eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 20.02.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie
Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, dziennikarka i pisarka była w piątek gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Pomimo przeziębienia Dzikowska z właściwą dla siebie werwą, uśmiechem i ogromną pasją opowiedziała najpierw w krótkich słowach o tym od czego zaczęły się jej przygody z podróżami, Peru, z Inkami a potem na slajdach pokazała publiczności cały swój świat... w którym nie mogło zabraknąć też grochu i kapusty czyli Polski.

Zachęcamy do zajrzenia do książek podróżniczki, w których jawi się jak barwny ptak blisko 80-letnia już kobieta. Dzikowska 19 marca skończy 80 lat, a potem jak mówiła w czerwcu jedzie znów do ukochanego Peru.

Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/01_obraz.jpg
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/02_obraz.jpg
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/03_obraz.jpg


- Mam trzy atrybuty, pierwszy firmowa fryzura, drugi duża biżuteria, trzec - uśmiech, bo uśmiech to droga do serca. Niestety nasi rodacy częściej narzekają niż się uśmiechają, dlatego aby inspirować wydałam album "Uśmiechy świata" i zrobiłam wystawę, której część do Państwa do Kutna przywiozłam. Po prawej, mężczyzna mieszkający na Nowej Gwinei, jest Papuasem, w nosie ma to co ja mam teraz na sobie - Dzikowska pokazała kość. - Na Nowej Gwinei spaliśmy w takich długich chatach tylo dla mężczyzn. Pozwolono nam tam spać, a cała wioska siedziała wokół nas w nocy, koleżanki w jednym ręku trzymały scyzoryk, a w drugim  latarkę. Plemię Asmatów słynęło bowiem jako łowcy głów, kanibale- opowiadała sinolog, historyk sztuki. - To oni w latach sześćdziesiątych zjedli Mike'a Rockefellera i w 1989 roku misjonarza. On był taki mądry, przystojny i dzielny, że chcieli sobie przyswoić jego cechy. Dalej widzimy przepiękną dziewczynę, mulatkę, i następną Tybetankę starą, biedną, bezzębną, a ileż w niej radości, nie tylko na ustach, ale i w oczach. To moja miss uśmiechu. Po mojej lewej stronie dziewczyna z Etiopii,zobaczcie jaką ona ma cerę. One smarują twarz mieszanką ochry, tłuszczu i krwi zwierząt, zdarza się popiołem. 

Podróżniczka na początek przeczytała bardzo licznie zgromadzonej publiczności w bibliotece wiersz Pablo Nerudy "Powoli umiera". Przytoczymy go w całości, bo niewątpliwie jest mottem ludzi z pasją, do których należy Elżbieta Dzikowska.

Powoli umiera ten kto staje się więźniem przyzwyczajenia,
powtarzając każdego dnia te same drogi,
kto nie zmienia marki, znaku firmowego,
kto nie ryzykuje, nie zmienia koloru ubrań,
kto nie rozmawia z ludźmi których nie zna.

Powoli umiera ten kto unika w swoim życiu pasji,
kto zawsze przekłada czarne nad białe i poszczególne chwile nad całą paletę emocji,
które powodują, że błyszczą oczy, że na twarzy pojawia się uśmiech,
że serce bije mocniej w konfrontacji z błędami i uczuciami.

Powoli umiera ten kto nie wywraca stołu,
kto jest nieszczęśliwy z pracy,
kto nie ryzykuje pewności dla niepewności realizacji marzeń,
kto nie pozwoli sobie, przynajmniej jeden raz w życiu, uniknąć rozumnych rad.

Powoli umiera ten kto nie podróżuje,
kto nie czyta, kto nie słucha muzyki,
kto nie znajduje dobra w sobie.

Powoli umiera ten kto siebie nie kocha,
kto nie pozwala sobie pomóc,
kto przechodzi przez życie ciągle narzekając na własne nieszczęście lub na deszcz który pada.

Powoli umiera ten kto rezygnuje z własnego projektu przed rozpoczęciem go,
kto nie pyta o to, czego nie zna i nie rozumie,
kto nie odpowiada kiedy się go pyta o coś co zna.

Uniknijmy śmierci w małych dawkach,
pamiętając zawsze, bycie żywym nie ogranicza się tylko do prostej czynności oddychania.

Tylko płomienna cierpliwość poprowadzi cię do zdobycia wielkiego i wspaniałego szczęścia.

- Jak przyjechałam do Meksyku, od razu były plotki. Przyjął nas dyrektor banku, który się we mnie zakochał. Nic o tym nie wiedziałam. On miał żonę, dziecko, ale to mu nie przeszkadzało. W Meksyku trzeba mieć casa grande czyli tę prawdziwą żonę i casa chicka czyli konkubinę, która ma takie same prawa i jej dzieci również, jak ta właściwa żona. Po tygodniowym tam pobycie dyrektor zaprosił całą załogę statku do restauracji, postawił przede mną mariachi i zaczął śpiewać rzewne piosenki, romanse. Zwrócił się do kapitana statku, że on mnie kocha i chce abym została jego drugą żoną. Kapitan był przerażony, ja jeszcze bardziej. Na szczęście dyrektor banku za dużo wypił, wróciłyśmy z Elią jego bratanicą do domu, wyciągnęła mu kluczyki ze spodni, obudziłyśmy kierowcę i czmychnęłyśmy do miasta Meksyku. Podobno nigdy mi tego nie darował. To wszystko opisałam w książkach, w pierwszym tomie opisane jest moje życie od urodzenia. A urodziłam się w czepku, moja babcia przechowywała go bardzo długo. Moja babcia to mój największy autorytet, w mojej intencji pościła w największe święta. W tej książce też jest poznanie Tony'ego  - opowiadała Dzikowska. - Część z Państwa na pewno oglądała nasze programy. Najpierw poznałam go w telewizorze, opowiadał o skoczkach z Acapulco, pomyślałam jaki śmieszny facet i go wyłączyłam.  A potem z tym śmiesznym facetem przeżyłam bardzo szczęśliwe 23 lata. Wyjeżdżałam do Meksyku następnym razem, kiedy byłam już znanym dziennikarzem, zajmującym się Ameryką Łacińską, byłam nawet członkiem Swiatowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów i jeździłam na różne kongresy. Właśnie w Meksyku miał się taki kongres odbyć, dostałam też wtedy roczne stypendium do Peru. Miałam właśnie jechać przez to Peru i Ryszard Badowski, który prowadził "Klub sześciu kontynentów" poprosił mnie o wywiad z Tonym Halikiem. Wtedy byłam taka dzielna, że nie tylko fotografowałam, ale skończyłam kurs operatorski i miałam taką małą kamerę bolex reflex, w której trzeba było taśmy zmieniać i trzymać je w czarnym worku, aby się nie naświetliły. Podjęłam się więc zadania. Przyjechałam do Meksyku, a tam Tony'ego nie ma. Nagrałam się na jego automatyczną sekretarkę, podając swój numer i dalej dzwonię do naszej ambasady. Mówią, że czeka na mnie depesza, a w niej informacja, że moja minister kultury w Peru została zdymisjonowana i nici ze stypendium. Co tu robić skoro nie ma pieniędzy? Trzeba wracać do ojczyzny. Ale mój przyjaciel zaprosił mnie na obiad z prezydentem Meksyku, który zapytał jakie mam plany. Powiedziałam prawdę co się wydarzyło a on że oni mogą dać mi na rok stypendium. Mówi - Niech pani przyjdzie jutro na przyjęcie tu i tu , będzie mój doradca prasowy. Przyszłam ale nikt mnie nie chce wpuścić, podałam więc karteczkę, prezydent zaprosił do stołu i potem załatwili mi stypendium. Tony wrócił z Gujany Francuskiej, miał mój telefon i odnalazł mnie. Tak się zaczęła Pieprz i Wanilia.

Dlaczego podróżniczka tak bardzo lubi Peru?

- W tym roku polecę do Peru po raz trzynasty. Dlaczego tak bardzo lubię Peru? Po pierwsze doprowadziłam tam do wzniesienia pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej, który był zapomniany. Uważano, że zrobił to Amerykanin. Zaparłam się i doprowadziłam do tego bez grosza z budżetu - mówiła dziennikarka. - Napracowałam się dużo, jeździłam sprzedawałam cegiełki, różne rzeczy. Najpierw poszłam do ówczesnego ministra finansów Grzegorza Kołodki. Poznałam go wcześniej, bo on tak jak ja chodzi o filharmonii, kiedyś podszedł do mnie i mówi: Kołodko jestem. Czy pani ciągle podróżuje? A ja na to Tak. A on - A dlaczego po świecie, Pieprz i Wanilia, a nie Groch i Kapusta - po Polsce. Zainspirował mnie, potem były cztery książki o podróżach po Polsce Groch i Kapusta. Znałam więc go z filharmonii, zadzwoniłam, sekretarka nie chciała połączyć, jakoś się udało. Pytam - Panie premierze czy mógłby pan mnie przyjąć nie o 5,6 rano jak innych dziennikarzy? Roześmiał się i mówi: Pojutrze o 8. Poszłam, opowiedziałam o pomniku, a on na to Świetny pomysł, ale ani pani, ani ja nie mamy na to pieniędzy. Zapytałam więc swojej koleżanki Joli, urologa.Może tam u Ciebie ktoś właściwy leży? Gudzowaty. Umówiła nas na obiad w jego domu pod Warszawą. Przysłał kierowcę, obiad świetny, grosza nie dał. Pytam więc dalej czy ktoś jeszcze leży. Dyrektor kolei. Zaproponował nam lokomotywę, którą miałyśmy sobie sprzedać. Oczywiście nic z tego nie wyszło. Traf chciał, że jechał z Gołaszewskim do Brukseli, zainteresował go sprawą, a tenz kolei podał pomysł Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Kolei i oni przy mojej pomocy zaczęli zbierać środki. Jak wiecie pomnik stanął na przełęczy Ticlio, najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej, zaprojektował go rzeźbiarz prof. Kazimierz Gustaw Zemła. Pomnik stoi do dziś, był rok Mailnowskiego w Peru, w Polsce, to pierwszy powód dla któreg zaglądam do Peru. A drugi to Vilcabamba, ostatnia stolica Inków. Hiszpanie twierdzą, że państwo Inków upadło w 1532 roku, natomiast potomkowie Inków twierdzą, że dopiero jak upadła ostatnia stolica Vilcabamba, czterdzieści lat później. Mój przyjaciel historyk badał dokumenty i listy opisujące szlak dojścia do tego miejsca. Wcześniej uznawano, że tą stolicą jest Machu Picchu. Jednak nie. Historyk przygotował wyprawę i nie mogło mnie na niej zabraknąć. Zainspirowałam mojego męża, który był dziennikarzem amerykańskiej telewizji, znalazły się pieniądze i w 1976 roku dotarliśmy do Vilcabamby. Jak przeczytacie książkę, zobaczycie co tam znaleźliśmy. (Vilcabamba – ostatnia stolica Inków, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979 - przyp. red.)

Dzikowska pokazując zdjęcia z miejsc, które odwiedziła opowiedziała związane z nimi ciekawe i humorystyczne anegdoty. Czytelnikom na pewno zapadną one w pamięci. Na koniec można było kupić piękne albumy i zdobyć autograf polskiej królowej witalności i przygody.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
kultura, 29.01.2017 13:27|czytane: 797 razy|2 komentarze|komentuj
Maksymilian Pański
Zygfryd Piepes
Nie wynaleziono jednej uniwersalnej recepty na życie. Można iiść zawsze nowymi ścieżkami ale można kroczyć tylko tymi znanymi. Co lepsze? Nobel i wszelkie nagrody dla tego co zna odpowiedź, bo jest jeszcze możliwość zmiksowania tych sposobów.
 · 
Udostępnij
 · 
3
 · 
22 dni temu
Andrzej Stein
nie byłem na spotkaniu,ale cytat Nerudy może być przewrotny np,,ten kto wywraca stół czy podrozuje umiera szybko...ludzie w różny sposób poszukują szczęsci(nawet w samotni)a i lepiej im to zostawić
 · 
Udostępnij
 · 
22 dni temu
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Pan Redaktor
Cudowna dłoń masażystki...
To, że lekarz wypisał  skierowanie na masaże wcale nie oznacza, że szybko rozpoczniemy terapię. W Kutnie na „państwową” rehabilitację trzeba czekać... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Pod patronatem eKutno.pl: II Festiwal Nowe Brzmienie/Nowe Media
Kutnowski Dom Kultury zaprasza na drugą edycję Festiwalu Nowe Brzmienie/Nowe Media, który odbędzie się w dniach 16-19 marca. W programie: 16.03 – godz. 18.00 Koncert Katarzyny Nosowskiej Nosowska zaprezentuje przekrojowy repertuar - głównie najważniejsze... [więcej]
Sport
Devante Wallace odszedł z Polfarmexu Kutno
Dziś KKS PRO BASKET KUTNO S.A. rozwiązał za porozumieniem stron kontrakt z byłym już zawodnikiem Polfarmex’u, Devante Wallacem. Umowa pomiędzy klubem a zawodnikiem została przedwcześnie zakończona na wniosek zawodnika. Wallace z Asseco Gdynia Zarząd klubu KKS PRO BASKET KUTNO S.A.  chciałby podziękować Devante... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zatrudnię kierownika Firma budowlana specjalizująca się w wykonywaniu wielkopowierzchniowych posadzek przemysłowych poszukuje pracownika na stanowisko kierownik robót. Mile widziani absolwenci politechnik z uzyskanym... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie zaprasza. Oferujemy kierunki: - Technik BHP - Technik ADMINISTRACJI Nauka jest całkowicie BEZP... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie zaprasza. Oferujemy kierunki: - Technik BHP - Technik ADMINISTRACJI Nauka jest całkowicie BEZP... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie zaprasza. Oferujemy kierunki: - Technik BHP - Technik ADMINISTRACJI Nauka jest całkowicie BEZP... [czytaj więcej]
Opiekun\ka Pani lubiącej grać w gry - 4500 zł netto Firma Arche ProCare jest tworzona przez ludzi, dla których odpowiedzialność i rzetelność stanowią najwyższą wartość. Dzięki naszej pasji w niesieniu pomocy zarówno dużym organizacjom, jak... [czytaj więcej]
Certyfikat Przewoźnika Drogowego Rzeczy Kompetencji Zawodowych, Spedycja. Warszawa 21-24.04.2017 r. Firma Koal serdecznie zaprasza do Warszawy na czterodniowe szkolenie pt - pon. 21,22,23,24 kwietnia 2017 r. 2016 r. Celem kursu jest przygotowanie Państwa do zdania z wynikiem pozytywnym 4-ro g... [czytaj więcej]
Projekt baneru internetowego Potrzebujesz baneru internetowego? Chętnie wykonam go specjalnie dla Ciebie. Dokładam wszelkiej staranności i dokładności przy wykonaniu powierzonego projektu, podchodzę indywidualnie do klienta... [czytaj więcej]
zatrudnię kelnera/kelnerkę Restauracja " DWOREK " zatrudni osobę na stanowisko kelner/ kelnerka . Osoby zainteresowane proszę o przesłanie Cv na adres : hotel@hotel-dworek-kutno.pl... [czytaj więcej]
Recepcjonista /kelner Hotel Dworek zatrudni kelnerkę/ recepcjonistkę. Cv należy składać osobiście w Hotelu przy ulicy Kościuszki 9.... [czytaj więcej]
Fotograf na wesela oraz imprezy okolicznościowe Mam świadomość, że nie jest to pierwsza strona z fotografią, którą odwiedzacie. Szukacie osoby, która uwieczni najważniejsze momenty w Waszym życiu w sposób niebanalny, jednocześnie w pe... [czytaj więcej]
Ubranko do chrztu Witam posiadam na sprzedaż ubranko do chrztu dla dziewczynki. Strój w kolorze białym w rozmiarze 68. Do sukienki jest bolerko z długim rękawem również w kolorze białym. Dodaje opaskę oraz buc... [czytaj więcej]
Przeprowadzji-Transport Przeprowadzki samochód o dużej kubatuże załadunku. Dlaczego skorzystać z naszej oferty jesteśmy Firmą z 26 letnim doświadczeniem w transporcie. Większość zleceń jest z polecenia miła ekip... [czytaj więcej]
KREDYTY, POŻYCZKI DLA FIRM I OSÓB FIZYCZNYCH Oferuję kredyt bankowy bez zabezpieczenia oraz inne rodzaje finansowania na okres do 12-30 lat kredytowania.rnMoja oferta skierowana jest również dla osób ze złym BIKiem, wpisami w KRD i ERIFF or... [czytaj więcej]
Piękna suknia ślubna Zapraszam serdecznie do kupna wyjątkowej i pięknej sukni ślubnej z 2016 roku typu Princessa!rn Rozmiar 38-40, na wzrost ok 166. Gorset idealnie skrojony, lekko drapowany, wiązany z tylu, nie przes... [czytaj więcej]
Zapraszam do kupna pięknej sukni ślubnej Zapraszam serdecznie do kupna wyjątkowej i pięknej sukni ślubnej z 2016 roku typu Princessa!rn Rozmiar 38-40, na wzrost ok 166. Gorset idealnie skrojony, lekko drapowany, wiązany z tylu, nie przes... [czytaj więcej]
Zapraszam do kupna pięknej sukni ślubnej Zapraszam serdecznie do kupna wyjątkowej i pięknej sukni ślubnej z 2016 roku typu Princessa!rn Rozmiar 38-40, na wzrost ok 166. Gorset idealnie skrojony, lekko drapowany, wiązany z tylu, nie przes... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie oferujemy kierunki: - Technik bezpieczeństwa i higieny pracy - Technik administracji Nau... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie oferujemy kierunki: - Technik bezpieczeństwa i higieny pracy - Technik administracji Nau... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie oferujemy kierunki: - Technik bezpieczeństwa i higieny pracy - Technik administracji Nau... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! REKRUTACJA NADAL TRWA!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ !!! Policealna Szkoła Zawodowa Edukator w Kutnie oferujemy kierunki: - Technik bezpieczeństwa i higieny pracy - Technik administracji Nau... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Jeremiasz Gąsiorek:
7 minut temu
Jeżeli chodzi o tego pana to nigdy by mi to nie przyszło do głowy ,ale po głębszym zastanowieniu uważam,że to ma sens.Ciekawe ,czy ktoś mając takiego kontrkandydata odważy się wystartować?A jak nie to co to za wybór?
Ola Rzadkiewicz:
40 minut temu
Dzień dobry, proszę bardzo, dodaję
Wiesław Paszkiewicz:
1 godzin temu
Ale Was tam szkolą!
Teofil Zięba:
2
 · 
2 godzin temu
Jak będzie budowana nowa ulica koło oczyszczalni ścieków.
Dawid Mocher:
2 godzin temu
Dobra zmiana już przyszła. A będzie jeszcze lepiej. Tak dobrze, że nawet sobie tego wyobrazić nie jesteśmy w stanie. Tylko, że gdy ta dobra zmiana będzie już pełna, to... Polski już nie będzie.
Adolf Szaknowski:
2 godzin temu
Honoratko, Jadwigo oczywiście możesz mieć swoje zdanie szkoda tylko, że wyrażasz je w taki sposób - wiem przy .... się.
Włodzimierz Aksentowicz:
2
 · 
3 godzin temu
A kiedy ulica Burzowa?
Vanessa Fitinghoff:
3
 · 
3 godzin temu
Znam człowieka ma wrodzony gen legalizmu ,taki zawsze będzie państwowcem,podobnie jak Kamiński Mariusz(tylko nie mylić z łysą pałą,sprzedajną k..wą)Ciekawy pomysł!
Flawia Kościelny:
2
 · 
3 godzin temu
Może udaje ,że nie wie to ponoć dobra metoda?
Jadwiga Dagestański:
3 godzin temu
Bogdanie i Piusie nie jestem specjalistą od komputerów, banków i różnych machlojek ,żeby było jasne . Nie zwracaj się do mnie Bogdanie jako do redakcji bo nią nie jestem , nie jestem te z Piusie osobą z kręgu zainteresowanych i też tak jak wy mam prawo wypowiedzieć się i mieć swoje zdanie . A z jakiego kręgu wy jesteście? Bo ja z żadnego. Te aluzje to raczej do osób tych które zarządzały i nadzorowały i w dalszym ciągu utrzymują się na ciepłych stołeczkach.
Damian Tokarski:
3
 · 
3 godzin temu
O następcy mówią, że go nikt nie lubi,I DOBRZE,WRESZCIE KTOŚ NIEZDILOWANY, ANI Z GÓRĄ ,ANI Z DOŁEM-Ważne ,że trzeźwo myśli!Sądzę,że da radę!
Tytus Prażeń:
3 godzin temu
Podeprzyj się laską.
Ambroży Hrańk:
3 godzin temu
Szyby na przystankach MZK - POWYBIJANE, elewacje domów i bloków mieszkalnych - WYSPREJOWANE, kutnowscy policjanci - DOSKONALĄ SIĘ W STRZELANIU (szkoda, że do ludzi), straż miejska - PRZYCZEPIA SOBIE KOLEJNE GWIAZDKI AWANSU NA PAGONACH. Idzie wiosna - IDZIE DOBRA ZMIANA. Kto tego nie przeżyje - zostanie przyjęty przez zarząd KUCZKOWA na co najmniej 20-letnie przeczekanie.
Henryk Lenek:
3 godzin temu
Fajnie byłoby podeprzeć tą wiadomość mapą.
Marianna Krebs:
3
 · 
3 godzin temu
No Krzysiu zobacz,nawet już sensownego następce masz(o co się tak bardzo obawiałeś),no chyba teraz już nic nie stoi na przeszkodzie,żebyś sobie spokojnie wrócił na Czarnów,co nie?
Ambroży Hrańk:
3 godzin temu
Brawo szybownik z Wilczej!
Berenika Franciszak:
2
 · 
3 godzin temu
Wreszcie coś sensownego,konstruktywnego,nie jestem fanką tego człowieka,ale uważam,że wójtem mógłby być dobrym,napewno nikt go nie kupi...tak jak tego...nawet nie chcę wymieniać nazwiska.
Walter Konwa:
2
 · 
4 godzin temu
Pan Eugeniusz ma bardzo duże doświadczenie procesowe w odzyskiwaniu(z sukcesem) mienia(gminna prawnik mogłaby u niego terminować),a ponieważ i w gminie i w jego rodzinnej miejscowości jest trochę do odzyskania dla mieszkańców, jego kandydatura by była wręcz idealna.Nie mówiąc o tym,że jest wzorowym zięciem,mężem,ojcem,dziadkiem i katolikiem!Jesteśmy całą rodziną na tak!
Pompejusz Jedliński:
3
 · 
4 godzin temu
Barnim, nie napisałeś którą z kolei teściową (pierwszą... czy piątą) opiekuje się gminna prawnik.
Napoleon Bronicz:
4 godzin temu
Ulica bohaterow niczyichNajciekawsze artykuły
 ·  9
8 dni temu
Zjawisko światowej kultury, niewinna dziewczynka z maską cynizmu czyli Janusz Głowacki w Kutnie
 ·  66
8 dni temu
To był żart a nie groźba. Ruszył proces byłego policjanta z kutnowskiej komendy
 ·  141
12 dni temu
Wójt Kołach gra na zwłokę z odrzuceniem wniosku w sprawie wiatraków w gminie Bedlno
 · 
12 dni temu
Zadzwoń jak zobaczysz Berniego. W gminie Strzelce zgubił się bernardyn
 ·  5
13 dni temu
Dr Clown w szpitalu w najbliższą sobotę. Nie ma nic piękniejszego niż, pobudzać chorych do śmiechu
 ·  118
13 dni temu
Chcą przeprowadzenia krajowego referendum w sprawie reformy edukacji. Rusza zbiórka podpisów w powiecie kutnowskim
 ·  78
14 dni temu
Kutnowski szpital zatrudni specjalistę ds. promocji i marketingu
 ·  27
14 dni temu
Policjant Łukasz M. pozostanie w areszcie
 ·  10
17 dni temu
Kwitnie korespondencja kutnowskiego sądu z Getin Bankiem
 ·  25
17 dni temu
Ukraińcy szturmem dochodzą swoich wynagrodzeń, a Polacy składają pozwy
 · 
19 dni temu
Potrzebni dawcy szpiku dla 12-letniej Oliwii z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej
 ·  51
21 dni temu
Skończy się bezprawie uznane przez kutnowskie instytucje i samorząd? Cmentarz na Łąkoszynie rozszerzony nielegalnie
 · 
22 dni temu
Kutnowska Amatorska Liga Siatkówki. Dziewczyny z Łęczyca Team liderem
 ·  2
23 dni temu
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie
 · 
23 dni temu
Bal w Zwierzakowie
 ·  70
23 dni temu
Złapany na gorącym uczynku za wylewy odpadów na pola. Czy grozi nam katastrofa ekologiczna?
 ·  2
25 dni temu
Podał się za policjanta i wyłudził 40 tysięcy złotych
 ·  53
26 dni temu
Skarga na starostę Krzysztofa Debicha zasadna
 ·  16
26 dni temu
Prezes Zarządu Pini Polonia zostaje na wolności
 ·  29
28 dni temu
Kancelaria z Warszawy już pracuje nad budową hali widowiskowo-sportowej w Kutnie
 ·  153
28 dni temu
Odpowiedź prezydenta Kutna na plany rządu: Jeśli będzie taka możliwość to będę kandydował
 ·  15
28 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Jaka to ulica?
 ·  125
29 dni temu
Zasada dwukadencyjności pozbawi władzy lokalnych oligarchów
 ·  191
29 dni temu
Wójt gminy Bedlno przegrał w sądzie. Wiatraki pod znakiem zapytania
 ·  3
29 dni temu
Awantura w rodzinie zakończona tymczasowym aresztowaniem
Pogoda w Kutnie
Dziś: poniedziałek
Temperatura: 5°C
Całkowite zachmurzenie
Wschód słońca: 06:47
Zachód słońca: 17:05

1012 hPa
25 km/h
0,0 mm


Jutro: wtorek
Temperatura: 7°C
Duże zachmurzenie

Wschód słońca: 06:45
Zachód słońca: 17:07

1002 hPa
24 km/h
0,0 mm


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności