Kochańską, rekomendowaną przez komisję na stanowisko dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, tu również nie ma jeszcze powołania. 

Przypomnijmy, z sześciu chętnych na stanowiska Pełnomocnika ds. pacjenta wybrano czworo kandydatów: Roberta Bąka, Agnieszkę Cieślińską, Mariusza Kacprowicza, Beatę Krukowską i to oni stanęli w środę 3 czerwca przed Komisją.

Komisja Konkursowa obradowała w składzie: Wicestarosta Zdzisław Trawczyński, Członek zarządu Artur Gierula, Sekretarz Powiatu Dariusz Jabłoński, Anna Wieczorkowska  -Dyrektor Wydziału Zarządu i Rozwoju Powiatu, Monika Flisiuk -Główny Specjalista ds. osobowych, Aleksandra Bielecka - Powiatowy Rzecznik Konsumentów. [więcej]
wandea, 05.06.2015 12:19|czytane: 1639 razy|16 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kolizja na newralgicznym skrzyżowaniu
Dziś o 10.43 doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych na skrzyżowaniu Północnej z Kasztanową w Kutnie.

Kolizja na newralgicznym skrzyżowaniu, ./upload/articles_pakiety/26960/01_obraz.jpg


Na miejscu pojawiły się wozy Policji i Straży Pożarnej. 23-letni kierowca seata ibizy nie ustąpił pierwszeństwa 60-letniemu kierowcy opla corsy. Kierowca ibizy został ukarany mandatem karnym. Kierowcy trzeźwi, nikt nie odniósł obrażeń. [więcej]
redaktor, 05.06.2015 11:47|czytane: 1379 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Siódmy Festyn na Ludowo w Mieście Róż
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej oraz Muzeum Regionalne w Kutnie serdecznie zapraszają na VII Festyn na Ludowo w Mieście Róż, który odbędzie się 28 czerwca na Placu Marsz. J. Piłsudskiego w Kutnie w godz. 12-19.

Siódmy Festyn na Ludowo w Mieście Róż, ./upload/articles_pakiety/26961/01_obraz.jpg


W programie m.in. występy folklorystycznych dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych zespołów ludowych, zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z różnych regionów Polski, prezentacja twórców ludowych, kiermasze z wyrobami pamiątkarskimi i żywnością ekologiczną, warsztaty i pokazy rzemiosła użytkowego i artystycznego, poprowadzone zostaną liczne konkursy dla dzieci i dorosłych oraz odbędzie się wspólne śpiewanie i zabawa. [więcej]
wandea, 05.06.2015 12:01|czytane: 692 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wygrali zaproszenia na Avengers: Czas Ultrona
Od dziś w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury spektakularny film  Avengers: Czas Ultrona. Zapraszamy na godz. 20.15 fanów komiksów Marvela i superbohaterów.

Dwa podwójne zaproszenia wygrali: 
Alicja Świeżawska Sebastian Chudy. Zaproszenia można odebrać w Kasie KDK przed wybranym seansem.

[więcej]
wandea, 05.06.2015 11:28|czytane: 781 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dzień dla Zdrowia w Gimnazjum w Bedlnie
 29 maja  w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bedlnie odbyła  się impreza prozdrowotna „Dzień dla Zdrowia”, która była  podsumowaniem  realizowanego w roku szkolnym 2014/2015  programu edukacyjnego „Trzymaj  Formę”  koordynowanego przez Powiatową Stację  Sanitarno – Epidemiologiczną w Kutnie.

Dzień dla Zdrowia w Gimnazjum w Bedlnie, ./upload/articles_pakiety/26959/02_obraz.jpg
Dzień dla Zdrowia w Gimnazjum w Bedlnie, ./upload/articles_pakiety/26959/04_obraz.jpg
Dzień dla Zdrowia w Gimnazjum w Bedlnie, ./upload/articles_pakiety/26959/07_obraz.jpg


Zgodnie z hasłem  IX edycji   projektu  „Rodzino trzymaj formę”  uczniowie przygotowali i przedstawili prezentację multimedialną poruszającą tematykę tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia  przebiegającego pod hasłem „Bezpieczna Żywność”. Imprezę  uświetnił spektakl profilaktyczny „Ktoś mnie ocalił”, będący podsumowaniem projektu edukacyjnego„Moje zdrowie – mój wybór”, pogadanka pielęgniarki szkolnej nt. chorób cywilizacyjnych, pokaz pierwszej pomocy oraz pokaz tańca nowoczesnego. [więcej]
redaktor, 05.06.2015 08:46|czytane: 689 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jutro IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego

IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego

[więcej]
redaktor, 05.06.2015 07:57|czytane: 467 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Policjanci w punkcie przedszkolnym Kolorowy Świat
Wczoraj punkt przedszkolny „Kolorowy Świat” w Bielawkach odwiedzili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Powiatowej Komendy Policji w Kutnie. To zakończenie jednego z wcześniej już rozpoczętego zadania w ramach konkursu „Bezpieczne Dziecko – Bezpieczne Przedszkole”.

Policjanci w punkcie przedszkolnym Kolorowy Świat, ./upload/articles_pakiety/26956/02_obraz.jpg
Policjanci w punkcie przedszkolnym Kolorowy Świat, ./upload/articles_pakiety/26956/03_obraz.jpg
Policjanci w punkcie przedszkolnym Kolorowy Świat, ./upload/articles_pakiety/26956/07_obraz.jpg


Spotkanie dotyczyło uzupełnienia zdobytej wiedzy i pozyskania nowych informacji na temat bezpieczeństwa poruszania się po mieście i drodze, kontaktów z nieznajomymi, podstawowych zagadnień ruchu drogowego i przechodzenia przez jezdnię, znajomości znaków oznaczających niebezpieczne sytuacje i miejsca. Część merytoryczna miała wprowadzić dzieci w tajniki wiedzy na powyższy temat a część praktyczna polegała na sprawdzeniu zdobytej wiedzy podczas dzisiejszego i wcześniejszych spotkań dotyczących tego tematu. Dzieci bezbłędnie wypełniały ćwiczenia zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. Miasteczko Ruchu Drogowego wywarło niesamowite wrażenie i pozwoliło na naukę poprzez świetną zabawę. [więcej]
redaktor, 04.06.2015 11:08|czytane: 716 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
emka MEBLE: Tylko do 3 czerwca meble bez VAT[więcej]
wandea, 02.06.2015 20:12|czytane: 564 razy|komentuj|czytaj cały
Wernisaż wystawy Macieja Kaźmierczaka pt. Zwierzyna
W poniedziałek 8 czerwca w Kutnowskim Domu Kultury o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy Macieja Kaźmierczaka „Zwierzyna”. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie, II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie oraz KDK.

Wernisaż wystawy Macieja Kaźmierczaka pt. Zwierzyna, ./upload/articles_pakiety/26955/01_obraz.jpg
Wernisaż wystawy Macieja Kaźmierczaka pt. Zwierzyna, ./upload/articles_pakiety/26955/02_obraz.jpg


Maciej Kaźmierczak to absolwent II LO w Kutnie, autor ponad sześćdziesięciu opublikowanych opowiadań, okładek dla wydawnictw Sumptibus i RW2010 oraz dziesiątek ilustracji; redaktor portalu Ofantastyce.pl. [więcej]
redaktor, 03.06.2015 15:11|czytane: 621 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Snajper. Książka dla fanów militariów
Od kilku miesięcy w cyklu czytaj z eKutno.pl próbujemy zachęcić Państwa do sięgania po różne lektury, również nieustannie zapraszamy do przesyłania do redakcji recenzji ostatnio przeczytanych książek (redakcja@ekutno.pl). Bardzo chętnie je opublikujemy i nagrodzimy ... książką. Dziś recenzja odredakcyjna, bo przecież my też czytamy książki :)

czytaj z eKutno.pl: Snajper. Książka dla fanów militariów, ./upload/articles_pakiety/26928/01_obraz.jpg


Książka "Snajper" jest biografią Howarda E. Wasdina, byłego komandosa legendarnego, tajnego oddziału SEAL Team Six, którą napisał wspólnie z Stephenem Templinem. Na pierwszych stronach bohater odnosi się do operacji "Trident", której celem było pojmanie lub zabicie Osamy Bin Ladena. Wasdin nie był wtedy komandosem, ale na podstawie doniesień medialnych i wieloletniego doświadczenia odtwarza przebieg akcji.

Clou książki stanowią przeżycia Howarda Wasdina, począwszy od dzieciństwa przez karierę wojskową i życie prywatne. Historia jednak zaczyna się od środka - komandos na pierwszy ogień częstuje czytelnika akcją i opisuje misję jaką wykonywał z Teamem w Mogadiszu w 1993 roku oraz nagłe wezwanie na ćwiczenia podczas obiadu z synem. W ten sposób czytelnik zapoznaje się z podstawami snajperskiego fachu - strzelaniem i ukrywaniem się - oraz z wymaganiami przełożonych wobec elitarnego oddziału elitarnej jednostki, który to oddział ma reptuację "potrafiącego zrobić wszystko, o każdej porze i w każdych warunkach". Nocny skok techniką HALO (z dużej wysokości, otwierając spadochron nisko nad ziemią), patrol na wrogim terytorium i zestrzelenie celu pozostając niewidocznym, to tylko niektóre z zadań stojących przed SEALsami.

Bohater upatruje początków swoich predyspozycji w trudnym dzieciństwie, kiedy był bity przez ojczyma za każdy popełniony błąd. To i ciężka praca fizyczna na polu arbuzów przygotowało go do służby wojskowej w marynarce, a w konsekwencji w SEAL Team Six.

"Snajper" spodoba się zwłaszcza fanom militariów: autor posiada bogatą wiedzę dotyczącą uzbrojenia, którą dzieli się z czytelnikiem. Liczne opisy karabinów jak używany przez Wasdina karabin snajperski win mag 300, karabin CAR-15 z nabojami kalibru 5,56 mm, wraz z ich zaletami i wadami w warunkach bojowych mogą niektórych czytelników wprawić w zachwyt. Najciekawsze dla fanów militariów będą dwa fragmenty książki: szkolenie BUD/S (Basic Underwater Demoliton SEAL, czyli Podstawowy Kurs Niszczenia Podwodnego/SEAL) oraz bitwa w Mogadiszu. [więcej]
MaciejW, 03.06.2015 15:06|czytane: 583 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Utrudnienia w ruchu na Łęczyckiej
Od poniedziałku 8 czerwca nastąpi zamknięcie ulicy Łęczyckiej na odcinku od ul. Konopnickiej do ul. Wyspiańskiego.

Ze względu na frezowanie istniejącej nawierzchni wystąpią również utrudnienia w ruchu na odcinku ulicy Wyspiańskiego do ulicy Żeromskiego. [więcej]
redaktor, 03.06.2015 13:47|czytane: 651 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Spotkanie autorskie z Peterem Galdwinem
8 czerwca godz. 18.00 na ul. Filipowicza 5 odbędzie się spotkanie z Peterem Galdwinem, autorem książki "Powstać z popiołów". Wstęp wolny.

Peter Gladwin pochodzi z północnej Anglii. Dorastał w środowisku nizin społecznych. Jako mały chłopiec brał udział w pożarze, w wyniku którego doznał ciężkich poparzeń ciała. Jako nastolatek często popadał w konflikt z prawem, co skutkowało pobytami w szpitalach, domach dziecka i więzieniach. Przed rzeczywistością uciekał w alkohol, narkotyki i hazard. Pewnego dnia wydarzyło się coś, co zupełnie odmieniło jego życie… [więcej]
redaktor, 03.06.2015 15:09|czytane: 625 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Trwają rozmowy z kandydatami na pełnomocnika ds. pacjenta
W Starostwie Powiatowym w Kutnie trwają rozmowy  Komisji Konkursowej z kandydatami na stanowisko Pełnomocnika Starosty ds. Pacjenta. Ostatnio konkursy w samorządzie budzą liczne kontrowersje i duże zainteresowanie lokalnej społeczności, zatem trzymamy i tym razem rękę na powiatowym pulsie.

Z sześciu ofert wybrano czworo kandydatów: Roberta Bąka, Agnieszkę Cieślińską, Mariusza Kacprowicza, Beatę Krukowską i to oni stanęli dziś przed Komisją.

Komisja Konkursowa obraduje w składzie: Wicestarosta Zdzisław Trawczyński, Członek zarządu Artur Gierula, Sekretarz Powiatu Dariusz Jabłoński, Anna Wieczorkowska  -Dyrektor Wydziału Zarządu i Rozwoju Powiatu, Monika Flisiuk -Główny Specjalista ds. osobowychAleksandra Bielecka - Powiatowy Rzecznik Konsumentów. [więcej]
wandea, 03.06.2015 11:46|czytane: 2327 razy|85 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Mandat dla pieszej. Potrącenie na pasach
Wczoraj o godz. 15.55 osobowy volkswagen polo na gostynińskich numerach rejestracyjnych potrącił 68-letnią mieszkankę Kutna na pasach przy ulicy Kościuszki w Kutnie.

- Piesza wtargnęła na drogę, w wyniku potrącenia doznała lekkich obrażeń. Została ukarana mandatem - mówi dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. [więcej]
redaktor, 03.06.2015 10:34|czytane: 1839 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jak w piątek pracują urzędy?
5 czerwca br., w piątek Urząd Miasta Kutna będzie nieczynny. Z kolei Starostwo Powiatowe w Kutnie pracuje jak w każdy inny dzień tygodnia.

Urząd Stanu Cywilnego w tym dniu będzie czynny od godz. 8.00 do godz. 15.00. Urząd Skarbowy też pracuje bez zmian, podobnie ZUS.

Jeśli chodzi o instytucje kultury to w piątek również będzie można wypożyczyć książki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie, [więcej]
wandea, 03.06.2015 10:02|czytane: 898 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Bieg z Forrestem w następną niedzielę
Tym razem chyba brak dobrej pogody nie przeszkodzi w organizacji Biegu z Forrestem. Klub Biegacza oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie zapraszają w niedzielę 14 czerwca na czternasty Bieg z Forrestem.

Bieg z Forrestem w następną niedzielę, ./upload/articles_pakiety/26946/01_obraz.jpg


Start w Parku nad Ochnią o godz. 11.00,  wcześniej zapisy. Jak zawsze atrakcyjne nagrody dla najszybszych. [więcej]
redaktor, 03.06.2015 09:36|czytane: 590 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Uczniowie "Szóstki" wszystko wiedzą o decoupage
W maju w Szkole Podstawowej Nr 6 w Kutnie wystawą prac rękodzieł  pt. „Decoupage czyli sztuka zdobienia przedmiotów” zakończyły się zajęcia plastyczne pod nazwą „Decoupage krok po kroku”.

Uczniowie
Uczniowie
Uczniowie


W zajęciach brało udział dziesięcioro uczniów z klas V i VI  Anna Szubka, Dagmara Marciniak, Wanesa Szczepańska, Kacper Zając, Julia Ściborowska, Weronika Bonawenturczak, Mateusz Ochman, Michał Kwiatkowski, Wiktoria Janowska oraz Martyna Kacprzak. Zajęcia prowadzone były przez nauczycielkę plastyki Agnieszkę Klepczarek w ramach kutnowskich grantów oświatowych „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z techniką decoupage, która polega na zdobieniu przedmiotów za pomocą odpowiednio wyciętego wzoru z serwetki papierowej. Ozdabiać można wszystko: drewno, szkło, metal, tekturę a zastosowanie profesjonalnych preparatów pozwala przedmioty „postarzeć” albo bogato ozdobić. Wśród wystawionych prac uczestników zajęć są m.in.: pudełka, szkatułki, bransoletki, naczynia, butelki, bombki, jajka, świece, obrazki. [więcej]
wandea, 03.06.2015 08:56|czytane: 678 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Patroni naszych ulic
10 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Per Pedes” działająca przy Zespole Szkół w Gołębiewku wzięła udział w projekcie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Patroni naszych ulic". Wczoraj mieszkańcy kilku kutnowskich ulic mogli znaleźć w swoich skrzynkach pocztowych broszury wydane przez IPN zawierające życiorysy gen. Stefana Grota - Roweckiego, gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Sosabowskiego, marsz. Józefa Piłsudskiego i ks. Jerzego Popiełuszki.

Patroni naszych ulic, ./upload/articles_pakiety/26942/01_obraz.jpg
Patroni naszych ulic, ./upload/articles_pakiety/26942/02_obraz.jpg
Patroni naszych ulic, ./upload/articles_pakiety/26942/03_obraz.jpg


Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Godzi sie znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres. Wśród patronów ulic i placów są osoby, które na trwałe zapisały się w dziejach Polski XXI w. - czytamy w oferice IPN. [więcej]
wandea, 03.06.2015 08:51|czytane: 725 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Uwaga kierowcy
Dziś o godz. 7.20 w Kutnie na A1 samochód osobowy wjechał na bariery ochronne. Utrudnienia na drodze mają potrwać trzy godziny. Zablokowany jest pas szybki w kierunku Łodzi. [więcej]
redaktor, 03.06.2015 08:49|czytane: 737 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego pod hasłem Wojskowa działalność kulturalna
Stowarzyszenie Clonovia serdecznie zaprasza na IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego, które odbdzie się w sobotę 6 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Dąbrowskiego w Kutnie. IV edycja Seminarium odbywać się będzie pod hasłem: Wojskowa działalność kulturalna, w tym 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty na rzecz mieszkańców Kutna.

IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego pod hasłem Wojskowa działalność kulturalna, ./upload/articles_pakiety/26940/01_obraz.jpg
IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego pod hasłem Wojskowa działalność kulturalna, ./upload/articles_pakiety/26940/02_obraz.jpg
IV Seminarium Dziedzictwa i Tradycji Oręża Polskiego pod hasłem Wojskowa działalność kulturalna, ./upload/articles_pakiety/26940/03_obraz.jpg

Tak było na trzecim Seminarium

Plan IV Seminarium
10:30 – przemarsz grup rekonstrukcyjnych od ul. Kołłątaja do ul. Dąbrowskiego – zaproszenie Kręgu Rodzin 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty na Seminarium
11:00 – rozpoczęcie IV Seminarium, powitanie Gości, wręczenie podziękowań
11:15 – udział 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w życiu kulturalnym Kutna  - opowie członek Stowarzyszenia Clonovia – Aleksandra Baranowska
11:45 – działalność kulturalno – oświatową w 18 p.p. w okresie międzywojennym– przedstawi członek Stowarzyszenia Tradycji  26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty Piotr Paradowski
12:00 – służba wojskowa w okresie II Rzeczpospolitej na przykładzie jednostek 26 Dywizji Piechoty jako pole aktywności o charakterze społecznym i kulturalnym – omówi członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej 10 p.p. - Zbigniew Zagajewski
12:20 - działalność kulturalną w wojsku polskim – omówi członek Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun z Koszalina – Zbigniew Izraelski [więcej]
wandea, 03.06.2015 08:23|czytane: 762 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Goście XI Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie
W drugi weekend czerwca odbędzie się w Kutnowskim Domu Kultury i jego filii jedenasta odsłona Festiwalu Złoty Środek Poezji. Już dziś na nią zapraszamy.

Nagrodę Poetycką Złoty Środek Poezji im. Artura Fryza
jury XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2014  pod patronatem Dwumiesięcznika Literackiego Topos i Miesięcznika Odra przyznało Tomaszowi Mielcarkowi za tom Obecnosć/ Presence, wydaną przez Dom Literatury w Łodzi. W niedzielę 14 czerwca o godz. 14.00 laureaci konkursu odbiorą nagrody z rąk Prezydenta Miasta Kutna, ich fundatora. 

Do programu festiwalu powrócił Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, którego zabrakło w ubiegłym roku. Tym razem zgłosiło się około 80 poetów i poetek. Jeśli wszyscy stawią się 13 czerwca o godz. 11.00 w KDK to będzie to jeden z najliczniejszych otwartcyh konkursów w historii tego festiwalu. Twórczość uczestników będzie oceniać jury w składzie Maciej Melecki, Grażyna Baranowska i Szymon Słomczyński

Goście XI Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie

Przedstawiamy sylwetki krytyków literackich i poetów, którzy wezmą udział w pozostałych punktach programu. TUTAJ PROGRAM

Anna Kałuża (ur. w 1977 r.) - krytyczka literacka, adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego. Autorka książek: Wola odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej (2008),  Bumerang. Szkice o polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku (2010) i Wielkie wygrane. Wspólne sprawy poezji, krytyki i estetyki (2012).
Współautorka prac zbiorowych: Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury (2007),  Miłobędzka wielokrotnie (2008), Nowe dwudziestolecie. Szkice o wartościach i poetykach prozy i poezji lat 1989-2009 (2011), Portret kobiecy w odwróconej perspektywie. 12 poetek z Czech, Słowenii, Ukrainy (2013), współredaktorka, wspólnie a Grzegorzem Jankowiczem, antologii Rodzinna Europa. Pięć minut później (2011) ) oraz z Aliną Świeściak Interpretować dalej. Najważniejsze polskie książki poetyckie lat 1945–1989 (2011).
Współpracuje z „Nowymi Książkami”, „FA-artem”, „Opcjami”, „Twórczością”, „Tygodnikiem Powszechnym”.

Grzegorz Jankowicz (ur. w 1978 r.) - krytyk i  filozof literatury; eseista, tłumacz. Redaktor serii krytycznoliterackiej „Punkt Krytyczny” czasopisma „Studium”. Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. Współpracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Prowadził audycję Czytelnia w TVP Kultura. Wiceprezes i redaktor Fundacji Korporacja Ha!Art. Redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Redaktor czterech publikacji: Jesień już panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy (2001), Lekcja żywego języka. O poezji Andrzeja Sosnowskiego (2004), Wolałbym nie (2009), Rodzinna Europa. Pięć minut później (2011). Przełożył teksty m.in. G. Pereca, R. Rorty’ego i S. Žižka. Wraz z Andrzejem Sosnowskim przetłumaczył Studium temperamentu Ronalda Firbanka wydane przez Biuro Literackie (2009). Mieszka w Krakowie. [więcej]
kultura, 02.06.2015 20:32|czytane: 648 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Za nami Święto Żychlina
Święto Miasta Żychlin jest cykliczną imprezą plenerową, organizowaną przez Żychliński Dom Kultury oraz Urząd Gminy Żychlin. W tym roku święto zostało połączone z Dniem Dziecka i odbyło się w ostatnią niedzielę maja na placu koncertowym Restauracji „Pod Wierzbą”.

Za nami Święto Żychlina, ./upload/articles_pakiety/26936/01_obraz.jpg
Za nami Święto Żychlina, ./upload/articles_pakiety/26936/02_obraz.jpg
Za nami Święto Żychlina, ./upload/articles_pakiety/26936/03_obraz.jpg


Imprezę rozpoczął jak co roku blok rodzinny podczas którego zaprezentowały się dzieci z sekcji tanecznych (break dance i zumba – grupa Step Up) działających w ŻDK. Wystąpili również laureaci I Przeglądu Piosenki Bajkowej zorganizowanego przez ŻDK. Po raz pierwszy w tym roku zaprezentowała się  grupa gimnastyczno- taneczna ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży Żychlina w Zakresie Sportu Kultury i Rekreacji „SKAKANKA”. Swój debiut tego dnia miał również chór dziecięcy, który został utworzony w tym roku w ŻDK.

Część koncertową otworzył zespół UNNAMED dobrze znany już wszystkim mieszkańcom Żychlina. Zespół ten to grupa czterech młodych ludzi lubiących mocne rockowe brzmienia. W niedzielne popołudnie mogliśmy wysłuchać piosenek ich własnego autorstwa. Kolejnym zespołem, który także składa się z młodych mieszkańców Żychlina był zespół FIRST  FLLOR, który wykonał covery rockowych hitów. Następnie przyszedł czas dla dzieci i właśnie specjalnie dla nich na scenę weszli pierwsi polscy celebryci w pełnym tego słowa znaczeniu Kulfon i Żaba Monika – prezenterzy programów dziecięcych w TVP 1. [więcej]
kultura, 02.06.2015 19:56|czytane: 1093 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Lekkoatleci UKS Dziewiątka na podium
W miniony weekend  lekkoatleci Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dziewiątka” w Kutnie wystartowali w  XXXII  Memoriale Ponomarenko-Majewskiego rozgrywanym na stadionie Młodzieżowego Klubu Lekkiej Atletyki w Łęczycy.

Lekkoatleci UKS Dziewiątka na podium, ./upload/articles_pakiety/26935/01_obraz.jpg
Lekkoatleci UKS Dziewiątka na podium, ./upload/articles_pakiety/26935/02_obraz.jpg
Lekkoatleci UKS Dziewiątka na podium, ./upload/articles_pakiety/26935/03_obraz.jpg


Bardzo dobrą formę zaprezentowała w tych zawodach nasza młodziczka Marta Budner, która dwukrotnie stawała na drugim stopniu podium, zdobywając srebrne medale w konkursie skoku w dal z wynikiem 4,83 m (rekord życiowy zawodniczki) i w biegu na 300 m uzyskując czas 47,38 s. Medalistą memoriału został także starszy o rok kolega klubowy Marty, młodzik Błażej Wilanowski, który w biegu na 1000 m zdobył „brązowy krążek” w czasie nowego rekordu życiowego 2:55,32 min;s. [więcej]
redaktor, 02.06.2015 19:45|czytane: 684 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Kultura Musi Być!
Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem
Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom eKutno.pl pragnącym pochwalić się fascynacjami, swoim hobby. Chcemy w nim... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
W lipcu w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury
Kino Kutnowskiego Domu Kultury zaprasza w lipcu na filmy animowane, hooror, thriller, premierę filmu wojennego i Małej Wielkiej Stopy. 30.06.2017-05.07.2017  od piątku do niedzieli godz.16.00 AUTA 3  2D dubbing (animowany/familijny, czas 107 min) godz.18.00... [więcej]
Sport
Kolejny sezon KDK Kutno w Ekstraklasie
Zakończyły się drużynowe mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. W sezonie 2016/2017 tytuł mistrzowski zdobyła drużyna RAL Poznań. Kutnowscy brydżyści KDK1 po zwycięstwach w fazie play-off nad AZS Warszawa 220:118 i Piastem Skawina 204:153 ostatecznie zajęli 11 miejsce w kraju i... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Pergotendy - nowoczesne zadaszenia Pergotendy - funkcjonalne zadaszenia tarasów. Jest to unikalna forma ochrony przed słońcem i deszczem i jak i również sposób na wygospodarowanie kawałka cienia, tak potrzebnego w upalne dni... [czytaj więcej]
Młoda pozna pana Młodziutka studentka spotka się ze zdecydowanym oraz zadbanym Panem na niezobowiązujący seks. Wymagana dyskrecja, kultura oraz higiena osobista :) Spotkania na początek u mnie w mieszkaniu lub w ... [czytaj więcej]
Pomoc kuchni Zatrudnię pomoc do kuchni! Praca w trybie zmianowym. Godziwe wynagrodzeniernrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dypozycyjnośćrn-uczciwośćrn-doświadczenie w branżyrnZainteres... [czytaj więcej]
Zatrudnię kucharza/kucharkę Zatrudnię kucharza/kucharkę na pełny etat do pracy w restauracji hotelowej!rnPraca na pełny etat, w trybie zmianowym.rnrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dyspozycyjnośćrn-uc... [czytaj więcej]
Kupię książki Kupię komplet książek do I klasy liceum o profilu technik logistyk... [czytaj więcej]
Dodatkowy zarobek - marketing sieciowy WitajrnrnWiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. Um... [czytaj więcej]
szambo zbiorniki betonowe atest transport gwarancja Oferuję zbiorniki betonowe ekologiczne z przeznaczeniem na:rn- szambo,rn- szambo ekologicznern-ścieki,rn-gnojówkę,rn-gnojownicę,rn-deszczówkę,rn-ziemianki itp.rnZbiorniki o wielkości 4,6,8,10 ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
REKRUTER DS. PRACOWNIKÓW UKRAISKICH Rekruter ds. pracowników ukraińskich Obowiązki • Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy • Weryfikację i selekcję aplikacji kandydatów zgodnych z poszukiwanym profilem • Budowanie i utrzym... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
Zagubiony piesek W okolicy ostatniego przystanku autobusu nr.7, w Muchnowie, blaka sie maly czarny piesek, nie ma jeszce roku. Moze ta droga znajdzie sie wlasciciel lub ktos kto zna pieska.... [czytaj więcej]
opiekunka do dziecka od września Poszukuję opiekunki do dziecka przedszkolaka, która jest osobą odpowiedzialną, sympatyczną, z podejściem do dziecka i posiada doświadczenie w opiece nad dziećmi w wieku 3-5, niepalącą. Mile ... [czytaj więcej]
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ ZATRUDNIĘ OD ZARAZ KIEROWCĘ TEL. 570 849 437... [czytaj więcej]
sprzedam mieszkanie 61,3m Sprzedam mieszkanie własnościowe o powierzchni 61,3m mieszczące się na 1 piętrze na osiedlu Łąkoszyn. Mieszkanie po remoncie wymieniona hydraulika, okna PCV, podłoga panele i kafelki, na ścia... [czytaj więcej]
Odzież ciążowa i odzież XXI .plac Manhattan box 73 Oferuje odzież ciążowa i odzież XXI plac Manhattan box 73... [czytaj więcej]
Poklikam !!!! Witam serdecznie . Poklikam w wolny czas sms,y lub na gadu gadu z kobietami z Kutna i okolic stan cywilny B/Z. ( Mile widziane Ukrainki mieszkające w Kutnie ) Pozdrawiam Panie i Tylko Panie !!!... [czytaj więcej]
Kocięta szukają domu Cztery 7-tygodniowe kocięta, przebywające od urodzenia w mieszkaniu, poszukują nowego domu. Są bardzo wesołe i towarzyskie. Korzystają z kuwety i potrafią już jeść samodzielnie. ... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]
Zatrudnimy TELEANKIETERÓW Firma ASM Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. poszukuje kandydatów na stanowisko TELEANKIETERA Wymagania: • minimum średnie wykształcenie • znajomość podstaw obsługi komputera (MS O... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Aaron, Skalski:
12 minut temu
Nie ma wyszczególnionej endokrynologi
Prokop Szołucha:
57 minut temu
Ten pan Łuczak prezes PEC to nie przypadkiem mąż pani Łuczak, obecnie głównej ksiegowej PUP, wcześniej prezeski szpitala i jeszcze wczesniej audytorki czy kontrolerki w UM.
Karol Riviere:
2 godzin temu
"PRAWDZIWA CNOTA KRYTYK SIĘ NIE BOI." AWRUK! Kto pożarł nasze komentarze? Kto zamyka przed nami OKNA eKutna? Kto jest tym złoczyńcą? Kto jest prowokatorem? Kto jest egzekutorem? Kto jest katem? Kto Jest ofiarą? Co tu jest grane? Co tu się dzieje? Co tu się narobiło? Tęsknota! Smutek! Żal! Nigdy nie mówi się nigdy. Nigdy nic nie wiadomo. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Na nawrócenie, oświecenie, przyjaźń, miłość, pokutę, przeprosiny i naprawę szkód i krzywd nigdy nie jest za późno. Jak się nie ma co się lubi, to się nic nie lubi. Albo wszystko! Albo nic! Albo seks, mamona i ciuch? Albo miłość światłość i duch? Trzeba wybierać! Albo rybka? Albo akwarium? Albo pieniądze? Albo życie? Trudne to wszystko jest do ogarnięcia? A wybory są najtrudniejsze! Co wybieramy? EKutno, PTO"R" i NADZIEJĘ? Czy "Nie chcem ale muszem", "Alleluja i do przodu", "Róbta co chceta" i „Obiecanki-cacanki (a głupiemu radość)”? Kto się długo namyśla, nie zawsze rzecz najlepszą wybierze. Raz kozie śmierć!... Ja już wybrałem!.... Dziękuję Pani Olu!!!... Kończę już pisanie głupot..... Boję się trefnych prowokatorów: niedorozwiniętego lekarza psychiatry i nadpobudliwego lekarza seksuologa, którzy swoimi komentarzami doprowadzili do bardzo groźnej, niebezpiecznej zadymy na tym forum. Ale, póki co, sytuacja już została opanowana. Bogu dziękujmy! Ducha nie gaśmy!.... !!!!! NIECH ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI.....!!!!! Całą noc nie mogłem zasnąć. Teraz się trochę uspokoiłem. Idę spać. Jak się wyśpię, to zobaczę co wy tu nawypisywaliście na moim ulubionym eKutno. Pa pa, nieznośne aniołeczki! Pa pa!
Gustaw Wawrzek:
2 godzin temu
Gratulacje !!!!
Mateusz Sopielka:
2
 · 
2 godzin temu
a TAKA miała być AMERYKA -II stopień ????
Lucjusz Plater:
3 godzin temu
Nie rozumiem, jakie głosowanie, jaki plebiscyt na policjanta? Za swoją pracę dostaje pieniądze czy pracuje za darmo
Felicjan Matliński:
3 godzin temu
Który z oddziałów kutnowskiego szpitala nie wszedł do sieci, czy weszły wszystkie?
Filip Kocieł:
2
 · 
3 godzin temu
I stopień czyli najniższy.
Gwidon Sypajło:
3 godzin temu
Może się z narcyzmu wyleczą dzięki temu
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Wróć,winno być natomiasdeco /art -deco...
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Natomias/winno być natomiasd
Arkadiusz Macedoński:
4 godzin temu
Walenty Wielki- ludzie z Margaryny na temat PRĄDU najlepiej by było ,żeby się nie wypowiadali,również dla nich. Podpowiem jedynie ,że przy odrobinie szczęścia( a tacy z reguły je mają) w jedną z dziurek mogą włożyć nawet ... Natomias kombinować przy obydwu dziurkach odradzam nawet złodziejom komentarzy ! A przez grzeczność i zasady obowiązujące na e-Kutno nie wspomnę co można zrobić drutem w innych dziurkach...absolwent Staszica,sympatyk WNZK
Doroteusz Błażewski:
4 godzin temu
W tym mieście ludzie przez cały czas robieni są w chu...Zawsze, bo się boją odezwać. Dziś zebranie w spółdzielni. Ciekawe czy ktoś powie prawdę czy znów poklepią pa na prezesa.
Tymon Solipsa:
2
 · 
4 godzin temu
Na SGGW? A tutaj na miejscu takie renomowane uczelnie?
Mirosława Marcinek:
5 godzin temu
Na razie to się nauczyciceli z prywatnej ośmieszyli z tą napinką. Co to miało nie być - Staszic miiał paść, Kasprowicz też, a prywatna miała być potęgą. Dużo godzin będą mieli ci wybitni nauczyciele...
Oktawian Hakuba:
5 godzin temu
Ktoś się nie potrafi pogodzić z faktami, Pomysł nie wypalił i tyle, Jak się rozejdzie, że nitk tam się nie chce uczyć, w przyszłtm roku chętnych będzie jeszcze mniej.
Bogusław Passakas:
6 godzin temu
Ze swoich nie dadzą , nie martw się.
Narcyz Kaliszer:
6 godzin temu
Na stronie kutnowskiej policji figuruje jako I zastępca komendanta.Nie rozumię,jest jeszcze policjantem i startuje w konkursie.
Adrian Kwietniewski:
3
 · 
11 godzin temu
Okazy niesamowite.
Fakt Kutno mogłoby mieć swoje muzeum.
Ja sam nad rzeką Ochnią znalazłem skamieniałe muszelki.
Ale to co widzę na zdjęciach P. Leszka to coś niesamowitego co natura może wytwarzać.
Bolesław Jabłonowicz:
11 godzin temu
Lew, Teofil napisał, że śmietnik jest zarządzany przez Urząd Miasta - TBS. P.S. Straż Miejska tez jest UM. Nikt tego nie zdementowal.Najciekawsze artykuły
 ·  23
4 dni temu
Miejskie obrazki. Smród na osiedlu w centrum miasta
 ·  50
5 dni temu
Przemysław Zawadzki nadal dyrektorem Dąbrowszczaka. W czwartek konkurs na dyrektora Troczewskiego
 ·  119
5 dni temu
Radosław Bieniek szefem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w mieście
 · 
6 dni temu
Dni Pola w Strzelcach
 ·  56
6 dni temu
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
 ·  90
7 dni temu
(Aktualizacja) Kto wylewa słoną substancję na pobocza w gminie Krzyżanów?
 ·  14
8 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
8 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
9 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
9 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
14 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
14 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
15 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
19 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
19 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
19 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
21 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
21 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
22 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
23 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
23 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
23 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
24 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
24 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
24 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności