eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 23.06.2017     reklama kontakt
 
Kultura musi być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki , ./upload/articles_pakiety/34212/01_obraz.jpg


A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz GRH Kozły Thora, zabawy ruchowe dla dzieci. [więcej]
kultura, 23.06.2017 08:59|czytane: 96 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Sobota z historią. Rota Pana Tomasza na Zamku w Oporowie
Ledwie przebrzmiał huk siedemnastowiecznych armat i muszkietów, a znów w sobotnie popołudnie 24 czerwca unosić się będzie wokół oporowskiego zamku zapach prochu, słychać będzie okrzyki komend, szczęk oręża i gwar wojskowego obozu. Impreza jest niebiletowana, więc jest to dobra propozycja na początek wakacji w Kutnowskiem.

Sobota z historią. Rota Pana Tomasza na Zamku w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/34214/01_obraz.jpg
Sobota z historią. Rota Pana Tomasza na Zamku w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/34214/02_obraz.jpg
Sobota z historią. Rota Pana Tomasza na Zamku w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/34214/03_obraz.jpg


Tym razem przeniesiemy się jednak do drugiej połowy XV wieku, a to za sprawą „Roty Pana Tomasza”, znakomitej grupy rekonstrukcyjnej, która specjalizuje się w odtwarzaniu uzbrojenia, stroju, musztry i technik walki oraz życia codziennego wojska zaciężnego z końca wieku XV. Dla wszystkich miłośników historii będzie to nie lada okazją zobaczyć pieczołowicie odtworzone kopie późnośredniowiecznego uzbrojenia oraz poznać prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie, którzy chętnie opowiedzą o swojej pasji i realiach odtwarzanej epoki. Dołączamy również kilka zdjęć udostępnionych nam przez organizatorów z ich poprzednich wizyt (2015 i 2016) na Zamku w Oporowie.

Program dla publiczności 24 czerwca odbędzie się w parku przed Zamkiem:
14.00 pokaz uzbrojenia i sztuki wojennej piechoty późnego średniowiecza
16.00-17.00 pokaz i omówienie obsługi artylerii. [więcej]
kultura, 22.06.2017 20:59|czytane: 230 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Pod patronatem eKutno: Fireproof Festiwal Ognia
Fireproof Festiwal Ognia to jedyna impreza kuglarska w województwie łódzkim. Jest organizowana od 2010 roku. Główną częścią wydarzenia jest corocznie konkurs fireshow dla grup i solistów, w którym biorą udział artyści z całej Polski.

Pod patronatem eKutno: Fireproof Festiwal Ognia, ./upload/articles_pakiety/34211/01_obraz.jpg


- Ponadto na uczestników co roku czeka mnóstwo atrakcji w postaci koncertów zespołów muzycznych, występów teatrów ulicznych, warsztatów  i pokazów kuglarskich. Można tu zobaczyć tancerzy ognia, monocyklistów, szczudlarzy, klaunów i inne barwne postacie. Festiwal Ognia jest doskonałą rozrywką dla mieszkańców Kutna i okolicy,  także miejscem spotkań dla przedstawicieli środowisk kuglarskich. Fireproof Festiwal Ognia to mnóstwo zabawy i gorących wrażeń dla dużych i małych - mówi Joanna Gała. - Fireproof VIII Festiwal Ognia odbędzie się w dniach 07-08 lipca na Placu Marsz. J. Piłsudskiego. Festiwal jest organizowany wraz z Kutnowskim Domem Kultury i jest finansowany ze środków Prezydenta Miasta Kutna.

PROGRAM
VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL OGNIA FIREPROOF
07.07.2017 PIĄTEK

20:00 – PARADA KUGLARZY
20:30 – SPEKTAKL - TEATR AKT ,,IN BLUE’’
21:30 – POKAZY KONKURSOWE FIRESHOW
23:30 – ZAKOŃCZENIE [więcej]
kultura, 22.06.2017 20:04|czytane: 320 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka
Jarosław Makowski i Tadeusz Kacalak otrzymali Nagrody Prezydenta Kutna w dziedzinie kultury.

Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka, ./upload/articles_pakiety/34210/01_obraz.jpg
Nagrody w dziedzinie kultury dla Makowskiego i Kacalaka, ./upload/articles_pakiety/34210/02_obraz.jpg


Pierwszy, 4000 zł za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze oraz upowszechnianie, promocję i ochronę kultury w minionym roku, a drugi 6000 zł za całokształt osiągnięć.

Jarosław Makowski jest pracownikiem Działu Organizacji Imprez Kutnowskiego Domu Kultury za chwilę będzie Kierownikiem Biura Zieleni Miejskiej w Urzędzie Miasta Kutna, biolog z wykszałcenia, fotograf przyrody z zamiłowania a Tadeusz Kacalak jest rzeźbiarzem. [więcej]
kultura, 22.06.2017 15:51|czytane: 707 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nauczycielka z MDK w Kutnie otrzymała zagraniczne stypendium
Aleksandra Wójkowska, nauczycielka zajęć umuzykalniających w Młodzieżowym Domu Kultury oraz w Przedszkolu “Promyczek” w Kutnie, otrzymała prestiżowe stypendium na udział w seminarium w Akademii Muzycznej w Budapeszcie.

Nauczycielka z MDK w Kutnie otrzymała zagraniczne stypendium, ./upload/articles_pakiety/34189/01_obraz.jpg


Stypendium przyznawane jest tylko dwóm osobom z całego świata przez Foundation for the Kodály Institute i pokrywa koszt udziału w 29. Międzynarodowym Seminarium Kodály w Kecskemét na Węgrzech.

Aleksandra jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego I i II stopnia w Kutnie. Praca z dziećmi to jej największa pasja. Podczas jej zajęć dzieci aktywnie i twórczo doświadczają muzyki. 
[więcej]
kultura, 21.06.2017 15:33|czytane: 342 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Zapowiedzi: Festyn Na ludowo w Mieście Róż
Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej zapraszają w dniach 1-2 lipca na Festyn Na ludowo w Mieście Róż.

Zapowiedzi: Festyn Na ludowo w Mieście Róż, ./upload/articles_pakiety/34188/01_obraz.jpg


Pierwszego dnia imprezy, w ramach XXXII Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych, wystąpią zespoły z Puerto Rico i Serbii oraz Zespoły Pieśni i Tańca z Łodzi i Kutna. 2 lipca w programie imprezy znajdą się, m.in. występy folklorystycznych zespołów tanecznych, śpiewaczych i kapel, kiermasz sztuki i rękodzieła artystycznego. Gwiazdą wieczoru będzie Kapela Drewutnia, która gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. W ich repertuarze znajdują się zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. [więcej]
kultura, 21.06.2017 12:41|czytane: 341 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wakacje w kutnowskim muzeum
Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza dzieci do spędzenia „Wakacji w Muzeum". W dniach 10-13 lipca zorganizowane zostaną warsztaty, m.in. czerpania papieru i druku na tkaninie, zaś 14 lipca odbędzie się wycieczka do Biskupina (Muzeum Archeologiczne w Biskupinie) i Gniezna (Muzeum Początków Państwa Polskiego, katedra gnieźnieńska, fabryka bombek).

Wakacje w kutnowskim muzeum, ./upload/articles_pakiety/34179/01_obraz.jpg


Zajęcia płatne – warsztaty – 2,50 zł za każdy dzień, wycieczka - 10 zł. Zapisy będą przyjmowane w Muzeum Regionalnym w Kutnie do 30 czerwca.

Program „Wakacji w Muzeum”:
10 lipca, godz. 10:00-12:00 - Warsztaty: czerpanie papieru
11 lipca, godz. 10:00-11:00 - Warsztaty: druk na tkaninie
11 lipca, godz. 11:00-12:00 - Warsztaty: lepienia z gliny [więcej]
kultura, 21.06.2017 00:15|czytane: 203 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zobacz Króla Artura w Kinie KDK. Konkurs filmowy
Król Artur. Legenda miecza w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury od 30 czerwca o godz. 20.00. Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia. Można je wygrać do wtorku 27 czerwca do godz. 15.00.

Aby wziąć udział w konkursie kliknij tutaj


[więcej]
kultura, 23.06.2017 08:56|czytane: 94 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Super mural w Żychlinie. Piknik DoMOStwa
W niedzielę, w godzinach popołudniowych ulica Narutowicza 59 w Żychlinie zmieniła się w kolorowe i rodzinne centrum kultury. Piknik na zwieńczenie pierwszego wielkoformatowego muralu zorganizowali wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie.

Super mural w Żychlinie. Piknik DoMOStwa, ./upload/articles_pakiety/34153/14_obraz.jpg
Super mural w Żychlinie. Piknik DoMOStwa, ./upload/articles_pakiety/34153/03_obraz.jpg
Super mural w Żychlinie. Piknik DoMOStwa, ./upload/articles_pakiety/34153/04_obraz.jpg


Na tę okoliczność młodzież z DoMOStwa przygotowała wystawę mini-murali, fotobudkę oraz poczęstunek prosto z grilla. Happening był związany z zakończeniem jednego z zadań projektowych Stowarzyszenia Intersum realizującego projekt „Historia na Dobrzelińskiej w Street Art” w ramach programu Równać Szanse 2016 PAFW i PFDiM.

Na „podwórku” przed muralem stworzonym przez łódzkiego artystę Sławomira Krysiaka z Fundacji Urban Forms we współpracy z młodzieżą zgromadzili się okoliczni mieszkańcy, zaproszeni goście, przedstawiciele władz oraz zaciekawieni przechodnie. Wszyscy od najmłodszych po najstarszych byli zachwyceni dziełem, robili pamiątkowe zdjęcia, rozmawiali z młodzieżą oraz planowali gdzie powstanie kolejne malowidło. Dyrektor MOS Ewa Rutkowska wraz z koordynatorką projektu Kamilą Chomik-Wasiak opowiedziały o historii muralu oraz wielomiesięcznej pracy młodzieży. Burmistrz Żychlina Grzegorz Ambroziak podziękował za inicjatywę oraz pogratulował artystom i wychowankom pomysłu i talentu. Sławomir Krysiak, artysta street art wraz z Justyną Bienias – odpowiedzialną za warsztaty graffiti opowiedzieli zgromadzonym o swojej misji zmieniania świata na kolorowy i inspirujący. Pozytywny odzew mieszkańców miasta utwierdził wszystkich w przekonaniu o słuszności i potrzebie takich inicjatyw. Prace nad muralem rozpoczęły się w środę 14 czerwca i będą trwały nieprzerwanie do wtorku. [więcej]
kultura, 19.06.2017 00:09|czytane: 1671 razy|12 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wczoraj fado, a przed nami Kapela Hanki Wójciak
Wczoraj przed kutnowską publicznością w Centrum Teatru Muzyki i Tańca wystąpiła Kinga Rataj laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu twórczości Marka Grechuty „Korowód”  i dwukrotna zwyciężczyni w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie „Śpiewać każdy może”.

Polska piosenkarka znakomicie opanowała jezyk portugalski, spokojnie można ją wziąć za rodowitą Portugalkę. Emocje, doskonałe interpretacje i znakomita muzyka w wykonaniu czteroosobowego zespołu sprawiły, że wieczór z Fado będzie dla mieszkańców Kutna niezapomniany.Już dziś zapraszamy na piątkowy koncert  w ramach Festiwalu Świat Muzyki Muzyka Świata (23 czerwca godz. 18.00.) Wystąpi Kapela Hanki Wójciak, zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. Bilet tylko 7 zł.

W 2010 roku Hanka wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory "Modlitwa" oraz "Artyści" i tak się zaczęła jej kariera.  W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.
[więcej]
kultura, 18.06.2017 15:24|czytane: 232 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Zabawy na Zamku w Oporowie
Na Zamku w Oporowie dziś do godz. 18.00 trwa impreza Oporów A.D. 2017 w 360. rocznicę obrony Oporowa w ramach 150-lecia powstania Powiatu Kutnowskiego. 

Zabawy na Zamku w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/34147/02_obraz.jpg
Zabawy na Zamku w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/34147/12_obraz.jpg
Zabawy na Zamku w Oporowie, ./upload/articles_pakiety/34147/34_obraz.jpg


W strefie widowiskowej można zobaczyć było zawody łucznicze, pokaz obozowiska, musztry i zwyczaje staropolskie. Wszystko z odpowiednią oprawą muzyczną i lektorem.

W strefie rzemieślniczej można było wziąć udział w pokazach kowalstwa, wikliniarstwa, tkania, garncarstwa, był też hutnik szkła. Nie zabrakło cateringu historycznego.
[więcej]
redaktor, 17.06.2017 10:30|czytane: 1570 razy|8 komentarzy|komentuj|czytaj cały
VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory
Kutnowski Dom Kultury zaprasza do udziału w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory, który od kilku lat nierozerwalnie towarzyszy „Stacji Kutno” Festiwalowi Jeremiego Przybory.

VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory, ./upload/articles_pakiety/34135/01_obraz.jpg


Słuchajcie piosenek Mistrza, inspirujcie się ich dowcipem, liryką i nostalgią. Czerpcie z nich natchnienie i przelewajcie na papier! Regulamin oraz karta zgłoszeń do pobrania poniżej.
[więcej]
kultura, 15.06.2017 15:06|czytane: 134 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Kinga Rataj i zjawiskowe fado w CTMiT
W najbliższą sobotę o godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Teatru, Muzyki i Tańca na kolejny z koncertów odbywających się w ramach IV Festiwalu Świat Muzyki, Muzyka Świata.

Kinga Rataj i zjawiskowe fado w CTMiT, ./upload/articles_pakiety/34091/01_obraz.jpg


Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat. Laureatka Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Festiwalu twórczości Marka Grechuty „Korowód” a także dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie „Śpiewać każdy może”. Przełomem stał się rok 2006, w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco.
Jej głos oraz pełne emocji interpretacje sprawiają, że koncert ten jest osobliwością na polskiej scenie muzycznej. W koncercie towarzyszą znakomici muzycy, dzięki czemu każdy występ to muzyczna uczta.
[więcej]
kultura, 12.06.2017 09:52|czytane: 243 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wygrali zaproszenia na koncert Ireny Santor
Muzyczny Teatr Śmiechu zaprasza w październiku na recital Ireny Santor w Kutnie. Zaproszenia wygrali Kazimierz Szczepankiewicz i Małgorzata Przygodzka. 

Wygrali zaproszenia na koncert Ireny Santor, ./upload/articles_pakiety/34121/01_obraz.jpg
Wygrali zaproszenia na koncert Ireny Santor, ./upload/articles_pakiety/34121/02_obraz.jpg
Wygrali zaproszenia na koncert Ireny Santor, ./upload/articles_pakiety/34121/03_obraz.jpg


05.10.2017 r. (czwartek) godz. 18.00 Kutnowski Dom Kultury Wyjątkowy koncert – spotkanie z najpopularniejszą polską piosenkarką naszych czasów. W programie usłyszymy znane i lubiane przeboje Artystki, piosenki z okrytej platyną płyty „Kręci mnie ten świat” oraz najnowszej płyty "Punkt widzenia" wydanej w zeszłym roku przez Polskie Radio, która entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, zdobyła także serce i uznanie publiczności.

Irena Santor wystąpi z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie: Mariusz Dubrawski - fortepian, Wojciech Ruciński - kontrabas, Grzegorz Poliszak - perkusja.
[więcej]
wandea, 20.06.2017 20:10|czytane: 1505 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
III Wielka Wymiana Książek
Zachęcamy do wymiany książek podczas Święta Wolnej Książki. Przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie do godz. 18.00 można dostać ciekawe lektury. Przynieś książkę ze swoich zbiorów i wymień na inną, którą chcesz przeczytać. 

 III Wielka Wymiana Książek , ./upload/articles_pakiety/34112/02_obraz.jpg
 III Wielka Wymiana Książek , ./upload/articles_pakiety/34112/03_obraz.jpg
 III Wielka Wymiana Książek , ./upload/articles_pakiety/34112/04_obraz.jpg


W programie Święta Wolnej Książki głośne czytanie, mini koncert w Cukrovni i otwarcie Ogródkowego Poczytnika w Kutnowiance.
[więcej]
kultura, 13.06.2017 11:44|czytane: 790 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Stowarzyszenie Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie
Kutnowski Chór „Speranza” wziął udział w  VI Warsztatach Chóralnych - Rzgów 2017 i Koncercie Chórów „4 na 4”. 11  czerwca odbyły się w Hali Sportowej w Rzgowie VI Warsztaty Chóralne, w których na zaproszenie Rzgowskiego Chóru „Camerata” uczestniczył po raz kolejny chór z Kutna.

Stowarzyszenie Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie, ./upload/articles_pakiety/34104/05_obraz.jpg
Stowarzyszenie Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie, ./upload/articles_pakiety/34104/09_obraz.jpg
Stowarzyszenie Chór Speranza na warsztatach chóralnych w Rzgowie, ./upload/articles_pakiety/34104/11_obraz.jpg


Na spotkanie warsztatowe połączone z Koncertem Galowym przybyły cztery grupy - chóry mieszane naszego regionu: Chór „Radość Życia” z Piotrkowa Trybunalskiego z dyrygentem mgr Tadeuszem Jackiem Małżem, chór „Speranza” z Kutna z dyrygentem mgr Cezarym Górczyńskim, Towarzystwo Śpiewacze im. St. Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego z dyrygentami: mgr Aleksandrą Łabęcką i mgr Piotrem Ranfeldem i Rzgowski Chór „Camerata” z dyrygentką  mgr Izabelą Kijanka.

Pod czujnym okiem dyrygentów od godzin porannych śpiewacy ćwiczyli, dykcję,  emisję głosu, techniki wokalne oraz dopracowując technikę wykonawczą dwóch utworów na finałowy Koncert Chórów „4 na 4”, który odbył się w Hali Sportowej. Koncert był wyjątkowy, gdyż zgromadził prawie stu chórzystów, niemałą liczbę zaproszonych gości i mieszkańców Rzgowa i okolic. [więcej]
kultura, 13.06.2017 00:20|czytane: 818 razy|3 komentarze|komentuj|czytaj cały
Jutro Święto Wolnej Książki
Jutro Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie w ramach Święta Wolnej Książki zaprasza w godz.10.00- 18.00 na III Wielką Wymianę Książek przed budynkiem biblioteki (ul.Wojska Polskiego 5).

Jutro Święto Wolnej Książki, ./upload/articles_pakiety/34100/01_obraz.jpg


Przeczytane i już nieużywane książki wymieniamy w systemie 1 na 1. Już teraz dostępnych jest kilkadziesiąt albumów, słowników oraz setki  pozycji popularnonaukowych i powieści. Tego dnia można również  (jak i przez cały rok) oddać do Biblioteki zbędne książki dzieląc się nimi np. z pacjentami w szpitalu.

W programie Święta Wolnej Książki również głośne czytanie,  mini koncert i otwarcie Ogródkowego Poczytnika.
[więcej]
kultura, 12.06.2017 20:56|czytane: 211 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Trwa Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im. Adama Radzymińskiego
Dziś w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Bedlnie trwa Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im. Adama Radzymińskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Kutnowskiego i Wójta Gminy Bedlno.

Trwa Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im. Adama Radzymińskiego, ./upload/articles_pakiety/34088/11_obraz.jpg
Trwa Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im. Adama Radzymińskiego, ./upload/articles_pakiety/34088/29_obraz.jpg
Trwa Ogólnopolski Przegląd Kapel Ludowych im. Adama Radzymińskiego, ./upload/articles_pakiety/34088/33_obraz.jpg


Adam Radzymiński (1907-1963), harmonista z Dobrzelina, który tworzył kapelę ze skrzypkiem Władysławem Biedrzyckim z Głowna. Część repertuaru dzisiejszych Dobrzeliniaków została przejęta właśnie od Adama Radzymińskiego.

Gośćmi wójta Gminy Bedlno Krzysztofa Kołacha są dziś m.in. poseł Solidarnej Polski Tadeusz Woźniak i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Paweł Bejda oraz wicestarosta z PSL Zdzisław Trawczyński oraz społeczność powiatu kutnowskiego.

Koło mego ogródeczka
Koło mego ogródeczka/bis
Zakwitała jabłoneczka/bis

Bielusieńko zakwitała/bis
Czerwone jabłuszka miała/bis
[więcej]
kultura, 11.06.2017 15:48|czytane: 1570 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
Gościem wczorajszego spotkania w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie był prof. Jerzy Bralczyk. Zaczęło się od ustalenia, że profesor ma dwie daty i miejsca urodzenia (23 maja i 5 czerwca 1947), ojca Brunona, ale Tadeusza i w rzeczy samej w jego dowodzie osobistym stoją same nieprawdy. 
- Jestem spod znaku Bliźniąt więc ta podwójność zaczęła mnie nawet bawić - powiedział pan profesor. 

Oto fragmenty wyjątkowego, pouczającego popołudnia w bibliotece.

Prowadząca spotkanie Magdalena Konczarek, dyrektor biblioteka idąc tropem informacji z Wikipedii, o których Bralczyk mówił, że nie są dość aktualne, weryfikowała, że tak powiem na żywo, biogram profesora.

Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/34085/03_obraz.jpg
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/34085/04_obraz.jpg
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/34085/19_obraz.jpg


Więcej zdjęć

- Językoznawca - powiedziała.
- Językoznawca powinien znać wiele języków, a ja nie jestem poliglotą, jestem w zasadzie polonistą. Znam język polski jako tako, a inne języki dużo gorzej. 
- Profesor nauk humanistycznych.
- Rzeczywiście mam taki tytuł.
- Wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa...
- Nieprawda, teraz pracuję na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, w katedrze Antropologii Mediów.
- Specjalista w dziedzinie języka polityki, mediów, reklamy.
- Rzeczywiście tymi odmianami języka się kiedyś zajmowałem.

- Co spowodowało, że zajął się pan mówieniem?
- Wszyscy zajęli się w pewnym momencie mówieniem, Państwo też i nie pamiętają Państwo kiedy się zajęliście mówieniem. Gdzieś tak około pierwszego roku życia zajmujemy się mówieniem, i nie wiemy zupełnie skąd się nam to bierze - odparł Jerzy Bralczyk. [więcej]
wandea, 10.06.2017 09:43|czytane: 1628 razy|10 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Warto zobaczyć wystawę Kolory w linorycie
Wczoraj w Galerii Okno na Sztukę w Kutnowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Magdaleny Hanysz - Stefańskiej pn. Kolory w linorycie

Warto zobaczyć wystawę Kolory w linorycie, ./upload/articles_pakiety/34075/06_obraz.jpg
Warto zobaczyć wystawę Kolory w linorycie, ./upload/articles_pakiety/34075/02_obraz.jpg
Warto zobaczyć wystawę Kolory w linorycie, ./upload/articles_pakiety/34075/03_obraz.jpg


Magdalena  Hanysz - Stefańska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1994 roku, w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego, który również był promotorem pracy dyplomowej, aneks do dyplomu z grafiki warsztatowej w pracowni  profesora Czesława Tumielewicza.

Obecnie pracuje na macierzystej uczelni, pełniąc funkcję kierownika Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej równocześnie jest również  kierownikiem Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku.

[więcej]
kultura, 09.06.2017 08:37|czytane: 329 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Od piątku Krąg w Kinie KDK. Wygrali zaproszenia
Od piątku 16 czerwca w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury można zobaczyć „Krąg”, thriller na podstawie światowego bestsellera Dave’a Eggersa, określanego przez „The New York Times” mianem książki proroczej. W ekranizacji powieści uderzającej w globalne potęgi internetowe pokroju Google’a i Apple’a, występują – dwukrotny zdobywca Oscara – Tom Hanks oraz młode gwiazdy „Harry’ego Pottera” i „Gwiezdnych Wojen” – Emma Watson i John Boyega.

Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia do Kina KDK. Wygrali je: Magdalena Jakiel i Andrzej Zachwieja. Odbiór zaproszenia w kasie KDK przed wybranym seansem. 

[więcej]
wandea, 14.06.2017 08:05|czytane: 771 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Dziś wernisaż wystawy Kolory w linorycie
8 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Okno na Sztukę w Kutnowskim Domu Kultury na uroczyste otwarcie wystawy Magdaleny Hanysz - Stefańskiej pn. Kolory w linorycie.

Dziś wernisaż wystawy Kolory w linorycie, ./upload/articles_pakiety/34025/01_obraz.jpg


Artystka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1994 roku, w pracowni profesora Macieja Świeszewskiego, który również był promotorem pracy dyplomowej, aneks do dyplomu z grafiki warsztatowej w pracowni  profesora Czesława Tumielewicza.
[więcej]
kultura, 08.06.2017 10:41|czytane: 381 razy|1 komentarz|komentuj|czytaj cały
Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach
W najbliższą niedzielę szesnaste już Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach. Jak zawsze wręczone zostaną Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. 

Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/34068/01_obraz.jpg


Można będzie wysłuchać wykładu dr Moniki Bryl o tym czy kolekcjoner to twórca kultury. O godz. 12.00 nastąpi otwarcie wystawy o umundurowaniu żołnierzy w I i II wojnie światowej. 

Jak co roku Świętu towarzyszą Targi "Na skrzyżowaniu". Zapraszamy wielbicieli historii do Krośniewic. [więcej]
kultura, 08.06.2017 11:10|czytane: 382 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
IX Jarmark Tumski za nami - podsumowanie
W niedzielę zakończył się IX Jarmark Tumski .pod patronatem eKutno.pl Trzydniowa impreza przyciągnęła na ulice płockiej starówki tysiące zwiedzających z całego kraju. Kramy i stoiska rozciągały się od Nowego Rynku, aż po Stary. Oficjalne otwarcie Jarmarku Tumskiego odbyło się w piątek (2 czerwca) przed gmachem Muzeum Mazowieckiego. Tradycyjnie Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekazał klucze do bram miasta Ambasadorowi Jarmarku Tumskiego Bohdanowi Kowalczykowi. Częścią inauguracji był także koncert polskich kataryniarzy, dzięki któremu jarmarkowy nastrój szybko opanował całe Stare Miasto.

IX Jarmark Tumski za nami - podsumowanie, ./upload/articles_pakiety/34058/14_obraz.jpg
IX Jarmark Tumski za nami - podsumowanie, ./upload/articles_pakiety/34058/23_obraz.jpg
IX Jarmark Tumski za nami - podsumowanie, ./upload/articles_pakiety/34058/35_obraz.jpg


Do Biura Jarmarkowego wpłynęło ponad pięćset kart zgłoszeniowych od wystawców z całej Polski.
W ciągu trzech dni blisko 30 tysięcy osób odwiedziło pięć stref: kolekcjonerską, handlową, militaria, sztuki oraz dziecięcą. W ramach strefy kolekcjonerskiej wystawiło się siedemdziesięciu czterech kolekcjonerów posiadających legitymację członkowską stowarzyszenia kolekcjonerskiego. W strefie handlowej można było skosztować regionalnych wyrobów spożywczych, a w strefie sztuki - obejrzeć i kupić prace lokalnych artystów, a także zobaczyć wystawę fotograficzną autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. Na placu Narutowicza aktywnie działała strefa militaria, gdzie specjalne pokazy organizowały stowarzyszenia historyczne. Była prezentacja sprzętu militarnego, w tym broni i pojazdów z czasów I i II Wojny Światowej oraz zabytkowych motocykli. Można było spróbować strzelania z replik karabinów maszynowych.

Strefa dziecięca, jak co roku, oferowała szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Ich kumulacja nastąpiła w Dzień Dziecka (4 czerwca). W ofercie znalazły się m.in. dmuchane zjeżdżalnie, eurobungee, liczne warsztaty, pokazy robotyki z LEGO, animacje czy interaktywny spektakl pt. „Morskie Opowieści” przygotowany przez Teatr Katarynka. Sponsorem Dnia Dziecka była firma Suez, Agencja Rewitalizacji Starówki oraz PSS Zgoda.
[więcej]
kultura, 07.06.2017 16:47|czytane: 291 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Nowy rekord w masowym czytaniu w jednym momencie, czyli o książkach, które zbliżyły uczniów
Nauczyciele pracujący w bibliotekach szkolnych powiatu kutnowskiego licznie włączyli się w organizację bicia rekordu jednoczesnego czytania. Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” została wymyślona przez redakcję „Biblioteki w szkole” w ubiegłym roku. Jej głównym celem jest popularyzowanie książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników.

Nowy rekord w masowym czytaniu w jednym momencie, czyli o książkach, które zbliżyły uczniów, ./upload/articles_pakiety/34043/01_obraz.jpg
Nowy rekord w masowym czytaniu w jednym momencie, czyli o książkach, które zbliżyły uczniów, ./upload/articles_pakiety/34043/02_obraz.jpg
Nowy rekord w masowym czytaniu w jednym momencie, czyli o książkach, które zbliżyły uczniów, ./upload/articles_pakiety/34043/03_obraz.jpg


Działania nauczycieli bibliotekarzy koordynowała Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie, dzięki czemu udało się pobić powiatowy rekord. W całym kraju akcję zaplanowano na 1 czerwca i wtedy przeprowadzono większość szkolnych akcji w naszym powiecie. Padł nowy rekord – w 14 szkołach powiatu kutnowskiego jednocześnie czytało 2269 uczniów (w ubiegłym roku czytały 2004 osoby).

Jedną z form bicia rekordu jest wspólne czytanie w jednym miejscu, stąd Biblioteka Pedagogiczna w Kutnie wraz z Nauczycielami Bibliotekarzami Powiatu Kutnowskiego zaproponowała czytelnikom bibliotek szkolnych ułożenie liter z czytających, które, zebrane w całość, [więcej]
kultura, 06.06.2017 14:39|czytane: 272 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Jak nie czytam, jak czytam. Akcja czytelnicza w Krośniewicach
Wczoraj, 5 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Krośniewicach wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczestnicy próbowali pobić krajowy rekord czytania książek w jednym momencie. Ponadto ilość uczniów była zliczana do ustanawiania rekordu w powiecie kutnowskim.

Jak nie czytam, jak czytam. Akcja czytelnicza w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/34040/02_obraz.jpg
Jak nie czytam, jak czytam. Akcja czytelnicza w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/34040/05_obraz.jpg
Jak nie czytam, jak czytam. Akcja czytelnicza w Krośniewicach, ./upload/articles_pakiety/34040/04_obraz.jpg


Społeczność szkolna ZS Nr 1 w Krośniewicach zebrała się na terenie rekreacyjnym przy szkole, aby  wspólnie czytać książki przyczyniając się tym samym do rekordu czytania w jednym momencie. Celem tej ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród młodzieży, pokazanie, że „czytanie jest modne”, że „można i należy się tym chwalić”. Zdjęcia zostały wykonane z drona przez grupę uczniów uczęszczających do klasy programistyczno-informatycznej Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach pod kierunkiem nauczyciela informatyki Grzegorza Kubickiego. Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, zarejestrowano akcję czytelniczą. Uczestniczyły w niej  klasy I-III gimnazjum oraz I-II LO w Krośniewicach, nauczyciele, pracownicy szkoły, w sumie 168 osób. [więcej]
kultura, 06.06.2017 12:04|czytane: 507 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Harry Potter najukochańszą książką wybraną przez uczniów
W Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie podsumowano trwający wiosną w kutnowskich bibliotekach szkolnych plebiscyt „Kocham Cię, książko!”. W akcji wzięło udział 17 szkół. Zagłosowały 3222 osoby (2636 uczniów) i 586 dorosłych (nauczyciele i czytelnicy biblioteki pedagogicznej).

Harry Potter najukochańszą książką wybraną przez uczniów, ./upload/articles_pakiety/34026/01_obraz.jpg


Z wyników opracowanych w szkołach przygotowano zestawienie najbardziej popularnych, lubianych i czytanych książek. Prezentujemy je w trwającym właśnie w dniach 3 – 10 czerwca XVI Ogólnopolskim Tygodniu Głośnego Czytania Dzieciom. To okazja do częstszych spotkań z książką. Warto sięgać po te lubiane przez dzieci i młodzież.

10 najlepszych książek wskazanych przez uczniów:
1. Harry Potter (cykl 7 powieści)  / J.K. Rowling
2. Dziennik cwaniaczka (seria) / J. Kinney 
3. Opowieści z Narnii (cykl 7 powieści)   / C.S. Lewis 
4. Zaopiekuj się mną (seria)  / Holly Webb 
5. O psie, który jeździł koleją / Roman Pisarski [więcej]
kultura, 05.06.2017 16:49|czytane: 267 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
W piątek, 2 czerwca w Ośrodku Kultury OSPa miała miejsce krośniewicka premiera bajki „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”. Przedstawienie odbyło się w ramach obchodów Dnia Dziecka, ku uciesze najmłodszych widzów.

„Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” to ponadczasowa opowieść o pięknej i dobrej królewnie Śnieżce (w tę rolę wcieliła się Anna Chmielecka) i zepsutej na wskroś Złej Królowej (Justyna Szadkowska). Głosu Lustru, oznajmującemu okrutną prawdę Złej Królowej, użyczyła burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman.

Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach , ./upload/articles_pakiety/34020/05_obraz.jpg
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach , ./upload/articles_pakiety/34020/06_obraz.jpg
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach , ./upload/articles_pakiety/34020/35_obraz.jpg


Ważną rolę odegrały też krasnoludki, u których zamieszkała Śnieżka. A byli to: Mędrek (Zbigniew Firadza), Gburek (Paweł Górnik), Śpioszek (Janusz Grzelak), Nieśmiałek (Rober Krzeszewski), Apsik (Grzegorz Janakowski), Gapcio (Jakub Błaszczyk) i Płaczek (Szymon Lubasiński). Śnieżka mogła liczyć na pomoc Szarego Wróbelka (Aleksandra Kołodziejska) oraz Ptaków Leśnych (w tej roli Angelika Cieślińska, Marlena Filipiak. Weronika Bednarek i Angelika Filipiak). Przedstawienie nie mogło się obyć bez dzielnego Księcia (Gracjan Wiśniewski), dobrodusznego Myśliwego (Adam Cichacz), Króla – ojca Śnieżki (Wojciech Wolniewski) oraz dworzan, uczestników balu (Justyna Klepczarek i Patryk Dębiński). Oprawą muzyczną zajęła się Aleksandra Kołodziejska – instruktor GCKSiR w Krośniewicach, stroną dźwiękową przedsięwzięcia Kacper Pietrzak, a suflerką i organizacją pracy na planie Zuzanna Przygodzka.

Choć baśń każdy zapewne zna, ta wystawiana w Krośniewicach miała w sobie coś wyjątkowego. Część występujących aktorów to osoby publiczne, pełniące funkcje samorządowe: burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, radni Anna Chmielecka, Wojciech Wolniewski, Paweł Górnik i Gracjan Wiśniewski. Jakub Błaszczyk to przedstawiciel OSP w Krośniewicach, a Janusz Grzelak jest członkiem zarządu miejscowego klubu sportowego. Pozostali aktorzy to osoby związane z GCKSiR poprzez udział w grupach teatralnych lub wokalnych działających w instytucji. Wszyscy lokalni artyści, którzy wystąpili w przedstawieniu, zagrali swoje role w pełni profesjonalnie. Dzieci bardzo spontanicznie reagowały na perypetie królewny Śnieżki i niecne zamiary Złej Królowej.
[więcej]
kultura, 05.06.2017 11:36|czytane: 1465 razy|4 komentarze|komentuj|czytaj cały
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
Oto Hunter i Iron Maidnem Tribute Band wczoraj na "Kutnowiance". 

Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2, ./upload/articles_pakiety/34016/01_obraz.jpg
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2, ./upload/articles_pakiety/34016/22_obraz.jpg
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2, ./upload/articles_pakiety/34016/36_obraz.jpg


Dziękujemy za koncerty Stowarzyszeniu Kutnowska Kuźnia Kultury i partnerom. Liczymy na więcej! :) [więcej]
kultura, 04.06.2017 18:17|czytane: 1847 razy|5 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu Cezarego Kucharczyka z wczorajszego Qtnoizz Fest. Energia, radość i wielka muza!

Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1, ./upload/articles_pakiety/34014/02_obraz.jpg
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1, ./upload/articles_pakiety/34014/22_obraz.jpg
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1, ./upload/articles_pakiety/34014/45_obraz.jpg


Nocny Kochanek, SIQ, Acid Drinkers dali czadu!
[więcej]
redaktor, 04.06.2017 13:09|czytane: 3425 razy|9 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Odjazdowy Bibliotekarz już jutro
Odjazdowy Bibliotekarz już w sobotę. W tym roku kutnowskie biblioteki zapraszają do Bedlna, gdzie na uczestników czekają liczne atrakcje. 10 czerwca start przy Bibliotece Pedagogicznej ul. Królowej Jadwigi, rejestracja 12.30. Trasa Kutno Bedlno Kutno 35 km. 

Odjazdowy Bibliotekarz już jutro, ./upload/articles_pakiety/34015/01_obraz.jpg
Odjazdowy Bibliotekarz już jutro, ./upload/articles_pakiety/34015/02_obraz.jpg


Będzie m. in. występ zespołów śpiewaczych działających przy GOK w Bedlnie, poznanie elementów folkloru łowickiego, zabawy na ludowo, konkursy sportowe i quiz czytelniczy. Rajd startuje sprzed Biblioteki Pedagogicznej w Kutnie (wjazd od ulicy Królowej Jadwigi) o godz. 13.00. Przed startem rejestracja uczestników od godz. 12.30.. Powrót godz. 18.00. Szczegóły na stronach internetowych bibliotek.

Uczestnicy do lat 15-tu mogą brać udział w rajdzie wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna i za jego pisemną zgodą. Dla uczestników powyżej 15-go roku wystarczy pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Więcej na stronie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. [więcej]
wandea, 09.06.2017 07:48|czytane: 628 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
Wczoraj na płockiej plaży nad Wisłą zaryczały Stałowe Tumy 2017 a wśród nich prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT, jak mówi właściciel jeden z dwóch zachowanych, tyle że jego pływa. Drugi okaz jest w Szczecinie. 

Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT, ./upload/articles_pakiety/34012/01_obraz.jpg
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT, ./upload/articles_pakiety/34012/17_obraz.jpg
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT, ./upload/articles_pakiety/34012/33_obraz.jpg


Jamark Tumski pod patronatem eKutno.pl to nie tylko koncerty, kramy ze starociami, rękodziełem, różnościami, ale też Zlot Pojazdów Militarnych a na nim pokazy statyczne i dynamiczne wozów wojskowych, desantowych, motockli militarnych, parada oraz dioramy historyczne. 

Nam wpadł w oko trójosiowy, sześciokołowy, nieopancerzony pojazd transportowy z możliwością pływania na bazie poplarnego Malucha. W drugiej połowie lat 70. wyprodukowano 15 sztuk lekkiego, pływającego pojazdu do ewakuacji rannych, transportu amunicji i do łatwych zadań na polu bitwy. W amfibii wkorzystano jednie podzespoły Fiata 126p. Powstała ona w Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku i jest efektem jedynie polskiej wizji konstruktorskiej. Prawdziwe cacko!

Dziś trzeci, ostatni dzień Jarmarku, zapraszamy. [więcej]
wandea, 04.06.2017 10:33|czytane: 1641 razy|2 komentarze|komentuj|czytaj cały
Można usłyszeć taniec. Irlandzkie rytmy w Kutnie
Kolejny koncert Festiwalu Świat Muzyki Muzyka Świata w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca przyniósł niesamowite wrażenia w sobotnie popołudnie. Choreograf i autor projektu Usłyszeć taniec Mateusz Wójcik wraz z Macalla Trio: Tomaszem Bielą (gitara) Eweliną Grygier (flet irlandzki) i Małgorzatą Mycek (wokal, instrumenty perkusyjne) dali popis wirtuozerii, wrażliwości i emocji.

Można usłyszeć taniec. Irlandzkie rytmy w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/34011/01_obraz.jpg
Można usłyszeć taniec. Irlandzkie rytmy w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/34011/02_obraz.jpg
Można usłyszeć taniec. Irlandzkie rytmy w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/34011/16_obraz.jpg


Galeria Piotra

Takich braw nie słyszeliśmy dawno w Centrum, oczywiście był bis przy którym trudno było usiedzieć, gdyż muzyka płynęła już nie tylko w uszach, ale i krwi publiczności :)

- Wspaniały klimat, ogromne wrażenia, nie żałuję, że kupiłam bilet - mówi mieszkanka Kutna. - Jeśli raz jeszcze przyjadą do Kutna, wezmę swoich znajomych na koncert, bo warto.

O twórcach:
MATEUSZ WÓJCIK – absolwent prestiżowej irlandzkiej uczelni Irish World Academy of Music and Dance oraz Wydziału Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca, choreograf i manager projektu Usłyszeć Taniec. Laureat programu Riverdance Masterclass dla potencjalnych przyszłych tancerzy największego widowiska na świecie: Riverdance. [więcej]
kultura, 04.06.2017 10:07|czytane: 931 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Dziś wernisaż wystawy fotograficznej Portret ze świata
Dziś o godz. 17.00 w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Edwarda Grzegorza Funke pt. Portret ze świata. Wstęp wolny.

Dziś wernisaż wystawy fotograficznej Portret ze świata, ./upload/articles_pakiety/34007/01_obraz.jpg


Prace są plonem z podróży po sześciu kontynentach. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 60 fotografii. Będą to portrety indywidualne i zbiorowe, które obrazują różnorodność mieszkańców Ziemi. Funke szuka twarzy i pokazuje te, w których znajduje najciekawsze i najbardziej charakterystyczne cechy, budzące w widzu zainteresowanie odmiennością kulturową i etniczną. Jest to podróż, w której fotograf chciałby zajrzeć do wnętrza duszy osoby fotografowanej.

Najtrafniej i najpiękniej opisała tę wystawę Marzena Funke: „Portrety ludzi odnaleźć można nie tylko w tekstach piosenek, ale również w poezji, malarstwie i fotografii. Ludzkie twarze są dobrym tematem dla wielu artystów, którzy szukają ciekawych pomysłów do swoich prac. To, że istnieje tak wiele narodowości, że człowiek różni się od drugiego człowieka, jest inny, sprawia że ludzka twarz wzbudza coraz większe zainteresowanie. Dla artysty każda ludzka twarz jest ciekawa. Nieważne, czy będzie ładna czy brzydka, młoda czy stara, smutna czy uśmiechnięta. Nieistotne również jest to jaką szerokość geograficzną zamieszkuje portretowany człowiek. Ważne jest to, aby twarz była ciekawa, żeby miała to coś, co przyciąga uwagę i skupia na sobie, w danym momencie, wzrok innych osób”. [więcej]
kultura, 03.06.2017 08:36|czytane: 580 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Drugi dzień Łapy
Za nami drugi dzień  23 Przeglądu ŁAPA 20117. Dziś zaprezentowali się aktorzy z drugiej grupy wiekowej: „BYSTRZAKI” i „BUZIAKI” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Wł. Jagiełły, trzeciej grupy wiekowej:  „MISIAKI Z NASZEJ PAKI” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki i czwartej „WAŻNI  NIEPOWAŻNI” z Zespołu Szkół w Byszewie.

Drugi dzień Łapy, ./upload/articles_pakiety/34002/04_obraz.jpg
Drugi dzień Łapy, ./upload/articles_pakiety/34002/12_obraz.jpg
Drugi dzień Łapy, ./upload/articles_pakiety/34002/34_obraz.jpg


Jutro w Kutnowskim Domu Kultury zakończenie przeglądu i wręczenie nagród. [więcej]
kultura, 02.06.2017 17:17|czytane: 801 razy|0 komentarzy|komentuj|czytaj cały
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
Odzież na sklepy, butiki, stragany Oferujemy odzież na sklepy, butiki, stragany w bardzo dobrej jakości z Niemiec i Włoch. U nas klient zamawia według osobistego zapotrzebowania (damskie, męskie, dziecięce,... [czytaj więcej]
samochód do ślubu wesele OFERUJĘ PAŃSTWU WYNAJEM LIMUZYNY AUDI w kolorze czarna perła. Samochód jest reprezentacyjny, idealny na tak wyjątkową uroczystość. Zaletą tego samochodu jest przestronne wnętrze i duży baga... [czytaj więcej]
Zespół jednoosobowy DJ Polecam jednoosobowy zespół muzyczny (klawisz i vokal na żywo)który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gram na terenie całego kraju. Wieloletnia praktyka w prowad... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny KONKRET to pięcioosobowy zespół muzyczny, który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gramy głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wieloletnia... [czytaj więcej]
Zatrudnimy pracowników Firma P.P.H.U. "ELBEMA" s.c. zatrudni pracownika na stanowisko elektromonter lub pomocnik elektromontera. Mile widziane prawo jazdy kat.B oraz uprawnienia Sep 1kV. CV proszę przesyłać na adres mail... [czytaj więcej]
Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Najlepsze rozwiązanie, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Nie pytamy o Twój cel – całą sumę możesz przeznaczyć na dowolny,... [czytaj więcej]
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]
Przeprowadzki Usługi transportowe Oferujemy usługi transportowe przeprowadzki przewozy mebli, AGD i RTV rzawsze aktualne również w weekendy 24h tel. 725-361-836... [czytaj więcej]
WYnajme kawalerke Wynajme kawalerke 20^2. Od lipca w centrum Kutna. Umeblowana. Koszt najmu 650zl... [czytaj więcej]
Pożyczka na oświadczenie. Kredyt na dowód Pożyczka na oświadczenie. Kredyt na dowód. Tylko 94zł miesięcznie za pożyczone 1000zł. Aby otrzymać pożyczkę potrzebujesz: - dowód osobisty - konto bankowe - źródło dochodu ... [czytaj więcej]
PRACA HOLANDIA rzeźnik lub ubojowiec PRACA HOLANDIA rzeźnik lub ubojowiec Od osoby szukającej pracy oczekuje się przede wszystkim doświadczenia na podobnym stanowisku Ze strony pracodawcy oferujemy pracę jednozmianową od 5.30... [czytaj więcej]
Mów po niemiecku – indywidualnie dla dorosłych online Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz rnczasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne lub integracyjne? rnrnChcę zaproponować Ci skuteczną i łatwą naukę ni... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Błażej Okręglewicz:
5 minut temu
Nie pozostaje nic innego jak tylko pogratulować.
Hortensjusz Oleksiuk:
2
 · 
12 minut temu
Popieram Cię Krzysztofie w 1000%, chylę czoła i pozdrawiam....
Hortensjusz Oleksiuk:
2
 · 
16 minut temu
W kutnowskim Chwastostanie wszystko jest możliwe! Nieprawdaż?
Jonatan Błus:
29 minut temu
Szanowny Panie Zygfrydzie obraźliwy wpis jest gdzieś poniżej ale doceniam pana dobrą wolę i po pana wpisie uważam sprawę za niebyłą. Pozdrawiam serdecznie.
Zygfryd Iwański:
1 godzin temu
Drogi Zygmuncie Skinder! Może w czymś Ci pomóc? Kto i czym Cię obrażał bez uzasadnienia? Może jesteś na jakimś punkcie niewygimnastykowany i niewyuczony? Bohaterski praojciec na pewno bez uzasadnienia by Cię nie obrażał. ~Towarzystwo Pomocy Wzajemnej i Reasekuracji.
Jan Hryncewicz:
1 godzin temu
Grzegorz to ty wprowadzasz ludzi w błąd pisząc ,że błąd jest w tytule, nie wszyscy sa kumaci, zrozumiałaś?
Arkadiusz Paś:
2
 · 
1 godzin temu
Oni wszyscy chcą dotrwać do końca kadencji i tyle w temacie.
Zdzisław Zmurka:
1 godzin temu
Ale pewnie firma pośrednicząca to agencja pracy tymczasowej, która na takiego pracownika dostaje ze 3000 netto.
Krzysztof Stuart:
2
 · 
1 godzin temu
...przepraszam, miało być OSŁABIAJĄCY partię!
Krzysztof Stuart:
2
 · 
1 godzin temu
Uważam że p. Kłopotowski szkodzi partii, miastu i mieszkańcom Kutna. Sianie takiej demagogii nie przekona nikogo. Ten obecny skład kutnowskiego PiS nie ma według mnie szans na to aby wejść do samorządu w najbliższych wyborach. Ponadto obiecuję państwu, że prawdziwa Prawica w Kutnie nie spocznie dopóki ten pan i inni szkodnicy, osłaniający partię w niej pozostaną.
Zygfryd Iwański:
1 godzin temu
Taka odpowiedź: Wszyscy złoczyńcy, władza, lenie, marnotrawcy, awruki i złodzieje chcieliby, aby praniem wszystkich brudów zajęli się PTO"R" i eKutno. Tak widzę, słyszę i czuję. ~uczeń normalnego liceum nieakademickiego.
Grzegorz Korb:
2 godzin temu
To raczej ty nie załapaleś drwiny z tzw wolnych etatów w tym powiecie, chyba że jesteś romantykiem który uważa że ten wakat zostanie obsadzony w wyniku rzetelnego konkursu w którym wygra najlepszy. O co zakład że gdy już poznamy wynik konkursu to dziwnym zbiegiem okoliczności okaże się ze zwycięzca jednak już z obecną władzą był związany?
Beniamin Estko:
3 godzin temu
Mój sąasiad pracuje w Fresenius Kabi w Kutnie trzeci rok przez Firme pośredniczą zarobki jego to minimalnie powyżej 1500 netto.
Anioł Kotdras:
3
 · 
3 godzin temu
Jak to jest możliwe, że Debich odwołany przez wojewodę z funkcji starosty, co potwierdziły wyroki dwóch sądów nadal jest starostą. To jakaś paranoja. To kpina z wymiaru sprawiedliwości to kpina z mieszkańców miasta. Gdyby miał trochę honoru to sam by odszedł, ale u niego honor? Tylko micha liczy się. przecież drugi raz sie już nie załapie.
Honorata Solarz:
2
 · 
4 godzin temu
A kto w tym referacie jest kierownikiem i czy ma wykształcenie przydatne w tej pracy czy może jest np europeistą, humanistą ,biologiem ,czy ma wykształcenie tożsame bo tak też używane jest w ogłaszanych konkursach? Ktoś wie?
Blanka Barszczowski:
4 godzin temu
No właśnie co na to sanepid i jakieś inne instytucje od śrrodowiska? A gdzie policja? Czy zawiadomiona ociąga się z przyjechaniem?
Roberta Bychow:
4 godzin temu
Czym ci zaimponował?
Patryk Boniuko:
4 godzin temu
Prędzej już ogrodnik niż biolog.
Patryk Boniuko:
4
 · 
4 godzin temu
Bo oni myślą że wszyscy są idiotami ,a tak nie jest.
Lechosław Fabiś:
5
 · 
4 godzin temu
Źle pojęta władza i poczucie bezkarności ogłupia i deprawuje ludzi .Najciekawsze artykuły
 ·  14
3 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  186
3 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  72
4 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  18
4 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
9 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
9 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
10 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
13 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
14 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
14 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
15 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
16 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
16 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
18 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
18 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
18 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
18 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
18 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
19 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
19 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
19 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
19 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
21 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
25 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
26 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności