Zamknij

Fundament bezpieczeństwa dla wielu branż – jak odpowiednio dbać o swoje buty

18:32, 30.04.2024 . Aktualizacja: 18:34, 30.04.2024
Skomentuj

Odpowiednia pielęgnacja butów roboczych jest kluczowa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić im maksymalną trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność. Jednak jak odpowiednio dbać o swoje buty robocze? Podpowiadamy!

Buty robocze – element wyposażenia BHP, o który należy dbać

Każda część garderoby, która wykorzystywana jest do pracy, np. bluza robocza, spodnie, czy koszula, musi być regularnie czyszczona i pielęgnowana. Nie inaczej jest w przypadku butów roboczych, które ze względu na szczególną specyfikę pracy, muszą być odpowiednio konserwowane i czyszczone. Jak o nie zadbać?

Regularne czyszczenie

Buty robocze są narażone niekiedy na trudne warunki pracy, na które składa się m.in. towarzystwo brudu, błota, chemikaliów i innych zanieczyszczeń, mogących uszkodzić materiał i skrócić żywotność obuwia. Właśnie dlatego regularne czyszczenie jest podstawą ich pielęgnacji. Najpierw należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia i brud przy użyciu np. miękkiej szczotki lub wilgotnej szmatki.

Dla głębszego czyszczenia można użyć specjalnego środka dopasowanego do konkretnego materiału, z którego wykonane są buty robocze (np. skóra, tkanina lub guma). Ponadto ważne jest, aby unikać nadmiernego moczenia obuwia, zwłaszcza jeśli są wykonane ze skóry. Półbuty robocze zrobione z tego materiału mogą po pewnym czasie ulec zniszczeniu.

Suszenie obuwia roboczego

Po dokładnym umyciu, buty należy odpowiednio wysuszyć. Nigdy nie należy ich suszyć bezpośrednio przy bezpośrednich źródłach ciepła, takich jak kaloryfery czy suszarki. Może to spowodować powstawanie pęknięć i trwałych uszkodzeń w strukturze materiału. Najlepszym sposobem na wysuszenie butów jest pozostawienie ich w przewiewnym miejscu z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Można również pokusić się o włożenie do środka obuwia elementów absorbujących wilgoć, które pomogą ją wchłonąć, jednocześnie nie naruszając kształtu buta.

Konserwacja materiału

W zależności od materiału, z którego wykonane są buty, istnieją różne metody ich konserwacji. Dla skóry naturalnej ważne jest regularne stosowanie kremów i past, które odżywią materiał. Dzięki temu zarówno buty S3, jak i każdy inny rodzaj wykonany z tego materiału będą odporne na wysychanie. W przypadku obuwia wykonanego z materiałów syntetycznych stosowanie odpowiednich impregnatów pomoże ochronić je przed działaniem wody i wnikania brudu.

Ochrona przed uszkodzeniami

Buty robocze należy przechowywać w suchym, czystym miejscu, najlepiej na specjalnym stojaku lub w szafie. Unikanie ciągłego wystawiania obuwia na działanie promieni słonecznych i wilgoci zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się materiału. Regularne sprawdzanie stanu podeszwy i szwów pozwoli natomiast na szybką reakcję w przypadku wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń.

Wymiana wkładek i sznurowadeł

Wkładki i sznurowadła mogą się zużywać szybciej niż sama podeszwa buta. Regularna wymiana wkładek zapewni komfort i odpowiedni poziom higieny, natomiast nowe sznurowadła mogą poprawić ogólną estetykę obuwia roboczego oraz bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne, ponieważ uszkodzone sznurowadła mogą stanowić potencjalne ryzyko powstania urazu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%