eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 23.06.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie
Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, dziennikarka i pisarka była w piątek gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Pomimo przeziębienia Dzikowska z właściwą dla siebie werwą, uśmiechem i ogromną pasją opowiedziała najpierw w krótkich słowach o tym od czego zaczęły się jej przygody z podróżami, Peru, z Inkami a potem na slajdach pokazała publiczności cały swój świat... w którym nie mogło zabraknąć też grochu i kapusty czyli Polski.

Zachęcamy do zajrzenia do książek podróżniczki, w których jawi się jak barwny ptak blisko 80-letnia już kobieta. Dzikowska 19 marca skończy 80 lat, a potem jak mówiła w czerwcu jedzie znów do ukochanego Peru.

Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/01_obraz.jpg
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/02_obraz.jpg
Elżbieta Dzikowska, królowa witalności i przygody w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/32737/03_obraz.jpg


- Mam trzy atrybuty, pierwszy firmowa fryzura, drugi duża biżuteria, trzec - uśmiech, bo uśmiech to droga do serca. Niestety nasi rodacy częściej narzekają niż się uśmiechają, dlatego aby inspirować wydałam album "Uśmiechy świata" i zrobiłam wystawę, której część do Państwa do Kutna przywiozłam. Po prawej, mężczyzna mieszkający na Nowej Gwinei, jest Papuasem, w nosie ma to co ja mam teraz na sobie - Dzikowska pokazała kość. - Na Nowej Gwinei spaliśmy w takich długich chatach tylo dla mężczyzn. Pozwolono nam tam spać, a cała wioska siedziała wokół nas w nocy, koleżanki w jednym ręku trzymały scyzoryk, a w drugim  latarkę. Plemię Asmatów słynęło bowiem jako łowcy głów, kanibale- opowiadała sinolog, historyk sztuki. - To oni w latach sześćdziesiątych zjedli Mike'a Rockefellera i w 1989 roku misjonarza. On był taki mądry, przystojny i dzielny, że chcieli sobie przyswoić jego cechy. Dalej widzimy przepiękną dziewczynę, mulatkę, i następną Tybetankę starą, biedną, bezzębną, a ileż w niej radości, nie tylko na ustach, ale i w oczach. To moja miss uśmiechu. Po mojej lewej stronie dziewczyna z Etiopii,zobaczcie jaką ona ma cerę. One smarują twarz mieszanką ochry, tłuszczu i krwi zwierząt, zdarza się popiołem. 

Podróżniczka na początek przeczytała bardzo licznie zgromadzonej publiczności w bibliotece wiersz Pablo Nerudy "Powoli umiera". Przytoczymy go w całości, bo niewątpliwie jest mottem ludzi z pasją, do których należy Elżbieta Dzikowska.

Powoli umiera ten kto staje się więźniem przyzwyczajenia,
powtarzając każdego dnia te same drogi,
kto nie zmienia marki, znaku firmowego,
kto nie ryzykuje, nie zmienia koloru ubrań,
kto nie rozmawia z ludźmi których nie zna.

Powoli umiera ten kto unika w swoim życiu pasji,
kto zawsze przekłada czarne nad białe i poszczególne chwile nad całą paletę emocji,
które powodują, że błyszczą oczy, że na twarzy pojawia się uśmiech,
że serce bije mocniej w konfrontacji z błędami i uczuciami.

Powoli umiera ten kto nie wywraca stołu,
kto jest nieszczęśliwy z pracy,
kto nie ryzykuje pewności dla niepewności realizacji marzeń,
kto nie pozwoli sobie, przynajmniej jeden raz w życiu, uniknąć rozumnych rad.

Powoli umiera ten kto nie podróżuje,
kto nie czyta, kto nie słucha muzyki,
kto nie znajduje dobra w sobie.

Powoli umiera ten kto siebie nie kocha,
kto nie pozwala sobie pomóc,
kto przechodzi przez życie ciągle narzekając na własne nieszczęście lub na deszcz który pada.

Powoli umiera ten kto rezygnuje z własnego projektu przed rozpoczęciem go,
kto nie pyta o to, czego nie zna i nie rozumie,
kto nie odpowiada kiedy się go pyta o coś co zna.

Uniknijmy śmierci w małych dawkach,
pamiętając zawsze, bycie żywym nie ogranicza się tylko do prostej czynności oddychania.

Tylko płomienna cierpliwość poprowadzi cię do zdobycia wielkiego i wspaniałego szczęścia.

- Jak przyjechałam do Meksyku, od razu były plotki. Przyjął nas dyrektor banku, który się we mnie zakochał. Nic o tym nie wiedziałam. On miał żonę, dziecko, ale to mu nie przeszkadzało. W Meksyku trzeba mieć casa grande czyli tę prawdziwą żonę i casa chicka czyli konkubinę, która ma takie same prawa i jej dzieci również, jak ta właściwa żona. Po tygodniowym tam pobycie dyrektor zaprosił całą załogę statku do restauracji, postawił przede mną mariachi i zaczął śpiewać rzewne piosenki, romanse. Zwrócił się do kapitana statku, że on mnie kocha i chce abym została jego drugą żoną. Kapitan był przerażony, ja jeszcze bardziej. Na szczęście dyrektor banku za dużo wypił, wróciłyśmy z Elią jego bratanicą do domu, wyciągnęła mu kluczyki ze spodni, obudziłyśmy kierowcę i czmychnęłyśmy do miasta Meksyku. Podobno nigdy mi tego nie darował. To wszystko opisałam w książkach, w pierwszym tomie opisane jest moje życie od urodzenia. A urodziłam się w czepku, moja babcia przechowywała go bardzo długo. Moja babcia to mój największy autorytet, w mojej intencji pościła w największe święta. W tej książce też jest poznanie Tony'ego  - opowiadała Dzikowska. - Część z Państwa na pewno oglądała nasze programy. Najpierw poznałam go w telewizorze, opowiadał o skoczkach z Acapulco, pomyślałam jaki śmieszny facet i go wyłączyłam.  A potem z tym śmiesznym facetem przeżyłam bardzo szczęśliwe 23 lata. Wyjeżdżałam do Meksyku następnym razem, kiedy byłam już znanym dziennikarzem, zajmującym się Ameryką Łacińską, byłam nawet członkiem Swiatowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów i jeździłam na różne kongresy. Właśnie w Meksyku miał się taki kongres odbyć, dostałam też wtedy roczne stypendium do Peru. Miałam właśnie jechać przez to Peru i Ryszard Badowski, który prowadził "Klub sześciu kontynentów" poprosił mnie o wywiad z Tonym Halikiem. Wtedy byłam taka dzielna, że nie tylko fotografowałam, ale skończyłam kurs operatorski i miałam taką małą kamerę bolex reflex, w której trzeba było taśmy zmieniać i trzymać je w czarnym worku, aby się nie naświetliły. Podjęłam się więc zadania. Przyjechałam do Meksyku, a tam Tony'ego nie ma. Nagrałam się na jego automatyczną sekretarkę, podając swój numer i dalej dzwonię do naszej ambasady. Mówią, że czeka na mnie depesza, a w niej informacja, że moja minister kultury w Peru została zdymisjonowana i nici ze stypendium. Co tu robić skoro nie ma pieniędzy? Trzeba wracać do ojczyzny. Ale mój przyjaciel zaprosił mnie na obiad z prezydentem Meksyku, który zapytał jakie mam plany. Powiedziałam prawdę co się wydarzyło a on że oni mogą dać mi na rok stypendium. Mówi - Niech pani przyjdzie jutro na przyjęcie tu i tu , będzie mój doradca prasowy. Przyszłam ale nikt mnie nie chce wpuścić, podałam więc karteczkę, prezydent zaprosił do stołu i potem załatwili mi stypendium. Tony wrócił z Gujany Francuskiej, miał mój telefon i odnalazł mnie. Tak się zaczęła Pieprz i Wanilia.

Dlaczego podróżniczka tak bardzo lubi Peru?

- W tym roku polecę do Peru po raz trzynasty. Dlaczego tak bardzo lubię Peru? Po pierwsze doprowadziłam tam do wzniesienia pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej, który był zapomniany. Uważano, że zrobił to Amerykanin. Zaparłam się i doprowadziłam do tego bez grosza z budżetu - mówiła dziennikarka. - Napracowałam się dużo, jeździłam sprzedawałam cegiełki, różne rzeczy. Najpierw poszłam do ówczesnego ministra finansów Grzegorza Kołodki. Poznałam go wcześniej, bo on tak jak ja chodzi o filharmonii, kiedyś podszedł do mnie i mówi: Kołodko jestem. Czy pani ciągle podróżuje? A ja na to Tak. A on - A dlaczego po świecie, Pieprz i Wanilia, a nie Groch i Kapusta - po Polsce. Zainspirował mnie, potem były cztery książki o podróżach po Polsce Groch i Kapusta. Znałam więc go z filharmonii, zadzwoniłam, sekretarka nie chciała połączyć, jakoś się udało. Pytam - Panie premierze czy mógłby pan mnie przyjąć nie o 5,6 rano jak innych dziennikarzy? Roześmiał się i mówi: Pojutrze o 8. Poszłam, opowiedziałam o pomniku, a on na to Świetny pomysł, ale ani pani, ani ja nie mamy na to pieniędzy. Zapytałam więc swojej koleżanki Joli, urologa.Może tam u Ciebie ktoś właściwy leży? Gudzowaty. Umówiła nas na obiad w jego domu pod Warszawą. Przysłał kierowcę, obiad świetny, grosza nie dał. Pytam więc dalej czy ktoś jeszcze leży. Dyrektor kolei. Zaproponował nam lokomotywę, którą miałyśmy sobie sprzedać. Oczywiście nic z tego nie wyszło. Traf chciał, że jechał z Gołaszewskim do Brukseli, zainteresował go sprawą, a tenz kolei podał pomysł Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Kolei i oni przy mojej pomocy zaczęli zbierać środki. Jak wiecie pomnik stanął na przełęczy Ticlio, najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej, zaprojektował go rzeźbiarz prof. Kazimierz Gustaw Zemła. Pomnik stoi do dziś, był rok Mailnowskiego w Peru, w Polsce, to pierwszy powód dla któreg zaglądam do Peru. A drugi to Vilcabamba, ostatnia stolica Inków. Hiszpanie twierdzą, że państwo Inków upadło w 1532 roku, natomiast potomkowie Inków twierdzą, że dopiero jak upadła ostatnia stolica Vilcabamba, czterdzieści lat później. Mój przyjaciel historyk badał dokumenty i listy opisujące szlak dojścia do tego miejsca. Wcześniej uznawano, że tą stolicą jest Machu Picchu. Jednak nie. Historyk przygotował wyprawę i nie mogło mnie na niej zabraknąć. Zainspirowałam mojego męża, który był dziennikarzem amerykańskiej telewizji, znalazły się pieniądze i w 1976 roku dotarliśmy do Vilcabamby. Jak przeczytacie książkę, zobaczycie co tam znaleźliśmy. (Vilcabamba – ostatnia stolica Inków, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979 - przyp. red.)

Dzikowska pokazując zdjęcia z miejsc, które odwiedziła opowiedziała związane z nimi ciekawe i humorystyczne anegdoty. Czytelnikom na pewno zapadną one w pamięci. Na koniec można było kupić piękne albumy i zdobyć autograf polskiej królowej witalności i przygody.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
kultura, 29.01.2017 13:27|czytane: 1076 razy|2 komentarze|komentuj
Bernard Niemczyk
Zygfryd Piepes
Nie wynaleziono jednej uniwersalnej recepty na życie. Można iiść zawsze nowymi ścieżkami ale można kroczyć tylko tymi znanymi. Co lepsze? Nobel i wszelkie nagrody dla tego co zna odpowiedź, bo jest jeszcze możliwość zmiksowania tych sposobów.
 · 
Udostępnij
 · 
3
 · 
147 dni temu
Andrzej Stein
nie byłem na spotkaniu,ale cytat Nerudy może być przewrotny np,,ten kto wywraca stół czy podrozuje umiera szybko...ludzie w różny sposób poszukują szczęsci(nawet w samotni)a i lepiej im to zostawić
 · 
Udostępnij
 · 
147 dni temu
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Sobota z historią. Rota Pana Tomasza na Zamku w Oporowie
Ledwie przebrzmiał huk siedemnastowiecznych armat i muszkietów, a znów w sobotnie popołudnie 24 czerwca unosić się będzie wokół oporowskiego zamku zapach prochu, słychać będzie okrzyki komend, szczęk oręża i gwar wojskowego... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]
Przeprowadzki Usługi transportowe Oferujemy usługi transportowe przeprowadzki przewozy mebli, AGD i RTV rzawsze aktualne również w weekendy 24h tel. 725-361-836... [czytaj więcej]
WYnajme kawalerke Wynajme kawalerke 20^2. Od lipca w centrum Kutna. Umeblowana. Koszt najmu 650zl... [czytaj więcej]
Pożyczka na oświadczenie. Kredyt na dowód Pożyczka na oświadczenie. Kredyt na dowód. Tylko 94zł miesięcznie za pożyczone 1000zł. Aby otrzymać pożyczkę potrzebujesz: - dowód osobisty - konto bankowe - źródło dochodu ... [czytaj więcej]
PRACA HOLANDIA rzeźnik lub ubojowiec PRACA HOLANDIA rzeźnik lub ubojowiec Od osoby szukającej pracy oczekuje się przede wszystkim doświadczenia na podobnym stanowisku Ze strony pracodawcy oferujemy pracę jednozmianową od 5.30... [czytaj więcej]
Mów po niemiecku – indywidualnie dla dorosłych online Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz rnczasu ani możliwości, żeby chodzić na kursy stacjonarne lub integracyjne? rnrnChcę zaproponować Ci skuteczną i łatwą naukę ni... [czytaj więcej]
sprzedam rowerek dziewczecy Sprzedam rowerek dziewczęcy (wiek dziecka 4-6 lat) w kolorze różowym, koła 16. Stan dobry.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko Sprzedam biurko w kolorze kremowym o wymiarach długośc 110 cm, wysokość 75 cm, szerokość 60 cm. Stan bardzo dobry. ... [czytaj więcej]
komoda Sprzedam komodę z 4 pojemnymi szufladami w kolorze kremowym do pokoju dziecięcego o wymiarach: wysokość 102 cm, szerokość 80 cm, głębokość 62cm. Stan bardzo dobry.... [czytaj więcej]
fotel jednoosobowy Sprzedam fotel jednoosobowy w kolorze różowo - kremowym, szerokość 1 m, długość 2 m. Powierzchnia spania 80 cm na 190 cm. Stan bardzo dobry. ... [czytaj więcej]
Wakacje w Bieszczadach. Wolne terminy w pokojach i domkach Nie masz pomysłu na wakacje, a chcesz odpocząć w Polsce? Odwiedź Bieszczady. Zapraszamy do naszego Ośrodka Wypoczynkowo-Konferencyjnego Danfarm w Ustrzykach Dolnych, Rownia 92. Możliwoś... [czytaj więcej]
Odkupimy Zalegające Stany Magazynowe Za Gotówkę Nasza firma zajmuje się skupem:rnwszelkich nadwyżek magazynowychrntowarów zalegających, słabo rotującychrnproduktów nietrafionych w rynek lub wycofanych ze sprzedażyrnartykułów z krótkim te... [czytaj więcej]
Dodawanie ogłoszeń co tydzień - WYKONAMY TO ZA CIEBIE W ramach pakietu cyklicznego ( DODAWANIE OGŁOSZEŃ CO TYDZIEŃ ) dodamy Państwa ogłoszenie co tydzień do tych samych największych portali ogłoszeniowych w Polsce (100 portali, 240 portali, 300 ... [czytaj więcej]
Schody Na Najwyższym Poziomie Wykonamy dla Państwa schody na najwyższym poziomie.rnrnW ofercie posiadamy schody drewniane, na konstrukcji stalowej oraz balustrady. Specjalizujemy się w nowoczesnej technologii wykonania poręczy... [czytaj więcej]
Przeprowadzki-Transport Przeprowadzki samochód o dużej kubatuże załadunku. Dlaczego skorzystać z naszej oferty jesteśmy Firmą z 26 letnim doświadczeniem w transporcie. Większość zleceń jest z polecenia miła eki... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Eryk Wawrzykowski:
55 sekund temu
Czytaj artykuł ze zrozumieniem - interpelacja była niezależna od sesji. Słowa uznania dla radnego Jóźwiaka, kolejarze ustąpili, mamy gdzie parkować.
Artur Duren:
9 minut temu
Nie rozumiem? Nasz błąd? To znaczy czyj? Mój też? Pani Olu.......? Nie o takie eKutno ja walczę! I walczyć nie przestanę. Nigdy! Przenigdy! Wolę walczyć do ostatniej kropli krwi, potu i łez niż zwyciężyć i spocząć na laurach. Paniali???
Eugeniusz Fcdorko:
19 minut temu
Wyrazy szacunku niepowetowana strata
Artur Duren:
1 godzin temu
Krzysiu! Rozchmurz się! Nie od razu Krzysiu, nie od razu. Nie dokazuj Krzysiu, nie dokazuj. Zostaw ten burdel powiatowy i chodź do nas. Zobaczysz. Ni będziesz żałował. Kto się długo namyśla nie zawsze rzecz najlepszą wybierze. Masz 24 godziny na decyzję. Krótka piłka. Nie przejmuj się tym, że masz trochę niegramotną babę. Tak Bóg dał. I nie wierz w te idiotyzmy, brednie, bzdury i głupoty, co wypisuje powyżej Anioł Uhr o jakichś Pterodaktylach, Pterozaurach, Ptorach, o Wiktorii co się zdenerwowała i włosy na łonie spaliła. Przemyśl chłopie sprawę i się nawróć. I się oświeć prądami oświeceniowymi, a nie elektrycznymi. Nie będę przedłużał bo moja koza już mnie tu podskubuje. Na rozchmurzenie i na lepsze spanie: 1.[Małgosia ma pierwszą miesiączkę. Nie wie biedna, co się stało ipokazuje Krzysiowi swój problem. Krzysiu ogląda z wielkimzainteresowaniem, i rzecze:- Nie wiem, Małgośka, na mój gust, to Ci jaja urwało.] 2. [Idzie Małgosia z Krzysiem przez las i mówi:- Krzysiu wystrasz mnie.Krzysio nic nie powiedział tylko ją wy(powiedzmy)dymał. Idą dalej i po chwili:
- Krzysiu wystrasz mnie.
Krzysio nic nie powiedział tylko ją wy(powiedzmy)grzmocił. Idą dalej i znowu:
- Krzysiu wystrasz mnie.
- Buuuuu ty stara awruk!] Chwaściki-osty-chłopczyki na dzisiaj starczy. A wszystkie chwaściki-pokrzywy-małgośki - opamiętajcie się awruki. AWRUK! Idę zobaczyć co z kotami się dzieje. Tak po omacku do tej Groty z kocią rodziną muszę mleka zanieść. Ciekawe czy kupców znajdę? Róbcie swoje. Ja zaraz będę pisał na innych portalach. Polecam się na przyszłość. Pozdrawiam.
Wojciech Arcemberski:
2 godzin temu
Ty naprawdę musisz brać leki.Gdyby nie było wolnego etatu to by nie był ogłaszany konkurs, paniał?
Wojciech Arcemberski:
2
 · 
2 godzin temu
Czy Wiulanowski za zasługi dla kutnowskiego szpitala dostał stołek po dyrektora w NFZ? Ciekawe kto go tam rekomendował?
Baltazar Kolenda Kirkiło:
2 godzin temu
Gratulacje!!!
Amadeusz Sierpowski:
2 godzin temu
Błąd dziennikarza w tytule. Wolnego etatu zapewne nie ma, jest jedynie wymagane prawem ogłoszenie konkursu.
Edward Laskarys:
2 godzin temu
szok wielka wielka szkoda
Abercjusz Krzemiński:
2 godzin temu
Ziółkowskiego i tak nie wprowadzicie do PiS, niezależnie od tego, ile wam postawi, ile dmuchniecie kresek. Ludzie oczekują, że bedą tu podawane informacje, a nie taka antypisowska sieczka. Paulina mysle że ma IQ grubo ponad 100, a o was sądzę, że nie przekraczacie 95, czyli macie mniej niz małpa Koko. Zasmiecacie tymi antypisowsko-antyklopotowskimi wybroczynami to forum. Piszcie konkrety, a nie to co Ziółkowski wam podyktuje.
Ola Rzadkiewicz:
3 godzin temu
To nasz błąd, jest trzecia ale dla nas wygrała Poprawione.
Jędrzej Urzędów:
3 godzin temu
Ale manipulują wynikami, jak jedynka mogli wygrać skoro jeden mecz przegrali a jeden zremisowali, coś ze źródłem nie tak
Anastazja Moszna:
3
 · 
3 godzin temu
Jedyne co im wychodzi to wyprowadzanie do prywatnych firm intratnych oddziałów.
Matylda Boraciński:
2
 · 
3 godzin temu
Być może lubią swojski zapach.
Dacjan Chmura:
3 godzin temu
Konrad i Gerwazy a tabletki wzięte?
Alwin Zmurka:
3 godzin temu
"Kiepski Kasprowicz" pozdrawia. Zimny prysznic przyda się narcyzom
Estera Wachowski:
3 godzin temu
Kalasanty a ty dla mnie jesteś nie tylko przygłupem , ale schzofrenikiem. Lecz się człowieku.
Andrzej Piskun:
4
 · 
3 godzin temu
Panie Darku, mieszkańcy miasta Kutna i powiatu kutnowskiego mają taką władzę na jaką zasługują.
Już dawno stwierdziłem, że nie warto, szkoda zdrowia.
Alwin Zmurka:
3 godzin temu
ALe klapa!
Przemysław Kotczut:
3 godzin temu
Wyrazy wspopczucia bedzie nam jej brakowacNajciekawsze artykuły
 ·  14
3 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  183
3 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  72
3 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  14
4 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
8 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
9 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
10 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
13 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
14 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
14 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
15 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
15 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
16 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
18 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
18 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
18 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
18 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
18 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
19 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
19 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
19 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
19 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
21 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
25 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
25 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności