eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 29.05.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia
W ostatni piątek w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyło się spotkanie autorskie wyjątkowej poetki, laureatki trzeciej nagrody ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy debiutancki tomik w ramach Festiwalu Złoty Środek Poezji i przede wszystkim laureatki Nike 2016. 

Bronka Nowicka z Radomska (rocznik 74) to nie tylko poetka, to również scenarzystka, reżyserka teatralna i telewizyjna. Jest absolwentką PWSFTiT w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej pola eksploatacji, inspiracji i twórczości  to Intermedia, Język, Obraz w ruchu. Nowicka jest związana z trzema miastami: Częstochową, Warszawą i Krakowem. Nagrodzony tomik Nakarmić kamień wydało Biuro Literackie we Wrocławiu, jego dyrektor Artur Burszta prowadził spotkanie z autorką.

Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia, ./upload/articles_pakiety/33451/01_obraz.jpg
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia, ./upload/articles_pakiety/33451/02_obraz.jpg
Bronka Nowicka w Kutnie. Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia, ./upload/articles_pakiety/33451/15_obraz.jpg


Więcej zdjęć na galerii Piotra

Burszta mówił o wielkim sukcesie poetki gdyż po nagrodzie Nike jej książka sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, a wiadomo, że poezja nie jest tak popularna wśród czytelników jak inne gatunki literatury. Przełamanie magicznej 800-tki nakładu u Nowickiej nastąpiło szybko. Biuro sprzedało 15 tys. tomów i planuje dodruk. Nic dziwnego, bo jest to poezja komunikatywna, napisana przystępnym językiem a tom zaplanowany jest jako spójna historia, dodam mocna.

Dyrektor Biura Literackiego opowiedział o historii Połowu- projektu, w którym Biuro opiekuje się debiutantami, przygotowuje ich do publikacji pierwszej książki poetyckiej. Wymienił autorów, którzy swoje sukcesy święcili właśnie w Kutnie nagrodzeni w konkursie dla debiutantów podczas Festiwalu Złoty Środek Poezji – Łukasza Jarosza (I nagroda 2006r) czy Sławomira Elsnera ( I nagroda 2008 r.) Murale do ich wierszy do dziś możecie zobaczyć na Ścianie Poetów w parku Traugutta. Bronka Nowicka nie uczestniczyła w Połowie, sama się złowiła :)

Fenomen debiutu Nowickiej

- Pójdziemy tropem przedmiotów, pierwszy slajd to Spis rzeczy - napisany odręcznie, zauważycie Państwo, że nie znajduje się na końcu książki tylko na początku, nie ma też przyporządkowanych numerów stron. Od razu czytelnik wie, że ma do czynienia z trochę inną książką poetycką. Proszę o przeczytanie modułu, w tej książce nie ma wierszy, nie ma fragmentów opowiadań, tylko są moduły. Techniczny zwrot, którego używa Bronka podchwycili już czytelnicy i krytycy. Zacznijmy od Grzebienia - mówił Burszta. 

(Polecam przeczytanie Spisu rzeczy jak wiersza wersami poziom i pion na krzyż. Wychodzi kosmos języka :)

Grzebień
– Znajdziesz wesz, dostaniesz pieniążek – mówi dziadek.
Kładzie na ceracie dwudziestozłotówkę i grzebień z ciasno osadzonymi zębami. Mięsista głowa: patrzę na nią z góry, stojąc na stołku. Grzebień orze skórę – gdzie przejedzie, zostawia białe rysy, które po chwili naciągają różem. Głowa się pochyla. Dziadek drzemie. 
Kilka dni później ma ręce z wosku.
– Idź, nie bój się, pocałuj – lekko mnie popychają.
– Pocałuj w rękę.
Podchodzę i całuję. Skóra taka, jakby jej nie było: nieciepła, niemiękka. Nikt pod nią nie mieszka. Opakowanie po czekoladkach mogłam zatrzymać. Wyjmowałam pudełko i wąchałam, wtedy cukierki wracały w głowie jeden po drugim, jak prawdziwe. Opakowanie po dziadku trzeba zakopać. Ale można sobie coś po nim zachować.
– Weź, co chcesz.
Chcę sweter.
– Jest przepocony, na pewno go chcesz, ten łach? 
Sweter wyprany z dziadka wisi na sznurze. Jeszcze mokry sweter prasuje się z dziadka. Nie chcę tego swetra, już nie. Nie pytając, czy mogę, biorę sobie grzebień. Nie pytając, więc kradnę, ale się nie wstydzę. Jeszcze jest w nim dziadek. Biorę sobie ciebie, grzebieniu, za pamięć.

- Mamy tu śmierć dziadka, od śmierci książka właściwie się zaczyna. Ale najważniejsze są tu ostatnie słowa biorę sobie ciebie za pamięć, a zatem przedmiotem, który jest rodzajem medium i łączy nas ze wspomnienia. Wspomnień w tej książce jest bardzo wiele - komentował Burszta. - Uczyniłaś z przedmiotów oś konstrukcyjną tej książki. Czym dla Ciebie są przedmioty?

- Przedmiot sam w sobie nie jest dla mnie istotny, jego materia, ważny jest dla mnie człowiek, który stoi za przedmiotem. Jego stwórca, użytkownik, ważny jest dla mnie człowiek, którego już nie ma, a który w jakiś sposónb odcisnął się na przedmiocie, ktoś zmarły. Lubię opowiadać poprzez przedmioty, nie tylko zrobiłam to w Nakarmić kamień, robię to też na polu, na którym posługuje sie obrazem, ruchomym lub statycznym. Lubię opowiadać poprzez przedmiot o człowieku, mówię o tym co emocji dotyka. Wydaje mi się, że wtedy nie będę tego robiła w sposób patetyczny - mówiła autorka. - Przedmioty interesują mnie od dawna, kiedyś na studiach doktoranckich na PWSFTiT w Łodzi uruchomiłam swój prywatny projekt badawczy i spotykałam się z ludźmi z różnych środowisk, pytałam ich o relacje, w jakie wchodzi z przedmiotami. 

Na slajdach mogliśmy obejrzeć niezwykłe przedmioty i usłyszeć historię ludzi z nimi związanych. Była trumienka z pudełka po zapałkach, demon uwięziony w słoiku po gołąbkach, guzik z płaszcza, koralik Sonia, kolekcja mydeł, miś uszatek. 

Na slajdzie widzimy salę w szpitalu, radiolog w maseczce, miś uszatekk leży na leżance, tomograf przygotowany. 

- Poddaję przedmioty prześwietleniom tomografem. Sprawdzam co jest w ich wnętrzu. Zeskanowałam tak mojego misia uszatka i radiolog powiedział mi, że ma on w uszach piasek. Musiałam zatem bawić się miśkiem w piachu. To był wzruszający dla mnie moment, ponieważ dwa były piachy, do których mogłam miśka zabrać. Jeden był w domu, w którym się wychowałam, a drugi to był dom dziadku. Tych domów już nie ma, dziadkowie nie żyją, nie żyje mój tata. W szach miśka jest materialny ślad tamtego czasu, miejsca. Postanowiłam wydobyć ten piach. Miało to walor dokumentalny, prawdziwy chirurg plastyk wydobył z uszu miśka piasek, drewienka z zastruganych kredek i kurz - opowiadała poetka.

Na slajdach widzieliśmy też inne przedmioty - wymiar metafor, które zostały poddane prześwietleniom tomografem komputerowym. Składały się one na wystawę „Rzeczy Istoty” .

Kamień
Ani kasztany wrzucone w kieszenie, ani kradzione jabłka nie ciążą dziecku tak, jak smutek. Pracą smutku jest przyjść i być. Nic więcej. Reszta należy do człowieka – jeśli go podejmie, smutek się utuczy jak toczona śnieżka. Oblepi każdą myślą.
Teraz jest lato. Dziecko stoi w ogrodzie, ma otwarte usta, przez które dymi oniemienie światem. Smutek leży obok. Nie topnieje. Nawet się nie poci.
Dziecko wie, skądś wie: żadna rzecz nie należy do siebie. Ani pasek na odwłoku pszczoły, ani włos konopnego sznurka, ani liść, który spada. Są częścią wszystkiego. Jak zobaczyć wszystko, jeśli wokół widać tylko rzeczy i każda chce być poznana?
Dziecko czuje podniecenie. Zaczyna się w  głowie, spływa między nogi, łaskocze, jakby ktoś dotykał piórkiem. Dotykał tam. Wie: chce wszystkiego. Wie też – nie dosięgnie go bez poznania każdej rzeczy osobno. Takiego ogromu nikt nie przepuści przez młyn rąk i zmysłów. Niemożliwe. Kula smutku pasie się na mroźnym słowie „niemożliwe”.
Dziecko zamyka usta. Wlecze się do domu. Po drodze znajduje kamień.

- Miałem problem z tym tytułem, bo kamień pojawiał się już w książkach wydanych przez Biuro Literackie. U Tkaczyszyna Dyckiego był to kamień pełen pokarmu, u Ciebie jest trochę inna historia. Byłaś przekonana, że to jest ten najważniejszy motyw książki - mówił Artur Burszta. - W którym momencie uznałaś, że ten kamień będzie takim ważnym motywem?

- Miałam wątpliwości związane z tytułem ze względu na to że kamień pojawiał się w tytułach wielu polskich wierszy. Myślałam też o spisie rzeczy, ale stwierdziłam popychana instynktem reżyserskim, że tytuł powinien być związany z czymś co jest dla książki ważne. A jednak kamień wraz z dzieckiem jest głównym rekwizytem, bohaterem książki. Oczywiście można ją czytać jako zbiór wierszy, modułów, ale zachęcam do czytania tej książki jako całości, chronologicznie - mówił gość 13. Festiwalu Złoty Środek Poezji. 

Poduszka do igieł (fragment)
Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia. Nie dlatego, że nie znajduje w nim ust. Wie – cały jest ustami. Nie wie, do czego je przystawić, żeby chciał jeść.
(…)
Teraz niesie kamień. Tak ostrożnie niosło tylko pisklę. Kuca i kładzie go na brzegu spodka. Popycha delikatnie, jak ślepe zwierzę, żeby przesunął się tam, gdzie leży krew. Toczy się i krzepnie. Nie ruszy.

Nie zabrakło też rozmowy z czytelnikami, którzy piątkowy wieczór zdecydowali spędzić się z fenomenem interdyscyplinarnej zdobywczyni Nike. 

- Dużo jest w pani tekstach smutku - powiedziała kutnianka
- Bo nie widzę nic złego w smutku - odparła poetka. - Są dwa rodzaje smutku, jeden bezproduktywny, destrukcyjny, drugi wyostrza percepcję i pogłębia refleksję, dobrym podłożem do prowadzenia różnych badań. Żyjemy w świecie, w którym bardzo dużo konsumujemy i chcemy aby było zawsze miło i ładnie, płasko i kolorowo. A ja lubię przeżywać, lubię jak coś mnie dotyka. Tego też oczekuję od sztuki, której łaknę. 

"Język wydaje się materią «bezpośrednią», nie wymagającą zapośredniczenia” - powiedziała Bronka Nowicka w wywiadzie, jaki udzieliła Katarzynie Fetlińskiej. I do języka właśnie nawiązała Grażyna Baranowska, jurorka tegorocznego XI Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca podczas Złotego Środka Poezji. 

- Boleśnie przedwcześnie dojrzałe dziecko dorasta w tej książce do świadomości języka. Podświadomie zupełnie nakłada pani ciężar istnienia na język. I tu muszę wymienić wiersz Pudełko  - powiedziała Baranowska.

Autorka na koniec przeczytała ten moduł.

Pudełko
Matka nie wie, że istnieje niebo. Od patrzenia w dół robi się jej drugi podbródek. Zaprasowuje tę fałdę głową ciężką jak żelazko. 
Pod nogami matki kręci się ojciec. Jest krótki. Po dorosłe rzeczy wspina się na palce albo przystawia sobie krzesło. Właśnie je odsunął, prąc brzuchem na siedzenie. Teraz pokazuje na poduszki, trzeba mu je podłożyć, żeby dosięgnął do stołu. Gramoli się, opiera łokcie o blat z ceratą, na której leżą łyżka, widelec i nóż. Ojciec otwiera usta, a matka – łyżka po łyżce – wlewa w nie zupę. Wkłada ziemniaki i pokrojone w kostkę mięso do różowej dziupli z głodnym młodym.
Je ładnie. Chwali go, że z zamkniętą buzią. Jedna ręka matki pracuje, druga podpiera głowę, która przygląda się ojcu: malowany chłopiec. Trzymałaby go w pudełku, zrobiła dziury w wieczku. Do środka dała watę, pióra, wełnę, porwaną na strzępy ligninę. W róg sypała pokruszone biszkopty. Czasami brała do ręki i oglądała.
Malowany chłopiec skończył jeść. Wyciera mu brodę poślinionym palcem.
– Idź się pobaw – mówi ciężka żona do krótkiego męża.
Siedzę pod stołem i przyglądam się podeszwom, którymi on nie może dosięgnąć podłogi.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć





































wandea, 10.04.2017 23:29|czytane: 1415 razy|5 komentarzy|komentuj
Ireneusz Bocheński
Dawid Staryński
bardzo ciekawe stroje...
 · 
Udostępnij
 · 
48 dni temu
Polikarp Buski
Bardzo "ciekawe", szczególnie te brednie o grzebieniu
 · 
Udostępnij
 · 
2
 · 
49 dni temu
Aaron, Bąmbol Każdemu wolno mieć własne zdanie, jednak nie każdy powinien je upubliczniać, by nie kompromitować się tak jak ty.
48 dni temu
 · 
 · 
3
Ananiasz Węsierski Od kiedy to jesteśmy na Ty
48 dni temu
 · 
Eryk Maćkowski
Bardzo ciekawe spotkanie
 · 
Udostępnij
 · 
2
 · 
49 dni temu
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Zbliża się koniec maja. W związku z ultimatum koalicjanta PSL stanowiska rzecznika i pełnomocnika ds. pacjenta miały być zlikwidowane. Czy wszczęta... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Kapela biesiadna Okowita na pierwszym miejscu
Kapela biesiadna Okowita działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Kutno zdobyła pierwsze miejsce na Przeglądzie „Nutki Złotej Jesieni” organizowanym przez Dom Kultury w Łęczycy. Jury konkursowe uznało występ zespołu za najlepszy w... [więcej]
Sport
Pięć medali dla sportowców z Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex
W ostatni weekend w Mysiadle koło Piaseczna odbyły się Mistrzostwa Polski kadetów młodszych i starszych w kickboxingu w formule kick light. W imprezie udział wzięli zawodnicy z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie, a także Akademii Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno. W wyniku... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
Praca dodatkowa dla każdego – plus poradnik Witaj Wiarygodna, bezpieczna i sprawdzona oferta dodatkowego zarobku. Program jest na rynku od ponad 13 lat. Jest to najprostsza droga do zarobienia dodatkowych pieniędzy. W pełni wypłacalna. ... [czytaj więcej]
Mieszkanie z niskim czynszem w centrum Kutna. Mieszkanie własnościowe w centrum Kutna - 36 m. Lokal znajduje się na trzecim piętrze. Składa się z pokoju z aneksem kuchennym, sypialni, przedpokoju, łazienki i garderoby. Mieszkanie znajduje ... [czytaj więcej]
Sprzedam Działkę budowlaną Sprzedam działkę budowlaną o numerze 735/6 o powierzchni 938mkw, uzbrojoną, na nowo powstającym osiedlu Dybów II. Tanio... [czytaj więcej]
Do wynajęcia Wynajmę lokal w centrum Krośniewic na działalność handlowo-usługową. Bardzo dobra lokalizacja. Parter, 30 m ².... [czytaj więcej]
Dyskretna pozna Pana Jestem gotowa rozpalić twoje zmysły do maksimum i sprawić że po naszym spotkaniu będziesz chciał tylko więcej. Zainteresowany? czekam na twoją wiadomość jednakże nie trać ani mojego ani sw... [czytaj więcej]
PRACA PRZY PRODUKCJI I MONTAŻU MEBLI Zatrudnimy pracownika do prac związanych z obróbką płyt meblowych i obróbką szkła na maszynach specjalistycznych oraz montażem mebli. Mile widziane doświadczenie w pracy przy produkcji lub m... [czytaj więcej]
PRACA PRZY PRODUKCJI I MONTAŻU MEBLI Zatrudnimy pracownika do prac związanych z obróbką płyt meblowych i obróbką szkła na maszynach specjalistycznych oraz montażem mebli. Mile widziane doświadczenie w pracy przy produkcji lub m... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
WYSYŁKA PACZEK KURIERSKICH Wysyłasz przesyłki kurierskie? Wejdź na stronę https://zlapkuriera.pl lub zadzwoń do nas pod numer telefonu: +48 55 629 30 40 Za pośrednictwem naszego serwisu Zlapkuriera.pl tanio i szybko ... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Okazja! Narzuta w Super Cenie - 125zł Narzuta dekoracyjna pikowana dwustronna. Wykonana z wysokiej jakości materiału , tkanina miła w dotyku, wygodna w użytkowaniu nie wymaga prasowania. Oferta nie zawiera poszewek widocznych ... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Kupię Toyotę Avensis Każdą Corolle Yaris Carinę Starlet Hiace Mercedesa 190 W201 124 w124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Roz... [czytaj więcej]
Pracownik / pracownica przetwórstwa mięsnego (Lekkerkerk, Holandia) AP Grupa s.c. (numer certyfikatu Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: 11282), dla Pracodawcy holenderskiego firmy SRS Personeel B.V., realizuje procesy rekrutacji i selekcji Pracowników w branży... [czytaj więcej]
projektowanie STRON WWW / KOMPLEKSOWO OD A DO Z Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty, jaką jest projektowanie stron internetowych , kompleksowo od A do Z. W ramach oferty proponujemy - stworzenie strony www - zakup serwera i dome... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 Kupię Toyotę Avensis Corolle Yaris Hiace Mercedesa 190 124 MB100 Sprintera Kaczkę Vito W201 W202 W203 W210 W211 W124 Każdego może być uszkodzony skorodowany Rozbity do remontu lub na części lu... [czytaj więcej]



Ostatnio na forum
Donat Uzbej:
37 sekund temu
Awruk jego mać ,jezeli jeszcze raz mnie Pani Redaktor zrobi /p a n e m/,to ,albo się spotkamy na Spokojnej 2 ,abo sobie chyba coś zrobię ! Ja Panią nie przezywam ! Nie może się Pani Redaktor wyżyć na jakiejś kozie , ewentualnie na capie o ile się gdzieś w lesie nie ukrył ? To jest po prostu nie do zniesienia !
Kalasanty Domin:
4 minut temu
To wszystko tłumaczy jeśli chodzi o pozycję Studia Tańca Alibi na kutnowskim rynku tanecznym.
Oliwier Kuta:
15 minut temu
Dlaczego przy PSL są po dwa podpisy, a w przypadku KO i PO tylko po jednym?
Gerard Pocałuj:
17 minut temu
On tak pozował na tego co się da kroić a w gruncie rzeczy za plecami załatwiał swoje, a pan D strasznie w niego wierzył i chyba dalej wierzy. Zobaczymy jakie stanowiska i gdzie te osoby zostaną ulokowane.
Felicjan Fandrejewski:
32 minut temu
Alibi jednak każdy konkurs wyżej odnosze wrażenie że sds to już tylko fitnes studio
Oskar Susło:
34 minut temu
To prawda. Frajer niesamowity.
Damazy Stefczyk:
2
 · 
37 minut temu
A dałby się J. pokroić, a został sprzedany za czapkę śliwek.
Bruno Gutsch:
38 minut temu
Sprawa domu w Nowej Wsi, gdzie przewineło sie nazwisko jednego radnego wprawdzie upadła - jak upadła? To nie będzie fundacja prowadziła tam działalnośći? Nie ma przetargu?
Bruno Gutsch:
39 minut temu
Z każdego najmniejszego nawet sukcesu dzieci dorośli muszą zrobić awanturę, dlatego radzę redakcji nie umieszczać tych informacji w ogóle. Rodzice albo same panie instruktorki sieją ferment, choć wyżej widać artykuł o drugiej szkole. Na innych portalach nie ma obu artykułów naraz i jest spokój. Dorośli ogarnijcie się. Jeśli jesteś rodzicem z Alibi to czemu nie piszesz pod artykułem o ich wielkim sukcesie gratulacji, tylko wylewasz żale jakieś?
Hadrian Kurojed:
42 minut temu
Piekna pamiatka na cale zycie dla mojego Synka Miloszka.. dziekuje
Samuel Cimochowski:
2
 · 
42 minut temu
To nie Debich jest problemem powiatu lecz Trawczyński.
Abakuk Gietgud:
3
 · 
1 godzin temu
Chciałbym zobaczyć, a myślę, że większość mieszkańców Kutna także chciałaby zobaczyć podobny dokument Ziółkowskiego lub Serendy, jednego z nich, gdyż to wynika z matematyki głosowania przy ponownym powołaniu Debicha. Sprawa domu w Nowej Wsi, gdzie przewineło sie nazwisko jednego radnego wprawdzie upadła, ale interesuje mnie - czy bylo coś w zamian.

Wyraźnie widać, że Debich coraz bardziej uzalezniony jest od rządzącego układu koalicyjnego, czyli niestety coraz bardziej pogrąża się. Z dokumentu wynika, że za cene bycia starostą zrobi wszystko. Bez skrupułów poswięcił nawet swojego człowieka.To jest dobra lekcja dla pana Saromonowicza, ktory wywodząc sie z PiSu walczył jak lew za swojego nowego szefa i zwalczał tę partię, a jego guru tymczasem bez mrugnięcia okiem spuścił go jak wode z klozetu. Myslę, że podobny los bedzie czekal Ziółkowskiego lub Serendę - jeden z tej dwójki jest jego faktycznym koalicjantem, co pokazał wynik głosowania przy ponownym powołaniu. Obecna sytuacja Debicha, jego uwikłanie w różne dziwne porozumienia, jak ten dokument, niestety coraz bardziej przypomina końcówkę jego prezydentury w Kutnie, kiedy tonął.

Ola Rzadkiewicz:
2
 · 
1 godzin temu
Na Dybowie
Andrzej Bigo:
2
 · 
1 godzin temu
no własnie gdzie jest ta ulica
Abercjusz Nowopolski:
2
 · 
1 godzin temu
Pic na wodę. To taka kosmetyka na rok przed wyborami.
Damazy Bergin:
2 godzin temu
Wasyl Fałszcz:
2
 · 
2 godzin temu
Ziółkowski i Serenda swoim niemądrym postępowaniem z Bryłką, a później jeszcze bardziej niemądrym tlumaczeniem stali sie posmiewiskiem dla całego powiatu. Ci panowie dla mnie stali się mało poważnymi ludźmi. Swój wizerunek buduje się trudno, a stracić mozna w 5 minut. To jest niemal podręcznikowy przyklad.
Aron Orzechowski:
2 godzin temu
No Google!
Abelard Fa]ewski:
4
 · 
2 godzin temu
Zaraz dostaną nowe , z takimi tak własnie jest , czyż nie?
Aron Orzechowski:
4
 · 
2 godzin temu
A pies im mordę lizał!



Najciekawsze artykuły
 ·  11
4 dni temu
Inauguracja parkrun w KUTNIE! Darmowe biegi już od najbliższej soboty!
 ·  3
5 dni temu
Recital dyplomowy z jazzowymi przebojami wszechczasów
 ·  47
5 dni temu
Kapitulacja wójta gminy Bedlno. Czas na decyzję starosty w sprawie wiatraków
 ·  11
6 dni temu
Policjant z zarzutem zabójstwa wciąż w areszcie
 ·  73
7 dni temu
Wyłudzenie VAT i pranie brudnych pieniędzy w Kutnie. Już 25 podejrzanych i 9 osób w areszcie
 ·  23
7 dni temu
Niepełnosprawni na szerokich wodach kutnowskiego rynku. Czy znajdzie się miejsce dla spółdzielni socjalnej?
 ·  2
10 dni temu
Pamiętaj mordeczko, głowa do góry. Piknik z Kulturą Street art na Dobrzelińskiej
 ·  271
10 dni temu
Głosowanie komisji i oświadczenie starosty w sprawie dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie
 ·  7
11 dni temu
Sterylizacja zwierząt domowych będzie częściowo dotowana przez miasto
 ·  6
11 dni temu
Noc Muzeów w Krośniewicach za nami
 · 
11 dni temu
Dzień Dziecka w Kutnie. Wielkie show taneczno-muzyczne
 ·  24
13 dni temu
Czytelnicy piszą: A jednak toaleta w parku ma awarię
 ·  59
14 dni temu
Prokurator Sławomir E. na gościnnych występach. Zawieszenie i co dalej?
 ·  91
14 dni temu
Brutalna prawda o konkursach w samorządzie i kłopotliwe pytania o dyrektora
 ·  112
19 dni temu
Rada Miasta Kutna skąpa, a radny Kłopotowski niczego nie pamięta
 ·  16
19 dni temu
Czytelnicy pytają: Czy na Zdrojowej przy cmentarzu staną bloki?
 ·  93
21 dni temu
Prezydent Kutna złożył zawiadomienie do prokuratury. Urzędniczka zwolniona!
 ·  74
26 dni temu
Takie kino...
 ·  4
28 dni temu
Za nami pierwsze koncerty tegorocznej Majówki
 ·  14
28 dni temu
45 lat Kutnowskiego Domu Kultury: zasłużeni, wystawy i folklor kutnowski
 ·  4
28 dni temu
Majówka z Bareją: Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego klubu, prezes...
 ·  79
29 dni temu
Piąty roczek Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Bedlnie. Na sali na ludowo tańczą wszyscy wkoło
 ·  24
29 dni temu
Ostatni raz z moją klasą - Kasprowicz pożegnał tegorocznych absolwentów
 ·  4
30 dni temu
Na wątpliwości przed majówką i po, najlepsza jest nadzieja i odwaga na ...
 ·  21
31 dni temu
Wystawa BODY WORLDS & The Cycle of Life. Wybierz się podczas majówki
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:





Jutro:
Temperatura:






eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności