eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 29.05.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
czytaj z eKutno.pl: Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy
Prezentujemy kolejny tekst wyróżniony w I edycji Amatorskiego Konkursu na Reportaż organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie dla uczniów szkół średnich. Tym razem Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy Ewy Dryńkowskiej z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Opiekunem Ewy jest pani Dorota Chojnacka.

W ubiegłym roku brałam udział w wyjątkowym-dla tysięcy młodych ludzi- wydarzeniu. Były to Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się pod hasłem:„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Krakowie w dniach 25-31 lipca 2016 roku.

czytaj z eKutno.pl: Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy, ./upload/articles_pakiety/33319/01_obraz.jpg


Bardzo długo czekałam na  chwilę, gdy zobaczę papieża Franciszka na własne oczy. Pamiętam ten dzień tak, jakby to było wczoraj. Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to było przeżycie duchowe i przedsięwzięcie logistyczne. Pakowanie przebiegło dość sprawnie. Cały czas byłam w kontakcie z rodzeństwem i ze znajomymi, którzy też szykowali się na to niezwykłe spotkanie. Czasem przemknęła mi myśl:,, Po co tam jadę?”. Czekała mnie dość długa podróż i inne uciążliwości. W jaki sposób będę się przemieszczała po Krakowie i okolicach miasta? Trzeba będzie spać w namiocie,a to chyba niezbyt wygodne. Pewnie do Krakowa przyjedzie dużo  ludzi, ja natomiast niezbyt dobrze czuję się w tłumie. Poza tym wszyscy dookoła mówili, żeby lepiej zostać w domu, bo czasy są trudne. W mediach często pojawiały się informacje o zamachach. Myślę, że jedni pamiętają, a inni słyszeli, co wydarzyło się 13 maja 1996 r. na audiencji generalnej na placu św. Piotra. To wtedy postrzelono papieża Polaka Jana Pawła II. Dlatego też  wiele osób odradzało mi i moim znajomym podróż do Krakowa.

Nadszedł dzień wyjazdu. Z uśmiechem na ustach pożegnałam się z najbliższymi i wsiadłam do specjalnie podstawionego pociągu o nazwie Horeb. Jechało razem ze mną ponad 700 osób. Podróż była długa.  Po 6 godzinach jazdy dotarliśmy na stację w  Kokotowie. Okazało się, że mamy 2 kilometry do przejścia, by znaleźć się  w miejscu naszego tymczasowego zamieszkania. Gdy dotarliśmy do  "Miasteczka Łowickiego” pod Krakowem zaczęliśmy od razu rozstawiać namioty. Przez  7 dni będą nam zastępowały  dom. Po zapoznaniu  się z sąsiadami i wspólnej modlitwie udaliśmy się na odpoczynek.

Po nocy w namiotach (całkiem znośnej) i śniadaniu (całkiem smacznym) dostaliśmy wskazówki jak dotrzeć na krakowskie Błonia. Całe nasze ,,Miasteczko Łowickie” przejechało drogę do Krakowa dwoma tramwajami. Nie pytajcie jak to możliwe. Gdy dotarliśmy na Błonia rozpoczęła się msza otwierająca ŚDM odprawiona przez- wtedy jeszcze metropolitę krakowskiego- księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Zapamiętałam jak wypowiedział słowa: „Wybiła godzina, na którą czekaliśmy trzy lata”. Z życzliwością powitał wszystkich młodych i przypomniał, że jesteśmy w mieście naszego papieża Jana Pawła II. Po mszy odśpiewaliśmy przepiękny hymn Światowych Dni Młodzieży  „Błogosławieni Miłosierni”. A potem- idąc ulicami Krakowa -śpiewaliśmy ze wszystkimi pielgrzymami najróżniejsze  pieśni i piosenki. Każdy przedstawiciel danego  kraju radośnie wykrzykiwał nazwę swojego  państwa . Bardzo późno wróciliśmy na nasze pole namiotowe  i zmęczeni poszliśmy spać.

Następnego dnia (a właściwie tego samego, tylko kilka godzin później,bo położyliśmy się spać dobrze po północy) pojechaliśmy przywitać papieża Franciszka w oknie przy ulicy Franciszkańskiej. Niestety, nieznajomość Krakowa okazała się być wadą podczas ŚDM-  przyszliśmy na miejsce od ulicy Brackiej-znanej z piosenki Grzegorza Turnaua-gdzie,, pada deszcz,gdy konieczność istnienia trudna jest do zniesienia.” Tego dnia -co prawda- nawet kropla z nieba nie spadła, ale za to było mnóstwo osób pragnących zobaczyć papieża Franciszka znajdującego się w miejscu, z którego często do młodych przemawiał papież Jan Paweł II. Próbowałam stać  bez ruchu, ale tłum ludzi był w stanie  unieść mnie ponad ziemię. Po  nieudanej próbie zobaczenia Ojca Świętego poszłam ze znajomymi z Kutna zwiedzać Kraków. Chcieliśmy  pospacerować po Starówce. Piękny kościół Mariacki z jedną wieżą wyższą, z której trębacz co godzinę wygrywał hejnał,  spotkanie z Siewcami Lednicy, którym jestem wdzięczna za coroczne spotkania na Polach Lednickich. Widzieliśmy cudownych ludzi z Polski  i z zagranicy. Wszyscy byli dla siebie serdeczni, każdy  wiedział po co tu przyjechał.

Nadszedł dzień, na który długo czekałam- spotkanie z papieżem na krakowskich Błoniach. W tym dniu droga na Błonia była bardzo utrudniona z powodu przejazdu papieża tramwajem  wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. Pomimo to wszyscy dotarliśmy na spotkanie z Ojcem Świętym na czas. Pogoda trochę się popsuła, zaczął padać deszcz, ale to nikomu nie przeszkadzało. Deszcz był dla nas orzeźwieniem. Cieszyliśmy się, że jest troszeczkę chłodniej. Gdy doszliśmy na Błonia zauważyliśmy, że nawet niewielki deszcz przy tak ogromnej liczbie osób szybko zamieniał grunt w błoto. Ktoś próbując uniknąć upadku potrącił mnie boleśnie. Jednak nawet się nie zdenerwowałam. Ból szybko zniknął i zamiast niego pojawił się uśmiech. To było niezwykłe- jak łatwo jest dostrzec w drugim człowieku dobro. I o ile przyjemniej się żyje, gdy to dobro widzimy. Nauczyłam się przebaczać i ogarniać innych swym miłosierdziem. Gdy dotarliśmy do naszego sektora rozpoczęła się msza św., którą odprawiał papież Franciszek. Przywitał nas serdecznie wspominając świętego Jana Pawła II. To on stanowił impuls dla tych spotkań. Podczas mszy papież pytał, czy chcemy dla naszego życia wyobcowującego „oszołomienia”, czy też chcemy uświadomić sobie naszą wewnętrzną moc, która sprawi, że poczujemy się żywi, pełni. Na te pytania jest tylko jedna odpowiedź: Jezus Chrystus- to on daje nam siły, życie i spełnienie. Każdy kto był obecny  na Błoniach wsłuchiwał się w  słowa Ojca Świętego.

Kolejny dzień -piątek- również spędziliśmy na Błoniach. Uczestniczenie w drodze krzyżowej-  której każda stacja przypominała elementy uczynków miłosiernych względem duszy i ciała- zmuszało do refleksji nad sobą, nad swoim życiem. Gdy rozejrzałam się wokoło widziałam młodych ludzi oddanych modlitwie. Słowa czytane przez prowadzących były tak wyraziste, niemal fizycznie nas dotykały. Współczesny człowiek ciągle gdzieś się spieszy, pędzi, goni. Teraz była okazja,żeby się zatrzymać, pomyśleć, zastanowić się nad swoim życiem. Papież Franciszek powiedział: „Jesteśmy powołani, by służyć Jezusowi w każdym prześladowanym człowieku. (...) Droga Krzyżowa jest drogą szczęścia pójścia za Chrystusem aż do końca, w często dramatycznych okolicznościach życia codziennego; jest to droga, która nie boi się niepowodzeń, marginalizacji lub samotności, ponieważ wypełnia serce człowieka pełnią Jezusa. Jest to droga życia i stylem Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa, czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego.”. Te słowa wracały echem  w naszych myślach, gdy udaliśmy się  do centrum Krakowa, a następnie do "Miasteczka Łowickiego”.

W kolejnym dniu zaraz po obiedzie mieliśmy się przygotować do wyjścia do Brzegów, gdzie rozpoczęło się wieczorne czuwanie. Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała:był straszny upał i około 1,5 milion osób na otwartym polu. Każdy pilnował się nawzajem, by nikomu nie stała się krzywda. Wieczorne czuwanie rozpoczęło się od przejścia przez Bramę Miłosierdzia na Campus Misericordiae. Papież Franciszek zwrócił uwagę na sytuację panującą na świecie. Powiedział, że odpowiadamy przemocą na przemoc, terrorem na  terror, a nienawiścią na nienawiść. Wskazał na wartości, które powinny być dla nas najważniejsze: przyjaźń, braterstwo, komunia i rodzina. Nie wolno nam przejść przez życie niezauważalnie. Każdy powinien zostawić po sobie ślad. Każdy powinien wstać z kanapy, założyć wygodne buty i kroczyć przez świat. Nie możemy  stać się młodymi kanapowymi, życie jest tu i teraz- nikt za nas go nie przeżyje. Tej nocy nie wróciliśmy na nasze pole namiotowe. Spaliśmy w Brzegach pod gołym niebem. Noc była gwiaździsta. Każdy miał czas, by przemyśleć swoje czyny i zastanowić się, co może zrobić, by swoje życie zmienić na lepsze, wypełnić dobrem, odrzucić agresję.

Nadeszła niedziela. Słońce obudziło nas bardzo wcześnie. Po porannej toalecie i śniadaniu zastanawiałam się razem z rodzeństwem, którą drogą będzie przejeżdżał Ojciec Święty. Zauważyliśmy przy jednej z tras obstawę policji i wojska. Postanowiliśmy tam podejść, by móc z bliska zobaczyć papieża. Gdy przejechał obok, pozdrawiając nas, w naszych oczach pojawiły się łzy - łzy szczęścia.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się msza święta, której oczywiście przewodniczył papież Franciszek. Zwrócił  uwagę na to, że Światowe Dni Młodzieży  nie kończą się, one będą trwać w naszych domach, w naszych sercach, w naszych umysłach i ...oczywiście  miał rację. Po mszy świętej Franciszek przekazał ogień miłosierdzia młodzieży z sześciu kontynentów, później odmówił modlitwę Anioł Pański. Podczas modlitwy papież powiedział: „Święty Jan Paweł II radował się z nieba i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii” . A po chwili ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie. Podczas spotkań na Światowych Dniach Młodzieży jest zwyczaj wymieniania się pamiątkami narodowymi lub jakimś słowem napisanym na kartce. To bardzo miły zwyczaj. Wymieniłam się z kilkoma cudzoziemcami pamiątkami. Po mszy wróciliśmy na nasze pole namiotowe -trochę smutni,  że  już koniec. Ale podświadomie wiedzieliśmy, że to dopiero początek czegoś ważnego. Nagle  nadciągnęła potężna burza, lunął deszcz. Schowaliśmy się do namiotów lecz -gdy ucichło- wyszliśmy przejść się ostatni raz po okolicy. Wracając zauważyłam  lecący nad nami samolot. Ktoś powiedział, że  pewnie Ojciec Święty jest na pokładzie. Nie byłam przekonana, że to właśnie papież i z  niedowierzaniem mówiłam do innych: „No co wy, akurat nad nami krążyłby papież ?!”. Okazało się, że tak -specjalnie nad naszym miasteczkiem  krążył samolot z papieżem. Poczuliśmy, że jesteśmy wyjątkowi.

Do wieczora panowała bardzo miła atmosfera. Wspólne zabawy, rozmowy z dotychczas obcymi nam osobami. Cudowne przeżycie. Jednak wszystko co piękne szybko się kończy- musieliśmy  zacząć się pakować, ponieważ następnego dnia przed południem mieliśmy pociąg do domu.

Każdemu  kto kiedykolwiek  zastanawiał się nad swoim życiem  radzę, by nie bał się zmian. Jesteśmy jedyni i niepowtarzani. Mamy jedno życie i naszym zadaniem jest przeżyć je w pełni, tak jak nikt inny. Światowe Dni Młodzieży dały mi wewnętrzny spokój  i nauczyły mnie patrzenia na wszystkich z życzliwością.  Czuję, że się zmieniłam- gdzieś zniknęła zbuntowana dziewczyna, zamiast niej pojawiła się młoda, ciekawa ludzi kobieta. Ktoś pomyśli, że po prostu dorosłam, ale ja wiem, że to dzięki tygodniowi spędzonemu w Krakowie patrzę na świat z większym optymizmem i większą powagą niż do tej pory. I wiem, że warto wstać z kanapy, wyruszyć przed siebie, by spotkać drugiego człowieka i zobaczyć w nim dobro.

DO ZOBACZENIA W PANAMIE!

Ewa Dryńkowska -  lat 18, uczennica Zespołu Szkół nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Uczęszcza do III klasy technikum ekonomicznego. Lubi spotykać się z ludźmi, zwłaszcza tymi poszukującymi swojego miejsca na ziemi i odpowiedzi na trudne pytania. W wolnych chwilach słucha muzyki. Do napisania reportażu skłoniła ją chęć podzielenia się wspomnieniami z wyjazdu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

czytaj z eKutno.pl: Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy

kultura, 28.03.2017 08:47|czytane: 825 razy|2 komentarze|komentuj
Borys Nurel
Przemysław Flotow
Ciekawy tekst. Brawo!
 · 
Udostępnij
 · 
5
 · 
62 dni temu
Gerwazy Oleksik
Bardzo dobry artykuł
 · 
Udostępnij
 · 
7
 · 
63 dni temu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Zbliża się koniec maja. W związku z ultimatum koalicjanta PSL stanowiska rzecznika i pełnomocnika ds. pacjenta miały być zlikwidowane. Czy wszczęta... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Kapela biesiadna Okowita na pierwszym miejscu
Kapela biesiadna Okowita działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno zdobyła pierwsze miejsce na Przeglądzie „Nutki Złotej Jesieni” organizowanym przez Dom Kultury w Łęczycy. Jury konkursowe uznało występ zespołu za najlepszy w... [więcej]
Sport
Pięć medali dla sportowców z Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex
W ostatni weekend w Mysiadle koło Piaseczna odbyły się Mistrzostwa Polski kadetów młodszych i starszych w kickboxingu w formule kick light. W imprezie udział wzięli zawodnicy z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, a także Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno. W wyniku... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
Mieszkanie z niskim czynszem w centrum Kutna. Mieszkanie własnościowe w centrum Kutna - 36 m. Lokal znajduje się na trzecim piętrze. Składa się z pokoju z aneksem kuchennym, sypialni, przedpokoju, łazienki i garderoby. Mieszkanie znajduje ... [czytaj więcej]
Sprzedam Działkę budowlaną Sprzedam działkę budowlaną o numerze 735/6 o powierzchni 938mkw, uzbrojoną, na nowo powstającym osiedlu Dybów II. Tanio... [czytaj więcej]
Do wynajęcia Wynajmę lokal w centrum Krośniewic na działalność handlowo-usługową. Bardzo dobra lokalizacja. Parter, 30 m ².... [czytaj więcej]
Dyskretna pozna Pana Jestem gotowa rozpalić twoje zmysły do maksimum i sprawić że po naszym spotkaniu będziesz chciał tylko więcej. Zainteresowany? czekam na twoją wiadomość jednakże nie trać ani mojego ani sw... [czytaj więcej]
PRACA PRZY PRODUKCJI I MONTAŻU MEBLI Zatrudnimy pracownika do prac związanych z obróbką płyt meblowych i obróbką szkła na maszynach specjalistycznych oraz montażem mebli. Mile widziane doświadczenie w pracy przy produkcji lub m... [czytaj więcej]
PRACA PRZY PRODUKCJI I MONTAŻU MEBLI Zatrudnimy pracownika do prac związanych z obróbką płyt meblowych i obróbką szkła na maszynach specjalistycznych oraz montażem mebli. Mile widziane doświadczenie w pracy przy produkcji lub m... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
WYSYŁKA PACZEK KURIERSKICH Wysyłasz przesyłki kurierskie? Wejdź na stronę https://zlapkuriera.pl lub zadzwoń do nas pod numer telefonu: +48 55 629 30 40 Za pośrednictwem naszego serwisu Zlapkuriera.pl tanio i szybko ... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Okazja! Narzuta w Super Cenie - 125zł Narzuta dekoracyjna pikowana dwustronna. Wykonana z wysokiej jakości materiału , tkanina miła w dotyku, wygodna w użytkowaniu nie wymaga prasowania. Oferta nie zawiera poszewek widocznych ... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
projektowanie STRON WWW / KOMPLEKSOWO OD A DO Z Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty, jaką jest projektowanie stron internetowych , kompleksowo od A do Z. W ramach oferty proponujemy - stworzenie strony www - zakup serwera i dome... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Donat Uzbej:
6 minut temu
ALDONA z pękniętego środka antykoncepcyjnego!!!
Donat Uzbej:
8 minut temu
Awruk jego mać ,jezeli jeszcze raz mnie Pani Redaktor zrobi /p a n e m/,to ,albo się spotkamy na Spokojnej 2 ,abo sobie chyba coś zrobię ! Ja Panią nie przezywam ! Nie może się Pani Redaktor wyżyć na jakiejś kozie , ewentualnie na capie o ile się gdzieś w lesie nie ukrył ? To jest po prostu nie do zniesienia !
Kalasanty Domin:
12 minut temu
To wszystko tłumaczy jeśli chodzi o pozycję Studia Tańca Alibi na kutnowskim rynku tanecznym.
Oliwier Kuta:
22 minut temu
Dlaczego przy PSL są po dwa podpisy, a w przypadku KO i PO tylko po jednym?
Gerard Pocałuj:
24 minut temu
On tak pozował na tego co się da kroić a w gruncie rzeczy za plecami załatwiał swoje, a pan D strasznie w niego wierzył i chyba dalej wierzy. Zobaczymy jakie stanowiska i gdzie te osoby zostaną ulokowane.
Felicjan Fandrejewski:
39 minut temu
Alibi jednak każdy konkurs wyżej odnosze wrażenie że sds to już tylko fitnes studio
Oskar Susło:
41 minut temu
To prawda. Frajer niesamowity.
Damazy Stefczyk:
2
 · 
44 minut temu
A dałby się J. pokroić, a został sprzedany za czapkę śliwek.
Bruno Gutsch:
45 minut temu
Sprawa domu w Nowej Wsi, gdzie przewineło sie nazwisko jednego radnego wprawdzie upadła - jak upadła? To nie będzie fundacja prowadziła tam działalnośći? Nie ma przetargu?
Bruno Gutsch:
47 minut temu
Z każdego najmniejszego nawet sukcesu dzieci dorośli muszą zrobić awanturę, dlatego radzę redakcji nie umieszczać tych informacji w ogóle. Rodzice albo same panie instruktorki sieją ferment, choć wyżej widać artykuł o drugiej szkole. Na innych portalach nie ma obu artykułów naraz i jest spokój. Dorośli ogarnijcie się. Jeśli jesteś rodzicem z Alibi to czemu nie piszesz pod artykułem o ich wielkim sukcesie gratulacji, tylko wylewasz żale jakieś?
Hadrian Kurojed:
49 minut temu
Piekna pamiatka na cale zycie dla mojego Synka Miloszka.. dziekuje
Samuel Cimochowski:
2
 · 
50 minut temu
To nie Debich jest problemem powiatu lecz Trawczyński.
Abakuk Gietgud:
3
 · 
1 godzin temu
Chciałbym zobaczyć, a myślę, że większość mieszkańców Kutna także chciałaby zobaczyć podobny dokument Ziółkowskiego lub Serendy, jednego z nich, gdyż to wynika z matematyki głosowania przy ponownym powołaniu Debicha. Sprawa domu w Nowej Wsi, gdzie przewineło sie nazwisko jednego radnego wprawdzie upadła, ale interesuje mnie - czy bylo coś w zamian.

Wyraźnie widać, że Debich coraz bardziej uzalezniony jest od rządzącego układu koalicyjnego, czyli niestety coraz bardziej pogrąża się. Z dokumentu wynika, że za cene bycia starostą zrobi wszystko. Bez skrupułów poswięcił nawet swojego człowieka.To jest dobra lekcja dla pana Saromonowicza, ktory wywodząc sie z PiSu walczył jak lew za swojego nowego szefa i zwalczał tę partię, a jego guru tymczasem bez mrugnięcia okiem spuścił go jak wode z klozetu. Myslę, że podobny los bedzie czekal Ziółkowskiego lub Serendę - jeden z tej dwójki jest jego faktycznym koalicjantem, co pokazał wynik głosowania przy ponownym powołaniu. Obecna sytuacja Debicha, jego uwikłanie w różne dziwne porozumienia, jak ten dokument, niestety coraz bardziej przypomina końcówkę jego prezydentury w Kutnie, kiedy tonął.

Ola Rzadkiewicz:
2
 · 
1 godzin temu
Na Dybowie
Andrzej Bigo:
2
 · 
2 godzin temu
no własnie gdzie jest ta ulica
Abercjusz Nowopolski:
2
 · 
2 godzin temu
Pic na wodę. To taka kosmetyka na rok przed wyborami.
Damazy Bergin:
2 godzin temu
Wasyl Fałszcz:
2
 · 
2 godzin temu
Ziółkowski i Serenda swoim niemądrym postępowaniem z Bryłką, a później jeszcze bardziej niemądrym tlumaczeniem stali sie posmiewiskiem dla całego powiatu. Ci panowie dla mnie stali się mało poważnymi ludźmi. Swój wizerunek buduje się trudno, a stracić mozna w 5 minut. To jest niemal podręcznikowy przyklad.
Aron Orzechowski:
2 godzin temu
No Google!
Abelard Fa]ewski:
4
 · 
2 godzin temu
Zaraz dostaną nowe , z takimi tak własnie jest , czyż nie?Najciekawsze artykuły
 ·  11
4 dni temu
Inauguracja parkrun w KUTNIE! Darmowe biegi już od najbliższej soboty!
 ·  3
5 dni temu
Recital dyplomowy z jazzowymi przebojami wszechczasów
 ·  48
5 dni temu
Kapitulacja wójta gminy Bedlno. Czas na decyzję starosty w sprawie wiatraków
 ·  11
6 dni temu
Policjant z zarzutem zabójstwa wciąż w areszcie
 ·  73
7 dni temu
Wyłudzenie VAT i pranie brudnych pieniędzy w Kutnie. Już 25 podejrzanych i 9 osób w areszcie
 ·  23
7 dni temu
Niepełnosprawni na szerokich wodach kutnowskiego rynku. Czy znajdzie się miejsce dla spółdzielni socjalnej?
 ·  2
10 dni temu
Pamiętaj mordeczko, głowa do góry. Piknik z Kulturą Street art na Dobrzelińskiej
 ·  271
10 dni temu
Głosowanie komisji i oświadczenie starosty w sprawie dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie
 ·  7
11 dni temu
Sterylizacja zwierząt domowych będzie częściowo dotowana przez miasto
 ·  6
11 dni temu
Noc Muzeów w Krośniewicach za nami
 · 
11 dni temu
Dzień Dziecka w Kutnie. Wielkie show taneczno-muzyczne
 ·  24
13 dni temu
Czytelnicy piszą: A jednak toaleta w parku ma awarię
 ·  59
14 dni temu
Prokurator Sławomir E. na gościnnych występach. Zawieszenie i co dalej?
 ·  91
14 dni temu
Brutalna prawda o konkursach w samorządzie i kłopotliwe pytania o dyrektora
 ·  112
19 dni temu
Rada Miasta Kutna skąpa, a radny Kłopotowski niczego nie pamięta
 ·  16
19 dni temu
Czytelnicy pytają: Czy na Zdrojowej przy cmentarzu staną bloki?
 ·  93
21 dni temu
Prezydent Kutna złożył zawiadomienie do prokuratury. Urzędniczka zwolniona!
 ·  74
26 dni temu
Takie kino...
 ·  4
28 dni temu
Za nami pierwsze koncerty tegorocznej Majówki
 ·  14
28 dni temu
45 lat Kutnowskiego Domu Kultury: zasłużeni, wystawy i folklor kutnowski
 ·  4
28 dni temu
Majówka z Bareją: Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego klubu, prezes...
 ·  79
29 dni temu
Piąty roczek Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Bedlnie. Na sali na ludowo tańczą wszyscy wkoło
 ·  24
29 dni temu
Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów
 ·  4
30 dni temu
Na wątpliwości przed majówką i po, najlepsza jest nadzieja i odwaga na ...
 ·  21
31 dni temu
Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności