eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 28.06.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
czytaj z eKutno.pl: Polskie serca biją na Wyspach
Prezentujemy kolejny tekst wyróżniony w I edycji Amatorskiego Konkursu na Reportaż organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie dla uczniów szkół średnich. Tym razem Polskie serca biją na Wyspach Karoliny Żandarowskiej z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Opiekunem uczennicy jest pani Dorota Chojnacka.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami Polski w 2014r. przebywały 2 mln 320 tys. naszych rodaków. Natomiast – jak informuje brytyjski urząd statystyczny Office for National Statistics – w samej Wielkiej Brytanii w 2016r. mieszkało rekordowo wielu Polaków – 916 tys. Tym samym Anglia stała się największym skupiskiem Polaków za granicami ojczystego kraju.

Wielka Brytania wydaje się być „ziemią obiecaną” dla naszych rodaków. Zastanawiam się,  co sprawia, że tam czują się lepiej niż tu. Dlaczego opuścili kraj? Czy tęsknią?I najważniejsze: czy wrócą?

czytaj z eKutno.pl: Polskie serca biją na Wyspach, ./upload/articles_pakiety/33402/01_obraz.jpg


Udało mi się porozmawiać z trojgiem Polaków przebywających od dłuższego czasu na Wyspach. Reprezentują różne środowiska, wykonują różne zawody, są w różnym wieku. To Katarzyna (37 lat), Anna  (30 lat) oraz Janusz (49 lat). Spotykamy się w popularnej restauracji.  Na stoliku pączki – taki polski akcent – mój prezent dla gości. Jak wspólnie stwierdzili – były pyszne. „Dla nas to rarytas, dla ciebie codzienność” – powiedział Janusz.

Chciałam poznać historię każdej z tych osób, zrozumieć jaka siła trzyma ich poza macierzystym krajem. Rozmowę zaczął Janusz. Próbował mi uświadomić, że obecna Polska nie zawsze była wolna i suwerenna. Jego młodość to czasy PRL-u. Nie było łatwo. Ale zaznacza, że najpiękniejsze wspomnienia i najtrwalsze przyjaźnie ma z tego okresu, z lat 80.  i 90. ubiegłego wieku. Kończy edukację i znajduje pracę u rolnika. Zaczyna także – od czasu do czasu – jeździć na „saksy” do Niemiec. „Polska dopiero się odradzała, a mnie marzył się dostatek, jak na zachodzie” – mówi. To nie były pragnienia wygórowane: ciepła woda w kranie, toaleta w mieszkaniu, może auto. Południowo-wschodnie tereny Polski nie były atrakcyjne dla młodych ludzi. Janusz mówi, że zna wielu takich, którzy stamtąd uciekli.      

W 1993r, kiedy urodził mu się syn, wspólnie z żoną postanowili, że wyjedzie. Trafiła się robota za oceanem. Kuzyn go ściągnął. Janusz zostawił rodzinę, żeby zapewnić im lepsze życie. Przez 5 lat przyjeżdżał do domu dwa razy w roku. Gdy wrócił na dobre – rodzina się rozpadła. Zapłacił więc wysoką cenę za marzenia o życiu w dostatku. Ale – jak sam mówi – to już przeszłość. Mieszkał w Polsce do 2007r. Można śmiało uznać go za „złotą rączkę”. Potrafi postawić dom od podstaw pod klucz. Pracował chwilę w stoczni. Jest spawaczem, a mimo to było mu ciężko o godne życie. Wyjechał więc do Anglii. Założył nową rodzinę z Polką. Mieszka tu już 10 lat. Jego córka czuję się chyba Angielką. Mimo że chodzi do polskiej szkoły w weekendy, to – jak twierdzi – myśli po angielsku, a potem to sobie tłumaczy na polski. Polskiego używa tylko w domu.

Do rozmowy wtrąca się Kasia. Mówi, że wszyscy chcą zmieniać swoje życie na lepsze,a oni nie boją się o to walczyć. Dlatego emigrują. W Polsce poniosła pasmo porażek. Pochodzi z okolic Wrocławia. Rodzice nie byli w stanie zapewnić córce odpowiednich środków finansowych, by podjęła studia ekonomiczne. Postanowiła więc wyjechać, żeby przez wakacje pracować w fabryce. Zarobić na wynajęcie mieszkania w Warszawie i czesne. To miały być tylko trzy miesiące. Po dwóch zaproponowano jej stanowisko supervisora (kierownika). Została. Jest już tu 12 lat. Pięknych lat – jak mówi – a Polskę odwiedza trzy razy w roku. „Raczej nie tęsknię, bo tu jest moja mała ojczyzna. Mam dużo znajomych Polaków. W moim domu widać i czuć Polskę” – wyznaje.
Twierdzi, że we właściwym czasie znalazła się we właściwym miejscu. Obecnie jest menadżerem kasyna. A więc piękna ścieżka awansu: od pracownicy w fabryce, poprzez stanowisko kierownika aż do funkcji bardzo atrakcyjnej.
Wszyscy skierowaliśmy swoje oczy ku Annie, pochodzącej znad morza. W Polsce była pomocą dentystyczną. Zarabiała najniższą krajową. Postanowiła na Wyspy pojechać za chłopakiem. Mają dwoje dzieci – Natalię (5 lat) i Filipa (3 lata). Bardzo tęskni za ojczyzną. Chce wrócić - tylko brakuje jej odwagi. Tu bez znajomości języka angielskiego można znaleźć pracę i żyć na niezłym poziomie. „Oboje zresztą  tak zaczynaliśmy” – mówi Anna      i dodaje, że teraz pracuje na pół etatu. Choć jest jej ciężko, bo nie może tu się odnaleźć, to kiedy patrzy na swoje dzieci już nie jest pewna, czy chce wracać do Polski. Mówi z namysłem: „Nie wiem czy bylibyśmy w stanie zapewnić im takie życie jak w Anglii”.

Słuchając moich rozmówców doszłam do wniosku, że w Polsce pracując na etacie nie da się żyć na odpowiednim poziomie. Ich wypowiedzi były – moim zdaniem – mocno nacechowane żalem do kraju.  Zastanawiałam się czy dobrze to odebrałam. Katarzyna - lekko oburzona -tłumaczy, że kocha ojczyznę , bycie Polką to dla niej stan umysłu a nie meldunek. Z moją interpretacją ich wypowiedzi absolutnie nie zgodził się także Janusz. Stwierdził, że jeżeli jego wypowiedź była niecechowana żalem to tylko dla polskich władz: „Polska jest piękna! Ma wspaniałą tradycję , kulturę – nie wspomnę o kuchni!”. Ale na razie jest w Anglii i nie wie,  co będzie dalej. Marzy jednak, że na emeryturze będzie łowił ryby nieopodal domu w Ustrzykach, a pochowają go dwa metry pod ziemią, polską ziemią – bo tam się urodził i tam chce spocząć. Anna podpisała się pod wypowiedziami przedmówców, ale dodała:     „Widzisz, różnica między nami jest taka, że ty jesteś „wolnym ptakiem” . Wszystkie decyzje przed tobą. Dopiero będziesz „wiła swoje gniazdko” , my już je mamy i musimy myśleć nie tylko o sobie” . Podkreśliła też, że z każdym rokiem jest coraz trudniej wrócić.

Ostatnie moje pytanie dotyczy obecnej sytuacji politycznej, a dokładnie przystąpienia do tzw. Brexitu i nadchodzących zmian, które mogą uderzyć w Polaków. Wszyscy moi rozmówcy    są spokojni. Są rezydentami, otrzymali ten status poprzez udokumentowanie swojego pobytu  i pracy tutaj przez 5 lat. Zapytani przeze mnie o nastroje Polaków, którzy nie mają tak stabilnej sytuacji odpowiedzieli, że bywa różnie. Obawia się każdy, ale żyje tym, co jest obecnie, zarabiając pieniądze stara się jak najwięcej odłożyć. W głębi serca polscy emigranci przygotowują się na każdy scenariusz. Jeżeli trzeba będzie to wrócą. Wszyscy czuwająi czekają, co im przyniesie kolejny dzień. Może przyjadą do Polski, a może los poniesie ich dalej.

Na zakończenie rozmowy zapytałam, czego mogę im życzyć. Usłyszałam od Kasi i Ani,  że tradycyjnie chciałyby więcej zdrowia i mniej deszczu. Janusz był bardziej sentymentalny – być może z racji większego doświadczenia życiowego – mówił o rodzicach, prosił , żebym życzyła mu zdrowia nie tylko dla żony i dzieci, ale również dla rodziców. Wspomniał, że każdy powrót z Polski do Anglii  jest dla niego wielkim przeżyciem. Mówi: „Widziałem łzy w oczach matki, w tych oczach, które nic się nie zmieniły tylko siły w nich coraz mniej.”

Kończymy rozmowę. Każdy z moich rozmówców śpieszy się do swoich obowiązków. Jestem im wdzięczna, że znaleźli dla mnie czas. Wysłuchałam trzech historii, trojga fantastycznych ludzi. Żegnając się z nimi usłyszałam: „ Życzymy naszym rodakom, aby lepiej się im wiodło i żeby nigdy nie musieli wyjeżdżać za chlebem”.

Karolina Żandarowska, lat 17, uczennica Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Uczęszcza do I klasy technikum ochrony środowiska.Interesuje się chemią i biologią,ale również fotografią i teatrem.  W przyszłości chciałaby być ekspertem w dziedzinie ochrony środowiska. Lubi wyzwania dlatego zdecydowała się wziąć udział w konkursie na reportaż. Znalazła ciekawy temat, zaangażowała się w pisanie tekstu, przeprowadziła kilka ważnych rozmów z Polakami mieszkającymi za granicami ojczystego kraju i jest zadowolona z efektów swojej pracy.

czytaj z eKutno.pl: Polskie serca biją na Wyspach

redaktor, 03.04.2017 13:43|czytane: 826 razy|7 komentarzy|komentuj
Parys Gamrat
Arnold Halecki
Znakomity reportaż.
 · 
Udostępnij
 · 
9
 · 
88 dni temu
Ola Rzadkiewicz Dzień dobry, spod ręki pani Chojnackiej to same talenty wychodzą. W naszym konkursie , który kontynuujemy po ŚSSK Środek, przez całe lata biorą udział właśnie jej uczniowie i chyba się nie pomylę, że zawsze dostają nagrody. A reportaż Karoliny bardzo dobry, rośnie dobre pióro, i niech rośnie, bo ja to zaraz emerytura Konkurs portalu tym razem ogłosimy przed wakacjami, a na jesieni wyniki, w tym roku wywiad i reportaż do wyboru, jak zawsze związane z regionem kutnowskim. Można już myśleć o tematach i przygotowywać, czasem potrzeba sporo czasu np. przy wcieleniowym. Pozdrawiam i gratuluję
88 dni temu
 · 
 · 
9
Olaf Groszek Uczniowie zawsze chętnie biorą udział w ciekawych konkursach. Są ambitni, spostrzegawczy, inteligentni, więc piszą dobre teksty. Praca z takimi młodymi ludźmi to przyjemność. A jeśli można jeszcze liczyć na wsparcie rzetelnego portalu to każde zadanie zamienia się w interesującą przygodę dziennikarską.
74 dni temu
 · 
 · 
4
Teodor Szantyr
Świetny tekst! Gratulacje!
 · 
Udostępnij
 · 
7
 · 
88 dni temu
Hugo Toma
Brawo!!!!
 · 
Udostępnij
 · 
8
 · 
88 dni temu
Narcyz Mozyrka Dziękuję!
88 dni temu
 · 
 · 
4
Zbigniew Ciesielski Ciekawe spojrzenie młodej kobiety
87 dni temu
 · 
 · 
4
Kalendarium imprez
Publicystyka
Kultura Musi Być!
Trzymając w ręku fragment Kosmosu. Leszek Baranowski i Mineral and Gem
Rozpoczynamy wakacyjny cykl Ludzie, który mamy nadzieję, będzie powstawał dzięki Czytelnikom eKutno.pl pragnącym pochwalić się fascynacjami, swoim hobby. Chcemy w nim... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
W lipcu w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury
Kino Kutnowskiego Domu Kultury zaprasza w lipcu na filmy animowane, hooror, thriller, premierę filmu wojennego i Małej Wielkiej Stopy. 30.06.2017-05.07.2017  od piątku do niedzieli godz.16.00 AUTA 3  2D dubbing (animowany/familijny, czas 107 min) godz.18.00... [więcej]
Sport
Kolejny sezon KDK Kutno w Ekstraklasie
Zakończyły się drużynowe mistrzostwa Polski w brydżu sportowym. W sezonie 2016/2017 tytuł mistrzowski zdobyła drużyna RAL Poznań. Kutnowscy brydżyści KDK1 po zwycięstwach w fazie play-off nad AZS Warszawa 220:118 i Piastem Skawina 204:153 ostatecznie zajęli 11 miejsce w kraju i... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Kredyt pożyczka CHWILÓWKA w 15 min Potrzebujesz gotówki na nieprzewidziane wydatki? Chcesz spłacić swoje zaciągnięte chwilówki? Chcesz spłacić swojego komornika? U nas dostniesz pożyczkę! Najlepsza oferta na rynku! Najniż... [czytaj więcej]
Pergotendy - nowoczesne zadaszenia Pergotendy - funkcjonalne zadaszenia tarasów. Jest to unikalna forma ochrony przed słońcem i deszczem i jak i również sposób na wygospodarowanie kawałka cienia, tak potrzebnego w upalne dni... [czytaj więcej]
Młoda pozna pana Młodziutka studentka spotka się ze zdecydowanym oraz zadbanym Panem na niezobowiązujący seks. Wymagana dyskrecja, kultura oraz higiena osobista :) Spotkania na początek u mnie w mieszkaniu lub w ... [czytaj więcej]
Pomoc kuchni Zatrudnię pomoc do kuchni! Praca w trybie zmianowym. Godziwe wynagrodzeniernrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dypozycyjnośćrn-uczciwośćrn-doświadczenie w branżyrnZainteres... [czytaj więcej]
Zatrudnię kucharza/kucharkę Zatrudnię kucharza/kucharkę na pełny etat do pracy w restauracji hotelowej!rnPraca na pełny etat, w trybie zmianowym.rnrnWymagania:rn-ważna książeczka do celów san-epidrn-dyspozycyjnośćrn-uc... [czytaj więcej]
Kupię książki Kupię komplet książek do I klasy liceum o profilu technik logistyk... [czytaj więcej]
Dodatkowy zarobek - marketing sieciowy WitajrnrnWiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. Um... [czytaj więcej]
szambo zbiorniki betonowe atest transport gwarancja Oferuję zbiorniki betonowe ekologiczne z przeznaczeniem na:rn- szambo,rn- szambo ekologicznern-ścieki,rn-gnojówkę,rn-gnojownicę,rn-deszczówkę,rn-ziemianki itp.rnZbiorniki o wielkości 4,6,8,10 ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
REKRUTER DS. PRACOWNIKÓW UKRAISKICH Rekruter ds. pracowników ukraińskich Obowiązki • Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy • Weryfikację i selekcję aplikacji kandydatów zgodnych z poszukiwanym profilem • Budowanie i utrzym... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
Zagubiony piesek W okolicy ostatniego przystanku autobusu nr.7, w Muchnowie, blaka sie maly czarny piesek, nie ma jeszce roku. Moze ta droga znajdzie sie wlasciciel lub ktos kto zna pieska.... [czytaj więcej]
opiekunka do dziecka od września Poszukuję opiekunki do dziecka przedszkolaka, która jest osobą odpowiedzialną, sympatyczną, z podejściem do dziecka i posiada doświadczenie w opiece nad dziećmi w wieku 3-5, niepalącą. Mile ... [czytaj więcej]
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ ZATRUDNIĘ OD ZARAZ KIEROWCĘ TEL. 570 849 437... [czytaj więcej]
sprzedam mieszkanie 61,3m Sprzedam mieszkanie własnościowe o powierzchni 61,3m mieszczące się na 1 piętrze na osiedlu Łąkoszyn. Mieszkanie po remoncie wymieniona hydraulika, okna PCV, podłoga panele i kafelki, na ścia... [czytaj więcej]
Odzież ciążowa i odzież XXI .plac Manhattan box 73 Oferuje odzież ciążowa i odzież XXI plac Manhattan box 73... [czytaj więcej]
Poklikam !!!! Witam serdecznie . Poklikam w wolny czas sms,y lub na gadu gadu z kobietami z Kutna i okolic stan cywilny B/Z. ( Mile widziane Ukrainki mieszkające w Kutnie ) Pozdrawiam Panie i Tylko Panie !!!... [czytaj więcej]
Kocięta szukają domu Cztery 7-tygodniowe kocięta, przebywające od urodzenia w mieszkaniu, poszukują nowego domu. Są bardzo wesołe i towarzyskie. Korzystają z kuwety i potrafią już jeść samodzielnie. ... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]
BEZPŁATNA SZKOŁA!!!! LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH EDUKATOR W KUTNIE ZAPRASZA!!! Uzupełnij swoje braki w wykształceniu. Zrób liceum 2 lub 3 lata!!! To już ostatnia szansa!!! Centrum Kształceni... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Kalikst Berenson:
49 sekund temu
Pozbyli się kardiologii a taka niestety musi być jak się chciało mieć II stopień referencji. I już się nie odzyska no bo jak?
Melania Jencke:
3 minut temu
Taaa, wygrała "kompetentna dyrektorka", która zatrudniła "świetnych nauczycieli z pomysłami". Pierwszy pomysł czyli nabór zakończył się wielką klapą
Leszek Schmiedicke:
7 minut temu
Był konkurs na dyrektora w ALO?
Ananiasz Stawarz:
12 minut temu
nie łuczak nie jest mezem tej łuczakowej z PUP
Beatryks Cbwalibog:
28 minut temu
Hańba!!!!!!!!!!!!!!!!Do II stopnia przeszły szpitale z takich dziur jak np. Brzeziny. Dyrekcja szpitala i szefstwo powiatu gdyby miało odrobinę honoru podałoby się do dymisji.
Bożydar Wjuk:
51 minut temu
Na kompromitujący wynik miało wpływ kilka czynników: 1. Szkoły prywatne nie mają żadnej marki, a I i II LO mają. Więc nawet rodzice, którzy mają pieniądze, nie poślą dzieciaka do prywatnej 2. Fatalna lokalizacja - na wylocie z Kutna, przy blokach socjalnych i fabryce
Ursus Wincenty Rylski:
58 minut temu
Masz rację Jonatanie! Wody może nie być. Aby ognia nie zabrakło nigdy. I żeby ryby, chleb i wino były zawsze dostępne na Dobrym Rynku. Z tym FACEBOOKIEM to sporo przesadziłeś. Dla mnie może go nie być wcale. Dla mnie dzień bez eKutna jest dniem straconym. Żeby nie te kradzieże komentarzy i zamykanie OKNA to jeszcze bardziej bym polubił eKutno. A bez wody w kranie można żyć! Nieprawdaż?
Krystyn Kazimierski:
1 godzin temu
Tragedia!!!Dwóch posłów z miasteczka ok.50 tysięcznego a powiatu ok 100tys. i co pan starosta i co Nic najgorzej że żle zrozumiałem?!
Konrad Wikuła:
1 godzin temu
jak taki prezesina bez wykształcenia może pełnić taką funkcję???inni mają papiery dowodzenia a on jest tylko marionetką. tak jak niby prezydent RP
Gerwazy Laska:
1 godzin temu
oni się boją odezwac, Oni poklepią prezesa, Ktoś powie prawdę, a Ty na co czekasz, idź się odezwij, powalcz, nieeeee, niech Inni COŚ zrobią
Gerwazy Laska:
1 godzin temu
bzdura, w Kutnie wiele lat z rzędu tak było
Ursus Wincenty Rylski:
2
 · 
1 godzin temu
Jakim drutem? W jakich innych dziurkach? Jak te inne dziurki wyglądają? Gdzie ich szukać? Bo ja mam drucik, tylko nie wiem czy on by się nadawał do tych innych dziurek? Czy wkładanie drucika do dziurki jest zgodne z zasadami obowiązującymi na eKutno? Przez grzeczność, z góry dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie mi wszystkich tych dziurkowo-drucikowych wariacji, kombinacji i permutacji. ~uczeń Normalnego? Liceum Nieakademickiego.
Tobiasz Fa]ewski:
2
 · 
2 godzin temu
Brawo Jarzębinki! Najzdolniejszy zespół młodych talentów!
Aaron, Skalski:
2 godzin temu
Nie ma wyszczególnionej endokrynologi
Prokop Szołucha:
3 godzin temu
Ten pan Łuczak prezes PEC to nie przypadkiem mąż pani Łuczak, obecnie głównej ksiegowej PUP, wcześniej prezeski szpitala i jeszcze wczesniej audytorki czy kontrolerki w UM.
Karol Riviere:
3 godzin temu
"PRAWDZIWA CNOTA KRYTYK SIĘ NIE BOI." AWRUK! Kto pożarł nasze komentarze? Kto zamyka przed nami OKNA eKutna? Kto jest tym złoczyńcą? Kto jest prowokatorem? Kto jest egzekutorem? Kto jest katem? Kto Jest ofiarą? Co tu jest grane? Co tu się dzieje? Co tu się narobiło? Tęsknota! Smutek! Żal! Nigdy nie mówi się nigdy. Nigdy nic nie wiadomo. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Na nawrócenie, oświecenie, przyjaźń, miłość, pokutę, przeprosiny i naprawę szkód i krzywd nigdy nie jest za późno. Jak się nie ma co się lubi, to się nic nie lubi. Albo wszystko! Albo nic! Albo seks, mamona i ciuch? Albo miłość światłość i duch? Trzeba wybierać! Albo rybka? Albo akwarium? Albo pieniądze? Albo życie? Trudne to wszystko jest do ogarnięcia? A wybory są najtrudniejsze! Co wybieramy? EKutno, PTO"R" i NADZIEJĘ? Czy "Nie chcem ale muszem", "Alleluja i do przodu", "Róbta co chceta" i „Obiecanki-cacanki (a głupiemu radość)”? Kto się długo namyśla, nie zawsze rzecz najlepszą wybierze. Raz kozie śmierć!... Ja już wybrałem!.... Dziękuję Pani Olu!!!... Kończę już pisanie głupot..... Boję się trefnych prowokatorów: niedorozwiniętego lekarza psychiatry i nadpobudliwego lekarza seksuologa, którzy swoimi komentarzami doprowadzili do bardzo groźnej, niebezpiecznej zadymy na tym forum. Ale, póki co, sytuacja już została opanowana. Bogu dziękujmy! Ducha nie gaśmy!.... !!!!! NIECH ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI.....!!!!! Całą noc nie mogłem zasnąć. Teraz się trochę uspokoiłem. Idę spać. Jak się wyśpię, to zobaczę co wy tu nawypisywaliście na moim ulubionym eKutno. Pa pa, nieznośne aniołeczki! Pa pa!
Gustaw Wawrzek:
4 godzin temu
Gratulacje !!!!
Mateusz Sopielka:
2
 · 
4 godzin temu
a TAKA miała być AMERYKA -II stopień ????
Lucjusz Plater:
4 godzin temu
Nie rozumiem, jakie głosowanie, jaki plebiscyt na policjanta? Za swoją pracę dostaje pieniądze czy pracuje za darmo
Felicjan Matliński:
4 godzin temu
Który z oddziałów kutnowskiego szpitala nie wszedł do sieci, czy weszły wszystkie?Najciekawsze artykuły
 ·  23
4 dni temu
Miejskie obrazki. Smród na osiedlu w centrum miasta
 ·  53
5 dni temu
Przemysław Zawadzki nadal dyrektorem Dąbrowszczaka. W czwartek konkurs na dyrektora Troczewskiego
 ·  119
5 dni temu
Radosław Bieniek szefem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w mieście
 · 
6 dni temu
Dni Pola w Strzelcach
 ·  56
6 dni temu
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
 ·  91
7 dni temu
(Aktualizacja) Kto wylewa słoną substancję na pobocza w gminie Krzyżanów?
 ·  14
8 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
8 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  74
9 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
9 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
14 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
14 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
16 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
19 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
19 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
19 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
21 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
21 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
22 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
23 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
23 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
23 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
24 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
24 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
24 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności