Zamknij

Jakie wymagania powinny spełniać podesty robocze?

18:09, 01.05.2024 . Aktualizacja: 18:09, 01.05.2024
Skomentuj

Aby podest roboczy dobrze spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio zaprojektowany i wykonany. Kluczowe znaczenie okazuje się mieć zastosowanie elastycznego systemu montażowego, a także dostosowanie konstrukcji do już postawionych instalacji czy urządzeń. Obecnie bardzo popularne są podesty z krat wema, jednak nie stanowią one jedynego korzystnego rozwiązania. Jako powierzchnię konstrukcji można zastosować także ryflowane blachy, płyty drewniane czy też kraty z GRP i TWS.

Kluczowe parametry

Podesty robocze i przejścia techniczne muszą być wykonane z elementów w odpowiednio wysokiej klasie antykorozyjnej, co dotyczy wszystkich zamocowań do rur i urządzeń. Ich komponenty powinny również spełniać wymagania szeregu norm, takich jak chociażby PN-68/M-78010, PN-80/M-49060, PN-EN 1993-3-1 czy PN-EN ISO 14122. Podesty i przejścia serwisowe muzą być zarazem opracowywane z uwzględnieniem licznych parametrów, włącznie z właściwą szerokością przestrzeni czy wysokością barierek. Kwestia ta wynika ze specyfiki eksploatacji takich konstrukcji, a także konieczności przenoszenia przez nie konkretnych obciążeń. Nie bez znaczenia pozostają również optymalnie dopasowane kąty i głębokości schodów, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania. Ochronę pracowników mogą podnieść także antypoślizgowe podesty z kraty wema, umiejętnie dobrane pochwyty barierek czy poprawnie zamontowane bornice.

Konkretne zastosowanie

System montażowy dla podestów roboczych musi być dopasowany do docelowego przeznaczenia takich konstrukcji. Kluczowe znaczenie mają drogi komunikacyjne, które pozwalają na bezkolizyjne dotarcie do urządzenia. Poszczególne przejścia serwisowe i techniczne nie są przeznaczone do typowego ruchu pieszego. Pod względem wysokości umieszczenia mogą, ale nie muszą odpowiadać podestom technicznym. Do ich integralnych części należą schody i drabiny, a także konstrukcje w postaci schodów drabinowych. Pomosty robocze muszą być zlokalizowane w miejscach, które zagwarantują ergonomiczną pozycję pracownikom - optymalnie na wysokości 500-1700 mm nad powierzchnią platformy. Takie umiejscowienie pozwala na sprawną eksploatację, a także konserwację urządzeń, armatury czy rurociągów. Podesty z krat pomostowych umieszczone bezpośrednio przy maszynach często są ich integralną częścią konstrukcyjną, co dotyczy chociażby central wentylacyjnych.

Solidne zabezpieczenia

Istotną kwestią w przypadku podestów roboczych jest gwarancja zabezpieczenia pracowników przed wypadkami, co wymaga zapewnienia antypoślizgowych powierzchni poziomych i ochrony przed ryzykiem upuszczenia narzędzi. Przed niekontrolowanym opuszczeniem platformy lub upadkiem najczęściej zabezpieczają odpowiednie barierki. Jako dodatkowe rozwiązanie można zastosować bramki bezpieczeństwa, które stanowią wsparcie przy zejściu z drabiny i mogą stanowić element obudowy maszyn. Produkty tego typu dostarcza firma Sikla, której aktualna oferta została zaprezentowana tutaj. Zastosowanie odpowiedniego systemu montażowego do budowy podestów roboczych podnosi bezpieczeństwo, a zarazem oszczędza cenny czas. Nie bez znaczenia pozostaje też dowolność miejsca posadowienia.

Dodatkowe usprawnienia

Podest może być wyposażony w balustrady, dla których wymagania określa norma PN-EN ISO 14122-3. Poręcze powinny być umieszczone na wysokości minimalnie 1100 mm nad podłogą konstrukcji, a jej prześwit nie może przekraczać 500 mm. Takie parametry wymuszają zastosowanie poprzeczki poziomej, bądź też poprzeczek pionowych co 180 mm. Na podestach i platformach roboczych należy również uwzględnić instalację bornic, a zalecana wysokość to 100 mm. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu właściwego prześwitu między krawężnikami a podłogą podestu, który nie może przekraczać 10 mm. Z reguły segmenty balustrady są montowane w odstępach od 75 do 120 mm. Jeżeli wysokość podłogi podestu roboczego nie przekracza 500 mm, nie ma konieczności stosowania balustrad. Ich wysokość powinna utrzymywać się w zakresie od 900 do 1000 mm, natomiast średnica poręczy musi sięgać od 25 do 50 mm. Wysokość pochwytu nie może przekraczać 1000 mm.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%