eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 26.04.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie
Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, dziennikarka i pisarka była w piątek gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Pomimo przeziębienia Dzikowska z właściwą dla siebie werwą, uśmiechem i ogromną pasją opowiedziała najpierw w krótkich słowach o tym od czego zaczęły się jej przygody z podróżami, Peru, z Inkami a potem na slajdach pokazała publiczności cały swój świat... w którym nie mogło zabraknąć też grochu i kapusty czyli Polski.

Zachęcamy do zajrzenia do książek podróżniczki, w których jawi się jak barwny ptak blisko 80-letnia już kobieta. Dzikowska 19 marca skończy 80 lat, a potem jak mówiła w czerwcu jedzie znów do ukochanego Peru.

Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/01_obraz.jpg
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/02_obraz.jpg
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/03_obraz.jpg


- Mam trzy atrybuty, pierwszy firmowa fryzura, drugi duża biżuteria, trzec - uśmiech, bo uśmiech to droga do serca. Niestety nasi rodacy częściej narzekają niż się uśmiechają, dlatego aby inspirować wydałam album "Uśmiechy świata" i zrobiłam wystawę, której część do Państwa do Kutna przywiozłam. Po prawej, mężczyzna mieszkający na Nowej Gwinei, jest Papuasem, w nosie ma to co ja mam teraz na sobie - Dzikowska pokazała kość. - Na Nowej Gwinei spaliśmy w takich długich chatach tylo dla mężczyzn. Pozwolono nam tam spać, a cała wioska siedziała wokół nas w nocy, koleżanki w jednym ręku trzymały scyzoryk, a w drugim  latarkę. Plemię Asmatów słynęło bowiem jako łowcy głów, kanibale- opowiadała sinolog, historyk sztuki. - To oni w latach sześćdziesiątych zjedli Mike'a Rockefellera i w 1989 roku misjonarza. On był taki mądry, przystojny i dzielny, że chcieli sobie przyswoić jego cechy. Dalej widzimy przepiękną dziewczynę, mulatkę, i następną Tybetankę starą, biedną, bezzębną, a ileż w niej radości, nie tylko na ustach, ale i w oczach. To moja miss uśmiechu. Po mojej lewej stronie dziewczyna z Etiopii,zobaczcie jaką ona ma cerę. One smarują twarz mieszanką ochry, tłuszczu i krwi zwierząt, zdarza się popiołem. 

Podróżniczka na początek przeczytała bardzo licznie zgromadzonej publiczności w bibliotece wiersz Pablo Nerudy "Powoli umiera". Przytoczymy go w całości, bo niewątpliwie jest mottem ludzi z pasją, do których należy Elżbieta Dzikowska.

Powoli umiera ten kto staje się więźniem przyzwyczajenia,
powtarzając każdego dnia te same drogi,
kto nie zmienia marki, znaku firmowego,
kto nie ryzykuje, nie zmienia koloru ubrań,
kto nie rozmawia z ludźmi których nie zna.

Powoli umiera ten kto unika w swoim życiu pasji,
kto zawsze przekłada czarne nad białe i poszczególne chwile nad całą paletę emocji,
które powodują, że błyszczą oczy, że na twarzy pojawia się uśmiech,
że serce bije mocniej w konfrontacji z błędami i uczuciami.

Powoli umiera ten kto nie wywraca stołu,
kto jest nieszczęśliwy z pracy,
kto nie ryzykuje pewności dla niepewności realizacji marzeń,
kto nie pozwoli sobie, przynajmniej jeden raz w życiu, uniknąć rozumnych rad.

Powoli umiera ten kto nie podróżuje,
kto nie czyta, kto nie słucha muzyki,
kto nie znajduje dobra w sobie.

Powoli umiera ten kto siebie nie kocha,
kto nie pozwala sobie pomóc,
kto przechodzi przez życie ciągle narzekając na własne nieszczęście lub na deszcz który pada.

Powoli umiera ten kto rezygnuje z własnego projektu przed rozpoczęciem go,
kto nie pyta o to, czego nie zna i nie rozumie,
kto nie odpowiada kiedy się go pyta o coś co zna.

Uniknijmy śmierci w małych dawkach,
pamiętając zawsze, bycie żywym nie ogranicza się tylko do prostej czynności oddychania.

Tylko płomienna cierpliwość poprowadzi cię do zdobycia wielkiego i wspaniałego szczęścia.

- Jak przyjechałam do Meksyku, od razu były plotki. Przyjął nas dyrektor banku, który się we mnie zakochał. Nic o tym nie wiedziałam. On miał żonę, dziecko, ale to mu nie przeszkadzało. W Meksyku trzeba mieć casa grande czyli tę prawdziwą żonę i casa chicka czyli konkubinę, która ma takie same prawa i jej dzieci również, jak ta właściwa żona. Po tygodniowym tam pobycie dyrektor zaprosił całą załogę statku do restauracji, postawił przede mną mariachi i zaczął śpiewać rzewne piosenki, romanse. Zwrócił się do kapitana statku, że on mnie kocha i chce abym została jego drugą żoną. Kapitan był przerażony, ja jeszcze bardziej. Na szczęście dyrektor banku za dużo wypił, wróciłyśmy z Elią jego bratanicą do domu, wyciągnęła mu kluczyki ze spodni, obudziłyśmy kierowcę i czmychnęłyśmy do miasta Meksyku. Podobno nigdy mi tego nie darował. To wszystko opisałam w książkach, w pierwszym tomie opisane jest moje życie od urodzenia. A urodziłam się w czepku, moja babcia przechowywała go bardzo długo. Moja babcia to mój największy autorytet, w mojej intencji pościła w największe święta. W tej książce też jest poznanie Tony'ego  - opowiadała Dzikowska. - Część z Państwa na pewno oglądała nasze programy. Najpierw poznałam go w telewizorze, opowiadał o skoczkach z Acapulco, pomyślałam jaki śmieszny facet i go wyłączyłam.  A potem z tym śmiesznym facetem przeżyłam bardzo szczęśliwe 23 lata. Wyjeżdżałam do Meksyku następnym razem, kiedy byłam już znanym dziennikarzem, zajmującym się Ameryką Łacińską, byłam nawet członkiem Swiatowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów i jeździłam na różne kongresy. Właśnie w Meksyku miał się taki kongres odbyć, dostałam też wtedy roczne stypendium do Peru. Miałam właśnie jechać przez to Peru i Ryszard Badowski, który prowadził "Klub sześciu kontynentów" poprosił mnie o wywiad z Tonym Halikiem. Wtedy byłam taka dzielna, że nie tylko fotografowałam, ale skończyłam kurs operatorski i miałam taką małą kamerę bolex reflex, w której trzeba było taśmy zmieniać i trzymać je w czarnym worku, aby się nie naświetliły. Podjęłam się więc zadania. Przyjechałam do Meksyku, a tam Tony'ego nie ma. Nagrałam się na jego automatyczną sekretarkę, podając swój numer i dalej dzwonię do naszej ambasady. Mówią, że czeka na mnie depesza, a w niej informacja, że moja minister kultury w Peru została zdymisjonowana i nici ze stypendium. Co tu robić skoro nie ma pieniędzy? Trzeba wracać do ojczyzny. Ale mój przyjaciel zaprosił mnie na obiad z prezydentem Meksyku, który zapytał jakie mam plany. Powiedziałam prawdę co się wydarzyło a on że oni mogą dać mi na rok stypendium. Mówi - Niech pani przyjdzie jutro na przyjęcie tu i tu , będzie mój doradca prasowy. Przyszłam ale nikt mnie nie chce wpuścić, podałam więc karteczkę, prezydent zaprosił do stołu i potem załatwili mi stypendium. Tony wrócił z Gujany Francuskiej, miał mój telefon i odnalazł mnie. Tak się zaczęła Pieprz i Wanilia.

Dlaczego podróżniczka tak bardzo lubi Peru?

- W tym roku polecę do Peru po raz trzynasty. Dlaczego tak bardzo lubię Peru? Po pierwsze doprowadziłam tam do wzniesienia pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej, który był zapomniany. Uważano, że zrobił to Amerykanin. Zaparłam się i doprowadziłam do tego bez grosza z budżetu - mówiła dziennikarka. - Napracowałam się dużo, jeździłam sprzedawałam cegiełki, różne rzeczy. Najpierw poszłam do ówczesnego ministra finansów Grzegorza Kołodki. Poznałam go wcześniej, bo on tak jak ja chodzi o filharmonii, kiedyś podszedł do mnie i mówi: Kołodko jestem. Czy pani ciągle podróżuje? A ja na to Tak. A on - A dlaczego po świecie, Pieprz i Wanilia, a nie Groch i Kapusta - po Polsce. Zainspirował mnie, potem były cztery książki o podróżach po Polsce Groch i Kapusta. Znałam więc go z filharmonii, zadzwoniłam, sekretarka nie chciała połączyć, jakoś się udało. Pytam - Panie premierze czy mógłby pan mnie przyjąć nie o 5,6 rano jak innych dziennikarzy? Roześmiał się i mówi: Pojutrze o 8. Poszłam, opowiedziałam o pomniku, a on na to Świetny pomysł, ale ani pani, ani ja nie mamy na to pieniędzy. Zapytałam więc swojej koleżanki Joli, urologa.Może tam u Ciebie ktoś właściwy leży? Gudzowaty. Umówiła nas na obiad w jego domu pod Warszawą. Przysłał kierowcę, obiad świetny, grosza nie dał. Pytam więc dalej czy ktoś jeszcze leży. Dyrektor kolei. Zaproponował nam lokomotywę, którą miałyśmy sobie sprzedać. Oczywiście nic z tego nie wyszło. Traf chciał, że jechał z Gołaszewskim do Brukseli, zainteresował go sprawą, a tenz kolei podał pomysł Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Kolei i oni przy mojej pomocy zaczęli zbierać środki. Jak wiecie pomnik stanął na przełęczy Ticlio, najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej, zaprojektował go rzeźbiarz prof. Kazimierz Gustaw Zemła. Pomnik stoi do dziś, był rok Mailnowskiego w Peru, w Polsce, to pierwszy powód dla któreg zaglądam do Peru. A drugi to Vilcabamba, ostatnia stolica Inków. Hiszpanie twierdzą, że państwo Inków upadło w 1532 roku, natomiast potomkowie Inków twierdzą, że dopiero jak upadła ostatnia stolica Vilcabamba, czterdzieści lat później. Mój przyjaciel historyk badał dokumenty i listy opisujące szlak dojścia do tego miejsca. Wcześniej uznawano, że tą stolicą jest Machu Picchu. Jednak nie. Historyk przygotował wyprawę i nie mogło mnie na niej zabraknąć. Zainspirowałam mojego męża, który był dziennikarzem amerykańskiej telewizji, znalazły się pieniądze i w 1976 roku dotarliśmy do Vilcabamby. Jak przeczytacie książkę, zobaczycie co tam znaleźliśmy. (Vilcabamba – ostatnia stolica Inków, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979 - przyp. red.)

Dzikowska pokazując zdjęcia z miejsc, które odwiedziła opowiedziała związane z nimi ciekawe i humorystyczne anegdoty. Czytelnikom na pewno zapadną one w pamięci. Na koniec można było kupić piękne albumy i zdobyć autograf polskiej królowej witalności i przygody.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
kultura, 29.01.2017 13:27|czytane: 970 razy|2 komentarze|komentuj
Oskar Pkowski
Zygfryd Piepes
Nie wynaleziono jednej uniwersalnej recepty na życie. Można iiść zawsze nowymi ścieżkami ale można kroczyć tylko tymi znanymi. Co lepsze? Nobel i wszelkie nagrody dla tego co zna odpowiedź, bo jest jeszcze możliwość zmiksowania tych sposobów.
 · 
Udostępnij
 · 
3
 · 
88 dni temu
Andrzej Stein
nie byłem na spotkaniu,ale cytat Nerudy może być przewrotny np,,ten kto wywraca stół czy podrozuje umiera szybko...ludzie w różny sposób poszukują szczęsci(nawet w samotni)a i lepiej im to zostawić
 · 
Udostępnij
 · 
89 dni temu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Pan Redaktor
Miejskie obrazki. Przed majówką łatanie dziur w centrum Kutna
Plac Wolności, na którym jest płatny parking w centrum Kutna zyska nowe łaty. Wycięty asfalt zostanie uzupełniony jeszcze przed majówką. - Przypominają... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Na co w maju do Kina KDK?
W maju zapraszamy do Kina Kutnowskiego Domu Kultury na kryminał, najnowszą ekranizację studia Marvel, dramaty oraz filmy familijne. 05-10.05.2017  od piątku do środy godz.14.30  PAN ŻABA 2D dubbing (familijny, czas 85 min ) godz.16.00 ... [więcej]
Sport
"Czwórka" i "Dwójka" wygrały Kros Strzelecki
Dziś w Szkole Podstawowej Nr 6 w Kutnie odbyły się zawody Miejskiej Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej – „KROS STRZELECKI”. Była to już czwarta edycja tych zawodów, w której wystartowało 11 zespołów /4 zawodników indywidualnie/ ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Kutna oraz... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Sprzedawca / Sprzedawczyni Jesteśmy znaną marką, liderem w swojej kategorii. Nasze sklepy znajdują się w najlepszych Centrach Handlowych w Polsce. Zależy nam na stałym rozwoju, dlatego poszukujemy kreatywnych osób do sk... [czytaj więcej]
Legginsy RUN BABY RUN Legginsy sportowe do każdego rodzaju ćwiczeń: do biegania, na fitness, czy taniec. Doskonała sportowa dzianina oddychająca, elastyczna, pracuje z Twoim ciałem. Szeroki wzmacniany pas pozostaje n... [czytaj więcej]
Segment Oddam za darmo segment. ... [czytaj więcej]
Opiekun/ka seniora Josefa po zawale, 68 lat InterKadra jest działającą na rynku europejskim renomowaną Agencją Pracy Tymczasowej, Doradztwa Personalnego oraz Pośrednictwa Pracy na terenie RP i za granicą, wpisaną na podstawie Certyfikat... [czytaj więcej]
Skuteczna naprawa baz danych SQL trudne przypadki / Naprawa bazy danych MSSQL, baz Płatnika, Wapro, Zapewniamy prawie 100% skuteczność odzyskania danych z uszkodzonej bazy MSSQL. Nawet jeśli istnieje tylko plik MDF, niezależnie czy udaje się plik mdf+ldf podłączyć do serwera. Bazy mogą ... [czytaj więcej]
Kierowca C+E Międzynarodówka Firma OLI-TRANS S.C. zatrudni kierowcę w transporcie międzynarodowym na ciągniki siodłowe (kat. C+E) z doświadczeniem. System pracy 3/1. Mile widziana znajomość języka niemieckiego lub angiels... [czytaj więcej]
Nauczę Cię angielskiego na żywo przez Skype Czy przeszło Ci przez głowę, żeby po prostu mówić po angielsku? rnI nie chodzi mi o to, żeby myśleć co powiedzieć tylko po prostu mówić. rn rnDaj mi 3 minuty i zobacz jak w prosty sposób ... [czytaj więcej]
Renowacja wanny - co dwie wanny to nie jedna Odnów swoją wannę skutecznie, szybko, bez remontu! Wykonujemy trwałą renowację wanien metodą "wanna w wannie". Jest to osadzenie nowej wanny akrylowej na starej wannie zabudowanej. Nową... [czytaj więcej]
ŚLUSARZE ŚLUSARZE Oferta: - stawka 11,50-12,00 EURO NA RĘKĘ. - zatrudnienie na niemieckich warunkach - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - możliwość współpracy z całymi brygadami - praca na ... [czytaj więcej]
PRACOWNIK Z NIEMIECKIM Pracownik z dobrą znajomością języka niemieckiego Oferta: - 12 euro netto/za godzinę - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - możliwość dłuższej współpracy - praca w rafinerii w Niem... [czytaj więcej]
SPAWACZ SPAWACZE Oferta: - stawka 13 EURO NA RĘKE. - zatrudnienie na niemieckich warunkach - możliwość współpracy z całymi brygadami - praca na terenie Niemiec w miejscowości Frankfurt nad Mene... [czytaj więcej]
PŁYTKARZ PŁYTKARZE/HYDRAULICY Oferta: - zatrudnienie na niemieckich warunkach - praca na terenie Niemiec w miejscowości Duisburg Wymagania: - doświadczenie na stanowisku płytkarz/hydraulik - umiej... [czytaj więcej]
MURARZE MURARZE Oferta: - atrakcyjne wynagrodzenie - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - praca na terenie Niemiec w okolicach Lipska - możliwość współpracy z całymi brygadami/firmami - możliwo... [czytaj więcej]
Przedstawiciel ds. odszkodowań Pracujesz na rynku odszkodowań! rnJesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? rnTwoi klienci są niezadowoleni bo dostają za małe odszkodowania? rnMożesz to zmienić! rnrnKancelaria Prawna Pro Bo... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODA ŻELOWĄ I HYBRYDOWĄ.rnKOSZT JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, KOSZT DWÓCH METOD 450 ZŁ... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODĄ HYBRYDOWĄ I ŻELOWĄ.rnKOSZY JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, DWIE METODY 450 ZŁ... [czytaj więcej]
Kurs Tworzyw Sztucznych Profesjonalny Kurs Tworzyw Sztucznych online.Pełne 20 dni zaawansowanej wiedzy teoretycznej z praktyką.Poznaj tworzywa i naucz się prawidłowo zakładać formę wtryskową na maszynę.Szczegóły h... [czytaj więcej]
Sprzedawczyni Duża marka poszukuje sprzedawczyni do sklepu w Galerii Marcredo. Szukamy osoby energicznej, uśmiechniętej, z pozytywnym nastawieniem, która ma dużą łatwość w nawiązywaniu relacji z drugą ... [czytaj więcej]
Praca w ochronie Agencja ochrony zatrudni pracownika z orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.Informacje pod nr.telefonu... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Ananiasz Cinciała:
18 minut temu
Brawo za chęci, pomysł i zaangażowanie
Gustaw Maślanka:
21 minut temu
Gratuluję również! Bardzo zdolny, a zarazem przesympatyczny fajny chłopak. Wiem co mówię, bo znam osobiście
Borys Foc:
32 minut temu
W konkursie recytatorskim nagradzać ludzi z wadami wymowy to glupota i brak profesjonalizmu jury.
Achilles Brown:
2
 · 
35 minut temu
Gratulacje-fajna akcja !
Bonifacy Fedorowski:
56 minut temu
Gdybyś Iwo, podobnie jak Bryła prowadził w Byszewie deficytowe 50 hektarowe gospodarstwo rolne, to byś również starał się zniwelować ten deficyt swoja pensją. A na taką " deficytową dziurę" to i pensja premiera nie była by za duża. No a oprócz tego wójt też musi za coś kupić chleb i margarynę.
Emanuel Kruk:
1 godzin temu
Mateusz....Gratulacje....!!!! No....I....Bartek!!!!Dziekuje synu.....
Bonifacy Fedorowski:
1 godzin temu
Te wymienione przez ciebie Hugo zakazy, obowiązują jedynie współplemieńców Mojżesza - rodowitych Żydów a nie nas Słowian. My Słowianie od ponad 1000-a lat jesteśmy wszak WYZNAWCAMI RELIGII CHRYSTUSA do której Żydzi są w kontrze. Fakt - RELIGIA CHRYSTUSOWA nam Słowianom, w swej symbolice jest nader bliska. A bliska dlatego, bo nieomal identyczna z symbolami NEOPOGAŃSKICH BOGÓW SŁOWIAN. My potomkowie Piasta stawiamy na konkret - my uklękniemy, skłonimy głowę gdy stoimy przed OBRAZEM, FIGURKĄ, gdy powąchamy KADZIDŁO a oczy nasze ujrzą SŁOŃCE, OGIEŃ, ORNAT cz też BALDACHIM. To nas naprawdę kręci a nie jakieś tam mojżeszowe zwidy i zakazy. Nasze piastowskie mózgi nie są przystosowane do tego aby sobie coś wyobrażać - MY TO MUSIMY "TO COŚ" - UJRZEĆ, DOTKNĄĆ, POLIZAĆ.
Dariusz Siła:
1 godzin temu
@Hugo Gąsiorek

...i taka prawda.

Żeby było śmieszniej to ta cała szopka dla KOPII obrazu. Ludzie obudźcie się!!!
Orfeusz Kremberg:
2
 · 
2 godzin temu
Zebrać się w grupę ,wesprzeć już osoby walczące w Gminie Krzyżanów z farmą wiatrową, sprawa już jest w Sądzie. Można nawet zaskarżyć decyzję wójta i już istniejące wiatraki zmusić do likwidacji, są podstawy prawne ku temu.
Celestyn Dariusz Zięba:
4
 · 
2 godzin temu
Niech Gmina Bedlno zajmie się poprawą jakości wody bo to syf !!!
Kazimierz Biallosser:
3
 · 
3 godzin temu
No właśnie jaki Pań taki i Kram czyli członkom Kutnowskiego PIS taki Pań odpowiada i nic nie robią aby wybrać sobie innego Pana ...???
Iwo Poziomkowski:
4
 · 
3 godzin temu
Bryła to bardzo pazerny człowiek gdyby mógł to pobierał by miesięczną pensję w wysokości rocznego budżetu gminy. przecież za dwa tysiące ten pan nie wyżyje, u tego typu ludzi żołądek jest delikatniejszy iszybciej trawiący
Romuald Gedroić:
3
 · 
3 godzin temu
Krzyżanów i jego wójt robią to samo!
Amalgund Guzik:
2
 · 
4 godzin temu
Normalny kosmos te badania.
Hadrian Miszk:
4 godzin temu
Gratulacje.
Władysław Rymont:
5 godzin temu
I jeszcze jedno,Andy po pijaku gdzieś gadał ,że ten młody wilk to jest krzyżówka z kaukazem...
Władysław Rymont:
5 godzin temu
Ten stary wilk ma gen zabójcy...
Amalgund Ogiński:
4
 · 
5 godzin temu
A największa porażka to kutnowski PiS (Próżniactwo i Szalbierstwo?). Totalne dno moralne - etyczne. Jaki pan, taki kram. Jaki Kłopot, taki PiS. Dziwne, że Kaczyński tego rozrywkowo - pijackiego ustrojstwa nie likwiduje.
Wisława Hurczyn:
2
 · 
5 godzin temu
A co masz skrzywiony kręgosłup?
Amalgund Ogiński:
5 godzin temu
Faktycznie dobry link:alarm-stop-gmo-jerzy-zieba-w-sejmie-poruszaja ce-i-mocne-wystapienieRozbestwione ścierwo. Jasne, na takich akcjach PiS padnie ale odwrócić debilizmy trudno będzie.Najciekawsze artykuły
 ·  62
1 dni temu
WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno
 ·  29
6 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
7 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
7 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
15 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
15 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
15 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
16 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
16 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
16 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
17 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
19 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
20 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
20 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
20 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
21 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
21 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
22 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
22 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
23 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
26 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
27 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
 ·  25
27 dni temu
Czytelnicy pytają o biuletyn informacyjny o budżecie Kutna. Samorząd odpowiada
 · 
27 dni temu
Charakterystyczny głos i dobre teksty - klimatyczny koncert Dyjaka w Kutnie
 · 
27 dni temu
Druga książka pochodzącego z Kutna pisarza Rafała Cichowskiego trafia do rąk Czytelników
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności