eKutno.pl - portal miasta Kutno
telefon do redakcji 600-473-491
Dzisiaj jest 24.06.2017     reklama kontakt
 
Najważniejsze wiadomości
Święto Pułkowe w Kutnie
Corocznie, od 35 lat mieszkańcy Kutna spotykają się pod tablicą, tradycyjnie 26 maja w rocznicę  zwycięskiej bitwy pod Żukowcem, która miała miejsce w 1920 podczas wojny z bolszewikami. Kutnowska Rada Pamięci Narodowej objęła honorowym patronatem uroczystość 35. Święta Pułkowego 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty imienia księcia Józefa Poniatowskiego.

Święto Pułkowe w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33952/01_obraz.jpg
Święto Pułkowe w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33952/02_obraz.jpg
Święto Pułkowe w Kutnie, ./upload/articles_pakiety/33952/03_obraz.jpg


W  imieniu  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego, Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 Bożena Gajewska prezes TPZK  serdecznie powitała wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie i przybyli na uroczystość 35. Święta Pułkowego 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty imienia księcia Józefa Poniatowskiego.

Przez wiele lat byli z nami liczni weterani  37 pp, niestety kolejno odchodzili na wieczną wartę. Dzisiaj są z nami już tylko ich rodziny oraz wszyscy ci, którym pamięć o kutnowskim pułku piechoty jest bliska sercu. Prezes TPZK przywitała  dzieci pułkowe, czyli członków Kręgu Rodzin Wojskowych 37 pp.

- Co roku raduje  nas Wasza  obecność.TPZK dziękuje za  to trwanie na straży pamięci Waszych ojców – żołnierzy 37 pp  - stwierdziła prezes TPZK.

Przybyły delegacje dwóch szkół,  w których dzieje pułku i kultywowanie pamięci o nim jest szczególnie ważne, bowiem te szkoły z pełną odpowiedzialnością przyjęły imię 37 pp i pielęgnując pamięć o tych żołnierzach i ich czynach uczą coraz to nowe pokolenia dzieci i młodzieży patriotyzmu: przedstawiciele i poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej imienia  37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Szczycie k. Oporowa i Szkoły Podstawowej imienia  37 Łęczyckiego Pułku Piechoty z Pleckiej Dąbrowy. Obecne było Stowarzyszenie  Clonovia wraz z prezesem Anną Baranowską, które także kultywuje pamięć o 37 pp.

Obecni byli  przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta: Artur Gierula– członek Zarządu Powiatu, Jacek Korowajski  sekretarz  Miasta Kutna, Robert Feliniak  członek Rady Miasta Kutno. Obecne były służby mundurowe: nadkomisarz Krzysztof Szymański  - Komendant Powiatowy  Policji w Kutnie z  pocztem sztandarowym oraz poczet  sztandarowy Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie, delegacja Muzeum Regionalnego w Kutnie z dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim, delegacja Związku Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Kutno, Wiesław Aksman z seniorskiego  Kręgu  Dębowego Liścia Komendy  ZHP w Kutnie, Józef Stocki prezes Stowarzyszenia Światowego Związku Armii Krajowej, Stowarzyszenie Muzealne Grupa Historyczna im. 2 Batalionu 18 pp z Sochaczewa.

Pamiętali o święcie  przedstawiciele szkół naszego miasta i powiatu  - delegacje dzieci i młodzieży  z  pocztami sztandarowymi: Szkoły Podstawowej nr 9, Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kutnie,  Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie, I LO im. J.H. Dąbrowskiego, Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego, Zespół Szkół nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego. Coraz liczniej przybywają na uroczystość mieszkańcy  Kutna.
Kazimierz Ciążela w swoim wystąpieniu przypomniał ważne momenty w historii 37 pp. Zaznaczył, że w dalszym ciągu trwają zabiegi o upamiętnienie 37 pp w postacie pomnika. Miejski Komitet Pamięci Walk i Męczeństwa  w Kutnie  na jednym z posiedzeń podjął  ten temat i sugerował postawienie pomnika przy siedzibie Gimnazjum nr 2   obok nowego ronda przy ul. Grunwaldzkiej. Pan Ciążela stwierdził również, iż rondo, przy którym usytuowane są koszary 37 pp MKPWiM proponował nazwać imieniem 37 pp.

Chwila refleksji  i wspomnień nad minionymi latami…
37 pp przybył do Kutna w 1921 roku i przebywał tu przez 18 lat. 37 pp stacjonował nieprzerwanie w Kutnie do września 1939 roku, ściśle współpracując z władzami miasta i powiatu, instytucjami, organizacjami społecznymi oraz  z samym społeczeństwem Kutna i powiatu. Swoimi działaniami w okresie międzywojennym, na stałe wpisał się w historię miasta i powiatu.  W Kutnie zbudowana została dla stacjonującego wojska cała infrastruktura. Od podstaw urządzono sale szkoleniowe, mieszkalne, izbę lekarską, kasyno, świetlicę-kino, kantynę oraz plac ćwiczeń, strzelnicę, boisko sportowe, działała rozgłośnia radiowa, teatr  itp.

Andrzej Urbaniak, prezes TPZK  w  maju 1983 r. w Muzeum Regionalnym w Kutnie, po długich i trudnych przygotowaniach otworzył  pierwszą   w dziejach naszego miasta wystawę czasową zatytułowaną  „Z dziejów 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty imienia księcia Józefa Poniatowskiego”, która pomimo ingerencji cenzury w jej treści merytoryczne, po  wielu latach milczenia przypomniała mieszkańcom Kutna dzieje i pamiątki po kutnowskim pułku, tak bliskim sercu jego obywatelom. Wówczas też miała miejsce wspaniała uroczystość pierwszego spotkania licznego grona byłych oficerów, podoficerów i żołnierzy 37 pp. Po długich i trudnych poszukiwaniach na prośbę Andrzeja Urbaniaka przybyli oni do Kutna w liczbie około 70 osób z całej Polski, a nawet zagranicy. Wówczas też powstało Koło Byłych Żołnierzy 37 PP, któremu przez wiele lat  prezesował wspaniały oficer  i wielki patriota kpt. Witold Jachomowicz, były dowódca 9 kompanii II batalionu 37 pp. Wówczas też  zrodziła się idea upamiętnienia pobytu 37 pp w Kutnie tablicą pamiątkową, umieszczoną na budynku byłych koszar pułkowych. Propozycję tę poparł Zarząd TPZK i dyrekcja ZPR „Miflex”, które wspólnie ufundowały tablicę pamiątkową. Jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce dnia 9 września 1983 r.  Ważnym elementem dekoracyjnym tablicy jest panoprium sztandarowe, zwieńczone orłem w koronie, wówczas pierwszym tego rodzaju akcentem historycznym w Kutnie, który udało się kutnowskim regionalistom przemycić. Od tego momentu corocznie spotykamy pod tablicą tradycyjnie    w dniu 26 maja. Przez wiele lat byli z nami liczni weterani  37 pp, niestety kolejno odchodzili na wieczną wartę. Dzisiaj są z nami już tylko ich rodziny oraz wszyscy ci, którym pamięć o kutnowskim pułku piechoty jest bliska sercu.

- Dzisiaj my, członkowie TPZK,  z satysfakcją stwierdzamy, że tradycja Święta pułkowego  w Kutnie zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Kutna  i nie jesteśmy już osamotnieni  w jego kultywowaniu - mówił Kazimierz Ciążela – przedstawiciel  Kręgu Rodzin  Wojskowych 37 pp w swoim wystąpieniu.

Pułkownik Remigiusz Wiśniewski wręczył  logotypy I Liceum Ogólnokształcącego PUL  przyjaciołom szkoły.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale pamiątkowe „37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego”.  Medal „37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego”  został  wybity w 1986 roku  dla upamiętnienia stacjonującego w latach międzywojennych w Kutnie 37 pp.  Projekt – Lechosław Kubiak i Andrzej Urbaniak, wykonanie – Ewa Olszewska-Borys. Wybity - Mennica Państwowa w Warszawie.
Awers: Popiersie księcia Józefa Poniatowskiego w mundurze trzy czwarte w prawo. U góry wzdłuż krawędzi napis: 37 ŁĘCZYCKI PUŁK PIECHOTY IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO. U dołu TPZK 86
Rewers: Odznaka Pułku. Niżej napis: KUTNO/1921 – 1939. W otoku napis: WĄGROWIEC ŻNIN INOWROCŁAW 1-18 IX 1939 KOMPANIA PATOKI GĄGOLIN IŁÓW
Sygnowany na awersie: spleciony monogram EO (Ewa Olszewska – Borys). Æ 70 mm, tombak srebrzony oksydowany – 500szt., patynowany – 500szt. Emitent: TPZK.

Prezes TPZK wręczyła medale pasjonatom 37 pp Bożenie Dąbrowie z domu Dercz, córce kapitana Dercza, która  jako mała dziewczynka w 1933 roku podczas uroczystości dekorowania chorągwią przez prezydenta Mościckiego wręczała mu kwiaty, Annie Baranowskiej reprezentującej Stowarzyszeniu Clonovia,  mjr Grzegorzowi  Leśniewskiemu -  Prezesowi Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a oraz Gabrielowi  Sędkowskiemu  z Warszawy.

źródło: TPZK

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć


redaktor, 29.05.2017 16:55|czytane: 777 razy|16 komentarzy|komentuj
Aureliusz Plewaka
Abakuk Messerstein
Rzeczywiście mają rację ci, którzy uważają, że impreza jest za bardzo rozdmuchana i ma charakter "cepelii". W Kutnie przecież stacjonował pułk typowo kutnowski, bez nazwy wyróżniającej typu "łęczycki", a mianowicie 4 pułk strzelców konnych w latach 1815 - 1831, który brał udział w powstaniu listopadowym. Nie widziałem żadnego miejsca upamiętnienia tej jednostki ani żadnej tablicy. Może i lepiej, bo znów bedziemy katowani przez regionalistów kolejnym wydaniem "cepelii".
 · 
Udostępnij
 · 
11
 · 
25 dni temu
Sykstus Konstancin I co jeszcze wygooglujesz? Nie ma Kutnie też tablicy upamiętniającej wojów Jazgotka Obszczymórka.
24 dni temu
 · 
 · 
4
Edmund Arnimski Jak ty Sykstus nazywasz 4 pułk strzelców konnych z Kutna, który walczył w powstaniu listopadowym wojami Jazgotka Obszczymorka, to gratuluję patriotyzmu i wiedzy. Jak widać wiedza u was nie jest najmocniejsza stroną.
24 dni temu
 · 
 · 
5
Lechosław Latoszyński
reklamka dla tego pułkownika tylko pfffiiii
 · 
Udostępnij
 · 
26 dni temu
Zachariasz Bogucicki
Ktoś mądrze napisał w jednym z artykułów, że żyjemy w kraju cudów i absurdów - pułku już w Kutnie nie ma prawie 80 lat, wojska też już prawie nie ma, a impreza jest.

To jest podręcznikowy przykład "historii pisanej na nowo" przez regionalistów. Dzieje 37 łęczyckiego pułku piechoty im.ks. Józefa Poniatowskiego wymagają w odniesieniu do samego Kutna bardzo dokładnego zweryfikowania, zanim zacznie organizować się tego typu imprezy. Pułk ten, stacjonujący w Kutnie i w Łęczycy miał nazwę wyróżniającą "łęczycki", a nie "kutnowski". Należy więc to dokładnie zbadać, aby nie robić z tego przysłowiowej "cepelii". Widziałem uroczystości pułkowe w Wielkiej Brytanii, to jest zupełnie coś innego. U nas w ostatnich latach jest moda na kopiowanie tego bez żenady, bez pojęcia, gdzie forma zaczyna być niemal identyczna, ale w niej nie ma treści, nie ma czegoś takiego, co Anglicy organizujący te imprezy uznają za rzecz podstawową, a mianowicie "long bridges".


 · 
Udostępnij
 · 
21
 · 
26 dni temu
Honorat Biruć Kopiuj – wklej – wstyd! Powtarzasz się !Wyróżnik „Łęczycki” w nazwie pochodzi od nazwy pochodzi od prastarej Ziemi Łęczyckiej organizujących uzupełnienia dla 37 pp powstałego w Galicji. Kiedy pułk już krwawił w 1918 r. w świeżo powstającej Polsce nikt pewnie jeszcze nie wiedział czy powstającym województwie warszawskim będzie powiat kutnowski, ale w historii Polski tkwiło województwo łęczyckie z ziemiami dzisiejszego powiatu ale z siedzibą w Orłowie. Batalion dyslokowany w Łęczycy finalnie też stacjonował w kutnowskich koszarach. Święto pułkowe nie jest pisaniem historii od nowa, a przedstawianiem historii na nowo tym którzy o niech wiedza mało, lub nic. Pomyśl czym dla tej starszej Pani, córki żołnierza 37 pp jest fakt że o wysiłku jej ojca ktoś jeszcze pamięta?? Dzieje 37 pp są jednymi z najlepiej opracowanych spośród wielu jednostek piechoty. Były przedmiotem wielu prac magisterskich i innych opracowań, a kombatant pułku Pan Kukuła opisał okres Wojny Obronnej 1939 r. w beletryzowanej książce Pt. „Piechurzy kutnowskiego pułku”. Z tego wszystkiego można czerpać do woli.Zrób coś dla swojego miasta i nie pytaj co ono może zrobić dla Ciebie! Dlaczego ma nie byc imprezy nawet jeśli pułku nie ma? Są szkoły noszące jego imię. Nie wszystkich zalewa tylko żółć.
26 dni temu
 · 
 · 
19
Fabian Eminowicz Honoracie, przypomnę ci tytuł tego artykułu -"Swięto pułkowe w Kutnie", sama nazwa wyraźnie definiuje temat i niestety wzbudza zastrzeżenie u każdego człowieka myślącego, gdyż pułku już nie ma w Kutnie prawie 80 lat. Przyjmij do wiadomości, że administracja polska zaczęła funkcjonować na terenie Polski w 1915/1916 roku, po odwrocie Rosjan i zajęciu tych ziem przez Niemców. Numeracja pułków istniejąca w okresie międzywojennym została wprowadzona w 1919 roku. Wcześniej pułk nosił nazwę 18 pułk strzelców i był kontynuacją jednostki z armii austro - węgierskiej o tym samym numerze, która powstala w 1889 roku. Pułk przestał istnieć w wyniku bitwy nad Bzurą, a jego resztki walczyły w obronie Warszawy w 1939 roku. Jednostka nie została odtworzona w strukturach AK. To sa fakty i nikt tego nie podważa. Upamiętnienie jednostki jest normalną tradycją. Natomiast wy robicie z tego imprezę o nazwie święto pułkowe z oprawą cywilno - uczniowsko - orkiestrową, która nadaje temu przedsięwzięciu niemal kabaretowy charakter.
26 dni temu
 · 
 · 
18
Radomir Amirowicz Czyli jak już nie będzie Fabiana E. to nie będzie wolno go wspominać.Po wycofaniu się Rosjan, w Kutnie administrowali Niemcy.
26 dni temu
 · 
 · 
15
Gilbert Zuk Fabian ma rację, okupacja niemiecka 1914 -1918, to nie jest okupacja 1939-1945. To są dwa różne światy. W 1915 roku po zajęciu Warszawy przez Niemców otwarto Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską, z polskim jako językiem wykładowym, nie niemieckim ani rosyjskim. W powiatach pojawiły sie w miejsce rosyjskich szkół szkoły z językiem wykładowym polskim. Przy niemieckich komendantach powiatów pojawiły się urzędy, które obsadzono Polakami, gdzie stosowano język polski, a nie niemiecki czy rosyjski. Szkolili tych ludzi, uczyli pragmatyki administracyjnej urzędnicy polscy delegowani z Galicji. W sądach językiem rozpraw stał się język polski w miejsce języka rosyjskiego. Tworzono odziały straży z polskim językiem, które przekształcono z czasem w policję. W ciągu 2-3 lat dokonano całkowitej derusyfikacji zaboru rosyjskiego. Ukoronowaniem tego było powołanie w 1917 roku pierwszego polskiego rządu po 1863 roku na czele z premierem Janem Kucharzewskim. Powstał nawet zalążek sił zbrojnych pod nazwą Polnische Wehrmacht. Okupacja niemiecka i austriacka nie była łatwa, panował reżym wojskowy, były rekwizycje, były wyroki śmierci, ale była wojna. Były to oczywiście skalkulowane zabiegi Niemców i Austriaków, aby pozyskać sobie przychylność Polaków. Dlatego w listopadzie 1918 roku mieliśmy gotowy zalążek sieci struktur panstwowych na terenach zaboru rosyjskiego. Oj ludzie, wy macie spaczone spojrzenie na historię PRLowską soczewką.
26 dni temu
 · 
 · 
16
Lech Nowogrodzki Przysłowiowa cepelia! W jakim przysłowiu występuje cepelia? Dopóki cepelia wodę nosi dopóty jej się ucho nie urwie. Czy może : lepsza cepelia w garści niźli tesco na dachu? Gul Wam wylazł i zazdrościcie, że to nie Wy robiliście Święto i szlak Was trafia no to plijecie na tych którzy coś robią dla lokalnej społeczności.
26 dni temu
 · 
 · 
14
Chrystian Huntleyski Ci wszyscy wyszydzający obchodzenia święta 37 pp to pewnie też zabrali by jego nazwę z imienia szkół i przemianowali je na imienia Waldka Pawlaka albo bohaterów smoleńskich.
26 dni temu
 · 
 · 
13
Piotr Wacinowski Chrystianie, nikt nie wyszydza pułku, tylko ludziom myślącym i wykształconym nie podoba się forma - jeden z komentatorów uzył dobrego okreslenia tego, co robicie - to jest "cepelia".
25 dni temu
 · 
 · 
15
Celestyn Dariusz Nigroponte Może Ty specjalisto od nie-cepeliady zaproponujesz inna, lepsza, ciekawsza formę. Wszak jak twierdzisz jesteś myślący i wykształcony - zapewne w przeciwieństwie do ciemniaków po niepełnych ośmiu klasach podstawówki. Skąd wiesz jakie wykształcenie posiadają oponenci?? Z przedstawianej powyżej historii 37 łęczyckiego pułku piechoty im. ks. J. Poniatowskiego wynika że krytykanci "ŚWIĘTA" całą wiedzę o pułku posiedli z Wikipedii. Myślenie tychże krytykantów jest takie że oto po rozpoczęciu I-szej Wojny Światowej terenami zajętymi przez Niemców administrowała Polska. To że gdzieniegdzie do władz dokooptowano polaków to nie znaczy że była to już Polska. Gubernator Hans Hartwig von Beseler doskonale wykorzystywał nastroje Polaków, ale nie po to aby dać im wolność, a wręcz przeciwnie. Jemu zależało na wykorzystaniu materiałowych ludzkich zasobów w walce z Rosja i Francją. Zróbcie sobie swoje obchody i pokażcie jak to powinno wyglądać. Ja juz przyklasnę Waszemu pomysłowi.
25 dni temu
 · 
 · 
10
Czesław Ziegelstreich Celestynie - widać robienie cepelii to wasza specjalność, nic innego więcej nie potraficie. Tobie podobni regionaliści już zasłynęli z chybionych imprez. Jeden zabiegał pod koniec PRL o to, aby jedna z ulic w Kutnie nazwać imieniem generała Kriwoszeina, dowódcy wojsk radzieckich, które wkroczyły do Kutna 19 stycznia 1945 roku. Nie wiedział jednak o tym, albo nie doczytał, że 1939 roku Kriwoszein witał sie w Brześciu n. Bugiem z generałem Guderianem, oraz razem przyjmowali defiladę wojsk radzieckich i niemieckich upamiętniającą zwycięstwo nad ... wojskiem polskim. Zachowany jest z tego film. Drugi z wybitnych regionalistów chciał przekształcic Muzeum Bitwy nad Bzurą w "kaplicę pojednania polsko - niemieckiego", gdzie miano upamietnić (cytuję) "wszystkich bez wyjątku poległych w bitwie nad Bzurą z obydwu stron". Nie doczytał jednak, że w bitwie nad Bzurą oprócz Wojska Polskiego i Wehrmachtu walczyły również jednostki SS na czele z SS - Leibstandarte Adolf Hitler. Ta jednostka za zbrodnie wojenne została ukarana po wojnie ponad 40 wyrokami śmierci, ponad 20 wyrokami dozywotniego więzienia i kilkuset wyrokami więzienia. Trybunał Norymberski uznał organizację i formacje SS za przestepczą, winna zbrodni wojennych, winna ludobojstwa. Po tych informacjach temat wyparował. Niedawno również obchodzono 150-lecie powiatu kutnowskiego, który utworzyli w 1867 roku Rosjanie w ramach represji po powstaniu styczniowym, kursu rusyfikacyjnego i likwidacji jakiejkolwiek odrębności Królestwa Polskiego. Był to jeden z najczarniejszych okresów dziejów Polski, a wladze Powiatu postawiły decyzjom zaborcy rosyjskiego laurkę.
25 dni temu
 · 
 · 
10
Gustaw Osipowski Czeslaw, to jest dobre. To są rzeczywiście "fachowcy", wybitni specjaliści od łowienia faktów na wędkę bez kontekstu historycznego.
25 dni temu
 · 
 · 
8
Artur Iawiński
A prezes Clonovii to miała urlop?
 · 
Udostępnij
 · 
2
 · 
26 dni temu
Logowanie do portalu
Kalendarium imprez
Publicystyka
Ola Rzadkiewicz
Upał, bezmyślność urzędnika i zadłużenie szpitala
Czy człowiek może poczuć się w konsystencji budyniu waniliowego, serka topionego lub innego smacznego acz płynnego zjawiska? Odpowiadam, tak może i... [więcej]
Kultura musi być...
Kultura Musi Być!
Drugie Kutnowskie Dni Fantastyki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie już od przyszłego czwartku zaprasza na Kutnowskie Dni Fantastyki. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. A w programie spotkania z autorami, koncert, warsztaty malarskie, pokaz... [więcej]
Sport
"Jedynka" trzecia w ręczną w Orlikowej Lidze Mistrzów
We wtorek w Poddębicach odbył się turniej rejonowy w piłce ręcznej chłopców w ramach Orlikowej Ligi Mistrzów - Łódzkie Gra w Ręczną. W turnieju udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie. W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji chłopcy z Jedynki... [więcej]
Szukaj w portalu:
Szukaj wśród
szukaj
wegiel,eko groszek...
wegiel,eko groszek...
Ostatnio dodane ogłoszenia
Zawieszka Nieśmiertelnik Srebro +GRAWER Zdjęcia i Tekstu Idealny i modny prezent dla kobiety i mężczyzny. Wspaniały prezent na Imieniny, Urodziny, Rocznicę, Walnetynki, Dzień Kobiet, Mikołaja, oraz pod choinkę na Gwiazdkę Świąt Bożego Narodzenia... [czytaj więcej]
Kotki Oddam kotki w dobre ręce. Więcej informacji pod nr telefonu 602430567.... [czytaj więcej]
Monitoringi, alarmy Witam, oferuję usługę konfiguracji oraz montażu kamer, alarmów oraz innych systemów zabezpieczeń. Wykonuję również inne usługi informatyczne. Zapraszam.... [czytaj więcej]
Sprzedam biurko duże 210 cm / bardzo dobre wykonanie Mam do sprzedania duże biurko w bardzo dobrym stanie. Biurko ma ponad 1,5 metra i było robione na zamówieni a więc jest wykonane z bardzo dobrego materiału. Posiada wiele szuflad, miejsce na je... [czytaj więcej]
Fly High Production – Produkcja filmowa Firma Fly High Production to przede wszystkim profesjonalna produkcja filmów i innych form audiowizualnych, bazująca na najnowszych technologiach min zastosowaniu drona i innych technologii stabiliz... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
skup zboża , kukurydzy, łubinu, grochu, bobiku rzepaku Kupię zboża paszowe i konsumpcyjne: pszenicę, pszenżyto, owies,żyto, jęczmień, kukurydzę, soję, groch, grykę,łubin słodki i gorzki, bobik, peluszkę, rzepak. min 20 ton.Kupujemy równie zb... [czytaj więcej]
Odzież na sklepy, butiki, stragany Oferujemy odzież na sklepy, butiki, stragany w bardzo dobrej jakości z Niemiec i Włoch. U nas klient zamawia według osobistego zapotrzebowania (damskie, męskie, dziecięce,... [czytaj więcej]
samochód do ślubu wesele OFERUJĘ PAŃSTWU WYNAJEM LIMUZYNY AUDI w kolorze czarna perła. Samochód jest reprezentacyjny, idealny na tak wyjątkową uroczystość. Zaletą tego samochodu jest przestronne wnętrze i duży baga... [czytaj więcej]
Zespół jednoosobowy DJ Polecam jednoosobowy zespół muzyczny (klawisz i vokal na żywo)który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gram na terenie całego kraju. Wieloletnia praktyka w prowad... [czytaj więcej]
Zespół muzyczny KONKRET to pięcioosobowy zespół muzyczny, który doskonale zabawi Państwa na każdego rodzaju imprezie rozrywkowej. Gramy głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Wieloletnia... [czytaj więcej]
Zatrudnimy pracowników Firma P.P.H.U. "ELBEMA" s.c. zatrudni pracownika na stanowisko elektromonter lub pomocnik elektromontera. Mile widziane prawo jazdy kat.B oraz uprawnienia Sep 1kV. CV proszę przesyłać na adres mail... [czytaj więcej]
Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Pożyczka - już w 15 minut! Pożyczka na co chcesz! Najlepsze rozwiązanie, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Nie pytamy o Twój cel – całą sumę możesz przeznaczyć na dowolny,... [czytaj więcej]
SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996ROK PILNIE SPRZEDAM MAM DO SPRZEDANIA SEAT IBIZA 1.4 BENZYNA 1996 ROK rn5-DRZWIrnKOLOR CZARNY rnPILNIE SPRZEDAM... [czytaj więcej]
Kawalerka do wynajęcia, Kutno ul. Słowackiego Wynajmę mieszkanie w bloku przy ulicy Słowackiego. Jest to odświeżona kawalerka o powierzchni 27 m. kw., w sam raz do zamieszkania.rnCena 850 zł zawiera czynsz i odstępne dla właściciela, do k... [czytaj więcej]
SPECJALISTA DS. MARKETINGU I SPRZEDAŻY Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych i poszukujemy osób młodych, ambitnych oraz kreatywnych na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU ORAZ SPRZEDAŻY Obowiązki:  ... [czytaj więcej]
PRACA HUTA Poszukujemy osób do pracy w Hucie w Dąbrowie Górniczej na stanowiska: - operator wózka widłowego - operator suwnicy – uprawnienia IS specjalne trawersowe, chwytakowe Warunki: - atrakcyjne w... [czytaj więcej]
RINTAL Polska poszykuje samodzielnych monterów schodów Producent schodów, Rintal Polska Sp. z o.o. poszukuje samodzielnych monterów schodów.rnrnZakres działalności:rn- montaż schodów samonośnych oraz obić na schody betonowernrnWymagania:rn- włas... [czytaj więcej]
Kupię Toyotę AVENSIS I lub II tel.725-361-836 Kupie Toyote AVENSIS I lub II COROLLE YARIS MERCEDESA SPRINTERA 124 190 W210 oraz Maszyny Rolnicze Ursus Zetor Wladymirec Przyczepy Kombajny tel. 725.361.836 cala Polska atrakcyjne ceny szybki odbiór... [czytaj więcej]Ostatnio na forum
Onufry Kamiński:
21 minut temu
Do Metody Głąb
Zgadzam się to co napisałeś i popieram tylko 5 osób przystąpiło do konkursu . pytam gdzie reszta społeczeństwa??
Do Bernadeta Konkurs był na stronie , ale jak widać nie szukasz tylko siedzisz i pierdzisz w stołek. Kręci cię temat co się dzieje na Policji - bo jesteś nadzwyczajnym plotkarzem i to jeszcze na dodatek pewnie bez wykształcenia.
Ja mam budkę z lodami nie mam wykształenia interes się kręci i nikomu nie zazdroszczę a wy weźcie się za naukę i przystępujcie do konkursów
Błażej Lubicz:
26 minut temu
Sekretarzem w urzędzie pracy jest mąż sedziny, przed którą zeznawal ten pan.. Czy to przypadek że policjant został skazany
Szczepan Bzdura:
30 minut temu
SANDERUS TIMES - eBiuletyn Agencji MRPiH "podkówka".Podajemy komunikat: Jeden karierowicz, abiturient i absolwent Instytutu Mniemanologii Stosowanej - emerytowany Metody Głąb (bez tytułu) - został wytrzepany, wygarbowany, wyprany, wykrochmalony, wymaglowany, położony na obie łopatki i zapędzony w kozi róg przez użytkowników portalu eKutno. Ciekawe, czy to mu pomoże w odnalezieniu właściwych kierunków i dobrych dróg? A mówią, że pralnie itd..... są niepotrzebne? ~praojciec Allexander - redaktor naczelny.
Robert Małopolski:
59 minut temu
Pan Rafał chyba się zagalopował porównanie Kłopota do pana Bieńka jest wysoce nie na miejscu.
Szczepan Bzdura:
1 godzin temu
###"R". Toście se pogadali na najwyższym światowym poziomie. Szkoda, że tak krótko. Podobają mi się wasze rozmowy. Całą noc mogłabym was słuchać. Burzyński i Kłopotowski i cała ta cudowna Burzmanna na okrągło powinni was słuchać. Może by się zaczęli nawracać na normalność czyli na głęboką wiarę, wysoką kulturę i szlachetną naturę, czego im z całego serca życzę. Pozdrawiam Was drodzy moi mądrzy dyskutanci. Dialogi kute na cztery nogi. I to jest właśnie to na co tyle lat czekałam. Się doczekałam. Ludzie zaczynają normalnie rozmawiać. Nie po rusku, nie po grecku, nie po turecku, nie po niemiecku, tylko po naszemu, po bożemu, po polsku i po chrześcijańsku. Na pewno coś dobrego z tego wyniknie. Tylko o to chodzi. Tak trzymajcie! Idzie nowe!! Bogu niech będą dzięki. ~emerytowana nauczycielka
Ewaryst Ziabka:
1 godzin temu
Panie Nwerowski mówiąc ,że problemem szpitala jest wiek pracowników po prostu pan obraził pracowników szpitala . Zapytam w jakim pan jest wieku i czy ten wiek nie jest problemem dla szpitala?
Barbara Ajsicz:
1 godzin temu
Podobno urzędnik ma poparcie PSlu, czy to prawda?
Amalgund Walczak:
2
 · 
1 godzin temu
A był, czy nie był o to jest pytanie?
Lech Kantor:
2 godzin temu
Prosimy o wypisanie zasług , może być w punktach.
Hugo Lewi:
2 godzin temu
Bolesław to uważasz ,że ci co tam pozostali i pracują to nie mają honoru? Czyżby ten jeden był tylko z honorem?
Zenon Kwasigroszek:
2 godzin temu
Faust i oni zostali tak do tej pory.
Teodor Pobłocki:
2 godzin temu
No widzisz Metody przystąpiłeś i co d..a.
Wawrzyniec Gielniowski:
2
 · 
2 godzin temu
wygraną zawdzięcza poparciu w Urzędzie Miasta, chyba pan sekretarz, bo to ,,koledzy z boiska,,
Arseniusz Błaszczyński:
2 godzin temu
Ciekawy jestem co się stało z poprzednim szefem tej komórki.
Faust Iwanoski:
5
 · 
3 godzin temu
Czy paranoik wypowiadał się w sprawach szpitala, redakcja powinna przytoczyć nieco jego "mądrości" ? Ciemny lud potrzebuje wiedzy. Też biedula podnieca się tym, co mówi - podobnie jak jego kolega pituchna.
Wadim Boj:
3 godzin temu
no chyba łaski nie robił wszak ponoć policjantem jest się 24 godziny na dobę
Faust Iwanoski:
4
 · 
3 godzin temu
Zgadzam się, w latach 80-tych z oficerów MO i SB robiono sekretarzy partii, naczelników, prezydentów, wojewodów.
Eugenia Ostrouch:
2
 · 
3 godzin temu
Metody skoro jak tu ktoś napisał ,że odszedł z policji bo ma honor a ty jednocześnie napisałeś ,że w tej instytucji teraz się źle dzieje to niech o tych złych działaniach w/w opowie bo to istotne dla społeczności lokalnej szczególnie jak się ma honor , nieprawdaż? Dopilnujesz tego?
Bernadeta Borejko:
2
 · 
3 godzin temu
Słuchaj Metrody , przestań ty o tym ,że konkurs był na stronie. Przestań ,że brałeś udział i co mogłeś przed konkursem stanąć przed lustrem i stwierdzić nie wyglądam na kompetentnego i się wycofuję , a ty co pchałeś się wiedząc ,że nie jesteś kompetentny? No faktycznie dobrze ,że ciebie nie wybrali boś fujara.Ty to musisz być obnibus jak będziesz czytał wszystkie ogłoszenia i na wszystko się zgłaszał Taki poliidiota, co?Jak widać to nawet wiesz co na policji się dzieje to nam opowiedz bo też chcemy wiedzieć.A dalej się ucz bo jak powiadał klasyk nauka to potęgi klucz.
Aureliusz Steffenson:
4
 · 
3 godzin temu
To radna też ma męża policjanta?Najciekawsze artykuły
 ·  14
4 dni temu
Zmarł Marek Wójkowski - regionalista i były prezes TPZK
 ·  188
4 dni temu
Apel do mieszkańców Kutna, do ludzi, którym na sercu leży dobro miasta i powiatu
 ·  73
5 dni temu
Coraz wyższe pensje prezesów spółek miejskich
 ·  20
5 dni temu
Od dziś parking przy dworcu PKP na Siemiradzkiego zamknięty. Radny interpeluje
 ·  36
10 dni temu
Piramida aptekarska. Lekarz z kutnowskiego szpitala na ławie oskarżonych
 ·  7
10 dni temu
Mieszkańcy Podrzecznej będą mogli wykupić tańszy abonament w strefie płatnego parkowania
 ·  278
11 dni temu
Memorandum do potencjalnych prywatnych partnerów w budowie hali w Kutnie
 ·  10
14 dni temu
Smaczne mówienie, prawda i hejt. Profesor Jerzy Bralczyk w Kutnie
 ·  3
15 dni temu
Piknik Rodzinny w
 ·  14
15 dni temu
Akt erekcyjny wmurowany pod stacjonarne hospicjum w Kutnie
 ·  6
16 dni temu
Znajdź się na zdjęciach z Pikniku Organizacji Pozarządowych
 ·  8
17 dni temu
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie. Bogata kutnowska tradycja fotograficzna
 ·  32
17 dni temu
Strażacy mieli pełne ręce roboty. Mieszkańcy liczą straty po ulewie
 ·  34
19 dni temu
Komendant Powiatowy Policji w Kutnie odpowiada
 ·  107
19 dni temu
Propozycja PSL pro forma?
 ·  9
19 dni temu
Urzędnik urzędnikowi nierówny. Nagrody na Dzień Samorządowca
 ·  4
19 dni temu
Wyjątkowy spektakl pt. Królewna Śnieżka na Dzień Dziecka w Krośniewicach
 ·  50
19 dni temu
Różnice między teorią a praktyką? Kłopoty z prawem komendanta Policji w Kutnie
 ·  6
20 dni temu
Taniec i zabawa na Dniu Dziecka w Kutnie
 ·  5
20 dni temu
Rockowy festiwal na Kutnowiance cz.2
 ·  9
20 dni temu
Fotoreportaż Qtnoizz Fest cz.1
 ·  2
20 dni temu
Stalowe Tumy 2017 i skarb czyli prototyp polskiej amfibii Fiat 126-P LPT
 ·  4
22 dni temu
Uczennice z Kasprowicza wygrały konkurs o patronie I LO. Polecą szybowcem!
 · 
26 dni temu
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W Łódzkiem najlepsi uczniowie z Kleszczowa
 ·  61
27 dni temu
Warunki PSL wchodzą w życie. Starostwo likwiduje stanowiska
Pogoda w Kutnie
Dziś:
Temperatura:

Jutro:
Temperatura:


eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz ola@ekutno.pl | reklama | kontakt | copyright © 2004-2012 | regulamin portalu | polityka prywatności