eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.04.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
czytaj z eKutno.pl: Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy
Prezentujemy kolejny tekst wyróżniony w I edycji Amatorskiego Konkursu na Reportaż organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie dla uczniów szkół średnich. Tym razem Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy Ewy Dryńkowskiej z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Opiekunem Ewy jest pani Dorota Chojnacka.

W ubiegłym roku brałam udział w wyjątkowym-dla tysięcy młodych ludzi- wydarzeniu. Były to Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się pod hasłem:„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Krakowie w dniach 25-31 lipca 2016 roku.

czytaj z eKutno.pl: Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy, ./upload/articles_pakiety/33319/01_obraz.jpg


Bardzo długo czekałam na  chwilę, gdy zobaczę papieża Franciszka na własne oczy. Pamiętam ten dzień tak, jakby to było wczoraj. Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to było przeżycie duchowe i przedsięwzięcie logistyczne. Pakowanie przebiegło dość sprawnie. Cały czas byłam w kontakcie z rodzeństwem i ze znajomymi, którzy też szykowali się na to niezwykłe spotkanie. Czasem przemknęła mi myśl:,, Po co tam jadę?”. Czekała mnie dość długa podróż i inne uciążliwości. W jaki sposób będę się przemieszczała po Krakowie i okolicach miasta? Trzeba będzie spać w namiocie,a to chyba niezbyt wygodne. Pewnie do Krakowa przyjedzie dużo  ludzi, ja natomiast niezbyt dobrze czuję się w tłumie. Poza tym wszyscy dookoła mówili, żeby lepiej zostać w domu, bo czasy są trudne. W mediach często pojawiały się informacje o zamachach. Myślę, że jedni pamiętają, a inni słyszeli, co wydarzyło się 13 maja 1996 r. na audiencji generalnej na placu św. Piotra. To wtedy postrzelono papieża Polaka Jana Pawła II. Dlatego też  wiele osób odradzało mi i moim znajomym podróż do Krakowa.

Nadszedł dzień wyjazdu. Z uśmiechem na ustach pożegnałam się z najbliższymi i wsiadłam do specjalnie podstawionego pociągu o nazwie Horeb. Jechało razem ze mną ponad 700 osób. Podróż była długa.  Po 6 godzinach jazdy dotarliśmy na stację w  Kokotowie. Okazało się, że mamy 2 kilometry do przejścia, by znaleźć się  w miejscu naszego tymczasowego zamieszkania. Gdy dotarliśmy do  "Miasteczka Łowickiego” pod Krakowem zaczęliśmy od razu rozstawiać namioty. Przez  7 dni będą nam zastępowały  dom. Po zapoznaniu  się z sąsiadami i wspólnej modlitwie udaliśmy się na odpoczynek.

Po nocy w namiotach (całkiem znośnej) i śniadaniu (całkiem smacznym) dostaliśmy wskazówki jak dotrzeć na krakowskie Błonia. Całe nasze ,,Miasteczko Łowickie” przejechało drogę do Krakowa dwoma tramwajami. Nie pytajcie jak to możliwe. Gdy dotarliśmy na Błonia rozpoczęła się msza otwierająca ŚDM odprawiona przez- wtedy jeszcze metropolitę krakowskiego- księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Zapamiętałam jak wypowiedział słowa: „Wybiła godzina, na którą czekaliśmy trzy lata”. Z życzliwością powitał wszystkich młodych i przypomniał, że jesteśmy w mieście naszego papieża Jana Pawła II. Po mszy odśpiewaliśmy przepiękny hymn Światowych Dni Młodzieży  „Błogosławieni Miłosierni”. A potem- idąc ulicami Krakowa -śpiewaliśmy ze wszystkimi pielgrzymami najróżniejsze  pieśni i piosenki. Każdy przedstawiciel danego  kraju radośnie wykrzykiwał nazwę swojego  państwa . Bardzo późno wróciliśmy na nasze pole namiotowe  i zmęczeni poszliśmy spać.

Następnego dnia (a właściwie tego samego, tylko kilka godzin później,bo położyliśmy się spać dobrze po północy) pojechaliśmy przywitać papieża Franciszka w oknie przy ulicy Franciszkańskiej. Niestety, nieznajomość Krakowa okazała się być wadą podczas ŚDM-  przyszliśmy na miejsce od ulicy Brackiej-znanej z piosenki Grzegorza Turnaua-gdzie,, pada deszcz,gdy konieczność istnienia trudna jest do zniesienia.” Tego dnia -co prawda- nawet kropla z nieba nie spadła, ale za to było mnóstwo osób pragnących zobaczyć papieża Franciszka znajdującego się w miejscu, z którego często do młodych przemawiał papież Jan Paweł II. Próbowałam stać  bez ruchu, ale tłum ludzi był w stanie  unieść mnie ponad ziemię. Po  nieudanej próbie zobaczenia Ojca Świętego poszłam ze znajomymi z Kutna zwiedzać Kraków. Chcieliśmy  pospacerować po Starówce. Piękny kościół Mariacki z jedną wieżą wyższą, z której trębacz co godzinę wygrywał hejnał,  spotkanie z Siewcami Lednicy, którym jestem wdzięczna za coroczne spotkania na Polach Lednickich. Widzieliśmy cudownych ludzi z Polski  i z zagranicy. Wszyscy byli dla siebie serdeczni, każdy  wiedział po co tu przyjechał.

Nadszedł dzień, na który długo czekałam- spotkanie z papieżem na krakowskich Błoniach. W tym dniu droga na Błonia była bardzo utrudniona z powodu przejazdu papieża tramwajem  wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. Pomimo to wszyscy dotarliśmy na spotkanie z Ojcem Świętym na czas. Pogoda trochę się popsuła, zaczął padać deszcz, ale to nikomu nie przeszkadzało. Deszcz był dla nas orzeźwieniem. Cieszyliśmy się, że jest troszeczkę chłodniej. Gdy doszliśmy na Błonia zauważyliśmy, że nawet niewielki deszcz przy tak ogromnej liczbie osób szybko zamieniał grunt w błoto. Ktoś próbując uniknąć upadku potrącił mnie boleśnie. Jednak nawet się nie zdenerwowałam. Ból szybko zniknął i zamiast niego pojawił się uśmiech. To było niezwykłe- jak łatwo jest dostrzec w drugim człowieku dobro. I o ile przyjemniej się żyje, gdy to dobro widzimy. Nauczyłam się przebaczać i ogarniać innych swym miłosierdziem. Gdy dotarliśmy do naszego sektora rozpoczęła się msza św., którą odprawiał papież Franciszek. Przywitał nas serdecznie wspominając świętego Jana Pawła II. To on stanowił impuls dla tych spotkań. Podczas mszy papież pytał, czy chcemy dla naszego życia wyobcowującego „oszołomienia”, czy też chcemy uświadomić sobie naszą wewnętrzną moc, która sprawi, że poczujemy się żywi, pełni. Na te pytania jest tylko jedna odpowiedź: Jezus Chrystus- to on daje nam siły, życie i spełnienie. Każdy kto był obecny  na Błoniach wsłuchiwał się w  słowa Ojca Świętego.

Kolejny dzień -piątek- również spędziliśmy na Błoniach. Uczestniczenie w drodze krzyżowej-  której każda stacja przypominała elementy uczynków miłosiernych względem duszy i ciała- zmuszało do refleksji nad sobą, nad swoim życiem. Gdy rozejrzałam się wokoło widziałam młodych ludzi oddanych modlitwie. Słowa czytane przez prowadzących były tak wyraziste, niemal fizycznie nas dotykały. Współczesny człowiek ciągle gdzieś się spieszy, pędzi, goni. Teraz była okazja,żeby się zatrzymać, pomyśleć, zastanowić się nad swoim życiem. Papież Franciszek powiedział: „Jesteśmy powołani, by służyć Jezusowi w każdym prześladowanym człowieku. (...) Droga Krzyżowa jest drogą szczęścia pójścia za Chrystusem aż do końca, w często dramatycznych okolicznościach życia codziennego; jest to droga, która nie boi się niepowodzeń, marginalizacji lub samotności, ponieważ wypełnia serce człowieka pełnią Jezusa. Jest to droga życia i stylem Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa, czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego.”. Te słowa wracały echem  w naszych myślach, gdy udaliśmy się  do centrum Krakowa, a następnie do "Miasteczka Łowickiego”.

W kolejnym dniu zaraz po obiedzie mieliśmy się przygotować do wyjścia do Brzegów, gdzie rozpoczęło się wieczorne czuwanie. Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała:był straszny upał i około 1,5 milion osób na otwartym polu. Każdy pilnował się nawzajem, by nikomu nie stała się krzywda. Wieczorne czuwanie rozpoczęło się od przejścia przez Bramę Miłosierdzia na Campus Misericordiae. Papież Franciszek zwrócił uwagę na sytuację panującą na świecie. Powiedział, że odpowiadamy przemocą na przemoc, terrorem na  terror, a nienawiścią na nienawiść. Wskazał na wartości, które powinny być dla nas najważniejsze: przyjaźń, braterstwo, komunia i rodzina. Nie wolno nam przejść przez życie niezauważalnie. Każdy powinien zostawić po sobie ślad. Każdy powinien wstać z kanapy, założyć wygodne buty i kroczyć przez świat. Nie możemy  stać się młodymi kanapowymi, życie jest tu i teraz- nikt za nas go nie przeżyje. Tej nocy nie wróciliśmy na nasze pole namiotowe. Spaliśmy w Brzegach pod gołym niebem. Noc była gwiaździsta. Każdy miał czas, by przemyśleć swoje czyny i zastanowić się, co może zrobić, by swoje życie zmienić na lepsze, wypełnić dobrem, odrzucić agresję.

Nadeszła niedziela. Słońce obudziło nas bardzo wcześnie. Po porannej toalecie i śniadaniu zastanawiałam się razem z rodzeństwem, którą drogą będzie przejeżdżał Ojciec Święty. Zauważyliśmy przy jednej z tras obstawę policji i wojska. Postanowiliśmy tam podejść, by móc z bliska zobaczyć papieża. Gdy przejechał obok, pozdrawiając nas, w naszych oczach pojawiły się łzy - łzy szczęścia.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się msza święta, której oczywiście przewodniczył papież Franciszek. Zwrócił  uwagę na to, że Światowe Dni Młodzieży  nie kończą się, one będą trwać w naszych domach, w naszych sercach, w naszych umysłach i ...oczywiście  miał rację. Po mszy świętej Franciszek przekazał ogień miłosierdzia młodzieży z sześciu kontynentów, później odmówił modlitwę Anioł Pański. Podczas modlitwy papież powiedział: „Święty Jan Paweł II radował się z nieba i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii” . A po chwili ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie. Podczas spotkań na Światowych Dniach Młodzieży jest zwyczaj wymieniania się pamiątkami narodowymi lub jakimś słowem napisanym na kartce. To bardzo miły zwyczaj. Wymieniłam się z kilkoma cudzoziemcami pamiątkami. Po mszy wróciliśmy na nasze pole namiotowe -trochę smutni,  że  już koniec. Ale podświadomie wiedzieliśmy, że to dopiero początek czegoś ważnego. Nagle  nadciągnęła potężna burza, lunął deszcz. Schowaliśmy się do namiotów lecz -gdy ucichło- wyszliśmy przejść się ostatni raz po okolicy. Wracając zauważyłam  lecący nad nami samolot. Ktoś powiedział, że  pewnie Ojciec Święty jest na pokładzie. Nie byłam przekonana, że to właśnie papież i z  niedowierzaniem mówiłam do innych: „No co wy, akurat nad nami krążyłby papież ?!”. Okazało się, że tak -specjalnie nad naszym miasteczkiem  krążył samolot z papieżem. Poczuliśmy, że jesteśmy wyjątkowi.

Do wieczora panowała bardzo miła atmosfera. Wspólne zabawy, rozmowy z dotychczas obcymi nam osobami. Cudowne przeżycie. Jednak wszystko co piękne szybko się kończy- musieliśmy  zacząć się pakować, ponieważ następnego dnia przed południem mieliśmy pociąg do domu.

Każdemu  kto kiedykolwiek  zastanawiał się nad swoim życiem  radzę, by nie bał się zmian. Jesteśmy jedyni i niepowtarzani. Mamy jedno życie i naszym zadaniem jest przeżyć je w pełni, tak jak nikt inny. Światowe Dni Młodzieży dały mi wewnętrzny spokój  i nauczyły mnie patrzenia na wszystkich z życzliwością.  Czuję, że się zmieniłam- gdzieś zniknęła zbuntowana dziewczyna, zamiast niej pojawiła się młoda, ciekawa ludzi kobieta. Ktoś pomyśli, że po prostu dorosłam, ale ja wiem, że to dzięki tygodniowi spędzonemu w Krakowie patrzę na świat z większym optymizmem i większą powagą niż do tej pory. I wiem, że warto wstać z kanapy, wyruszyć przed siebie, by spotkać drugiego człowieka i zobaczyć w nim dobro.

DO ZOBACZENIA W PANAMIE!

Ewa Dryńkowska -  lat 18, uczennica Zespołu Szkół nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Uczęszcza do III klasy technikum ekonomicznego. Lubi spotykać się z ludźmi, zwłaszcza tymi poszukującymi swojego miejsca na ziemi i odpowiedzi na trudne pytania. W wolnych chwilach słucha muzyki. Do napisania reportażu skłoniła ją chęć podzielenia się wspomnieniami z wyjazdu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

czytaj z eKutno.pl: Milion ludzi- milion wspomnień, czyli jak wstałam z kanapy

kultura, 28.03.2017 08:47|czytane: 706 razy|2 komentarze|komentuj
Alwin Hindorf
Przemysław Flotow
Ciekawy tekst. Brawo!
 · 
Udostępnij
 · 
5
 · 
26 dni temu
Gerwazy Oleksik
Bardzo dobry artykuł
 · 
Udostępnij
 · 
7
 · 
27 dni temu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Dlaczego w Kutnie wciąż nie ma mieszkań dla naprawdę potrzebujących? Rodzina
Troje dzieci w rodzinie zastępczej u babci, grzyb i wilgoć na podłodze, na ścianach, dramatyczny stan okien i drzwi, ogrzewanie węglowe... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Zapowiedzi: W maju Podwieczorek z Pawłem Królikowskim
10 maja o godz. 18.00 Centrum Teatru Muzyki i Tańca zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Podwieczorek z... tym razem gościem Leszka Bonara będzie Paweł Królikowski - aktor filmowy, telewizyjny, teatralny... [więcej]
Sport
W niedzielę Polfarmex Kutno - MKS Dąbrowa Górnicza
Dziś 24 kwietnia ruszyła sprzedaż biletów stacjonarna na mecz Polfarmex Kutno – MKS Dąbrowa Górnicza 30 kwietnia o godz. 12.40 w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie. Bilety można kupować za pośrednictwem portalu kupbilet.pl, w siedzibie klubu KKS PRO-BASKET KUTNO poniedziałek... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Przedstawiciel ds. odszkodowań Pracujesz na rynku odszkodowań! rnJesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? rnTwoi klienci są niezadowoleni bo dostają za małe odszkodowania? rnMożesz to zmienić! rnrnKancelaria Prawna Pro Bo... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODA ŻELOWĄ I HYBRYDOWĄ.rnKOSZT JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, KOSZT DWÓCH METOD 450 ZŁ... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODĄ HYBRYDOWĄ I ŻELOWĄ.rnKOSZY JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, DWIE METODY 450 ZŁ... [czytaj więcej]
Kurs Tworzyw Sztucznych Profesjonalny Kurs Tworzyw Sztucznych online.Pełne 20 dni zaawansowanej wiedzy teoretycznej z praktyką.Poznaj tworzywa i naucz się prawidłowo zakładać formę wtryskową na maszynę.Szczegóły h... [czytaj więcej]
Sprzedawczyni Duża marka poszukuje sprzedawczyni do sklepu w Galerii Marcredo. Szukamy osoby energicznej, uśmiechniętej, z pozytywnym nastawieniem, która ma dużą łatwość w nawiązywaniu relacji z drugą ... [czytaj więcej]
Praca w ochronie Agencja ochrony zatrudni pracownika z orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.Informacje pod nr.telefonu... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
Wynajmę sklep pod działalność Wynajmę pod działalność sklep 50 metrów w Kutnie Sklep jak widać po Husqvarnie czyli kosiarki,piły itp która był tu przez 20 lat klienci przyzwyczajeni do lokalu i miejsca, więc pewne miejsc... [czytaj więcej]
Reno Laguna II Sprzedam Renault LagunarnRok produkcji: 2002rnPrzebieg: 240 000 kmrnNadwozie: kombirnKolor: Srebny metalikrnCena: 5300,00 zł do negocjacjirnSprzedam Reno Laguna 2002 rok 1,9 DCI Cena 5300 zl do rozsądnej neg... [czytaj więcej]
części Lombardini, Ruggerini, Kohler, VM Motori , Cummins KT Service - niezależny bezpośredni importer oryginalnych części do silników Lombardini, Kohler, VM Motori, Ruggerini : - oryginalne części do silników marki Lombardini, Kohler, VM Motori, ... [czytaj więcej]
sprzedam toyota yaris sedan 1400 cm 2007 rok używany od siedmiu lat przebieg 95 000km automat stan techniczny i wygląd bardzo dobry , kolor stalowy alu felgi ... [czytaj więcej]
Domek handlowy rnSprzedam domek (budkę ) handlową. Wymiary : 2,5 m x 2 m.Budka wykonana z drwnianych desek kolor sosna.W skład domku wchodzą:rn- domek impregnowanyrn- pokrycie dachowern- podłoga drewniana rn- o... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
Mieszkanie w centrum Kutna! Sprzedam mieszkanie w centrum Kutna - 36m. Widny lokal znajduje się na trzecim piętrze. Składa się z pokoju z aneksem kuchennym, sypialni, przedpokoju, łazienki i garderoby. Mieszkanie znajduje s... [czytaj więcej]
Kredyty firmowe bez ZUS,US Decyzja na poziomie oddziału Kredyty gotówkowe bez ZUS i US dla firm (obrotowe lub ratalne bez zabezpieczenia do 200 000 zł) Pożyczki hipoteczne dla osób zadłużonych (bez ZUS i US) Kredyty gotówkowe dla Klientów indywid... [czytaj więcej]
Zamienię mieszkanie 39mkw Zamienie mieszkanie 39mkw w dobrym stanie z ZNM składający się z kuchni, pokoju i wc.Po remoncie.Ogrzewanie piecowe.Mieszkanie bez zadłużenia.Niski czynsz.Zamienię się na większe mieszkanie.... [czytaj więcej]
szambo zbiorniki betonowe atest transport gwarancja Oferuję zbiorniki betonowe z atestem potrzebnym do odbioru budowlanego. Zbiorniki można przeznaczyć na szambo, oczyszczalnię, gnojówkę, ziemianki. Zbiorniki posiadają 2-letnią gwarancję, za d... [czytaj więcej]
KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,WYPOSAŻENIE Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy... [czytaj więcej]
KUPIE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,MUNDURY WOJSKOWE Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy... [czytaj więcej]
KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU Kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Walerian Kmicic:
18 minut temu
Brawo sad zaczynam wierzyc ze zyje w panstwie prawa brawo policja izolowac takie jednostki jak pa lukasz K on powinien przejsc badania psychiatryczne jak moze czlowiek zabic czlowieka jako byly policjant chyba zna techniki obezwladniajace
Kacper Bergen:
29 minut temu
NIE MASZ CO ROBIĆ, BRAK CI KŁOPOTÓW, TO SOBIE WYMYŚLAJ DO CZEGO TEN PLAKAT!
Ksawery Leon Adamik:
3
 · 
37 minut temu
To jawne, wg mnie, żarty ze społeczeństwa i państwa prawa.
Lambert Koguciński:
2
 · 
42 minut temu
bardzo dobrze, wszyscy zadowoleni LUZIK wykosił na youtube można obejrzeć
Edgar Kaczor:
1 godzin temu
TO JEST PATRIOTYZM !!! NIE TO CO TA HOŁOTA Z ONR.
Dariusz Kurcewicz:
2
 · 
2 godzin temu
Wyczytany był z imienia nazwiska
Dariusz Szołupa:
3
 · 
2 godzin temu
"Współorganizatorami koncertu byli Krzysztof Debich Starosta Kutnowski, Urząd Miejski w Krośniewicach, Urząd Gminy Dąbrowice, Urząd Gminy Kutno, Polfarmex S.A. i Stemplarnia. "
Czy starosta indywidualnie współorganizował koncert , czy jako Debich osoba prywatna bo jeżeli jako starosta to raczej chyba powinno być ,że współorganizatorem było starostwo tak jak kolejne wymienione urzędy , czy może się mylę?
Flawiusz Kłopotk:
2 godzin temu
Brawo Marcel
Norman Błasik:
2
 · 
2 godzin temu
Kołach odejdź,zobacz,jutro po wyroku WSA to już nie będzie to samo odejście,zwłaszcza dla Ciebie...
Pompejusz Winko:
3 godzin temu
Oj Ildefonsie!. Co ma do tego obraz i Wawrzyniec? Obraz był w Łąkoszynie, był Dybowie... A plakatów nie było na mieście. Zresztą, czy warto zakłócać sobie głowę treścią tych plakatów? Przemyśl sprawę. Nie mieszaj do tego Kościoła. Pozdrawiam.
Seweryn Chorążak:
3 godzin temu
byłoby to logiczne!
Jaromir Grzyb:
3 godzin temu
Smutna wiadomość dla Kutna, nasz poseł działa na szkodę Kutna. Interpelację w sprawie złożył poseł ruchu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Parlamentarzysta twierdzi, że Zduńska Wola jest dobrym miejscem do terminala kontenerowego dla pociągów z Chin. Bezpośredniej konkurencji dla wielkiego kutnowskiego obiektu.

- Ta propozycja sugeruje, że warto rozważyć lokalizację Zduńskiej Woli. Te możliwości logistyczne, techniczne i czysto ludzkie są duże, bo jest to dość duży ośrodek miejski położony niedaleko Łodzi - mówił w Radiu Łódź Nad Wartą poseł Rzymkowski.
Ildefons Dworzański:
2
 · 
3 godzin temu
Od dwóch tygodni księża informują, że 27 kwietnia przybywa do Wawrzyńca cudowny obraz z Jasnej Góry. Dlatego wszystko stanie się jasne. Ech ludzie, widać do kościoła nie chodzicie.
Waldemar Kobyliński:
3 godzin temu
Proponuję redakcji wyłączenie komentarzy. Nie warto wszystkiego psuć ludzką głupotą.
Makary Lubartowicz:
3 godzin temu
Jakie?
Dionizy Raczyński:
4 godzin temu
I jaki wyrok dostala??????
Bernard Fajfer:
2
 · 
4 godzin temu
ale Kłopot w sobie coś ma bo kobitki latały za nim wszystkir co chciały mieć stołki . Od Smiałkowej na Przemysłowej z Ośrodka, Raciborska z PUP też mu nadskakiwała i Rzeźnicka też .A teraz ? Chyba już facet z obiegu wychodzi po woli - z Sapiejką i Dębskim nadal się dobrze kumpluje
Abakuk Sieczka:
4 godzin temu
to taki "nowy" rodzaj reklamy, która ma zainteresować i bardziej utrwalić się odbiorcom, równie dobrze mogą w ten sposób reklamować papier toaletowy...
Mirosław Koropatwa:
3
 · 
5 godzin temu
Czy ktokolwiek i kiedykolwiek w końcu zrozumie, że w tańcu nie chodzi o wygrywanie i miejsca na podium? Wiadomo, że fajnie jest gdy grupa zostanie wyróżniona przez jury ale nie wbijajcie dzieciom do głowy, że tańczą po to, żeby zdobywały miejsca na turniejach.
Parys Wiktor:
5 godzin temu
Macie dzielnicowego , macie ze swojego rejonu radnego ,a prosicie Panią redaktor ? Cn ma załatwiać za tych co są od tego i kasę biorą?Najciekawsze artykuły
 ·  29
3 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
4 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
4 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
12 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
12 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
13 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
13 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
14 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
14 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
14 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
17 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
17 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
18 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
18 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
18 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
19 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
19 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
19 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
20 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
23 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
24 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
 ·  25
25 dni temu
Czytelnicy pytają o biuletyn informacyjny o budżecie Kutna. Samorząd odpowiada
 · 
25 dni temu
Charakterystyczny głos i dobre teksty - klimatyczny koncert Dyjaka w Kutnie
 · 
25 dni temu
Druga książka pochodzącego z Kutna pisarza Rafała Cichowskiego trafia do rąk Czytelników
 ·  42
25 dni temu
Chirurdzy z odszkodowaniami. Szpital przegrywa w sądzie lub zawiera ugody
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności