eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 28.05.2017     reklama kontakt
 
<a href="/wiadomosci,33931-gimnazjum-nr-2-w-kutnie-mistrzem-polski-gimnazj-w-w-scrabble-2017," title="Kutno: Gimnazjum nr 2 w Kutnie MISTRZEM POLSKI GIMNAZJÓW w SCRABBLE 2017" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Gimnazjum nr 2 w Kutnie MISTRZEM POLSKI GIMNAZJÓW w SCRABBLE 2017</b><br>Wczoraj koło godz. 16:00 sędzia Polskiej Federacji Scrabble Maciej Śliwa zakończył...</div></a> <a href="/sport,33925-w-kutnie-trwaja-p-fina-y-mistrzostw-polski-m-odziczek," title="Kutno: W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek</b><br>Dziś kolejne w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie kolejne...</div></a> <a href="/wiadomosci,33922-rado-nie-i-tanecznie-na-pikniku-r-anym-dzi-pokaz-florystyczny-i-koncert-singin-birds," title="Kutno: Radośnie i tanecznie na Pikniku Różanym" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Radośnie i tanecznie na Pikniku Różanym</b><br>Na scenie przed Kutnowskim Domem Kultury wystąpili dla Mam najmłodsi wokaliści...</div></a> <a href="/sport,33921-pierwszy-dzie-p-fina-w-mistrzostw-polski-m-odziczek-jutro-kibicuj-naszym-dziewczynom," title="Kutno: Pierwszy dzień Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Jutro kibicuj naszym dziewczynom" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Pierwszy dzień Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. Jutro kibicuj naszym dziewczynom</b><br>Dziś w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie odbyły się...</div></a> <a href="/ekutnodladzieci,33917-zag-osuj-na-projekt-wietlicy-rodzinka-w-kutnie," title="Kutno: Zagłosuj na projekt Świetlicy Rodzinka w Kutnie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Zagłosuj na projekt Świetlicy Rodzinka w Kutnie</b><br>W ramach projektu „Przystanek nauka” Świetlica profilaktyczno – wychowawcza „Rodzinka” w Kutnie zachęca...</div></a> <a href="/wiadomosci,33915-piknik-r-any-rozpocz-ty," title="Kutno: Piknik Różany rozpoczęty" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Piknik Różany rozpoczęty</b><br>Zapraszamy na Piknik Różany do parku Traugutta. W Kutnowskim Domu Kultury...</div></a> <a href="/wiadomosci,33912-trwaja-xv-og-lnopolskie-mistrzostwa-szk-w-scrabble," title="Kutno: Trwają XV Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w SCRABBLE" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Trwają XV Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w SCRABBLE</b><br>W tym roku w Gimnazjum nr 2 im. Marsz. J. Piłsudskiego...</div></a> <a href="/wiadomosci,33913-trzy-ofiary-miertelne-wypadku-w-ychlinie," title="Kutno: Trzy ofiary śmiertelne wypadku w Żychlinie" class="none white"><div id="opis_slidera"><b>Trzy ofiary śmiertelne wypadku w Żychlinie</b><br>Kutnowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego...</div></a>
Najważniejsze wiadomości
Dziś Światowy Dzień Nerek. W niedzielę Nefrotest
670 osób zarejestrowało się na bezpłatne testy krwi w kierunku chorób nerek w niedzielę 15 marca. Rejestracja została zakończona.

Akcja NEFROTEST pod patronatem eKutno.pl wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców powiatu kutnowskiego. W związku z powyższym, organizatorzy: Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Stacja Dializ B. Braun Avitum w Kutnie, postanowili zwiększyć pulę badań. W wyznaczonych dniach  zarejestrowało się o 270 osób więcej niż pierwotnie zakładano.

Dziś Światowy Dzień Nerek. W niedzielę Nefrotest, ./upload/articles_pakiety/26127/01_obraz.jpg


Niedzielne badania to jednak nie koniec NEFROTESTU w Kutnie i w powiecie. W ramach akcji skierowania na bezpłatne testy w kierunku chorób nerek dla osób powyżej  50. roku życia trafiły do lekarzy rodzinnych, parafii i  aptek. Jeżeli komuś nie udało się zarejestrować lub z jakiś powodów  nie będzie mógł wziąć udziału w niedzielnej akcji ma jeszcze szansę otrzymać takie skierowanie (ważne do 30 kwietnia 2015 roku). Do rozdysponowania jest 2 tysiące skierowań.

Bezpłatne testy krwi u  zarejestrowanych osób odbędą się w niedzielę 15 marca w Stacji Dializ B. Braun Avitum, która mieści się na terenie Kutnowskiego Szpitala Samorządowego przy ulicy Kościuszki 52 w Kutnie.

Światowy Dzień Nerek jest obchodzony od 2006 roku z inicjatywy  Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Nefrolodzy intensyfikują wówczas swoje działania edukacyjne, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć. Dzień ten obchodzony jest w drugi czwartek marca, w 2015 roku wypada 12 marca.

- Bardzo cieszy nas fakt, że akcja wzbudziła tak duże zainteresowanie.  Mam nadzieję, że dzięki naszej kampanii informacyjnej i niedzielnej akcji, przypomnieliśmy mieszkańcom Kutna i okolic o konieczności badań profilaktycznych i zachowań prozdrowotnych - mówi dr n. med. Beata Handzelewicz, kierownik Stacji Dializ B. Braun Avitum w Kutnie. [więcej]
wandea, 12.03.2015 08:02|czytane: 646 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Przed sezonem pożyteczna lekcja dla rowerzystów
- Na nasze spotkanie noszące szumny tytuł „Przed sezonem”, oprócz członków Klubu, przybyła wieloosobowa grupa rowerowych zapaleńców (byliśmy mile zaskoczeni tak wysoką frekwencją). Wśród nich, co nas niezmiernie cieszy, nie zabrakło innych klubów rowerowych wraz z ich przedstawicielami. Gościliśmy m.in.: Bike Club Kutno (Tomasz Wieczorkowski), Kutnowskich Rowerzystów (Andrzej Michalski), PTTK Kutno (Bogusław Gołaszewski), Szosowe Kutno (Marcin Kozerski) - mówi Andrzej Koszalski z Klubu Turystyki Rowerowej Kutno "Na Siodełku".

Przed sezonem pożyteczna lekcja dla rowerzystów , ./upload/articles_pakiety/26130/02_obraz.jpg
Przed sezonem pożyteczna lekcja dla rowerzystów , ./upload/articles_pakiety/26130/03_obraz.jpg
Przed sezonem pożyteczna lekcja dla rowerzystów , ./upload/articles_pakiety/26130/08_obraz.jpg


Na spotkaniu pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych. Temat bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym oraz podstawowych przepisów jakie ich obowiązują przybliżyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kutnie: asp. Krzysztof Skwarna i sierż. sztab. Tomasz Zieliński

- Przebojem spotkania była prelekcja ratownika medycznego Krzysztofa Orłowskiego. W bardzo przystępnej formie omówił i pokazał nam podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobom dorosłym oraz dzieciom. Sposób prowadzenia, narracja oraz zaangażowanie w to co robi od razu zjednały mu sympatię uczestników. Niektórzy nawet spróbowali swych sił i „pomęczyli” fantoma. Była to pożyteczna lekcja przed wyruszeniem na rowerowe wyprawy. Poznaliśmy również „zielone pudełko”, czyli defibrylator AED. To urządzenie, prowadząc wręcz „za rączkę”, pozwala na wykonanie defibrylacji na etapie udzielania pierwszej pomocy. O zasadach ppoż. podczas turystyki rowerowej, odbywającej się na terenach leśnych (i nie tylko), opowiadał kpt. Sławomir Borciński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie - opowiada Andrzej Koszalski.  [więcej]
redaktor, 11.03.2015 20:04|czytane: 1136 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Wygrali zaproszenia do Kina KDK na Body/Ciało
Od piątku 13 marca o godz. 18.30 zapraszamy do Kina Kutnowskiego Domu Kultury na polski nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem  za reżyserię film Małgorzaty Szumowskiej Body/ Ciało.

Dwa podwójne zaproszenia wygrali panowie: Krzysztof Olech i 
Adrian Korycki. Zaproszenia można odebrać w kasie KDK przed wybranym seansem. Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna [więcej]
kultura, 11.03.2015 19:00|czytane: 1097 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Błędy w projekcie przebudowy Łęczyckiej. Prezydent odpowiada mieszkańcowi
W lutym pisaliśmy o inicjatywie  Łukasza Gajewskiego z osiedla położonego w pobliżu ulicy Łęczyckiej w Kutnie, studenta ostatniego roku budownictwa na specjalizacji Inżynieria Komunikacyjna na Politechnice Warszawskiej, który zwrócił się do prezydenta Kutna w sprawie przebudowy ulicy Łęczyckiej, dzieląc się uwagami, tak aby uniknąć drogowego bubla.

- Po obejrzeniu i przestudiowaniu planów dotyczących przebudowy ulicy Łęczyckiej, a dokładniej docelowej organizacji ruchu na tej ulicy jestem mocno zaniepokojony udostępnionym projektem - pisał do prezydenta Gajewski.

Pisma mieszkańcy wysłał również do Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Pod pismami podpisało się 70 mieszkańców Kutna. Na początku marca pan Łukasz uzyskał odpowiedzi na swoje uwagi. 

Błędy w projekcie przebudowy Łęczyckiej. Prezydent odpowiada mieszkańcowi , ./upload/articles_pakiety/26107/01_obraz.jpg


A tutaj jedna z poważniejszych rzeczy. Widać, że w okolicy zatoki autobusowej (której wymiary i tak są za małe) zwęża się chodnik i droga rowerowa. Nie chce sobie wyobrazić co się stanie jak ludzie będą czekać na przystanku, ktoś będzie chciał przejść chodnikiem, a do tego jeszcze rowerzysta będzie chciał przejechać drogą rowerową - pisze pan Łukasz.

 - Ulica Łęczycka jest drogą klasy Z 1x2 (Droga zbiorcza z jedną jezdnią i dwoma pasami ruchu), a więc nie potrzeba, aż tak bardzo uspokajać ruchu i stosować radykalnych rozwiązań. Dla drogi tej klasy na terenie zabudowy projektuje się pasy ruchu o szerokości 3,5 m, czyli szerokość jezdni wynosi 7 m. W tym momencie szerokość jezdni na ul. Łęczyckiej wynosi 10m! Jest to stanowczo za dużo, co prowadzi do tego, że kierowcy czują się bardzo swobodnie i rozwijają nadmierną prędkość, a przy tym wyprzedzają stwarzając dodatkowe niebezpieczeństwo szczególnie w okolicach szkoły!- stwierdza Gajewski.  - Aktualnie na ulicy Łęczyckiej nie ma zatok autobusowych, a projektowane zatoki prawdopodobnie nie będą spełniać swojej funkcji, gdyż są zaprojektowane niezgodnie z istniejącym rozporządzeniem. Nie są zachowane następujące parametry: usytuowanie zatoki za skrzyżowaniem, szerokość zatoki, długość krawędzi zatrzymania, geometria skosów wjazdowych i wyjazdowych oraz wyokrąglenia załomów krawędzi jezdni. W pewnym stopniu jest to spowodowane prawdopodobnie brakiem miejsca - szerokość zatoki, natomiast dlaczego inne parametry nie są zachowane tego można się już tylko domyślać. [więcej]
wandea, 11.03.2015 18:41|czytane: 1597 razy|7 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Radny gra na zwłokę? Rada Powiatu prosi wojewodę o przedłużenie terminu na odpowiedź
Wczoraj minął termin odpowiedzi Rady Powiatu w Kutnie Wojewodzie Łódzkiemu w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego powiatowego Artura Gieruli.

Dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli  Urzędu Wojewódzkiego pisze do rady tak "(...) Proszę o udzielenie informacji w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma czy rada powzięła wiadomość (o tym, że Gierula będą radnym był jednocześnie pełnomocnikiem finansowym KWW Platforma Miejska - przyp.red.). jeśli tak to kiedy iraz czy podjęła uchwałę o wygaszeniu mandatu radnego, a jeśli nie, to czy i kiedy zamierza taką uchwałę podjąć."

Radny gra na zwłokę? Rada Powiatu prosi wojewodę o przedłużenie terminu na odpowiedź, ./upload/articles_pakiety/26118/01_obraz.jpg
Radny gra na zwłokę? Rada Powiatu prosi wojewodę o przedłużenie terminu na odpowiedź, ./upload/articles_pakiety/26118/02_obraz.jpg


Jak się okazuje pismo przygotowane przez radcę prawnego Starostwa Powiatowego z odpowiedzią do wojewody nie dotrze, bowiem członek zarządu powiatu Artur Gierula wziął sprawy w swoje ręce i poprosił przewodniczącego Rady Powiatu w Kutnie Marka Jankowskiego o odpowiedź z prośbą o wydłużenie terminu do końca miesiąca, bo trzeba zebrać odpowiednią dokumentację. 

Jak mówi Jankowski uległ prośbie Gieruli aby przygotowanego pisma nie wysyłać, bowiem również miał wątpliwości, czy odpowiedź jest pełna. 

Przypomnijmy, Rada Powiatu została powiadomiona 2 stycznia br. przez Andrzeja Kozłowskiego, prezesa Klubu Gazety Polskiej na podstawie nformacji Komisarza Wyborczego w Skierniewicach o fakcie, że Gierula figuruje jako pełnomocnik KWW Platforma Miejska. Komitet został zgłoszony 29 grudnia ub.r. w związku z marcowymi wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Kutna. Następnie 13 i 19 stycznia odbywają się posiedzenia w tej sprawie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Kutnie. 28 stycznia radni Komitetu Obywatelskiego, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i  Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie dopuścili do porządku obrad uchwały o wygaśnięciu mandatu, a 6 lutego nie podjęli takiej uchwały.

Dlaczego przewodniczący rady Marek Jankowski miał wątpliwości choć wydaje się, że powinien posiadać wszystkie informacje na temat sprawy? [więcej]
wandea, 11.03.2015 13:24|czytane: 3189 razy|123 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jutro rozdadzą jabłka w Żychlinie. Weź solidną torbę[więcej]
redaktor, 11.03.2015 15:54|czytane: 690 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
65-lecie Polskiego Związku Wędkarskiego
Na Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe Związku Sportowych Towarzystw Wędkarskich w Warszawie 19 marca 1950 r., z udziałem 270 delegatów reprezentujących 35 tys. członków, powołano Polski Związek Wędkarski, którego działalność otworzyła kolejny etap w rozwoju zorganizowanego wędkarstwa w Polsce.

65-lecie Polskiego Związku Wędkarskiego, ./upload/articles_pakiety/26128/01_obraz.jpg


Od tego czasu 19 marca wędkarze mają swój dzień i wtedy zapraszamy wędkarzy do Kutnowskiego Domu Kultury od godz. 11.00. [więcej]
redaktor, 11.03.2015 15:52|czytane: 709 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nowa forma współpracy mieszkańców z władzą: Inicjatywa lokalna
Na poczatku marca w Urzędzie Miasta Kutna odbyły społeczne konsultacje uchwały wprowadzającej tryb i szczegółowe kryteria oceny realizacji inicjatywy lokalnej. Kutnianie są kreatywni więc z pewnością wielu z nas będzie chciało wykorzystać nową formułę realizowania pomysłów dla dobra mieszkańców za nasze podatników pieniądze, dając w zamian zaangażowanie i swój czas.

Nowa forma współpracy mieszkańców z władzą: Inicjatywa lokalna, ./upload/articles_pakiety/26126/01_obraz.jpg


Inicjatywa lokalna to forma współpracy mieszkańców z władzą samorządową przy realizacji zadań publicznych.  Mieszkańcy mogą wystąpić do urzędu z wnioskiem wspólnej realizacji zadania publicznego np. zagospodarowania placu zabaw dla dzieci, siłowni plenerowej, organizacji warsztatów, pikników sąsiedzkich, itp. Istotą Inicjatywy Lokalnej jest wkład własny mieszkańców, szczególnie pracy społecznej.

Wniosek o realizację pomysłu jako zadania publicznego będzie mógł złożyć każdy mieszkaniec Kutna, organizacja pozarządowa czy pożytku publicznego.  Oczywiście będzie musiał on zawierać kosztorys, opis inicjatywy, cel, jeśli trzeba, to projekty budowlane itp. Zespół ds. inicjatyw lokalnych będzie opiniował taki wniosek w 21 dni. 

- Konsultacje społeczne z przedstawicielami organizacji pozarządowych odbyły się 5 marca, jest kilka uwag do zaproponowanego projektu uchwały. Po ich skonsultowaniu z działem prawnym i naniesieniu do uchwały może być ona już procedowana na najbliższej sesji w marcu - mówi Dorota Bień, inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta. [więcej]
wandea, 11.03.2015 14:18|czytane: 845 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Przy TPZK powstał Ośrodek Dokumentacji i Badań Ziemi Kutnowskiej
Uchwałą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej powstał Ośrodek Dokumentacji i Badań Ziemi Kutnowskiej.

- Jedziemy na szkolenia dla społecznych archiwistów. Pozyskamy też środki na tę działalność.  Najpierw skatalogujemy nasze materiały a potem będziemy pozyskiwać ważne dla Ziemi Kutnowskiej dokumenty czy zdjęcia od mieszkańców regionu - mówi prezes TPZK Bożena Gajewska. 

Ośrodek będzie gromadzić, przechowywać, badać, opracowywać i udostępniać materiały ikonograficzne oraz audiowizualne, dokumenty dotyczące Ziemi Kutnowskiej. Powstanie w ten sposób niepaństwowy zbiór archiwalny, z którego warto będzie korzystać. 

- Członkowie naszego stowarzyszenia pracują społecznie, nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zostało zarejestrowane  w bazie polskich archiwów na stronie Archiwa Społeczne- informuje Gajewska.- W listopadzie 2012 Ośrodek KARTA rozpoczął realizację programu mającego na celu ewidencję archiwów społecznych istniejących w Polsce, edukację archiwistów obywatelskich oraz promocję tej dziedziny życia publicznego. Na stronie www.archiwa.org powstał  portal internetowy prezentujący oddolne działania służące gromadzeniu dokumentacji historycznej. Pod koniec 2012 roku ukazała  się publikacja na temat archiwistyki społecznej w Polsce – pierwsza książka poruszająca całościowo tę tematykę, będąca zarazem zaproszeniem do dyskusji dla badaczy i praktyków tej dziedziny. Książka  zawiera również materiały edukacyjne dla archiwistów społecznych. [więcej]
wandea, 11.03.2015 09:36|czytane: 1074 razy|21 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziewiątka najlepsza w Kutnie
Wczoraj w Szkole Podstawowej Nr 1 w Kutnie odbyły się Eliminacje Powiatu Kutnowskiego w Mini Koszykówce Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wzięły udział trzy szkoły podstawowe nr 1, 6 i 9.

Dziewiątka najlepsza w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/26122/01_obraz.jpg


Wyniki poszczególnych spotkań:
1.  SP1 Kutno – SP 6 Kutno   32:24
2.  SP9 Kutno – SP 6 Kutno   41:20
3.  SP9 Kutno – SP 1 Kutno   37:20

Do finału powiatu kutnowskiego, który odbędzie się 24 marca z I miejsca awansowała SP nr 9, z II – SP nr 1. [więcej]
pismak, 11.03.2015 08:24|czytane: 681 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
W maju Dzień Róży i konferencja popularnonaukowa poświęcona pielęgnacji i życiu róż
Urząd Miasta Kutna ogłosił dwa przetargi związane z realizacją projektu Kutno - miasto róż.

Pierwszy  na usługę polegajacą na: "Organizacji i kompleksowej realizacji eventu promocyjnego pn."Dzień Róży" dla zadania nr 6 pt. "Dzień Róży, obchodzimy imieniny naszych Róż". Urząd Miasta zakłada, że 9 maja odbędzie się w Kutnie wojewódzki zjazd kobiet o imieniu Róża, kiermasz różany oraz impreza masowa.

Drugi przetarg obejmuje Kompleksową organizację i realizację konferencji popularnonaukowej poświęconej pielęgnacji i życiu róż dla zadania nr 5 pt. "Kutno i łódzkie żyjące różaną współpracą krajową i międzynarodową". Konferencja ma odbyć się w Kutnie  w dniach 21-22 maja. [więcej]
wandea, 10.03.2015 21:01|czytane: 865 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Drzwi otwarte w II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie[więcej]
wandea, 10.03.2015 20:34|czytane: 846 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wypadek na 29 Listopada. Motocyklista poszkodowany
Dziś o godz. 17.00 na ulicy 29 Listopada w Kutnie doszło do wypadku, w którym poszkodawny został młody motocyklista. Świadkowie zdarzenia zabezpieczyli najpierw miejsce wypadku pomagając kierowcy, aż do przyjazdu karetki pogotowia. Następnie przyjechała Policja i Straż Pożarna. 

Wypadek na 29 Listopada. Motocyklista poszkodowany, ./upload/articles_pakiety/26119/02_obraz.jpg
Wypadek na 29 Listopada. Motocyklista poszkodowany, ./upload/articles_pakiety/26119/06_obraz.jpg
Wypadek na 29 Listopada. Motocyklista poszkodowany, ./upload/articles_pakiety/26119/09_obraz.jpg


Kierowca motocykla zaczepił o tył zawracającego z przystanku na 29 Listopada busa. Rozległ się huk i młody mężczyzna uderzył z impetem o jezdnię. Na szczęście miał kask. Pogotowie Ratunkowe zabrało poszkodowanego do kutnowskiego szpitala.

- Kierujący busem 47-letni mieszkaniec powiatu kutnowskiego wykonując manewr zawracania z zatoki autobusowej przy przystanku uderzył w motocykl yamaha. Kierował nim 29-letni mieszkaniec Kutna - mówi asp. Emil Kowalski z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. [więcej]
wandea, 10.03.2015 17:22|czytane: 4365 razy|17 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Odwiedź kutnowskie muzeum. Wstęp bezpłatny
Od 2 marca br. Muzeum Regionalne w Kutnie wydłużyło godziny otwarcia. Od poniedziałku do piątku można je zwiedzać w godzinach 10:00-18:00.

By zachęcić mieszkańców Kutna do odwiedzania Muzeum w godzinach popołudniowych, Muzeum przygotowało promocję. Od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-18:00 wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Przypominamy, iż darmowy wstęp obowiązuje również w każdą niedzielę w godz. 10:00-16:00. [więcej]
redaktor, 10.03.2015 10:36|czytane: 751 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nieletni okradali ogródki działkowe w Kutnie
Wczoraj około godziny 12:20 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kutnie otrzymał zgłoszenie że na jednych z ogródków działkowych w naszym mieście widziano osoby, które zaglądały do altanek. Natychmiast został tam
skierowany patrol.


- Na miejscu funkcjonariusze udali się wspólnie ze zgłaszającym w rejon gdzie były widziane osoby, po krótkiej penetracji funkcjonariusze zauważyli jedną z altanek, w której były wyłamane drzwi a na zewnątrz była wystawiona kosiarka. W pobliżu dostrzegli dwóch mężczyzn, którzy na ich widok zaczęli uciekać - mówi asp. Emila Kowalski.

Po krótkim pościgu zatrzymano dwóch jak się okazało nieletnich w wieku 14 i 16 lat, którzy w plecakach mieli narzędzia i przedmioty pochodzące z kradzieży. W tym dniu dokonali włamań do czterech domków. Okazało się, że młodociani są sprawcami nie tylko tych włamań, dokonali szeregu podobnych przestępstw i wykroczeń. [więcej]
redaktor, 10.03.2015 10:29|czytane: 812 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Za rok w Kutnie ruszy najnowocześniejsza biogazowania
Wczoraj odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Zakładu Biogazowni Odpadowej firmy Ekospot Sp. z o.o. przy ul. Lotniczej w Kutnie.

Za rok w Kutnie ruszy najnowocześniejsza biogazowania, ./upload/articles_pakiety/26113/02_obraz.jpg
Za rok w Kutnie ruszy najnowocześniejsza biogazowania, ./upload/articles_pakiety/26113/03_obraz.jpg
Za rok w Kutnie ruszy najnowocześniejsza biogazowania, ./upload/articles_pakiety/26113/04_obraz.jpg


W uroczystości wzięli udział m.in. Jolanta Chełmińska - Wojewoda łódzki, Witold Stępień – Marszałek Województwa łódzkiego, Krzysztof Debich – Starosta kutnowski oraz prezydent Zbigniew Burzyński.

Według zamierzeń inwestora, budowany zakład biogazowni ma być najnowocześniejszym tego typu zarówno w Polsce jak i w Europie. W przygotowanie i realizację tej inwestycji zostało zaangażowanych wiele polskich uczelni, wśród nich Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Planowany termin uruchomienia biogazowni to pierwszy kwartał 2016 roku. Moc instalacji zaplanowano na 5,65 MW dla energii elektrycznej oraz 5,62 MW dla energii cieplnej. Zakłada się, że jedynie od 5% do 7% przyjętych odpadów trafi na składowisko (w zmineralizowanej formie obojętnej dla środowiska). [więcej]
redaktor, 10.03.2015 09:58|czytane: 1115 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś rozpoczyna się rejestracja w kampanii NEFROTEST
Przed Światowym Dniem Nerek  rozpoczyna się w Kutnie rejestracja na bezpłatne badania krwi
w ramach kampanii NEFROTEST ”Zadbaj o zdrowie, zbadaj swoje nerki”. Od dziś 10 marca w Kutnie rozpoczyna się rejestracja chętnych na bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek dla osób powyżej 50 roku życia.


Dziś rozpoczyna się rejestracja w kampanii NEFROTEST, ./upload/articles_pakiety/26098/01_obraz.jpg


Rejestracja potrwa 2 dni (10 i 11 marca 2015 roku). Osoby zainteresowane  mogą dzwonić w godzinach od 10:00 do 15:00 pod jeden z dwóch numerów telefonów: 797 736 776, 797 736 767. Należy podać imię i nazwisko, numer PESEL,  miejsce zamieszkania oraz numer telefonu kontaktowego. Każdy chętny zostanie zapisany na konkretną godzinę, by usprawnić cały proces i uniknąć długiego oczekiwania  w kolejkach. Liczba miejsc  jest ograniczona i wynosi 400.

Akcja w Kutnie jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej NEFROTEST, mającej na celu szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób układu moczowego oraz promocję profilaktyki chorób nerek.

Choroba nerek może dotknąć każdego, jednak w grupie podwyższonego ryzyka są chorzy  na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo- naczyniowego (szczególnie pacjenci po przebytych zawałach serca, udarach czy z miażdżycą), osoby u których w rodzinie występowały choroby nerek a także seniorzy. „Na badania zapraszamy każdego, kto ukończył 50 lat i chciałaby sprawdzić czy jego nerki pracują prawidłowo. Badanie polega na  prostym i szybkim pobraniu krwi. Nie trzeba być na czczo. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty” - przypomina mgr Wioletta Brząkała, pielęgniarka oddziałowa Stacji Dializ B. Braun Avitum w Kutnie ul. Kościuszki 52 (na terenie  Kutnowskiego Szpitala Samorządowego). [więcej]
pismak, 10.03.2015 08:33|czytane: 759 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
czytaj z eKutno.pl: Czy kutnianie dużo czytają?
W niedzielę pisarz i aktor Jan Nowicki mówił w kutnowskiej bibliotece o kryzysie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Gry komputerowe, przy których dzieci się "relaksują" wyparły książki i ruch. Dawniej relaksowaliśmy się na trzepaku, grając w piłkę i również ... czytając np. "Przygody Tomka Sawyera", "Anię z Zielonego Wzgórza", książki Małgorzaty Musierowicz itp. itd. Od kilku miesięcy w cyklu czytaj z eKutno.pl próbujemy zachęcić Państwa do sięgnięcia po różne lektury, również nieustannie zachęcamy do przesyłania do redakcji recenzji ostatnio przeczytanych książek. Bardzo chętnie je opublikujemy i nagrodzimy ... książką. 

A jak jest z czytelnictwem w Kutnie? Czy rzeczywiście tak słabo jak mówił wczoraj autor książki "Białe walce"?

Sieć bibliotek publicznych w Kutnie to  Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przy ul. Wojska Polskiego 5
oraz cztery filie biblioteczne Filia nr 3, ul. Łąkoszyńska, Filia nr 4, ul. Dąbrowskiego, Filia nr 5, ul. Wilcza oraz Centrum Informacji Technicznej i Biznesowej, ul. Wyszyńskiego.

czytaj z eKutno.pl: Czy kutnianie dużo czytają?, ./upload/articles_pakiety/26047/01_obraz.jpg
czytaj z eKutno.pl: Czy kutnianie dużo czytają?, ./upload/articles_pakiety/26047/04_obraz.jpg
czytaj z eKutno.pl: Czy kutnianie dużo czytają?, ./upload/articles_pakiety/26047/10_obraz.jpg


Niektóre biblioteczne nowości 

W 2014 roku we wszystkich placówkach zarejestrowano 6 581 czytelników, co stanowi 15 % mieszkańców Kutna. Połowę czytelników stanowią osoby uczące się do 24 roku życia. Jak stwierdza Dorota Mańk z biblioteki, jest to jednak grupa wypożyczająca najmniej, zazwyczaj poszukująca lektur szkolnych, pozycji potrzebnych do referatów, prac związanych z edukacją, rzadziej sięgająca po książki z literatury pięknej.

Jeśli już młodzi wybierają literaturę są to książki Martina Widmarka, Zofii Staneckiej, Agnieszki Frączek – dla dzieci młodszych oraz Suzanne Collins, Nicholasa Sparka, Jeffa Kinney’a, Beccy Fitzpatrick, Sary Shepard – dla młodzieży.

- Silną, aktywną grupę czytających stanowią kobiety wśród których dominuje literatura obyczajowa i biografie. Mężczyźni sięgają po sensację, kryminał, literaturę faktu - dodaje Mańk. 

W 2014 roku dorośli czytelnicy sięgali najchętniej po takich autorów  jak: E.L. James, N. Roberts, D. Stell, F. Michels, N. Sparks, K. Michalak, H. Coben, T. Gerritsen, Z. Miłoszewski, M. Krajewski. Popularnością cieszyły się książki Sławomira Kopra oraz biografie czy wspomnienia takich osób jak Monika Jaruzelska, Katarzyna Tusk, Maryla Rodowicz, Władysław Kozakiewicz.

W kutnowskiej bibliotece jest 128 171 woluminów, a w ubiegłym roku zanotowano wypożyczenie 122  672 książek czyli średnio każdy zapisany czytelnik wypożczył 18 lektur rocznie. Chyba nie jest z nami kutnianami tak źle. Książnica zakupiła 3 577 pozycji, wskaźnik zakupu to 7,8 książki na 100 mieszkańców. Czytelnia dysponuje również 55 tytułami prasy. 

Kutnowska biblioteka oferuje mieszkańcom nie tylko książki. Posiada również bogaty zbiór filmów i audiobooków. To właśnie ich wypożyczenia wzrosły w 2014 roku prawie o 60 procent. Trzeba zaznaczyć, że blioteka wypożycza ten zbiór bezpłatnie co sprzyja legalnemu korzystaniu z kultury. Czasem trzeba poczekać na upatrzony tytuł filmowy, ale przynajmniej nikogo się nie okrada, ściągając filmy. [więcej]
kultura, 09.03.2015 22:04|czytane: 834 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Podziękowania
Zarząd i Dyrekcja Kutnowskiego Szpitala Samorządowego dziękują: personelowi medycznemu, wszystkim pracownikom szpitala w Łęczycy i w Kutnie, którzy udzielili nam profesjonalnej  pomocy medycznej w dniu 06.03.2015 r. Wszystkim, którzy okazali nam swoja troskę i wsparcie w tak przykrym dla nas zdarzeniu, serdecznie dziękujemy.

Robert Wilanowski
Joanna Trawińska-Zabłocka
Małgorzata Marek
[więcej]
wandea, 09.03.2015 17:52|czytane: 1635 razy|komentuj|czytaj cały
Acid Drinkers zagra w piątek w Żychlinie
Żychliński Dom Kultury 13 marca o godz. 19.00 zaprasza na koncert Acid Drinkers. Bilety kosztują 30 zł, w dniu koncertu 35 zł. Bilety w sprzedaży  w sekretariacie ŻDK.

 Acid Drinkers zagra w piątek w Żychlinie, ./upload/articles_pakiety/25768/01_obraz.jpg


[więcej]
kultura, 09.03.2015 19:23|czytane: 654 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Czwarta wygrana młodziczek KKS PRO-BASKET SIRMAX Kutno
W Finale „B” wojewódzkiej ligi U-14 K bardzo dobrze spisują się młodziczki KKS PRO-BASKET SIRMAX Kutno.  W hali Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie w czwartym meczu odnoszą czwarte zwycięstwo. Po dobrej grze wygrywają wyraźnie z MUKS KSIĘŻĄK Łowicz: 82 : 35 (25:6, 21:11, 17:9, 19:9).

Czwarta wygrana młodziczek  KKS PRO-BASKET SIRMAX Kutno, ./upload/articles_pakiety/26105/01_obraz.jpg
Czwarta wygrana młodziczek  KKS PRO-BASKET SIRMAX Kutno, ./upload/articles_pakiety/26105/02_obraz.jpg
Czwarta wygrana młodziczek  KKS PRO-BASKET SIRMAX Kutno, ./upload/articles_pakiety/26105/03_obraz.jpg


Od pierwszych minut dzięki agresywnej obronie na całym boisku szybko zyskują przewagę. Przez pierwsze 5 minut przeciwniczki nie zdobyły żadnego punktu i wynik był 17:0.  Pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem 25:6.  W każdej kolejnej kwarcie przewaga zawodniczek KKS PRO-BASKET SIRMAX rosła. Ostatecznie mecz zakończył się przewagą 47 punktów ale wynik mógłby być dużo bardziej okazały,  gdyby kutnianki były bardziej skoncentrowane przy czystych pozycjach rzutowych. Cieszy fakt, że drużyna jest wyrównana a punkty zdobywało aż 11 zawodniczek. [więcej]
redaktor, 09.03.2015 19:14|czytane: 679 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Warsztaty teatralne przed tegoroczną Łapą
Kutnowski Dom Kultury zachęca do udziału w Warsztatach Teatralnych w ramach projektu Teatr od podszewki. Projekt skierowany jest do przedszkoli, szkól podstawowych i gimnazjalnych z Kutna i powiatu kutnowskiego.

Efektem warsztatów nie musi ale powinno być uczestnictwo w 21 PRZEGLĄDZIE TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH ŁAPA 2015.

TEATRALNA HERBATKA - 28.03.2015 godz. 11.00/sala tarasowa
Spotkanie organizacyjno - warsztatowe dla nauczycieli, opiekunów i kierowników zespołów, nie tylko biorących udział w 21 Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ŁAPA 2015, ale zainteresowanych całym projektem. Prowadzący Jadwiga Rzetelska. Zapisy do 24 marca.

JESZCZE WIĘCEJ Z TEATRU - 11 i 12 .04.2015 sala tarasowa, baletowa i widowiskowa
Warsztaty dla nauczycieli, opiekunów i kierowników zespołów oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty poprowadzą: Izabela Karwot - reżyser teatralny, animator kultury, pedagog (Dom Kultury Boguszowice, Teatr Ziemi Rybnickiej , Raciborskie Centrum Kultury) oraz instruktorzy KDK Agnieszka Dąbrowska-Walczak - plastyk, Dominika Staniszewska - instruktor teatralny. Zapisy do 28 marca. [więcej]
kultura, 09.03.2015 18:26|czytane: 647 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Spotkanie w bibliotece. Encyklopedia gender. Płeć w kulturze
Spotkanie z Anną Nasiłowską i Kazimierą Szczuką, redaktorkami i autorkami „Encyklopedii gender. Płeć w kulturze” odbędzie się 19 marca o godz. 17.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie. Już dziś serdecznie zapraszamy, wejściówki do odebrania w czytelni. 

Cztery lata pracy, sto badaczek i badaczy, blisko dwieście haseł. „Encyklopedia gender. Płeć w kulturze” to przystępnie napisane i obszerne kompendium wiedzy o jednej z prężniej rozwijających się subdyscyplin współczesnej humanistyki.

Tematyka płci kulturowej przedstawiana w mediach stereotypowo i niemerytorycznie, często pełni rolę politycznego straszaka w debacie publicznej lub ogranicza się do hermetycznej akademickiej dyskusji. „Encyklopedia gender” przystępnym językiem opowiada o humanistyce, nie rezygnując z warsztatu naukowego, jest przy tym pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją ujmującą temat przekrojowo.

Spotkanie w bibliotece. Encyklopedia gender. Płeć w kulturze, ./upload/articles_pakiety/26099/01_obraz.jpg


W tematykę płci kulturowej – jej trudnych niekiedy pojęć i często mylonych kwestii - wprowadzą czytelników najwybitniejsze polskie badaczki i badacze związani z Instytutem Badań Literackich PAN. Książka ta z powodzeniem wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym, gromadzi i porządkuje osiągnięcia humanistyki ostatniego półwiecza.

- Tytuł spotkania jest nieco prowokacyjny Awantura o gender. Mamy nadzieję, że przyjdą na nie ci, którzy wiedzą czym jest gender i ci, którzy chcą się dopiero dowiedzieć i go oswoić, zwolennicy i przeciwnicy. Celem spotkania jest dyskusja. Spotkanie będzie moderowała Grażyna Baranowska - mówi Magdalena Konczarek, dyrektor biblioteki. [więcej]
wandea, 09.03.2015 18:17|czytane: 1092 razy|22 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dni Nowej Szansy pod koniec marca
„TEEN CHALLENGE” Chrześcijańska Misja Społeczna Oddział w Kutnie serdecznie zaprasza na „DNI NOWEJ SZANSY”, które odbędą się w Kutnie, przy ul. FILIPOWICZA 5 w dniach 21 - 22 marca. Wykłady prowadzić będzie Kazimierz Juszczak.

DNI NOWEJ SZANSY realizowane są w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych współfinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno

PROGRAM DNIA
SOBOTA:
godz.   9.30 -  śniadanie
godz. 10.00 – pieśni, relacje osób uwolnionych z nałogu, wykład
godz. 11.15 -  kawa, herbata, ciasto
godz. 11.45 – wykład, pieśni, relacje osób uwolnionych z nałogu
godz. 13.00 – obiad [więcej]
wandea, 09.03.2015 18:07|czytane: 553 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Będzie opozycja w Radzie Miasta Kutna. Rafał Jóźwiak i Łukasz Walczak radnymi
Rafał Jóźwiak z KWW Rafała Aleksandra Jóźwiaka oraz Łukasz Walczak z KWW Młodzi dla  Kutna zdobyli największą liczbę głosów w dzisiejszych wyborach uzupełniających do Rady Miasta Kutna. Obaj byli popierani przez Prawo i Sprawiedliwość. 

Panowie zajmą dwa miejsca po radnych - wiceprezydentach w 21-osobowej radzie złożonej z kandydatów KWW Zbigniewa Burzyńskiego.

Rafał Jóźwiak w okręgu nr 2 zdobył 89 głosów. Za nim byli: Rafał Wawrzyńczak - 77 głosów, Janusz Pawlak - 67, Aleksandra Nawrocka - 30, Robert Stępniewski - 18, [więcej]
wandea, 08.03.2015 23:27|czytane: 2168 razy|32 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Ważne zwycięstwo U-14 KKS PRO-BASKET TBS Kutno
W sobotę drużyna KKS PRO-BASKET TBS Kutno rozegrała mecz z AZS PWSZ II Skierniewice. Obie drużyny do tego meczu były bez porażki mając po 4 zwycięstwa na koncie.

Ważne zwycięstwo U-14  KKS PRO-BASKET TBS Kutno, ./upload/articles_pakiety/26106/01_obraz.jpg
Ważne zwycięstwo U-14  KKS PRO-BASKET TBS Kutno, ./upload/articles_pakiety/26106/02_obraz.jpg
Ważne zwycięstwo U-14  KKS PRO-BASKET TBS Kutno, ./upload/articles_pakiety/26106/03_obraz.jpg


Od początku meczu widać było dużą nerwowość w grze obu klubów, gdyż zwycięzca tej potyczki zostawał samodzielnym liderem  w finale B. Pierwsi nerwy opanowali nasi zawodnicy, a wynik otworzył  Kacper Liwiński zdobywająć w akcji podkoszowej pierwsze dwa  punkty.

Od tego momentu  drużyna KKS wzięła się „do roboty” wygrywając pierwszą kwartę wysoko 32:5, pozwalając sobie rzucić tylko 1 kosz z gry. Druga i trzecia odsłona to już zdecydowana dominacja naszej drużyny, kwarty kończą się 12:2 i 27:8. Ostatnia cześć spotkania  to kontrolowanie  meczu przez gospodarzy grając punkt za punkt. Ta odsłona  zakończyła się wynikiem 16:13,zaś cały mecz  wysoką wygraną 85:28. [więcej]
redaktor, 09.03.2015 19:18|czytane: 648 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Dni otwarte Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie
Nauka w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie jest bezpłatna. Jego oferta edukacyjna jest najbogatsza w regionie. CKU ma wysoką zdawalność egzaminów, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną  i nowoczesne pomoce dydaktyczne, działa w nim Samorząd Słuchaczy. Szkoła współpracuje z zaprzyjaźnionymi zakładami pracy w zakresie praktyk zawodowych.

Dni otwarte Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie

„Świadomy wybór szkoły to Twój pewny sukces”
Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kutnie grupy zorganizowane 27 marca i 30 marca w godzinach 8:30 - 15:30, gości indywidualnych 28-29 marca w godzinach 8:30 - 16:00. Zapraszamy również w innych terminach (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym).

Oferta edukacyjna:
V Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Kutnie (wraz ze wszystkimi semestramiw ramach kontynuacji nauki).
Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 5 w Kutnie w zawodach:
technik administracji, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, technik informatyk, technik rachunkowości,      opiekun w domu pomocy społecznej,technik ochrony fizycznej osób i mienia [więcej]
wandea, 09.03.2015 17:57|czytane: 641 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Chór Speranza na Dzień Kobiet
Wczoraj, 8 marca podczas mszy św. o godz. 10.00 w kościele parafii Kaszewy Kościelne wystąpił chór "Speranza" działający na co dzień w Młodzieżowym Domu Kultury w Kutnie.

Chór Speranza na Dzień Kobiet, ./upload/articles_pakiety/26100/01_obraz.jpg
Chór Speranza na Dzień Kobiet, ./upload/articles_pakiety/26100/02_obraz.jpg
Chór Speranza na Dzień Kobiet, ./upload/articles_pakiety/26100/03_obraz.jpg


W uroczystym programie oprawy mszy św. znalazły się głównie utwory o tematyce kobiecej ale także miłosnej oraz pieśni dla matki. Chór przy akompaniamencie fortepianowym Cezarego Górczyńskiego zaśpiewał m.in.: AVE MARIS STELLA, MATKO MOJA JA WIEM – piosenka z rep. Bernarda Ładysza w opracowaniu chóralnym C. Górczyńskiego, SERCE MATKI – piosenka z rep. Mieczysława Fogga w opracowaniu chóralnym C. Górczyńskiego, ŚWIEĆ MOJA GWIAZDO ŚWIEĆ – piosenka z rep. Anny German w opracowaniu czterogłosowym na chór C. Górczyńskiego, WALC BARBARY – melodia z filmu "Noce i dnie" w reż. Jerzego Antczaka w opracowaniu chóralnym C. Górczyńskiego, SYĆKA SE WOM ZYCOM – góralska piosenka dla Ojca Świętego w opracowaniu czterogłosowym na chór C. Górczyńskiego, MEMORY - ("Pamięć" / "Wspomnienie") melodia z musicalu "Cats" ("Koty") w opracowaniu czterogłosowym skomponowana przez Andrew Lloyda Webera, MARYJO ŚLICZNA PANI, [więcej]
pismak, 09.03.2015 14:10|czytane: 990 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
KKS Pro-Basket AMZ Kutno rozegrał dwa spotkania
W sobotę koszykarki KKS Pro-Basket AMZ Kutno rozegrały w Aleksandrowie Łódzkim turniej finałowy o miejsca 5-8 w ramach mistrzostw województwa łódzkiego kategorii wiekowej U-12 (żaczki). Dziewczęta rozegrały dwa spotkania z drużynami TK Basket Stryków i Widzew Łódź.

W pierwszym spotkaniu z drużyną TK Basket Stryków dziewczęta odniosły łatwe i wysokie zwycięstwo  98:18 (21:2; 30:6; 24:8; 23:2;). Bardzo dobrze w spotkaniu tym zaprezentowały się: kapitan zespołu Kinga Stasinowska zdobywczyni 29 pkt., Natalia Gołofit 20 pkt., i Gabriela Nadolska 14 pkt. oraz duża liczba podań otwierających koleżanką drogę do kosza.

W kolejnym spotkaniu dziewczęta musiały uznać wyższość drużyny Widzewa Łódź przegrywając  37:51 (2:13; 8:12; 10:18; 17:8). Drużyna bardzo źle weszła w mecz, zawodniczki nie mogły poradzić sobie z bardzo dobrą obroną drużyny Widzewa, szwankowała również skuteczność całego zespołu.  W spotkaniu tym na szczególne brawa za zaangażowanie i walkę zasłużyły Gabriela Nadolska 13 pkt, Kinga Stasinowska 14 pkt, Milena Budner 2pkt i bardzo dobra gra w obronie. Należy dodać, iż z powodu choroby drużyna wystąpiła osłabiona brakiem 4 podstawowych zawodniczek. [więcej]
pismak, 09.03.2015 09:27|czytane: 742 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Warsztaty plastyczne w krośniewickim muzeum
Choć do Świąt Wielkanocnych został jeszcze miesiąc, już dziś warto pomyśleć o świątecznych kartkach, ozdobach i palemkach. Z tej okazji Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza przedszkola i szkoły powiatu kutnowskiego do wzięcia udziału w warsztatach plastycznych.

Warsztaty plastyczne w krośniewickim muzeum, ./upload/articles_pakiety/26079/01_obraz.jpg


Tym razem Muzeum przygotowało następujące zajęcia:
1. Wielkanocne palmy - z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych kwiatów z bibuły
2. Świąteczne stroiki
3. Kartki wielkanocne (technika "orgiami płaskie" - dla przedszkoli, technika quillingu - dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum)
4. Ozdoby świątecznego stołu (papierowe kieliszki na jajka i indywidualne serwetniki).

Zajęcia odbywają się w dniach 10-31 marca, w godz. 9-12. Przewidywany czas warsztatów: ok. 1 h. Koszt udziału w zajęciach to 30 zł od całej grupy (max 25 osób). [więcej]
pismak, 09.03.2015 09:22|czytane: 511 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno.pl: Młodzieżowe Rady Uczniowskie. Młodzi mówią TAK!
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności szkolnych szkół średnich powiatu kutnowskiego, Samorząd Uczniowski Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach wystąpił z inicjatywą zorganizowania konferencji metodycznej „Młodzieżowe Rady Uczniowskie. Młodzi mówią TAK!”.

Tematyka organizowanego spotkania 25 marca w Krośniewicach będzie dotyczyła trybu powołania, roli, kompetencji oraz zakresu efektywnego działania rad uczniowskich w strukturach samorządów lokalnych.

Inicjatywa ważna szczególnie w sytuacji struktur naszych rad np. miejskiej w Kutnie czy w Krośniewicach i powiatowej, które w swoim składzie nie mają zbyt dużo młodych i świeżych w polityce ludzi. A z kolei młodzież, która jeszcze prawnej legitymacji do udziału w nich nie ma może już wiele się nauczyć o mechanizmach działania lokalnej polityki i udziale, funkcji rad uczniowskich w jej strukturach. 

Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że efektem końcowym podejmowanej inicjatywy będzie powołanie Młodzieżowej Rady Krośniewic. [więcej]
pismak, 09.03.2015 08:38|czytane: 552 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Short Waves Festival 2015 Grand Prix Tour już dziś w Centrum
Centrum Teatru Muzyki i Tańca zaprasza dziś 9 marca o godz. 18.00 na Short Waves Festival 2015 Grand Prix Tour.

Short Waves Festival 2015 Grand Prix Tour już dziś w Centrum, ./upload/articles_pakiety/26045/01_obraz.jpg


Ponownie w Kutnie będziemy mogli zobaczyć pokazy najnowszych polskich filmów krótkometrażowych. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie KDK, CTMiT oraz w sprzedaży ONLINE. [więcej]
kultura, 09.03.2015 08:24|czytane: 724 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Być jak Jan Nowicki. Spotkanie w bibliotece z człowiekiem pogodzonym ze sobą
Gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie był dziś Jan Nowicki, aktor teatralny, filmowy, pisarz, człowiek wielkiego serca i ułańskiej fantazji, dojrzały mężczyzna pogodzony ze sobą, dla którego najważniejszy jest finał życia. W ramach cyklu Znani czytają poezję Nowicki powiedział kilka tekstów noblisty poety Czesława Miłosza, a potem opowiedział nam o sobie i o swojej nowej książce "Białe walce". 

Pełne anegdot, humoru, mocnych stwierdzeń oraz ocen rzeczywistości i wreszcie pełne wzruszających osobistych wyznań, olśnień spotkanie z Mistrzem Janem jest niewątpliwie jednym z ważniejszych spotkań kutnowskiej publiczności z ciekawymi i nie bójmy się tego słowa wielkimi, skromnymi ludźmi, od których każdy z nas może nauczyć się jak żyć żeby życia nie przegapić. 

Być jak Jan Nowicki. Spotkanie w bibliotece z człowiekiem pogodzonym ze sobą , ./upload/articles_pakiety/26094/01_obraz.jpg
Być jak Jan Nowicki. Spotkanie w bibliotece z człowiekiem pogodzonym ze sobą , ./upload/articles_pakiety/26094/03_obraz.jpg
Być jak Jan Nowicki. Spotkanie w bibliotece z człowiekiem pogodzonym ze sobą , ./upload/articles_pakiety/26094/17_obraz.jpg


Czego można nauczyć się od Jana Nowickiego?
Pogody ducha, optymizmu przed... śmiercią, zachłanności na życie, wiary, wnikliwego spojrzenia na kulturę i literaturę.

- Biblioteki to oazy. To coś absolutnie niesamowitego, że takie miejsca ocalały. Dzisiaj nie ma już miejsc, w których można spojrzeć w twarze skupionych, inteligentnych ludzi, którzy przyszli po to aby posłuchać muzyki czy poezji. Dlatego cieszę się, że spotykamy się dziś właśnie w bibliotece. Literatura to najpierwsza ze wszystkich sztuk, jest absolutnie pierwsza, potem muzyka, malarstwo, teatr, szczególnie kiedy jest oparty na literaturze, kino, i na końcu cudowne i straszne ścierwo, jakim jest telewizja - zaczął spotkanie Jan Nowicki. - Dlatego jeśli dzieci i młodzież nie czytają to napawa mnie to ogromnym smutkiem. Nie jestem człowiekiem, który chce tutaj robić wykłady albo nad czymś biadolić, po prostu jak chcą być idiotami niech sobie będą, tylko mam świadomość ile tracą w życiu. Przecież czytanie książek to jest w istocie tworzenie książek. Autor przestaje istnieć a tylko uruchamia się wyobraźnia czytelnika, który tworzy sobie obrazy, na jakie go stać.  A jaka skromna jest książka, schowamy ją do kieszeni, weźmiemy w podróż, do toalety, wanny, możemy czytać w autobusie, przed snem, a potem również o niej śnić. 

Nowicki jak mówi o sobie, jest starszym panem z naszych stron (Kowal w powiecie włocławskim) zna dobrze Kutno, nieraz tu bywał i ma również tu znajomych.

- Jeszcze pamiętam jak na waszym dworcu wódkę w litrowych butelkach sprzedawali, zresztą wszędzie na dworcach były knajpki, nawet  w Czerniewicach. A teraz? Nie można nawet zjeść na dworcach - opowiadał Nowicki. - Wysiadałem w Kutnie, brałem taksówkę i często tak jechałem do Kowala. 

Nowicki aktor

- Z zawodu aktora się nie wyprowadza, aktorem się jest cały czas. Jestem aktorem. Wciąż dostaję propozycje ról, ale na razie mi się nie chce jeszcze grać. Robię co innego, chcę jeszcze zrobić wiele różnych rzeczy. Poprosił mnie kiedyś kolega żebym zagrał taki epizodzik w filmie pt. "Koktajl". Nakręciłem to spokojnie, przychodzę do domu, a tu się potem okazuje, że ten film jednak nazywa się "Pokaż kotku co masz w środku".  [więcej]
wandea, 08.03.2015 23:17|czytane: 1683 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Koszykarze Polfarmexu Kutno życzą kibickom wszystkiego najlepszego
[więcej]
redaktor, 07.03.2015 11:24|czytane: 701 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Bożena Gajewska: Przypominamy kobiety Kutna i regionu kutnowskiego
Przypominamy kobiety Kutna i regionu kutnowskiego, które swoim życiem i działalnością na trwałe zapisały się w historii naszej małej ojczyzny. Obchodząc Święto Kobiet warto przypomnieć sobie o kobietach Kutna i  regionu kutnowskiego, które swoim życiem i działalnością na trwałe zapisały się w historii naszej „małej ojczyzny”.  Wspominam dzisiaj kilka z nich. Jeśli  uważacie Państwo, że należałoby jeszcze jakieś nazwiska kobiet dopisać do  poniższych biogramów i wspomnień – zapraszam do pisania i przysłania informacji na adres email:  poczta@tpzk.eu

Lubomira Troczewska (z domu Piasecka)  była nauczycielką, przyjechała do Kutna w 1895 roku jako narzeczona   Antoniego Troczewskiego. Kutno zrobiło na niej przygnębiające wrażenie, ale pozostała tu, by wspierać męża w jego pracy. Przez ponad 30 lat  pracowała w stowarzyszeniach kulturalnych, oświatowych i dobroczynnych. Nie szczędziła ofiar na rzecz sierot i biednych dzieci prowadząc  działalność opiekuńczo-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Potrafiła godzić pracę społeczną z  obowiązkami żony i matki. Doktor zawsze podkreślał, że „mógł podjąć wiele prac dzięki pomocy i zrozumienia żony, która umiała się dostroić do wysokiego umysłu i szlachetnego serca małżonka”.

Z jej inicjatywy w 1904 roku powstało Towarzystwo Dobroczynności. Obok niej w zarządzie Towarzystwa działały: Zofia Wąsowska, Aniela Łozińska, Antonina Sawicka, Jadwiga Otocka, Bronisława Regulska, Antonina Vedtkowa itd. Kutnowianie poparli tę inicjatywę i w tymże roku  przy ul. Poznańskiej (obecnie Narutowicza) w wynajętym mieszkaniu otwarto ochronkę dla 80 dzieci. Gdy w roku 1923 skarbniczka Rady Opiekuńczej przedstawiła projekt zbudowania wzorowego Sierocińca i Ochronki, patronami tej instytucji wybrano dr Antoniego Troczewskiego i jego żonę Lubomirę. Byli oni niezwykle popularni w mieście i powiecie, co spowodowało, że „na ręce Komitetu Budowy wpłynęły setki i tysiące marek, później złotych polskich”. Lubomira Troczewska nie doczekała się otwarcia Ochronki i Sierocińca im. Doktorostwa Troczewskich. Do ostatnich swych dni pracowała w Radzie Opiekuńczej. Zmarła w lipcu 1925 roku.
Wykorzystałam fragment książki Henryka Lesiaka (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej) pt. „Dr Antoni Toczewski lekarz i działacz społeczny”.

Zofia Chlewicka (1885-1921, spoczywa na kutnowskim cmentarzu parafialnym) była aktywną działaczką kutnowskich organizacjach społecznych i uczestniczką wielu akcji charytatywnych. W okresie I wojny światowej wraz z Antoniną Vedtkową, Jadwigą Otocką, H. Bowbelską i Marią Piwnicką utworzyła Dom Sierot.  Przez wiele lat pełniła funkcję sekretarza Polskiego Czerwonego Krzyża, była członkiem Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kutnie, Polskiej Macierzy Szkolnej – skarbnik. Przyczyniła się do powstania  kutnowskiego sierocińca. Jej krótkie, lecz pracowite, dla Kutna życie pięknie charakteryzuje krótka sentencja umieszczona na jego grobie: Żyła prawdą sercem i  ofiarną pracą. A przyświecała niezmąconą pogodą ducha.
Wykorzystałam fragment artykułu Andrzeja Urbaniaka (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej) pt. „Dworek modrzewiowy – siedziba kutnowskich regionalistów”  zamieszczonego w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych [więcej]
pismak, 08.03.2015 11:54|czytane: 893 razy|6 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Niepełnosprawni na szerokich wodach kutnowskiego rynku. Czy znajdzie się miejsce dla
Problemy z siedzibą TIFT REKLAMY Spółdzielni Socjalnej osób niepełnosprawnych w Nowej Wsi mogą zakończyć się dla firmy dramatycznie. 47 -letni Leszek... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Spotkanie informacyjne Pałac Saski w Kutnie - rewitalizacja i funkcje przyszłego
Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na kolejne spotkanie informacyjne poświęcone przyszłości Pałacu Saskiego. Spotkanie pt. „Pałac Saski w Kutnie – rewitalizacja i funkcje przyszłego kompleksu” odbędzie się 31 maja o godz.... [więcej]
Sport
W Kutnie trwają Półfinały Mistrzostw Polski Młodziczek
Dziś kolejne w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie kolejne mecze Półfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek. O godz. 12.00 Basket Go Przemyśl zmierzył się z Mistrzyniami Województwa – KKS Pro-Basket Kutno z wynikiem 46:43.  Zapraszamy jutro o godz.  10:00 MPKK Sokołów OSiR... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Dyskretna pozna Pana Jestem gotowa rozpalić twoje zmysły do maksimum i sprawić że po naszym spotkaniu będziesz chciał tylko więcej. Zainteresowany? czekam na twoją wiadomość jednakże nie trać ani mojego ani sw... [czytaj więcej]
PRACA PRZY PRODUKCJI I MONTAŻU MEBLI Zatrudnimy pracownika do prac związanych z obróbką płyt meblowych i obróbką szkła na maszynach specjalistycznych oraz montażem mebli. Mile widziane doświadczenie w pracy przy produkcji lub m... [czytaj więcej]
PRACA PRZY PRODUKCJI I MONTAŻU MEBLI Zatrudnimy pracownika do prac związanych z obróbką płyt meblowych i obróbką szkła na maszynach specjalistycznych oraz montażem mebli. Mile widziane doświadczenie w pracy przy produkcji lub m... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
WYSYŁKA PACZEK KURIERSKICH Wysyłasz przesyłki kurierskie? Wejdź na stronę https://zlapkuriera.pl lub zadzwoń do nas pod numer telefonu: +48 55 629 30 40 Za pośrednictwem naszego serwisu Zlapkuriera.pl tanio i szybko ... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Okazja! Narzuta w Super Cenie - 125zł Narzuta dekoracyjna pikowana dwustronna. Wykonana z wysokiej jakości materiału , tkanina miła w dotyku, wygodna w użytkowaniu nie wymaga prasowania. Oferta nie zawiera poszewek widocznych ... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
projektowanie STRON WWW / KOMPLEKSOWO OD A DO Z Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty, jaką jest projektowanie stron internetowych , kompleksowo od A do Z. W ramach oferty proponujemy - stworzenie strony www - zakup serwera i dome... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Krystian Boczeń:
1 godzin temu
Rządy w Staszicu to konflikt między dyrektorem, a grupką nauczycieli. Wg mnie prawda jest po środku. Za oddaniem kontraktu opowiedziało się 13 radnych, reszta się wstrzymała, nikt nie był przeciwko, dzięki temu w Kutnie jest kardiologia inwazyjna. A co masz na mysli z dziwnymi ruchami w komunikacji i geodezji?
Krystian Boczeń:
1 godzin temu
Radny z PSL by się nie wyłamał w tej sytuacji, nie było na to cienia szans. W takiej sytuacji byłoby Debich 11, Bryłka 2. Radny PSL by się wyłamał tylko wtedy gdyby nie wyszła opozycja, która wszystko zepsuła. Bryłka spadł z nieba tym, że chciał kandydować po tym jak opozycja nie wystawiła kandydata i nie wiem jak to można było tak zepsuć.
Otto Ruhmfeld:
2
 · 
1 godzin temu
Czyli merytoryczne są np rządy w Staszicu, Oddanie kontraktu szpitala, dziwne ruchy w geodezji komunikacji itp ?
Otto Ruhmfeld:
1 godzin temu
Celowo piszę biznesowego bo wydaje mi się że ktoś przy władzy myli służbę lokalnej społeczności z dobrym interesem wynikającym z bycia przy władzy.
Otto Ruhmfeld:
1 godzin temu
Krystian, błąd. Gdyby obaj byli kosekwentni i jeden z nich nie zaglosował na debicha to ten pewnie nie zostałby starostą. Brylka też nie, a to zmuszałoby radnych do poszukania porządnego kandydata. Mieli wiedzę że jeden z psl może się wylamać, ale nawet tej wiedzy nie dali szansy, ten z nich ktory zaglosowal za debichem, świadomie byl za utrzymaniem obecnego ukladu i taka jest prawda, a gadki o starszym panie, sprycie, złej opozycji przy tym fakcie są bez znaczenia. FAKT JEST TAKI ŻE JEDEN ZNICH AKTYWNIE PRZYCZYNIL SIĘ DO TRWANIA TEGO CHOREGO UKŁADU BIZNESOWEGO.
Bożydar Kotontay:
1 godzin temu
eeeee czepialski ale niewygodnyś...
Krystian Boczeń:
1 godzin temu
Przykład tych myślących opozycjonistów? Przynajmniej jeden.
Ewaryst Gaspary:
2
 · 
1 godzin temu
Jeszcze jedno Krystianie - cieszy mnie bardzo, że opozycja istnieje w radzie powiatu, ze nie udało sie po 2,5 roku intensywnej pracy Debicha i koalicjantów zmacerować, urobić do wymaganej przez starostę konsystencji całej rady. Widać, nie na wszystkich czar Debicha działa. Sa rownież w radzie ludzie myslący, którzy maja własne zdanie. Ci ludzie jakos nie chcą uczestniczyć w realizacji koncepcji, ktore uważają za nierealne, a niekiedy wręcz szkodliwe.
Krystian Boczeń:
2 godzin temu
Nikt nie próbuje robić wody sodowej z mózgu nikomu. Mieli dobre intencje, a stali się kozłami ofiarnymi tej sytuacji. I to wszyscy 3 panowie.
Ewaryst Gaspary:
2
 · 
2 godzin temu
Krystian, nie usiluj ludziom robić wody sodowej z mózgu. Ludzie to nie "ciemny lud, który to kupi", jak się wyraził jeden z polityków. Ludzie to widzą, słyszą, czytają i analizują. Ta raptowna zmiana taktyki nie zmieni faktu, że dwaj młodzi radni Serenda i Ziólkowski faktycznie zakpili sobie ze starszego czlowieka. W swojej mądrości, inteligencji, umiejetnościach i kunszcie politycznym nie przewidzieli tylko jednego, że to wszystko obróci sie przeciwko nim samym. Stało się tak, jak napisał kiedyś Sienkiewicz "Złapał kozak tatarzyna, a tatrzyn za łeb trzyma". Skutek jest taki, ze obydwaj mlodzi radni -Serenda i Ziółkowski - poniesli sromotną wizerunkowa porazke.
Krystian Boczeń:
2 godzin temu
Ja nie bronię Debicha, stwierdzam tylko, że to człowiek merytoryczny i nie piszcie że to mój protegowany tylko dlatego, że mam takie zdanie o nim. A sytuacja w szpitalu to przecież nie jest jego wina, dostał bałagan po poprzedniej ekipie rządzącej i niech mi nikt nie próbuje wciskać że jest inaczej. Zarządzanie majątkiem powiatu też złe nie jest, a jak jest to też oprzyjmy się na przykładzie. To co było złe to sprzedaż PKSu, ale to też w poprzedniej kadencji. Pokażcie mi przykład gdzie w polityce nie ma kolesiostwa, chociaż jeden, każdy obstawia się swoimi, tak jest na całym świecie. Brak ambicji? każdy ma ambicje. Honor, no tu można dyskutować o tym, fakt.
Ewaryst Gaspary:
2
 · 
2 godzin temu
Krystian, ja bym był ostrozny z takimi epitetami pochwalnymi wobec Debicha. Tydzien temu byliśmy świadkami bardzo burzliwej debaty medialnej, gdzie forumowicze okreslali to, co dzieje sie w samorządzie powiatowym jako bagno. Debich to podobno myslący człowiek, a wpakował sie w taki układ koalicyjny, który go pogrąża. Czyzby tak bardzo chciał być starostą, że przestały sie liczyć jakiekolwiek standardy ? To jest jego świadomy wybór. Za to wszystko, co dzieje sie w powiecie bedzie ponosił odpowiedzialność. Nie pamiętam, aby aż takie cyrki działy sie za Dąbrowskiej, a nawet Galowej.,
Józef Ciołek:
2 godzin temu
Opamiętajcie się za chwilę się okaże, że nikt wam w Polsce nie dorównuje, Trochę pokory
Dymitr Gietgud:
2
 · 
2 godzin temu
Jeszcze jednej lekcji nie było, a już wiedzą, że są świetni. Niezwykli ludzie
Zachary Filipczyk:
2
 · 
2 godzin temu
Boli mnie wielki balagan w kutnowskim szpitalu i zarzarzanie majatkiem powiatu,kolesiostwo,miernota,a przedeszystkim brak honoru i ambicji u twojego protegowanego. Wojewoda wywalil go ze stanowiska a on zrobil wszystko aby na nim pozostac nie sprawdzajac sie zbraku wlasnie merytoryki i troski o dobro spoleczne.
Krystian Boczeń:
2 godzin temu
A i jeszcze jedno. Nie rozumiem nagonki i pretensji wobec Ziółkowskiego i Serendy. Za Bryłką zagłosował najprawdopodobniej Serenda tylko dlatego, że nie mógł zagłosować za Debichem bo jak powiedział przez Gierule, gdyby Debich powiedział, że Gieruli w zarządzie nie będzie to Serenda by na Debicha zagłosował, a tak przynajmniej wynikało z jego wypowiedzi. Radny Ziółkowski słysząc jak Bryłka krzyczy, że jeśli opozycja nie wystawi kandydata to on chce wystartować. Ponieważ tylko radni mogą zgłaszać kandydatów to sam się Bryłka nie mógł zgłosić. Ziółkowski zrobił mu prezent i go zgłosił, uszanował w ten sposób starszego człowieka i byłego radnego powiatowego, start w wyborach na starostę był więc symbolicznym wyrazem szacunku oraz też świetną reklamą dla samego pana Bryłki. I teraz najważniejsze, z tego co ptaszki ćwierkają to gdyby opozycja nie wyszła by z sali to Bryłka byłby starostą! Ziółkowski zagłosowałby wtedy na Bryłkę oraz jeden z panów chłopskiej partii też by sie wyłamał, jest to pewne bo sam tak mówił. I teraz ta sama opozycja skłóca na forum Bryłkę z młodymi radnymi, a czemu? No bo tak jest im wygodnie! Oni narozrabiali, a teraz ma im to ujść na sucho, a za nich po uszach dostają młodzi. I to nie Bryłka pokazał kindersztube młodym, ani młodzi nie ośmieszyli Bryłki. Wszyscy stali się ofiarami opozycji, która dolewa oliwy do ognia.
Adrian Czande:
2 godzin temu
Ewaryście, nie jestem pewny, czy Debich, Burzyński i Trawczyński sa szczęśliwii, że w jednym szeregu obok nich umieszcza sie takich "wybitnych samorzadowców" i tak "zasłużone osoby" jak Ziołkowski i Serenda.
Krystian Boczeń:
2 godzin temu
A może ty napisz najpierw co tak cię boli ta "sitwa". Co ona złego zrobiła i w czym tak szkodzi? W tym, że pierwszy raz od dawna mamy porządnego starostę i merytorykę w starostwie? Ty podaj przykład tego szkodzenia. Nie jestem jednym z nich choć się kręce w otoczeniu radnych.
Ewaryst Kierło:
2 godzin temu
Zmień płytę Czesławie czy Wiesławie czy jak tam masz panie poszkodowany dziadku. Co wpis to każdy już upadł i zakończył kariere polityczną, Debich, Trawczyński, Burzyński, Ziółkowski, Serenda i w zasadzie wszyscy co są radnymi i pewnie ci co jeszcze nie wiedzą, że nimi będą. Niestety poza wylewaniem żalu nie da to panu żadnych efektów. Proszę zresztą zgłosić sprawę na policje, prokuraturę czy gdzie pan chce.
Zachary Filipczyk:
3 godzin temu
Ewerest powierz tak scerze ille naliczyles tych porzadnych ludzi w tej powiatowej sitwie utrzymujacej sie z nszych podatkow i szkodzacych nam wszystkim.Czy zdolas ich wymienic choc jednego z nich to podaj jego nazwisko.Jesli tego nie zrobisz to znaczy ze jestes jednym z nich.Najciekawsze artykuły
 ·  11
3 dni temu
Inauguracja parkrun w KUTNIE! Darmowe biegi już od najbliższej soboty!
 ·  3
4 dni temu
Recital dyplomowy z jazzowymi przebojami wszechczasów
 ·  41
4 dni temu
Kapitulacja wójta gminy Bedlno. Czas na decyzję starosty w sprawie wiatraków
 ·  11
5 dni temu
Policjant z zarzutem zabójstwa wciąż w areszcie
 ·  73
6 dni temu
Wyłudzenie VAT i pranie brudnych pieniędzy w Kutnie. Już 25 podejrzanych i 9 osób w areszcie
 ·  23
7 dni temu
Niepełnosprawni na szerokich wodach kutnowskiego rynku. Czy znajdzie się miejsce dla spółdzielni socjalnej?
 ·  2
9 dni temu
Pamiętaj mordeczko, głowa do góry. Piknik z Kulturą Street art na Dobrzelińskiej
 ·  271
9 dni temu
Głosowanie komisji i oświadczenie starosty w sprawie dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie
 ·  7
10 dni temu
Sterylizacja zwierząt domowych będzie częściowo dotowana przez miasto
 ·  6
11 dni temu
Noc Muzeów w Krośniewicach za nami
 · 
11 dni temu
Dzień Dziecka w Kutnie. Wielkie show taneczno-muzyczne
 ·  24
12 dni temu
Czytelnicy piszą: A jednak toaleta w parku ma awarię
 ·  59
13 dni temu
Prokurator Sławomir E. na gościnnych występach. Zawieszenie i co dalej?
 ·  91
13 dni temu
Brutalna prawda o konkursach w samorządzie i kłopotliwe pytania o dyrektora
 ·  112
18 dni temu
Rada Miasta Kutna skąpa, a radny Kłopotowski niczego nie pamięta
 ·  16
19 dni temu
Czytelnicy pytają: Czy na Zdrojowej przy cmentarzu staną bloki?
 ·  93
21 dni temu
Prezydent Kutna złożył zawiadomienie do prokuratury. Urzędniczka zwolniona!
 ·  74
25 dni temu
Takie kino...
 ·  4
27 dni temu
Za nami pierwsze koncerty tegorocznej Majówki
 ·  14
28 dni temu
45 lat Kutnowskiego Domu Kultury: zasłużeni, wystawy i folklor kutnowski
 ·  4
28 dni temu
Majówka z Bareją: Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego klubu, prezes...
 ·  79
28 dni temu
Piąty roczek Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Bedlnie. Na sali na ludowo tańczą wszyscy wkoło
 ·  24
29 dni temu
Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów
 ·  4
30 dni temu
Na wątpliwości przed majówką i po, najlepsza jest nadzieja i odwaga na ...
 ·  21
30 dni temu
Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności