eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 26.04.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
czytaj z eKutno.pl: Polskie serca biją na Wyspach
Prezentujemy kolejny tekst wyróżniony w I edycji Amatorskiego Konkursu na Reportaż organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie dla uczniów szkół średnich. Tym razem Polskie serca biją na Wyspach Karoliny Żandarowskiej z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Opiekunem uczennicy jest pani Dorota Chojnacka.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami Polski w 2014r. przebywały 2 mln 320 tys. naszych rodaków. Natomiast – jak informuje brytyjski urząd statystyczny Office for National Statistics – w samej Wielkiej Brytanii w 2016r. mieszkało rekordowo wielu Polaków – 916 tys. Tym samym Anglia stała się największym skupiskiem Polaków za granicami ojczystego kraju.

Wielka Brytania wydaje się być „ziemią obiecaną” dla naszych rodaków. Zastanawiam się,  co sprawia, że tam czują się lepiej niż tu. Dlaczego opuścili kraj? Czy tęsknią?I najważniejsze: czy wrócą?

czytaj z eKutno.pl: Polskie serca biją na Wyspach, ./upload/articles_pakiety/33402/01_obraz.jpg


Udało mi się porozmawiać z trojgiem Polaków przebywających od dłuższego czasu na Wyspach. Reprezentują różne środowiska, wykonują różne zawody, są w różnym wieku. To Katarzyna (37 lat), Anna  (30 lat) oraz Janusz (49 lat). Spotykamy się w popularnej restauracji.  Na stoliku pączki – taki polski akcent – mój prezent dla gości. Jak wspólnie stwierdzili – były pyszne. „Dla nas to rarytas, dla ciebie codzienność” – powiedział Janusz.

Chciałam poznać historię każdej z tych osób, zrozumieć jaka siła trzyma ich poza macierzystym krajem. Rozmowę zaczął Janusz. Próbował mi uświadomić, że obecna Polska nie zawsze była wolna i suwerenna. Jego młodość to czasy PRL-u. Nie było łatwo. Ale zaznacza, że najpiękniejsze wspomnienia i najtrwalsze przyjaźnie ma z tego okresu, z lat 80.  i 90. ubiegłego wieku. Kończy edukację i znajduje pracę u rolnika. Zaczyna także – od czasu do czasu – jeździć na „saksy” do Niemiec. „Polska dopiero się odradzała, a mnie marzył się dostatek, jak na zachodzie” – mówi. To nie były pragnienia wygórowane: ciepła woda w kranie, toaleta w mieszkaniu, może auto. Południowo-wschodnie tereny Polski nie były atrakcyjne dla młodych ludzi. Janusz mówi, że zna wielu takich, którzy stamtąd uciekli.      

W 1993r, kiedy urodził mu się syn, wspólnie z żoną postanowili, że wyjedzie. Trafiła się robota za oceanem. Kuzyn go ściągnął. Janusz zostawił rodzinę, żeby zapewnić im lepsze życie. Przez 5 lat przyjeżdżał do domu dwa razy w roku. Gdy wrócił na dobre – rodzina się rozpadła. Zapłacił więc wysoką cenę za marzenia o życiu w dostatku. Ale – jak sam mówi – to już przeszłość. Mieszkał w Polsce do 2007r. Można śmiało uznać go za „złotą rączkę”. Potrafi postawić dom od podstaw pod klucz. Pracował chwilę w stoczni. Jest spawaczem, a mimo to było mu ciężko o godne życie. Wyjechał więc do Anglii. Założył nową rodzinę z Polką. Mieszka tu już 10 lat. Jego córka czuję się chyba Angielką. Mimo że chodzi do polskiej szkoły w weekendy, to – jak twierdzi – myśli po angielsku, a potem to sobie tłumaczy na polski. Polskiego używa tylko w domu.

Do rozmowy wtrąca się Kasia. Mówi, że wszyscy chcą zmieniać swoje życie na lepsze,a oni nie boją się o to walczyć. Dlatego emigrują. W Polsce poniosła pasmo porażek. Pochodzi z okolic Wrocławia. Rodzice nie byli w stanie zapewnić córce odpowiednich środków finansowych, by podjęła studia ekonomiczne. Postanowiła więc wyjechać, żeby przez wakacje pracować w fabryce. Zarobić na wynajęcie mieszkania w Warszawie i czesne. To miały być tylko trzy miesiące. Po dwóch zaproponowano jej stanowisko supervisora (kierownika). Została. Jest już tu 12 lat. Pięknych lat – jak mówi – a Polskę odwiedza trzy razy w roku. „Raczej nie tęsknię, bo tu jest moja mała ojczyzna. Mam dużo znajomych Polaków. W moim domu widać i czuć Polskę” – wyznaje.
Twierdzi, że we właściwym czasie znalazła się we właściwym miejscu. Obecnie jest menadżerem kasyna. A więc piękna ścieżka awansu: od pracownicy w fabryce, poprzez stanowisko kierownika aż do funkcji bardzo atrakcyjnej.
Wszyscy skierowaliśmy swoje oczy ku Annie, pochodzącej znad morza. W Polsce była pomocą dentystyczną. Zarabiała najniższą krajową. Postanowiła na Wyspy pojechać za chłopakiem. Mają dwoje dzieci – Natalię (5 lat) i Filipa (3 lata). Bardzo tęskni za ojczyzną. Chce wrócić - tylko brakuje jej odwagi. Tu bez znajomości języka angielskiego można znaleźć pracę i żyć na niezłym poziomie. „Oboje zresztą  tak zaczynaliśmy” – mówi Anna      i dodaje, że teraz pracuje na pół etatu. Choć jest jej ciężko, bo nie może tu się odnaleźć, to kiedy patrzy na swoje dzieci już nie jest pewna, czy chce wracać do Polski. Mówi z namysłem: „Nie wiem czy bylibyśmy w stanie zapewnić im takie życie jak w Anglii”.

Słuchając moich rozmówców doszłam do wniosku, że w Polsce pracując na etacie nie da się żyć na odpowiednim poziomie. Ich wypowiedzi były – moim zdaniem – mocno nacechowane żalem do kraju.  Zastanawiałam się czy dobrze to odebrałam. Katarzyna - lekko oburzona -tłumaczy, że kocha ojczyznę , bycie Polką to dla niej stan umysłu a nie meldunek. Z moją interpretacją ich wypowiedzi absolutnie nie zgodził się także Janusz. Stwierdził, że jeżeli jego wypowiedź była niecechowana żalem to tylko dla polskich władz: „Polska jest piękna! Ma wspaniałą tradycję , kulturę – nie wspomnę o kuchni!”. Ale na razie jest w Anglii i nie wie,  co będzie dalej. Marzy jednak, że na emeryturze będzie łowił ryby nieopodal domu w Ustrzykach, a pochowają go dwa metry pod ziemią, polską ziemią – bo tam się urodził i tam chce spocząć. Anna podpisała się pod wypowiedziami przedmówców, ale dodała:     „Widzisz, różnica między nami jest taka, że ty jesteś „wolnym ptakiem” . Wszystkie decyzje przed tobą. Dopiero będziesz „wiła swoje gniazdko” , my już je mamy i musimy myśleć nie tylko o sobie” . Podkreśliła też, że z każdym rokiem jest coraz trudniej wrócić.

Ostatnie moje pytanie dotyczy obecnej sytuacji politycznej, a dokładnie przystąpienia do tzw. Brexitu i nadchodzących zmian, które mogą uderzyć w Polaków. Wszyscy moi rozmówcy    są spokojni. Są rezydentami, otrzymali ten status poprzez udokumentowanie swojego pobytu  i pracy tutaj przez 5 lat. Zapytani przeze mnie o nastroje Polaków, którzy nie mają tak stabilnej sytuacji odpowiedzieli, że bywa różnie. Obawia się każdy, ale żyje tym, co jest obecnie, zarabiając pieniądze stara się jak najwięcej odłożyć. W głębi serca polscy emigranci przygotowują się na każdy scenariusz. Jeżeli trzeba będzie to wrócą. Wszyscy czuwająi czekają, co im przyniesie kolejny dzień. Może przyjadą do Polski, a może los poniesie ich dalej.

Na zakończenie rozmowy zapytałam, czego mogę im życzyć. Usłyszałam od Kasi i Ani,  że tradycyjnie chciałyby więcej zdrowia i mniej deszczu. Janusz był bardziej sentymentalny – być może z racji większego doświadczenia życiowego – mówił o rodzicach, prosił , żebym życzyła mu zdrowia nie tylko dla żony i dzieci, ale również dla rodziców. Wspomniał, że każdy powrót z Polski do Anglii  jest dla niego wielkim przeżyciem. Mówi: „Widziałem łzy w oczach matki, w tych oczach, które nic się nie zmieniły tylko siły w nich coraz mniej.”

Kończymy rozmowę. Każdy z moich rozmówców śpieszy się do swoich obowiązków. Jestem im wdzięczna, że znaleźli dla mnie czas. Wysłuchałam trzech historii, trojga fantastycznych ludzi. Żegnając się z nimi usłyszałam: „ Życzymy naszym rodakom, aby lepiej się im wiodło i żeby nigdy nie musieli wyjeżdżać za chlebem”.

Karolina Żandarowska, lat 17, uczennica Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Uczęszcza do I klasy technikum ochrony środowiska.Interesuje się chemią i biologią,ale również fotografią i teatrem.  W przyszłości chciałaby być ekspertem w dziedzinie ochrony środowiska. Lubi wyzwania dlatego zdecydowała się wziąć udział w konkursie na reportaż. Znalazła ciekawy temat, zaangażowała się w pisanie tekstu, przeprowadziła kilka ważnych rozmów z Polakami mieszkającymi za granicami ojczystego kraju i jest zadowolona z efektów swojej pracy.

czytaj z eKutno.pl: Polskie serca biją na Wyspach

redaktor, 03.04.2017 13:43|czytane: 652 razy|7 komentarzy|komentuj
Kalasanty Fankidejski
Arnold Halecki
Znakomity reportaż.
 · 
Udostępnij
 · 
9
 · 
24 dni temu
Ola Rzadkiewicz Dzień dobry, spod ręki pani Chojnackiej to same talenty wychodzą. W naszym konkursie , który kontynuujemy po ŚSSK Środek, przez całe lata biorą udział właśnie jej uczniowie i chyba się nie pomylę, że zawsze dostają nagrody. A reportaż Karoliny bardzo dobry, rośnie dobre pióro, i niech rośnie, bo ja to zaraz emerytura Konkurs portalu tym razem ogłosimy przed wakacjami, a na jesieni wyniki, w tym roku wywiad i reportaż do wyboru, jak zawsze związane z regionem kutnowskim. Można już myśleć o tematach i przygotowywać, czasem potrzeba sporo czasu np. przy wcieleniowym. Pozdrawiam i gratuluję
24 dni temu
 · 
 · 
9
Olaf Groszek Uczniowie zawsze chętnie biorą udział w ciekawych konkursach. Są ambitni, spostrzegawczy, inteligentni, więc piszą dobre teksty. Praca z takimi młodymi ludźmi to przyjemność. A jeśli można jeszcze liczyć na wsparcie rzetelnego portalu to każde zadanie zamienia się w interesującą przygodę dziennikarską.
9 dni temu
 · 
 · 
4
Teodor Szantyr
Świetny tekst! Gratulacje!
 · 
Udostępnij
 · 
7
 · 
24 dni temu
Hugo Toma
Brawo!!!!
 · 
Udostępnij
 · 
8
 · 
24 dni temu
Narcyz Mozyrka Dziękuję!
24 dni temu
 · 
 · 
4
Zbigniew Ciesielski Ciekawe spojrzenie młodej kobiety
23 dni temu
 · 
 · 
4
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Pan Redaktor
Miejskie obrazki. Przed majówką łatanie dziur w centrum Kutna
Plac Wolności, na którym jest płatny parking w centrum Kutna zyska nowe łaty. Wycięty asfalt zostanie uzupełniony jeszcze przed majówką. - Przypominają... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Na co w maju do Kina KDK?
W maju zapraszamy do Kina Kutnowskiego Domu Kultury na kryminał, najnowszą ekranizację studia Marvel, dramaty oraz filmy familijne. 05-10.05.2017  od piątku do środy godz.14.30  PAN ŻABA 2D dubbing (familijny, czas 85 min ) godz.16.00 ... [więcej]
Sport
"Czwórka" i "Dwójka" wygrały Kros Strzelecki
Dziś w Szkole Podstawowej Nr 6 w Kutnie odbyły się zawody Miejskiej Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej – „KROS STRZELECKI”. Była to już czwarta edycja tych zawodów, w której wystartowało 11 zespołów /4 zawodników indywidualnie/ ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Kutna oraz... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Legginsy RUN BABY RUN Legginsy sportowe do każdego rodzaju ćwiczeń: do biegania, na fitness, czy taniec. Doskonała sportowa dzianina oddychająca, elastyczna, pracuje z Twoim ciałem. Szeroki wzmacniany pas pozostaje n... [czytaj więcej]
Segment Oddam za darmo segment. ... [czytaj więcej]
Opiekun/ka seniora Josefa po zawale, 68 lat InterKadra jest działającą na rynku europejskim renomowaną Agencją Pracy Tymczasowej, Doradztwa Personalnego oraz Pośrednictwa Pracy na terenie RP i za granicą, wpisaną na podstawie Certyfikat... [czytaj więcej]
Skuteczna naprawa baz danych SQL trudne przypadki / Naprawa bazy danych MSSQL, baz Płatnika, Wapro, Zapewniamy prawie 100% skuteczność odzyskania danych z uszkodzonej bazy MSSQL. Nawet jeśli istnieje tylko plik MDF, niezależnie czy udaje się plik mdf+ldf podłączyć do serwera. Bazy mogą ... [czytaj więcej]
Kierowca C+E Międzynarodówka Firma OLI-TRANS S.C. zatrudni kierowcę w transporcie międzynarodowym na ciągniki siodłowe (kat. C+E) z doświadczeniem. System pracy 3/1. Mile widziana znajomość języka niemieckiego lub angiels... [czytaj więcej]
Nauczę Cię angielskiego na żywo przez Skype Czy przeszło Ci przez głowę, żeby po prostu mówić po angielsku? rnI nie chodzi mi o to, żeby myśleć co powiedzieć tylko po prostu mówić. rn rnDaj mi 3 minuty i zobacz jak w prosty sposób ... [czytaj więcej]
Renowacja wanny - co dwie wanny to nie jedna Odnów swoją wannę skutecznie, szybko, bez remontu! Wykonujemy trwałą renowację wanien metodą "wanna w wannie". Jest to osadzenie nowej wanny akrylowej na starej wannie zabudowanej. Nową... [czytaj więcej]
ŚLUSARZE ŚLUSARZE Oferta: - stawka 11,50-12,00 EURO NA RĘKĘ. - zatrudnienie na niemieckich warunkach - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - możliwość współpracy z całymi brygadami - praca na ... [czytaj więcej]
PRACOWNIK Z NIEMIECKIM Pracownik z dobrą znajomością języka niemieckiego Oferta: - 12 euro netto/za godzinę - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - możliwość dłuższej współpracy - praca w rafinerii w Niem... [czytaj więcej]
SPAWACZ SPAWACZE Oferta: - stawka 13 EURO NA RĘKE. - zatrudnienie na niemieckich warunkach - możliwość współpracy z całymi brygadami - praca na terenie Niemiec w miejscowości Frankfurt nad Mene... [czytaj więcej]
PŁYTKARZ PŁYTKARZE/HYDRAULICY Oferta: - zatrudnienie na niemieckich warunkach - praca na terenie Niemiec w miejscowości Duisburg Wymagania: - doświadczenie na stanowisku płytkarz/hydraulik - umiej... [czytaj więcej]
MURARZE MURARZE Oferta: - atrakcyjne wynagrodzenie - zakwaterowanie zapewnia pracodawca - praca na terenie Niemiec w okolicach Lipska - możliwość współpracy z całymi brygadami/firmami - możliwo... [czytaj więcej]
Przedstawiciel ds. odszkodowań Pracujesz na rynku odszkodowań! rnJesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? rnTwoi klienci są niezadowoleni bo dostają za małe odszkodowania? rnMożesz to zmienić! rnrnKancelaria Prawna Pro Bo... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODA ŻELOWĄ I HYBRYDOWĄ.rnKOSZT JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, KOSZT DWÓCH METOD 450 ZŁ... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODĄ HYBRYDOWĄ I ŻELOWĄ.rnKOSZY JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, DWIE METODY 450 ZŁ... [czytaj więcej]
Kurs Tworzyw Sztucznych Profesjonalny Kurs Tworzyw Sztucznych online.Pełne 20 dni zaawansowanej wiedzy teoretycznej z praktyką.Poznaj tworzywa i naucz się prawidłowo zakładać formę wtryskową na maszynę.Szczegóły h... [czytaj więcej]
Sprzedawczyni Duża marka poszukuje sprzedawczyni do sklepu w Galerii Marcredo. Szukamy osoby energicznej, uśmiechniętej, z pozytywnym nastawieniem, która ma dużą łatwość w nawiązywaniu relacji z drugą ... [czytaj więcej]
Praca w ochronie Agencja ochrony zatrudni pracownika z orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.Informacje pod nr.telefonu... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
Wynajmę sklep pod działalność Wynajmę pod działalność sklep 50 metrów w Kutnie Sklep jak widać po Husqvarnie czyli kosiarki,piły itp która był tu przez 20 lat klienci przyzwyczajeni do lokalu i miejsca, więc pewne miejsc... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Klotylda Krawcowicz:
18 minut temu
Proste ,wilk dostał w nocy w...dol!Ha,Ha!A ten drugi jest stary i leniwyHa,ha!
Oskar Piest:
31 minut temu
Jedno małe wtrącenie - przeczytaj sobie Prawo Prasowe
Agata Tołoczko:
35 minut temu
A ja nie wiem dlaczego Andiemu ten ten zapasiony wilk kuleje,na wszelki wypadek z Andim się nie spotykam...
Ursyn Kryśko:
2
 · 
42 minut temu
Bzyknął też na krzywy...jak to handlarz...
Ursyn Kryśko:
53 minut temu
A Andy Wilk tak pi...dolnął swojemu sąsiadowi ,że ten przestał oznaczać swoje terytorium moczem i zaczął pracować...jak każdy normalny obywatel.
Mateusz Tarasiewicz:
2
 · 
1 godzin temu
Jak ja się cieszę,że chodziłem do swojej szkoły.Przynajmniej wiem ,że człowiek nie pochodzi od małpy,Katyń nie leży w Mongolii,a jedynym sposobem na ukojenie ludzkiej duszy wcale nie jest słuchanie zespołów śpiewaczych...
Wadim Szymczura:
1 godzin temu
Czy Gosia R.fanka utworu - pojawiasz się i znikasz,pardon, tyt.org.Józek nie daruję Ci tej nocy- pracuje w tej szkole?
Borys Ogiński:
1 godzin temu
Popieram, choć aż tak praktykujący nie jestem. Ale ostatnio zauważyłem, że coś w kościołach się poruszyło. Dzieje się oj dzieje. Nie tylko taca, choć prawda jest taka, że i tak księża muszą żyć.
Wadim Szymczura:
1 godzin temu
Był czas kiedy tablica oznaczjąca mc.P.D.była notorycznie zajęta napisem Kowalska to Q..wa, inna dyr.tej szkoły jest nazywana przez swojego szefa pieszczotliwie ch..jem,ten sam szef namawia podwładnych ,żeby niewygodnemu mieszkańcowi napuścili szczurów,proboszcz w tej parafi chodzi pieszo,jego poprzednik nazywa mc.przeklętą,a dziedzic po raz kolejny wymienił zęby...Woody Allen-zapraszamy!
Serafin Tyzenhauz:
2
 · 
2 godzin temu
poza tematem Peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Byłam uczestniczką podobnego święta w parafii Woźniaków.
Sama uroczystość była na poziomie i przebiegłaby wspaniale gdyby nie nachalność jakiejś grupy chamskich fotografów, którzy jak szaleni biegali po kościele, ( byli również i przed kościołem i w trakcie procesji ), i bezczelnie pstrykali w oczy każdemu kto był na uroczystym przywitaniu obrazu.
Latali z aparatami, zachowywali się delikatnie mówiąc poniżej krytyki.
Po niecałej półgodzinie od wejścia obrazu do kościoła przestali.
Wielkie było moje zdziwienie i zaskoczenie jak wychodząc o uroczystej mszy spostrzegłam, że na licznych stojakach jest wystawa godzinę wcześniej zrobionych zdjęć a w tej chwili sprzedający a nie już fotografowie, znów nachalnie namawiają wychodzących ze świątyni na kupno ich produkcji!
Była bardzo dużo wzburzonych osób, wręcz wściekłych.
ZAPYTUJĘ SIĘ!
KTO ZEZWOLIŁ NA FOTOGRAFOWANIE I UPUBLICZNIANIE WIZERUNKU OSÓB BĘDĄCYCH NA UROCZYSTOŚCIACH KOŚCIELNYCH BEZ ICH ZGODY?
KTO PODJĄŁ ZA MNIE DECYZJĘ, ŻE MOJE ZDJĘCIE MOŻNA KUPIĆ NA WOLNYM RYNKU I MOŻE JE NABYĆ KAŻDY, DOSŁOWNIE KAŻDY!
CZY PROBOSZCZ NIC NIE WIEDZIAŁ O WW. INCYDENCIE I ZEZWOLIŁ NA ŁAMANIE PRAWA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH I JAKĄ ZA TO OTRZYMAŁ REKOMPENSATĘ?
KTO JEST ODPOWIEDZIALNY ZA CAŁY TEB CYRK Z NAMOLNYM HANDLEM W TRAKCIE TYCH UROCZYSTOŚCI?
GDZIE MAM ZŁOŻYĆ SKARGĘ NA PROBOSTWO, BO ZA TO CO SIĘ DZIAŁO ODPOWIADA BEZPOŚREDNIO PROBOSZCZ?
CZEMU KOŚCIÓŁ KATOLICKI POSTĘPUJE TAK, BY MIEĆ JAK NAJMNIEJ WIERNYCH?
Itp. Itd.

KAŻDY, U KOGO W PARAFII ODBĘDĄ SIĘ PODOBNE UROCZYSTOŚCI MOŻE BYĆ PEWIEN, ŻE TE HIENY ZAATAKUJĄ FLESZAMI APARATÓW WAS PARAFIANIE, KTÓRZY PRZYJDZIECIE ODDAĆ HOŁD MATCE BOSKIEJ!Herman Niebecza:
2 godzin temu
Najwyższej rangi alkohol majster bierze na rogi Baryłę, zapowiedz końca świetlanej kariery wójtowej i świty rodzinno towarzyskiej.
Sergiusz Błaszczyński:
3 godzin temu
A może by tak o skargach poopowiadać czy wszystko raczej ok?
Romuald Staszel:
4 godzin temu
Chyba jutro 27go
Placyd Krebs:
5
 · 
4 godzin temu
Kołach lubił używać określenia nieudacznik.Tak tytuował m.in.lekarza z Pleckiej Dąbrowy...ciekawe,ich lekarza...W takim razie jak nazywać jego,skoro nazwanie go nieudacznikiem byłoby jeszcze komplementem?
Eugeniusz Kurle:
4 godzin temu
Dyrektorem!
Eugeniusz Kurle:
4 godzin temu
Będzie e
Hugo Hauke:
4 godzin temu
Byłam widziałam na własne oczy. Super świadectwo, niby zwyczajny człowiek a ile potrafi słowem przekazać coś dobrego, prawdziwego. Ilu ludzi boryka się z różnymi problemami, nie tylko używki, ale pracoholizm, seksoholizm, ciągły smutek, nie radzenie z samym sobą. Ale po tym świadectwie Dobromir nie tylko mnie podniósł na duchu, ale dał mi wręcz siłę fizyczną. Bardzo dobrze, że takie misje są w naszych parafiach. Nie jestem dewotką, bo teraz często tak się uznaje osoby praktykujące, często chodzące do kościoła. Ja wierzę, że wiara może czynić cuda. Ja również nie byłam i nie jestem osobą ,,świętą,, ale pomału w swoim życiu, poprzez zaufanie Chrystusowi, spokojnie bez pośpiechu, bez użycia ponad własnych sił, odzyskuję to co kiedyś straciłam. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim Księdzu proboszczowi, który wychodzi na przeciw ludziom i zaprasza każdego z nas szeroko otwierając drzwi. Dziękuję też wszystkim osobom które przyczyniają się do wszystkiego co dobre, jak i również media i panu Leszkowi, który propaguje i przekazuje te dzieła dalej. Chciałam również jeszcze wspomnieć, że dzisiaj są nauki dla kobiet w parafii J.Chrzciciela o godz. 18.45 jutro również odnowienie przyrzeczeń małżeńskich o godz.18.00. A od piątku przywitanie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Serdecznie wszystkich pozdrawiam.

Protazy Ekeln:
3
 · 
4 godzin temu
Oj nie wierzę, żeby kołach postawił komuś wódkę, wypiłby ale za nasze...........
Protazy Ekeln:
9
 · 
4 godzin temu
Takich durnych i wrogich ludziom decyzji kołach podejmował i podejmuje wiele, tyle że ludzi e odważniejsi, nie Ci sami co 15 -20 lat temu. Działania tego potwora standardowe - popatrzcie wokół kogo niszczy - mądrych, bo ich się boi. Przydupasów, głupców, miernoty, donosicielI, których nie brak w każdej wsi, gminie, szkole - czerpią korzyści za swoje służalcze zasługi. ZMIEŃMY TO, POPRZYJMY MĄDRYCH, PRACOWITYCH, SZLACHETNYCH......
Hubert Simaszka:
2
 · 
5 godzin temu
Z dziadowania można dostatnio czerpać!Najciekawsze artykuły
 ·  57
1 dni temu
WSA odrzuca skargę inwestora. Nie będzie wiatraków w gminie Bedlno
 ·  29
5 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
6 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
6 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
14 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
14 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
15 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
16 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
16 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
16 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
16 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
19 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
20 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
20 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
20 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
20 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
21 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
22 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
22 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
23 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
26 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
27 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
 ·  25
27 dni temu
Czytelnicy pytają o biuletyn informacyjny o budżecie Kutna. Samorząd odpowiada
 · 
27 dni temu
Charakterystyczny głos i dobre teksty - klimatyczny koncert Dyjaka w Kutnie
 · 
27 dni temu
Druga książka pochodzącego z Kutna pisarza Rafała Cichowskiego trafia do rąk Czytelników
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności