eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.04.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
W ostatni piątek w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyło się spotkanie autorskie wyjątkowej poetki, laureatki trzeciej nagrody ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy debiutancki tomik w ramach Festiwalu Złoty Środek Poezji i przede wszystkim laureatki Nike 2016. 

Bronka Nowicka z Radomska (rocznik 74) to nie tylko poetka, to również scenarzystka, reżyserka teatralna i telewizyjna. Jest absolwentką PWSFTiT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej pola eksploatacji, inspiracji i twórczości  to Intermedia, Język, Obraz w ruchu. Nowicka jest związana z trzema miastami: Częstochową, Warszawą i Krakowem. Nagrodzony tomik Nakarmić kamień wydało Biuro Literackie we Wrocławiu, jego dyrektor Artur Burszta prowadził spotkanie z autorką.

Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia, ./upload/articles_pakiety/33451/01_obraz.jpg
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia, ./upload/articles_pakiety/33451/02_obraz.jpg
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia, ./upload/articles_pakiety/33451/15_obraz.jpg


Więcej zdjęć na galerii Piotra

Burszta mówił o wielkim sukcesie poetki gdyż po nagrodzie Nike jej książka sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, a wiadomo, że poezja nie jest tak popularna wśród czytelników jak inne gatunki literatury. Przełamanie magicznej 800-tki nakładu u Nowickiej nastąpiło szybko. Biuro sprzedało 15 tys. tomów i planuje dodruk. Nic dziwnego, bo jest to poezja komunikatywna, napisana przystępnym językiem a tom zaplanowany jest jako spójna historia, dodam mocna.

Dyrektor Biura Literackiego opowiedział o historii Połowu- projektu, w którym Biuro opiekuje się debiutantami, przygotowuje ich do publikacji pierwszej książki poetyckiej. Wymienił autorów, którzy swoje sukcesy święcili właśnie w Kutnie nagrodzeni w konkursie dla debiutantów podczas Festiwalu Złoty Środek Poezji – Łukasza Jarosza (I nagroda 2006r) czy Sławomira Elsnera ( I nagroda 2008 r.) Murale do ich wierszy do dziś możecie zobaczyć na Ścianie Poetów w parku Traugutta. Bronka Nowicka nie uczestniczyła w Połowie, sama się złowiła :)

Fenomen debiutu Nowickiej

- Pójdziemy tropem przedmiotów, pierwszy slajd to Spis rzeczy - napisany odręcznie, zauważycie Państwo, że nie znajduje się na końcu książki tylko na początku, nie ma też przyporządkowanych numerów stron. Od razu czytelnik wie, że ma do czynienia z trochę inną książką poetycką. Proszę o przeczytanie modułu, w tej książce nie ma wierszy, nie ma fragmentów opowiadań, tylko są moduły. Techniczny zwrot, którego używa Bronka podchwycili już czytelnicy i krytycy. Zacznijmy od Grzebienia - mówił Burszta. 

(Polecam przeczytanie Spisu rzeczy jak wiersza wersami poziom i pion na krzyż. Wychodzi kosmos języka :)

Grzebień
– Znajdziesz wesz, dostaniesz pieniążek – mówi dziadek.
Kładzie na ceracie dwudziestozłotówkę i grzebień z ciasno osadzonymi zębami. Mięsista głowa: patrzę na nią z góry, stojąc na stołku. Grzebień orze skórę – gdzie przejedzie, zostawia białe rysy, które po chwili naciągają różem. Głowa się pochyla. Dziadek drzemie. 
Kilka dni później ma ręce z wosku.
– Idź, nie bój się, pocałuj – lekko mnie popychają.
– Pocałuj w rękę.
Podchodzę i całuję. Skóra taka, jakby jej nie było: nieciepła, niemiękka. Nikt pod nią nie mieszka. Opakowanie po czekoladkach mogłam zatrzymać. Wyjmowałam pudełko i wąchałam, wtedy cukierki wracały w głowie jeden po drugim, jak prawdziwe. Opakowanie po dziadku trzeba zakopać. Ale można sobie coś po nim zachować.
– Weź, co chcesz.
Chcę sweter.
– Jest przepocony, na pewno go chcesz, ten łach? 
Sweter wyprany z dziadka wisi na sznurze. Jeszcze mokry sweter prasuje się z dziadka. Nie chcę tego swetra, już nie. Nie pytając, czy mogę, biorę sobie grzebień. Nie pytając, więc kradnę, ale się nie wstydzę. Jeszcze jest w nim dziadek. Biorę sobie ciebie, grzebieniu, za pamięć.

- Mamy tu śmierć dziadka, od śmierci książka właściwie się zaczyna. Ale najważniejsze są tu ostatnie słowa biorę sobie ciebie za pamięć, a zatem przedmiotem, który jest rodzajem medium i łączy nas ze wspomnienia. Wspomnień w tej książce jest bardzo wiele - komentował Burszta. - Uczyniłaś z przedmiotów oś konstrukcyjną tej książki. Czym dla Ciebie są przedmioty?

- Przedmiot sam w sobie nie jest dla mnie istotny, jego materia, ważny jest dla mnie człowiek, który stoi za przedmiotem. Jego stwórca, użytkownik, ważny jest dla mnie człowiek, którego już nie ma, a który w jakiś sposónb odcisnął się na przedmiocie, ktoś zmarły. Lubię opowiadać poprzez przedmioty, nie tylko zrobiłam to w Nakarmić kamień, robię to też na polu, na którym posługuje sie obrazem, ruchomym lub statycznym. Lubię opowiadać poprzez przedmiot o człowieku, mówię o tym co emocji dotyka. Wydaje mi się, że wtedy nie będę tego robiła w sposób patetyczny - mówiła autorka. - Przedmioty interesują mnie od dawna, kiedyś na studiach doktoranckich na PWSFTiT w Łodzi uruchomiłam swój prywatny projekt badawczy i spotykałam się z ludźmi z różnych środowisk, pytałam ich o relacje, w jakie wchodzi z przedmiotami. 

Na slajdach mogliśmy obejrzeć niezwykłe przedmioty i usłyszeć historię ludzi z nimi związanych. Była trumienka z pudełka po zapałkach, demon uwięziony w słoiku po gołąbkach, guzik z płaszcza, koralik Sonia, kolekcja mydeł, miś uszatek. 

Na slajdzie widzimy salę w szpitalu, radiolog w maseczce, miś uszatekk leży na leżance, tomograf przygotowany. 

- Poddaję przedmioty prześwietleniom tomografem. Sprawdzam co jest w ich wnętrzu. Zeskanowałam tak mojego misia uszatka i radiolog powiedział mi, że ma on w uszach piasek. Musiałam zatem bawić się miśkiem w piachu. To był wzruszający dla mnie moment, ponieważ dwa były piachy, do których mogłam miśka zabrać. Jeden był w domu, w którym się wychowałam, a drugi to był dom dziadku. Tych domów już nie ma, dziadkowie nie żyją, nie żyje mój tata. W szach miśka jest materialny ślad tamtego czasu, miejsca. Postanowiłam wydobyć ten piach. Miało to walor dokumentalny, prawdziwy chirurg plastyk wydobył z uszu miśka piasek, drewienka z zastruganych kredek i kurz - opowiadała poetka.

Na slajdach widzieliśmy też inne przedmioty - wymiar metafor, które zostały poddane prześwietleniom tomografem komputerowym. Składały się one na wystawę „Rzeczy Istoty” .

Kamień
Ani kasztany wrzucone w kieszenie, ani kradzione jabłka nie ciążą dziecku tak, jak smutek. Pracą smutku jest przyjść i być. Nic więcej. Reszta należy do człowieka – jeśli go podejmie, smutek się utuczy jak toczona śnieżka. Oblepi każdą myślą.
Teraz jest lato. Dziecko stoi w ogrodzie, ma otwarte usta, przez które dymi oniemienie światem. Smutek leży obok. Nie topnieje. Nawet się nie poci.
Dziecko wie, skądś wie: żadna rzecz nie należy do siebie. Ani pasek na odwłoku pszczoły, ani włos konopnego sznurka, ani liść, który spada. Są częścią wszystkiego. Jak zobaczyć wszystko, jeśli wokół widać tylko rzeczy i każda chce być poznana?
Dziecko czuje podniecenie. Zaczyna się w  głowie, spływa między nogi, łaskocze, jakby ktoś dotykał piórkiem. Dotykał tam. Wie: chce wszystkiego. Wie też – nie dosięgnie go bez poznania każdej rzeczy osobno. Takiego ogromu nikt nie przepuści przez młyn rąk i zmysłów. Niemożliwe. Kula smutku pasie się na mroźnym słowie „niemożliwe”.
Dziecko zamyka usta. Wlecze się do domu. Po drodze znajduje kamień.

- Miałem problem z tym tytułem, bo kamień pojawiał się już w książkach wydanych przez Biuro Literackie. U Tkaczyszyna Dyckiego był to kamień pełen pokarmu, u Ciebie jest trochę inna historia. Byłaś przekonana, że to jest ten najważniejszy motyw książki - mówił Artur Burszta. - W którym momencie uznałaś, że ten kamień będzie takim ważnym motywem?

- Miałam wątpliwości związane z tytułem ze względu na to że kamień pojawiał się w tytułach wielu polskich wierszy. Myślałam też o spisie rzeczy, ale stwierdziłam popychana instynktem reżyserskim, że tytuł powinien być związany z czymś co jest dla książki ważne. A jednak kamień wraz z dzieckiem jest głównym rekwizytem, bohaterem książki. Oczywiście można ją czytać jako zbiór wierszy, modułów, ale zachęcam do czytania tej książki jako całości, chronologicznie - mówił gość 13. Festiwalu Złoty Środek Poezji. 

Poduszka do igieł (fragment)
Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia. Nie dlatego, że nie znajduje w nim ust. Wie – cały jest ustami. Nie wie, do czego je przystawić, żeby chciał jeść.
(…)
Teraz niesie kamień. Tak ostrożnie niosło tylko pisklę. Kuca i kładzie go na brzegu spodka. Popycha delikatnie, jak ślepe zwierzę, żeby przesunął się tam, gdzie leży krew. Toczy się i krzepnie. Nie ruszy.

Nie zabrakło też rozmowy z czytelnikami, którzy piątkowy wieczór zdecydowali spędzić się z fenomenem interdyscyplinarnej zdobywczyni Nike. 

- Dużo jest w pani tekstach smutku - powiedziała kutnianka
- Bo nie widzę nic złego w smutku - odparła poetka. - Są dwa rodzaje smutku, jeden bezproduktywny, destrukcyjny, drugi wyostrza percepcję i pogłębia refleksję, dobrym podłożem do prowadzenia różnych badań. Żyjemy w świecie, w którym bardzo dużo konsumujemy i chcemy aby było zawsze miło i ładnie, płasko i kolorowo. A ja lubię przeżywać, lubię jak coś mnie dotyka. Tego też oczekuję od sztuki, której łaknę. 

"Język wydaje się materią «bezpośrednią», nie wymagającą zapośredniczenia” - powiedziała Bronka Nowicka w wywiadzie, jaki udzieliła Katarzynie Fetlińskiej. I do języka właśnie nawiązała Grażyna Baranowska, jurorka tegorocznego XI Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca podczas Złotego Środka Poezji. 

- Boleśnie przedwcześnie dojrzałe dziecko dorasta w tej książce do świadomości języka. Podświadomie zupełnie nakłada pani ciężar istnienia na język. I tu muszę wymienić wiersz Pudełko  - powiedziała Baranowska.

Autorka na koniec przeczytała ten moduł.

Pudełko
Matka nie wie, że istnieje niebo. Od patrzenia w dół robi się jej drugi podbródek. Zaprasowuje tę fałdę głową ciężką jak żelazko. 
Pod nogami matki kręci się ojciec. Jest krótki. Po dorosłe rzeczy wspina się na palce albo przystawia sobie krzesło. Właśnie je odsunął, prąc brzuchem na siedzenie. Teraz pokazuje na poduszki, trzeba mu je podłożyć, żeby dosięgnął do stołu. Gramoli się, opiera łokcie o blat z ceratą, na której leżą łyżka, widelec i nóż. Ojciec otwiera usta, a matka – łyżka po łyżce – wlewa w nie zupę. Wkłada ziemniaki i pokrojone w kostkę mięso do różowej dziupli z głodnym młodym.
Je ładnie. Chwali go, że z zamkniętą buzią. Jedna ręka matki pracuje, druga podpiera głowę, która przygląda się ojcu: malowany chłopiec. Trzymałaby go w pudełku, zrobiła dziury w wieczku. Do środka dała watę, pióra, wełnę, porwaną na strzępy ligninę. W róg sypała pokruszone biszkopty. Czasami brała do ręki i oglądała.
Malowany chłopiec skończył jeść. Wyciera mu brodę poślinionym palcem.
– Idź się pobaw – mówi ciężka żona do krótkiego męża.
Siedzę pod stołem i przyglądam się podeszwom, którymi on nie może dosięgnąć podłogi.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

wandea, 10.04.2017 23:29|czytane: 1153 razy|5 komentarzy|komentuj
Zygfryd Macauley
Dawid Staryński
bardzo ciekawe stroje...
 · 
Udostępnij
 · 
13 dni temu
Polikarp Buski
Bardzo "ciekawe", szczególnie te brednie o grzebieniu
 · 
Udostępnij
 · 
2
 · 
13 dni temu
Aaron, Bąmbol Każdemu wolno mieć własne zdanie, jednak nie każdy powinien je upubliczniać, by nie kompromitować się tak jak ty.
12 dni temu
 · 
 · 
3
Ananiasz Węsierski Od kiedy to jesteśmy na Ty
12 dni temu
 · 
Eryk Maćkowski
Bardzo ciekawe spotkanie
 · 
Udostępnij
 · 
2
 · 
13 dni temu
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Dlaczego w Kutnie wciąż nie ma mieszkań dla naprawdę potrzebujących? Rodzina
Troje dzieci w rodzinie zastępczej u babci, grzyb i wilgoć na podłodze, na ścianach, dramatyczny stan okien i drzwi, ogrzewanie węglowe... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Zapowiedzi: W maju Podwieczorek z Pawłem Królikowskim
10 maja o godz. 18.00 Centrum Teatru Muzyki i Tańca zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Podwieczorek z... tym razem gościem Leszka Bonara będzie Paweł Królikowski - aktor filmowy, telewizyjny, teatralny... [więcej]
Sport
W niedzielę Polfarmex Kutno - MKS Dąbrowa Górnicza
Dziś 24 kwietnia ruszyła sprzedaż biletów stacjonarna na mecz Polfarmex Kutno – MKS Dąbrowa Górnicza 30 kwietnia o godz. 12.40 w hali Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie. Bilety można kupować za pośrednictwem portalu kupbilet.pl, w siedzibie klubu KKS PRO-BASKET KUTNO poniedziałek... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Przedstawiciel ds. odszkodowań Pracujesz na rynku odszkodowań! rnJesteś niezadowolony z uzyskanych prowizji? rnTwoi klienci są niezadowoleni bo dostają za małe odszkodowania? rnMożesz to zmienić! rnrnKancelaria Prawna Pro Bo... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODA ŻELOWĄ I HYBRYDOWĄ.rnKOSZT JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, KOSZT DWÓCH METOD 450 ZŁ... [czytaj więcej]
KURS STYLIZACJI PAZNOKCI ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA KURS STYLIZACJI PAZNOKCI METODĄ HYBRYDOWĄ I ŻELOWĄ.rnKOSZY JEDNEJ METODY TO 250 ZŁ, DWIE METODY 450 ZŁ... [czytaj więcej]
Kurs Tworzyw Sztucznych Profesjonalny Kurs Tworzyw Sztucznych online.Pełne 20 dni zaawansowanej wiedzy teoretycznej z praktyką.Poznaj tworzywa i naucz się prawidłowo zakładać formę wtryskową na maszynę.Szczegóły h... [czytaj więcej]
Sprzedawczyni Duża marka poszukuje sprzedawczyni do sklepu w Galerii Marcredo. Szukamy osoby energicznej, uśmiechniętej, z pozytywnym nastawieniem, która ma dużą łatwość w nawiązywaniu relacji z drugą ... [czytaj więcej]
Praca w ochronie Agencja ochrony zatrudni pracownika z orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.Informacje pod nr.telefonu... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
Wynajmę sklep pod działalność Wynajmę pod działalność sklep 50 metrów w Kutnie Sklep jak widać po Husqvarnie czyli kosiarki,piły itp która był tu przez 20 lat klienci przyzwyczajeni do lokalu i miejsca, więc pewne miejsc... [czytaj więcej]
Reno Laguna II Sprzedam Renault LagunarnRok produkcji: 2002rnPrzebieg: 240 000 kmrnNadwozie: kombirnKolor: Srebny metalikrnCena: 5300,00 zł do negocjacjirnSprzedam Reno Laguna 2002 rok 1,9 DCI Cena 5300 zl do rozsądnej neg... [czytaj więcej]
części Lombardini, Ruggerini, Kohler, VM Motori , Cummins KT Service - niezależny bezpośredni importer oryginalnych części do silników Lombardini, Kohler, VM Motori, Ruggerini : - oryginalne części do silników marki Lombardini, Kohler, VM Motori, ... [czytaj więcej]
sprzedam toyota yaris sedan 1400 cm 2007 rok używany od siedmiu lat przebieg 95 000km automat stan techniczny i wygląd bardzo dobry , kolor stalowy alu felgi ... [czytaj więcej]
Domek handlowy rnSprzedam domek (budkę ) handlową. Wymiary : 2,5 m x 2 m.Budka wykonana z drwnianych desek kolor sosna.W skład domku wchodzą:rn- domek impregnowanyrn- pokrycie dachowern- podłoga drewniana rn- o... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
Mieszkanie w centrum Kutna! Sprzedam mieszkanie w centrum Kutna - 36m. Widny lokal znajduje się na trzecim piętrze. Składa się z pokoju z aneksem kuchennym, sypialni, przedpokoju, łazienki i garderoby. Mieszkanie znajduje s... [czytaj więcej]
Kredyty firmowe bez ZUS,US Decyzja na poziomie oddziału Kredyty gotówkowe bez ZUS i US dla firm (obrotowe lub ratalne bez zabezpieczenia do 200 000 zł) Pożyczki hipoteczne dla osób zadłużonych (bez ZUS i US) Kredyty gotówkowe dla Klientów indywid... [czytaj więcej]
Zamienię mieszkanie 39mkw Zamienie mieszkanie 39mkw w dobrym stanie z ZNM składający się z kuchni, pokoju i wc.Po remoncie.Ogrzewanie piecowe.Mieszkanie bez zadłużenia.Niski czynsz.Zamienię się na większe mieszkanie.... [czytaj więcej]
szambo zbiorniki betonowe atest transport gwarancja Oferuję zbiorniki betonowe z atestem potrzebnym do odbioru budowlanego. Zbiorniki można przeznaczyć na szambo, oczyszczalnię, gnojówkę, ziemianki. Zbiorniki posiadają 2-letnią gwarancję, za d... [czytaj więcej]
KUPIE WOJSKOWE STARE ODZNACZENIA,ODZNAKI,MEDALE,WYPOSAŻENIE Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy... [czytaj więcej]
KUPIE STARE SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,MUNDURY WOJSKOWE Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogatywki,szable,kordziki,bagnety,noże, stare dokumenty,dyplomy... [czytaj więcej]
KUPIE STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU Kupie stare przedwojenne śmigło drewniane do starego samolotu, polskiego niemieckiego, czeskiego, angielskiego lub innego,do kolekcji.telefon 694972047... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Walerian Kmicic:
15 minut temu
Brawo sad zaczynam wierzyc ze zyje w panstwie prawa brawo policja izolowac takie jednostki jak pa lukasz K on powinien przejsc badania psychiatryczne jak moze czlowiek zabic czlowieka jako byly policjant chyba zna techniki obezwladniajace
Kacper Bergen:
26 minut temu
NIE MASZ CO ROBIĆ, BRAK CI KŁOPOTÓW, TO SOBIE WYMYŚLAJ DO CZEGO TEN PLAKAT!
Ksawery Leon Adamik:
3
 · 
34 minut temu
To jawne, wg mnie, żarty ze społeczeństwa i państwa prawa.
Lambert Koguciński:
2
 · 
39 minut temu
bardzo dobrze, wszyscy zadowoleni LUZIK wykosił na youtube można obejrzeć
Edgar Kaczor:
1 godzin temu
TO JEST PATRIOTYZM !!! NIE TO CO TA HOŁOTA Z ONR.
Dariusz Kurcewicz:
2
 · 
2 godzin temu
Wyczytany był z imienia nazwiska
Dariusz Szołupa:
3
 · 
2 godzin temu
"Współorganizatorami koncertu byli Krzysztof Debich Starosta Kutnowski, Urząd Miejski w Krośniewicach, Urząd Gminy Dąbrowice, Urząd Gminy Kutno, Polfarmex S.A. i Stemplarnia. "
Czy starosta indywidualnie współorganizował koncert , czy jako Debich osoba prywatna bo jeżeli jako starosta to raczej chyba powinno być ,że współorganizatorem było starostwo tak jak kolejne wymienione urzędy , czy może się mylę?
Flawiusz Kłopotk:
2 godzin temu
Brawo Marcel
Norman Błasik:
2
 · 
2 godzin temu
Kołach odejdź,zobacz,jutro po wyroku WSA to już nie będzie to samo odejście,zwłaszcza dla Ciebie...
Pompejusz Winko:
3 godzin temu
Oj Ildefonsie!. Co ma do tego obraz i Wawrzyniec? Obraz był w Łąkoszynie, był Dybowie... A plakatów nie było na mieście. Zresztą, czy warto zakłócać sobie głowę treścią tych plakatów? Przemyśl sprawę. Nie mieszaj do tego Kościoła. Pozdrawiam.
Seweryn Chorążak:
3 godzin temu
byłoby to logiczne!
Jaromir Grzyb:
3 godzin temu
Smutna wiadomość dla Kutna, nasz poseł działa na szkodę Kutna. Interpelację w sprawie złożył poseł ruchu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Parlamentarzysta twierdzi, że Zduńska Wola jest dobrym miejscem do terminala kontenerowego dla pociągów z Chin. Bezpośredniej konkurencji dla wielkiego kutnowskiego obiektu.

- Ta propozycja sugeruje, że warto rozważyć lokalizację Zduńskiej Woli. Te możliwości logistyczne, techniczne i czysto ludzkie są duże, bo jest to dość duży ośrodek miejski położony niedaleko Łodzi - mówił w Radiu Łódź Nad Wartą poseł Rzymkowski.
Ildefons Dworzański:
2
 · 
3 godzin temu
Od dwóch tygodni księża informują, że 27 kwietnia przybywa do Wawrzyńca cudowny obraz z Jasnej Góry. Dlatego wszystko stanie się jasne. Ech ludzie, widać do kościoła nie chodzicie.
Waldemar Kobyliński:
3 godzin temu
Proponuję redakcji wyłączenie komentarzy. Nie warto wszystkiego psuć ludzką głupotą.
Makary Lubartowicz:
3 godzin temu
Jakie?
Dionizy Raczyński:
4 godzin temu
I jaki wyrok dostala??????
Bernard Fajfer:
2
 · 
4 godzin temu
ale Kłopot w sobie coś ma bo kobitki latały za nim wszystkir co chciały mieć stołki . Od Smiałkowej na Przemysłowej z Ośrodka, Raciborska z PUP też mu nadskakiwała i Rzeźnicka też .A teraz ? Chyba już facet z obiegu wychodzi po woli - z Sapiejką i Dębskim nadal się dobrze kumpluje
Abakuk Sieczka:
4 godzin temu
to taki "nowy" rodzaj reklamy, która ma zainteresować i bardziej utrwalić się odbiorcom, równie dobrze mogą w ten sposób reklamować papier toaletowy...
Mirosław Koropatwa:
3
 · 
4 godzin temu
Czy ktokolwiek i kiedykolwiek w końcu zrozumie, że w tańcu nie chodzi o wygrywanie i miejsca na podium? Wiadomo, że fajnie jest gdy grupa zostanie wyróżniona przez jury ale nie wbijajcie dzieciom do głowy, że tańczą po to, żeby zdobywały miejsca na turniejach.
Parys Wiktor:
5 godzin temu
Macie dzielnicowego , macie ze swojego rejonu radnego ,a prosicie Panią redaktor ? Cn ma załatwiać za tych co są od tego i kasę biorą?Najciekawsze artykuły
 ·  29
3 dni temu
Co będzie w budynku po PZU w centrum Kutna?
 ·  21
4 dni temu
Dziś w TVP 1 historia byłego policjanta z Kutna
 ·  8
4 dni temu
Czytelnicy pytają: Kiedy wreszcie będzie nowa nawierzchnia na drodze Łanięta - Kąty?
 ·  29
12 dni temu
Gorąca dyskusja o opłatach za wodę i ścieki w Gminie Kutno. Radni zaproponowali podwyżki
 ·  89
12 dni temu
Będzie nowy stary Zarząd Powiatu w Kutnie?
 ·  51
13 dni temu
Ogłoszenia o manifestacji kutnowskiego ONR pod lupą łódzkiej prokuratury
 ·  11
13 dni temu
Proces Łukasza K. Media musiały opuścić salę rozpraw
 ·  5
14 dni temu
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
 ·  12
14 dni temu
Prokuratura Regionalna w Łodzi: Były policjant nie popełnił przestępstwa na komendzie
 ·  16
14 dni temu
Czyszczenia Królewskiej na Majówkę nie będzie, ale różana fontanna już tryska
 ·  12
17 dni temu
Twarzą w twarz Proletaryat w Kutnie
 ·  92
17 dni temu
Czytelnicy pytają, rzecznik starostwa odpowiada. Koszty kasacji i bezkrólewie
 ·  2
18 dni temu
Inwestycje PLK S.A.: Odnowione perony, wiadukt na Troczewskiego i przystanek Azory
 ·  88
18 dni temu
Radnej PSL przedłużono zatrudnienie w ośrodku. Nie ze mną te numery, Brunner
 · 
18 dni temu
Łukasz Wójcik: Podniebne przygody i wielka pasja
 · 
19 dni temu
Promocja szkół w coraz lepszym wydaniu. Powiatowe targi edukacyjne dla gimnazjalistów
 ·  247
19 dni temu
Kasacja starosty oddalona. Debich musi odejść
 ·  3
19 dni temu
Laureaci Super Pulsów Żychlina 2017
 · 
20 dni temu
W Komadzynie płonęła naczepa pełna trocin. Ruch na A1 odbywa się jednym pasem
 ·  2
23 dni temu
Premiery Teatru Puszek. Dobra zabawa i pouczający morał
 ·  105
24 dni temu
Praktyki samorządowe a wartości. Promocja prezydenta z naszych portfeli
 ·  25
25 dni temu
Czytelnicy pytają o biuletyn informacyjny o budżecie Kutna. Samorząd odpowiada
 · 
25 dni temu
Charakterystyczny głos i dobre teksty - klimatyczny koncert Dyjaka w Kutnie
 · 
25 dni temu
Druga książka pochodzącego z Kutna pisarza Rafała Cichowskiego trafia do rąk Czytelników
 ·  42
25 dni temu
Chirurdzy z odszkodowaniami. Szpital przegrywa w sądzie lub zawiera ugody
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności